17 Dukdalf timmert flink aan de weg Schout en schepenen terug in dorpsbeeld! oavRUM ys&sr™ Maasland houdt vast aan woningbouw in Commandeurspolder m Rotterdams Dagblad Goud voor Ab Thema-tentoonstellingen Straa ttekenwed s t rij d Viinderdag op herhaling Fantasieën Jubileum-viering Schiedam Vlaardingen Maassluis Bezorgers m/v afd. lezersservice: 010 - 4004.444 Kranslegging bij verzetsmonumenten 4^ 1 I Rotterdams Dagblad Vrijdag 3 mei 1991 Rotterdams Dagblad De gouden medaille is bij sportwedstrijden altijd voor de beste. Bij de lintjesregen gaat hij eehtervaak naar bescheiden mensen die veel van hun vrije tijd in dienst hebben gesteld van de gemeenschap en door hun stille arbeid zelden in het nieuws komen, In Vlaardingen reikte maandag burgemeester Van Lier zo'n gouden plak uit aan de inmiddels 84-jarige Ab de Vries naar aanleiding van zijn afscheid (na 4? jaar) van de EHBO, waarvan hij jarenlang voor- zitter-penningmeester was. De weduwnaar van het van haar 'spreek- uur op straat' bekende vroegere raadslid Marie de Vries-van der Spek heeft echter een veel langere staat van verdienste. Hg heeft een bewogen en arbeidzaam leven achter de rug waarin hij - vee! werk heeft verzet voor gemeenschappelijke belangen. Al kort na zijn trouwen kwam hij op straat te staan door zijn activiteiten in de bakkersgezellenbond. Hij was in de oorlog verspreider van illega le bladen als Trouw, Vrij Nederland en De Waarheid, 27 jaar pen- ningmeester van de PvdA in Vlaardingen, !id van de eerste onderne mingsraad van voorheen Werf de Jong, actief in het Nivon en bewo- nersorganisaües en de laatste jaren in zijn nieuwe woonomgeving (Alexanderpolder) ook weer in touw. Een complete opsomming van Ab de Vries' verdiensten is zelfs niet l binnen een kantje A4 kort samen te vatten. Hij heeft zich gedurende zijn gehele leven voor gemeenschapsbelangen ingezet en dat is nu eindelijk met goud bekroond. Ben van Haren Schiedam Met twee tentoonstellingen sluit de Schiedamse bi bliotheek aan bij de manifestatie 'Schiedam vaart wel'. In filiaal Noord wordt aandacht besteed aan oude schepen en visserij waarbij er modellen zijn te zien van de Hoogaars. Tjalk en Botter. Tevens is er een expositie van een tiental aquarellen van haven gezichten en de Nieuwe Waterweg. De centrale bibliotheek staat in het teken van de rol van Schiedam in de literatuur. Op twaalf panelen wordt een aantal schrijvers belicht voor wie de jene- verstad een inspiratiebron is geweest. De tentoon stellingen kunnen worden bezocht tijdens de regu liereopeningsuren. Ook dit jaar js het CJV Schiedam de organisator van de kinderspelen die tijdens de Gravin Aleidafeesten op 11 mei bij de ingang van het Julianapark plaats vinden. Voor de eerste keer houdt men straatteken wedstrijden die worden gehouden op de BK-Laan aan de zijde van het Sin t Jacobs Gasthuis. De kinderen kunnen zich ook nog amuseren in de windtunnel, op de stormbaan en met een trsp-auto- race. Tevens staat er een zeven meter lange sjoelbak waarop een competitie kan worden afgewer kt. Wegens het ongekende succes van de eerste editie wordt er zondag 5 mei in Natuurcentrum de Bos- hoek wederom een vlinderdag gehouden. Omdat de twee voorgaande zondagen enkele duizenden be langstellenden trokken heeft men besloten de na tuurliefhebbers, die de unieke vlinderkooi nog niet hebben gezien, éen laatste kans te geven. De toe gang is gratis en van 12.30 tot 17.00 uur kan men in deBoshoek, achter flat 5 van het Bachplein. terecht. Vlaardingen Op de tweede verdieping van de bibliotheek aan de Waalstraat exposeren Caty en Bob Pater uit Dor drecht tot 30 mei zwart/wit- en kleurenfoto's onder de titel 'Fantasieën'. "Beide fotografen, die een echtpaar vormen, zijn au todidact Zij zijn al vele jaren actief in de fotografie en laten in het werk duidelijk een eigen gezicht zien. De enige overeenkomst is dat ze meestal hun beeld zelf creëren. Zogenaamde aangetroffen situaties worden zelden gefotografeerd. De expositie valt tij dens de openingstijden van de bibliotheek te aan schouwen. De openbare scholengemeenschap Professor Casi- mir viert op 20,21 en 22 juni het 130-jarig bestaan van het openbaar voortgezet onderwijs in Vlaardin gen. Casimir is ontstaan uit een samenvoeging van de Willem de Zwijger ULO, de Rembrandt ULO en het Gemeentelijk Lyceum Vlaardingen, dat 35 jaar geleden werd opgericht. De huidige leerlingen vieren het jubileumfeest op 20 en 21 juni waarna op 22 juni een reünie voor oud leerlingen wordt gehouden. ialerdag4mei •De Tovenaarsleerling (Aad Wieman), Teerstoof, 14.00. •Herdenkingsconcert chr. zangver. 'Com nu met Sang', Grote Kerk. Zuma: blues-rock, Podium, 22.30 uur. Take the money and run (film), Filmhuis, 21.30 m. zondag 5 mei Klassiek middagconcert, Podium, 15.00 uur. Stormy Weather, Podium, 22.00 uur. maandag 6 mei Expositie Arthur van Steen {tot 1 juni), Galerie- /Konditorie Het Spectrum, Sint Liduinastraat. saterdag 4 mei Pretty Woman (film), filmzaal Harmonie, 21.30 uur. maandag 8 mei De twee Egyptische dieven: Scholentheater Groe, Droen van Prinstererschool, 20.00 uur, dinsdag 7 mei 5 Opening zeefdruk-expositie Anneke Koch, Zonne huis. vierdag 4 mei Herdenkings-orgelconcert: Jaap Kroonenburg, P Grote Kerk, 20.30 uur, 1 Speel-o-theek, koningshof, 10.00 uur. zondag 5 mei Bevrijdingsconcert: muziekvereniging Kunst Na Arbeid, Immanuelkerk, 15.00 uur. baandag 6 mei •Dieetcursus Kruisvereniging, Koningshof, 19.30 uur. -t> I mei •Bingo, Koningshof, 20.30 uur. Door Sander Sonnemans Maassluis - Er zijn gehandicap ten-organisaties in Maassluis die de sociale bewogenheid van Duk dalf wel eens in twijfel trekken. Op zich is dat niet zo gek. Denkt men bij gemeentelijke sociale werkvoorziening in de regel maar al te vaak aan een ouderwetse so ciale werkplaats, in het geval van de Dukdalf gaat die vlieger in elk geval niet op. In de sociale werkvoorziening in Maassluis zijn geen lange tafels te vinden waar mensen dag in dag uit wasknijpers in elkaar zetten. Het inpakken van stukken zeep en het verrichten van andere geestdodende werkzaamheden is er ook niet bij. Integendeel, Duk dalf is een modern bedrijf. Commercieel „Inderdaad kloppen bepaalde ge handicapten-organisaties wel eens bij ons aan met de vraag of we het sociale aspect wel in ogen schouw nemen." geeft directeur Paul Schoemaker toe. „Die men sen kan ik geruststellen, want we streven wel degelijk de doelstel lingen van de sociale werkvoor ziening na." „Dukdalf," vervolgt Schoemaker. „is een productie-bedrijf waar ef ficiënt en commercieel wordt ge werkt zonder de doelstelling van de sociale werkvoorziening uit het oog te verliezen. De sociale werkgelegenheid staat boven al les. Onze werknemers doorlopen het hele bedrijf. Niemand zit bij ons voortdurend op dezelfde post. Het feit dat bepaalde mensen worden uitgeleend aan een vrij bedrijf en niet meer bij ons terug komen, zegt genoeg." Schoemaker, die vier maanden geleden Leen Lucardie als direc teur opvolgde, vindt dat Dukdalf gelijkwaardig is aan een door snee, goedlopend bedrijf. En wie het omvangrijke pand aan de In dustrieweg van binnen bekijkt, merkt al gauw dat het aan die nor men voldoet. Met gepaste trots meldt Schoemaker tijdens de rondleiding dat het bedrijf vorig jaar 85.000 gulden winst boekte. „Dat is leuk meegenomen," zegt hij, „want zo kunnen we mee groeien met de nieuwe ontwikke lingen. Tenslotte willen we een goed produkt afleveren en dan zal je toch af en toe moeten investe ren." Dukdalf bedrijven, dat vroeger onder de naam Bedrijfsgemeen- schap Sociale Werkvoorziening te boek stond, omvat een meubelfa briek, een adminstratief service bureau. een ontwerp-afdeling en een hoveniersbedrijfje waarbij twaalf mensen werkzaam zijn. Aan de Industrieweg draait het voornamelijk om de produktie van tuin-, kantoor- en kantine meubelen. Het bedrijf draait op volle toeren en per jaar gaan er meer dan 500.000 artikelen de deur uit. Kortom, Dukdalf tim mert behoorlijk aan de weg. Exceptioneel „Dat klopt," geeft Schoemaker grif toe. „Er wordt doorgaans ge dacht dat we alleen maar gehan dicapten in dienst hebben maar dat is niet helemaal waar. We wer ken met mensen die bepaalde te kortkomingen hebben en vormen een normaal bedrijf. „Ten opzichte van andere sociale werkvoorzieningen zijn we echter wel exceptioneel want we doen al les zelf. Ontwerpen, fabriceren en verkopen. Dat we goede produk- ten leveren is inmiddels wel ge bleken, want vijftig procent van onze meubelen gaat de grens over. Toevallig kregen we pas ge leden voor het eerst een order uit Japan voor kampeertafeltj es Ondanks de op volle toeren draai- Dukdalf-directeur Paul Schoemaker heeft alle redenen om tevreden een kijkje te nemen in de fabriek. Jaarlijks gaan daar meer dan 500.000 artikelen op de lopende band. Hier komen de ïn het J verfbad gedompelde frames van tuinstoelen uit de drooginstallatie om bij het volgende 'station' van rugleuningen en zittingen te worden voorzien. Foto Roel Dijkstra. ende produktielijn is er volgens Schoemaker voldoende gelegen heid de doelstellingen gestalte te geven. Voortdurend tracht men de arbeidsgeschiktheid van de li chamelijk en verstandelijk ge handicapten te bevorderen zodat doorstroming naar 'normale' be drijven tot de mogelijkheden be hoort. Niet alleen de twintig amb telijke krachten geven leiding aan de 181 werknemers, ook ge handicapten zijn opgeleid voor een dergelijke kaderfunctie. Niet zielig „Begrijp me goed," benadrukt Schoemaker, „we willen absoluut niet zielig overkomen en zijn dat ook niet. De mensen worden hier opgeleid om door te kunnen stro men naar andere bedrijven. De overheid verwacht daarentegen dat we efficiënt werken maar als onze betere krachten ergens an ders aan de slag gaan wordt de kwaliteit van het medewerkers bestand uiteraard iets minder. „We kunnen die ontwikkeling na tuurlijk niet tegenhouden omdat het juist om de doorstroming draait. Aan de andere kant moe ten we er, na het vertrek van een medewerker, zorg voor dragen dat die vacature door een kundig persoon wordt bezet. Zo trachten we de continuïteit tweeledig te waarborgen. We laten een deel van het personeel doorstromen en we staan garant voor het leve renvan goede produkten." Dukdalf is 's werelds grootste fa brikant van projectietafels. Ver der gaan jaarlijks 30.000 cam ping-kinderstoeltjes de deur uit! In kampeertafels wordt drie mij| joen gulden omgezet. Geen redep tot klagen dus. Toch moet hei Schoemaker van het hart dat héf bedrijf dringend verlegen zit orri lassers. „Eigenlijk hebben we er vijftien nodig, maar ze zijn er gewoon niet," betreurt hij. „De lassers die bij ons worden opgeleid gaan na verloop van tijd allemaal naar een ander bedrijf. Daarom maken wé momenteel gebruik van een ias4 robot. Voor de rest zijn alle afde lingen van de produktielijn pe^ fect op elkaar afgestemd. Zó komt het wel eens voor dat cjtf stoel die 's ochtends wordt ge| maakt, 's avonds al de vrachtw^j gen in gaat." i s Maasland - Niet alleen het 'gewone volk' loopt er in Maasland bij de feestelijkhe den rond de Ridderlijke Duitsche Orde historisch ge kleed bij, ook de schout en schepenen zijn terug in het dorpsbeeld. Burgemeester M. Kokxhoorn fungeert tot en met 1 juni als schout, de beide wethouders en de elf raadsleden zijn de schepe nen. Er is overigens wel enig verschil in waardigheid aangebracht tus sen wethouder en raadslid. Het wethoudersduo F. de Vos en P. Houtenbos draagt een witte pluim op de baret waar de raads leden een groene pluim op bet hoofddeksel dragen. Ook in de rand van de kanten kraag zit een, zij het nauwelijks waarneembaar, verschil. Het is de bedoeling dat er tijdens de feestweken uitsluitend in his torische kledij wordt vergaderd. Tijdens de gecombineerde com missievergaderingvoor ruimtelij ke ordening en volkshuisvesting, openbare werken en milieu en fi nanciën én onderwijs en welzijn kwam maandag het voltallige ge meentebestuur inderdaad in vol ornaat in actie. Niet alleen binnen de eigen gren zen leven B en W en raadsleden in het verre verleden, ook wan neer er drie Maaslandse 'schepe nen' naar de Westlandraad gaan wordt op de afspraak zoveel mo gelijk verkleed te gaan geen uit zondering gemaakt. De Westland raad kan er tijdens haar plenaire vergadering van maandag op re kenen dat De Vos en raadsleden D. Hanemaaijer en P.M. Quak zullen laten zien dat er in hun ge meente een historisch feest aan de gang is. Gelijk één van de befaamde schuttersstukken van Frans Hals zitten 'schout en schepe nen' van Maasland hier bijeen. Foto Richard Hogeveen. Ingezonden mededeling vraag! per direct inVLAARDINGËN HOLY Dagelijks: 46.00 -17,30 uur Zaterdag; 10.3Q'-12.00 Uur 15 Jaap of ouder en wil je good verdienen? Bel voor meer informatie: Ingezonden mededeling SPECIALE AANBIEDING Zondag tot en met donder dag een uitgebreide HOT STONE Of GOURMET 6 soorten vlees, stok brood, boter, kruidenbo ter, 3 sauzen, saladebuffet - bestaande uit: tomaten, löoiiwi^cn lurii(SCnlrnn) uien, champignons, pa- fiTT* prika, komkommer en ver- L' I k' schillende vers gemaakte salades 29,50 Tel. 010-4732422, Lange Haven 115. Schiedam Maasland - Het gemeentebe stuur van Maasland houdt vast aan woningbouw in plaats van de aanleg van een bos in het uitbrei dingsgebied Commandeurspol der 3. Die eis blijft ook overeind als de provincie geen koppeling tussen die woningbouw en het transportcentrum wil leggen. De provincie wil beide zaken niet koppelen. Reden voor het ge meentebestuur dit onderwerp buiten de concept-overeenkomst voor het transportcentrum te la ten. Maasland zal het definitieve convenant echter pas tekenen, als er meer zekerheid over de drin gend gewenste woningbouw is. „De Commandeurspolder 3 is dan wel een Maaslands en het trans portcentrum een Westlands be lang." stelt CDA-fractievoonzitter P.M. Quak, „maar we moeten er toch voor zorgen dat er voldoende contingenten woningen komen. Door de komst van bedrijventer rein Ccldenbove en het transport centrum wordt de druk op de Maaslandse woningmarkt nu toch wel zwaar." Noch burgemeester en wethou ders noch de raad is voorstander van de aanleg van het bos, zoals de provincie dat wil. Quak: „We willen voor die Commandeurspol der wel de bestemming woning bouw houden." Het beleid van Maasland is daarop altijd gericht geweest, met als gevolg dat er al voor enkele miljoenen aan grond aankopen is geïnvesteerd. De lokale Open Groepering pleit ook voor woningbouw in die pol der. Nog meer dan het CDA heeft de dorpspartij haast met een Westlandse woonruimteverde lingsregeling. „Het SOW heeft nog steeds niets geregeld," aldus fractievoorzitter D, Hanemaaijer. „Er is alleen een zinnetje over de economische gebondenheid, maar nog altijd geen voorstel voor een verdeelsleutel. Terwijl er op Coldenhove en het transportcen trum toch honderden mensen ko men te werken. Die woonruimte zou over de Westlandse gemeenten moeten worden verdeeld." Waterweg - In Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis worden za terdag de gevallenen uit de Twee de Wereldoorlog herdacht. Tradi tiegetrouw roepen de gemeente besturen de bevolking op, om de vlag op 4 mei vanaf zes uur half stok te hangen. De kerkklokken luiden zaterdag om zes uur de herdenking in Schiedam in. De herdenking vindt plaats bij het monument in de Plantage, Bij de korte plechtig heid worden bloemen en kransen neergelegd. Als vlaggenwaeht fungeren enke le leden van de Schiedamse afde ling van Scouting-Nederland. Het muzikale gedeelte van het pro gramma wordt verzorgd door har monie Harpe Davids. Leerlingen van de christelijke scholenge meenschap De Burcht hopen de Schiedamse herdenking een bij zonder accent te geven. De scho lieren hebben het monument gea dopteerd. Belangstellenden wor den om 19.40 uur bij het monu ment verwacht. Ook in andere steden pogen de verschillende organisaties op ver gelijkbare wijze de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog bij de jongere generatie levend te houden. In Maassluis maken leerlingen van het Maascollege hun opwach ting bij de dodenherdenking in het Prinses Julianaplantsoen, De Maassluise Harmonie verzorgt de j jl muziek. Na acht uur legt locd* burgemeester L. Timmermans1 een krans, evenals leerlingen van; de scholengemeenschap Hét Maascollege. Ook de Vereniging voor ex-politieke gevangenen (Expoge) zal aanwezig zijn bij dé dodenherdenking. Reeds gisteren vond de eersl$ kranslegging plaats in Maasland? Burgemeester Mary Kokxhoorps Papenhove ontving de kinderen van de basisschool 't SpreeuweiH nest. De leerlingen hebben voöp de tweede keer het verzetsmonpJ ment geadopteerd. j j De ceremonie wordt zaterdags vond herhaald. Het gemeentebè* stuur, nabestaanden van de Maaslandse verzetsstrijders en de Oranjevereniging zijn bij de kranslegging betrokken. In Vlaardingen, waar jaarlijks tij dens de uitreiking van de GeiG zenpenningen eveneens wordt stilgestaan bij de slachtoffers van de fascistische terreur, wandelen de de deelnemers naar het oor logsmonument op het Verploegh Chasséplein. -j De stille tocht vertrekt om vijf over half acht aan de achterzijde van het stadhuis. Tijdens een kor te stop legt een delegatie van dé Geuzen een krans bij het Geuzen! monument op de Markt, Na de ce-i remonie spreekt H.J. Neuman; oud-directeur van het Nederlands Instituut voor Internationale Be- trekkingen Clingendael.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2