15' Na drie eeuwen valt het doek voor Zalmhaven ÜS Idealisme onder een puntmuts Bouw van stadsbrug maakt demping noodzakelijk WmÊÊÊgT fMÊÉ i Sympathie voor bezettingsactie "iVlet boek in de hand door 75-jarig Vreewijk Drie mogelijkheden Vrij Entrepotgebouw Provincie wijst tolpleinen af ;f 5 èf. Schiedams piramide-project vindt navolging over de grens m v, m 5# iS -Rotterdams Dagblad Zaterdag 11 mei 1991 Siiedrecht - De werknemers van het Siiedrechtse theater De Bonkelaar, die vanaf gistermorgen vroeg het gebouw bezet houden, ondervinden vanuit de „plaatselijke bevolking vee! begrip voor hun actie. Vooral de verenigingen zijn blij met het feit, dat met 4e bezettingsactie de ook in hun ogen slechte gang van zaken aan de kaak wordt gesteld. Enige tijd gele den heeft het verenigingsleven al tientallen klach ten over De Bonkelaar bij wethouder A.J. den Bes ten, verantwoordelijk voor het theater, gedeponeerd. Ondanks het feit dat het bestuur voorzorgsmaatre gelen had getroffen - er waren onder meer nieuwe 'sloten aangebracht op de toegangsdeuren van het "theater - is de bezetting probleemloos verlopen. De actie geldt volgens vakbondsbestuurder Marchlen voor onbepaalde tijd. De bezetters eisen onder meer een gesprek met het bestuur, zonderde aanwe zigheid van directeur Guus van der Made, wiens ont slag wordt geëist Wethouder Den Besten, die in de loop van de nacht telefonisch op de hoogte is gebracht, heeft zijn va kantie uitgesteld. De PvdA-fractie, die sn de loop van dé morgen poolshoogte kwam nemen, wil dat het -college op korte termijn - en zo mogelijk nog dit weekeinde - het intiatief neemt voor een gecombi neerde commissievergadering, waarin de kwestie aan de orde zal komen Rotterdam - Tuindorp Vreewijk m Rotterdam be staat op 8 juni 75 jaar. Deze datum wordt althans aangenomen als de geboortedag van de wyk. Op die dag is door de N.V. Eerste Rotterdamsche Tuindorp „(ERTLde dochtermaatschappij N.V. Maatschappij^ ~Vwr Volkshuisvesting Vreewijk opgericht. In de pol der Kamemelksland bouwde de nieuwe maatschap pij op relatief goedkope en stevige kleigrond het on dertussen Europees vermaard geworden tuindorp. 'Deze en tal van andere'gegevens staan opgetekend iri het 32 pagina's tellende boekje Vreewijk in het groen', voor deze speciale gelegenheid geschreven door de bekende Rotterdamse en in Vreewijk woon- -achtige schrijver Jan Oudenaarden. Het is een aller aardigst boek dat uitpuilt van de gegevens over Vreewijk. Dat was ook de opdracht en de opzet, want het boek dient tevens als gids voor een fraaie, ander half uur durende wandeling op zondag 9 juni door het mooiste deel van de wijk. De wandeling start die middag om twaalf uur bij wijkgebouw de Brink aan de Dreef 71. Aan de wan deling is tevens een prijsvraag verbonden. Het boek je met zijn veertien foto's en de wandeling vormen één van de activiteiten rond het jubileum. Voor het ontwerpen van het stratenplan werd des tijds de bekende architect H. P. Berlage uitgeno digd. De woningbouw werd een verantwoordelijk heid voor de bureaus van Granpré Molière, Kok en Verhagen en van De Roos en Overijnder, Vreewijk _heeft niet alleen privétuinen, maar bezit ook veel -openbaar groen langs singels en straten en op bin nenterreinen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de bebouwing niet getroffen, maar de beplanting liep wel aanzien lijke schade op. Niet alleen werd in die donkere ja ren het onderhoud verwaarloosd, ook verdwenen veel bomen in de kachels van de bewoners. In de af- gelopen jaren heeft het groen hier en daar door de -^Stadsvernieuwing soms behoorlijke schade opgelo pen. Echter, net zoals na afloop van de oorlog, is er steeds van alles aan gedaan om de schade zo snel mogelijk te herstellen. -Het aardige van het boekje - aan het begin van de wandeling wordt het uitgereikt - is dat het niet al leen helder en herkenbaar is geschreven, maar dat het ook citaten over Vreewijk bevat uit het werk van étende schrijvers en journalisten. De beschrijving van de wandelroute vervolgt zich op de rechterpagi na's. Op de linkerpagina's zijn de citaten afgedrukt. Van Oudenaarden heeft voor zijn boekje geselec teerd uit werk van onder anderen Willem van Iepen- "daal, Gerard Cox (geen echte Vreewijker), Jos Brink, Rien Vroegindewij, Arie Pleyser en Bertus Meijer. Tuindorp Vreewijk als onderwerp van een boek je plus een bijbehorende wandeling. Arthwftalo Rotterdam - Twee bureaus hebben plannen uitge werkt voor een nieuwe bestemming van het voorrna- ,.hg Vrij Entrepotgebouw achter het Stieltjesplein in jde Rotterdamse wijk Feijenoord. ^aanvankelijk was er het idee het pand te bestem men voor woningbouw, maar daar zijn nu twee alter natieven bijgekomen. Van het monumentale pand zou een complex met diverse winkels zijn te maken, maar ook is de mogelijkheid geopperd in het gebouw oen kunst- en designcentrum te verwezenlijken. De twee plannen worden deze maand officieel aan de gemeente gepresenteerd. Rotterdam - Het provinciebestuur van Zuid-Holland heeft zich formeel tegenstander verklaard van de aanleg van topleinen langs autowegen. Gedeputeer- -3è T. Jansen schrijft dit in een brief aan minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat. Aanleg van tolpleinen zal volgens GS leiden tot een onaanvaard- hare toeneming van het sluipverkeer op andere we gen, aantasting van het landschap en aantasting van de economische concurrentiepositie van de Rand stad. Door Bram Oosterwijk Rotterdam - De Zaimhaven, eerder het Salmgat en ook wel het 'Groninger Dok' ge noemd, omdat er zo veel Gro ningse schippers meerden. Drie eeuwen terug lag de wa terkom nog aan de westelijke buitenkant van de stad, maar heel lang toch alweer mid denin het centrum. Over niet al te lange tijd zal het haven tje er echter niet meer zijn: want het wordt dichtgegooid. Een gedempte Zalmhaven: het moet omdat er ruimte nodig is om de nieuwe stadsbrug naar de Kop van Zuid te kunnen bouwen. En als die brug er over een enkel jaar zal liggen, wordt het kostbare stukje centrumgrond bebouwd. Wethouder Joop Linthorst beloof de laatst dat er 'een uniek punt' van zal worden gemaakt. Havens dichtgooien is nooit de sterkste kant van Rotterdam ge weest; meestal worden ze gegra ven. Afgezien van de paar grach ten die 'havens' werden genoemd en in de loop van de van ge eeuw werden gedempt, heeft Rotter dam in het stadsgebied eigenlijk alleen de in 1852 geopende Wes terhaven (nu Calandstraat) bui ten gebruik gesteld; dat was in 1902. En zeer recent is dan ook nog een deel van de Spoorwegha ven dichtgegooid, voor woning bouw op de Kop van Zuid. De Zalmhaven moet weliswaar wijken voor de bouw van de stadsbmg, maar het stukje 'wa terstad' heeft eigenlijk ook z'n beste tijd gehad. Officieel is er nog ligplaats voor 24 kleinere bin- nenvaartschepen,.maaL dieLkun: nen straks zonder al te veel pro blemen in het openblijvende ge- De Zalm ha ven in 1899, met stoom- en kleine bin nen vaart schepen. up de achter grond de Scheepstim merman slaan en de al jaren kerk aan de „mm Westzeedijk. Foto Gem Ar v.' deelte van de Spoorweghaven te recht. Voor de binnenvaart is het dus géén ramp dat er een eind komt aan het voortbestaan van de Zalmhaven. Scheepswerven De oorsprong van de haven is het Salmgat, dat het zuidelijkste stuk van de Schiedamsevest was. Toen het stadsbestuur aan het eind van de 17e eeuw besloot de aan de Scheepmakershaven gevestigde scheepswerven wegens ruimtege brek westwaarts te verplaatsen, werd daar het Salmgat voor geko zen, waaraan een nieuw gedeelte werd gegraven. De naam werd Salmhaven of Nieuwe Buysegat. In de loop van de 18e eeuw werd het oude Salmgat te smal en te ondiep voor de snel groter wor dende schepen. In 1782 moest dan ook een nieuwe toegang door het Westerse Hoofd worden ge graven, naar de monding van de Leuvehaven toe. En deze situatie is -zij het in gemoderniseerde versie- nog altijd ongewijzigd. Schilderachtig De Zalmhaven was tot 14 mei 1940 een schilderachtig plekje in de stad; tot de dag dus waarop Duitse bommen ook daar vrese lijk veel verwoestten. Op de wal lekanten van de Zalamhaven werden trouwens toen al lang geen schepen meer gebouwd. Bij na dertig jaar eerder, in 1911, had Gebr. Kortlandt als laatste over gebleven scheepswerf voorgoed de poort gesloten. De namen Houtlaan en Scheepstimmer- manslaan, aan de zuid- en^de n westkant van de Zalmhaven, zijn'" de enige herinneringen aan een bedrijvigheid die zich daar enke le eeuwen lang heeft afgespeeld. Behalve dat er op de zuidelijke en noordelijke oevers schepen wer den gebouwd, was de achter de Stokkenbrug en dichtbij de Wes ter Nieuwe Hoofdpoort liggende Zalmhaven in de 18e en 19e eeuw vooral ook ligplaats voor kleinere zeeschepen zoals schoeners en koffen, voorzeiltjalken en andere rivierschepen. Vanaf de tweede helft van de vorige eeuw, toen de zeilvaart op haar retour ging, la gen er af en toe ook stoomsleep- boten. Panden De meeste panden rondom de Zalmhaven en aan de Scheeps- de oorlog m gebruik bij bedrijfjes De Zalmha ven zoals die er nu uitziet. Foto Cees Kuiper die op velerlei manier met de scheepvaart hadden te maken. Behalve de gebruikelijke cafés waren er pakhuizen, smederijen, touwslagerijen, scheepsbevrach ters, dekkleden-verhuurbedrij ven, kruideniers, distilleerdenj- tjes. Met het bombardement van mei '40 verdween vrijwel alles rond om de Zalmhaven; alleen de be bouwing aan de Scheepstimmer manslaan, aan de westzijde van de haven dus, bleef gespaard. Vele jaren na de oorlog bleef het aan de weggebombardeerde kan ten van de Zalmhaven een onge zellige, boel. En dat veranderde niet of nauwelijks toen er vanaf het eind van de jaren vijftig - gro tendeels ongezellige- nieuw bouw^ werd 'neergezet: de Maas- Ha^cTe achterkant van het gebou wencomplex aan het Vasteland en de kantoorpanden aan de Houtlaan en de Zalmstraat. Metro In 1969 moest de binnenvaart voor enkele jaren weg uit de Zalmhaven, omdat de werkzaam heden voor de aanleg van de me trotunnel onder de rivier toen be gonnen en de toegang tot de ha ven moest worden geblokkeerd. Nadat de metro in 1968 was gaan rijden, heeft het gemeentebe stuur ook toen al overwogen de Zalmhaven te dempen, om er een ondergrondse parkeergarage van te maken. - Het is er niet van gekomen, maar zo'n 25 jaar later gaat de demping dus wél door. Vorige maand nam de gemeenteraad het besluit en als de noodzakelijke wijziging van het bestemmingsplan over een aantal maanden zal zijn door gevoerd, kan Gemeentewerken uiterlijk in februari 1992 met het dichtgooien beginnen. Slib Allereerst zal echter het vervuilde slib uit de haven moeten worden weggebaggerd, want dat ligt ook déór. De demping zelf gebeurt óf met zand dat in bakken over het water wordt aangevoerd óf met grond die elders in de stad wordt opgegraven en daar niet meer no dig is. In het voorlopige bebouwings- plan voor het nieuwe terrein (Zalmplein?) staan in elk geval enkele woonflats, als compensa tie voor de woningen aan het Westplein die te dicht tegen de nieuwe brug aan komen te liggen en daarom tegen de vlakte,moe ten. i ,l Door John Bunte Schiedam - De tijd datje gewoon ergens gaat wonen is in de visie van architect Gerard Schouten reeds lang voorbij. Zo'n vijftien jaar geleden al boog hij zich over de tekentafel met de aan zichzelf verstrekte opdracht een huis te ontwerpen, dat zou bijdragen aan, zoals hg het omschrijft, 'de maat schappij van morgen'. Enkele ja ren geleden werden in Huizen de eerste piramide-woningen opge leverd, maar beantwoorden aan zijn oorspronkelijke ideeën deed het toch niet helemaal. In Schie- dam-Noord verrijst thans een wijkje waar hij zich al veel meer in kan vinden. Deze zomer wor den de zestien woningen betrok ken. Er was een aanzienlijke gro tere interesse, maar zestien is vol gens Schouten een perfect aantal „Je moet met alle bewoners in één touringcar kunnen. Zijn het er meer dan wordt de harmonie verstoord." Het idealisme van Gerard Schou ten. „Ik stelde mezelf de opgave een woning te ontwerpen, die vooruitliep op diverse te verwach ten maatschappelijke problemen. We zijn hard op weg een vrije rij dsmaatschappij te worden. Mensen zouden dus, om iets om handen te hebben, zelf hun huis kunnen bouwen. Mijn ontwerp is er ook op gemaakt." Er komt volgens hem nóg een in grijpende verschuiving aan. „Het aantal eenpersoonshuishoudens neemt enorm snel toe. In de Vere nigde Staten is de prognose, dat in 2015 zo'n 85 procent van de mensen alleen woont. Dat werkt vereenzaming in de hand en daar kun je door samen te bouwen iets aan doen. Het geeft een levens lange binding." Bondig samen vattend: „We moeten de welvaart vervangen door welzijn." Publicatie De in de Gelderse Achterhoek woonachtige architect ventileer de zijn ideeën over wijkjes met pi ramide-woningen bij Sietse Leef- iang van het ecologisch centrum De Kleine Aarde en ze besloten het plan verder uit te werken. „We wilden een bijdrage leveren aan de maatschappij van mor gen." Er volgde een publicatie in het blad van de organisatie en de reacties stroomden binnen. Schouten: „We belegden een bij eenkomst en hebben toen met een grote groep geïnteresseerden in een dag een piramidewoning gebouwd. De mensen uit Brabant en Limburg pakten de zuidkant, Groningers deden het noorden en vervolgens zijn die mensen in groepen over het hele land verder gegaan. Eerst waren er vier, later zelfs 24." Bij die clubs stonden op een gege ven moment maar liefst vierdui zend mensen ingeschreven. En thousiast onderzochten ze in di verse gemeenten de mogelijkhe den een dergelijk project van de grond te krijgen. De piramide-be woners in spe kwamen van een koude kermis thuis. Schouten: „Het week zo af van wat de over heden gewend waren, dat kon ge woon niet. Wat wil je, als je werkt met een bouwverordening uit 1902. Neem alleen al het idee om de huizen in clusters bij elkaar te zetten, Zoiets past helemaal niet in de visie van stedebouwkundi gen, die gewend zyn alles in straatjes in te delen. Kijk, wij zit ten hier nu tegenover elkaar. We hebben een gesprek. Maar zit je met z'n zessen op een rijtje, dan is er geen contact meer." Nek uitsteken Het gevolg was dat vrijwel alle geïnteresseerden afhaakten. „Ze waren moe gevochten." Schouten niet. Hij sprak met de toenmalig staatssecretaris van volkshuis vesting Gerrii Brokx en dat leek succes op te leveren, „Hij heeft alle gemeenten een brief geschre ven met het verzoek dit initiatief welwillend tegemoet te treden." Opnieuw bleek de response nihil. Vanuit Schiedam meldde zich echter wethouder Chris Zijde veld, die jaren daarvoor al een spectaculair plan voor zonnewo- ningen had gepresenteerd en ook in het ontwerp van Schouten vol op mogelijkheden zag. De uit mi lieu-vriendelijk materiaal opge trokken piramidewomngen zou den zich bij uitstek kunnen lenen voor de toepassing van alternatie- 'Het gast ef om kwaliteit aan het leven toe te voe- gen.' zegt ar- i chKect Ge- rarcf Schouten (uiterst links), staand in het toekomstig te van het pi ramidewijkje. Ben van Dop, John Pothof en Conny Groen weegen luisteren. Foto Poel Dijkstra. L ve energiewinning (zonne-coliec- toren, windmolens op het dak) en ook in de verdere gedachten van de architect kon de wethouder zich heel goed vinden. „Hij wilde zijn nek gelukkig wel uitsteken," aldus Schouten. Het contact met Conny Groene- weegen was snel gelegd. De Schiedamse had zich in een eer der stadium al aangemeld als ge ïnteresseerde. „We hadden overal rondgekeken voor een nieuwe woning, maar er was eigenlijk niets in het bestaande aanbod dat ons echt aantrok. Dit leek ons meteen het einde. Je kunt hier een maatpak van maken. Alle ei gen ideeen zijn uitvoerbaar." In 1984 werd de stichting piramide woningen Schiedam opgericht en in korte tijd konden 120 geïnte resseerden worden genoteerd. Een lange periode van voorberei ding brak aan. Memgeen haakte af. Uiteindelijk werd een geschik te plek gevonden nabij het Faas- senplein in de Woudhoek en kon op 22 oktober van het vorig jaar de eerste paal de grond in. Identiek Schiedam was inmiddels de pio niersrol kwijtgeraakt. In de ge meente Huisen stond al een pira midewijkje met zeventien wonin gen. „Maar helemaal te vergelij ken is het niet," vertelt Bert van Dop. die als architect nauw be trokken is bij de daadwerkelijke ontwikkeling van het Schiedam se project. „Hier zijn het de bewo ners zelf, die alles doen. Daar gaat het om premie-koopwoningen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. De huizen zien er ook allemaal identiek uit. In Schiedam zijn alleen de casco's gelijk." De bewoners hebben voor het neerzetten van dat raamwerk be dragen van tussen de tachtig- en honderdduizend gulden betaald. Daarnaast zijn ze nog enkele tien duizenden guldens kwijt voor het werk in de woning. Dat verschilt per persoon. Het staat ieder na melijk vrij te kiezen waar wanden zouden moeten komen en dus uit hoeveel kamers 'de puntmuts', waarmee het een treffende gelij kenis vertoont, kan bestaan. Sinds oktober steken de toekom stige bewoners van het wijkje, dat de naam Nijhoffplein heeft gekre gen, ieder vrij uur in de nieuwe woning. Architect Schouten neemt nog regelmatig een kijkje en wat hij ziet stemt hem tot grote tevredenheid. „Er is een heel sterke band tussen de bewoners ontstaan. Als er iemand ziek is gaan anderen in zijn huis verder. Zo moet het. Op die manier voeg je een stuk kwaliteit aan het teven toe." Conny Groeneweegen en haar toekomstig buurman John Po thof, tevens voorzitter van de stichting, zijn het volledig met hem eens. .Alleen het bouwen is al een feest. Waar maak je mee dat je zo lang vantevoren nauw contact met je buren hebt. Giste ren hebben we nog met z'n allen poffertjes gegeten bij Conny," vertelt Pothof. Stuk voor stuk zul len de bewoners echter blij zijn wanneer de nieuwe huizen straks in de zomer worden betrokken. Al is het alleen maar uit financiële overwegingen. „Wantje betaalt in feite toch allemaal geruime tijd dubbele huur." Niemand kan zich ook voorstel len, dat wellicht over een aantal jaren opnieuw tot een verhuizing zou worden besloten. Pothof: „Nee, ik ben echt niet van plan om nog eens te vertrekken. Je hebt hier zoveel van je zelf inge stopt. Dat is onvervangbaar ge worden." Moestuin In het woongemeenschap-idee van Schouten zou in de wijk ge woon van huis kunnen worden geruild, wanneer bijvoorbeeld de kinderen de deur uit zijn en de behoefte bestaat aan een woning met minder kamers. En anders om natuurlijk. Zoals het ook mo gelijk moet zijn door wat aanpas singen woningen met elkaar te verbinden. Het is nog maar het begin van Schoutens droom. „Ik kan me voorstellen, dat er een ge zamenlijke moestuin komt en dat straks niet iedereen meer een ei gen auto voor de deur heeft staan. Ze kunnen met elkaar ergens naartoe rijden. Eigenlijk gaat het LÉUÉËJ gewoon om een andere manier van leven l Volgende projecten moeten n^g veel dichter bij het ideaalbeeld van de architect komen. Er be staat serieuze interesse over de grens. In Frankrijk en het Duitse Trier worden thans de mogelijk heden onderzocht en de gemeen te Schiedam heeft zich al weer aangemeld voor een vervolg. Daar kunnen dan in ieder geval de reserves terecht, die bij het eerst project buiten de boot zijn vallen. Ben van Dop zal dan als bewoner van de partij zijn. „Het is de bedoeling, dat er een tweede wijkje in de nieuwbouw van Spa- land komt, maar dat hangt nog een beetje van de mogelijke bodemverontreiniging af. Want zo'n wijk op vervuilde grond; nfee, dat zou niet echt kloppen." G Schouten weet exact hoe het straks zou moeten. „In mijn oor spronkelijke plan leefde het cam ping-idee al heel sterk. Je kijkt rond naar een stukje grond waar je je huis zou willen neerzetten en wie je als buren wilt hebben. Ik hoop dac dit later nog eens lukt. Zo zou ik het bij een volgend pro ject prachtig vinden wanneer de bewoners samen één extra pira mide zouden bouwen. Dat moet er dan eentje zonder slot worden, waar daklozen altijd terecht kun nen, zoals dat vroeger ook in kloosters gold. Kwaliteit aan het leven toevoegen, daar gaat het al lemaal om."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1