Waterweg 15 CDA-vrouwen jaloers op Groen Links Politie zaterdag extra alert bij kampioensduel Dit is de Suzuki met 450.000 CC. Historische handicaps nekken politieke groei SUZUKI SP'er: ?Ik durfde mijn mond niet open te doen' Wandelen voor ouderen Koninklijke onderscheiding Asfalteringswerk Lezing sociale vernieuwing Bouw kan beginnnen Orgelconcert Midden-Delfland Inspectie van wegennet Laatste badkuipenrace Uitstapjes The GiarSuzuki Swift Sedan. Al vanaf f 23.115,-* SCHIEDAM: Vari Schiedam B.V, De Nijverheidsstraat 14 (Spaanse Polder), 010-4624922. VLAARDINGEN: Vari Viaardingen BV, Taanderijstraat 5, 010-4356639. I Rotterdams Dagblad 1 Donderdag 6 juni 1991 Rotterdams Dagblad Ouderen die graag een stevige wandeling maken, kunnen vanaf de maand september iedere donder dag gratis deelnemen aan de door de Dienst Sport en Recreatie georganiseerde wandeltochten. De wande lingen beginnen om 10.00 uur bij sporthal Margriet waar de groep wandelaars twee uur later weer arri veert. Vanaf heden kan men zich opgeven bij de Dienst Sport en Recreatie, tel: 4275505. Het afscheid dat de heer P.A. Planqué na een dertig jarig dienstverband van de ONS nam, kreeg gister middag een extra feestelijk tintje. Gezien zijn staat van dienst kreeg Planqué, die bij de ONS werkzaam was als beheerder van het metermagazijn, uit han den van wethouder Wiegman de ere-medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver op- Op verschillende plaatsen in de stad wordt binnen kort asfalteringswerk uitgevoerd, zodat enkele we gen voor korte tijd worden afgesloten. Op zondag 9 juni vanaf 18.00 uur tot maandagmiddag 10 juni wordt de Groeneweg in het Poldergebied van een nieuwe laag asfalt voorzien. Dinsdag 11 juni (vanaf 7.00 uur) tot woensdagmiddag of -avond 12 juni zijn de asfalteringsmachines werkzaam in de School straat en de Willem de Zwijgerlaan, tot aan de Stad houderslaan. Woensdag 12 of donderdag 13 juni is de Ary Prins- taan aan de beurt. De werkzaamheden zijn afhanke lijk van de weersomstandigheden en bij eventuele regenval wordt het werk enkele dagen opgeschoven. Omleidingsroutes worden met oranje borden aange geven. De directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst in Schiedam, drs. G.A.A. Smits, houdt vanavond tij dens de CDA-vergadering in de St. Martinuskerk een lezing over instrumenten voor sociale vernieu wing. De algemene ledenvergadering begint om 19.30 uur. Viaardingen Eind dit jaar start de eerste fase van de bouw van wo ningen op het kaalslagterrein in het gebeid Babber- spolder-West. Vooruitlopend daarop wordt de Rot- terdamseweg aangepast. Dat gebeurt onder meer om de verschillende werkzaamheden in verband met "het bouwrijp maken beter op elkaar af te kunnen stemmen. Voordat met de bouw begonnen kan worden moeten nog onder meer grondwerken worden uitgevoerd, rioleringen worden aangeleged en ten cm en worden- opgehoogd. Hiermee is een uitgave van 3,3 miljoen gulden gemoeid. De organist van de Delftse Nieuwe Kerk, Jan J. van den Berg, verzorgt zaterdag een concert in de Imma- nuelkerk in Maassluis. Van den Berg is in de Eerste Stad aan de' Waterweg na vele concerten trouwens bepaald geen onbekende meer. Vanaf kwart over acht speelt hij in Maassluis een ge varieerd programma. Naast werk van Bach, Reger, Andriessen en Schuurman brengt Van den Berg ook eigen koraalbewerkingen ten gehore. Deze grote or gelwerken worden afgewisseld met onder meer mu ziek van Guilmant, Elert en Walond en 1Ich ruf zu dir'van Bach. De CDA-afdeling Maasland wil meer weten over de toekomst van Midden-Delfland. Maasland ligt zelf in dit gebied, dat een groene long moet gaan vormen tussen de omliggende grote steden. De uitvoering van Midden-Delfland krijgt steeds meer gestalte, maar het CDA kijkt alvast een stukje vooruit. Wat zijn de hier aanwezige mogelijkheden, de toekomst plannen en hoe zit het met de ncgal eens strijdige belangen in dit gebied. Die uitleg wordt gegeven door ir. T. Verhagen, de di recteur van het in Maasland gevestigde Bureau van Uitvoering. Verhagen doet dat aan de hand van een diapresentatie en het nodige kaartmateriaal. Na de pauze is er gelegenheid tot een discussie over het on derwerp, dat tijdens de ledenvergadering op din; -lag ll juni zal worden behandeld. De aanvang is om 20,00 uur in zaal 1t Trefpunt. Wethouder P. Houtenbos (Open Groepering) heeft zich de kritiek over het slechte onderhoud van de Maaslandse wegen aangetrokken. Met de druk note rende portefeuillehouder van openbare werken voorop heeft de vrijwel voltallige gemeenteraad het wegennet in de dorpskern reeds geïnspecteerd. Tijdens de raadsvergadering van 16 april barstte de kritiek op het achterstallige onderhoud in alle hevig heid los. W. Gouma (PvdA) en Houtenbos' partijge noot D. Hanemaaijer hadden weinig waardering voor het beleid van de wethouder, „De kwaliteit van het wegdek is op vele plaatsen allerberoerdst," meende Gouma. Hanemaaijer stelde dat 'de Maas landse bevolking zowat struikelend door het dorp ging'. Houtenbos verweerde zich door te stellen dat er voor het onderhoud van de wegen 'slechts geringe finan ciële middelen beschikbaar zijn'. „Het zal het colle ge een. lief ding waard zijn als door de raad zelf aan het herbestraten een hone orioriteit wordt gegeven." Hoek van Holland Bij voldoende deelname wordt zaterdag vanaf half twee een badkuipenrace gehouden in het zwembad san de Cordesstraat. Zoals alle activiteiten dit jaar is het de laatste keer dat dit in het oude bad zal plaats vinden. Deelnemers moeten zich zo spoedig mogelijk opge- ven aan de kassa van het zwembad. Tussen tien en twaalf uur kunnen zaterdag de zelfgemaakte bad kuipen in het zwembad worden geplaatst. Dan zal °ok de eerste beoordeling plaastvinden. De bedoe- hng van de badkuipenrace is om met de badkuip of boot vanuit het diepe gedeelte naar het ondiepe deel (35 centimeter) van het bad te varen en vervolgens terug naar het diepe waar de bel wordt geluid. Er zijn urie prijzen voor de snelste tijden en uiteraard is er extra prijs voor de meest originele badkuip. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Carel van der Velden Brede Haven straat 6 Postbus 4008 3130 KA Viaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Peter de Lange Schiedam - Bidden? Rineke Smits-Borgers schudt resoluut het hoofd. Dat is een misver stand; ze bidt niet bij het openen van een vergadering. Op bijeen komsten van het CDA Vrouwen- beraad leest ze hooguit een ge dicht voor. Als ze tenminste poë zie kan vinden die bij het onder werp past. Maar meestal komt ze gewoon meteen terzake. Er is iets mis met het imago van het CDA Vrouwenberaad. Voor velen is het nog steeds een clubje christelijke dames van goede komaf die onder het genot van een kopje thee keuvelen over nie mendalletjes als de oorbellen van Raisa Gorbatsjov. Mevrouw Smits-Borgers kan zich danig opwinden over zulke voor oordelen. De CDA-vrouwen zijn met hun tijd meegegaan, zegt hun voorzitter met nadruk. Ze be schouwen de politiek allerminst als een onderwerp om op een ach ternamiddag vrijblijvend over te babbelen. „We hebben ten on rechte een stempel opgedrukt ge kregen. Net als de Rooie Vrou wen. Daarvan wordt weer gezegd dat 't allemaal heksen zijn met kromme neuzen." De Schiedamse 'vrouwenafde ling' van het Christen Democra tisch Appel viert in september het 10-jarig bestaan. Sinds Rineke Smits-Borgers drie jaar geleden de voorzittershamer overnam van Lida Bot heeft ze getracht meer vaart en structuur in de bijeen komsten te brengen. Haar idee jaarlijks één thema bij de kop te pakken en dat grondig uit te die pen is duidelijk aangeslagen. Het aantal vaste bezoekers is fors ge- Nanda Gelderblom. stegen, van pakweg een dozijn tot zeker 40. Tekort In dat opzicht is de doelstelling om vrouwen te interesseren voor politiek zonder meer bereikt, al zijn nieuwe - en vooral jonge - bezoeksters meer dan welkom. Maar er valt nog een hoop werk te verzetten. Vrouwen moeten niet alleen over politiek praten, ze moeten er ook actief aan deelne men. In de gemeenteraad bijvoor beeld. En dat lijkt voorlopig een utopie. Sinds het vertrek van Els Hellwig naar de Provinciale Staten verte genwoordigt Nanda Gelderblom als enige het vrouwelijk element in de Schiedamse CDA-raadsfrae- tie. Dat is nogal magertjes, en de partij wil daar al enige tijd veran dering in brengen. Maar alle goe de voornemens lopen telkens stuk op een schrijnend tekort aan kandidaten. Vóór de laatste raadsverkiezingen kwam dat nog Rineke Smits-Borgers. eens duidelijk aan het licht. Het afdelingsbestuur vroeg het vrou wenberaad een paar namen te le veren. „Maar die hadden we ge woon niet," zegt mevrouw Smits- Borgers met lichte wanhoop. Als er over drie jaar opnieuw raadsverkiezingen worden ge houden, wil het CDA tenminste drie vrouwen in de fractie heb ben. Mevrouw Smits-Borgers staat voor de moelijke opgave dat voornemen uit te voeren. De eni ge manier om kandidaten te strikken is via de bijeenkomsten van het Vrouwenberaad. Omdat de huidige lichting het laat afwe ten, moet de belangstelling wor den vergroot. In de hoop dat er bij de nieuwkomers talenten zitten met politieke aspiraties. Zichzelf vindt mevrouw Smit- Borgers niet meer zo geschikt voor het dagelijkse politieke werk. „Ik ben bijna 60." En ze heeft haar bijdrage trouwens al ruimschoots geleverd met zeven dienstjaren in de voormalige Rijnmondraad. Een reden voor die lauwe hou ding onder vrouwen ten opzichte van de politiek blijkt moeilijk te geven. „Ik heb het verschillende jonge vrouwen gevraagd," zegt Rineke Smits-Borgers. „Ze rea geerden allemaal eender. Politiek is vies, daar bemoeien we ons niet mee." Ze heft de handen ten he mel: „Maar dat zou toch juist een reden moeten zijn om actief te worden? Als je je ergens aan stoort, moet je proberen dat te veranderen." Nanda Gelderblom, secretaris van het Vrouwenberaad, heeft een andere verklaring: „Ik denk dat het komt doordat veel vrou wen uit onze kring traditioneel veel vrijwilligerswerk doen. Je vindt ze in het ouderenwerk, bij de Zonnebloem, bij organisaties met de kerk als achtergrond. Voor politiek hebben ze dan geen tijd meer over." „Ik ben wel eens jaloers op Groen Links," bekent mevrouw Smits- Borgers, doelend op het feit dat twee van de drie fractieleden van Groen Links vrouwen zijn. Ken nelijk heeft men in die kringen minder last van historische han dicaps: in plaats van maaltijden te bezorgen bij ouderen thuis stappen linkse vrouwen liever in de politiek als ze de samenleving willen veranderen. Die opstelling kan mevrouw Smits-Borgers zeer waarderen. „Politiek is toch zo leuk," zegt zij gedreven. „Het is heerlijk om je bezig te houden met vraagstuk ken en proberen daar oplossin gen voor te bedenken. En zelfs als je er in de praktijk niet mee aan de slag wilt heb je er plezier var.. Je gaat de kranten veel kritischer lezen dan vroeger. Je verbreedt je kennis." En er zitten soms leuke uitstapjes aan vast, voegt Nanda Gelder blom er aan toe. Zij kijkt met ple zier terug op het recente drie daagse reisje naar Brussel en Lu xemburg om de verrichtingen van het Europees Parlement eens van dichtbij gade te slaan. De Schiedamse vrouwen brachten leerzame bezoeken aan de Belgi sche Rekenkamer (het 'Reken hof) en de Europese Investe ringsbank, ze lunchten met een Europarlementariër en woonden een lezing bij over de Kanaaltun nel. Zaken die hun horizon ver breedden en die hen leerden dat de wereld groter is dan Schiedam. De thema-bijeenkomsten - waarvan er gemiddeld zeven per jaar worden georganiseerd - zijn ook bedoeld om dat besef te be vorderen. De onderwerpen heb ben wel een relatie met Schie dam. maar beperken zich niet tot lokale vraagstukken. Het huis houdboekje van de Staat der Ne derlanden, de topper van vorig f jaar, werd toegelicht door finan- ciéle deskundigen uit Den Haag én uit Schiedam en zo staat het mevrouw Smits-Borgers ook voor ogen bij het thema van volgend seizoen: Energie en Milieu. Actiegroep Opnieuw zal het dan gaan om het verbreden van de kennis bij de bezoeksters, zodat ze daarmee desgewenst aan de slag kunnen in de politiek. Dat is het model dat CDA Vrouwenberaad voor ogen staat. Het is zeker niet de be doeling van de praatclub een ac- j liegroep te maken. In haar 10-ja- rig bestaan heeft het Vrouwenbe raad slechts één keer op lokaal ni veau actie ondernomen. Dat was toen de gemeente het voornemen bekend maakte Bad Groenoordte willen slopen om een overdekt zwembad te kunnen bouwen. Er ging een telegram naar toenmalig wethouder Luub Hafkamp (WD) om hem attent te maken op het onzalige van zijn plan. „Maar verder willen we ons ont houden van actieve inmenging in de plaatselijke politiek," zeggen Nanda Gelderblom en Rineke Smits-Borgers. En om nog een misverstand uit de weg te rui men: „Het is ook niet zo dat wij op onze bijeenkomsten uitsluitend CDA-standpunten verkondigen. Vrouwen uit alle politieke richtin gen zijn welkom. Wij staan voor iedereen open. Alleen zouden we er graag wat meer jonge vrouwen bij hebben. Dat zou in september het mooiste verjaardagsgeschenk zijn." Ingezonden mededeling 450.000 cc, dat is nogal wat nietwaar? En als u denkt dat het lariekoek is hebt u nog gelijk ook. Want we doen deze Suzuki te kort Eigenlijk is dit de Suzuki met 451600 cc. Hoe zit dat? Als volgt: Voorin de Swift Sedan treft u 1600 cc aan. In de vorm van een soepele, allemaal makkelijk. Nu denkt u natuur lijk dat die enorme bagageruimte ten koste gaat van het interieur. Maar dat is een vergissing. Want in de Swift Sedan passen vijf vol wassenen die er na een lange rit 32.770 cc snelle, zuinige, schone 1.6 liter 16-kleppen motor die revolutionair genoemd mag worden. Dus daarmee hebben we 1600 cc verklaard Maar waar vir dt u die andere 450.000? In de kofferbak van 450 liter, je kan er een tuba instoppen die er later weer ongewijzigd ^uitkomt. Een volledige encyclopedie is geen enkel probleem. Een schildersezel compleet met doek, een schotelantenne, een knots 94.500 cc van een pamperdoos, een enorme beer en het zadel van het paard dat u niet meer nodig hebt omdat de Swift sneller, zuiniger en betrouwbaarder is. Het past net zo vrolijk uitkomen als ze enn stapten. Dus als u op zoek bent naar een auto met een beetje ver mogen, die bovendien betrouwbaar, zuinig en waar devast ts, kom dan eens kijken naar de Suzuki met 451600 cc. Is u dat wat teveel vindt kom dan er is ook zon Suzuki met een L3 liter rr. dus 451.300 cc Het zijn allebei Giants. 0m uw Swift Seaan een extra sportief accent Ie IS S ,1 £eyen kunt u hem verfraaien mei een exclusief Aero accessoires pakket TRIiS IS EXCLUSIEF AFLEVERINGSKOSTEN AFGEBEEL0 DE SEDAN 15 GLX, 00K LEVERBAAR MET AUTOMAAT UW SUZUKI-DEALER KAN EEN GUNSTIGE FINANCIERING VOOR U REGELEN Viaardingen - Remi Poppe heeft wel degelijk op een ongezonde manier de baas gespeeld binnen de fractie van de Socialistiese Partij, meent Arnold van Wezel, die sinds gisteravond officieel met Joke Fial-van Wingerden de fractie Burgerbelangen vormt in de Vlaardingse gemeenteraad. Laatstgenoemd tweetal is kort ge leden uit de SP gestapt. Van Wezel zei gisteravond in de raad dat toelichting vragen bij ambtenaren niet zomaar mocht. „Eerst moest de fractievoorzitter de vragen weten en dan bepaalde hij of we wel of niet mochten in formeren." Over de afwezigheid van de SP by menige commissievergadering merkte hij op: „Als er geen be langrijke punten waren moest ik maar gaan colporteren." En als er toch naar een commissie werd ge gaan, „dan moest ik eerst Poppe opbellen over de agendapunten en dan bepaalde hij wat ik wel of niet kon zeggen". Van Wezel: „In raadsvergaderin gen durfde ik mijn mond niet open te doen, omdat de fractie voorzitter het altijd beter wist." En verder: „Kritiek leveren kon niet, een stalen discipline werd vereist." Volgens Van Wezel kreeg hij verwijten te horen die „ik niet eens van een werkgever zou accepteren". Joke Fial verklaarde het niets eens te zijn met de plaatselijke or ganisatie binnen haar partij. „Hoewel er afgesproken was dat de oud-voorzitter (Poppe - red.) niet meer in het bestuur zou zit ten, nam hij daar toch zijn plaats weer in." Zij sprak verder van een „onge zonde samenklontering van macht en verstrengeling van functies" bij de SP. Fial zei gecon stateerd te hebben dat vernieu wingen vanuit de basis als bedrei gend werden ervaren. Remi Poppe wees erop dat van de 5398 mensen die op de SP hebben gestemd er 207 een stem hebben uitgebracht op Fial en 62 op Van Wezel, Hij rekende voor dat voor een zetel ongeveer duizend stem men nodig zijn. „En Burgerbelan gen heeft nul stemmen achter zich. Hoe verhoudt zich dat met democratie?" De SP-fractieleider sprak van een oneigenlijk gebruik van SP-zetels en wees er verder op dat Fial en Van Wezel een verklaring hebben ondertekend waarin staat dat zij hun zetel zouden opgeven als de SP-afdelmg dat zou vragen. Maassluis - Als reactie op de schermutselingen bij Quick Boys-Excelsior M. is de Maas- sluisse politie zaterdag extra alert bij de return van het beladen duel. In plaats van een eenzame agent stuurt korpschef Van Nieuwkoop zaterdag tien politie mensen naar het voetbalveld aan de Lavendelstraat. Versterkingen van omliggende korpsen worden achter de hand gehouden. De maatregelen volgen op een overleg, dat de politie heeft gehad met de collega's uit Katwijk en het bestuur van Excelsior Maas sluis. Bij de uitwedstrijd in de competitie voor het algemeen kampioenschap bij de zaterdaga- mateurs braken twee weken gele den in Katwijk verschillende vechtpartijtjes uit. In Katwijk kondigden supporters van Excelsior M. aan dat ze de supporters uit het visserdorp bij de return zouden opwachten. „Toch venvachten we geen pro blemen," zegt eer. politiewoord voerder. „Van het bestuur van Ex celsior hebben we begrepen dat we hier te maken hebben met vre delievende mensen. Door de hitte van de strijd zijn ze twee weken geleden alleen een beetje over hun toeren geraakt." Op haar beurt doet de Katwijkse politie er zaterdag alles aan om de supportersschare van Quick Boys in toom te houden. De wedstrijd, waarin Quick Boys bij een over winning vrijwel verzekerd is van de titel bij de zaterdagamateurs, wordt bijgewoond door minimaal duizend Katwijkers. Veiligheids beambten dragen er bij het ver trek uit het voormalige visser dorp zorg voor dat de supporters geen bier kunnen meenemen in de twintig supportersbussen. „Voordat zij het terrein betreden, wordt ook gecontroleerd of ze geen bierflessen bij zich hebben," zegt de politiewoordvoerder. „Op het terrein mag drank alleen wor den verkocht in plastic glazen. Dat lijken me gebruikelijke maat regelen voor een dergelijke wed strijd. Gelukkig praten we hier niet over een wedstrijd als Ajax tegen PSV. We hoeven derhalve geen peleton ME aan te laten ruk ken."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 3