ïweg 17 Gemeente wil teruggekochte molen Aeolus nu weer kwijt Schiedamse schilderes werkt aan come-back TRAINER MUSIS SACRUM Feyenoord Hollandse tentoonstelling Annie M.G. Schmidt Elfde fietsvierdaagse ^Centrale Antenne Inrichting In verleden kwam verkoop aan particulieren stadsgezicht niet ten goede Paula van de Ven opent met penseel vensters op het bovennatuurlijke Intuïtie Rotterdams Dagblad Vrijdag 10 mei 1991 RW t Het geloof in Feyenoord is weer terug, ook in Vlaardingen en Schk- i dam. De vaste voorverkoop-adressen merken dat. Bij het sigaren-ma- gazijn van Berry Janse aan de Bromvest in Schiedam en 6tj Gasterij Fritsy aan de Westhavenkade in Vlaardingen liep het de afgelopen Het was kmg geleden dat de telefoon roodgioeiend stond voor kaar tjes voorde Kuip. Nu, voor de bekerfinale van 2 juni tegen de toch niet tot de verbeelding sprekende tegenstander BW Den Bosch, is het weer raak. Een leuke gewaarwording vindt Jorina van Warmenkmen- Van Rij Sat men Fritsy niet weipeten is als belangrijk Feyentxrrd- adres. Ze kreeg zelfs telefoontjes uit Katwijk, uit Delfzijl en de Achter- i hoek. fzXltxe schilderijen in haar fraaie zaak langs de Oude Haven herinne- ren aan <k vroegere glorietijden. Het een is een portret van'tante Co', de'moeder van Jorina's tóng jaar 20 onverwacht overleden, man Frits. Zij was het die de basis legde voor de snackbar in de Stations- i stmat, die op het andere schilderij is afgebeeld- Deze, bij de renovatie van ie VOP gesneuvelde snackbar, waar in de atccesperiode wan Feyenoort de politie dranghekken mest plaatsen engmar ook weleens een rait is gesneuveld onderdruk wan de belang- - stóling voor kaartjes, herrees in 1985 als Gasterij (restaurantenpar- Vtyéentrum) Fritsy aan de Westhavenkade. In al die zesjaren kwam niemand meer vragen naar kaartjes voor Feyenoord. Nu melden de fapszkh weer, hopend op Eumpacupvoetbal. BRN VAN HAREN Schiedam Onder deze titel is eergisteren mei de tentoonstel ling over de natuur en het landschap in het Stedelijk 'Museum geopend. De expositie bestaat uit een der tigtal kunstwerken waaronder schilderijen, beeld houwwerken, fotografische werken en videokunst van .moderne en hedendaagse beeldende kunste naars. De werken zijn voor een groot deel afkomstig pit de collectie van de Rijksdienst Beeldende Kunst uit Den Haag. pe tentoonstelling is Hollands omdat uitsluitend werken van Nederlandse kunstenaars te zien zijn. Bovendien verwijst de titel naar het thema naar de lange traditie die de beeldende kunst in Nederland heeft als het gaat om de verbeelding van natuur en Landschap. |!en Hollandse tentoonstelling is verdeeld in drie ca tegorieën: de zichtbare werkelijkheid verbeeld, de datuur als beeldend middel en de natuur en het landschap als dragers van het beeld. De expositie is niet alleen bedoeld voor algemeen publiek, maar met name voor de kinderen van de hoogste groepen van het basisonderwijs in Schie dam, die de tentoonstelling zullen bezoeken in het kader van een educatief project. Amiie M.G. Schmidt, de schrijfster van populaire kinderboeken als 'Puk van de Petteflet' en 'Jip en Janneke' wordt 20 mei tachtig jaar. Ter gelegenheid ^an haar vetjaardag brengen de jeugdafdelingen., van de Schiedamse Openbare Bibliotheek de schrijf ster en haar werken extra onder de aandacht. Kinderen die Annie M.G. Schmidt willen feliciteren $oor middel van een brief, gedicht of tekening kun nen thuis of in de bibliotheek hun werkstukken fa briceren. De bibliotheek verzamelt alle felicitaties - én zorgt ervoor dat de schrijfster op haar geboorte dag de verjaardagswensen in ontvangst kan nemen. Om de felicitaties op tijd te kunnen versturen moe ten ze vóór 16 mei bij één van de jeugdafdelingen zijn ingeleverd. De bibliotheek onderhoudt een vriendschappelijke relatie met de schrijfster. Ze heeft heel vroeger in de Schiedamse bieb gewerkt als volontair. Vlaardingen Fietsminnend Vlaardingen kan vanaf 27 mei mee doen aan de elfde Avond Fietsvierdaagse. De eerste tocht gaat richting Maassluis en Maasland, de twee- tie richting Rotterdam, de derde naar Schipluiden en bpide slotavond gaat het rondom Vlaardingen. In to- 'tóal tvordt er honderd kilometer gefietst. De Bonds spaarbank ondersteunt de vierdaagse financieel. ■Deelname kost 3.3,50. Er wordt steeds gestart bij de hajidbalvereniging De Hollandiaan aan de Amster- oahüaan tussen 18.00 en 19.15 uur. Maas.sluis 1 'Medewerkers van de gemeentebedrijven zijn begon nen met de renovatie van de Centrale Antenne In- richting. De werkzaamheden, die tot medio oktober 1 duren, hebben tot gevolg dat het radio- en tv-signaal tussen 9.30 en 1S.30 uur meerdere malen voor lange- ',re tijd wordt onderbroken. Binnenkort worden de „.abonnees van de CAI nader geïnformeerd over de re- .jnovatiewerkzaamheden en de uitbreiding van het J aantal te ontvangen radio- en tv-programma's. Schiedam 'vrijdag 10 mei J» Heren op zicht, Teerstoof, 20.30. Crybaby: film, Filmhuis, 21.30 uur. ^zaterdag 11 mei RaRa: poppentheater, Teerstoof, 14.00 uur. J» The Thumble Beavers, Podium, 22.30 uur. Don Chaót en de foute architect: Bert Visscher, ^Passage Theater, 20.15 uur. Ij» Concert: orgel en blokfluit, Stedelijk Museum, 115.00 uur. i» Rommelmarkt: Harmonie Wilton Fijenoord, Tref punt, Nieuwe Waterwegstraat. 10.00 uur. 'zondag 12 mei Georganiseerde sessie, Podium, 22.00 uur. Vlaardingen zaterdag 11 mei Rommelmarkt, Ontmoetingscentrum West, 10.00 uur. Bevrijdingsbal met bingo: Hoevenbuurt, zaal de bed. iondag 12 mei Maatschappelijk ochtendgebed, Emauskerk, 10.00 juur. <maandag 13 mei jt Jaarvergadering Vereniging voor Openbaar On derwijs, basisschool de Doorloper, 19.00 uur. Maassluis katerdag 11 mei orgelconcert door Bert Visser, Immanueikerk, Jl0.15uur. Door Ben van Haren Vlaardingen - In zijn speurtocht naar middelen om de dreigende miljoenentekorten op de gemeen tebegroting te voorkomen is het Vlaardingse gemeentebestuur op het idee gekomen de stadskoren- molen Aeolus te verkopen. Het uit historisch besef en met steun van hogere overheden een kwart eeuw geleden teruggekoch te en in ere herstelde stadsmonu- ment op de rand van Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht heeft na de terugkeer van warme bakkers weer waarde gekregen als be drijfsgebouw. En dat is een ter rein waarvan een krap bij kas zit tende overheid zich liever terug trekt, zeker als er geld op toege legd moet worden. Het zal niet de eerste keer worden dat Vlaardingen zijn stadsmolen in particuliere handen geeft. De vorige ervaringen waren niet zo best. Restauratie Molenmaker Van der Loo uit Ke- thel rondde precies 25 jaar gele den zijn moeizame restauratie werk aan de enig overgebleven molen van Vlaardingen af. Daar om staat in de kleurige baard te gen de kap van de molen Aeolus 1956 als tweede jaartal vermeld. Het andere geeft 1790 aan, het jaar waarin het stadsbestuur zelf de stenen korenmolen liet bou wen op de hoek van de Kortedijk. Het gemeentebestuur had in 1954 besloten de zwaar verwaarloosde Aeolus terug te kopen. De schan de van de opvallende ruïne op het in een druk bereden doorgaande route gelegen kruispunt wilde het gemeentebestuur van het toen sterk uitbreidende en als moderne stad aan de weg timme rende Vlaardingen graag wegne men. De keuze tussen sloop en restau ratie werd door verruiming van de landelijke subsidieregels beïn vloed. Voor zestienduizend gul den cash en een gunstig huurcon tract voor de verkoper kreeg de gemeente het restant terug van wat ze ruim anderhalve eeuw eer der zelf op de fundamenten van de vorige in verval geraakte stadskorenmolen had laten neer zetten voor ongeveer tienduizend gulden. Verkoper was de Coöperatieve Landbouwers Aankoopvereni ging Samenwerking. Zij had in 1918 de toen al ruim drie jaar tot een zogenaamde peperbus gere duceerde Aeolus overgenomen van de laatste particuliere mole naar-eigenaar Simon Terlaak. Deze had zelf niet lang plezier ge had van zijn in 1895 moeizaam verworven markante bezit. Stoom Na bijna veertig jaar discussiëren hadden de vroede vaderen van Vlaardingen in 1878 besloten de stadskorenmolen van de hand te doen, Het toenemende gebruik van stoomkracht had in het alge meen de waarde van de van wind afhankelijke molens sterk aange tast en de komst, in 1860, van de stoommeelfabriek Pelmolen van de Gebr. Van Dusseldorp te Vlaar dingen was in het bijzonder voor molenaar Matthijs Korver van de gemeentelijke Aeolus aanleiding om steeds verdere verlaging van de huurprijs aan burgemeester en wethouders te vragen. Betaalde hij tot 1863 achttienhon derd gulden, in 1878 wilde hij de molen voor nog maar duizend gulden per jaar huren. Het ge meentebestuur vond dat te wei nig. Ondanks de waarschuwing van het raadslid De Bruyn, dat dit nadeliger zou kunnen uitvallen en zijn pleidooi rekening te hou den met de 25 jaar oude rechten van Korver, besloot men toch tot openbare verhuring. Korver bleek de enige kandidaat met een bod van 800 gulden jaarhuur. Dat nooit! Dan liever verkopen die molen, redeneerde de ge meenteraad. Eindelijk was de ge hele raad het eens over de afsto ting van het historische bezit. De koper was molenaar Matthijs Korver, die 'zijn' Aeolus voor 11.100 gulden van de gemeente overnam. Tien jaar later deed zijn zoon de molen met ruim verlies over aan bakkerszoon Gijsbert van der Knoop, die haar op zijn beurt verkocht aan Simon Ter- laak toen hij in 1895 niet kon vol doen aan de eisen van de gemeen te tot herstel van gevaarlijke mankementen. Pech na pech Ta-laak was een molenaars knecht, die op deze wijze kans zag een eigen bedrijf op te bou wen. Na het verrichten van de no dige herstelwerkzaamheden kon de Aeolus weer draaien. Aanvan kelijk alleen nog op de wind, maar in 1900 kwam ejeen gasmo tor bij om de continuïteit in de be drijfsvoering te garanderen. Pech trof Terlaak in 1901 toen de blik sem tweemaal in zijn korenmolen sloeg, hem en twee kinderen te gen de grond wierp en flinke schade veroorzaakte. De schrik zat er bij de molenaar goed in. Hij werd voorzichtiger. De tijd was voorbij dat Terlaak met volle zeilen draaide, waarbij de molen soms op zijn grondves ten schudde. Als enige in het wes ten van het land koos Simon voor het uit Engeland afkomstige sy steem van 'zelfzwichting'. Hierbij komen in de wieken losse latten die by toenemende wind open gaan staan waardoor de kracht op het draaiende gedeelte afneemt. Pech bleef de ondernemende mo lenaar achtervolgen. Op 13 febru ari 1904 joeg een harde windstoot alle latten uit twee wieken en be schadigde de daken van huizen in en om hetEmaus. Een actiegroep van bewoners eis te met steun van het gemeentebe stuur van Ambacht maatregelen en hoewel onderzoek uitwees, dat bij deze windstoot het conventio nele systeem waarschijnlijk ern stigere schade zou hebben aange richt schafte Terlaak later toch z'n Engelse systeem af. Het risico van de wieken deed hem zelfs in 1914 besluiten het gehele bovenlijf van zijn molen te koop aan te bieden om met dat geld een grotere gasmotor aan te schaffen. Nog voor de advertentie in het vakblad De Molenaar ver scheen zakte een van de wieken door de as en vernielde een stuk van de balie. Na terugplaatsing gebeurde hetzelfde nog eens. Een jaar later verkocht Terlaak balie, complete kap met bovenwiel en wieken en het materiaal van de maalzolder aan stadgenoot MJ. Breedveld, die er duizend gulden voor neertelde en tevens de in korting van de molenromp met drieënhalve meter en het aan brengen van een dakverzorgde. Peperbus Zo kreeg Vlaardingen als zoveel andere steden in 1915 een 'peper bus', zij het dat het maalbedrjjf werd voortgezet. De kale romp ging tevens dienst doen als recla mezuil en voor een dubbeltje mocht men naar boven klimmen De als reclamezuil en uitkijktoren dienst doend, 'peperbus' Aeolus ean hg begin van deze eeuw. Repro Roel ajfca, voor een 'schoon vergezicht', ft situatie bleef ongewijzigd tol in 1954 de gemeente het restant van de Aeolus terugkocht. Op Kon», ginnedag 1957 vond de officiële ingebruikstelling plaats van de gerestaureerde molen, Ovetigers was de kwaliteit van de ijzeren roeden twaaraan de wieken vast zitten) zo slecht, dat al snel beslo ten werd uit veiligheidsoveiïe-. gingen de molen niet meer leb ten draaien. Wel gingen op feest" dagen vlaggetjes indewieken. In de tweede helft van de jaren ai ventig kreeg de Maassluise inde- naar Nïek Boekestjjn de pas za- tende wethouder Bas Goudriaan zover dat reparatie volgde en ds wieken weer regelmatig gingen draaien. Niek junior voert inrakt dels het ambachtelijke bedrijft!» zjjn vader er herstelde. (Bron Eeuwen levw van de wmd.geschnde» nis van de Vlaardingse Stadstorenmolen p- naamd Aeolus. Ane van da* Hoek en Stniijs. uitgave Stadsarchief Vlaafdhgsi 1990) Door Han van der Horst Schiedam - De meeste kunste naars dromen van een tentoon stelling in een bekende galerie of een zaal van een gerenommeerd museum. De Schiedamse kunste nares Paula van de Ven zou dat ook wel aardig vinden. Op den duur. Maar ze weet, dat haar stad genoten zulke gelegenheden niet direct plat lopen. En haar werk - vindt ze - moet juist door de ge middelde Schiedamse burger ge zien worden. Daarom staat ze op zaterdag 11 mei met een kraam in het Julianapark, waar in het ka der van de Aleidafeesten een bij zondere markt wordt gehouden. En vanaf 28 mei hangt haar werk in café Het Spul op de Hoog straat. Alles bij elkaar wordt het een soort come-back, want Paula van de Ven is de laatste jaren niet met haar werk naar huiten getreden. De laatste maanden echter wordt de tijd er weer rijp voor, meent ze. Paula woont al sinds jaar en dag op de bovenste verdieping van een flat in Nieuwland. De zijka mer is als atelier ingericht. Daar zit ze de hele dag te tekenen en te schilderen. „Ik ben niet iemand die potten verf tegen het doek gooit en ziet wat er van komt",- zegt Paula, nadat ze een stapel Paula van de \fen: 'ik ben niet Iemand die potten verf tegen het doek gooit en ziet wat er van komt.' Foto Folobureau Roel Dijkstra kleurige werken tevoorschijn heeft gehaald. Vrouwenhoofd Inderdaad, haar werk heeft wei nig te maken met de kunststro mingen die tegenwoordig in het officiële circuit opgeld doen. Het zijn zorgvuldig vormgegeven voorstellingen met een op het eer ste gezicht raadselachtig karak ter. Wat bete1- et dat bijvoor beeld, dat blauwe vrouwenhoofd met blaadjes in de nek en die drie duiven eromheen? Waarom zit daar iemand met een poes in een pyramide. Wat betekenen die ge vleugelde wezens en waarom staat er aan de hemel een oog? Zijn dat soms engelbewaarders en is dat het Oog van God, zoals je dat ook ziet in de daklijst van de Schiedamse Havenkerk? Paula van de Ven is niet zo tevre den met die vergelijking. Als ant woord toont ze een tekening van Boeddha. Ze wil liever niet op één lijn gezet worden met het katholi cisme van haar jeugd. Ze leest voor uit een soort verklaring die zij ter voorbereiding van de markt in het Julianapark op pa pier heeft gezet. „In principe zijn ons vele groten voorgegaan en ook maar geboren als gewone mensen. De diepe symboliek van Jezus die zich voor ons aan het kruis liet spijkeren. Boeddha die na zo lang te hebben gemediteerd het Nirwana kon binnentreden en weigerde om terug te keren naar de aarde om zjjn medemensen te helpen. En Krhishna, en Ghandi, wie kent de wet van non-agressi- viteit, van geweldloosheid" En: „Aan de gTenzen van mij staat een douane die zegt, dat ik niets mee mag nemen." Dat mag je uitleggen, Paula. „Ik wil de mensen gewoon graag een bredere horizon bieden, Vol gens mij waren mensen vroeger veel intuïtiever. Door al dat tech nisch kunnen is dat verloren ge gaan. Maar als je naar de televisie kijkt, dan zie je de mensen in Bangladesh en hoe wij daar toch niets voor kunnen doen en hoe die hulpgoederen, als ze dan ein delijk aankomen, half verrot zijn. De mensen hier hebben verleerd in hun innerlijk te kijken." „Ik denk, dat ze teveel gevangen zitten in het patroon van werk en ambitie. Ze hebben weinig tijd om dieper door te denken. Zij krijgen niet eens de kans om daarbij stil te staan. Vergis je niet, ik hou ook van de goede dingen Ingezonden mededeling Mannequins showen u onze veelzijdige en ongedwongen Holiday-fashion. Vakantiegevoel om aan te trekken... Zomers luchtig en vrolijk. U bent van harte welkom op het uur dat u het beste schikt. MODEHUIS qfja Broersvest 109 - 113 Schiedam tel OIO - 4260399 Ook op maandagmiddag en donderdagavond geopend Ruime parkeergelegenheid t o ons modehuls Ingezonden mededeling V.V.H.V.O. uitkomend in de 2e klas KNVB zaterdag zoekt een voor het trainen van de selectie op dinsdag- en donderdagavond en voor begeleiding op zaterdag. Sollicitaties kunnen worden gericht aan mevr. M. Schilder, Sperwerlaan 229, 3136 GE Vlaardingen. Ingezonden mededeling SPECIALE AANBIEDING Zondag tot en mei donder dag een uitgebreide HOT STONE of GOURMET 6 soorten vlees, stok brood, boter, kruidenbo ter. 3 sauzen, saladebuffet [A I (f\ bestaande uit: tomaten, tfotmigen rtirftflXnfrijrii uien, champignons, pa prika, komkommer en ver schillende vers gemaakte salades 29,50 Vooraf reserveren gewenst, Tel. 010-4732422, Lange Haven 115, Schiedam van het leven. Maar ik wet toch wel, dat God er is. Hij heeft wat met mij voor en ik lig ook wel met hem in de contramine, maar daar kan geen dommee of pastoor voor mij in bemiddelen, Zo werkt het voor mij niet. Die drie duiven rond dat vrouwenhoofd, dat is in derdaad de Heilige Geest. Eet zijn zelfs drie heilige geesten. En die vrouw met die poes in de pyra- mide, dat is het gewone leven Daar bovenop zitten bescherm* geesten.'1 „Als een mens op een gegeven moment voor zijn ware innerlijk komt te staan, dan kan hij nog zo veel gelezen hebben of weten, lm moet zich toch overgeven, want dan komen er krachten in het spel, waar je je geen voorstelling van kunt maken. De een noemt dat God, de ander misschien een hoger zelf. Ze gaan hun gang maar. Wat ik de mensen mee wil geven, is dat er meer is dan het werk en de maatschappij. Datje- ook in jezelf kunt kijken. Ik ben- ook maar een instrument Ik mag dat doorgeven. Dat is alles." Lidwina Paula gelooft, dat de mensen op aen duur de weg naar het boven natuurlijke zullen terugvinden. Wie er gevoel voor heeft, merkt dat het ondanks alles nog werk zaam is, „Toen ik als kind in Den Haag by de nonnetjes op schö& zat, had ik nog nooit van Schift dam gehoord. Toen kreeg ik als voornaam Lidwina en Lidwina J de patrones van Schiedam. 0( woon hier nu al weer twintig jaaf en ik ben een echte Schiedamse geworden. Dat is toch wel e® beetje een vorm van magie. Hoe wel ik me nooit bemoei met occul tisme en zo. Daar heb ik een graf- hekel aan. Maar ik kan levenspro cessen wel anders waarnem® dan andere mensen. Ik heb vrefc ger onnoemelijk veel gedicht® geschreven. Maar op het ogenbl kan ik mij beter uiten in kleur en lijnen. Misschien ga ik HL eens een stel van die gedicht® uitgeven met eigen illustraties er bij." Paula hoopt, dat de Schiedam mers een en ander zullen waarde ren, als zij zaterdag langs haat kraam schuifelen. Dat ze met al leen mooi vinden wat ze nep, maar er ook een soort venster in herkennen op het bovennatuur lijke. En anders zijn Paula flj haar vriendin Ruth graag bere» om uitleg te geven over de diepe re betekenis van de tekeningen en schilderijen. i Behalve origineel werk, zullen ook kleurenfoto's hangen. D®1 kunnen liefhebbers een exerfr plaar van op posterformaat 0* stellen. Paula: „De bedoeling dat ik daardoor kar jestaan.G®-1 ons heden ons dagelijks brooa, maar bij de bakker moet je °°s betalen."-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2