Waterweg 13 Nieuw zwembad Maassluis blijft sober Palestijn bestrijdt uitzetting Barry Hughes: 'Maain product is foetbol! PvdA lobby voor derde bassin lijdt schipbreuk Ibrahim Al-Baz: 'Ik ben simpele Vlaardinger zonder strafblad' Ambtelijk getouwtrek vertraagt opknapbeurt VW's in Waterweggebied blijven open Trainer/carnavalszanger in Vlaardingen om ambtenaren op te peppen Prijsbeeld voor Snor-uitbater Corporaties trouw aan Kamerbesiuit Wees voorzichtig met bewoners Vlmderbuurt' Vandalen steeds vaker alternatief gestraft Inbraak Kamer van Koophandel "TOwawsBBtrcaustan ïn sloot bij uitwijken Dronken man weigert proef CD's gestolen Buitenboord motor weg Rotterdams Dagblad Woensdag 5 juni 1991 Regio Waterweg: Brede Havenstraat 6, 3131BC Vlaardingen Tlf. 010-4350557/fax 4349754 Feest gisteren In sportcafé De Gouden Snor, waar Koos Posie- raa aan eigenaar Joop Zijlaard het 'Gastvrijheidsbeeld' overhan digde. Zijlaard kreeg deze trofee door het weekblad Missets Ho reca toebedeeld. Volgens het blad voldeed hij aan de gestelde criteria: het toepassen van gastvrijheid ïonder aanzien des per- soons en een duidelijk sfeerbepalende rol spelen in de onderne ming. Bovendien straalt de ambiance en kwaliteit van het gebo- dene volgens de jury vakmanschap uit, wat voldoende reden Is om het 'Gastvrijheidsbeeld' toe te kennen aan De Gouden Snor. Foto Gor vbs Rotterdam - De Rotterdamse woningcorporaties houden vooralsnog vast aan de uitspraak van Twee de en Eerste Kamer om de huren per 1 juli met 5,5 procent te verhogen. De Federatie van Rotterdamse oningcorporaties (FRWC) had gisteren nog geen enkel geluid bereikt van één van de leden, die se rieus zou overwegen een gedeelte van de huurverho ging te bevriezen of slechts voor een lager bedrag door te voeren. Van de ongeveer achthonderd woningcorporaties in Nederland is een tiende dat wél van plan. Directeur Van Velzen van de Nationale Woningraad gaf de le den gisteren zelfs het advies naar de rechter te stap pen wanneer staatssecretaris Heerma hen toch zou dwingen aan die 5,5 procent vast te nouden. Volgens een woordvoerder van de FRWC leggen de Rotterdamse corporaties zich bij het rijksbeleid neer. „Ook al hebben we daar veel moeite mee, je hebt toch met een wet te maken," reageert de woord voerder. „Er is via wethouder Vermeulen en. de vier grote steden getracht druk uit te oefenen op Heer- ma, maar dat heeft niet mogen baten.' Rotterdam - De renovatie, sloop en de nieuwbouw- van enkele huizenblokken in de Rotterdamse.Vlii)^t v. derbuurt moet worden afgestemd op het ^>fuimên-' van de vervuiling op het voormalige terrein van Gasfabriek Kralingen. Dit heeft vertegenwoordigster Hennie ten Hoven van de bewonersorganisatie Vlmderbuurt gisteren naar voren gebracht bij de start van het project bo- demsaneringin Kralingen. Wethouder mevrouw mr. A Verbeek-Ohr onthulde een grote kleurenfoto met daarop het gebied, dat wordt aangepakt Als infor matiebord wordt deze op diverse plaatsen in de wijk neergezet Tijdens een werkconferentie werd door verschillen de diensten en instanties'gesproken over de aanpak van -de klus. Projectleider stadsvernieuwing E. Scholten is benoemd tot leider van het Projectbu reau Bodemsanering Gasfabriekterrein Kralingen. De bedoeling is om de voorlichting naar het publiek en de betrokkenheid ongeveer te regelen, zoals ook ~de aanleg van de spoortunnel is aangepakt. .Volgens mevrouw Ten Hoven is het belangrijk, dat de bewoners in Kralingen, die over meer dan een ,ijaar, hun huizen uit moeten, een kans krijgen om in Jhun buurt te blijven wonen. „Sommige mensen wil den graag verhuizen naar een nieuwbouwwoning in ■hun eigen wijk," vertelt zij. „Of dat nu huur of koop is. Waarom zou je die mensen eerst lastig vallen met een renovatie en daarna nog eens met een bodemsa nering? Wat maakt het eigenlijk uit om dat werk iets iuit te stellen? We wachten er al meer dan tien jaar op ^en die vervuiling lag er al in het begin-van deze Meeuw. Daarom is het zo belangrijk om die nieuw- ïbouw en renovatie niet verder naar achteren te schuiven." v'f*. f Rotterdam - In 1990 zijn in Rotterdam 320jongeren doorverwezen naar het Bureau Halt nadat zij zich ^schuldig hadden gemaakt aan vernielingen of van dalisme, Het gaat om 310 jongens en tien meisjes. In totaal betreft het honderd jongeren (tot achttien /jaar) meer dan in 1989. In 1991 worden er vierhon derd cliënten verwacht -Er worden steeds meer jongeren door de politie naar Halt gestuurd. Dat heeft ook te maken met niéuwe projecten voor jeugdige winkeldieven en vuurwer- kovertredingen. Daarvoor zijn respectievelijk hon derden 130 personen doorverwezen. Halt (Het ALTematief) bemiddelt tussen jongeren die over de schreef zijn gegaan en de gedupeerden. De overtreders krijgen van de politie een voorlopig proces-verbaal'Als de jongeren en hun ouders ak koord gaan met de werkzaamheden en eventuele schadevergoeding, wordt dat besproken met de offi cier van Justitie en benadeelde(n). Als iedereen er mee instemt gaan de jongeren 'klussen'. Bij het niet (goed) voltooien van de werkzaamheden, komen ze alsnog bij de officier van Justitie voor een boete én een aantekening op het strafblad. Om de vandalen te confronteren met hun foute ge drag worden werkzaamheden opgezocht die in rela tie staan met het delict: graffiti van muren afboenen, werken in de RET-remise of voor de plantsoenen dienst Winkeldieven mogen kiezen uit het sjouwen van goederen, vegen, schoonmaken of werken in de spoelkeuken in plaats van een boete. De gemiddelde tijd die ze daaraan vorig jaar hebben besteed is - afhankelijk van de zwaarte van het delict •achtuur. De betaalde schadevergoeding aan slacht offers ligt tussen de 3,75 en duizend gulden - in to taal 27.400 gulden. Het Bureau Halt in Rotterdam was tien jaar geleden het eerste in Nederland. Inmiddels zijn er55. In het jaarverslag 1990 van Halt Rotterdam wordt de moge lijkheid besproken om ook met Barendrecht, Rid derkerk, Heerjansdam, Rijsoord en Albrandswaard contacten te leggen. Maassluis - Ondanks de steun van twee wethouders en de RPF heeft de gemeenteraad gisteren een initiatiefvoorstel van de PvdA voor de aanleg van een der de bassin in het nieuwe zwembad aan de Sportlaan getorpedeerd. Uit bezuinigingsoverwegingen oordeelde een meerderheid van D66, CDA en twee WD-raadsle- den dat de nieuwe zweminrich ting beperkt blijft tot één recrea tie- en één mstructiebad. Volgens het architectenbureau Koppert Koenis zou met de aanleg van een derde bassin op de plek van het huidige Dol-Fijn een extra investering gemoeid zijn van ongeveer 850.000 gulden. Het derde bassin zou volgens de soci aal-democraten met name een uitkomst kunnen bieden voor ge handicapte en oudere zwemmers. De PvdA vreest, dat deze zwem mers in de constructie met twee bassins in de verdrukking kun nen komen. Zowel wethouder Liesbeth Snoeck (sport) als haar collega Anton Wustrow (financiën) deel de de mening van PvdA-fractie- voorzitter Robert Punt. Punt stel de, dat de voordelen de extra in vesteringen rechtvaardigen. In zijn voorstel zou de totale bouw som stijgen van 10,5 miljoen naar 11,35 miijoen gulden. Het CDA met in haar kielzog DgS en de WD-raadsleden Leen de Zeeuw en Cas van der Poll voel den echter niks voor de budget verhoging. Zij herinnerden aan een eerder genomen raadsbe sluit, waarin werd bepaald dat het jaarlijkse exploitatietekort na de nieuwbouw niet hoger mag wor den dan 500.000 gulden op jaarba sis. In de voorlopige opzet van de so bere variant lukt dat op het nip pertje. De tegenstanders van het voorstel uitten de vrees, dat deze doelstelling niet meer haalbaar is als de stichtingskosten van het zwembad met 850.000 gulden stij gen. De uit de extra investering voortvloeiende rentekosten zou den het jaarlijks exploitatietekort hierdoor verder verhogen. Robert Punt meende echter dat deze vrees ongegrond is. In hei voorstel zou de extra investering kunnen worden betaald uit een gemeentelijke reservepotje voor éénmalige investeringen. Door de bijdrage uit dit Fonds voor Bij zondere Doeleinden zouden de extra kosten niet op de jaarlijkse begroting van het nieuwe zwem bad hoeven te d. ukken. „Uit berekeningen van de VNG blijkt voorts, dat het derde bad jaarlijks minimaal 10.000 extra bezoekers trekt," verdedigde Punt zijn initiatief. „Dan praatje dus over een jaarlijkse inkom- stenpost van minimaal 50.000 gulden." Opvallend was, dat burgemeester Hans van Es de raad na het indie nen van het PvdA-amendement geen schorsing toestond. Volgens de burgemeester had hij in de dis cussie „geen nieuwe elementen gehoord die deze stap zouden rechtvaardigen". Liesbeth Snoeck, die de opzet met drie baden m haar bijdrage als 'de meest ideale' betitelde, hep hierdoor de mogelijkheid mis om haar partijgenoten Leen de Zeeuw en Cas van der Poll voor het PvdA-initiatxef te winnen. Was haar opzet geslaagd, zo filo sofeerde een ambtenaar hardop, dan hadden de stemmen bij afwe zigheid van raadslid Scheerstra gestaakt bij elf stemmen voor en elf stemmen tegen. Door Sander Sonnemans Vlaardingen - Met een demon stratie in Den Haag en de over handiging van een petitie plus een stapel handtekeningen wordt minister Hirsch Ballin van Justi tie volgende week woensdag ge vraagd om Ibrahim Al-Baz niet uit te wijzen naar Irak. De in Vlaardingen woonachtige Pales tijn is onlangs onverwacht door het ministerie van Justitie tot on gewenst vreemdeling verklaard. Hierna volgt meestal een snelle uitwijzing. In heel Nederland en vooral in Vlaardingen, waar de grootste concentratie Palestijnen woont en Al-Baz bij de Stichting Weï- zijn'90 als opbouwwerker voor migranten werkzaam is, werd ge schokt gereageerd. Tijdens de gistermiddag in het Palestijns Ontmoetingscentrum in Vlaardingen gehouden bijeen komst ontvouwden vertegen woordigers van de Palestijnse Ar beiders Vereniging en de Pale- stiinse Vrouwen Unie hun 'plan de campagne'. Op tal van plaat sen in de Vlaardingse binnenstad en het centrum van Rotterdam, waar Al-Baz ook actief is in het jongeren- en migrantenwerk, worden komend weekeinde pam fletten uitgedeeld en handteke ningenacties gehouden. Op het Liesveld betrekt men zaterdag een kraam om de op hande zijnde uitwijzing van de welzijnswerker onder de aandacht te brengen. van rijkssubsidies en een ge meentelijke bijdrage. Daarmee moet de raad akkoord gaan, maar in dit geval wil het Gemeentelijk Woningbeheer' de opknapbeurt geheel uit eigen zak betalen. Des kundigen verschillen nu van me aning of dit krediet ook door de raad moet. Sommigen menen dat de toestemming van het college volstaat. Anderen denken dat de gemeenteraad wel degelijk iets te zeggen heeft." Peppelaar hoopt, dat de proble men in de Fultonstraat ondanks de procedurele problemen snel worden opgelost. „Het voorstel is klaar voor behandeling in B W. Mocht het nodig zijn, dan kan de raad zich in juli over de kwestie uitspreken. Als men akkoord gaat, kunnen de werkzaamheden na de bouwvak beginnen." Zie verder pagina 15. Vlaardingen - Bij de Kamer van Koophandel aan de Waalstraat in Vlaardingen is ingebroken. Een onbekende heeft kans gezien de brandvrije kast in het kantoor te openen. Er wordt 800 gulden ver mist. Schiedam - -Het-onttrekken van een geldbedrag aan hét reserve fonds van het Gemeentelijk Wo- ningbeheertheeft de ambtelijke' voor een procedureel probleem geplaatst Door het bijzondere ka-, rakter van de maatregel verschil-' len ambtenaren van mening over de vraag of de gemeenteraad toe stemming moet geven voor dit krediet. Als gevolg van deze kwestie leven de bewoners van de Fultonstraat nog steeds in onzekerheid over de in hun ogen noodzakelijke reno vatie. Een bewonersgroep houdt zich reeds driejaar met de problemen bezig. Nadat de problemen verle den jaar door een technisch bu reau werden onderkend, kwam ook de gemeentelijke verhuurder in actie. Vanuit gemeentehoek kregen de bewoners te horen dat het benodigde krediet van ruim vier ton in mei op de raadsagenda zou komen. Door het procedurele probleem is de aanpak van de problemen echter uitgesteld. „We hebben hier te maken met een bijzonder geval," zegt ambte naar Jules Peppelaar van de afde ling Stadsvernieuwing. „Meestal wordt er gerenoveerd met behulp Tal van migranteninstanties heb ben het Comitee Recht Voor Ibra- ham Al-Baz Dus Geen Uitwijzing opgericht. In het afgelopen week einde is in samenspraak met di verse landelijke organisaties die de gang van zaken afwijzen, be sloten tot de demonstratie in Den Haag. Al-Baz kwam elf jaar geleden naar Nederland. Hij zou volgens Justitie 'staatsgevaarlijke activi teiten' hebben verricht, Al-Baz is behalve opbouwwerker van de Stichting Welzijn '90 ook politiek actief. Hij onderhoudt geregeld contacten met het hoofdkwartier van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO en begeleidde on der meer een delegatie van ge meenteraadsleden naar de kam pen in de door Israel bezette ge bieden en een groep Kamerleden naar het FLO-hoofdkwartier in Tunis. Volgens onbevestigde berichten heeft Justitie zijn omstreden be sluit genomen op grond van aan de BVD doorgespeelde informa- - tie van de Mossad, de Israëlische geheime dienst. Al-Baz zou ervan worden 'verdacht' voor de PLO m Nederland geld in te zamelen, in lichtingen te verzamelen en koe riersdiensten te verrichten. Vol gens de Mossad zou Al Baz de 'meest gevaarlijke' Palestijn zijn die in Nederland rondloopt. .Al-Baz heeft zijn binding met de PLO in Nederland nooit verbor gen, evenmin een veroordeling die hij in de jaren zeventig we gens explosievenbezit in Frank rijk heeft gekregen. Hij heeft eni ge jaren geleden openlijk geko zen voor het gebruik van de dia loog om de doelen van de PLO te bereiken. Al-Baz zicht zicg geen zorgen te maken. „Ik vind het triest dat Justitie mg het land uit wil heb ben zonder mij te vertellen waar om. Mijn betrokkenheid in de Palestijnse strijd levert toch geen gevaar op voor Nederland? Ik weet niet waarvan ik word be schuldigd. Maar als men mij er gens van beschuldigt moet men mij voor de rechter dagen maar dat gebeurt niet. Ik word afge schilderd als een staatgevaariijk persoon, maar ben gewoon een simpele Vlaardingse burger zon der strafblad." 332/1987 3/9/1990 VWi. Ibrahim Al-Baz; handtekeningen voor Hirsch Ballln. Foto Fotobureau Roel Dijkstra, t Vlaardingen - Een 56-jarige auto mobilist die gistermorgen om streeks acht uur op de noordelij ke njbaan van Rijksweg 20 een aanrijding wilde voorkomen, be landde zelf in de sloot. De Rotter dammer werd afgesneden door de bestuurder van een groene Re- nualt Chamade, die zich kenne lijk opwond over het rijdrag van de weggebruiker. De Rotterdamse bestuurder week uit naar de vluchtstrook maar kwam met de rechterwielen van de auto terecht in de berm, ver loor de macht over het stuur, slip te en kwam tot stilstand in de naast de weg gelegen sloot. De man liep lichte verwondingen op en werd in het Holyzïekenhuis behandeld. De boosdoener is doorgereden. Vlaardingen - De Vlaardingse po- 1 litie heeft vannacht tegen twee uur een 46-jarige automobilist op de Parallelweg aangehouden die reed onder invloed van sterke drank. De man was niet in staat de blaasproef te doen. Hij weiger de de bloedproef. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De man was opgevallen omdat hij te hard reed. Dat deed een Deense automobi list gisteravond ook op de rijks weg. Hij reed 145 kilometer per uur en was bereid de boete van 450 gulden te betalen. Sch ?dam - Uit een woning aan de Vvaldilaan te Schiedam zijn gisteren overdag spullen wegge haald. Bij terugkomst werd ge constateerd dat een tuner, een CD-speler en ongeveer 25 CD's waren weggenomen. Vlaardingen - Uit een boot in de Vlaardingse Vaart ter hoogte van de Emmakade te Vlaardingen hebben onbekenden een buiten boordmotor gestolen. De waarde van de motor is 5000 gulden. De eigenaar kwam pas deze week achter de diefstal. Hij was eind mei voor het laatst op de boot ge weest. Waterweg - De VW-kantoren in Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis worden niet met sluiting be dreigd. Dat zeggen de directeu ren van de Schiedamse en Vlaar dingse VVV en de Maassluise bur gemeester Van Es, die de plaatse lijke VW in zijn portefeuille heeft. De Algemene Nederlandse Vere niging van WVs liet het Haagse bureau De Greve Partners on langs een onderzoek uitvoeren naar de mogelijkheden de kwali teit van de VW's te verbeteren. In het rapport, dat overigens nog behandeld moet worden, wordt aangegeven dat de WVs in Ne derland drastisch moeten reorga niseren. Dat houdt onder andere in dat de streekvestigingen moe ten verdwijnen. „In het rapport," zegt Karin Hol- Iegien, sinds juli 1990 directeur van de VW Vlaardingen, „zijn minimum-eisen vastgelegd be treffende het aantal openingsu ren en voldoende gekwalificeerd personeel. Daaraan voldoen we in ruime mate. We hebben vijf men sen in dienst en zijn meer dan 45 uur per week geopend. We maken ons dan ook geen zorgen. Ik kan me voorstellen dat de kleine VW- kantoren die bij voorbeeld van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur open zijn, wellicht de deuren moeten sluiten." „Ook wij," reageert Ruud Pillard, directeur van de Schiedamse ves tiging met zeven medewerkers, „voldoen ruimschoots aan de ge stelde eisen en zijn het eens met de m het rapport uitgestippelde hoofdlijnen. We zijn or unifor miteit van de VW-kantoren en verbetering van de kwaliteit ge richt op de consument." En al is de VW in Maassluis op zaterdag gesloten omdat het kan toor is ondergebracht in het stad huis, toch voorziet burgemeester Van Es geen problemen. „Nee hoor," zegt hij overtuigend, „we hoeven nergens bang voor te zijn. We juichen elke kwaliteits verbetering van harte toe en zul len, als dat van toepassing is, ons beleid wijzigen om aan de eisen tegemoet te komen. Omdat we in de weekeinden zijn gesloten, heb ben we bepaalde zaken doorge schoven naar de musea. Daaren tegen hebben we wel een be spreekbureau voor diverse cultu rele evenementen. We zijn in ie der geval niet van de plannen ge schrokken." Door Jan Booister Vlaardingen - „Stel jullie voor. Ik ben Frank Sinatra en I come voor de performance. Ik kom op, de music begint en als ik moet sin- gen, zeg ik: sorry, ik zit vast. Pfrrrth. Of ik ga naar de stadsraainiging en ik seg tegen iemand: moet je niet wat doen? En hij segt: maar ik ben niet scherp. Pffffrrrth. Barry Hughes vergeleek gisteren in de Stadsgehoorzaal profvoet bailers, artiesten, ambtenaren en ander schoon volk dat te maken heeft met 'customers, met klan ten dus'. In een uur durende con ference over onder meer motiva tie, communicatie, 'kwolliteit' en discipline hield hij zo'n driehon derd ambtenaren de verpletteren de wetenschap voor dat het be langrijk is de klant tevreden te stellen. De populaire causeur was inge huurd om het gemeentepersoneel op te peppen nu er een ingrij pende reorganisatie op het stad huis en bij de gemeentelijke dien sten voor de deur staat. En dat deed hij, met toenemend stemge luid. Bulderend, soms fluiste rend, verontwaardigd, lachend, maar steeds toneelspeler. Barry Hughes had het over ex- voetballer Dick Beek („Mijn vriend"), de manager van Leeds United („Mijn vriend"), de direc teur van KLM Cargo („Ook mijn vriend") en nog wat personen. En zette zich keer op keer af tegen de bobo's van de KNVB, „die zich toch maar vol laten zoipen". Druppel Vroeger was het allemaal beter, wist Barry. „50,000 Mensen op de tribjoene. Er was altijd pjoebliek. Als je nu kaaikt bij SW, bij Dick van Dijk, mijn grote vriend, dan zaain er 400,300 mensen. Niet ge noeg mensen voor de wave. Nog niet for een druppel." Gelach. „Haarlem, dat heeft meer be stuursleden dan klanten. PfrrrthWeer gelach. „Ik ben klant, ik heb gelaaik. Jul lie in Vlaardingen hebben ook een produkt. Maain produkt is foetbol. Onthou 't, want die kale heeft toch gelaaik. Mijn mening, en ik luister niet naar anderen want ik ga toch niet discussieren, 3s dat jullie ook the team zaain. The U dat werkt voor Vlaar- ding Waan a de trainer/carnavalszan- Barry Hughes onderhoudt ambtenaren Foto Fotooureau Foei Dijkstra Jullie zijn the team dat werkt tor Vlaardingen.' ger/oppepper maar weer eens een anekdote ophaalde. „Bij maai thuis, vroeger, zaten wij breakfast elke morgen. En dan ging mijn vader weg, werken. Maar mijn moeder zei nooit bij de deur: Ho ward ben je gemotiveerd (ge lach)? En als hij thuis kwam, ging hij even liggen. Nu is dat stress. Toen was je gewoon MOE (ge lach)! Wat is nou motivatie? Pfrrrth." Waarna hij zegt „niemand te wil len katten" en de ene sneer na de ander uitdeelt aan onder meer Kees Jansma en Rinus Michels, zegt te vinden dat alles maar grijs, grijs, grijs is en meedeelt voorstander van uniforme kle ding te zijn in organisaties en tus- s sendoor algemeenheden ver- koopt zoals 'Het team, dat is be langrijk' enJe kan alleen motive- ren in een goed werkklimaat' om maar te zwijgen van onnavolgba- re wijsheid dat het „belangrijk is naar mensen te luisteren'. Uitbundig Amusant is Barry Hughes wel. Er i wordt regelmatig uitbundig gela chen als hij het heeft over schoon moeders („Je weet de drie Ts van communicatie? Tel-efoon, tel- agram en tell your schoonmoe der"), supporters („Ik zag iemand 1 van FC Den Haag met zoooo'n lit teken, zooo'n neus en zoooo'n oor en hij zaai in Wales netjes gedag tegen een politieman") en zich zelf („SLel je voor. dit is de kleed kamer en we staan met 2-0 achter. Ja, dat ben ik gewend. Niet aan 2- Ovoor"). Maar als u het eerlijk vraagt, An- dré van Duin is leuker.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1