14 Waterweg Eerste gedwongen sluiting bordeel Brede aanpak particuliere verbetering van woningen Erasmus kan volgend jaar verder bouwen Vierduizendste scholier krijgt bloemen van 'Bijgoochem' wzam üt aoudf 35 per letter Museum toont verleden van dokter en apotheek Kwart miljoen voor onderhoud orgels Uverige rechercheur arresteert fietsendief Toenemend aantal klachten in Katendrecht Vermeulen wil andere opstelling huizenbezitters Smit Tak staakt zoektocht naar brandende tanker 149,= 1 JUWELIER SATIVAR Gestolen auto terug Geen steun voor duikteams bij brandweer Waarschuwingen voor babbeltruc Rotterdams Dagblad Donderdag 6 juni 1991 I Rotterdams Dagblad Pillen, poeders, vlijm en leeuwelijven Delft - „Het pronkstuk van de collectie? Tja, eigen lijk vind ik alles B. Griffioen, huisarts in ruste, wil eigenlijk niet kiezen. Zijn blik streelt het witte kastje met snij-instrumenten, rust even op de verza meling antieke microscopen en blijft dan kleven aan het glazen kastje met de uit één stuk ivoor gesneden 'doctors lady'. Aan de hand van dit vrouwenfiguur tje, dat elegant op een sofa ligt, stelden Chinese dok ters in een ver verleden vast wat hun patientes man keerden. Griffioen: „Het gaf geen pas dat de dokter een naakte vrouw zag. En zo kon ze hem toch aanwij zen waar het pijn deed." De Delftse huisarts verzamelde samen met zijn zus, die zo'n veertig jaar apothekersassistente was, voor werpen uit apotheek en artsenpraktijk. De collectie, ondergebracht in een fraai grachtenpand in de Delft- se binnenstad, is sinds deze week voor het publiek toegankelijk. Het particuliere museum is De Griffi oen gedoopt. Niet alleen vanwege de familienaam van de stichters, maar ook omdat dit mythische beest - een leeuwelijf, het hoofd van een paard en de vleugels van een arend - in vroeger jaren bij iedere apotheek naast de deur hing. Daar vervulde het de zelfde functie als de gaper aan de gevel van de dro gist. Het meest opvallend in de kamer met medische voorwerpen is de kast met microscopen en hun voor lopers, die aanvankelijk niet meer waren dan kin derspeelgoed. Het vlooienglas was in de achttiende .eeuw nog bron van jolijt, maar al spoedig ontwikkel de het vergrootglas zich tot een onmisbaar instru ment voor de wetenschap. Twee pronkstukken zijn de zak- en de projectiemicroscoop, beide uit het be gin van de negentiende eeuw. De kast rechts geeft een aardig beeld van het prille begin van de geneeskunst, waarbij het aderlaten min of meer centraal stond. Met het vlijm, een akelig scherp mesje, werd dé "ader geopend om het ver meende teveel aan bloed af te tappen. „Het hielp na tuurlijk geen fluit," zegt Griffioen om ieder mi jver- stand te voorkomen. Stopflessen De apotheek, die mevrouw Griffioen inrichtte, ziet er een stuk vriendelijker uit. Kaster-met-heel-veel- laatjes en prachtige stopflessen met opschriften die alleen ingewijden helderheid verschaffen over de in houd. Verder zijn koperen vijzels in soorten en ma ten voor het fijn maken van kruiden, en mortieren uit marm er of porselein die er hetzelfde uitzien maar gebruikt werden voor het malen van poeders. Op de granuleerplank werden ronde pillen gedraaid - de platte dingen die wij tegenwoordig slikken zijn tabletten - die daarna zo nodig werden verzilverd of verguld om de bittere nasmaak weg te nemen. „Pillen draaien en poeders of drankjes samenstellen is er op vandaag de dag niet meer bijHet maakt wei nig meer uit of je bij een apotheek werkt of kersen- -bonbons verkoopt bij Jamin," stelt de conservatrice met enige weemoed vast De Griffioen is voorlopig alleen op afsoraak te be- -zichtigen (tel:'15-134888), maar mevrouw Criffioen hoopt daar met behulp van vrijwilligers in de toe komst verandering in te brengen. De apotheek van-vroeger is eén van de onderdelen van het medlsch- farmaceutisch museum De Griffioen in .Rotterdam - Het onderhoud van de drie orgels in de Rotterdamse Laurenskerk is voorlopig gewaar borgd. Gisteren schonk de Stichting Verenigde Spaarbankfonds 250.000 gulden voor dat doel, vol- "doende voor de komende vijf tot tien jaar. Met het onderhoud van de drie orgels is het al jaren slecht gesteld „Gedwongen door ons budget werd het vooruit geschoven en minder vaak uitgevoerd," zei mr, C.J.H. baron van Lynden, voorzitter van de Stichting Grote of Sint Laurenskerk, gistermiddag tijdens een bijeenkomst in de kerk. De gifl van de Spaarbank was daarom meer dan welkom. De Stichting VSB is een nieuw fonds dat al eerder Rotterdamse projecten ondersteunde. Zo ontvingen het Helen Dowling Instituut, het Museum voor Naïe ve Kunst, Stadsherstel en het Oorlogsmuseum op Katendrecht eerder substantiële bedragen. De heer Bootsma van de VSB:„We steunen maatschappelij ke ontwikkelingen waar iedereen in de samenleving "van kan profiteren." De Laurenskerk kampt met een jaarlijks exploitatie tekort van 1 a 1,3 ton. Men is daarom druk doende de kerkte 'verkopen' aan onder meer de congresindus trie, Ondanks de verliezen moet er geïnvesteerd worden in de infra-structuur van de kerk. Keukenfa ciliteiten en wc's moeten worden verbeterd, zodat een multifunctioneel centrum ontstaat. Vlaardlngen - Enkel dankzij een vastberaden optre den slaagde een rechercheur van de Vlaardingse po litie er gisteravond in een fietsendief te arresteren. De politieman was er getuige van hoe de dief een mountain bike stal bij NS-station VIaardingen-Cen trum, Hij zette de achtervolging in per auto. De dief bad dat al snel in de gaten. Hij smeet de fiets op straat en trachtte te voet te ontkomen De rechercheur sprong daarop uit de auto en rende achter de dader aan. Omdat de politieman steeds meer terrein verioor op de achtervolgde, leende hij een fiets van een buurtbewoner. De dief was toen snel ingehaald en overmeesterd. Voorbijgangers bel den het hoofdbureau, dat een surveillancewagen stuurde om de dief op te halen. De dader was een 18- jarige Maaslanden Rotterdam - De gemeente Rot terdam wil een bordeel aan de Tolhuisstraat in Katendrecht sluiten omdat daar sprake is van overlast gevende prostitutie. Deze week werd de verhuurder van het pand tijdens een hoorzit ting in de gelegenheid gesteld zijn bezwaren tegen dit voorne men toe lichten. Zijn advocaat mr. Bothof venvacht echter bin nen enkele dagen een door burge meester Peper ondertekende brief, waarin de datum van slui ting staat gemeld. Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft de burgemeester echter nog geen besluit genomen. Hij gaat er vanuit, dat dit binnen enkele dagen gebeurt. Een slui ting zou dan binnen enkele we ken mogelijk zijn. Een aantal bordeelhouders open de twee maanden geleden nieuwe panden in Katendrecht, nadat zij in verband met de stadsvernieu wing gedwongen waren de Atjeh- straat te verlaten. Dit leidde tot fel verzet van omwonenden. Er kwamen in de eerste week al tien tallen klachten bij de politie over ontstane overlast en de politie be sloot vrouwen, die zich bezig hiel den metraamprostitutie en tippe len te bekeuren. Rapportages hiervan zijn met re gelmaat aan de gemeente doorge speeld. Aan de hand daarvan zou 'de Coolsingel' een besluit over eventuele gedwongen sluitingen moeten nemen. Volgens Bothof gaat het hierbij vooral om de vraag wat onder overlast gevende prostitutie moet worden verstaan. Hij vermoedt dat om die reden slechts in één geval (Tolhuis straat 45) een sluiting wordt over wogen en er sprake is van een test-case. De woordvoerder van de gemeente: „We willen de over last gevende prostitutie zo effi ciënt mogelijk bestrijden. Ais de Raad van State straks oordeelt dat zo'n besluit aanvechtbaar is kan dat beter maar voor één geval zijn." De advocaat zal bij een voor zijn cliënt negatief besluit in ieder ge val een schorsing aanvragen en in beroep gaan. Volgens de gemeen te is dat eerste echter niet moge lijk en zou het bordeel ook han gende de uitspraak in een be roepszaak al dicht kunnen. Daar sté Je éan met een groot boeket blos- men en een poster onder Je neus ge drukt. Zetwaar gekregen van 'Bljgaocbem', één van de spelers uit 'Straet'. Het overkwam gis termiddag de vijftienjarige Lennart Her tog uit ftpen- drecht. Nog een beetje be duusd Het hij rzlclt Rotterdam - Alleen een brede aanpak kan de particuliere wo ningverbetering de komende'ja ren tot een succes maken. Anders is niet te voorkomen dat steeds op grote schaal stadsvemieuwingso- p< raties noodzakelijk blijven en zal de woningverbetering niet meer zijn dan het afstoppen van een verdere kwaliteitsachteruit- tg. Woningbezitters zouden dat brede belang ook voorop moe ten stellen. Dit stelde wethouder Vermeulen gisteren tijdens een werkconfe rentie in de Akademie van Bouw kunst. De bijeenkomst handelde over Vernieuwd Perspectief in de Particuliere Woningverbetering' is was bedoeld voor iedereen, die daar mee te maken had en was ge organiseerd door de Dienst Ste- deboüw en Volkshuisvesting. De wethouder riep de aanwezige woningbezitters op hun beleid bij te stellen en straks nauw met de gemeente samen te werken om de woningvoorraad kwalitatief op peil te brengen. Die samenwer king moet worden vastgelegd in concrete prestatieafspraken tus sen gemeente en de binnenkort een stuk zelfstandiger werkende woningbouwcorporaties. Resul taat gericht werken vanuit sociale doelstellingen, dat moet volgens Vermeulen het uitgangspunt 2ijn. Zoiets kan alleen lukken, aldus de wethouder, 'als voldoende par ticuliere eigenaren bereid zijn4 hun ondernemerschap in maat*' schappelijk perspectief te plaat- sen en vanuit volkshuisvestings doelstellingen te werken'. De particuliere woningverbete ring worst steeds belangrijker. Het Rijk decentraliseert de be voegdheden en stelt ook nogeens minder subsidies beschikbaar. In de nieuwe situatie moet er naar worden gestreefd waar mogelijk de regelgeving te vereenvoudi ging. Want die is thans te com plex. Er moet aan teveel gedetail- leerdp "oorwaarden worden vol daan, aldus Vermeulen, die daar regelmatig klachten over heeft gehoord. Ook na particuliere wo ningverbetering is kwalitatieve -instandhouding nog niet gega randeerd. Het ontbreekt de ge meente"', aldus de wethouder, aan geld en mankracht ook controle op onderhoud na de ingreep toe te passen. Via duidelijke afspraken moet dat wel mogelijk worden. Ver meulen zegde gisteren toe dat de gemeente dan als 'tegenprestatie' middelen beschikbaar stelt om een efficiên'1 teitsbeleid mo gelijk te De wethouder van Stad awing en Volks huisvesting uuikt hierbij aan pe riodieke woningkeuringen, on- derhoudsabonnementen en plan matig onderhoud. Nietsvermoedend kwant tan- nart met zijn klasgenoten wan de Willem de Zwijger Schoen- gemeenschap uit ftpen- drecht naar Rotterdam, om da voorstelling 'Straat' van het RO-theater te zien. Daar werd hij da vierduizend ste scholier die dit aeboen een voorstelling bezoekt vla de educatieve dienst van het theater. Die dienst wil in schoolverband de teerlingen met theater laten kennisma ken. Foto Niels van der Hoeven Rotterdam - -Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak heeft in het zuidelijk deel van de Atlanti sche Oceaan de speurtocht naar de in brand gevlogen Saoedische tanker ABT Summer gestaakt. De tanker, die met 263.000 ton olie op weg was naar Rotterdam, werd vorige week nadat aan boord brand was uitgebroken door de opvarenden verlaten. De berginmgsploeg van Smit Tak heeft alleen een grote olievlek aangetroffen. Door Jolande van der Graaf Rotterdam - De Erasmus Universiteit krijgt een vol gend nieuw bijgebouw op het Woudesteincomplex. Minis ter Ritzen van Onderwijs gaf gisteren, tijdens de opening van de nieuwe behuizing voor onder meer de rechten faculteit en een restaurant, groen licht voor de tweede fase van de nieuwbouw, die daardoor in 1992 van start kan gaan. Het geld is gereserveerd. Na een korte adempauze kan de cement* molen dus weer gaan draaien voor de volgende fase," zei Rit zen. Het tweede nieuwe gebouw, Ritzen opende gisteren het nieuwe L gebouw van de Erasmus Universiteit Buiten stond hij nog even een radio verslag geefster te woord. Foto De Joeg en Van Es dat ruim veertig miljoen gulden gaat kosten, herbergt onder meer een zaal met een oppervlakte van anderhalf voetbalveld. Die ruimte zal worden gebruikt voor con gressen en symposia. Daarnaast wordt een groot aantal brine en grote collegezalen in hetpanu on dergebracht. Het zogenoemde L-gebouw, dat Ingezonden mededeling eel handaearaveerde en Een origineel handgegraveerde en utigezaagde naam In 14 karaats goud. Hoogte VADERDE IQ N DAG 16 REVERSPLL^ 14 KARAAT GOUD Div. uitvoeringen Dit sieraad is geschikt om briljant in te zetten. Wij rekenen ƒ30.- per 0,01 crL Bijpassende „Figaro" collier pim. 3 gram 35.- per gram. Beide vervaardigd in ons atelier Levertijd max. 3 dagen. Eventueel telefonisch te bestellen. 8 mm hoog met briljant f30,extra. Alleen bij; V. Haeftenstr. 4-6, zijsir. Groene Hilledijk, t.o. Radio Modem. Al meer dan 20 jaar een begrip in Rotterdam-Zuid. MAANDAG GESLOTEN gisteren werd geopend, biedt ruimte aan de faculteiten rech ten, sociale wetenschappen en historische en kunstwetenschap pen. Daarnaast is een groot be drijfsrestaurant (het grootste van Europa) in het L-gebouw inge richt. In de eetzaal kunnen hon derden studenten en docenten te gelijkertijd een maaltijd gebrui ken. Het L-gebouw - door studenten 'de kist van Quist' genoemd - is hoofdzakelijk opgetrokken uit beton en doet nogal sober aan. Maar dat was dan ook de bedoe ling, meent architect Wim Quist „Hard tot op het bot. Dit gebouv weerkaatst de ware mentaliteit van Rotterdam. Daar is geen plaats voor fantasie of een schijn wereld." Wennen Maar veel studenten moeten daar blijkbaar nog aan wennen. „Het mag dan een functioneel gebouw zijn, het heeft helemaal niets aar digs," vond een groepje rechten studenten. „De ruimte is uitste kend benut. Maar het is wel ver domde kaal. Vind je het gek dat we dit de kist van Quist noe men?" Momenteel werken en studeren zo'n 15.000 mensen op het Wou- densteincomplex van Erasmus, momenteel Nederlands snelst groeiende universiteit Ais het aan bestuursvoorzitter H.J. van der Molen van de universiteit ligt komen daar in de toekomst nog flink wat buitenlandse student» bij. „Als pleisterplaats voor invlie gende wetenschappers en stu denten uit het buitenland uil Erasmus een goede gastvrtuw zijn," zei Van der Molen. „Eetste stappen zijn het Informatiecen trum voor Internationale Rela ties, de International Newsletter en de speciale cursussen voor buitenlandse studenten." Die voorzieningen sluiten aan op de wens van minister Ritzen, die wil dat het hoger onderwijs beter toe gankelijk wordt voor buitenlan ders. Rotterdam - Na een korte achter volging heeft de politie vannacht •te Mathenesserdijk een man ■vee vrouwen ingerekend, die enkele uren eerder in Ridderkerk een auto hadden gestolen. De wa gen werd herkend door de Rotter damse politie, die de bestuurder een stopteken gaf. In plaats daar van gaf de man, een Ridderker ker, gas. Ter hoogte van de Jan Kruijffstraat verloor hij echter de macht over het stuur en kwam hardhandig tegen een Amster dammertje tot stilstand. Samen met de twee vrouwelijke inzitten den (beiden uit Rotterdam) kon hij daarna worden opgepakt. Bofcentem - Wethouder P. Hoog- endoom heeft voldoende steun in de gemeenteraad voor zijn voor stel om niet over te gaan tot herin voering van duikteams bij de Rot terdamse brandweer. Dat bleek gisteren in de vergadering van de commissie voor de bedrijven. Al leen CDA en WD vinden het bij uitstek een taak van de overheid, „zeker in een stad als Rotterdam met zoveel water", om over dui kers te beschikken. „Je moet niet spreken over de ga rantie van het redden van men senlevens, maar kijken naar de inspanningsverplichting die je als overheid hebt. Of je er vier acht, zestiën, twee of geen één redt, interesseert me dan niet. Je moet klaar staan," aldus de libe raal J.HA van de Muijsenberg. Maar een meerderheid vindt dat het geld voor duikteams (tussen de 0,4 en 1,7 miljoen per jaar) be ter kan worden besteed aan ande re maatregelen waarmee de Kans op het redden van mensenlevens groter is. Als voorbeeld werd het Repair-project van de GGD ge noemd. Dat gaat om apparatuur in ambulances waarmee snel mensen met een hartinfarct kun nen worden geholpen. .De tijd winst die daarmee wordt geboekt bedraagt gemiddeld drie kwar tier. De financiering hiervan is in de problemen gekomen nu de zie kenkostenverzekeraars daarvoor niet langer willen opdraaien. G«en leven „Het is helder dat in de tijd dat we hier duikteams hadden er geen leven is gered," zei wethouder Hoogendoom. „Er werden alleen maar lijken geborgen. Ik ga er dus van uit dat het effect van duikteams zeer gering is. De in druk wordt gewekt dat het bijna onetisch is in dit geval naar de kosten te kijken. Toch doen we dat Maar als we het redden van levens serieus nemen dan moe ten we geen geld uitgeven aan ac tiviteiten waarvan nauwelijks re sultaat is te verwachten. Dat zou ik een onverantwoorde besteding vinden." De psychologische.elet menten - dat 's werelds grootste havenstad eeh 'duikteam móet hebben en de machteloosheid van brandweer en politie bij wate rongevallen - .vindt de wethouder 'geen valide argumentatie'. Hoogendoom kreeg bijval van AD. den Braber (SGP), die het had over het voorhouden van een fopspeen. Ook woordvoerders van PvdA en D66 zagen geen heil ir. duikteams. Alleen als er geld over zou zijn, voegde M.C. God schalk (Do 6; daar aan toe. Om kosten te besparen opperden enkele raadsleden de mogelijk heid tot regionale samenwerking. De brandweerkorpsen van Schie dam en Vlaardingen bij voorbeeld beschikken wel over duikers. Maar dat werd door een woord voerder van de Rotterdamse brandweer van de hand gewezen, omdat het dan niet mogelijk is snel op deplekdesonheilstezijn. Ook de mogelijkheid om contrac ten af te sluiten met particuliere bergingsbedrijven werd van de hand gewezen, omdat die niet alert genoeg zouden kunnen rea geren op ongevallen. Mterttem - De politie waar schuwt bejaarde Rotterdammers voor groepen babbeltruc-bero- vers die de laatste dagen volop ac tief rijn in de Maasstad. Het gaat om groepen van steeds twee tot drie daders, meestal vrouwen, die zich bij hun slachtoffer naar bin nen praten en dan hun slag slaan. Xij schuwen niet daarbij geweld te gebruiken. De slachtoffers wor den veelal geheel ontredderd ach tergelaten, aldus een woordvoer der van de Rotterdamse politie. Hij heeft de indruk dat het gaat om een georganiseerd verband van verscheidene teams die zijn neergestreken in de Maasstad om in korte tijd een flink aantal bero vingen te plegen. De afgelopen week zijn bij de Rot terdamse politie tien zaken van babbeltruc-berovingen aange meld De politie vermoedt dat de daders steeds korte tijd achtereen in een bepaalde stad opereren. Dit vergroot de kans op buit en verlaagt de pakkans, aldus de woordvoerder. De politie trekt met man en macht alle sporen na. Wijkagen ten hebben de opdracht gekregen extra aandacht te besteden aan waarschuwingen en preventieve adviezen als het aanschaffen van een deurketting of spion. „Maar het belangrijkst is dat potentiële slachtoffers - naast bejaarden rijn dat ook hulpbehoevende mensen - heel wantrouwend zijn als er aan de deur wordt gebeld," aldus de politie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2