Waterweg 13 Rechter maant gemeente tot spoed in Rijnstraat Protesten hieïpen, feest op Fabriplein I I Anderhalfjaar cel voor ontvoeringen Rotterdamse studenten VN-vredesboodschapper Monty Python-politie Bewoners winnen kort geding over snelle renovatie 101-Jarige Lijstertje speelt nog bingo Van Wezel overweegt om dissidente Fial te volgen Arrestatie na verkrachting Brandweer doet niet mee aan ramp 'Poppe speelt toch steeds een klein dictatortje' afe Politie treedt op tegen venters UI t Ik I Zeilboot met trailer weg Gokkasten leeggehaald Met 150 km door de stad; auto kwijt $51 Overleden na ongeval 3P if Reünie van oudgedienden NAUTIK WATERSPORT Rotterdams Dagblad Vrijdag 17 Regio Waterweg: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Viaardingen Hf 010-4350557/fax 4349754 Rotterdam - De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren twee Amsterdammers van 29 en 33 jaar veroordeeld tot anderhalf i' jaar celstraf voor ontvoering en afpersing. Een 37-jarige vrouw uit Amsterdam kreeg 750 gul» den boete. Een 27-jarige Rotter- dammer werd vrijgesproken van alle telastegelegde feiten. Officier van Justitie mr. G.J. Bonman had veertien dagen ge leden tegen de twee Amster dammers zes jaar gevangenis straf geëist wegens ontvoering van een (verkeerde) Rotterdam mer, verboden wapenbezit, dief stal met geweld in een seksclub in Den Helder en nog een ont voering. Allemaal 'bijzondere ernstige feiten' volgens de offi cier van Justitie, die zich af speelden in het criminele mi lieu. De twee verdachten die dit alle maal op hun naam zouden heb ben, zouden dit hebben gedaan in de tijd dat ze voortvluchtig waren. De twee Amsterdam mers waren met teruggekomen van een verlof van een gevange- nisstraf voor respectievelijk bankroof en moord. Het begon allemaal op maan dagavond, 1 oktober vong jaar in de Rotterdamse Piet Hein- straat Daar werd een 83-jarige invalide Rotterdammer van de straat geplukt, m een auto ge duwd en naar Amsterdam ge bracht waar hij enige tijd is mis handeld. Een 27-jange Rotter dammer zou de auto van de kid nappers hebben bestuurd. Later kwamen de ontvoerders er ach ter dat ze de verkeerde man hadden meegenomen. De man die ze zochten wegens de dief stal van vijftig kilo hasj was on dergedoken. Volgens de officier van Justitie zouden de twee Amsterdam mers deze ontvoering en mis handeling op hun naam hebben. Zij zouden als 'een soort privé- detectives' opereren. De ver dachten ontkenden deze feiten. Fijn van Orasrt (midden) en Anna Netelbos krijgen <Jè onder, scheiding uit handen van Valencia O spina (links) van het Inter nationale Gerechtshof. Frto Theo Bflhmers, Ui ^f(W, - Rotterdamse Sti%oteh- en Jongei^nverem- ui"*gingloctïair "tntsiaiatiiuiale Be- trekkingen (Sffi) 'van hst Eras- mus Universiteit is gisteren uit geroepen tot VN-boodschapper van de vrede'. In het Vredespa leis in Den Haag vond de ofBrië- ie toevnjang plaats door de spe ciale afgezant van secretaris-ge neraal Perez de Gueliar, S. Cherif. De oorkonde en de pen ningen werden doorH. E, E. Va lencia Ospina van het Interna tionale Gerechtshof uitgereikt - - aan vooratter Anna Netelenbos en vice-voomtter Pijn van Draat vandeSIB-Rotierdam, De onderscheiding is aan SB toegekend voor het vijfdaagse U seminar Howards Global Inte- gration', dat vorig jaar mei is ge- houden en waaraan studenten uit 21 landen hebben deelgeno men- Voorzitter Anne „NeWenbosv „De SIB demonstreert niet te-' gen oorlog of kernwapens, maar probeert studenten inzicht te geven in de denk-en belevings wereld van andere mensen, door hen daarmee in contact te brengen, direct of indirect". De vereniging houdt hiertoe stu diereizen, congressen, semi nars, lezingen en excursies. Le den kunnen meedoen aan een discussie, die zich verdiept in een bepaald land, cultuur of on derwerp. De onderscheiding TiN-bood- schapper van de Vrede' wordt elk jaar toegekend aan organi saties en steden die op bijzonde re wijze hebben bijgedragen aan de wereldvrede. Rotterdam - Spelers en fans ran Manchester United zijn 'gisteren in Engeland als hel- 'den ontvangen. De spelers ranwege hun sportieve presta- He en de supporters omdat zij .j ach op het vaste land zo keu- 7. rig hebben gedragen. 'De Engelse kwaliteitskrant ,.'Hw Independent sprak van ten 'shock-tactiek* van de poli- -'tie door meezingend en -dan kend de 15.000 Manchester United-fans op te vangen en ten 'ring van verbroedering' 11 jrondRotterdam te leggen, v, ,Ioen enkele supporters op een "v afgemeerd vrachtschip klom- 7 Cion, was de politie zo vriende lijk een foto van ze te nemen 'pp de met vlaggen overdekte i boeg, beschrijft de krant. Daarna verlieten de fans het '.Schip, zich inmiddels bewust "s- van het merkwaardig goede humeur van de "Nederlandse politie." De verslaggever ont dekte ook vier agenten die een .polonaise leidden en een in specteur die al dansend over ie portofoon praatte. „Ze ac cepteerden United-pefjes en sjalen en poseerden voor foto's ,met drinkende Mancunians." b'Sln het Park werd de verbroe dering nog eens bekrachtigd met de gezamenlijke vertol kingvan 'Always Look On The Bright Side Of Life'. .Neder landse politie als Monty Py thon," besluit The Indepen dent. The Daily Telegraph schreef over een 'party spirit' tussen Manchester United-fans en de Rotterdamse politie, 'die voor af zo bevreesd was.' De Britse premier John Major is trots op Manchester United en zjjn supporters. De conser vatieve politicus stak gisteren in het parlement zijn bewon dering niet onder stoelen of banken. De dub werd uitge breid gefeliciteerd met de ver overing van de Europa Cup H, de fans kregen een groot com pliment voor hun vredelieven de gedrag op de dag van de fi nale in Rotterdam. „Manchester heeft in alle op zichten recht op onze waarde ring", sprak Major, een erkend aanhanger van Chelsea. „Het team en de supporters hebben in Europa het goede voorbeeld gegeven. Ik hoop, dat de ande re Engelse dubs met hun fans komend seizoen in de beker toernooien op dezelfde positie ve manier in het nieuws ko- Rotterdam - De Rotterdamse jeugd- en zedenpolitie heeft een 37-;a- nge Rotterdammer aangehouden op verdenking van een verkrach ting en twee aanrandingen. De man is vandaag voorgeleid aan de of ficier van Justitie. 'Op 7 mei werd een vrouw in Kralingen verkracht, toen zij haar nets uit de kelderberging wilde halen. Dat gebeurde onder bedreiging van een mes. Na een uitgebreid onderzoek werd de 37-jarige Rotter- dammer aangehouden, die daarna ook nog twee aanrandingen in de Karei Doormanstraat en Gerdesiaweg bekende. Hoek van Holland - Een grote rampoefening van een aantal hulpverleningsorganisaties, benaderde deze week in Hoek van Holland de realiteit. Rode Kruis, EHBO, politie en ande re insanties voerden de oefe ning uit in het al ajren leeg staande pand van het Ganzen- duin. Uitgangspunt voor de oefening vormde een explosie, waarbij enkele tientallen ge wonden waren gevallen. Ook drie artsen werkten mee aan de oefening. Zij toonden zich tevreden over het verloop. „Wanneer er werkelijk een on geluk van formaat gebeurt, dan staat men in de eerste lijn paraat. Het is mogelijk geble ken om binnen een uur onge veer tachtig gewonden te be handelen en af te voeren," al dus een arts. Welke rol de Hoekse vrijwilli ge brandweer speelt bij een eventuele ramp, werd niet dui delijk. De brandweer liet we ten niet te kunnen deelnemen. Rotterdam - De Rotterdamse rechter mr CMB Boot heeft de gemeente Schiedam gemaand spoed te maken met de renovatie en het groot onderhoud van de woningen m de Rijnstraat Op 1 september moet met de operatie in Schiedam-Zuid gestart zijn Zo niet, dan hoeven de bewoners van de Rijnstraat m de periode van 1 september tot aan het begin van de werkzaamheden geen huur af te dragen Aldus oordeelde de rechter giste ren m het kort geding, dat de be wonersvereniging Schiedam- Zuid tegen de gemeente had aan gespannen Hoewel het vonnis niet overeenkwam met de eis van de bewoners, namelijk dat met in gang van 1 jum aanstaande een dwangsom van tienduizend gul den per dag zou worden opgelegd was de bewonersvereniging toch tevreden De gemeente kan nu niet langer dralen met de renova tie, waartoe voorjaar 1989 al was besloten Anders gaat het geld kosten Dat de renovatie en het groot on derhoud in de Rijnstraat in Schie- dam-Zuid na twee jaar voorberei ding nog altijd niet van de grond is gekomen, is zeker met uitzon derlijk, wist rechter Boot uit eer dere, Rotterdamse zaken. Maar hij vond het wel ongepast dat bur gemeester en wethouders van Schiedam meerdere malen in brieven aan de bewoners hebben gesuggereerd dat de operatie wei degelijk aanstaande was „Zoet houdertjes," noemde de rechter die geschriften „Onzorgvuldig en dubbelzinnig gefoimuleerd, waaruit een ieder had kunnen concluderen dat de zaak eindelijk geregeld was." Aanvankelijk zou m september vorig jaar worden begonnen met de renovatie Later werd de start datum tot driemaal toe verscho ven Het laatste ambtelijke plan repte van 1 september 1991 als de dag waarop de opdracht verstrekt zou worden, waarna het werk bin nen een maand zou beginnen De gemeente moet nog met een aannemer om de tafel gaan zitten om over de prijs te onderhande len. Bij een door de rechter be paalde datum zou de aannemer kunnen profiteren van de tijd nood van de gemeente en een veel hogere pnjs bedingen, voer de mr DJ van der Kolk gisteren namens de gemeente aan. Maar de rechter had daar geen boodschap aan. „Terecht," meen de advocaat mr, XXA Cleton. „De gemeente heeft zich zelf in deze situatie gemanoeuvreerd Rechter Boot gaf de gemeente de waarschuwing mee dat zij niet moet proberen op 1 september een 'schijnrenovatie' op touw te zetten. „Dus dat de aannemer niet eerst met alle deurknoppen begint of met slechts twee man netjes aan het werk gaat Om maar de schijn op te houden dat er begonnen is met de renovatie." Mocht dat wel gebeuren, dan hoeft de bewonersveremgmg maar bij hem aan de bel te han gen, of de gemeente knjgt alsnog een dwangsom opgelegd. Vijf generaties verschil, oftewel je bent zes maanden of 101, zoals Elizabeth de Lijster-van Dijk, de oudste Ingezetene van Maassluis. Foto Fotobureau Foei Dijkstra Door René de Heij Maassluis - Toen ze gistermor gen wakker werd, voelde ze zich niet echt lekker, Elizabeth de Lij ster-van Dijk. „Spanning voor zo'n belangrijke dag," aldus zoon Deo. De verklaring is begrijpelijk. Elizabeth de Lijster-van Dijk, wo nend m De Schutsluis, is gisteren 101 jaar geworden, en daarmee de oudste ingezetene van Maassluis. De krasse dame ontving de hele dag door vele bekenden en fami lieleden, met als klapstuk loco burgemeester L.Timmermans die namens de koningin een ge lukwens én een grote fruitmand overhandigde. Deo, jongste telg uit het vijftien koppige gezin, spreekt voi be wondering over zijn moeder. „Ik heb haar nog geen dag ziek mee gemaakt. Hoewel ze nu erg doof is, vormt dat voor haar geen enkel beletsel om met veel elan aan het leven deel te nemen." Ze heeft dan ook een opgewekt en zorgzaam karakter. Altijd ge had," zegt Deo de Lijster. „Van de grote armoede waarin wij in 's- Gravezande zijn opgegroeid, heb ben wij geen noemenswaardige notie gehad. Zij bleef zich met een glimlach inzetten voor het ge zin, cijferde zich volledig weg. Dertien kinderen opvoeden en dan ook nogeens je man in de tuinderij helpen met peen was sen, zij deed het," Deo, over die tijd: „Mijn 31 jaar geleden overleden vader trapte in die dagen voor dag en dauw op een gehuurde fiets naar zijn werk. 's Winters moest hij onder weg tegen zijn carbidlamp urme ren om die lamp te ontdooien. Een bekeuring van twee gulden wegens het njden zonder licht zou een ramp voor al die hongeri ge monden hebben betekend." Elizabeth, die Lijstertje wordt ge noemd, kwam achttien jaar gele den in De Schutsluis wonen. Vol gens huispredikant ds. H. Bénard is ze het zonnetje in huis. „En mets ontsnapt haar blik." Bé nard: „Ze wil alles overzien, ge woon om te genieten, Bloem schikken en bingo doet zij met evenveel plezier als het verorbe ren van de maaltijd." Elizabeth speelde gisteren, ver moeid van alle drukte, met een zes maanden jonge nazaat. On danks de kloof van vijf genera ties, lijkt het tweetal elkaar volle dig te begrijpen. Samen laten ze de boel de boel. Maassluis kent, zonder tegensla gen, aan het eind van dit jaar zes mensen die de magische grens van honderd jaar hebben over schreden. Viaardingen - De breuk binnen de Vlaardmgse gemeenteraads fractie van de Socialtsties Partij is definitief. Joke Fial-van Wingerden zal m ie der geval niet langer deel uitma ken van de door Remi Poppe ge leide SP-fractie, maar ais onaf hankelijke in de Vlaardmgse ge meenteraad blijven zitten. Arnold van Wezel wacht een laat ste gesprek (zaterdag) met de als bemiddelaar optredende lande lijk voorzitter Jan Manjnissen af, maar overweegt dezelfde stap. Het naast Remi Poppe meest er varen tweetal van de vijf leden tellende fractie zegt als onafhan kelijk raadslid het verkiezings programma van de SP trouw te blijven. Volgens landelijk SP-voorzitter Jan Manjnissen gaan de twee raadsleden met zo'n handelwijze voorbij aan de interne afspraken die ze bij de aanvaarding van het lidmaatschap van de SP-fractie hebben ondertekend. Daarin staat, dat wanneer de plaatselijke afdeling dit wenst een SP-raads- lid zijn raadszetel aan een ander zal afstaan. Fial zowel als Van We zel hebben voor de aanvaarding van hun zetel een verklaring van die strekking ondertekend. Beiden erkennen de handteke ning te hebben gezet maar vinden dat de rechtgeïdigheid ervan is wegvallen omdat de partij zijn ei gen democratische regels niet hanteert door vergroting van de openheid te weigeren. „Ik wil graag uitvoeren waarvoor de mensen mij in de raad gekozen hebben," reageert; Fial. „Via een raadslidmaatschap alleen maar helpen de omverwerping van het bestaande parlementaire stelsel te financieren, daar doe ik niet aan mee." Zij is tot haar definitieve besluit gekomen na een telefoongesprek met Manjnissen. „Hij had gezegd veertien dagen nodig te hebben om de kwestie af te handelen. Die zijn om en daarom heb ik hem maandag gebeld en gevraagd naar de uitslag. Hij begon toen te lachen en voor te stellen nog eens te komen praten om de proble men m Viaardingen op te lossen. Een gesprek met afdehngsleden heeft echter mets opgeleverd. Dus heb ik vastgehouden aan mijn beslissing van half februari en ga als onafhankelijk raadslid verder om de mensen, die op de SP hebben gestemd te helpen," aldus Fial. Het zit haar vooral dwars dat Ma njnissen het Vlaardmgse conflict als een incident blijft beschou wen. „Ik heb vorige maand een gesprek van drie uur gehad met Marijnissen waarin hij liet blijken de openheid binnen de SP niet het belangrijkste te vinden. Voor mij is dat juist waar alles om draait. Nu herhaalt hij dit stand punt en alles wijst erop dat de dis cussie over de openheid weer met op het congres aan de orde komt terwijl ook leden uit Spijkenisse en Arnhem erop aandringen." Marijnissen zegt dat voor hem nu het dossier Fial gesloten is. „Ze heeft, vind ik, ook geen recht van spreken met slechts 207 voor keurstemmen. Met Van Wezel praat ik zaterdag verder. Ons eer ste gesprek was constructief maar wat hij over Remi Poppe heeft gezegd, kan natuurlijk niet. Poppe is de man, die onze partij in Viaardingen en de gehele Rijn mond draagt. Hij is gezichtsbepa lend in dit gebied en dat zal wel reden voor frustraties bij de ande ren zijn." Arnold van Wezel zegt te hopen, maar zelf niet te geloven, dat za terdag in zijn gesprek met Marij nissen een oplossing wordt ge vonden. „Ik denk dan aan verbe tering van de partijstructuur en openheid via bijvoorbeeld een fi nancieel jaaiverslag. En plaatse lijk moet Poppe wat inbinden, want hij speelt toch steeds een klein dictatortje en gunt de rest van de fractie geen enkele in» breng." Schiedam - Het feest dat de be woners en de bewonersvereni- ging van het Fabriplein gister middag vierden, was eigenlijk symbolisch voor de wijze waarop men de handen ineen had gesla gen om de renovatie van het plein gestalte te geven. De bewoners hadden zich telkenmale en bloc opgesteld om de gemeente meer vaart achter de vernieuwing van hun woongebied te laten zetten. Dus ook bij dé organisatie van het openingsfeest dat ter ere van het 'nieuwe' Fabriplein plaatsvond, zat men eensgezind rond de tafel. „Het plein is zo'n tien jaar gele den ook al eens opgeknapt," ver telt John de Kievith van Bewo ners Vereniging Schiedam West. „Maar door de nieuwbouwwerk- zaamheden bleef daar weinig van over. Het is logisch dat men er gens de bouwketen en het materi aal moest laten, maar daardoor veranderde het plein wel in een bouwterrein en er werd weinig aan gedaan dat te veranderen. Die puinhoop ging de bewoners op den duur zo irriteren dat ze bij elkaar kropen om actie te gaan voeren. De buurtbewoners leer den elkaar beter kennen en daar uit is ook de organisatie van dit feest gerold." Aanvankelijk was de gemeente van plan om het Fabnplein pas Het feest op het Fabriplein was voor groot én voor klein. Zo bood onder meer het springkussen de jongste plelnbewoners veel vertier. Foto Fotobureau Roel Dijkstra medio '93-'94 een fikse opknap- leidden er zelfs toe dat het plem beurt te geven, maar door toe- meer gebruiksmogelijkheden doen van de bewoners ging men kreeg dan oorspronkelijk de be- eerder tot renovatie over. De vele doeling was De beschikbaar gp- discussies en enkele protestacties stelde anderhalve ton werd daar toe, dankzij het ageren van de wijkbewoners, verdubbeld. ..Het is aardig te constateren dat de gezameiijke acties, ook betref fende het feest, resultaat hebben opgeleverd," evalueert De Kie vith. „Het is een bewijs dat sa menwerkende bewoners veel voor elkaar kunnen krijgen." Het feest waarbij de aanwezigen zich de door de buurtbewoners geserveerde hapjes en drankjes lieten welgevallen, voltrok ook in het park Vlaardmgerdijk. Zitjes „Kijk," zegt De Kievith, „dat is uniek. Het hernieuwde Fabn plein is voorzien van attributen waarmee de kleintjes zich kun nen amuseren terwijl de moeders op het ontmoetingspunt de kin deren vanaf de zitjes in de gaten kunnen houden. De oudere jeugd moest het vertier elders zoeken en heeft zich ingezet voor de komst van de skateboardbaan. De kinderen hebben geholpen bij de aanleg ervan." Nadat de festiviteiten op het Fa briplein rond de klok van half vijf officieel waren gestart, trok een bonte stoet van geschminkte kin deren naar het park om de skate boardbaan ceremonieel in te wij den. Ruim dertig skateboardfana ten stonden daar te dringen om het publiek hun kunnen te tonen. Op beide lokaties werd met optre dens van live-bands vier uur later het feest afgesloten. Viaardingen - Tegen de 23-jange venter uit Amsterdam die gister middag op het Liesveld m Viaar dingen ansichtenkaarten en stic kers met afbeeldingen van zee hondjes en andere dieren aan de man trachtte te brengen, is pro ces-verbaal opgemaakt Uit on derzoek bleek dat de opbrengst van de verkoop niet was bestemd voor een goed doel maar voor de verkoper zelf of de organisatie Waddenzee/Zeevrede Cards waar voor de man werkt De afdeling Bijzondere Wetten van de politie (telefoon 4342355 toestel 414) wil graag in contact komen met men sen die stickers of kaarten heb ben gekocht. Ook aan het Van Schravendijk- plan is getracht illegale handel te bedrijven. Drie mannen tussen de 27 en 36 jaar verkochten gister avond aan de deur poppetjes, waarvan de opbrengst bestemd zou zyn voor ontwikkelingshulp in Liberia. Omdat de straatverko pers niet over een vergunning be schikten, werd er ook tegen hen een proces-verbaal opgemaakt. Viaardingen - De eigenaar van een aan de Energieweg te Viaar dingen geparkeerd staande trai ler met daarop een zeilboot moest gistermiddag constateren dat zijn scheepje gestolen was. De ketting waarmee de trailer aan een lan taarnpaal vastzat, was doorge knipt. Schiedam - De gokkasten van café Atlantic aan de PKO-Laan in Schiedam zijn vannacht op illega le wijze geleegd. Nadat inbrekers zich de toegang tot het café had den verschaft door een ruit uit de sponning te lichten, werden de speelautomaten gekraakt. 0M Jp-Ï >1 Maassluis - Een 27-jange Naald- wijker die vanochtend vroeg met grote snelheid over de Westland- seweg in Maassluis reed, is later in 's-Gravenzande aangehouden. De bestuurder van de Mercedes had de snelheidslimiet van 50 ki lometer met ruim honderd kilo meter overschreden. De auto werd in beslag genomen. ■ii De Uer - De 19-jarige Mahizer Demirkol uit Schiedam, die dins dag in De Lier werd aangereden, is gisteren in het Haagse Leyen- burgziekenhuis overleden. De vrouw fietste die bewuste middag op de Tuindersweg in De lier, waar zij geen voorrang verleende aan een 45-jarige automobilist die over de Veilingweg reed. Bij de botsing liep de Schiedamse zwaar hoofdletsel op. b jr Hoek van Holland - De Werk groep Oudgedienden van de Stichting Fort aan den Hoek van Holland tekent morgen in het ruim honderd jaar oude pantser- Fort voor de organisatie van een oudgediendendag. Het betreft een reünie voor ongeveer 150 oud-militairen van de landmacht, die tot de meidagen van 1940 hier waren gelegerd. De bijeenkomst begint om 13.30 uur. Ingezonden mededeling uw watonportodroa voor. Roei-, vis- en volgboten {Pioner), zeewaardige visboten (Rana) rubber boten (Bomfcard/Zodlac) Verkoop en Mercury BB, motoren Oiv. ski's en onderdelen. Trailers en dlv. accessoires.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1