31 'Drugsbaron had banden met Surinaams bewind' Vandalen richten ravage aan op Schiedamse begraafplaats mmm Politie: verdwijning is klap voor de samenleving Gevangenen vaker laten overplaatsen ,:Wi KALKOENFILET EN SLA SPECIAAL. 6.98 Geschokt rechtsgevoel 'Passende arbeid' is voor FNV bespreekbaar De Vries: 'Werken fiscaal stimuleren' Volop TO 149 Brood moet duurder Ambuiancetrein voor militairen Zomerpauze laagvliegen ANWB werft informanten Onzekerheid over kustwacht Eritreërs demonstreren VAN DE TV Rotterdams Dagblad Commentaar Redactie Mozaïek in staking Rotterdams Dagblad Maandag 10 juni 1991 Den Haag - De Nederlandse Bak kerij Stichting acht het nodig per 1 juli de prijs van een heel brood te-verhogen met zeven cent. Ook de prijzen van stokbrood, brood jes en vruchtenbrood moeten worden aangepast. Dit heeft de stichting dit weekeinde meege deeld. De bakkerijen worden ge confronteerd met stijgingen van lonen en sociale lasten, terwijl ook de energie- en verpaklrings- kosten omhoog gaan. Om verdere daling van het rende ment te voorkomen is men ge noodzaakt de kostenstijgingen aan de consument door te bereke nen, aldus de stichting. Oldenzaal - Een als ambulance- trein omgebouwde intercity van de Nederlandse Spoorwegen rijdt woensdag met ruim 200 'oefenge- wonden' vanuit Duitsland via 01- denzaal naar Groningen. Het transport is onderdeel van de her halingsoefening Combi Care III van de Koninklijke Landmacht. Doel is de geneeskundige eenhe den te oefenen in het transport van grote aantallen gewonden en de opvang van deze gewonden in ziekenhuizen. Enschede - Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van Defensie is bereid het laagvliegen van de Ne derlandse luchtmacht gedurende ongeveer twee maanden in de zo mervakantie geheel stil te leggen. Het wegvallen van deze vlieguren zou gecompenseerd kunnen wor den met oefeningen op vrijdag. De staatssecretaris is thans met de vijf noordelijke provincies in gesprek over het beperken van (geluidsoverlast bij het laagvlie gen. Van Voorst tot Voorst verwacht niet dat er deze zomer al een der gelijke laagvliegpauze van kracht wordt. Den Haag - De ANWB begint bin nenkort, in samenwerking met Les Houtiers Europeèn een proef gericht op het verbeteren van de verkeersinformatie. Vijftig be roepschauffeurs zullen worden aangesteld als 'verkeersinfor- manten'. Al jaren bestaat er kritiek onder beroepschauffeurs over verou derde en onjuiste verkeersinfor matie. Door de radio gemelde fi les waren al lang verdwenen en over mistbanken werd onvol doende bericht Les Routiers Europeèn is nu met een plan gekomen waarbij de webgebruikers zelf worden inge schakeld. Een tiental geselecteer de beroepschauffeurs zal per au totelefoon actuele informatie over de situatie op de weg melden aan de ANWB. Het project gaat over een aantal maanden van start. Den Haag - Het kabinet heeft zijn beslissing over de toekomst en verzelfstandiging van de kust wacht uitgesteld. Dat meldde vice-premier Kok gisteren na af loop van de ministerraad. Tot uitstel is besloten omdat er behoefte bestaat aan een betere analyse over waar en hoe er bij de IJmuider kustwacht maatregelen kunnen worden genomen om de doelmatigheid te bevorderen. In, een evaluatierapport uit de cember 1989 over het functione ren van de kustwacht bleek dat de organisatie veel knelpunten vertoont en te versnipperd is. In eep reorganisatievoorstel van in terim-directeur J. Tempelaar werd voorgesteld over te stappen, op,'een eenhoofdige leiding. Bo vendien zou de kustwacht verder verzelfstandigd moeten worden. Amsterdam - Zo'n 350 mensen hebben zaterdag deelgenomen aan een demonstratieve optocht van het Eritrese volksbevrij dingsfront (EPLF) door het cen trumvan Amsterdam. Het EPLF had de optocht georga niseerd om steun te betuigen aan de interim-regering in Etiopïë en om de eis van het EPLF te onder strepen dat de Nederlandse rege ring er bij de Verenigde Naties op moet aandringen dat erin Eritrea snel een referendum wordt ge houden over de toekomst van dit deel van Etiopië. Rotterdam - Er zijn sterke aanwijzingen dat de voortvluchti ge leider van een Surinaamse drugsbende banden heeft met de Surinaamse autoriteiten. Advocaat-generaal mr. F. C. V. de Groot van het Haagse gerechtshof zegt dit over het 34-jarige Rotterdamse kopstuk van een cocaïnelijn, die afgelopen don derdag tijdens de schorsing van zijn voorlopige hechtenis de benen heeft genomen. „De manier waarop de cocaïne op vliegveld Zanderije aan boord is gebracht, is niet normaal. Er zijn faciliteiten verleend door de auto riteiten," verduidelijkt mr. De Groot. Tijdens de rechtzitting in Rotterdam bleek al dat de drugs koeriers op 4 juli van het vorig jaar met behulp van de militaire politie de grenscontrole konden omzeilen. De 34-jarige Rotterdammer, die door het gerechtshof in hoger be roep is veroordeeld tot twaalf jt.ar gevangenisstraf, mocht één dag zijn cel in het huis van bewaring De Schie verlaten om de begrafe nis van zijn halfbroer bij te wo nen. Die kans greep hij aan om er vandoor te gaan. Eerder ver dween een Amsterdamse topman van dezelfde smokkelbende tij dens een schorsing van de voorlo pige hechtenis. Rechtsgevoel Het WD-Tweede-Kamerlid Dijk stal heeft aangekondigd vragen over de zaak te stellen aan minis ter Kirsch Ballin. De Rotterdamse politie is zeer te leurgesteld dat het gerechtshof de man de kans heeft gegeven te verdwijnen. „De mensen van de narcotica-brigade zijn diep teleur gesteld dat zoiets kan gebeuren, temeer omdat de man als vlucht gevaarlijk te boek stond," zegt woordvoerder G. de Jong. De ad vocate van de man, mevrouw mr. I.N. Weski, heeft bij de Suri naamse ambassade geïnformeerd of haar cliënt in zijn vaderland zou worden gearresteerd. Volgens De Jong is de verdwij ning van de man niet alleen een klap voor het Rotterdamse korps, maar voor heel de samenleving. „Het rechtsgevoel van de mensen is geschokt," meenthij. Hoofdinspecteur R. van Heijnin- gen, chef van de afdeling Verdo vende Middelen van de Rotter damse politie, wil opheldering vragen over de gang van zaken bij het gerechtshof. „Wij hebben hier acht maanden aan gewerkt," zegt hij. „Het is heel moeilijk om 20'n zaak rond te krijgen, zeker omdat we niet kunnen samenwerken met de Surinaamse autoriteiten. Als het dan op zo'n manier nog misgaat, is dat heel zuur." Op zijn afdeling heerste er ongeloof en verbijstering toen het nieuws van de verdwijning bekend werd. De politie wil geen oordeel geven over de beslissing van het ge rechtshof. „We mengen ons niet in de procedure. De rechterlijke macht is onafhankelijk," zegt woordvoerder De Jong Het gerechtshof heeft eerder twee verzoeken tot schorsing van de voorlopige hechtenis van de Rotterdamse cocaïnehandelaar afgewezen. Het is voor advocaat- generaal mr. De Groot daarom een raadsel dat het Hof de man nu wel liet gaan. „We hebben ons als Openbaar Ministerie altijd met klem verzet tegen schorsing van de hechtenis. De man heeft zich georiënteerd op een verblijf in Suriname. Dat doe je niet als je hier wil blijven." Het gerechtshof heeft geen argumenten gegeven voor de beslissing. Mr. De Groot: „Het besluit is genomen door een andere kamer van het Hof. Naar de motivering kunnen we alleen maar gissen." Volgens woordvoerder De Jong van de Rotterdamse politie had de man nooit zonder begeleiding weg mogen gaan. De advocaat-ge neraal van het hof is het daarmee niet eens. „Je kunt het een agent niet aandoen om iemand te bege leiden naar een emotionele ge beurtenis als een begrafenis. Dan loopt zo'n politieman als ongeno de gast groot gevaar." Mr. De Groot kan zich de frustaties bin nen het Rotterdamse politiekorps goed vooretellen. Omgekocht Het Openbaar Ministerie heeft Den Haag - Regelmatige over plaatsing van vluchtgevaarlijke gedetineerden moet in de wet worden vastgelegd. Als gedeti neerden met enige regelmaat van inrichting veranderen wordt het voor hen moeilijk om met hulp van buitenaf te ont snappen. Doordat de gedeti neerde een korte periode in één gevangenis zit, heeft hij minder tijd om een vluchtroute te be* geen idee waar de man zich nu be vindt „Nee, was het maar 20. Hij kan allang het land uit zijn," ver zucht de advocaat-generaal. denken. Door dit zogenoemde carrousel- systeem moet het aantal ont snappingen drastisch worden verminderd. Staatssecretaris Kosto van Justitie liet gisteren voor AVRO's Radiojournaal we ten dat hij regelmatige over plaatsing wettelijk wil vastleg gen, zodat gedetineerden niet in beroep kunnen gaan tegen over plaatsing. De voortvluchtige Surinamer was eind 1989 betrokken bij de invoer van een party van 244 kilogram cocaïne, die vanuit Paramaribo was verscheept naar Rotterdam. Ook was hij de leider van een drugslijn die op 4 juli van het vo rig jaar op Schiphol werd opge rold. Twee cocaïnekoeriers uit Suriname werden door de douane opgepakt. Een omgekochte doua nier, die een oogje toe zou knij pen, gaf de koeriers op het beslis sende moment aan. Ze bleken 187 kilo cocaïne bij zich ie hebben met een straatwaarde van 18 mil joen gulden. Het spul zat in dicht- gesoldeerde blikken. Zo leidde het spoor naar de twee leiders van de bende. De drugsbaron werd door de Rot terdamse rechtbank veroordeeld tot tien jaar celstraf. Hij ontkende elke betrokkenheid. In hoger be roep kreeg hij van het hof twaalf jaar. Daartegen is hij in cassatie gegaan bij de Hoge Raad. •u» AL tV? Emoties kwamen los bij het zien van de vernielingen. Door Peter de Lange Schiedam - Vandalen hebben een deel van de Algemene Be graafplaats in Schiedam afgelo pen weekeinde veranderd in een ravage. Ongeveer dertig graven werden ernstig beschadigd. De daders gooiden bloemenvazen kapot, rukten foto's van grafste nen en smeten ornamenten om ver. Vooral op de kinderbegraaf plaats werden grote vernielingen aangericht. Volgens de politie gaat het om een uiting van pure baldadigheid. Aan politieke motieven wordt niet gedacht. De daders hadden geen voorkeur voor bepaalde gra ven maar gingen willekeurig te werk. Ze zijn vermoedelijk over het hek van de hoofdingang ge klommen, hebben de begraaf plaats via een zij-ingang verlaten Ingezonden mededeling ELKE MAANDAG BIJ RTL4 kalkoenfilet 500 gram sla speciaal zakje ca. 125 gram NEEM MAAK VAK MM AAK, PAT 'T VERS IS! uÜiélEDINGEN Z1JH r-n nir.rtP niMSDAG EN WOENSDAG VERS VLEES AANBIEDING ALLEEN BIJ UW SUPER SLAGER en hebben tussen beide poorten een spoor van vernielingen ach tergelaten. Voetsporen wekken volgens de recherche de indruk dat de da ders hooguit vijftien jaar oud zijn. Maar het zal niet meevallen de identiteit van de grafschenners te achterhalen. De regen heeft veel sporen uitgewist. Dat bemoeilijkt het werk van de technische op sporingsdienst. De grafschennis, gistermiddag door bezoekers ontdekt, leidde tot emotionele taferelen op het kerkhof. Nabestaanden die de graven van hun dierbaren kwa men verzorgen barstten in tranen uit. Met trillende vingers raapten ze de scherven van afgebroken relikwieën bij elkaar. „Ik heb al zoveel klappen in mijn leven ge had, nu dit nog," zei een huilende vrouw. Ze was niet in staat de ver trapte bloemen bij het graf van een familielid op te ruimen. Verderop stond een man te snik ken bij het graf van zijn kleinzoon en zijn schoonzoon, die vier jaar geleden bij een brand om het le ven zijn gekomen. De zerk was bezaaid met scherven van een Mariabeeld, daartussen lagen de resten van een speelgoedautoot je, Alsof er een tank overheen is gewalst," sprak de man met een brok in zijn keel. Zelfs een politieman die de situa tie op de begraafplaats in ogen- Schouw kwam nemen Het zijn emoties de vrije loop. „De daders moeten een ziekelijk karakter hebben, anders doe je zoiets niet," meende hij. „Dit is toch diep treurig en volstrekt zin loos?" zei de agent, wijzend op een stenen engel waarvan met bruut geweld de vleugels waren afgebroken. Vandaag worden aan de hand van het register de betrokken nabe staanden op de hoogte gebracht. Vooral de kinderbegraafplaats werd zwaar getroffen. foto's Rooi Dijkstra Zij kunnen daarna aangifte doen van vernieling en de schade mel den bij de verzekering. De ge meente Schiedam beroept zich op overmacht en zal eventuele scha declaims afwijzen. De Algemene wordt beveiligd door een particuliere bewakings dienst. Deze dienst maakte giste ren als gewoonlijk wel de poorten open vuor het bezoekuur, maar merkte de ravage niet op. De verdwijning van een veroordeelde Surinaamse drugshande laar heefi in kringen van politie en justitie grote verontwaar- diging veroorzaakt. De man, die aan het hoofd stond van een professionele smokkelbende, mocht van het gerechtshof een dagje zijn cel verlaten om de begrafenis van zijn halfbroer bij te wonen en nam vervolgens de benen. De ontzetting over de beslissing van het gerechtshof is begrijpelijk. De veroordeelde stond bekend als vluchtgevaarlijk. Zijn advocafej had nota bene bij de Surinaamse overheid geïnformeerd of de mac daar vervolgd zou worden. Zoiets doe je niet voor een gedetineerde die van plan is naar zijn cel terug te gaan. De advocaat-generaal heeft dat ook duidelijk gezegd op de zitting, maar het hof heeft anders beslist. Dat wekt des te meer verbazing omdat de veroordeel de afkomstig is uit Suriname, een land waarmee Nederland geen uitleveringsverdrag heeft. De affaire laat een grote kater achter bij de mensen van de Rotter- damse narcotica-brigade. De politiemensen doen alle moeite om hun frustratie binnenskamers te houden, maar duidelijk is dat dt verspilling van acht maanden hard en intensief speurwerk hard aangekomen op het Haagseveer. Bjj de oplossing van grote narcoticazaken komt veel kijken. Het was de eerste keer dat de Rotterdamse politie een zaak van deze omvanj tot een goed einde kon brengen. Geen bewijsproblemen, geen vorm fouten, maar toch komt de veroordeelde op vrije voeten. De motivatie van de politie heeft een knauw gekregen, maar veel erger zijn de gevolgen voor de samenleving,1 het re-' tsgevoel van de burger is geschokt. Temeer omdat er geen sprake ljjkt te zijn van een incident. Een medeverdachte van de man verdween vorig jaar spoorloos toen ook h|j de begrafenis van een familielid mocht bijwo- Als iemand, die door een onafhankelijke rechter is veroordeeld tot twaalf jaar celstraf, van diezelfde rechter de gelegenheid krijgt de benen te nemen, is er iets mis met dejustitiële organisatie in J" land. Vorig jaar waren het vooral blunders van het openbaar minis terie, waardoor criminelen op vrije voeten kwamen. Nu gaat hetois een bewuste beslissing van het gerechtshof, een besluit op grond van argumenten waarnaar slechts valt te gissen. Dit soort besluiten wordt nu eenmaal niet gemotiveerd. De beslissing van de onafhan kelijke rechter benadrukt nog eens dat het justitieel apparaat in Nederland niet altijd even efficiënt blijkt te zijn. Amsterdam - Het voorstel van de Kroonleden in de Sociaal-Econo mische Raad (SER) om het begrip 'passende arbeid' te verruimen, is voor de vakcentrale FNV be spreekbaar. Voorwaarde ,is wel dat in het WAO-advies aan het ka binet ook maatregelen staan voor preventie, begeleiding en her plaatsing van zieke en arbeidson geschikte werknemers. Bovendien wil de FNV dat men sen, die al een WAO-uitkering hebben, niet van het ene op het andere moment worden gecon fronteerd met de verplichting om lager gekwalificeerd werk te gaan doen. Oudere werknemers moe ten geheel buiten schot blijven, Dat stelde FNV-voorzitter Johan Stekelenburg vandaag in Amster dam bij de opening van de regio nale meiddag voorWAO'ers, De FNV houdt vandaag op mee dan zeventig plaatsen in het land een 'meiddag' voor het inventari seren van ervaringen van zieke en arbeidsongeschikte werkno mers. Later in de week volgen te- zoeken aan bedrijven. Vrijdag presenteert de FNV haar berin dingen aan kabinet en parlement Steketenburg sprak vanmorgen van „een massale aanval vanuit de politiek op de rechten van rie ken en arbeidsongeschikten." „Niemand is blij met de groei van hel aantal zieken en arbeidsonge schikten, maar het is een scharen dat nu een grootscheepse pogin wordt gedaan om van de slachto fers dader te maken," aldus Sta kelenburg. Ede - Minister De Vries van Soci ale Zaken vindt dat de belasting aftrek voor beroepskosten sterk omhoog moet. Dat is een veel be tere manier om mensen te stimu leren een baan te nemen dan ver laging van het minimumloon of afschaffing van de dubbele belas tingvrijevoet. De bewindsman zei dat het afge lopen weekeinde op een CDA-bij- eenkomst in Ede. Hij bepleitte een stapsgewijze verhoging van het arbeidskostenforfait tot 4500 gulden. Nu is dat vier procent van het inkomen uit werk, met een maximum van 1036 gulden. Het arbeidskostenforfait is een post die iemand met een baan zonder verdere toelichting voor de belasting van het inkomen mag aftrekken. Daardoor betaalt men minder inkomstenbelasting. Afhankelijk van het tarief (35 tot 60 procent) levert een belasting vrije voet van 4500 gulden ie mand 1600 tot 2700 gulden netto op- De Vries liet zich niet uit over de vraag waar het kabinet de voor deze maatregel benodigde miljar den guldens vandaan denkt te ha len. Er is wel eens eerder gespro ken over een mogelijke aanpas sing (per 1 januari) van het be roepskostenforfait. Daarbij zijn als financieringsbronnen ge noemd het schrappen van de in flatiecorrectie dan wel de inkom sten uit de milieu- en energiehef fingen. De Vries liet weten tegenstander te zijn van afschaffing van df dubbele belastingvrije voet waar voor de Wetenschappelijke Raai voor het Regeringsbeleid gepleit Deze dubbele aftrel voor een kostwinner weerhoudt vooral vrouwen ervan een baan te nemen, omdat de netto inko- mensvooruitgang te gering 1$, meent de WER. CNV-bestuurder A.J. de Geus 1 verbaasd over de 'goocheltruc met het arbeidskostenforfaitwe de staat volgens hem 'minstens vijf miljard gulden' gaat kosten. Hij ziet geen heil in het plan om dat de kloof tussen werkenden ea niet-werkenden alleen maar gte ter zou worden. Dat geld kantte gens hem beter worden besteea aan het oplossen van knelpuntfi) op het gebied van scholing werk voor minderheden en ge deeltelijk arbeidsgeschikten. Rotterdam - De redactie var. Rotterdamse migrantenonutep Mozaïek is sinds afgelopen zater dag in staking. De redactie pro testeert op deze wijze tegen d* weigering van het Mozaïek-be stuur om de apparatuur van J omroep te vervangen. Volgens de redactie is de huidige apparatus sterk verouderd. Ook protesteen de redactie tegen de in haarog^ onvoldoende hoeveelheid zend tijd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2