m weg 15 'Sanering Hydro Agri strenger' Ontevreden klant geeft aanzet tot Muzieknacht txtra dunne brilleglazen. Q 'Rustig aan a.u.b.' mm* Accordeon Milieugroepen vinden steun bij Raad van State kunstmestproduktie gaat door é^s lï De Erker op zomerkamp Woudhoekschool viert feest Weinig sociale woningbouw in Commandeurspolder Modelspoorevenement JVariathon rw# .i SÉP Rotterdams Dagblad Dinsdag 28 mei 1991 De kantine is vol gezellig geroezemoes. Er wordt gelachen aan de bar. Op het terras buiten wordt ook tsolop genoten. Carbonaadjes en icorstjes lig gen op de grill, een ijswagen trekt als een magneet kinderen aan. Zowat alles wat jong is loopt in bonte voetbalplunje rond. Fortuna Vlaardingen werkt het jaarlijkse, inter nationale toernooi voor D- en E-pupülen af. Ja panse, Duitse, Franse en Nederlandse kinderen rennen luid schreeuwend door elkaar cds ze even niet voetballen. Verbroedering binnen een bloei end verenigingsleven. Voorzitter Theo de Vree pakt zijn trekharmonica en stapt het terras op. De klok van Amernuiden, Ketelbinkie, alle klassiekers worden meegezongen. Wethouder John Ranshuijsen, niet kelemaal onbe kend- bij Fortuna, stapt binnen. Hem is gevraagd de prijzen uit te reiken. Ranshuijsen ziet hoe Theo de Vree de gezelligheid opvoert. Dan roept hij: „Hé, heb je het al gehoord? Voorzitter John van Dijk van S W mil ook accordeonlessen nemenF' Hij heeft de lachers op zijn hand. Bij Fortuna kan de stemming niet meer kapot. JAN BOOISTER Schiedam Wie tussen de 15 en 25 jaar is kan meedoen aan het Eurocamp van wijkcentrum De Erker. Dat wordt van 19 juli tot 3 augustus gehouden, samen met jongeren uit Duitsland, Polen en Schotland, in Sauerland. Er staan sportieve en culturele activiteiten op het pro gramma. Deelname kost 175 gulden. Info: Piet Pen ning, 4267767. In plaats van de gebruikelijke Lenteloop organiseert de Woudhoekschool dit jaar een oriëntatietocht, die te voet, per roller-skate of op de Fiets kan worden af gelegd. Op 1 juni wordt om 13.00 vertrokken vanaf de school. Een aantal verenigingen verzorgt demon straties bij de school. In de Commandeurspolder komen slechts vier wo ningen in de sociale huursector. Op deze plaats wor den binnenkort veertig woningen gebouwd. Verre weg het grootste aantal (27) zijn woningen in de vrije sector. Met het nieuwbouwplan in een deelgebied van de Commandeurspolder wordt zo spoedig mogelijk na de bouwvakvakantie begonnen. Het project wordt gerealiseerd door Weboma Bouwmaatschappij BV uit Wateringen." De aannemer werd na een kleine, competitie meLyijf. andere aannemers het uit zo'n honderd woningen bestaande bouwplan gegund. Een groot aantal daarvan is inmiddels gerealiseerd. Het nieuwe bouwplan bestaat uit acht premiekoop- woningen, een vrije sectorwoning met een eenmali ge bijdrage, 27' vrije sectorwoningen, en vier huur woningen;' -!"?■' Maasland kan nog tot erimet 1993 bouwen in het ge bied Commandeurspolder III. De gemeente dringt er bij de provincie op aan het streekplan Zuid-Hol land West te herzienDe provincie wil er een bos aan leggen. Maasland pleit echter voor woningbouw, om de natuurlijke aanwas van de plaatselijke bevolking ook na 1993 te kunnen huisvesten. Hoek van Holland Ter gelegenheid van haar eerste lustrum organiseert Modelspoorvereniging de Hoekse Lijn op zaterdag 8 en zondag 9 juni in wijkgebouw de Hoekstee een mo delspoorevenement om het publiek met de vele fa cetten van deze hobby kennis te laten maken. De ac tiviteiten die aan de Mercatorweg 50 worden gehou den beginnen op zaterdag om 10.00 uur. Zondag gaat de eerste modeltrein een uur later rijden. De meewerkende verenigingen Spoorgroep Zwitser land, M-track, Haagse Module Groep, N-track, Schiespoor, Hobby Computerclub en TT-Nederland even diverse demonstraties van het zelf maken van j bomen, gebouwen, mallen en het schilderen van Lpoppetjes. Tevens valt er een flinke verzameling mi- -niatuur brandweerauto's en Rode Kruis-voertuigen te bezichtigen. j In samenwerking met bureau Sportief Holland orga- niseert de Beheerscommissie van wijkgebouw de ^Hoekstee zaterdag 15 juni de achtste Hoekse Varia- thon. Het parcours van het evenement waarin sport en recreatie samengaan, voert de deelnemers door en om het centrum van Hoek van Holland. Na onder delen als rolmattenlopen, kanovaren, autotrekken en diverse races te hebben gepasseerd, belandt men bij de finish die bestaat uit een zeephelling. Het team, bestaande uit tien personen en een captain, dat de snelste tijd neerzet mag zich de winnaar noe men. Het evenement vangt aan om 11.00 uur. SCHIEDAM dinsdag 28 mei Orgelconcert Grote- en St.Janskerk, organist dr. Christoph Albrecht, 20.15 uur. Studie-avond 'Omgaan met publiciteit' voor vrou wen, Barrika, Lange Kerkstraat 62,20.00 uur. donderdag 30 mei Jamsessie, Podium, 22.00 uur. Kleding- en speelgoed beurs, Klubhuis Zuid, Dwarsstraat 42,10.30 uur. Spirituele vereniging Harmonia, wijkcentrum Nieuwland, 20.00 uur. vrijdag 31 mei Nicaraqua-avond, COS, Passage, 20.00 uur. Slaves of NewYork (film), Filmhuis, 21.30 uur. VLAARDINGEN donderdag 30 mei Jaarvergadering Vereniging tegen Milieubederf, Stadsgehoorzaal, 19.30 uur. MAASSLUIS Hydro Agri Rotterdam wfl best laten we ten dat het veel geld in vesteert In een schoner mi lieu. De verba zing om het schorsingsbe sluit van de Raad van State is daarom groot. Foto Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen - Verbazing alom. In Vlaardingen verrijst voor 65 miljoen gulden een nieuwe fabriek die eindelijk uitgaat van de noodzaak tot het terugdringen van de ver spreiding van cadmium en fosfaat in het milieu door de productie en het gebruik van kunstmest en veevoerfosfa- ten. En juist nu doet de Raad van State een verstorende uitspraak. Dit hoogste Ne derlandse beroepsorgaan verklaarde vrijdag tot verras sing van voor- en tegenstan ders de vergunning, op basis waarvan de kunstmestfa- briek zijn afvalwater in de ri vier loost, nietig. „We hebben dus geen vergun ning meer," constateert alge meen directeur C.H.M.Vmke van Hydro Agri Rotterdam nuchter in zijn kantoor aan de Maassluisse- dijk. „Het is een vervelende situa tie. Temeer nu we onderweg zijn met een omvangrijk sanerings programma. Ja, bezig zijn te doen wat met het ministerie van Ver keer en Waterstaat is overeenge komen." De productie van kunstmest gaat dus ook gewoon door Gisteren voer normaal het bootje dat dage lijks enkele uren voor de loospijp van de fabriek een eg over de ri vierbodem moet trekken om het aankoeken te voorkomen van het cadmium, arseen, lood. kwik, nik kel en andere zware metalen be vattende afvalgips Vandaag ge beurt het weer, gewoon zoals alle voorgaande jaren. Gedoogd Vinke vreest ook niet dat hij de productie van kunstmest zal moe ten stilleggen. „Het ministerie van Verkeer en Waterstaat houdt toezicht op de Wet Verontreini ging Oppervlaktewater, zij is ver gunningverlener en met haar hebben we afspraken gemaakt. We hebben ook de verzekering gekregen dat de lozingen nog worden gedoogd." Het knelpunt zit bij een onver wacht andere beoordeling door de Raad van State van een schor- singsverzoek van de Zuidhol landse Milieufederatie en ander milieu-organisaties. Zij strijden al jaren tegen de grote lozingen van de kunstmestfabriek die jaar lijks 40.000 kilo zware metalen en acht miljoen kilo fosfaten dumpt. Ze vinden dat de minister van Verkeer en Waterstaat in 1988 ge woon de wettelijke normen had moeten hanteren en geen deal had mogen sluiten met de tradi tionele vervuiler die de kunst mestfabriek is. Oud recht Tegen de achtergrond hiervan speelt mee dat de fabriek, toen die nog Windmill heette, lang vast is blijven houden aan een via oud recht verworven lozingsver gunning voor onbepaalde tijd. Na de eerste bezwaarschriften be paalde de Raad van State m 1984 dat die vlieger niet meer opging. Niet aan de inhoud maar aan de geldigheidsduur van de vergun ning werd getornd. Vier jaar kreeg Windmill. De productie kon, zo was internationaal be kend, veel schoner. Eind 1986 kreeg de kunstmestfa briek van de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat, Neel- ie Smit-Kroes te horen, dat het menens was en per 1 juli 1988 de vuile lozing beëindigd moest zijn. Die harde aanpak was nodig, zei ze „omdat de bedrijven er niets aan deden". Studie In samenwerking met de ministe ries van Verkeer en Waterstaat, Ruimtelijke Ordening en Milieu- - HIER BOUWT "\,nVk° AM!3ERDAM BV WORSa MILJOEN SULDEN NIÉÜWÉ" i ECHN0L0GIE VOOR EEN SCHONE RIJN Oa 29 JSC 2E S£TTEM6£lt ffcrf 'fi' Door Paul van den Bosch Schiedam De HKVofwel de Ho reca Klanten Vereniging. Voorlo pig is het nog een ludiek hersen spinsel. maar het kan wat Martin Meerwijk betreft best wel eens uitgroeien tot een heuse organi satie, die de belangen van de klandizie van de Schiedamse ho reca gaat behartigen. Tenminste, als de diverse horeca-zaken op de huidige manier met elkaar blij ven samenwerken. Of liever ge- tngezanden mededeling Zwemvierdaagse, Zwembad Dol-Fijn, 19.00 uur. woensdag 29 mei •Zwemvierdaagse, Zwembad Dol-Fijn, 19.00uur. donderdag 30 mei Zwemvierdaagse, Zwembad Dol-Fijn, 19.00 uur. Door de jaren heen, hebben wij ons toegelegd op het maken van brillen met dunne, slanke glazen. Wij maken de dunste glazen met de nieuwste technieken. Vraag advies en demonstratie. Optometrist OV Contactlensspecialist ANVC ROTTERDAM-OOST: O .rift Dijk 141-143 - Tel. 010-412.23.27 SCHIEDAM: Passage 18 - Tel. 010-426.64.54 zegd, juist niet met elkaar samen- J werken. Meerwijk staat in het weekeinde wel eens een enkele keer achter de bar van 't Stappertje op de Hoogstraat, maar in principe is hij gewoon een klant. Een onte vreden klant, wel te verstaan. Vol gens hem is de gezelligheid zo langzamerhand uit de binnenstad van Schiedam weg. „De HOS, de Horeca Onderne mers Stichting, is mislukt. De meeste café-eigenaren denken al leen aan hun eigen hachie en de klanten worden daarvan de dupe. Als dat zo doorgaat, moeten we maar eens een belangenvereni ging voor de bezoekers oprich ten," aldus Meerwijk, die samen met eigenaresse Anita van Try- Out de drijvende kracht achter de muzieknacht van afgelopen za terdag vormde. Toen Joop Leur eind vorige week zijn handen aftrok van de 'Molen- muzieknacht' omdat slechts zes café-eigenaren (van 't Podium, 't Stappertje, Try-out, De Unie, Branderscafé en Onder de Pot) bereid bleken om levende muziek in hun zaken op te voeren, vulde Meerwijk de vacature op. Na diens rondje langs de diverse eta blissementen werd dat aantal in eens tot zestien uitgebreid. Re den voor enige teleurstelling bij Joop Leur, de organisator die dat zelf niet voor elkaar bokste. „Nu deden zaken weer wel mee, die tegen mij beslist hadden laten weten geen interesse te hebben," aldus Leur. „Het is allemaal zo amateuristisch. Eigenlijk zeg ik, laat ze het volgende keer dan ook maar zonder mij doen. Mijn me dewerking hebben ze dus blijk baar niet nodig." „Het moet toch mogelijk zijn om de binnenstad van Schiedam wat meer te laten swingen," rede neert Meerwijk, de Want die de horeca-ondememers wél voor een avond op één lijn kreeg. „Al is het maar twee of drie keer per jaar. beheer, Economische Zaken en Landbouw en Visserij kwam voor de kunstmestindustrie een studie op gang met als doel het terug dringen van de cadmium-emis- sies, bij productie én gebruik van kunstmest en voederfosfaten. Voor Windmill kwam hieruit een plan voor stapsgewijze reductie naar voren. De toen nog bestaande lozing van 12 ton cadmium per jaar kon per 1 juli 1988 al naar 6,3 ton, in 1991 naar 3,8 om tenslotte op 0,6 ton te recht te komen per uiterlijk 1 ja nuari 1994. Daarover was men het eens. Een schoner productiepro ces en het gebruik van cadmium- arme ertsen boden die oplossing. Hiervoor was een investering van 50 miljoen gulden nodig, zo was berekend. Nieuwe eigenaar Windmill, als coöperatieve kunst mestfabriek door landbouworga nisaties opgericht in 1917 en pas sinds 1970 als commercieel inter nationaal handels- en produktie- bedrijf werkend, worstelde echter in die tijd weer met financiële problemen. In 1986 meldde zich echter de Europese marktleider op het gebied van kunstmesthan del, het Norsk Hydro zich als (zo veelste) koper. De nieuwe eige naar zag in het Vlaardingse be drijf een geschikte fabriek voor zijn handelsdoeleinden. Hydro geloofde in de haalbaar heid van de schonere productie en wilde zo'n grote investering doen als ze ook de kans kreeg de productie te vergroten met onge veer twintig procent. Zo werd sluiting van het bedrijf in 1986 voorkomen maar hield het minis terie van Verkeer en Waterstaat wel de leiband vast. „Inderdaad hebben we in 1988 een vergunning gekregen tot 1991, maar daarover heeft het mi nisterie gezegd dat het om een formele bepaling ging omdat ze ons in de teugel wilden houden. Als we ons aan de toen gemaakte afspraken tot 1994 zouden hou den. werd de vergunning telkens automatisch verlengd. In overleg hebben we de nieuwe vergun ningsvoorwaarden voor 1991 ge formuleerd," zegt Vinke. Verbazing Hij had venvacht dat de Raad van State nu, net als in 1988 toen de milieu-organisaties de eerste overeenkomst met Verkeer en Waterstaat bestreden, geen ge hoor zou geven aan het schor- smgsverzoek. Tot verbazing van Vinke en de zijnen en tot vreugde van de milieu-organisaties deed de Raad van State dat nu wel om de milieubelangen te laten preva leren. De beschikking van de mi nister van Verkeer en Waterstaat van december 1990 is niet geldig, bepaalde de Raad van State. De exacte motivering van deze uit spraak volgt pas over enkele we ken. Hans Muilerman van de Zuidhol landse Milieufederatie, die na mens de milieu-organisaties op trad, is opgetogen. „Deze uit spraak betekent de erkenning van ons pleidooi voor een volledi ge belangenafweging. In de af spraken tussen Hydro Agri en Verkeer en Waterstaat is uitslui tend vermindering van de lozing van cadmium en fosfaten gere geld. Wij vinden dat naar een maximaal milieurendement moet worden gekeken. Daarbij spelen ook de keuze van het te gebrui ken fosfaaterts naar hoeveelhe den andere zware metalen en de opslag op land van het afvalgips een rol," aldus Muiiexman. evaar In zijn succesvolle pleitnota stelt hij dat de voortgaande lozing van Hydro Agri veel meer gevaar in houdt en het milieu onevenredig zwaar belast met de onafbreekba re zware metalen cadmium, kwik, lood en arseen, met de radio-ae-/;§ tieve stoffen Lood-210 en Poloni- um-210 en met fosfaten. „Ook voor de periode na 1994 is een lozing van twintig- tot dertig duizend kilo zware metalen en miljoenen kilo's fosfaat in Neder- T land zonder precedent. Opslag v van gips op land als alternatief heeft geen kans gehad," rede-, neert Muilerman. Hij wijst op de mogelijkheid totj tijdelijke opslag op land in af-.V waehting van hergebruik-mogé-' lijkheden voor gips. Daarbij is het; t volgens Vinke nog wachten op aanpassing van de Bouwnormen. Muilerman stelt dat lozing via de -< rivier in zee onomkeerbaar is en in strijd met het Noordzee-actie- .A| plan waarin bijvoorbeeld wordt ^1 uitgegaan van een reductie met fJÏ vijftig en zeventig percent van de lozingen van respectievelijk lood en kwik. Hydro Agri levert een-v,_ groot aandeel in de Nederlandse! -f| bijdragen aan lood- en kwiklozin-? gen in de Noordzee. Vinke stelt dat inmiddels nieta|-| leen nog over cadmium- en fow faat-reducties wordt afgesproken.! „We hebben echter pas eind dit! jaar, als de nieuwe fabriek kaM-f| draaienbehoorlijk zicht op reikbare beperkingen per ele- ment. Nu overleggen we al met -j Rijkswaterstaat over de som van overige zware metalen, die ge- loosd mag woTden." Muilerman verwijst naar de grote verschillen tussen de gemeten lo-j zingen in 1989 en de ruimere nor-| vm men in de laatste beschikkingL^l van de minister en wil nu al grertrf zen stellen. „Om te laten meewe-Lj- l gen bij de keuze van het erts dat| -j| Hydro Agri gaat gebruiken." j J^l Bronnen; 'Windmill, wieken naar'fy I de wind gekeerd' van Dirk de Wit;' 7/ Actieprogramma Windmill Hol-.:'; land BV en Pleitnota Hans Mui^jfl leman van gezamenlijke milieu.- organisaties. 'f Foto Potobureau Roel Dijkstra Niet de eigenaar maar de overbu ren van het slooppand aan het be gin van de Buitenhavenweg in Schiedam hebben uit angst voor instortingsgevaar een bordje op gehangen. De vrachtwagenchauf feurs worden op ludieke doch vriendelijke wijze verzocht het voor hun deur wat rustig aan te doen. Het is immers al regelmatig voorgekomen dat er, als gevolg van voorbijrazend vrachtverkeer, brokstukken naar beneden kwa men. De gemeente heeft weliswaar hekken geplaatst om ongelukken te voorkomen, maar de omwo nenden zien liever dat het pand zo snel mogelijk met de grond ge lijk wordt gemaakt. Dat is echter niet zo eenvoudig, want tussen de gemeente en de eigenaar van het pand, de heer Widow, heeft zich een juridisch steekspel ontwik keld. Sinds de brand die vorig jaar café, 't Fust, dat in het pand was geves-' tigd, in de as had gelegd, bleef er slechts een wankel geraamte over. Dat verkeert al maanden in een erbarmelijke toestand, tot groot ongenoegen van de overbu ren. „Dat bordje," zegt één van de be woners, „hebben we niet alleen opgehangen omdat de boel aan de overkant op instorten staat. De vrachtwagens jakkeren hier soms met zulke hoge snelheden voor bij, dat de kopjes bijkans van de tafel trillen. Aan de overkant zie je de zaak steeds verder afbrok kelen. Nu men werkzaamheden aan het wegdek verricht en de straat is afgesloten voor verkeer, f is het lekker rustig. Het neemt s echter niet weg dat we al meer dan een jaar tegen die puinzooi aan zitten te kijken. Het is mij een raadsel dat de gemeente iets dergelijks midden in het centrum tolereert." „Doordat er een onveilige situatie dreigt te ontstaan," zegt Jan Langstraat van Gemeentevoor- lichting, „hebben we de eigenaar aangeschreven met het verzoek s de boel te slopen. Daartegen is de heer Widow echter in beroep ge gaan. Dat is zijn goed recht." II Naar het zich laat aanzien zullen de Buitenhavenwegbewoners dus voorlopig nog even geduld moe ten opbrengen voordat hun uit zichteen beter aanzien krijgt. Het bordje zal voorlopig nog wel even blijven hangen. t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2