Waterweg 13 Cincinnati definitief dicht 'Maak Vijfsluizen geschikt voor produktiebedrijven' Hoorzitting over gif in Warande i Bezetting tegen sluiten school Imago moeilijk te herstellen Raad wil nog meer licht Vorig jaar 13.000 milieuklacht€.n Container-congres Functioneren raadsleden PvdA komt ter discussie Klant steekt in op bank medewerker Kledingdief gegrepen Opknap- 1 beurt voor Geesje van Urk Wiegman wil meer werkgelegenheid voor lager geschoolden Maasland op 5 mei naar Amsterdam Vïaardingen dwarsboomt Schipluiden j» rt '4 J-, Eidereenden besmeurd met kleverige troep I Rotterdams Dagblad I Vrijdag 26 apnl 1991 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6. 3131BC Vïaardingen Tlf 010-435055 7/fax 4349754 Dordrecht - Leerlingen van de Dordtse scholenge meenschap Zuid hebben vannacht in hun school ge slapen. Die overnachting maakte deel uit van een be zetting, die 24 uur heeft geduurd en die vanmorgen om elf uur was afgelopen. De actie van de leerlingen is de zoveelste uiting van verzet van schoolleiding, leraren en leerlingen tegen de fusieplannen van de gemeente, die wil dat Zuid opgaat in een grote, nieu we scholengemeenschap. Eerder al bezetten leerlingen en leraren van Zuid het Stadskantoor, maar dat had geen effect, „Giste ren waren we het zat," vertelt Alexander Auerbach, voorzitter van de leerlingenraad van Zuid. „Al onze eerdere, nette, acties hebben niets opgeleverd en dus hebben we nu de school bezet." De actie hield in dat zo'n tweehonderd leerlingen op nieuw naar het Stadskantoor trokken. Toen hun eis, een gesprek met de wethouder, was ingewilligd, ver heten ze het Stadskantoor weer. Andere leerlingen trokken met handtekeningenlijsten naar 's-Graven- deel en de stad in om vandaag zoveel mogelijk steunbetuigingen voor Zuid aan de politci te kunnen overhandigen, Vij Rig leerlingen gingen aan het eind van de middag alleen naar huis om een slaapzak op te halenen ver volgens weer terug te keren naar school. Auerbach: „Bij een 24-uursbezetting hoort ook dat je 's nachts de boel bezet houdt" Vijftig leerlingen sitepen vannacht In de school, foto Ad Molendijk Rotterdam - De gemeente Rotterdam erkent dat een discussie-avond met het bedrijfsleven onlangs door eigen schuld grotendeels mislukt is. „Het had beter gekund en dat is dan nog zacht uitgedrukt," zegt burgemeester Peper. WD-fractieleider Ella ter Kusle begon gisteren met de openbare aanklacht. „Het was een gemiste kans voor ons. Ik heb achteraf van ondernemers gehoord dat ze er geen kans hebben gekregen hun zegje te doen." De avond tras op touw gezet wegens het verschijnen van een onderzoek van professor Schuyt over de houding van Rotterdamse topondernemers tegen over de plaatselijke overheid Die houding bleek over het algemeen afivschtend tot negatief. Rotter dam wil prpberen dat beeld bij te spijkeren door n^WtóHüfcSTd'dfeden met de ondernemers. De discuss!é-airana'm''de Burgerzaal, begin' deze maand, had een goede start daarvan moeten zijn. ..Maar we hebben een buitengewoon slechte indruk gemaakt," zei gisteren PvdA-ftaetieleider Janse, „De ondernemers die door Schuyt geïnterviewd zijn, moesten uit de, krant vernemen dat het rapport af is." PvdA'er Vleugels: „Toen die avond meegedeeld werd dat het verslag van de bijeenkomst over een maand beschUtbaar zou zijn, hoorde ik de onderne mers om mij heen zeggen dat dit nu een goed voor beeld is van de Ie traag werkende overheid." Het volledige rapport van Schuyt is overigens nog steeds niet beschikbaar. Maar dat is niet de schuld van de gemeente, volgens Peperis beleidsaviseur Cora Jonker, maar de universiteitsdrukkerij. Pepèr, tot slot: ,Jk weet nog niet of en hoe we de schade aan ons imago kunnen herstellen." Rotterdam - De plannen van ïVdA-wethouder Hoogendoom om de openbare verlichting in Rotter dam behoorlijk te verbeteren, gaan nog niet ver ge noeg, vindt de raadscommissie voor onder andere buitenruimte. CDA en WD menen dat de gemeente niet nalatig moet zijn als er ergens commerciële ver lichting wenselijk is, die doof het publiek als stads- verfraaiing zal worden ervaren. Als voorbeeld noem de WD-raadslid Jan van Heest de feestverlichting op de Coolsingel. De PvdA vroeg wel om niet al te veel onderscheid te maken tussen 'erkende enge plekken', die meer verlichting nodig hebben, en an dereplaatsen. Rotterdam - Bij de meldkamer van de Dienst Cen-' traal Milieubeheer Rijnmond zijn vorig jaar ruim 13.000 klachten over het milieu binnengekomen. Dit is weliswaar acht procent minder dan het hoge aan tal klachten in 1089, maar nog 38 procent boven het gemiddeld aantal klachten over de periode 1980- 1990. Dit is vandaag bekendgemaakt bij de inge- bniikneming van de nieuwe geautomatiseerde aneldkamer. Het overgrote deel van de klachten (9.478) heeft be trekking op stank, veroorzaakt door de industrie, vaak in combinatie met weersomstandigheden (smog). De meeste stankklachten werden veroorzaakt door de petrochemische industrie, waarbij Nefefco, de Shell Raffinaderij en de Esso Raffinaderij de top drie aanvoeren. Een onderzoek naar het hoge aantal klachten de af gelopen twee jaar heeft onder andere uitgewezen dat dit nauw verband houdt met het grotere milieubesef van het publiek. Rotterdam - Rotterdam krijgt volgend jaar zomer (3 tot 5 juni) het vijfde World Container and Intermodal Congress. Aan dit in De Doelen te houden belangrij ke congres wordt een vaktentoonstelling gekoppeld. Het vorig jaar september opgerichte Rotterdam Con gres Bureau heeft er langdurige onderhandelingen over moeten voeren met de Engelse organisator Container Congresses International. Het congresbu reau kreeg daarbij steun van de Stichting Havenbe- Iangen, het gemeentelijk havenbedrijf, de Stichting EuropoorfBotlek Belangen, de Kamer van Koop handel en De Doelen. Vïaardingen - De Industriebond FNV gaat volgende maand de boer op om te proberen het perso neel van Cincinnati Milacron el ders onder te brengen De red ding van het Vlaardtngse bednjf wordt uitgesloten geacht. In de afgelopen maanden heeft men geen kandidaat gevonden die de fabriek, waar slijpmachines wor den gemaakt, wil overnemen Voor het personeel is enige tijd geleden al collectief ontslag aan gevraagd De Industriebond FNV heeft samen met de directie een afvloeiingsregeling opgesteld „Het is een heel behoorlijk soci aal plan." aldus FNV-bestuurder Rutger Meijer. Al enkele jaren hingen er donke re wolken boven de van origine Amerikaanse fabnek Mede door de terugval die de auto-industrie te verwerken heeft gekregen zijn de afzetmogelijkheden afgeno men. Het bednjf wilde twee jaar geleden de poort al sluiten, maar kon worden overgehaald tot het maken van een overlevingsplan. Dat bood echter te weinig soelaas In oktober van het vong jaar liet de Cincinnati-directie weten 175 man personeel te willen ontslaan De goed renderende afdeling voor koelvloeistoffen (zo'n vijftig personeelsleden) was toen al on dergebracht in een aparte ven nootschap, Cimcool Industrial Products Het kantoorgebouw en de bijbehorende grond zijn toen ook eigendom geworden van die vennootschap Er is in de afgelopen tijd nog ge zocht naar eventuele kopers voor het bedrijf, maar mede door de onzekerheden als gevolg van de Golfoorlog heeft niemand Cincin nati wallen overnemen. Bij de kandidaten behoorde, naast Ne derlandse bedrijven, ook een Zwitserse onderneming Rutger Meijer „Er zijn vrij se rieuze studies gedaan naar de vraag of het zinvol was het bedrijf over te nemen, maar de toekomst was voor de kandidaat-kopers te onzeker." De bonden zijn intussen met de directie een sociaal plan overeen gekomen voor de 110 mensen die nog in dienst waren Een vijftal zai worden gestationeerd bij Cim cool in verband met service- en garantieverphchtingen van Cin cinnati De Industriebond FNV heeft sa men met haar afdeling in Vïaar dingen een lijst gemaakt van be drijven waar de mensen terecht zouden kunnen. Die bedrijven worden dus volgende maand be naderd Rutger Meijer: „Eerder had geen zin m verband met op zegtermijnen Schiedam - Het functioneren van leden van de gemeenteraads fractie van de Partij van de Ar beid moet regelmatig onderwerp van gesprek zijn, meent het be stuur van de afdeling Schiedam van deze partij Op korte termijn zou ze willen beginnen met jaar lijkse functioneringsgesprekken, waarin de werkzaamheden van raadsleden aan de orde komen. Op die manier hoopt ze af te ko men van de traditionele onderlin ge ruzies in de aanloop naar de nieuwe raadsverkiezingen. „We hebben er in onze party, en misschien m het bijzonder in Schiedam, wat moeite mee om open en zakelijk met elkaar te spreken over eikaars functione ren Als we dat doen, dan is het in verband met (en dus altijd onder druk van) verkiezingsprocedures en loopt het niet zelden uit op irri taties, om het maar zachtjes te zeggen" Op deze wijze leidt het plaatselijk partijbestuur haar voorstel voor functioneringsgesprekken in. Men doet elkaar tekort als opvat tingen en wensen over het onder ling en naar buiten toe functione ren niet besproken worden, vindt zij. Hierdoor blijven soms heel ge makkelijk weg te nemen irritaties 'voortzieken.' In de gesprekken tussen het da gelijks bestuur en elk fractielid, die desgewenst een collega erbij kan betrekken, komen de visie van het raadslid op zijn eigen functioneren, de werkwijze van fractie, coalitie, college van bur gemeester en wethouders en de partij-afdeling aan de orde. De be doeling is dat er uiteindelijk af spraken worden gemaakt, waar van een jaar later m het volgende gesprek wordt bekeken wat er van terecht is gekomen. Ook met wethouders zullen func tioneringsgesprekken plaatsvin den echter alleen over hun werk als lid van de raadsfractie. Hoe ze het als wethouder doen behoort de fractie in haar normale bijeen komsten te beoordelen. Schiedam - In het filiaal van de ABN-bank aan de 's Gravenland- seweg ontstond gistermiddag rond half twee consternatie toen een ontevreden klant verhaal ging halen nadat hij aan het loket geen geld kreeg. De man beschik te niet over voldoende banksaldo. De 36-jange man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, werd voor een uitleg apart genomen door de 28-jarige medewerker. Tijdens dit persoonlijke onderhoud trok hij een mes en stak het slachtoffer in de arm, de schouder en de zij. De dader werd in het bankge bouw ingerekend en is vandaag voorgeleid aan de officier van jus titie, De 28-jarige bankemployé werd in het ziekenhuis aan zijn verwondingen behandeld en moest ter observatie worden op genomen. Schiedam - Oplettend personeel van een herenkledingzaak aan de Hoogstraat heeft gistermiddag voorkomen dat er kledingstuk ken zonderbetaaldte zijn de win kel uitgingen. Een 36-jange Rotterdammer had kleding gestolen maar kwam dankzij kordaat optreden van de filiaalchef niet ver. De man greep de winkeldief in de kraag en le verde hem over aan de politie. ttEDlNKa©VOORMAAR VUFIKNUET. GIRO 50500 LEPRAS SON7E2DR&! In de haven van Maassluis bij scheepswerf De Haas ligt een opmerkelijk schip op de helling. De uit 1916 daterende logger, die vroeger dienst deed voor de haringvisserij maar momenteel, omgebouwd tot zeilschip, wordt gebruikt voor zeiltochten, was hard aan een nieuw casco toe. Twaalf mensen zijn al vijf weken bezig met het vervangen van de 'scheepshuid' omdat de oude niet meer aan de eisen van deze tijd voldeed. Naar verwachtingen worden de werkzaam heden volgende week afgerond waarna het vaartuig weer te water gelaten zal worden. Foto fotobureau Roel Dijkstra Schiedam - Op industriepark Vijfsluizen moeten vooral ar beidsintensieve bedrijven komen die werk bieden aan mensen met een lagere opleiding. Vijfsluizen, gepland op een door Wilton Fije- noord afgestoten scheepswerfter rein, is Schiedams laatste kans het legioen ongeschoolde werklo zen weer aan een baan te helpen. Volgens wethouder Aad Wiegman (PvdA, Financiën), die deze visie propageert, zit Schiedam te sprin gen om produktiebednjven met een betrekkelijk groot aantal werknemers. Dat bevordert vol gens Wiegman de noodzakelijke differentiatie van de werkgele genheid in Schiedam. In de stad hebben zich de afgelopen jaren voornamelijk kantoren geves tigd, die alleen werk breder aan de beter opgeleiden. Door de toevloed van vooral inge nieursbureaus dreigt langzamer hand een eenzijdige werkgele genheid te ontstaan. Bovendien nemen veel kantoren personeel mee dat afkomstig is van buiten de stad. Ook dat verkleint de kans op een afname van het aantal werklozen in Schiedam Een doelgerichte ontwikkeling van Vijfsluizen kan die situatie doorbreken. De grond op Vijfslui- zen zou de Schiedamse wethou der het liefst uitgeven aan bedrij ven van het type Coca Cola en de Manometerfabnek. Dat zijn on dernemingen die werk bieden aan een groot aantal lager ge schoolden. Ondanks de wankele financiële basis die is ontstaan door de af zegging van Mineral Services Rotterdam, een mineraalverwer- kend bedrijf dat een optie had op een fors deel van Vijfsluizen, vindt Wiegman dat de ontwikke ling van het industriepark moet doorgaan. Schiedam moet vol gens de wethouder inspelen op het toenemend gebrek aan be drijfsterreinen in de Rijnmond Door dat tekort is de financiële gok die Schiedam zou nemen, volgens Wiegman niet zo groot. Wat betreft de werkgelegenheid m de administratieve sector heeft Schiedam nog enkele troeven achter de hand. Er bestaan plan nen de impuls die Kantorenhuis heeft gegeven met de bouw van drie kantoortorens aan de Paral lelweg, achter het NS-station Schiedam/Rotterdam-West, ver der uit te buiten. Schiedam wil meer bedrijven gaan vestigen op de strook grond tussen spoorweg en rijksweg 20. Voor dat terrein hebben zich vol gens Wiegman al verschillende gegadigden gemeld Ook wordt gedacht aan de bouw van kanto ren bij het toekomstig NS-station Kethel-Oost, langs de spoorweg tussen Schiedam en Delft. Schiedam - Met een hoorzitting in juni wil de bewonersvereni ging Schiedam-Zuid de beslui teloosheid rond de bodemsane ring in de Warande doorbreken. Terwijl het gif steeds dieper de grond in zakt en zich verder in de wijk verspreidt, weten de om wonenden nog steeds niet hoe en wanneer het voormalig was- serijterrein van Spring Grove wordt schoongemaakt. De bo dem is ernstig verontreinigd met per en tri, oplosmiddelen die schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid. Volgens de bewonersvereniging is haast geboden. De verontrei niging zou al tot op twintig me ter diepte zijn geconstateerd, wat betekent dat ook het grond water wordt vervuild. In de Warande zijn in het verle den ai nieuwe waterleidingen gelegd omdat de oude door het gif waren aangetast Verschil lende bomen aan de Nieuwe Ha ven, de achterzijde van de gifio- katie, zouden ziekteverschijnse len vertonen. In maart dit jaar zou de provin cie Zuid-Holland, die de gifloka- tie onder haar hoede heeft geno men, beslissen over een sane ringsplan. De Arnhemse firma Neproma, eigenaar van de gif grond, maakte echter bezwaar tegen de hoge kosten. Neproma heeft nu tot september de tijd gekregen, zelf een sanerings plan op te stellen Voor de lokatie zijn verschillen de saneringsvananten ontwik keld. Volgens die modellen kun nen de kosten van de schoon- maakoperatie oplopen tot 65 miljoen gulden. De provincie wil proberen de kosten geheel of gedeeltelijk te verhalen op Ne proma. De hoorzitting staat gepland voor 4 juni. Behalve een verte genwoordiger van de bewoners- vereniging, komen verschillen de deskundigen aan het woord. Een medewerker van de Weten schapswinkel uit Rotterdam zal de technische aspecten toelich ten. De huisartsengroep De Gor zen geeft inzicht in de mogelijke medische gevaren van de ver ontreiniging. Ook wethouder Bart de Leede (Groen Links, Mi lieu) is uitgenodigd voor deze bijeenkomst. Maasland - De gemeente Maas land vertegenwoordigt volgende week zondag de provincie Zuid- Holland by de nationale vienng van de bevrijding m Amsterdam. De keus is op Maasland gevallen, mede omdat dit jaar het feit wordt herdacht dat de gemeente 750 jaar een band heeft met de Rid derlijke Duitsche Orde te Utrecht. Het nationaal comité van de vie ring van de bevrijding, organi seert jaarlijks een grootse happe ning op 5 mei. Iedere provincie is daar door één gemeente verte genwoordigd. Op voordracht van l de Commissaris van de Koningin mr. S. Patijn bereikte Maasland ditmaal de uitnodiging om met een vijftigtal personen de lande lijke vienng m het RAI-complex bij te wonen. Het Maasiandse gezelschap staat - onder aanvoering van het coüege - van burgemeester en wethou- e ders. Verder gaan mee vertegen woordigers van het stichtingsbe stuur 750 jaar Duitsche Orde in Maasland alsook van de diverse werkgroepen, van de Oranjever eniging en het Voormalig Verzet. Ere-burger en oud-wethouder C. Keyzer en zijn echtgenote zijn eveneens van de party. Ter gele genheid van de festiviteiten in het eigen dorp, reist de Maasland- se groep in de historische kleding naar Amsterdam. Vïaardingen - De gemeente Schipluiden overweegt een pro ces aan te spannen tegen de ge meente Vïaardingen, omdat deze het bouwbedrijf Kanters bv geen toestemming wil verlenen om met zwaar bouwmateriaal over de Breeweg en Zouteveenseweg te rijden. Zwaar transport is op deze B-wegen verboden. Volgens Kanters kunnen de zwa re bouwmaterialen alleen vanuit Vïaardingen worden aangevoerd. Ook vanuit Delft is de Schiplui- dense nieuwbouwwijk Keenen- burg bereikbaar, maar dat geldt niet voor het vrachtverkeer. In de oude dorpskern van Schipluiden kan het vrachtverkeer onmoge lijk de scherpe draai maken van de Dorpsstraat over de ophaal brug nchting de Keenenburgweg. Voor de bouw van het eerste ge deelte van de wijk Keenenburg werden de heipalen en het zware bouwmateriaal enkele jaren gele den wel via Vïaardingen over de Breeweg en de Zouteveenseweg aangevoerd. Deze wegen hebben destijds zwaar te lijden gehad on der het transport De straten zyn nu in zeer slechte staat en de ge meente Vïaardingen heeft aan Schipluiden een bijdrage ge vraagd voor het onderhoud. Aannemer Kanters bv uit Putters- hoek, verantwoordelijk voor de woningbouw m Schipluiden, heeft bij de provincie een onthef fing aangevraagd, zodat het be drijf wél met zwaar materiaal over het Vlaardmgse grondgebied mag njden, Vïaardingen heeft de provincie echter geadviseerd deze onthef fing niet af te geven. De gemeen te vindt dat Kanters maar over de Schiedamse Harreweg moet nj den. Intussen rijdt Kanters nog steeds door Vïaardingen en heeft het bedrijf al voor enkele duizen den guldens boetes opgelopen. Voor elke te zwaar beladen vrachtwagen legt de Vlaardmgse gemeentepolitie een boete van driehonderd gulden op. Om deze bekeuringene te ontlo pen heeft Kanters ai een paar keer op de grens van Vïaardingen zwaar materiaal overgeladen van een grote vrachtwagen m kleine re wagens. Dat brengt echter ex tra kosten met zich mee. Kanters weigert zelf een kort ge ding aan te spannen tegen de ge meente Vïaardingen, Het bedrijf, dat ook enkele bouwprojecten m Vïaardingen heeft, is bang haar opdrachtgever voor het hoofd te stoten. t-frt tlfi 'iVjf i" 'jf- Hoek van Holland - De olievervui- ling die vorige week op het strand werd geconstateerd, blijkt geen olie maar algvorming te zijn. De laatste dagen troffen de politie en medewerkers van vogelasiel De Houtsnip verschillende eidereen den op het strand aan. De vogels waren volkomen uitgeput en be dekt met een kleverige substan tie. Een wasbeurt in het vngela- siel en een tijdje rust bleek"vol doende voor herstel. A A'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1