Waterweg 13 College blokkeert natuurcaniping Kringloopcentrum wil sluiten t CDA bezorgd om Vijfsluizen 'Nutsbedrijf moet erfpacht afkopen' m Werknemers zien lange wachten op gemeente niet meer zitten Franse scholieren bezoeken Schiedam ft 't i Brandweer meer ziek, wel tijdig bij brand Blinde examenkandidaat maakt zich geen zorgen Nog geen motief duidelijk van steekpartij radioman érdwenen fiets na [tien jaar weer terug Glasbakken fors uitgebreid Hughes pept ambtenaren op Flatwoningen in de gaten gehouden Groen Links wil afvalproject bij onderneming Na inbraak televisie weg Attente politie voorkomt stelen van caravan Rotterdams Dagblad Dinsdag 14 mei 1991 Rotterdam - Bij de Rotterdamse brandweer neemt het aantal zieken nog steeds toe. Vorig jaar steeg het ziektepercentage tot dertien. Het betekent dat elke dag één van de acht personeelsleden van de brand weer niet werkte. In 1989 was gemiddeld 11,5 pro cent brandweerlieden ziek en het jaar daarvoor 9,9 percent. (>De commandant brandweer lijkt er nog niet in ge slaagd deze problematiek volledig onder controle te krijgen," luidt het narrige ambtelijk commentaar op dit onderdeel van het jaarverslag van de brandweer. Commandant Vossenaar zelf meldt in zijn jaarver- £„slag alleen dat het ziekteverzuim 'constant onder de aandacht van de brandweer is geweest' Bijzondere .'-aandacht kregen het afgelopen jaar van hem de brandweerlieden die ziek waren door een traumati sche ervaring bij het blussen van branden. Ondanks de vele zieken kwam de brandweer afgelo pen jaar op een hoge uitzondering na binnen de maximale tijd bij een brand. De uitmknorm is zes «minuten. Slechts bij één op de 250 brandmeldingen f -was de brandweer na meer dan zes minuten ter plek- fke. veils ton- VSurtilngen - Hij wil geen buitenbeentje zijn en is dat ook niet Toch neemt hij in de exEmenkias een bijzondere plaats in. Want Joop van der Pas is biind. Omdat hij raei zijn visuele handicap wii functione ren ais ieder ander mens, woont de 22-jarige Vlaar- bezig met dinger, op zichzelf en volgt hij het onderwijs in een het eitxf- 'gewone' klas, van scholengemeenschap Groen van «samen En- PriflitereriV gels.Ook WtiilK'aari aè.KStótbioems&aat kan hij.prirna-, bitadr" - njn eigen boontjes riffppén/maar «p-KMMfrNVKBWMlNan #1 aanwezigheid de nodige aanpassingen. Vooral wxifen tij- dsns «te op geven «loer een surveil lant nauw lettend In de goten gehouden. Foto Roe! Oijktsa. nu hij de eindezaihbrisvan het VWO aflegt. Speciaal voor Joop zijn de opgaven overgezet in braille, de Seksten worden afgedraaid op een cassetterecorder en de antwoorden worden op de computer met een braiile-Ieesregel ingebracht „Braille lezen is geen punt," zegt de scholier, die op jonge leeftijd het gezichtsvermogen verloor,„He heb eerst de Mavo op het blindeninstituut in Driebergen gévoigd en daarna de Havo op een gewone school, in Zeist Als je hét braille eenmaal machtig bent ver- ieerjedatnooitmeer.Maarbetvergtweieenenonn concentratievermogen. Ik krijg meer tijd,voor mijn examens dan de ziende - scholieren én dan benje na negen uur optimalecon- 'centratie wel volledig doorgedraaid- veel zorgen hoef ik me gelukkig niet te naaken, want ik mag overal eendikke onvoldoende voor Mén om toch Joop van der Pas wit als blinde volledig worden geïn- (i^reerd in de maatschappij. Hij lijkt nauwelijks last ris hebben van zijn handicap. „Toen ik pas in Vlaar- fdingen op school zat werd ik gekozen voor de mede- ;Eggeiisehapscoffiniiss!e,''vertetthij. JHet blijkt dus Mat ik niet in een bepaald hokje word gestópt Daan ;<m ben ik ook' als penningmeester in het bestuur van de Vereniging voor Visueel Gehandicapten Rijn- 'fccnd gestapt Die club wii de contacten van de bün- idèh 'met de-'gewone' maatrJhappg bevorderen. We 1 iZ(jn wel biind, maar zeker niet zielig. Dat beseft niet iedereen." Dordrecht -Pieter Leen, de chef techniek en pro grammamaker van Radio Hijnmcnd die zondags avond met een groot aantal messteken levensgevar" dijk is gewond, mag van zijn artsen in het Dordtse "Merwedeziekenhuis nog niet worden verhoord. De negentienjarige dader is inmiddels wel aan Je tand gevoeld. Maar de politie wil het verhaal eerst Van de - andere kant' horen alvorens het motief tot de steek- - partij bekend wordt gemaakt Een woordvoerder van de Dordtse politie bevestigt dat Leen en de Rotterdamse dader bekenden van el- kaar zijn. Wat hun prédeze relatie is, houdthij ech ter in het midden, „We willen alles eerst grondig checken," aldus de politiewoordvoerder. De 43-jïri- ,rge Pieter Leen is ondanks het grote aantal steekwon- u den waardoor hij in zijn woning werd getroffen, bui- r' SJiedrecht - Wie wil beweren dat de politie niks doet t -wanneer je fiets is gestolen? Een inwoner uit Slie- ,J dracht kan dit fabeltje direct de wereld uit helpen. b Hij kreeg deze week zijn karretje terug dat tien jaar .-„geleden van hem was gestolen. Wel niet meer in de oorspronkelijke, blinkende staat, maar toch He fiets was door de Sliedrechtse politie onbeheerd 'aangetroffen. „Via het framenummer konden we in het register van gestolen rijwielen de eigenaar ach- terhalen" aldus een woordvoerder van de politie. r HiDe man was stomverbaasd. Hij wist niet eens meer He Sliedrechtse eigenaar heeft zijn rijwiel overigens niet meer ontvangst genomen. „De tand des tijds had er behoorlijk aan geknabbeld," aldus de politie woordvoerder. Vlaardingen - Het college van B en W heeft het idee om een na- tuurcampmg m te richten in de Broekpolder van de hand gewe zen. Een dergelijke inrichting past niet in de plannen die het college met de Broekpolder heeft. Nog afgezien van de vraag of er een geschikte plek voor te vinden is, aldus het college, is een derge lijke camping met in overeen stemming met het beleid, waarbij het zwaartepunt van de activitei ten m de Broekpolder ligt op bos bouw en extensieve recreatie, met name fietsen en wandelen. Inspraakronde BenW reageren hiermee op de reacties die binnengekomen zijn na de inspraakronde betreffende het Beheerplan Broekpolder. De gemeenteraad buigt zich binnen kort over dit plan. Volgens dit plan moet de Radio Modelvliegvereniging Vlaardin gen weg uit de Broekpolder. Bij de planvorming voor het deelge bied Abtswoude wordt nagegaan of daar een plek voor de vereni ging is te vinden. Tot die tijd mag men wel op de huidige piek in de Broekpolder blijven, mits niet ge werkt wordt met verbrandings motoren. Het college heeft laten onderzoe ken of in de waterbassins ook ge zwommen of gevist kan worden, maar het is niet raadzaam dit te doen, zo luidt de uitkomst. De bassins worden nu gebruikt voor het laten bezinken van verontrei nigingen. Over het al dan niet realiseren van een grondstort op het voor malig vuiistort-terrem in de Broekpolder zal mettertijd een apart voorstel aan de raad worden Cor (staand) en Meeuw Stout: „Ach, onze Inspanningen hebben toch geen zin." Foto Roet Dijkstra. Door Rein Wolters Schiedam - Cor en Meeuw Stout overwegen de brui te geven aan het Schiedamse kringlooppro ject De broers denken erover de deur van hun milieuwinkei aan het Dr, Wïbautplein definitief op slot te doen. „Ach, onze inspanningen hebben toch geen zin. De gemeente be looft, belooft en belooft en komt vervolgens afspraken niet na. Daardoor zijn we verschrikkelijk moedeloos geworden. Niet gek toch, na twee jaar schreeuwen in de woestijn?" geeft Cor lucht aan zijn gemoed. Het verhaal gaat terug naar 1988. De gemeente, met de toenmalige milieu-wethouder Chris Zijde veld voorop, gaf groen licht voor het opstarten van een kringloop centrum, Met behoud van hun uitkering werden drie werklozen op het project gezet. Als ruimte kregen ze een lege winkel op het Dr. Wibautplein en als opdracht vooral afgedankte huishoudelijke artikelen te behoeden voor een laatste rit naar de verbrandingso ven. Al heel snel raakte het winkeltje overvol met nog goed bruikbare bankstellen, eethoeken, kasten, bedden, boeken, televisies, noem maar op. Kapot materiaal ging over de werkbank en werd na re paratie tegen lage prijzen alsnog aan de man/vrouw gebracht- Met een overvolle winkel en een niet te stuiten aanbod van goed en nog te gebruiken huisraad, is het moeilijk werken. Snel na de start werd bij de gemeente aan de bel getrokken, want een andere en grotere ruimte bleek meer dan noodzakelijk. Steeds meer bruik baar kringloopmateriaal ver dween immers - noodgedwon gen - richting vuilnisstort. En dat was nou precies wat Schie dam, dat zich als de meest milieu bewuste stad van Nederland ma nifesteert, met het instelling van het kringloopcentrum wilde voor komen. Ruim twee jaar na dato is aan de situatie nauwelijks iets veranderd. Onder de PvdA-wethouder Chris Zijdeveld werd al helemaal geen merkbare ondersteuning gege ven. Zijn opvolger, Bart de Leede van Groen Links, nam de proble men serieuzer. Persoonlijk zorg- de hij dat het Kringloopcentrum de beschikking kreeg over extra opslagruimte. „Onze problemen waren daarmee allerminst opge lost, maar het was in ieder geval een aanzet," reageert Meeuw Stout. Ondertussen besloot De Leede na overleg met zijn collega-wethou der Aad Wiegman om tot een bre dere bestrijding te komen van het grofvuil-probleem. Na het uitwis selen van brieven, schreef De Leede op 6 maart aan het krin gloopcentrum dat het college om streeks half april een besluit zou nemen over een hernieuwde aan pak van ophalen en verwerken van zogenaamd grof vuil. Het ge scheiden verwerken van bijvoor beeld metalen, papier, glas, wit goed en autobanden is hierin op genomen. Omdat het Kringloop centrum in het plan een belang rijke plaats is toebedacht, hield De Leede andere voorstellen aan. „Het heeft geen zin investeringen voor het Kringloopcentrum te doen zonder dat je weet waar het in de toekomst heengaat," rea geert de wethouder op zijn beurt. Cor en Meeuw Stout: „Maar nog steeds hebben we niks gehoord. Volgens ons zijn ze ons op het Stadskantoor vergeten, laten ze ons in onze sop gaarkoken. We doen ons stinkende best aan de doelstellingen van de gemeente te voldoen, maar diezelfde ge meente doet niks om ons dat ex tra zetje in de rug te geven. Dat frustreert enorm en daarom lijkt het beter om de deur maar te slui ten." Wethouder De Leede zegt zo'n handeling voorbarig en onzorg vuldig te vinden. Hij erkent dat de besluitvorming is vertraagd. „Ach, enkele weken uitstel maakt voor een ambtenaar niets uit. Die ligt daar niet wakker van. Maar de mensen van het kringloopcen trum werken natuurlijk meer op moment en dag,Maar: „Er had best een telefoontje kunnen wor den gepleegd om de vertraging toe te lichten. De materie bleek echter aanzienlijk ingewikkelder, dan ik aanvankelijk dacht. Niet temin zal ik zorgen dat de men sen van het kringloopcentrum voor Pinksteren bericht krijgen over de gang van zaken en de ver der te volgen procedure. Ik hoop dat ze hun werkzaamheden on dertussen voortzetten." Schiedam - Veertig kinderen uit de Franse stad Vienne brengen deze week een bezoek aan Schie dam. De gymnasiasten uit de partner- stad van Schiedam trekken een week lang op met scholieren van het Stedelijk Gymnasium. Tijdens de excursies in de wijde omgeving van Schiedam staat het thema 'de rivier' centraal. De Schiedamse school geeft op geheel eigen wijze vorm aan het thema. De scholieren beperken zich zeker niet tot het bezoeken van de Schiedamse havens en de Maas. Op het programma staan onder meer een bezoek aan de Deltawerken, aan Scheveningen en de Rotterdamse drinkwaterlei ding. Tijdens de werkweek moeten de Franse gasten, die zijn onderge bracht bij gastgezinnen, zelf ook aan de slag. In de omgeving van Zaltbommel en Tiel geven de jon geren zich over aan scheikundige proeven. De Schiedamse organi satie wil de buitenlandse scholie ren op deze wijze laten kennisma ken met de gevolgen van de ver vuiling van het Nederlandse ri vierwater. De komst van de Franse leerlin gen is de eerste afspraak, die ver leden jaar werd gemaakt tijdens de internationale partnersteden- conferentie. Met zeven partner steden overlegde gastheer Schie dam destijds over het culturele uitwisselingsprogramma van dit jaar. Vienne is een van de zeven ste den uit de stedelijke vrienden kring. De uitwisseUngscontacten van Schiedam beperkten zich tot dusver met name tot de steden Esslingen (Duitsland) en Velenje (Joegoslavië). In het najaar brengen de Schie damse scholieren een tegenbe zoek aan Vienne, dat met Schie dam gemeen heeft dat het aan een belangrijke rivier is gesi tueerd. Een groep vierde klassers is dan te gast in de stad aan de Rhöne. Ook de kinderen van ba sisschool De Kameleon brengen dit jaar een bezoek aan Vienne. Schiedam - Het CDA in Schie dam is bang dat de ontwikkeling van industriegebied Vijfsluizen in het honderd loopt. Gevreesd wordt dat burgemeester en wet houders enkele belangrijke feiten over het hoofd zien. In een brief aan het college dringt het CDA aan op hernieuwd politiek over leg. Desnoods moeten de betrokken raadscommissies maar een extra vergadering uitschrijven. Volgens de christen-democraten loopt Schiedam kans de Renaval- subsidie te verspelen. Zonder dit geld, dat de EG beschikbaar stelt als oppepper voor de werkgele genheid die verloren ging in de scheepsbouw, is exploitatie van Vijfsluizen ondenkbaar. De subsi die is toegezegd, maar dan moet - meent het CDA - Schiedam wel dit jaar nog met bouwrijpma- ken van Vijfsluizen beginnen. De partij vraagt zich af of B en W zich dit realiseren, en of die termijn wel haalbaar is. Tweede punt waar de christen-de mocraten duidelijkheid over wil len is de aanleg van een kruising van Vijfsluizen met de Vlaardin- gerdijk. Werk aan het dijkli- chaam is door het Hoogheem raadschap Delfland aan strenge tijdsregels gebonden. In de win ter mag er geen grond worden verzet. Dat gegeven zou gebruik van de Renaval-subsidie verder onder druk zetten. Het CDA wil ook hom of kuit over het bestemmingsplan dat het col lege voor Vijfsluizen wil maken. Voorlopig is nog niet duidelijk of de ontwikkeling van het indus- terrein op een deel van de scheepswerf Wilton-Fijenoord kan gebeuren op basis van het oude bestemmingsplan. De CDA'ers Jo Prins, Siem Rosman en Nanda Gelderblom dringen er opaan dat het college hun schrif telijke vragen per ommegaande beantwoordt. MaassSulsfVIsardingen - Er moet op korte termijn een rege ling komen voor de erfpacht op de gronden van het nieuwe NulsbedrpfVlaardingenlMaass- luis. Die aanbeveling heeft frac tievoorzitter John Scheerstra van de Maassluise WD-fractie gedaan aan wethouder Anton Wustrow. Zonder een deugdelij ke regeling bestaat volgens Scheerstra de kans dat het be drijf in de toekomst een vergoe ding moet gaan betalen aan Vlaardingen. Scheerstra plaatste de opmer king in het debat, waarin de ge meenteraad van Maassluis ak koord ging met de fusie tussen de nutsbedrijven van Vlaardin gen en Maassluis. Ook in de ha- ringstad kreeg de verzelfstandi ging het fiat van de raad. Alleen de SP uitte in Vlaardingen vrees voor een stijging van de tarie ven, maar ging uiteindelijk toch akkoord met de fusie. Het CDA stond nog even stil bij het afha ken van Schiedam, dat eigen handig een zelfstandig nutsbe drijf heeft opgericht CDA'er Ju- melet zei over dit laatste: „De wethouder daar denkt helaas iets te vaak de wijsheid in pacht te hebben." Het fiat van de beide gemeente raden moet op 1 januari 1992 uitmonden in de oprichting van een zelfstandige NV, waarin de gemeente Vlaardingen en Maas sluis dk een deel van het aande lenpakket in handen krijgen. Voordat het convenant op 1 ja nuari wordt ondertekend, dient Maassluis volgens de VVD en kele zaken wat beter te regelen. In grote lijnen komen beide par tijen in het convenant goed aan hun trekken, maar volgens de WD bestaat er in theorie toch enige kans op scheefgroei. De nieuwe NV, die in totaal 53 miljoen gulden moet betalen voor het nieuwe bedrijf, neemt onder meer alle bedrijfsterrei nen in de nutssedor over. In Maassluis koopt de nieuwe on derneming eveneens de grond aan. Door de erfpachtbepalin gen behoort dat in Vlaardingen niet tot de mogelijkheden. „Daarom willen wij een erfpacht die voor eeuwig wordt afge kocht," stelde John Scheerstra. Scheerstra v !1 verder dat er snel een directeur wordt benoemd, waardoor de onderhandelingen met het personeel op korte ter mijn kunnen beginnen. Zowel in Vlaardingen als in Maassluis vielen veel loftuitin gen te beluisteren over de fusie. Maassluis houdt jaarlijks 2,3 miljoen gulden aan het bedrijf over. In Vlaardingen is dat ruim vier miljoen gulden. Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen zal in de komende jaren het aantal glasbakken 'aan merkelijk' uitbreiden. Verder wordt gewerkt aan plannen om andere afvalstoffen (zoals kunst stoffen) apart te gaan inzamelen. De Reinigmgs-en Ontsmettings- dienst (ROM) gaat biertoe over als blijkt dat een goede en nuttige verwerking daarvan gewaarborgd is. Intussen wordt steeds meer klein chemisch afval apart verzameld. Was dat in 1988 nog 22.000 kilo, vorig jaar bleek dit reeds 55.000 kilo te zijn. De verwachting is dat dit jaar 75.000 kilo klein chemisch afval apart wordt verzameld. Vlaardingen - Oud-voetbaitrai- ner Barry Hughes komt naar Vlaardingen om een aantal amb tenaren op te peppen. Hij is uitge nodigd om de mensen die werken aan de reorganisatie van het amb tenarenapparaat een hart onder de riem te steken. Met zijn komst is een uitgave van enkele duizen den guldens gemoeid. Volgens wethouder John Rans- huijsen (PvdA, Financiën) is dat geen weggegooid geld. „Hughes heeft een naam opgebouwd wat betreft het motiveren van men sen. Nee, zijn komst is serieus be doeld." h 'M Vlaardingen - Wethouder Ton van der Steen heeft beloofd dat de uitgaven bij de renovatie van i de zestig flatwoningen aan de Dirk de Derdelaan in Vlaardingen goed in de gaten 2ullen worden - gehouden. Hij heeft die toezeg ging aan het SP-raadslid Joke Fial gedaan. Zij was geschrokken van de enorme kostenoverschrij- dingen - er wordt gesproken van een miljoen gulden - bij de zoge noemde De Snaijer-woningen in deBabberspolder. Fial suggereerde kort geleden in de gemeenteraad anderen in te schakelen bij de planontwikke ling en -uitvoering dan die welke bij De Snaijer-woningen actief waren geweest. Van der Steen wilde die toezegging niet doen. Hij gaf toe dat zaken verkeerd wa ren gelopen maar wilde alleen kwijt 'dat we de zaken nu beter zullen proberen te doen.' i Schiedam - Groen Links wil dat de plaatselijke overheid in Schie dam een proefproject start bij een bedrijf om na te gaan wat er moet worden gedaan om afvalstromen te verminderen. In Rotterdam en Noord-Holland zijn dergelijke ex perimenten al met succes uitge voerd. De afdeling Schiedam van Groen Links overhandigt wethouder Bart de Leede, niet toevallig ook van die partij, deze week een noti tie waarin om de milieu-aanpak wordt gevraagd. Volgens Groen Links wordt nu te gemakkelijk gedacht dat het voldoende is de afvalstromen te beheersen. Ver minderen is echter nog veel be ter, aldus de politieke partij. '*(T Vlaardingen - Uit een woning in de Abel Tasmanstraat in Vlaar dingen is gisteren tijdens een in braak een televisie, een videore corder en buitenlands geld gesto len. Men was binnengekomen door een valse sleutel te gebrui ken. ff f~J J' Vlaardingen - Attent reageren van de Vlaardingse politie heeft de diefstal voorkomen van een ca- M ravan. Een politieman zag van- nacht op de Burgemeester Pruis- singel een auto met een caravan rij den en constateerde daarbij dat de kentekennummers niet over- een kwamen. Gewaarschuwde j collega's gingen op zoek naar de combinatie en ontdekten die op Rijksweg 20, richting Rotterdam. A De achtervolging werd ingezet, I maar de bestuurder van de auto ,i negeerde stoptekens. De achter- 1 volging leidde via rijksweg 13 tot bij Bergschenhoek. Pas daar zette w de automobilist de auto aan de 'l' kant om er als een haas vandoor tc gaan. ja

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1