17 Foutparkeren: lagere boete dan bij lege parkeermeter 'Door stommiteit chirurg zit ik nu op strafbank' Il Containermuur als Eureka-decor firn Vernielers van graven richtten vooral veel emotionele schade aan Nut van bewakingsdienst voor Beukenhof betwijfeld Slakkenstort geweigerd op onjuiste gronden Parkeerboete van 35 naar 57 gulden; gemeente verwacht 1,6 miljoen te kunnen innen li m r-j Jè- Enquête naar veiligheid primeur in Rotterdam RET pakt de 3 roosters aan Afgelopen met paperclip-truc 7 ip% Geen gouden tij Greenpeace bij Hydro-Agri Rotterdams Dagblad Dinsdag li juni 1991 Door Peter de Lange Schiedam - Er nt nog niet veel schot in het onder zoek naar de daders van de vernielingen, afgelopen weekeinde aangericht op de algemene begraafplaats Beukenhof m Schiedam De politie is nog niet veel verder dan zondagmiddag, toen voetsporen de tn- jruk wekten dat het om daders van circa 15 jaar oud zou gaan Het technisch onderzoek heeft lot nu toe geen nieu we aanknopingspunten opgeleverd Duidelijk is al teen geworden dat de vernielingen aan de grafmonu menten gepleegd zijn tussen zaterdagmiddag twaalf uur en zondagmiddag twaalf uur, de enige periode jat er niemand op de Beukenhof aanwezig was Om- jat de omgeving overdag een druk wandelgebied is. houdt Beuken hof-beheerder Herman Ketel het erop dat de da- ders 's r.achts m het hek zijn geklommen Bij sen zij-ingang *erd het prikkel draad verbogen Vaste bezoekers ran de begraaf plaats zetten vraagtekens bij die lezmg. Zij be uren dat het «reinig moeite kost buiten de openingsuren op de Beukenhof te komen. „Zelfs ander prikkel draad te verbui gen. Plekjes ge noeg waar je door het hek kunt kruipen." Eén van de nabe staanden die zon dagmiddag werd geconfronteerd met vernielingen rond het graf van een familielid, vraagt zich af Ktarom de Beu- kenhof is aangesloten bij een particuliere bewa kingsdienst. Kwalijke incidenten worden daar blijk- llaar niet door voorkomen. „Het enige dat die veilig- aj heidsdienst doet, is 's zondagsmiddags het hek ope nen. En dat ook niet altijd: ik heb wel eens twee uur voor niks bij de poort gestaan." Beheerder Ketel zegt'dat de bewakingsdienst er niet inde eerste plaats is om toezicht te houden. Dat zou op een uitgebreid complex als de Beukenhof on doenlijk zijn. „We hebben alleen het openen van het hek in het weekeinde uitbesteed. En verder wordt die dienst als eerste gewaarschuwd als er onraad is Zondagmiddag echter kwam een vertegenwoordiger san het bedrijf pas opdagen na een telefoontje van de politie, ongeveer een uur nadat door een bezoeker de vernielingen waren gemeld Ketel heeft inmiddels de schade geïnventariseerd. Het blijkt dat 25 graven licht tot ernstig werden be schadigd. Van vier ornamenten bleven alleen scher ven over. Daarnaast werden veie bloemen vertrapt. De totale schade wordt geschat op ongeveer 5000 gulden, gemiddeld 200 gulden per graf. „Financieel valt het mee, maar emotioneel is schade enorm," al dus Ketel. Het is nog niet duidelijk op wie de betrokken fami lieleden de schade kunnen verhalen. Herman Ketel is dat nog aan het uitzoeken, Maar hij geeft de eige naren van de graven weinig hoop dat de gemeente Schiedam zich aansprakelijk zal stellen. „Niet wij, maar de familieleden zijn eigenaar van de stenen. Zij moeten maar proberen het geld via hun eigen verzekering terug te krijgen. Wij als begraaf plaats zijn, voor zover mij nu duidelijk is, alleen aan sprakelijk als er een boom op een grafsteen valt. Ik fteet niet of voor vandalisme dezelfde regel geldt," aldus de beheerder. Een van de gedupeerde familie leden heed de kwestie inmiddels voorgelegd aan de verzekering. Die zal de schade in geen geval vergoe den. „We hopen nu maar dat de gemeente de hand overhel hart strijkt1' Ondertussen zijn sommigen op eigen initiatief be gonnen de schade te herstellen. Een echtpaar dat zondag het graf van hun kind bezocht en het stenen paard dat de zerk versiert beschadigd aantrof, reed gisteren naar Brabant om een nieuw exemplaar te Herman Ketel zegt dat de daders niet half beseffen wik leed ze hebben aangericht. „Vooral niet bij de ondergraven. Ze hebben daarmee de ontzettend ftepe wonden van ouders die een kind hebben verlo ren met geweld opengereten." vernielingen als zondag heeft de beheerder nooit eerder meegemaakt. „Hooguit gebeurt het dat men sen bloemen van elkaar wegnemen, Een enkeling is cr al toe overgegaan zijn bloemen te merken. Ze doen er een plakbandje om, zodat ze kunnen aanto nen dat de bloemen niet thuishoren op andermans graf." Beuken hof-be heerder Her man Ketel: 'Voor het eerst dat ik zulke dingen mee maak. in de re gel stelen mensen alleen bloemen van elkaar.' FctObureau Roel UüKSlra jjen Haag - De geschiüenafdeling van de Raad van State vindt dat gedeputeerde staten van Zuid-Hol led het gemeentebestuur van Rotterdam in 1988 op Onjuiste gronden vergunning hebben geweigerd voorde stort van 400.000 ton afValslakken aan de Eu- repaweg ten zuiden van de Maasvlakte. GS baseerden zich op twee moties van provinciale ^ten 'dat het natuurgebied ten zuiden van de zoge naamde demarcatielijn bijzondere aandacht ver eent en dat deze Üjn niet mag worden overschreden ton behoeve van de berging en verwerking van ver ontreinigde baggerspecie'. Volgens de Raad van Sta te ójn dit planologische argumenten die de Afval stoffenwet niet kent. Landschappelijke en recreatie fs bezwaren, die de wet wel kent, noemden GS in üun weigering niet. Bovendien hebben GS, volgens jto Raad van State, niet aannemelijk gemaakt dat de ^rging van afvalslakken, die na voltooiing er uit jiet als een gekartelde duinenrij, in strijd is met kndschappelijke en recreatieve waarden. Rotterdam - Parkeren waar het met mag is binnenkort in Rotter dam aantrekkelijker dan het niet vullen van de parkeermeter. Op het eerste blijft de boete van 35 gulden bestaan. Wie bij een meter parkeert, maar er geen geld in doet, riskeert straks in Rotterdam een boete van 57 gulden. „Maar wie dubbel parkeert of op een andere plek waar een par keerverbod geldt, riskeert dat de auto wordt weggesleept. Dan zijn de kosten voor de bestuurder veel hoger." zegt mr. H Verbrugge. di recteur van de dienst Gemeente lijke Belastingen Bovendien ver wacht hij. onder invloed van de algemene discussie over het ver hogen van strafnormen. ook wel een verhoging van de boete van 35 gulden bij foutparkeren. De straf van 57 gulden voor het parkeren bij een niet gevulde me ter in Rotterdam is het gevolg van een landelijke wijziging: de ge meente int voortaan de boetes in plaats van justitie. Omdat het in feite een belastingaanslag door de gemeente betreft, is de fiscale Invorderingswet van kracht. Dat geeft de gemeente het voordeel dat een dwanginvordenng moge lijk is. Minder parkeerboetes dan nu blijven dus onbetaald, is de verwachting. Alleen bij foutparkeren blijft sprake van een overtreding en volgt dus een juridische maatre gel: nu nog de boete van 35 gul den. Grondeigenaar De redenering achter de verande ring is: een auto staat op een plek waar die wel mag staan, maar waarvoor de bestuurder met heeft betaald. De boete daarvoor moet aan de grondeigenaar ten goede komen, dus de gemeente. Rotter dam vindt daarbij 57 gulden een acceptabel gedrag De leden van de gemeenteraadscommissie Fi nancien gingen gisteren in prin cipe akkoord met dit bedrag, los van enkele uitvoeringsproble men. De gemeente schat de extra in komsten op 1,6 miljoen gulden per jaar. Nu constateert de (par keerpolitie van Rotterdam jaar lijks ruim honderdduizend par- keerovertredingen. Ruim veertig duizend daarvan betreffen het parkeren bij een niet gevulde me ter. Netjes PvdA-raadslid N. Kok wijst op een gek gevolg van de beleidsver andering. als de parkeerders zich keurig gedragen en de meter net jes vullen, mist de gemeente die 1,6 miljoen gulden. Maar belas tingdirecteur Verbrugge brengt daar tegen m:Als de automobi listen altijd keurig betalen, zitten de meters vol en dat zijn ook in komsten voor de gemeente. Bo vendien hoeft de gemeente dan minder parkeercontroleurs de straat op te sturen." De Boompjes, van Leuvehoofd tot aan de Willemsbrug, vertoont de tekenen van het naderende Eureka- spektakel. Een muur van containers dwingt de toeschouwers volgende week naar het Noorder eiland. Foto s N«eis van der Hooven Door Pons Simons Rotterdam - Tientallen oranje conlainters vormen op de Boomp jes in Rotterdam een 'muur' langs de Nieuwe Maas. Het zijn de eer ste tekenen van het Eureka-fes- tijn, dat volgende week dinsdag avond de skyline van Rotterdam in vuur en vlam moet zetten in een enorm decor van geluid. Ook aangemeerde pontons en gele Portakabins vormen stille getui gen van de voorbereiding van een afsluitend feestje van een confe rentie van ministers uit Europa over technologie. De containers hebben een meer voudig doel legt Ruud Koornstra uit. Hij is directeur van K&B-Nie- he, dat zorgt voor de technische uitvoering van het evenement. „We willen het publiek graag aan de overkant aan de Maaskade op het Noordereiland hebben. Wat dat betreft is het een prima afzet ting, Bij een popconcert ga je ook niet achter de Bühne luisteren en kijken. Daarnaast is het een deel van het decor, waarop de lasers en de lichten hun werk kunnen doen. Ook dienen ze als plaats voor de lampen, waarmee we de gebouwen aan de Boompjes in het licht zetten." Koor De komende dagen en nachten worden gebruikt om het podium en de geluidsinstallatie op te bou wen. In tegenstelling tot de aan vankelijke plannen zal het podi um. in verband met de veiligheid van het vijfhonderdkoppige koor, niet vrij in de lucht hangen. Kra nen zullen het wel flankeren, maar met daadwerkelijk optillen. „Wel jammer, maar we wilden het koor echt op het podium zelf," zegt Koornstra. „En doordat het onderliggende ponton zwart is en we de Bühne apart uitlichten zal je het verschil niet kunnen zien." De bedoeling is om volgende week maandag en dinsdag delen van de show te repeteren. Vange- lis, de artiest waarom het alle maal draait, zal volgens planning al donderdag in de stad zijn. Hij zal zich vooral om de muziek be kommeren. „De technische opzet hebben wy bedacht naar de wens van het ministerie van Economi sche Zaken, de opdrachtgever," vertelt Koorstra. Klacht Voor het publiek zal er weinig van de repetities te zien zijn, omdat de lasers slechts op een zeer laag pitje zullen werken. Wel zal enke le keren het geluid worden getest. Een generale repetitie is er niet, omdat de show in delen zal wor den doorgenomen. Et. klacht van een bewoner van de Maaskade op het Noorderei- land heeft Koornstra al. „Een man vloog me bijna aan met de vraag of we helemaal gek zijn ge worden. Organiseren we zo'n fes tijn met Vangelis terwijl hij op va kantie is." Door Miranda Megens Rotterdam - Haar oude werk op pakken kan ze wel vergeten. Ze moet de WAO in. Hoe dat zover kwam? De specialist raakte een zenuw in haar hand bij de zesde operatie. Complicaties volgden elkaar op. Het GAK stuurde haar terug naar de specialist die op nieuw opereerde. Hechtingen in haar hand zouden vanzelf oplos sen. Dat gebeurde niet. Een infec tie volgde. Tegen de pijn kreeg ze medicij nen. „Door de stommiteit van zo'n chirurg zit ik nu op de straf bank," zegt de 4i-jarige Rotter damse. Dertien jaar produceerde ze bij een groot advocatenkantoor zestig getypte velletjes per dag. Zodra ze dat weer kan mag ze te rug komen. Bij het FNV-districtskantoor van de Voedingsbond deed ze giste ren op de eerste dag van de WAO- actieweek haar verhaal temidden van alle binnenkomende tele foontjes. Honderdzeventig WAO'ers bezochten of belden één van de FMV-meldpunten in Rot terdam om hun verhaal kwijt te FNV-regiowerker L. Schoone (links) luistert naar een vrouw die haar hart uitstort Foto Harry \ferkuyien kunnen. Doel van de actie: de er varingen gebruiken om de lande lijke politiek te overtuigen, dat het prijskaartje van de WAO niet op de huidige groep afgewenteld mag worden, Werken „Eén ding hebben de arbeidson geschikten die zich melden ge meen: ze willen allemaal werken. Jarenlang ben je de bovenstebe- ste zolang je ziekteverzuim maar laag is. Dreig je de richting van arbeidsongeschikte op te gaan, dan is er geen werk meer voor je. Werkgevers hebben er moeite mee deze mensen in dienst te houden, of aangepast werk voor ze te zoeken." Dat vertelt regio werker Liltane Schoone in het FNV-kantoor. De meldingsformulieren in haar hand bewijzen dat die één rich ting ingaan. Of het nu gaat om de 24-jarige, die na een hartinfarct niet meer terug kan bij zijn baas in een verffabriek. Of om een man van 43 die via een uitzendbu reau gaat werken, omdat hij met zijn rug- en gewnchtsklachten geen aangepast werk krijgt. „Als je wilt werken, kun je het ook," luidt het commentaar van de om geving vaak. Collega's „Maar dat is het 'm nou juist." re ageert de 41-jarige vrouw die der tien jaar op het advocatenkantoor zat. „Je kunt gewoon niet. Dat wordt niet begrepen." Op oud-col lega's hoeft ze niet te rekenen: „Ik moest niet zeuren. Als ze li chamelijk niets aan je zien, geven ze je geestelijk een tik na. Je moet je constant verdedigen." Arbeidsongeschikt zijn en in de WAO zitten: dat zie je niet aan de buitenkant. „Maar de mensen tel len niet meer mee. Zitten in een uitzichtloze positie," aldus de FNV-woordvoerster. De arbeids ongeschikte vrouw beaamt dat. „De moeite die je doet om overal weer bij te horen blijft verborgen. Je staat machteloos en wordt niet meer voor vol aan gezien." In Zuid-Holland deden gisteren 450 arbeidsongeschikten hun ver haal. Liliane Schoone verklaart het succes van de actie aan de 'laagdrempeligheid'. Om negen uur stonden de eerste mensen al voor de deur. „De behoefte om hun verhaal kwijt te kunnen is groot." Schoone benadrukt dat arbeidsongeschikt zijn grote on zekerheid met zich brengt, Ie mands gezondheid is al onzeker. Daarbij komt een enorme inko mensconsequentie. „Het hele ge zin zit ermee." Op de zeventig meldpunten in het hele land stortten gisteren on geveer drieduizend mensen hun hart uit. „Al die verhalen dat WAO'ers het wel best vinden zijn flauwekul. Het leeuwedeel van de mensen wil wel werken, maar de banen zijn er eenvoudig niet," zei FNV-voorzitler Stekelenburg aan het slot van de meiddag. Rotterdam - De Rotterdamse politie wil weten of de burgers zich veilig voelen. Daarom houdt Het bureau NSS in op dracht de politie een telefoni sche enquête onder 7600 Rot terdammers. De resultaten worden in september bekend gemaakt. Voor het onderzoek is Rotter dam onderverdeeld in negen tien wijken. Per wijk zullen de enquêteurs zo'n vierhonderd willekeurige burgers onder meer vragen of ze wel eens het slachtoffer zijn geweest van een misdrijf, of ze zich veilig voelen, of ze tevreden zijn met de politie en welke politietaak naar hun mening meer aan dacht moet krijgen. Volgens woordvoerderG.de Jong is het onderzoek een primeur voor Nederland. „Wij zijn aan het reorganise- ren en we willen weten wat het publiek van ons vindt," zegt De Jong. Zo mogelijk wil de politie het beleid afstemmen op de uitkomsten van het on derzoek. De politie noemt de enquête 'een marktonderzoek, dat niet j alleen is gebaseerd op crimina liteitscijfers, maar ook op de beleving van veiligheid door burgers'. Het is de bedoeling om het onderzoek later te her- halen. Rotterdam - Het Rotterdamse1^ stadsvervoerbedrijf RET gaatW maatregelen nemen om de pro-r/i blemen met de dienstroosters, dioV elke zomer weer opduiken, defi*3L nitief in te dammen. Een onder-tb 'zoeksbureau gaat bekijken opjt- welke manier de roosters zodanig,*, op elkaar kunnen worden afge- stemd, dat elke bus, tram of me-v tro kan worden bemand. De dienstcommissie (ondernemings-, raad) van de RET heeft inmiddels ingestemd met dit 'plan van aan- pak*. ,A Om deze zomer al m te spnngen9| op een eventueel tekort aan men-^ sen, heeft de directie van het ver-,, voersbedrijf een 'vangnet' van, a dertig invalkrachten gecreëerd,'. Daarnaast wordt de helft van de'J 28 mensen, die nu nog een opleid ding volgen, tijdens de zomer-jp maanden eveneens achter de,q hand gehouden. iA Rotterdam - Geen kwartje, maar q een paperclip, 'n buitenlands muntje of het lipje van een bier-' blikje. Een parkeermeter accep-'"1 teert het. a/ Voor drie automobilisten is dat? sinds gisteren afgelopen, want de.1' politie in het centrum van Rotter-q dam heeft ze aangehouden toen? ze met deze 'truc' gratis wilden"? parkeren. De drie verklaarden zich van geen kwaad bewust teM zijn, omdat deze manier van beta- -> len 'in familie- en kennissenkring (ïj als normaal wordt beschouwd'. 1 Van de 5200 parkeermeters in het?; centrum werden er in één maand tijd duizend vernield door erin 1 gewurmde paperclips en dergelij ke. po-Jf Rotterdam - De Rotterdamse p litie heeft 38 tips binnengekregen naar aanleiding van een uitzen ding van Opsporing Verzocht gis-a teravond, Daarin werd aandacht? besteed aan de roofoverval op de - bank aan de Lengweg in Hoog-? vliet op 14 mei. De buit bedroeg- enkele duizenden guldens. Volgens een woordvoerder van de politie ziï de gouden tip niet tus* sen de 38. „Maar dat is een eerste^ reactie. Vandaag trekken we-ze? allemaal na." -"d Rotterdam Het Greenpeace-- schip Beluga voert vanochtend actie bij het kunstmestbedrijfHy- dro-Agri in Vlaardingen. De mi-„ lieu-organisatie gaat een lozings— pijp van afvalstoffen met zand af-? sluiten. Greenpeace eist stopzetting vanD lozingen en de produktie van? kunstmest door deze industrie.? Zowel het eindprodukt als de41 reststoffen, meent de miiieu-or-5 ganisatie, zijn uitermate schade-3' lijk voor het Noorzee-milieu. De'?' Raad van State vernietigde op 24 G mei al de lozingsvergunning van {Jt Hydro-Agri. Rijkswaterstaat ver-,! strekte echter een gunning.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 3