Waterweg 15 WD wil meer geld halen uit verkoop van grond Eerlijke koffie voor wachtenden tl Heel Holy staat in de file 'Wij zijn afhankelijk van warme Hoiybad' Nieuwe directie in Schielandziekenhuis Schiedam wil toeristisch 'produkt' sterk verbeteren Zestien keer te hard Topman cocaïnelijn gearresteerd Cafébazen houden op 15 mei deuren dicht Politie en bedrijven samen tegen inbrekers Met 117 km over Statenweg Dreigende sluiting: reumapatiënten boos 1 Jongen aangereden Foutparkeerders tijdens koopavoni vi Geld weg te Rotterdams Dagblad Vrijdag 3 me; 1991 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen Tlf. 010-4350557/fax 4349754 Rotterdam - De Rotterdamse politie heeft half apnl een man gearresteerd, die wordt gezien als één van de leidinggevende figuren binnen de organisatie die begin dit jaar 650 kilo cocaïne de Rotterdamse haven heeft binnengebracht. Officier van justitie mr. J. W. P. Snijders heeft dat gisteren bekend gemaakt tijdens een rechtszitting, waar negen medeverdach ten terecht moesten staan. Het ging om een pro-formazittïng. De strafzaken werden allemaal aangehouden tot medio juli in ver band met nader onderzoek. Naar aanleiding van de arrestatie van de hoofdverdachte, een vijftigjarige Rotterdammer, gaat een zogeheten rogotoire com missie in de loop van deze maand naar Trinidad, waar de cocaïne vandaan kwam. Het is de tweede keer dat de officier van justitie, een onderzoeksrech teren advocaten naar Trinidad afreizen. Bij een inval in een loods in Oudenhoorn werd eind januari 650 kilo cocaïne in beslaggenomen, met een straatwaarde van 70 miljoen gulden. Het ging om de grootste cocaïnevangst die ooit in Rotterdam is ge daan. Na de zitting gisteren zijn m totaal nu zes men sen op vrije voeten. Dat betreft verdachten die hand en spandiensten verrichtten. De andere zeven ver dachten blijven in voorlopige hechtenis. Rotterdam - Café-eigenaren in het centrum van Rot terdam hebben gisteravond besloten om hun zaken dicht te houden, als op woensdag 15 mei de Europa Cup-finale tussen Barcelona en Manchester United wordt gespeeld in de Kuip. De cafébazen voelen er niets voor om hun zaken 'kort en klein' te laten slaan door uitzinnige voetbalsupporters, deelde woord voerster R. Wiedouw na afloop mee. Wel hoopt zij vu rig dat burgemeester Peper alsnog de finale in de Kuip zal verbieden. Een dag lang de zaak gesloten houden, kost een horeca-exploitant tenslotte flink wat omzet Vernielingen kosten echter veel meer. In ieder geval gaan de cafés op het Stadhuisplein dicht, als de strijd om de UEFA-beker toch doorgaat. Waarschijnlijk houden ook de exploitanten op het Schouwburgplein en de Oude Binnenweg hun za ken gesloten. Gisteravond was de horeca aan de Oude Haven niet bij de vergadering vertegenwoor digd, maar niet uitgesloten wordt dat men ook hier consequenties trekt uit de dreiging van geweld en vandalisme, als de Europa Cup-wedstrijd doorgaat. De belangrijkste overweging om op 15 mei dicht te gaan, lag gisteravond bij de cafébazen aan het Stad huisplein in het feit dat de politie niet de garantie kan geven dat zich geen supportersrelien in de bin nenstad zullen voordoen. Vorige week al verklaarde PvdA-gemeenteraadslid R. van Middelkooadat de finale in Rotterdam niet mag doorgaan, als-Haar meer dan vijfhonderd poli tieagenten voor nódig zijn. Volgens mededelingen - ten stadtiuize valt echter niet te verwachten dat bur gemeester en wethouders nog terugkomen op hun toezeggingen aan de UEFA. „Zulke zaken worden maanden tevoren al geregeld. Dat kun je niet op het laatste nippertje afblazen," zegt een woordvoerder. Mochten veel hooligans van Manchester United al op dinsdag 14 mei aankomen, dan zal de horeca zelfs vanaf dat moment al de deuren gesloten houden. Namens haar collega's zegt Wiedouw dat het waan zin is dat zoiets simpels als een voetbalwedstrijd de gezelligheid in de Rotterdamse binnenstad moet verstoren. Bij de horeca begrijpt men niet waarom Peper soms wel gewone wedstrijden in de eredivisie verbiedt of uitstelt en waarom hij een zeer risicovolle finale van twee buitenlandse clubs wel laat door gaan. De horeca zal geen schadeclaim indienen bij de ge meente als de finale toch doorgaat, omdat het een vrijwillig besluit is om op 15 mei dicht te blijven. Ook de winkeliers van de Lijnbaan maken zich ern stig zorgen over 15 mei. Dinsdag zal de gemeente met nadere mededelingen komen over de veilig heidsmaatregelen, die die dag genomen zullen wor den. Rotterdam - Depolitie en het bedrijfsteveninde be drijvenparken Spaanse Polder, 's-Gravenlandseweg en Noord-West gaan samenwerken om de veiligheid in het gebied te verhogen. Het is de bedoeling om al leen nog samen te werken met goede beveiligings diensten. Zo moet ook het grote aantal valse alarmmeldingen worden teruggebracht. Jaarlijks krijgt de politie uit dit gebied zestienhonderd loos-alarmmeldingen te verwerken, wat een kwart miljoen gulden wegge gooid geld betekent voor de politie. Er zijn op de drie bedrijvenparken 32 verschillende particuliere bevei ligingsdiensten actief, die lang niet allemaal goed werk afleveren. Om de krachten onderling te bundelen wordt er een stichting opgericht waarin de politie, de bedrijven en de organisatie Private-Publieke Stichting Veilig heidszorg gaan samenwerken. Gisteravond presen teerden de politiekorpsen van Rotterdam en Schie- dam dit plan in het Airport Hotel aan de bedrijven. „Het is in ieders belang dat de ondernemer inves teert in zijn veiligheid," sprak adjudant H. Harmsen van de Rotterdamse politie.„Dan kunnen wij sneller ter plekke zijn. Ook wordt de kans op valse meldin gen kleiner." Nu gooien sommige bewakingsdien sten er met de pet naar. Ze gebruiken slechte appa ratuur, of kunnen niet met het alarmsysteem om gaan. Daardoor komt de politie vaak te laat om inbre kers in de kraag te vatten, In de nieuwe opzet mogen alleen betrouwbare veilig heidsdiensten actief zijn in het gebied. Ze moeten voldoen aan de voorwaarden in een zogenaamde raamovereenkomst. Dat plan kan alleen slagen als veel bedrijven meewerken. Daarom deed de Rotter damse commissaris T. Reitsma een dringend beroep op de ondernemers om zich in te schrijven. „Het is in uw belang," zei de commissaris. Als de nieuwe opzet slaagt, gaan de politie en de par ticuliere bewakingsdiensten meer samenwerken. De bewakingsdiensten kunnen dan onze ogen en oren in het gebied zijn. En wij kunnen hen op onze beurt voorzien van nuttige informatie over daders. Een bundeling van krachten," vindt hoofdinspec teur L. C. Buijnink van de Schiedamse politie. Rotterdam - Een 24-jarige Fransman heeft gisteren een boete van 600 gulden gehad omdat hij met een vaart van 117 kilometer per uur over de Statenweg in de Rotterdamse wijk BÜjdorp scheurde. Zijn auto is inbeslaggenomen. De maximumsnelheid ter plekke is vijftig kilometer per uur. Vlaardingen - Minder ingrijpende bezuinigingen zijn moge lijk volgens het gemeenteraadslid Henk Roijers (WI)). Daar voor moet het Vlaardingse gemeentebestuur meer grond ver kopen en vaker projectontwikkelaars inschakelen voor bouw plannen. Roijers zegt da* *'c^t die traditioneel liberale gedach ten nu ook stemmen opgaan binnen de fractie van de Partij van de Arbeid. De WD'er vindt dat het college van burgemeester en wethouders te hard van stapel is gelopen met de presentatie van zijn bezuini gingsplannen, Hij had liever vooraf breedvoerig overleg gehad en de nu 'misschien onterechte onrust' vermeden. „Ik vind het op zich goed dat het college een Voorjaarsnota uit geeft. Anticiperen op de begro ting en meerjarenbegroting, die in het najaar aan de orde komen, is juist Ook vroegtijdig hierover discussieren in de gemeenteraad kan ik waarderen, maar nu heeft men gelijk hele concrete voorstel len gedaan en ontbreekt ons de mogelijkheid om keuzes te ma ken Het doet mij denken aan de Maij-Weggen-pohtiek, eerst alle maal proefbalonnetjes oplaten en dan kijken wat ervan komt," zegt Roijers. De WD'er had liever gezien dat eerst met alle betrokkenen en be langhebbenden gesprekken wa ren gevoerd. „Er is nog niet in kaart gebracht wat de mogelijk heden zijn," verwijt Roijers het college Hij begrijpt daarom de protesten die overal opklinken maar had liever gezien dat die energie in overleggen was gesto ken. Henk Roijers herhaalt wat hij tij dens de begrotingsbehandeling vorig jaar bij de bespreking van de sociale vernieuwing al zei „Je moet dingen die essentieel zijn voor de Vlaardmgse bevolking van onderaf laten opborrelen. Op nieuw worden nu plannen boven gemaakt, en neergegooid by de burgers met de mededeling- be kijk het maar, we horen het wel. Als wy in het college zouden zit ten dan zouden we toch proberen meer te ontwikkelen met alle be langhebbenden en betrokkenen Volgens de WD'er zal er m Vlaar dingen wel een en ander moeten gebeuren en zal het gemeentebe stuur het nooit iedereen naar de zin kunnen maken. Toch ziet hy andere mogelijkheden. „Er zijn voorstellen te bedenken die min der ingrijpend zijn. Bijvoorbeeld wat meer projecten overlaten aan projectontwikkelaars - en ik heb begrepen dat de PvdA daar ook al aan denkt - en wat meer grond verkopen zijn goede voorstellen Roijers verwacht met dat de sec toren cultuur en recreatie buiten schot kunnen blijven omdat daar aan net als aan sociale voorzienin gen, maatschappelijke dienstver lening en algemeen bestuur, een kwart van het gemeentelijke geld besteed wordt Een geurig bakje 'zuive re koffie' kregen gisteren de wachtenden voor de loketten van de Vlaar dingse gemeentesecre tarie aangeboden. Nieu we service van de naar verbeteringen in de dienstverlening zoeken de gemeente? Of een In cidenteel aardigheidje om de fast van de lange rijen te verlichten in de periode na het verlof van de loketambtenaren? Geen van beide. Het be treft hier gewoon een aardige geste van de We reldwinkel, die de Vlaar- dingers wil wijzen op de eerlijke kwaliteit van soii- dariteitskoffie met het keurmerk Max Haveiaar. Dat merkzegel, met de foto van ds Mexicaanse koffieboer Mariano, krijgt alleen koffie waarvoor aan de hardwerkende koffieboeren een eerlijke prijs is betaald. Tot en met 8 mei is op een kleine tentoonstel ling in de secretariehal het doel van de Stichting Max Haveiaar uitge beeld. Foto Fotobureau Roet Dijkstra - Fysiek 4in rij nauwelijks in staat om mee te lopen, maar en kele vertegenwoordigers van de Reuma-patiëntenvereniging Nieuwe Waterweg-Noord hopen vanavond toch hun opwachting te maken in de protestmars tté gen de gemeentelijke bezuini gingen. De vereniging is hevig ontstemd over de dreigende sluiting van Holy-bad. Volgens voorzitter B. van der Leek-Borst beschikt deze zwe minrichting als enige bad in de regio over voldoende faciliteiten voor reumapatiënten. „Chro nisch zieken uit de regio worden door alle specialisten doorver wezen naar onze zwemuurtjes. Deze therapie is van het groot ste belang voor reuma-patiën ten." De bijzondere faciliteiten van het Hoiy-bad zitten hem in de beweegbare vloer en de water temperatuur, die wekelijks op verzoek van de patiënten wordt verhoogd tot dertig graden. „Zwembad-Zuid in Schiedam is in principe ook best geschikt voor ons," zegt de voorzitster. „Maar daar wiöen ze de tempe ratuur slechts opvoeren tot 28 graden. Dat is onverantwoord laag voor reumapatiënten. Zij komen verstijfd uit het bad." Jh het Holybad rijn de zaken be ter geregeld. Tijdens de uren dat het bad door de vereniging is afgehuurd, wordt de vioer in het bad op een diepte van li meter geplaatst. „Twee fof therapeuten doen «ferm» met de mensen. In totaal nS 110 reuma-patiënten uitdsn, gio gebruik van deze ning. Het zwemmen is zopng. lair dat we n^elmaügl» wachtlijst moeten instellen." Omdat veel patiënten in de gelijkse praktijk met grole^. kosten te maken hebben, y» den de zwemuurtjes goedka gehouden. De chronisch rift® hoeven per maand slechts ts bijdrage van tien gulden te heb len voor het heilzame zwem® tje. Het tekort wordt bjjgsgwi door de patsen ten-vereniging. „Wij hebben gehoord dat W nieuwe trad zeer tare waif zegt mevrouw Van der Left Borst. „Wij zjjn bang datwjjft huur in dat nieuwe bad jjj meer kunnen betalen. Verdsi het de vraag, of men nog teftj is de watertemperatuur «pt stoken tot dertig graden." De bedenkingen votraB'tnq de reumavereniging vokfoaft aanleiding om mee te lopöj de protestmars, die vah®<ü naar verwachting vooral verat ruste Vlaardingers uit de rift theek- en de sportwerelds trekken. „Ik vrees dal het rt meentebestuur nog niet 4® drongen is van de noodzaak^ het openblijven van het Edf bad." Schiedam - Het Schielandzie kenhuis heeft sinds enkele dagen een nieuwe, tweehoofdige direc tie. Op 1 mei is LA van Eyk aan de slag gegaan als algemeen di recteur. M.J.C. Stoffels treedt sinds dezelfde datum op als direc teur patiëntenzorg. Van Eijk (41) is al vele jaren werk zaam op managementfuncties in tfc gezondheidszorg. Hij was on der meer algemeen directeur van de commerciële organisatie Me- diteL, waarnemend hoofd van het Deltaziekenhuis en adjunct-di recteur van psychiatrische klinie ken in Utrecht en Noordvdjker- hout. Stoffels (40) was tot 1978 huisarts te Roelofarendsrca Daarna was hij hoofd medisé dienst van het Hofpoortziete l huis in Woerden. De belangrijkste taak van d nieuwe algemeen directeur, q volger van KG.W. Peters aprü vertrok, wordt de begefc ding van de nieuwbouw. De bw van een nieuwe vleugel - kosti ongeveer 55 miljoen gulden kan van start zodra het mimsl® van welzijn, volksgezondheid t milieu het licht op groen z&D toestemming wordt eerdaags ve wacht, ,Van Eijk: ,"Wi) zynerkh voor, wat ons betreft beginnen* in september te bouwen." Schiedam - Waar, staan de hoogste molens ter wereld? In Schiedam. Wélke gemeente in het Rijnmondgebied- heeft de meest karakteristieke binnen stad? Schiedam. In welke stad in de regio rijn veel gerenom meerde restaurants te vinden? Alweer: in Schiedam. Maar on danks de overvloed aan attrac ties en monumenten komen er zelden toeristen naar Schiedam. De gemeente wil daar verande ring inbrengen. Na eerdere opzetjes, onder an dere van het CDA en de VW, heeft de gemeente nu zelf de koe bij de horens gevat en een toeristische nota geschreven. 'Een blik op de toeristische mo gelijkheden', heet het stuk en het borduurt verder op wat an dere Sehiedam-promotors al eerder vaststelden: als de Bran- dersstad zichzelf wil verkopen, zal er een duidelijk herkenbaar 'produkt' in de etalage moeten staan. Dat is er nog niet, stelt de nota vast, het toeristisch aanbod hangt ais los zand aan eikaar. De openingsuren - voor zover daar al sprake vanis - van vitale mo numenten ais Korenbeurs, Zak kendragershuisje, stadhuis en Grote Kerk zijn niet op elkaar afgestemd. De jenevergeschie denis, Schiedams sterkste troef, is onvoldoende toegankelijk; bezoekers moeten maar gissen naar het verband tussen de col lectie kuipen en flessen in de kelders van het Stedelijk Mu seum en de branderijen en pak huizen aan bijvoorbeeld de Lan ge Haven, Een kant en klaar recept hoe het 'produkt' Schiedam beter ont wikkeld kan worden schrijft de nota niet van- Wel worden een aantal sugg* -:ties gedaan. Maar de eerste voorwaarde waaraan moet worden voldaan luidt kort en krachtig: meer samenwer king. Een betere promotie van Schie dam lukt alleen als WV, ge meente, bedrijven en particulie re Instellingen' daar gezamen-. Üjk de schouders onder zetten. Dat zou kunnen door een'werk- groep toerisme te benoemen die regelmatig overleg voert met de WV. De gemeente zou jaarlijks bp commissieniveau moeten be kijken welke vorderingen er toeristisch gebied zijn geboekt. De nota geeft een paar richtlij nen voor een soort driejaren plan. In 1991 kan het aantal lig plaatsen voor historische sche pen in de havens worden uitge breid, kan het gebied rond de Oude Sluis 'aansprekender' ge maakt worden met verklarende tekstborden en zou een stads- gidsengilde opgericht kunnen worden; een rondleiding aan de hand van een gids is leuk, en je steekt er bovendien meer van op dan wanneer je in je eentje watrondwandelt. In 1992 zou het zwaartepunt moeten liggen op verbetering van de presentatie in het Natio naal Gedistilleerd Museum, zouden er doelgerichte tentoon stellingen in het Stedelijk Mu seum gehouden kunnen wor den en zou ais aanvullende at- ractie een permanente wande ling in het Beatrixpark uitgezet moeten worden, In 1993 tenslot te is de herbouw van molen De Palmboom gereed en wordt daarin het Nederlands Malend Korenmuseum geopend; rond die tijd zou de gemeente ook plannen gereed moeten heben yoor aanpak van de Vismarkt. Als leidraad voor alle toeristi sche activiteiten in Schiedam heeft de gemeente gekozen voor de slogan "Van korrel tot borrel'. Sciiiedam, zo stelt de nota, is nu eenmaal m de allereerste plaats bekend om de jeneverindustrie, en het ligt niet meer dan voor de hand, het toerisme daarop te en ten. Overigens wordt erkend dat Schiedam ondanks al zijn toe komstige inspanningen nooit meer dan een bescheiden rol op toeristisch gebied zal spelen: „Toerisme met een grote T is voor Schiedam niet aan de orde." Op vele plaatsen in Holy, zoals hier de Frederik Hendriklaan, staan auto's In de file. Foto Ftersbureau Roe! Dijkstra Vlaardingen - Bijna de gehele dag door maar vooral tijdens de spitsuren staan er de laatste da gen files op de Lepelaarsingel in Holy-Noord. De afsluiting van de kruising Churchillsingel-Holy- singel is hiervan de oorzaak. Het verkeer uit de drie noordelij ke buurten komt op de Lepelaar singel bij elkaar op één rijstrook. Slechts een enkeling maakt ge bruik van de mogelijkheid om via de opengestelde busbaan aan de Korhoenlaan het noordelijk wijk- deel te verlaten. ,We hebben vi a de kranten vooraf uitgebreid gewaarschuwd maar de mensen rijden gewoon als kip pen zonder kop hun oude route en staan dan in de file," geeft ambtenaar A Neele als commen taar. Hij is bij Gemeentewerken belast met de uitvoering van de reconstructie van de wegen in de omgeving van de nieuwbouw rond De Loper. De werkzaamhe den zullen tot half juli overlast ge ven aan gemotoriseerd en fiets- verkeerin de grootste wijk van de stad. Op de wijkontsluitingswegen 01- mendreef, Holysingel en Amster damlaan staan wel oranje borden met pijlen die waarschuwen voor afsluiting van de cruciale krui sing. Er is geen route aangegeven door de woonstraten in de Hoe ven- en Hoofdstedenbuurt. Voorts zijn de verbodsborden bij de busbaan verwijderd. Aan het eind van de Zwaluwlaan wordt doorgaand verkeer echter nog steeds in de richting van de Lepe laarsingel gestuurd. Neele ontkent dat op gezag van hogerhand bewust geen verwp- zingsborden naar de busbaan zijn geplaatst „We hebben de zaak met de politie doorgesproken en zijn zo tot plaatsing van de ver schillende borden gekomen. Bo vendien, weten de bewoners van Hoiy dondersgoed hoe ze bij de busbaan kunnen komen," rede neren hij en zijn collega's. De maandag aangevangen werk zaamheden aan de kruising bij bejaardencentrum Uitzicht (Ho- lysingel-Churchillsingel) zullen tot 23 mei voortduren. Daarna zal de vernieuwde singel uit westelij ke richting berijdbaar zijn tot aan De Loper. De aannemer, die volgens Neele zich uitstekend aan het werk schema houdt, neemt op 24 mei de andere helft van de Churchill- singel onder handen. Eerst zal de kruising met de Lepelaarsingel omgebouwd worden tot rotonde. Dat karwei moet op 10 juni zijn geklaard. Uiteindelijk wil Ge meentewerken op 12 juli de werk zaamheden aan de twee enige ontsluitingswegen van de wijk Holy beeindigen. Tot die tijd ver liest de Korhoenlaan zijn positie als exclusief terrein voor bussen en taxi's en mag alle verkeer hier van gebruikmaken. wc Schiedam - Ondanks de reg de matige radarcontroles aan deB sc| vendijk wordt de snelheidslij nog steeds door tal van automob 55 listen overtreden. Tijdens de snelheidscontrole d gisterochtend tussen 7.15 t 09.15 uur werd uitgevoerd ow troffen zestien van de viertel derd bestuurders de maxima snelheid. Tegen hen werd prw verbaal opgemaakt De hoogö snelheid die werd gemeten was' kilomer. de he gel De en lee Si Schiedam - Een 14-jarige jong® die gistermiddag om kwart oj #j- vijfop de kruising NieuweMsln nesserstraat/Rotterdaitisedilk door rood fietste, is door eenaé aangereden. tKUlfiCiCUCJl, I De 27-jarige bestuurder urt J» i^rnrfan niet nfi sterdam kon de jongen luetj^ wijken en schepte de fietser.!» werd naar het Schieland-nctó huis vervoerd waar men s zwaar gekneusde enkel consu teerde. Schiedam - Maar liefst automobilisten die hun auto? teren tijdens de koopavond keerd parkeerden, zijn tegen proces-verbaal opgelopen. bonnen werden tussen zeven» en kwart over negen ven. Maassluis - Uit een woning 'H de Jacques Boezemastraat f te termiddag een nog ontek S hoeveelheid geld Terwijldebewoonstertug vier en vier uur even boodse» art pen deed forceerde men de» vinden was want mets eropdatdewoningisdoori»"- H lat P ma D dit .•0 "hui

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1