aterweg 9 Onderzoek De Blauwe Brug kost de gemeente tonnen Gorzen kan feestje vieren Buitenstaander aangetrokken voor 1600 gulden per dag Optocht sluitstuk Maaslands feest Storm terug in PvdA, Ati Ranshuijsen ook lid ^arisere^ri/tonen aspiraties Christinaschool beste van Nederland Meer afstand tussen SP en Burgerbelangen jpSteun voor Palestijn i Politie zeilt mee tja Specerijen-race Barbara Fleischmann en haar Blaffende honden, rennende kinderen en een stuntende helikopter Meer roest in water dan werd verwacht Honden oorzaak geweldpleging Jassendief gesnapt Automobilist drinkt teveel Publiek helpt politie Brokkenmaker gepakt in café Rotterdams Dagblad Maandag 3 juni 1991 Vlaardingen - Op verzoek van Remi Poppe zal niet alleen Groen Linkser Arnold van Kalken de overge bleven SP-fractie scheiden van de fractie Burgerbe langen, die de uitgetreden SP-ers Joke Fial-Van Win gerden en Arnold van Wezel hebben gevormd. Ook de viermansfractie van D66 zal er woensdag in de raadsvergadering tussen zitten. „Deze twee raadsleden hebben zoveel afstand van onze politiek genomen dat ze ook beter op ruime af stand van ons kunnen zitter Dat standpunt hebben we in onze partij ingenomen en daarom heb ik in de "commissie Algemene Zaken dit voorstel gedaan," zegt Remi Poppe. Joke Fial, die voorlopig als fractievoorzitter van Bur gerbelangen fungeert, had de burgemeester ge vraagd naast Van Kalken te mogen plaatsnemen. Van Uer had hier al mee ingestemd maar na de be spreking in de raadscommissie werd voor een geheel nieuwe indeling gekozen. I—Bijzonder hieraan is dat nu de ex-SP'ers bijna recht Tegenover hun oud-collega's komen te zitten. De twee als Burgerbelangen verder gaande raadsleden hebben de fracties van PvdA en D66 als buren. De SP zit ingeklemd tussen SGP/KPF/GFV en Groen Links. Vlaardingen - De Palestijn Ibrahim Al-Baz krijgt steun in zijn verzet tegen de dreigende uitzetting uit Nederland Morgen is er m het Palestijns Ontmoe tingscentrum m Vlaardingen een bijeenkomst om plannen te maken voor onder meer het verzamelen van handtekeningen, het inzamelen van geld voor advertenties en hel verspreiden van posters. ^.Dat laatste heeft te maken met een demonstratie die j op woensdag 12 juni in Den Haag gehouden moet worden tegen de uitzetting. De bedoeling is dan bij j het ministerie van Justitie handtekeningen te over handigen. Gaardingen - Vlaardingse politiemensen doen mee aan de Specerijen-race 1992, een zeiltocht die over een grote afstand gaat. Waar de boten in '92 starten is nog niet bekend. De eindbestemming is altijd Rot terdam. _De Vlaardingse agenten doen mee als lid van de Vlaardingse Politie Sport en Ontspanningsvereni ging. Hun schip heet De Vlaardinge en is geheel zelf gebouwd door het politiepersoneel. Het stalen jacht is ongeveer elf meter lang en zal door zeven politie- mensen worden bevaren: fEr zijn* al vief proefvaarten gemaakt en er staat nog "een oefentocht van Ï4Ö0 mijl op het programma naar Tonder meerTNoorwegen. Om een en ander te kunnen betalen is een sponsor aangetrokken. Het contract daarmee wordt binnenkort gesloten. TTPoR a! zijn de festiviteiten ter gelegenheid van <het 750-Jarlg bestaan van de Duitsche ridcterlij- ke Orde In Maasland sinds zaterdag voorbij, de ""bevolking doet er goed aan de historische kfe- Sritng te bewaren. Volgens coördinator J. Meijer 0Öjhy er plannen om In de toekomst nog regelma- „Üg-wat met de historische kledij te doen. De feestelijkheden werden zaterdag afgesloten een historische optocht. Na de openings dag, de braderie annex kunstmarkt en bet pro- gramma op Hemelvaartsdag en Tweede Plnk- sterdag, werd ook deze finale een absolute vol treffer. Het niet haalbaar gebleken slotstuk met - vuurwerk werd niet gemist. Voor de jury was het geen eenvoudige taak uit de deelnemers de vijf besten te Masseren. De eerste prijs was voor de Klimop-school, ge- yrfgd deer museum de SchUpen, dc Aleysïus- school, de groep pachters van grond van de r Duitsche Orde en een wagen van harmoniever eniging Euterpe. Foto Fotobureau Roel Dijkstra. I RW Door Peter de Lange Schiedam - De reorganisatie van wijkcentrum De Blauwe Brug is door de gemeente Schiedam in z'n geheel uitbesteed aan het Leidse onderzoeksbureau Research voor Beleid BV, Inclusief twee eerder verschenen onderzoeksrapporten, kost het inhuren van deze onafhankelijke deskundige de gemeen te ongeveer 240.000 gulden. De verbouwing van het wijkcen trum gaat nog eens een half miljoen gulden kosten. De beslissing van wethouder Bart de Leede (welzijn) een buiten staander a raison van 1600 gulden per dag met de reorganisatie te belasten, heeft zowel in politieke kringen als daarbuiten vragen op geroepen. „Voordat er ook maar één spijker voor de verbouwing is geslagen, wordt een kwart miljoen uitgege ven aan papier. Waarom laat de gemeente zijn eigen ambtenaren die vellen papier met volschrij ven? Veel goedkoper! Dit is pure geldverspilling," aldus een boze vaste klant van De Blauwe Brug. „Heeft de gemeente soms zelf geen mensen met verstand m dienst? Een onafhankelijk bu reau inschakelen is de mak j k- ste weg die het meeste kost. Klau wen met geld," zegt ook WD-ge- meenteraadslid Gerard Verhuls- donk. Volgens onderzoeker Jaap Korpel van Research en Beleid BV zou een actieve gemeente bij een der gelijke reorganisatie echter 'geen geloofwaardige speler' zijn. De gemeente, eigenaar én beheerder van het ontmoetingscentrum aan het Bachplem, heeft in de loop der jaren het vertrouwen van de gebruikers verloren. Omdat de verhouding tussen de vaste huur ders onderling ook nogal vijandig is, kan volgens Korpel alleen een buitenstaander de problemen in de Blauwe Brug oplossen. „Het lijkt een hoop geld," zegt de Leidse onderzoeker over zijn ho norarium, „maar de gemeente stopt jaarlijks een enorm bedrag in De Blauwe Brug en de output daarvan is maar een fractie van wat-ie zou kunnen zijn. De bedoe ling is met een gezondere struc tuur in de toekomst betere resul taten te bereiken." Vlaardingen - Bij de PvdA heb ben zich twee bekende Vlaardm- gers ais nieuw Hd aangemeld. Het zijn Ati Ranshuijsen-Hoogen- boom en dokter Storm. Beiden zijn al eerder actief geweest in de Vlaardingse politiek. Oud-directeur van de GGD dok ter Cees Storm heeft zich na bijna dertig jaar opnieuw bij de PvdA op de ledenlijst laten zetten. Storm, inmiddels 84 jaar, verliet in de jaren zestig deze partij na dat hij door het gemeentebestuur aan de kant was gezet als direc teur van de Gemeentelijke Ge neeskundige Dienst na het gaan samenwonen met een vrouwelijk personeelslid, dat nu nog zijn partner is. Storm was in die tijd ook secretaris van de toen nog be- staande afdeling Centrum van de a-Partij vande'Arbëi'dipVlaardin- r'£èh 'en'rfam het de meerderheid ■.•/van zijn partijgenoten (onder wie "de toenmalige wethouders Wal stra en De Bruijn) hoogst kwalijk dat een van christelijke zijde aan gewakkerde hetze tegen hem niet werdingedamd.;!."' Storm was later wel lid van een actieve groep Vlaardingers,. die ij-. nverde' voor "de totstandkoming j v van de Evangelische Volkspartij, maar trad niet tot een politieke partij toe. Hij zegt tot zijn besluit om weer lid van de PvdA te wor den te zijn gekomen op de on langs door de sociaal-democraten in de Serre georganiseerde bij eenkomst over de toekomstige bestuursorganisatie voor de Rijn mond. Storm: „Daarvoor waren ook ver tegenwoordigers van andere par tijen uitgenodigd. F *""*rste een aangename sfeer i welde me in gesprekken met verschillende aanwezigen er thuis. Toen heb ik besloten om weer lid te worden." Ati Hoogenboom was in 1986 lid van de D66-raadsfractie tot ze vanwege haar relatie met de PvdA-er John Ranshuijsen, met wie ze later trouwde, door de plaatselijke Democraten werd verstoten. Als" onafhankelijk raadslid en landelijk partijlid van D66 heeft ze de rit tot 1990 uitge zeten. Haar man is nu wethouder en haar ex-man, Leo den Hoedt, zit voor D66 in de gemeenteraad. Zij, onlangs benoemd tot direc teur van het internationaal kin derdagverblijf, zal in de komende -ledenvergadering vah de PvdA voor het"1 lidmaatschap worden voorgedragen. Door Nathalie Lans Schiedam - „Cultuur is er in Schiedam geloof ik niet, hè?," vroeg de acteur Theo van de Hek zaterdagavond wat sarcastisch aan de danseressen van Barbara Fleischmann die op het toneel van het Passagetheater klaar stonden voor hun eerste optre den. De Rotterdamse acteur die in Fleisehmanns musical 'Schie- danst en swingt' de TV-tycoon Joop van de Bende speelde, moest zyn woorden later op de avond terugnemen. Want nadat het dansgezelschap hem had uit gelegd dat Schiedam een mooi museum, de stichting Kunst- werkt, een openluchttheater en een kerstmarkt heeft en dat bo vendien Pieter van Vollenhoven in de Jeneverstad is geboren, toonden zij de eigen culturele as piraties. Een gtoot aantal dans stijlen passeerde de revue. De jongste danseressen begon nen met een eigentijdse dans op rapmuziek. Na afloop kondigde de kleinste van het gezelschap die niet alleen opviel door haar lengte maar ook door haar uitstra ling, een jazzballet aan van de 'wat rijpere meisjes'. Het publiek werd mee terug genomen in de tijd. In een afro-dans toonden de danseressen de roots van de jazz. De bewegingen werden naarmate de avond vorderde steeds beheer ster. De dansen op muziek van de film A Westsiae Story' riepen bij veel toeschouwers herinneringen op. De nagedanste fragmenten uit de film, die in het begin van de jaren zestig de jazzdans vanuit Ameri ka naar Europa deed overwaaien, vielen in de smaak. Terwijl er op het bekende nummer 'I like to be in America' gedanst en (playback) gezongen werd, hoorde je in het publiek meerdere malen zeggen: „Leuk hè?" en „O, jazo zag het eruit in die film". De 43 danseressen van Barbara Fleischmann lieten in een uitver kocht Passagetheater de grote va riëteit van de dans zien; de jazz maakte plaats voor show-ballet. Ook rock and roll en de Neder landse volksdans (de klompen dans) kwamen in de musical aan bod. 1 Onder grote belangstel ling hees het stuntteam van de Koninklij ke Marine za terdagmiddag een 'drenke ling' uit het koude water van de Maas. De show vormde het meest specta- culalre onder deel van het derde Gor- zense volks feest. f Door Carei van der Velden Schiedam - Op de kade kijken tientallen witte baretten toe. Bo ven het water van de Maas zien zij, tegen de achtergrond van een zilvergrijs wolkendek, een rond cirkelende helikopter van de Ko ninklijke Marine. Een Russische kapitein trekt zich niks van de af leidende manoeuvres aan. Trots en onwrikbaar wijkt het schip geen graad af van de vooraf be paalde koers naar het buitengaat- se. Het schouwspel leek direct ont leend aan één van de Koude oor logsscenario's van de befaamde auteur John Le Carré. In werke- Eindhoven - Heel eventjes heb ben ze nog getwijfeld of ze kam pioen van Nederland zouden wor den. Dat was in de rust van de voetbalwedstrijd voor de meisjes schoolteams. De tegenstander was in die zinderende finale, die werd afgewerkt in het Eindho- vense PSV-stadion, net op gelijke hoogte (1-1) gekomen. De nervositeit was toen zo groot dat zelfs werd vergeten wat te drinken. Maar in de tweede helft werden de zaken netjes rechtge zet. Er diende er maar één kam pioen te worden en dat was de Prinses Christinaschool uit Maas sluis. 'Dus' werd het alsnog 3-1. Daarmee is de school voor de tweede achtereenvolgende keer de beste van Nederland. De druk was groot, ook al vanwe ge dat vorige jaar. Maar ook om dat de groep van nu, in de selectie van elf speelsters negen nieuwe lingen kende (Er wordt gespeeld met zeventallen en tweemaal twintig minuten). Gelukkig hield trainer/leraar Kees van Bergen sen beker met grote oren, dat was de prijs voor de juichende meisjes van de Prinses Christinaschool en trainer/leraar Kees van Bergenhenegouwen. Foto Fotobureau Roel Dijkstra henegouwen het hoofd koel en zag hij Akgul Tarhan, Desiree Korpel en Karlijn Petri scoren. De NCRV filmde het allemaal. PSV-speler Kalusha reikte de prijzen uit aan de speelsters, dus ook aan Sabine van Straaten, Es meralda Bosch, Linda van den Heuvel, Yvette van Baarle, Sanne Jansen, Natascha den Brabander, Efilay Avri en Linda Sonneveld. Het bijzondere van deze groep is dat er hoegenaamd niemand op clubvoetbal zit. „Maar dat is mis schien wel een voordeel," aldus de trotse Kees van Bergenhene gouwen. lijkheid was er allerminst sprake van zorgvuldig geregisseerde spanning. Vijf stuntvliegers van de Konink lijke Marine waren met een heli kopter naar Schiedam getogen als opluistering van het derde Gorzense volksfeest. Zij vormden direct de grootste publiekstrek ker, want tijdens de show op de Maas had het publiek zich rijen- dik langs de waterkant opgesteld. Zij keken toe hoe vanuit de ui terst wendbare Lynx twee beman ningsleden in het water spron gen. Even later werden de man nen met behulp van een lang touw weer uit het water gevist. Met name kleine kinderen keken ademloos toe tijdens de demon stratie. „Kijk, de mannen geven nu een noodsignaal af," lichtte een vader het ontsteken van een oranje rookbom in het water toe. ,Dan kan de piloot precies zien waar hij moet wezen. Zo'n bom is dus heel handig voor drenkelin gen. Maar ja, je moet er maar net één bij je hebben als je in het wa ter valt," gaf pa zyn verbaasd tu rende zoon mee. Havendagen De feestende buurtbewoners had den het spektakel te danken aan de gemeente. Voorlichter Mari Dingenouts zag in de show een geslaagde afsluiting van de ha vendagen, die de laatste weken vele duizenden Schiedammers op de been hebben gebracht. Het ha venbedrijf had zaterdag ook een fietstocht door het havengebied georganiseerd. Toch hadden particulieren ook een grote vinger in de pap. In fei te gaf het havenbedrijf alleen wat extra sjeu aan het Gorzens buurt feest, dat voor de derde keer in successie werd gorganiseerd door een clubje stamgasten van het Gorzense café Juijn. Naast Hen drik van Katwijk zijn vooral Frans Keemink en Remco van der Stelt in Vage (Vereniging Ac tiviteiten Gorzen Evenementen) actief. i Met het steuntje in de rug slaag- den zij er zaterdag opnieuw in om het evenement te laten groeien. De charme van het volksfeest is, 1 dat de bezoekers zelf tot activitei- ten worden aangespoord. Hoopt de organisatie van de Branders- feesten en de Molendagen vooral op een kijkend en eventueel ko pend publiek, in de Gorzen wor den de bezoekers zelf massaal tot activiteiten verleid. Aan de haal Zo kon het gebeuren dat honder den feestgangers de strijd aan gingen op het voetbalveld, het i schaakbord op een crossbaan en in de roeiboot. Opvallend was dat i de organisatoren zelf met de eer I gingen strijken. Café Juijn ging met de hoofdprijs aan de haal bij het buurtvoetbaltoemooi. En als gastheer roeide de Schiedamse Zeekadetten de andere, eveneens met witte baretten getooide korp sen tijdens de landelijke wed strijd naar huis. „Roeien is eigenlijk dodelijk saai," meende de gortdroge pre sentator Aloysius van Saus van het afsluitende popfestival. Ze zitten in een boot, ze roeien en dat is het dan. Maar hier was het wel leuk. Ze hebben één boot aan gort geroeid," blikte hij terug op de ongelukkige manoeuvre van één van de teams. Het direct aan het water gelegen Hoofdplein vormde 's avonds een sfeervol decor voor de muziek, dat enkele honderden bezoekers trok. Terwijl Gorzenees Rini van Willigen als afsluiter de liedjes - van zijn Anton Geesmkband zong, dronken de ouders, blaften de honden en renden de kinderen in het rond. Zo hoort dat op een echt buurtfeest. Vlaardingen - In een groter deel van Schiedam dan werd gedacht zijn roestrestjes in het drinkwater terecht gekomen. Dat heeft te maken met het doorspuiten van leidingen. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) zijn begonnen met het werkzaamheden aan het drinkwaterleidingnet in Schie- dam-Zuid en een gedeelte van Schiedam-West De werkzaamhe-' den duren tot en met de eerste week van juni. De bewoners zijn van het werk op de hoogte ge bracht. De ONS kon niet exact van tevo ren bepalen hoe de stroomrich ting zou worden. Daardoor zijn bewoners van de wijk Nieuwland en de binnenstad onverwacht met donker drinkwater geconfron teerd. Geadviseerd wordt het water goed te controleren vóór het wordt gebruikt in bijvoorbeeld wasmachmes.De ONS vraagt be grip voor de overlast. Schiedam - Een 43-jarige Schie dammer is zaterdag op het tas Halsplein geschopt en geslagen door twee mannen. Honden wa ren de aanleiding voor de openlij ke geweldpleging. De Schiedammer liet zijn hond (onaangelijnd) uit en kwam on derweg de twee mannen tegen, ook met honden, bouviers. Het tweetal verzekerde dat hun hon den niets zouden doen, maar toen de Schiedammer één van de bou viers achter zich aan kreeg, nam hij een verdedigende houding aan. Dat was de inleiding voor de geweldpleging, waarbij ook de bril van de Schiedammer werd vernield. Vlaardingen - Met de aanhou ding van een benzinedief heeft de politie dit weekeinde eveneens een ander misdrijf opgelost. De man, die vrijdag zonder te beta len had getankt bij een benzine station aan de Van Beethovensin- gel, bekende dit weekeinde evee- neens betrokken te zijn bij het wegnemen van enkele jasjes in een café aan de Markt. Tegen de man in proces-verbaal opge maakt. In verband met de diefstal werd eerder al een vriend van de man aangehouden. Schiedam - Tijdens een alcohol controle in de 's Gravelandsepol- der heeft de politie vrijdagmid dag één automobilist aangehou den met een te hoog promillage in het bloed. Hem werd een rijver bod van drie uur opgelegd. De ac tie, die van kwart over vier tot ze ven uur duurde, werd op twee punten gehouden. Tijdens snelheidscontroles wer den eerder zo'n veertig automobi listen betrapt. Er werden 565 au to's gecontroleerd. Schiedam - Dankzij de oplet tendheid van het publiek heeft de Schiedamse politie dit weekeinde viermannen aan kunnen houden in verband met inbraken in au to's. Op het Emmaplein en het Stadserf konden twee mannen worden aangehouden die bezig waren geweest aan de Boerhaave- laan. De overige twee zijn in de kraag gevat op de Westvest. De politie is blij met de tips. „Wijj zijn zelf ook attent op die zaken," aldus woordvoerder Van Hof. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft zaterdag in een café aan de Vlaardingerdijk een man uit Hellevoetsluis aangehouden die wordt verdacht van het veroorza ken van een aanrijding en te hard rijden. De man was uit Rotterdam vertrokken na ruzie met een vriendin en was op het Kethel- plein met hoge snelheid tegen de auto van een Rotterdammer gere den. Daarna was de Hellevoets- luizer omgedraaid en als spookrij der over de rijksweg teruggere den richting Churchillweg. Zijn auto werd, dankzij een oplet tende Schiedammer, op de West* frankelandsedijk aangetroffen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1