13 Cor van Dijk werkte bijna 103 jaar aan 'het paradijs op aarde' m Als u de Swift Bandit laat staan bent u een dief van uw eigen portemonnees Tenzij u voor de Alto Savage kiest r-J Ëi 0É ISÊ. Bloemcorso op Thurlede Zomerfeest Toast op kunstgrasveld Schapen scheren Doorloper-project Bibliotheekboeken Britse scholieren op bezoek Achtste variathon ...Ja INT. MEUBELTRANSPORT 1 D. van Geyl Zn. B.V. Sporthal mag gebouwd worden SCHIEDAM: Vari Schiedam B.V, De Nijverheidsstraat 14 (Spaanse Polder), 010-4624922. VLAARDINGEN: Vari Vlaardingen BV, Taanderijstraat 5, 010-4356639. Rotterdams Dagblad Donderdag 13 j'ini 1991 y*ë I RW Schiedam 0e voikstuindersveremging Thurlede organiseert zaterdag 29 juni haar jaarlijkse feest Vanaf tien uur vindt rond en in het clubgebouw van het fraaie tui- nencomplex in Park Thurlede een grote rommel markt plaats Hoogtepunt zal ongetwijfeld zijn het bloemencorso voor de kinderen, dat om 14.00 uur begint. Tiental len kinderen zullen met hun versierde karretjes tn optocht achter het muziek- en majorettenkorps Juli ana langs de volkstuinen trekken. De bloemenpracht en andere praal is tot 16.00 uur te bewonderen. Toegang gratis. Het jaarlijks terugkerende zomerfeest in liet Bea- trixpark dat zaterdag 15 juni van 12.00 tot 16.00 uur plaatsvindt, zorgt op en rondom de kinderboerderij voor flinke bedrijvigheid. Al laat de temperatuur nog te wensen over. toch worden die dag de schapen van de kinderboerderij van hun wintervacht ontdaan. Schaapscheerder Huub van der Knaap uit Schiplui den zal de viervoeters met de assistentie van kinder boerderij-medewerkers vakkundig scheren, waarna de vachten tegen een kleine vergoeding zijn te ver krijgen. Amalia Voets laat vervolgens zien hoe de vachten tot wol worden gesponnen. Er wordt een demonstratie geitenmelken gegeven, men kan geitenkaas kopen en de Schiedamse imker Nico van der Drift vertelt alles over bijen en bijen- produkten. Tevens geeft Marian Loef van de Stichting de Schie damse Molens uitleg over de historie van de molens in de Brandersstad en bakt Kees Hollander met meel van graanmolen de Vnjheid diverse lekkere "hapjes. De jeugd kan zich ook op actieve wijze amuseren. De kleintjes kunnen eieren beschilderen, een tocht op een bokkenwagen maken en deelnemen aan de 'speurtocht in de heemtuin. Traditiegetrouw geeft ook de KNNV acte de presen ce met een kraam vol waardevolle informatie over de planten- en dierenwereld in het park en de nabije omgeving. Vertegenwoordigers van de Knotgroep Schiedam demonstreren hoe de knotwilgen en ande re landelijke beplanting in de wintermaanden wordt onderhouden. Nu de werkzaamheden rond de aanleg van het kunstgrasveld op sportpark Thurlede vorderen, brengt de Dienst Sport en Recreatie met de be stuursleden van Excelsior *20. Martini!, SFC en PPSC woensdag 19 juni een toast uit op de oplossing ran de veldenproblematiek. De genodigden wonen vanaf 16.45 uur een deel van de aanleg van het ruim zes ton kostende veld bij. waarna in het clubgebouw van Excelsior '20 onder het genot van een drankje informeel nog wat wordt nagepraat. Vlaardingen De kinderboerderij aan de Amsterdamlaan in Holy staat zaterdag 15 juni weer in het teken van het scha pen scheren. Met het oog op de naderende temperatuurstijgingen worden de schapen van hun warme vacht ontdaan en belangstellenden kunnen dat van dichtbij mee maken. Behalve het scheren is er ook te zien hoe de wol met behulp van een spinnewiel tot een stevige draad wordt gemaakt. Spinnen kan ook met een gewoon stokje. Mensen die dal willen proberen kunnen voor een kwartjes een zakje ruwe wol kopen en een lesje spinnen krijgen. Tevens bestaat de mogelijkheid een hele schape vacht aan te schaffen. leerlingen van de openbare basisschool de Doorlo per presenteren vrijdagmiddag 10 juni het eindre sultaat van het project waaraan ze de afgelopen drie weken hebben gewerkt Naar aanleiding van de actie 'water op rapport' van de provincie Zuid-Holland was de school het project gestart :,m de scholieren kennis te laten maken met het oppervlaktewater in de omgeving, het water als recreatiegebied, het drinkwater en de zuivering van het water. De leerlingen hebben in de buurt van de school een excursie naar een plas en sloot gemaakt, er is een rondvaart door de Rietlanden gemaakt en de water zuiveringsinstallatie De Groote Lucht werd bezocht. Vrijdagmiddag tussen 14.30 en 15.30 uur zijn de ou ders van de leerlingen op de school aan de van Lim burg Stirumstraat welkom om de werkstukken te bekyken. Geheel tegen het gebruik in kan men in de centrale bibliotheek zaterdag 22 juni ook boeken kopen. Van 10.00 tot 13.00 uur kan men oude romans, jeugd-, kunst-, knutsel- en reisboeken voor slechts ander halve gulden aanschaffen. Ook muziekliefhebbers kunnen er hun slaatje slaan want tevens gaan er oude grammofoonplaten voor het zelfde minimum bedrag over de toonbank. Vanochtend zijn acht leerlingen en twee begeleiders van de Sint Richard Gwijn High Schooi uit Wales ge arriveerd bij Scholengemeenschap Professor Casi- min Gedurende een week logeren de bezoekers bij scho lieren van Casïmir en worden de lessen van de vijfde VWO-klas bijgewoond. Verder staat er een bezoek <&n ICI in Rozenburg op het programma en wordt komend weekeinde Vlaardingen bekeken. Hoek van Holland Rohnattenlopen, kanovaren en autotrekken zijn en kele van de spectaculaire onderdelen van de Varia tion in Hoek van Holland. Dit evenement, dat jaarlijks veel toeschouwers trekt, wordt zaterdag voor de achtste maal gehouden. Het parcours in en om het centrum van Hoek van Holland eindigt bij wijkgebouw De Hoekstee met zeephelling. De teams starten in groepen van vijf personen, tus sen elf en vier uur. Het vijftal dat het parcours het snelste aflegt, ontvangt een beker als prijs. Door Ben van Haren Vlaardingen - „Ik heb een rijk leven gehad met zoveel ervaringen. En dan nog een rede lijke gezondheid op de koop toe." Tevredenheid straalde twee jaar geleden pa lingvisser, veerman, ras-socialist en oudste man van Vlaardingen, Cor van Dijk, uit tij dens zijn afscheid van de ouderensoos van buurthuis De Haven. Het was een feest in het Weeshuis, vlakbij de plek waar hij meer dan een eeuw eerder werd geboren. Zijn besluit om niet meer zelf standig te blijven wonen en in te trekken bij de jongste van zijn dochters, in Maasland, was m 1989 reden om min of meer offi cieel gedag te zeggen tegen zijn soosvrienden en vriendinnen. Van Dijk verraste op die feestelij ke bijeenkomst iedereen door on verwacht cadeaus uit te delen. Wat geld, voor de vakantieweek van de kinderclub en de busreis van de bejaardensoos. die door geldgebrek afgeschaft dreigden te worden. .Als ik straks mijn laatste af scheid neem in dat kistje, dan zul len familieleden zich verwonderd afvragen: opa had toch een paar centen?" Cor van Dijk maakte er een grapje van maar de nuchter heid waarmee hij over de dood sprak, raakte toen menig gevoeli ge snaar en veel van de aanwezi gen pinkten een traan weg. Vandaag vond het laatste af scheid van Cor van Dijk plaats. Bij de crematie op de begraaf plaats Beukenhof in Schiedam. Een hersenbloeding, die hem woensdagnacht had getroffen, werd hem noodlottig. Cornells van Dijk was een opval lende figuur in Vlaardingen en Maasland. Hij zag op 22 oktober 1887 het levenslicht in een wo ninkje aan het Weeshuisplein in Vlaardingen, waar de Biersloot nog niet gedempt was. Met 78 zee waardige houten zeilschepen was Vlaardingen toen een belangrijke vissersplaats, van dezelfde groot te als Maassluis. Stoomkracht zou hier pas tien jaar later zijn intrede doen. De industrialisatie kwam onder invloed van de openstelling van de Nieuwe Waterweg net op gang, maar telefoon- en een trein verbinding ontbraken nog. Algemeen kiesrecht kende Ne derland nog niet. In Van Dijks ge boortejaar zag het derde 'ministe rie Heemskerk' pas eindelijk kans bij de koning een grond wetsherziening door te drukken en daaruit volgde later kiesrecht naar „kentekenen van geschikt heid en maatschappelijke wel stand". Bevechten Het 'gewone volk' telde in die tijd niet mee. Het moest nog vele rechten moeizaam bevechten en Cor van Dijk heeft aan die sociale strijd volop meegedaan. Bijna alle 103 jaren van zijn lange leven heeft hij zich hiermee bezigge houden. Vanuit de overtuiging dat het doel zal worden bereikt van de beweging waarvan hij deel uitmaakte. „Eenmaal zullen er zoveel ver standige en ontwikkelde mensen op deze aarde rondlopen, dat de wereld voor iedereen een paradijs op aarde zal betekenen." Er is wel geduld voor nodig, herhaalde hij in 1989 zijn veie maien geuite pleidooi voor het democratisch socialisme: „Zelfs de volgende eeuw zal niet lang genoeg duren eer het zover is. Toch zal die tijd ooit komen." Als jonge jongen koos Cor van Dijk voor het kuipersvak. Hij kwam te werken in een Vlaar- dingse kuiperij, waar kinderar beid nog gewoon, de arbeidsom standigheden slecht en de ver diensten niet groot waren. Het loon was gebaseerd op de hoe veelheid vaatjes en vaten, die ge maakt werden. Elke kuiper moest voor zijn eigen gereedschap zor gen en was voor de kwaliteit van het te verwerken hout afhanke lijk van de (soms weinig kriti- "VJ*. If JVPt'&ifc.fr ■•A3xtékzzt: Recreanten herkennen ongetwijfeld de karakteristieke roeihouding van de immer met hoed getooide Corneiis van Dijk. De foto werd in 1982 gemaakt ter ere van zijn 75-|arig lidmaatschap van de SDAP en de PvdA. Archieffoto sche) aankoop die zijn baas deed. Om een behoorlijk loon bij elkaar te schrapen stonden kuipers soms twintig uur per dag te scha ven, te passen, te hakken, te para- fineren en hoepels te leggen. In dat klimaat onstond in Vlaar dingen een vakvereniging. De kuipersgezelipnvereniging 'Wij Streven naar Verbetering' was de eerste organisatie van werklie den, die zich in die toenmalige op klassenverschillen gebaseerde christelijke gemeenschap ging inzetten voor betere arbeidsom standigheden en hogere lonen voor het uitgebuite volk. Het ging in die begintijd allemaal nog heel voorzichtig met verzoekschriften aan patroons en overheid. Riskant Harde acties waren uit den boze en zelfs het versturen van ver zoekschriften was riskant. Cor van Dijk was nog betrekkelijk jong toen hij dit aan den lijve on dervond. Zijn belangstelling voor politiek was toen al aanwezig. Amper zeventien jaar oud nam hij een abonnement op Het Volk. „Het was vrij uniek in die tijd om als jongeman uit arbeiderskring je voor politiek te interesseren," vertelde hij twee jaar geleden toen hij als 101-jarige na 83 jaar zijn 'lidmaatschap' van Het Vrije Volk opzegde. Hij deed het met spijt schreef hij in een bedank briefje aan de hoofdredactie. ,Ai maanden ging de krant ongele zen weg. Het lukt me alleen nog de koppen te lezen. Dat heeft geen zin," In 1905, toen Cor van Dijk acht tien jaar was, schreef hij mede na mens zijn collega's in de kuiperij een vriendelijk verzoek aan de baas om de werktijden, die van 's ochtends zes uur tot 's nachts twaalf uur liepen, wat te bekorten en de werkomstandigheden te verbeteren. Het kostte hem zijn baan. Zoals hijzelf een eeuw later zei: „Ik kon naar een andere baas gaan zoeken, omdat ik een brief had opgesteld namens het perso neel." De jonge Van Dijk keerde Vlaar dingen de rug toe. Hij stapte op de boot naar Engeland in de hoop daar een nieuw bestaan op te bou wen. Het uitbreken van de Grote Oorlog leidde er echter toe, dat hij voor zijn nummer in militaire dienst moest om in Nederland de grens te bewaken. Deze oorlog ging aan ons land voorbij maar de consequenties waren zeker merk baar in Vlaardingen, waar velen zonder broodwinning kwamen toen het door oorlogsgeweld on mogelijk werd de zee te bevissen. Na zijn diensttijd keerde Cor van Dijk terug als kuiper, werd weer actief in de bond en streed mee in de SDAP om te komen tot een al gemeen kiesrecht voor iedereen. Nadat dit eindelijk in 1919 was bereikt kwam Van Dijk zelfs in beeld als kandidaat voor een plaats in de gemeenteraadsfractie van de sociaal-democraten, die toen uit vier leden ging bestaan. Een klein conflict over de drank gewoonten van een ander raads lid deed hem besluiten zich terug te trekken. Het is er in Vlaardingen ook nooit meer van gekomen. Wel is zijn oudste dochter, Jo Vermeule-Van Dijk, hier later fractievoorzitter van de PvdA en wethouder ge weest. Zelf zat Cor van Dijk slechts twee jaar in de gemeente raad van Maasland. Hij verwierf daar kort voor de Tweede Wereld oorlog grote steun voor de door hem opgerichte SDAP-afdeling. Het dorp telde maar dertien par tijleden. Maar een moedig optre den van Van Dijk in café 't Wapen van Maeslant, waar hij NSB'ers met harde argumenten onderuit haalde, leverde hem veel waarde ring en een raadszetel voor de SDAP op. In het vlietengebied tussen Maas land en Vlaardingen heeft Cor van Dijk de langste tijd van zijn leven doorgebracht. Hij kwam er op zijn 35ste terecht als beroeps visser en veerman. Een vak waar hij toevallig ingerold is. „Ik was bestuurslid van de hengelvereni- ging en beloofde de leden op een vergadering, dat ik voor de ver pachting van een flink stuk vis water zou zorgen. Er was echter geen beroepsvisser te vinden, die hier zijn brood wilde verdienen. Toen heb ik het zelf maar ge daan." Als jonge jongen haalde hij al pa ling uit de vlieten met van oude visnetten gemaakte fuiken. Het werd na 1922 zijn beroep. Van Dijk betrok in de Maaslandse Foppenpolder een woning aan de Middeiwetering. Die plek is uit gegroeid tot een vast ontmoe tingspunt voor watersporters en natuurliefhebbers. Zestig jaar fungeerde Van Dijk als veerman. Voetgangers en flet- sers, die aan het Bommeer of de Trekviiet zwaaiend of roepend zijn aandacht wisten te trekken zette hij tot op zijn 95ste jaar over in zijn roeiboot voor slechts een dubbeltje. Hij, zijn dochter Anme en schoonzoon Joop Makkus ver lieten de woning in de Foppenpdl- der toen de Stichting Beheer Landbouwgronden het gehele ge- i bied, inclusief Jachthuis, kocht in i het kader van de ontwikkeling JJ van Midden-Delfland als groen- j en recreatiegebied. i Kort voor zijn terugkeer naar[ Vlaardingen, waar hij op zichzelf j ging wonen aan de BroekwegJL werd Cor van Dijk door de Partij van de Arbeid in Maasland gehul digd.. Toenmalig landelijk voor zitter Max van den fierg liet zich eerst met de veerboot oveizetten alvorens in 't Trefpunt Van Dijk in verband met zijn 75-jarige lid maatschap van aansluitend SDAP en PvdA in de bloemetjeg. werd gezet. Hij vond hetzelf riiks^ bijzonders. „Ik ben zo lang.M' omdat ik toevallig zo oud ben;gfe£ worden O "«1» Actief bleef Cor van Dijk tot'o}^ het laatste moment. Hij was "Bij w voorbeeld nog in de weer bij d$ inspraak over het Transporteert trum in Maasland en bezocht ver°!| gaderingen van de PvdA. - Vijf weken geleden betrok hij i»rt zijn geboortestad VlaardingefP een kamer in de verzorging varr~ de Billitonflat. Zijn dochter Jol zegt: „Hij had heter best naar zijqJ zin en we hebben er van staan kiM ken hoe gemakkelijk hij, als zo'aff altijd bezige man, het niks doen kon aanvaarden." ingezonden mededeling Jan van Riebeekweg 11 - Schiedam I Tel. 010-4268071 - 4263045 Fax: 4620802 j Hoek van Holland - De bouw van de sporthal ach ter het wijkgebouw De Hoekstee kan beginnen. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft geen aanleiding gezien om het verzoek tot schorsing van enkele omwonenden te honoreren. De verwachting is dat nog deze week of vol gende week de eerste paal voor de sporthal de grond zal ingaan. !n-io7nnrlAn mnrloclnlino De Swift Bandit is een sportieve Giant Suzuki in zwart-metaflic. Met een toeren teller, digitaal klokje, achterspoiler, luxe console, vloermatten met het Bandit- beeldtnerk, ralley-wieldoppen, lichtwaar- schuwingssysteem, deurdrempel bescherm- strips, moderne striping en het Bandit-beeld- merk. De basisprijs van de Bandit bedraagt f 19.345,- inclusief metaallak, terwijl u voor"h de extra's slechts f 1.000,- betaalt. o -, - tiqvi imeii De Alto Savage is gedistingeerd, is donkerrood-metallic, heeft modieuze stoelbekleding, vloermatten met het Savage-beeldmerk, speciale striping met op de achterzijde het Savage- beeldmerk, getint glas rondom, een hoedenplank, deurdrempel beschermstrips, lichtwaarschu- wingssysteem en een rechter buitenspiegel De Savage heeft een basisprijs van f 14.193,- inclusief me taallak. Voor de extra's betaalt u slechts f600,-. Dus kom snel langs J en bekijk deze unieke auto's. PRIJS IS EXCLUSIEF AFLEVERINGSKOSTEN ER IS Al EEN ALIO VANAF F 12.995,- EN EEN SWIFT VANAF F 17.295,-. UW SUZUKI-DEALER KAN EEN GUNSTIGE FINANCIERING VOOR U REGELEN.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2