Rotterdam 13 Bezuinigen moet snel, anders de kaasschaaf 'Een student mag asociaal zijn als hij het maar bijtijds afleert' Schilders leggen de kwast neer m M I if Rotterdam wil harde ingrepen voorkomen i5^0i[ö)|]d^ Bende Zaïrese oplichters in Rotterdam opgerold Nieuwe accomodate in Tarwewijk m ld SSHR-directeur Gröllers vindt het na 23 jaar welletjes ^4 Supporters Barcelona kwamen moeilijk weg Snelheidsovertredingen in Hoeksche Vfearti len jiaaanrpiiig i-preöikaiitë Öqrfltéchi lift hëtwbrk iit RK-kërk l|^z@ndére schepen ïvehaven 'til "Second C pinion" ook beter bij hypotheken? Neem de proef op de som en bel. Bonden gaan dweilen bij grote bouwobjecten in Rijnmond Rotterdams Dagblad Zaterdag 18 mei 1991 Barcelona - Supporters van FC Barcelona die afge lopen woensdag in Rotterdam de Europa Cup-finale van hun ploeg tegen Manchester United bijwoon den, zijn ontevreden over de manier waarop ze via de 'Luchthaven Rotterdam weer naar huis konden. Ze hebben dat laten weten via enkele kranten die in de Spaanse stad verschijnen. Zeventienhonderd supporters die direkt na de wed strijd terugreisden met het vliegtuig, moesten uren lang op de luchthaven in een hangar wachten, alvo- rensze naar hun vliegtuig konden. Onder de Catalanen bevond zich een van de kandi daten voor het burgemeesterschap van Barcelona, Josep Maria Cullell. Hij heeft een protest ingediend hij de Nederlandse consul in Barcelona. „Wij zijn in Botterdam onwaardig behandeld, alsof we een kud- fe vee waren," stelde de poiitieus. Andere aanwezi- 1 gen spraken van 'monstrueuze' en 'kafka-achtige' taferelen die zich in de hangar van Zestienhoven af- _e Rotterdamse politie zegt niets te weten van pro blemen. Assistent-havenmeester H. van der Linden san de luchthaven verteit dat de problemen ontston den toen tegen de afspraken in bussen met Britse en Spaanse supporters volstrekt door elkaar heen arri veerden, "Het was een ongeorganiseerde bende," al- dusvanderLinden. Consul Volgens hem zijn de Spaanse supporters échter al lerminst als vee behandeld. In een spiksplinter nieuwe hanger Waren 850 zitplaatsen klaargezet en er waren snacks en frisdranken en alcoholvrij bier beschikbaar. Ook waren er toiletten klaargezet. Abu sievelijk werd ook de Spaanse consul naar de hangar gestuurd, waaroverhljzichbijzonderopwond. Toen de Spanjaarden waren gearriveerd onstond én nieuwprobleem; niemand wist welke passagiers ia welk vliegtuig moesten. De steeds ongeduldiger wordende passagiers gingen tegen de deuren schop pen, waarop die werden opengezet. Daardoor ging belechter tochten in de hangar, waarop vervolgens dedeuren weer dichtgingen. „Eigenlijk is de kou het grootste probleem in de hangar geweest", aldus Van derUnden. fl<Pordrecht - Bij radarcontroles In de Hoeksche fed zijn de afgelopen drie weken 1546 automobi listen bekeurd voor het overschrijden van de maid- inumsnelheid. Er zijn in totaal 17.121 voertuigen ge- toniroieeid. De afdeling verkeer van de rijkspolitie iB hét district Dordrecht zal daar waar mogelijk in samenwerking met de plaatselijke politie, ook de ko pmate wéken blijven controleren met onopvallende intó'C. BS dé controles zal veel aandacht worden geschon- SéS aan de Stougjesdljk. Dit gebeurt ondermeer op rerióek van de gemeente Binnenmaas. Uit nteto- jfen is gebleken dat acht procent van de voertuigen jig de Stougjesdljk ie hard rijdt Dit percentage is "'i schrikbarend hoog, niaar de gereden snélhéid nhü 135 kilometer per uur reed, terwijl tachtig ki- taaier pér ütir de maximumsnelheid is. Aan de liihd van de genoteerde kentekens heeft de politie geconstateerd dat veel automobilisten ter plaatse be- ïesdzijh. - ~"'i ander aandachtspunt is de parallelweg van de ringvliethrug. Als gevolg van werkzaamheden is a veel slhlpverkêer dat gebtuik maakt van de tóe-' "-ngswegen naar en de parallelweg op de brug, Ter latse mag maar vijftig kilometer per uur worden den. Om .de snelheid in Je damnten, worden de wegbeheerder verkeersdrempels aange- tinhétwégdek van de parallelweg. - lét - Ha een etstlgé aanrijding op dé Vortde- gtussen een gisteren t haat het' zie! béstelbds en een personenauto twee mehsen wpi-deh.óvérge; ziekenhuis Djjkztgt De 3B-jarige l&^eheenbekkenbréük óp. Del..... tós.werd bestuurd dqor eeri 34-jarige man hit Pa- klrècht nSHuWijk - l)e voormalige Dordtse gereformeerde predikante CHristieri Koetsveld gaat voor de Rooms- Katholieke Kerk 'aan de slag in Naaldwijk. Bisschop Barvan Rotterdam heeft haar aangesteld tot kahdi- wat pastoraal werkster in de Adrianusparochie in de «^Hsuiuae gemeente, j, p ir Zö heeft tot 1 december de kans nader kennis te ma- ten jnei het basispastoraat ih eeri rooms-kathoiieke Parochie om zo ook de „katholieke nestgeur beter te ten kennen", zoals ze het zélf uitdrukt Daarna aal Koetsveld mét het.bisctem óverleggen over de voor- Sitden waaronder zij als pastoraal werkster kan 1* aan over te gaan naar de Booms-Katholieke it. Zij was tot de conclusie gekomen dat, ze in gar.visie op kerk, ambt en saeramènteh rooms-ka- ffiöiiek was géworden. Koetsveld was voordat ze in $88 haar Bordrfecht kwam predikant in Een, Norg Syeenlmizeii. het Pinksterweekeinde bnderdak eert im-De Hotterdarhsè Leuvehaveh blédy|; b»~ dgpiaats bij - era bijzonder lichtschip. Verder is er eén ué- Rotterdam - Amper vier maanden tijd krijgt het Rotterdamse gemeentelijk apparaat om zelf bezuinigingsvoorstellen in te dienen, die 120 miljoen gulden opleveren. Dat bedrag moet op tafel komen door taken af te stoten en doordat de overblijven de gemeentelijke diensten efficiënter gaan werken. Slagen politiek en ambtenarij er ven snijden. Ze wil daar dan wel met in om m oktober duidelijk te een politieke beslissing^ over ne- maken dat het op die manier zal kunnen, dan hanteert de gemeen te de botte bijl, ofwel de kaas schaaf. Dat betekent dat elke dienst enkele proeenten moet in leveren. Alle inspanningen zijn er echter op gericht dat laatste te voorko men. Wethouder voor financiën De Rijk is ervan overtuigd dat een behoorlijk besparingsbedrag is te vinden bij de gemeente zon der essentiële taken weg te hoe- men. een gemotiveerde keuze tussen taken die moeten blijven en taken die de gemeente wel kan afstoten, De kaasschaafmethode noemt De Rijk een a-politieke maatregel. Zij zegt nog geen enkel idee te hebben over welke gemeentelijke taken beter geprivatiseerd kun nen worden. Het politieke be stuur moet dat nu juist samen met de werknemers gaan inven- tanseren en hen geen maatrege len eenzijdig opleggen, Niette min sluit de wethouder gedwon- gen ontslagen niet uit. Begin volgende week krijgen alle ambtelijke diensten een brief van B en W met de opdracht om effi ciency- en bezuinigingsvoorstel len te doen. „Het wordt een moei lijke politieke discussie, want elke dienst zal natuurlijk in de verdediging gaan. Maar die dis cussie gaan we niet uit de weg. Daar zitten we voor," aldus De Rijk. De pijnlijke maatregelen zijn no dig door de rijksaanslagen op de gemeente als gevolg van de Tus senbalans van het kabinet. Rot terdam zal er volgend jaar nog niets van merken. Over dat jaar wil de gemeente alle Tussenba lans-gevolgen betalen uit een spe ciaal voor mogelijke tegenvallers ingesteld potje Donkere Wolken. De herijking van gemeentelijke taken die nu versneld wordt uit gevoerd, was eigenlijk mede be doeld om geld vrij te maken voor nieuwe taken die Rotterdam op zich wil nemen. Dat beleid zou Het Nieuwe Rotterdam verder moeten vervolmaken. Het geld zal nu voor een groot deel op gaan aan het bestrijden van de Tussen balans-gevolgen. Alleen een meeropbrengst boven de 120 mil joen gulden is straks nog beschik baar voor nieuwe taken. Wethou der De Rijk weet nog niet hoeveel dit zal zijn. „We hopen natuurlijk dat er nog iets overblijft. Maar in ieder geval hebben we straks als resultaat van de operatie een effi ciënter werkende gemeente." Door John Bunte Rotterdam - In zijn kamer zorgt slechts een bureaulampje voor wat spaarzaam licht. „En als ik even wegga doe ik het altijd uit. Je moet het goede voorbeeld ge ven aan de studenten en niet to taal overbodig overal allerlei lam pen laten branden." Meteen ook wordt duidelijk wat SSHR-direc teur E,H. Gröllers bedoelt als hij zegt: „Huisvesting van studenten gaat verder dan het bieden van een dak boven het hoofd. Er is ook zoiets als een opvoedkundige waarde. Ze moeten leren partici perend bezig te zijn en kunnen organiseren om zich straks staan de te houden in de maatschap pij." Een kleine 23 jaar heeft Gröllers aan het hoofd gestaan van de Stichting Studentenhuisvesting Rotterdam. Woensdag neemt hij afscheid. „Ik heb altijd gezegd, dat ik tot m'n zestigste zou wer ken. Dat moment is nu aangebro ken. Ik emigreer met m'n vrouw naar Frankrijk, waar we een huis hebben." De stichting werd dertig jaar gele den opgericht en kwam voort uit de universiteit. Doel was studen ten betaalbare huisvesting, in een- en tweepersoonshuishou dens met gemeenschappelijke voorzieningen te bieden. Gröllers weet uit die beginperiode dat de stichting de beschikking had over 450 wooneenheden. Ver deeld over twee pandjes, een woongebouw en het voormalige passagiersschip Seven Seas aan de Parkkade. Hot schip, dat later nog werd gebruikt door Verolme om er in allerijl aangetrokken Joegoslavische arbeidskrachten in onder te brengen. Anno 1991 heeft de SSHR 3500 huizen in ex ploitatie en daar komen er bin nenkort nog eens vijfhonderd bij. Daarvoor zijn twintig woongebou wen en 45 studentenhuizen in be zit. De stichting ontfermt zich ook niet meer alleen over studenten, maar laat ook andere jongeren toe. Toereikend is het aantal beschik bare wooneenheden bij lange na niet. Nu nog is er een wachtlijst met daarop 1600 namen. „En die lijst zal blijven groeien, terwijl wachttijden van twee jaar toch ei genlijk niet zouden moeten kun nen." De oorzaak is volgens Grol len tweeledig: „Er komen meer studenten en door de stadsver nieuwing zijn er steeds minder huizen voor kamerverhuur be schikbaar." Maasboulevard De SSHR, die sinds vorig jaar als officiële woningcorporatie door het leven gaat, zou best meer wil- Gröllers: „Vroeger had Je studenten en burgers. Door de verkorting van de studietijd heb Je Btraks alleen nog maar burgers." Foto Niets van der Hoeven len exploiteren. Werft waar (fi nancieel) mogelijk grond en koopt panden. Het valt echter niet mee geschikte plekken voor nieuwe woongebouwen te vin den, „Vooral omdat we ons ten doel stellen binnen de stadsruitte bouwen. Daar willen de studen ten ook allemaal wonen. Ook met een wachtlijst zou je een gebouw in Oosterflank niet vol krijgen. Ik ben er trots op dat 85 procent van ons huizenbestand in het stads hart zit. En dan ook nogeens op briljante plekken. We hebben twee panden aan de Maasboule vard, de duurste plek van Rotter dam." En ook daar betalen de stu denten tweehonderd gulden kale huur voor een ingerichte kamer, met gemeenschappelijke voorzie ningen. De plekken waar de stichting de beschikking over krijgt zijn vol gens Grollen te betitelen als 'rot- locaties', waar anderen geen brood in zien. „Ons voordeel is echter dat we in heel Heine een heden bouwen. Dan zijn er veel meer mogelijkheden." En ook al zou het eenvoudig kunnen, dan leggen de verantwoordelijken van de SSHR zichzelf weer hoge re eisen op. „Want al zijn we dan eigenlijk sociale woningbouwers, die zelfs nog onder de laagste grens zitten, we besteden toch graag heel veel aandacht aan de architectuur. Geen gebouw mag Uigetoodan mededeling HYPOTHEKEN Niet voor niets de grootste makelaardij in hypotheken. Rotterdam 010-4182711 Overige vestigingen: Alkmaar, Amsterdam, Pen Haag, Haarlem, Schagen. hetzelfde zijn, En een leeggeko men kantoor ombouwen is toch veel leuker dan ergens gewoon nieuwbouw neerzetten." Rotterdam kent inmiddels een aantal bijzondere projecten, die onder de vleugels van de stich ting van de grond zyn gekomen. Zoals De Snor in Prinsenland en vooral De Kerk aan de Goudse Rijweg, waar rond het schip van de voormalige kerk wooneenhe den zijn gebouwd. Op deze plek ook neemt Gröllers woensdag middag vanaf half vier officieel afscheid. Zijn opvolger zal hij aan weinigen hieven voor te stellen, want collega Benraad werkt al ze ven jaar ais adjunct-directeur bij de stichting. Gröllers moet in die 23 jaar zo'n 18.000 jongeren aan woonruimte hebben geholpen. Hij heeft de student zien veranderen. „Vroe ger maakte je nog regelmatig uit spattingen mee. Eén keer per jaar bijvoorbeeld was het in de Maas tunnel knokken met Delft. De oude student is verdwenen. Ze komen op hun 18e jaar aanzetten en zijn met hun 24ste weer weg. Want door die studieverkorting moeten ze in zes jaar jaar klaar zijn. De universiteiten zijn net fa brieken geworden, een uitbrei ding van de middelbare school. Ik ben daar feitegen." Een student staat buiten de maat schappij, is ook Grollens indruk. Niet iets om zwaar aan te tillen, vindt de scheidend directeur. „Hij komt vaak van buiten de stad of zelfs het land en vindt z'n plek in die groep. Door de studie druk is er alleen nog minder gele genheid daar uitte komen." Rechtbank Het is voor de stichting wel een taak de student zo goed mogelijk op de maatschappij voor te berei den. „Ze hoeven niet per se hele- maal in het gareel te lopen. Dat kan straks nog lang genoeg. Een student mag in het begin ook best asociaal zijn, als hij het maar bij tijds afleert." De SSHE probeert die opvoedkundige taak ook zo goed mogelijk uit te oefenen. Ie der studentengebouw heeft een wooncommissie, met een eigen beheerder, die toeziet op naleving van de vele regels. „Er worden ook boetes opgelegd. Want je hoeft niet voor ieder vergryp naar de rechtbank. Dat geld gaat dan in het bewonersfonds, waarmee weer gemeenschappelijke voor zieningen worden betaald." Gröllens is er voorstander van studenten toch zo veel mogelijk bij elkaar te huisvesten. „Studen ten leven nu eenmaal anders. Het is iets anders dan werken. Dagen lang niets doen, gewoon omdat het studeren even niet lukt, en dan intentamentijd hele nachten doorhalen. Dat geeft weieens pro blemen bij wooncommissies, waar ook niet-studenten inzitten. Die vergaderingen beginnen meestal pas heel erg laat." Ande re studentensteden laten het idee van woongebouwen weer een beetje los. Grollen vindt dót geen goede ontwikkeling, „Op zo'n ma nier raak je de controle kwijt en die blijkt in de praktijk toch ge woon hard nodig." Rotterdam - In het schildersbe drijf zijn in het Rijnmondgebied vanaf dinsdagochtend stakingen voor onbepaalde tijd te verwach ten. De werkgevers in het schil dersbedrijf zijn naar de smaak van de bouwbonden van FNV en CNV onvoldoende tegemoet ge komen aan het ultimatum dat ze stelden nadat onlangs de CAO- onderhandelingen waren vastge lopen. De bonden hebben aangekondigd dinsdagmiddag 'te dweilen' on der de schilders die dan nog aan het werk zijn bij de grote bouwob jecten in en rond Rotterdam. Vol gens woordvoerder W. Kwappen- berg zijn kaderleden tegelijker tijd op zowel de linker- als de rechter-Maasoever actief. In de ochtenduren zullen de eer ste stakers zich volgens Kwap- penberg in de Energiehal verza melen. De bonden verwachten n>g geen grote aantallen, omdat veel schildersbedrijven de dag na Pinksteren als een verplichte ATV-dag hebben aangewezen. „Op zich geeft dat niet, omdat we uitgaan van een langdurige sta king. De partij met de langste adem zal winnen, dus willen wij het schildersbedrijf toch al suc cessievelijk in staking brengen," aldus Kwappenberg. De werkgevers toonden zich gis teren tot pal voor het verstrijken van het ultimatum nog bereid het overleg te heropenen, maar ze hadden daarbij zoveel mitsen en maren dat de vakbonden vinden dat er onvoldoende basis is om weer aan tafel te gaan zitten, zo zegt een woordvoerder van de Bouw- en Houtbond FNV. De FNV-bond en de CNV-bond hebben nu stakingen voor onbe paalde tijd aangekondigd. Enkele tienduizenden pamfletten gaan het land in. Daarin worden de le den opgeroepen het werk neer te leggen en zich dinsdag als staker te melden bij tientallen meldpun ten in het land. Op die manier kunnen de bonden de acties wat beter bundelen. Moeilijk In het schildersbedrijf is het op touw zetten van een staking nog al een moeilijke klus, omdat de meeste schilders als regel maar in kleine groepjes verspreid over een groot aantal projecten aan de slag zijn. Een echte actie-traditie kent het schildersbedrijf ook met. Voor het laatst werd er twintig jaar geleden gestaakt. Volgens de bonden willen de werkgevers ook in hun laatste voorstellen nog steeds tomen aan het systeem van prijscompensa tie. Ze willen de prijscompensatie aan een maximum binden voor het geval de inflatie uit de hand loopt. Voor de vakbonden is dit echter onbespreekbaar. WerkgeversGnderhandelaar M.E.E. Boon heeft geen goed woord over voor de opstelling van de vakbonden. Volgens hem heb ben de werkgevers in hun laatste schrijven aan de bond laten we ten dat ze bereid zijn het systeem van prijscompensatie volledig overeind te houden en dat het verplaatsen van twee ATV-dagen van de zomer naar de winter van de baan is. „Dat is toch duidelijke Aaal? Als de bonden zeggen dat het anders ligt, dan is dat echt grote flauwe- kuL Bovendien is voor ons verder alles bespreekbaar. Ik krijg toch sterk de indruk dat de bonden willens en wetens op acties uit zijn en gewoon niet willen onder handelen." Boon sluit niet uit dat de werkge vers naar de rechter zullen stap pen als de bonden straks daad werkelijk het stakingspad op Rotterdam - Bij een inval in een woning aan de 1ste Middelland- straat in Rotterdam heeft de poli tie één van de kopstukken van de zogenoemde 'Zaïrean Connec tion' gearresteerd. Het gaat om een 34-jarige Zaïrees, die onder valse namen bij veie politiekorp sen bekend staat. De man, bijgenaamd Kissinger, werd al jarenlang gezocht. Vol gens de politie heeft de bende waarvan hij als een van de leiden de figuren wordt gezien, vele mensen in totaal voor miljoenen guldens opgelicht, In maart werd in een bank aan de Dorpsweg in Rotterdam een 27- jarige Zaïrees aangehouden. Hy probeerde van een onder valse naam geopende rekening 35.000 gulden op te nemen. Als identi teitsbewijs gebruikte hij een val se 'carte d'identité'. Uit het onder zoek bleek dat bij een ander fili aal van die bank in Roermond on der dezelfde valse naam de reke ning was geopend en dat dit was gebeurd naar aanleiding van een bij de Franse PTT gestolen cheque. Deze cheque was uitge schreven voor een bedrag van meer dan duizend gulden en was al - vervalst - ter incasso aangebo den bij de bank in Roermond. Eind april heeft het bureau frau de- en milieuzaken van de Rotter damse politie met assistentie van de recherchedienst betalingsver keer en de gerechtelijk politie in Brussel, een inval gedaan in de woning in Rotterdam-West. Be halve de veronderstelde hoofdda der, werd nog een medeplichtige aangehouden, een 28-jarige Zaï rees. De oplichtersbende, die bijna he lemaal uit Zaïrezen bestaat, weet Rotterdam - De bewoners van de Rotterdamse Tarwewijk beschik ken sinds gisteren over een spik splinternieuw eigen wijkgebouw. Voor allerlei activiteiten en dien sten kunnen ze nu terecht in het pand op de hoek van de Wol- phaertsbocht en de Brielselaan. Het wijkgebouw is gisteren offi cieel geopend door M. Honders, portefeuillehouder welzijn van de deelgemeente Charlois. De eerste paal werd geslagen op I februari 1990, De bouw verliep dermate voorspoedig dat medio januari de eerste activiteiten in het nieuwe pand al konden wor den opgestart. Men heeft echter nóg gewacht met de officiële ope ning totdat de lift was geplaatst en de buitenspeelplaats in orde Was gebracht Al in 1985 heeft de deelgemeente i >1 r i ]>1 1 r i| 1 ilfl r" 4>* iS""L in Zaïre bankgegevens en docu menten te bemachtigen van voor namelijk Europeanen. Vervol gens worden met deze bankgege vens valse betalingsopdrachten uitgeschreven. Miljoenen ver huisden volgens de politie op die manier naar door medeplichtigen op valse naam geopende bankre keningen. Katvangers Tientallen zogenoemde katvan gers werden al gearresteerd, maar de Belgische politie, die al jaren achter deze bende aan zit, wist nog nooit tot de top door te drin gen. De rol van de medeplichti gen bleef beperkt tot het openen van de bankrekeningen en het in nen van geld. De veronderstelde leider die nu in Rotterdam is gearresteerd, wist iedere keer te ontsnappen. Hij verbleef steeds maar korte tijd op wisselende adressen in Europa. Van daaruit deed hij het voorbe reidende werk en vertrok dan weer snel naar zijn woonplaats Kinshasa. Maar na de arrestatie van de katvanger in Rotterdam wist de politie snel achter zijn ver blijfplaats in de 1ste Middelland straat te komen. Bij de inval werden verschillende blanco en al vervalste paspoorten en andere identiteitsbewijzen aangetroffen, alsmede stempels, valse betalingsorders en Risten met namen van potentiële slacht offers. De politie denkt daarmee een schade van een half miljoen te hebben voorkomen. Ook werd een groot aantal openstaande za ken, waarmee tonnen aan geld was gemoeid, opgelost. De hoofdverdachte zal op korte termijn worden uitgeleverd aan België. i i'l Charlois besloten tot de bouw van een nieuwe accomodatie voor de Tarwewijk. Het nieuwe pand biedt onderdak aan het buurthuis 'De Graanschuur', peuterspeel zaal 'Ikke', het jongerenwerk, het dienstencentrum Tarwewijk en de basiseducatie. Verder zijn in het gebouw een grote zaal en en kele kleinere zalen beschikbaar voor organisaties en instellingen uit de Tarwewijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1