9 'Als heel SW verdwijnt, dat zou ik pas echt erg vinden' i Geniale voetballer met te luie beentjes ?Redder'-van-toen Henk Salari: 'In feite beii je weer net zo ver als driejaar geleden' PSV of Ajax, Romario of Bergkamp - dat zija de kwesties Bergkamp nog niet 'klaar' voor Spanje a i m sïï 0 Rotterdams Dagblad Zaterdag 15 juni 1931 Door Loet van ScheUebeek Schiedam - Henk Salari weet nog precies van wie de tip kwam. „Van Hendrik Offen- tèrg van Auto City. Als je nou naar Van Dijk toegaat, zëi'atè, dan bel ik hem wel even. Op zeker dat het lukt En inderdaad, toen is het ein- dèlijk'gaan lopen." Op sterven na dood was SW in de lente van '88. Schuldeisers had den het faillissement van de club aangevraagd en de curator - mr. Mentink, voormalig wethouder van Rotterdam - had bestuur en spelers voorgerekend, dat er 375,000 gulden nodig was om het leven van de club te rekken. „Bin nenben week of veertien dagen, precies weet ik het niet meer," vTOlt Salari. Easaangetrokken trainer Jan van dgf~yelden, aanvoerder Hans Loovens en hij, als langstdienen- despeler, besloten onder het mot- UTrnêt geschoten is altijd mis' de schouders eronder te zetten. En f^nvijTVan der Velden met ere voorzitter Cor de Vries op de kof- fiekwam bij Dé Stoop, ging Salari zijn kennissenkring langs - de au tohandelaren van SFC. paar viel de naam Van Dijk en hij herinneit zich nog, dat het eerste gesprek positief verliep, maar slechts kort duurde. „Hij moest ^eg. naar de burgemeester. Maar als je over een paar uurtjes terug komt, praten we verder, zei hij. Wij hebben toen de stukken opge haald, die heeft hij laten bekijken door zijn financiële mensen en uiteindelijk zei hij: Ik wil er wel in stappen. De bedrijfsvereniging Ze werden 'de redders van SVF genoemd, maar dat vond Henk Salari nergens op slaan. De red der van SVV was John van Dijk en dat Jan van der Velden, Hans Loovens en hij toevallig het con tact legden, ach... Er waren er zo veel, die destijds de benen uit hun kont liepen voor dat klup- pie en zij drieën hadden slechts het geluk dat ze de gouden tip kregen. Ze werden er niettemin tot lid van verdienste voor benoemd, Salari heeft de bijbehorende speld nog ergens liggen. Maar hoe weinig dat voorstelde, werd al heel snel duidelijk. Voor Henk Salari werd een an dere voorstopper gekocht, Hans Loovens verdween eveneens vrij spoedig uit het zicht en trai ner Jan van der Velden moest na één seizoen al plaats maken voor Michels' assistent Dick Ad vocaat. Weinig eerbiedig heette hij vanaf die tijd Jan van de bij- velden Geen van drieën zijn ze sinds dien nog vaak bij SW gesigna leerd, ook al omdat de beloofde seizoenkaart wekenlang op zich liet wachten en dit jaar zelfs he en de belasting regel ik wel. zor gen jullie dan dat andere schuld eisers afzien van hun centen." „Daar zijn we toen de andere dag meteen achteraan gegaan. Cor de Vries en Martin de Jager, Harde man van de drankenhandel, Jan Jongebreur, de tapijtmeester, al lemaal zeiden ze: als dat SW kan redden, graag. En dat ging toch om aardige bedragen hoor: 50.000, 30.000, 35.000 gulden. Nou, dat schoot lekker op natuur- lemaal uitbleef. Stank voor dank wil Henk Salari het niet noemen, maar dat er 'op een beetje lullige manier' met hen is omgesprongen, daar is hij het wel mee eens. VoIbloed-SWer als hij is, gaat het hem toch aan het hart wat er thans met de roodgroenen dreigt te gebeuren. „Ze zijn weer net zo ver als drie jaar gele den," constateert hij, met dit verschil dat het nu om heel an dere bedragen gaat Een red dingsactie als tqen geeft hij dan ook weinig kans ran slagen. „Want waar vind je nog een gro tere gigant dan John van Dijk?" Misschien dat morgen, na de laatste competitiewedstrijd te gen Sparta, iets duidelijk wordt over het lot van SW. De 'red ders' kunnen slechts hopen, dat met de betaalde tak niet ook de vereniging zelf te gronde gaat. „Dat zou ik heel wat rotter vin den," zegt Henk Salari. „Vooral voor al die mensen die daar da gelijks aan het werk zijn, de Eij- kenbroeken zal ik maar zeggen. Voor mij is SW een groot stuk van nfn leven, maar voor die mensen helemaal" lijk. En we hebben toen nog die actie op Radio Rijnmond gehad. Ik weet nog dat die man van Rent a Casa belde. Ik sta op Zestienho ven, zei hij, als je meteen komt, kun je zó 35.000 gulden van me krijgen. Dat hebben we toen bij John van Dijk op zijn bureau ge legd. Dat motiveerde lekker." Een faillissement werd uiteinde lijk, na ook nog een rechtszaak, voorkomen en 's avonds waren mr.Mentink, John van Dijk en 'de is Henk Salari veivreemdde al snel van het SW-nieuwe stijl; voelde zich eo:. beetje buitenstaander. Foto John de Pater redders van SW het stralende middelpunt vaneen grote feesta vond. „Ik heb me nooit de redder van SW gevoeld. Dat was Van Dijk. Maar het is waar, dat het door veel SWs zo wordt gezien. Terwijl zat anderen toch ook hard gelopen hebben om de club van de ondergang te redden." Was het pure clubliefde of voor een deel toch ook wel eigenbe lang, dat Van de Velden, Loovens en Salari dreef? De trainer zag een kans voorbij gaan om als hoofdtrainer aan de slag te gaan en voor de twee spelers was het dan wel niet hun boterham, maar het scheelde wel degelijk in het beleg. „Voor mij was het betaalde voet bal zo goed als afgelopen," werpt Salari (31) tegen. „Ik zou afge keurd worden, maar Jan heeft me overgehaald om nog 'n jaar door te gaan. Nee, ik deed het echt om SW te redden. Voor de club. Voor de mensen die daar 's middags de weekbrief zaten te maken, die oude kerels. Dat was mijn drijf veer, anders niet. Voor Van de Velden was het inderdaad een op stap naar het betaalde voetbal, maar Jan was in de loop der jaren toch ook SWer geworden. En Hans Loovens net zo goed." Met de komst van John van Dijk en, later, Wim Jansen veranderde er heel veel op Harga. „We kregen een pak en schoenen van de club. dat had ik nog nooit meegemaakt En alles was perfect georgani seerd, dat kun ie wel aan Van Duk overlaten." Het publiek stroomde toe. de punten iets minder, maar de op gaande lijn zat er niettemin van meet af aan duidelijk in. Henk Salari leefde helemaal op, had zo waar nauwelijks last van zijn in middels tien keer geopereerde rechterknie en speelde veertien wedstrijden constant in de basis. Toen werd plotsklaps Chris Ver- kaik gekocht, een voorstopper net als hij. „En a la minute was Salari wissel speler." herinnert hy zich. „Ik heb nog wel om een verklaring gevraagd, maar ze gayen elkaar de schuld. Nou ja, als het zo moet, zei ik, dan speel ik geen meter meer. Ik heb toen nog wel een paar keer met het tweede meege daan. maar de lol was er af. Later hebben ze me nog een ontslagbe- wijs gestuurd, om er zeker van te zijn dat ik er met op terug zou ko men." „Nee, ik ben met op 2o'n leuke manier weggegaan. Als je, zoals ik, twaalf jaar in het eerste hebt gespeeld en eraan hebt meege holpen, dat de club bleef bestaan, dan verwacht je niet aan de kant te worden gezet als de eerste de beste voorbijganger." Een jaar later, toen zijn krakke mikkige knie spelen bij SFC in middels onmogelijk had ge maakt. werd Salari nog eens door Wim Jansen gewaagd de jongste jeugd voor zijn rekening te ne men. „Dat vond hij het belang rijkste. Daar wordt de basis ge legd, zei hij altijd. Dat moet ik hem nageven; Wim heeft wel steeds geprobeerd me terug te ha len naar SW. Ik had toen net bij SVDPW getekend. Wil Je het met combineren, vroeg hij. Maar met een zaterdagclub - hoe had ik dat moeten doen?" Contact met Jan van de Velden en Hans Loovens heeft hy nauwe lijks meer en bij SW zien ze hem - zeker dit seizoen, in de Kuip - ook zelden of nooit. „Ik ben een week of drie geleden een keer naar de training gaan kijken. En ik kwam er we! eens voor de bak kerij waar ik werkte. Zag ik die jongens net uit de kleedkamer komen. Was wel een beetje een rotgevoelja." SW is de laatste jaren een andere club geworden De jongens uit de Gorzen maakten plaats voor mourboys in snelle pakken. „Strontvliegen," noemt Salan ze, „de meelopers, nagemaato die een graantje willen meepikken van het succes van John van Dijk." Hij vervreemdde al snel- voelde zich een beetje buiten-1 staander bij de club, waar hij van-, af z'n vyfde had gespeeld. „En ik weet dat méér mensen het zo voelden Salan had best willen meemaken, dat er op Harga eredivisie-voetbal werd gespeeld. „Maar nu benjem feite weer net zo ver als dne jaar geleden." Hij houdt zijn hart vast voor de 87-jarige club, „Ik hoop dat in elk geval de amateurs blij ven bestaan. Ik hoorde dat het daar ook niet zo goed mee gaat Veel schulden en zo. Zou ik nog rotter vinden dan dat hel betaalde voetbal ophoudt te bestaan. Als héél SW verdwijnt, dat zou ik pas echt erg vinden," <1 tr d '01 «1 fo S B ki sl ^bi bm m al v? -dl 'te 'ju 'S N te Mar spij opv ond proj Nu lent wez slui met jeet vooi Mar hepl ehri Mar gele vecï mee sen. Als kon feü een moe zelf febi Het Koraario de Souza Faria staat nog vijf jaar onder contract bij PSV, langer dus nog dan manager Kees Ploegsma. Dennis Berg kamp heeft bij Ajax voor vier jaar bijgetekend. De hamvraag is niettennn: hoe lang spelen de topscorers van Ajax en PSV nog in de Nederlandse competitie? De jongste geschiedenis leert immers dat de best scorende aanvallers van; de - eredivisie naar het buiten land vertrekken. Van Bas ten werd verkocht, Bosman" ook, GuUit ging, Kieft zelfs twee keer. Vroeg of laat is er die Italiaanse club die een afschuwelijke hoop geld be steedt aan eeii schutter uit de Nederlandse competitie. Bergkamp en Romario zijn schutters. Morgen kunnen zij beslisser! Wét fie'titeT'ëil' - meteen staat dan ook de eindstand vast in het klas sement van de topscorers. Bergkamp heeft er 24 ge maakt, Romario eentje meer. Getallen die in het buitenland tot de verbeel- ding spreken... Amsterdam - Dennis Bergkamp schrok wel even toen Leo Been hakker hem vertelde dat Heal Igadrid bereid was tien miljoen gulden voor hem neer te tellen. „Mijn allereerste gedachte was: téuk dat er een club interesse in me heeft. Maar toen het eenmaal goed tot me was doorgedrongen om welke dub het ging dacht ik: goh, Real Madrid wil me heb ben... Real mag het dit seizoen dan niet zo goed gedaan hebben, het is natuurlijk wel een insti tuut. En het is één van de clubs waarvoor ik ooit graag nog eens zou wjllen voetballen." Den Koninklijke uit de Spaanse iMd^tad moet nog even geduld hgbben. Voorlopig voelt Berg kamp nog niet voor een overgang. Dfr-rWes.tertoren en moeders stamppot hebben op hem nog de aantrekkingskracht van een mag neet*. Onlangs kraste hij zijn handtekening onder een vierjarig contract bij Ajax. Al hoeft nie mand- zich op de duur van de overeenkomst blind te staren, want er zijn ontsnappingsdausu- lesin.opgenomen, Bergkamp wil niet in detail tre den, 1 maar bevestigt dat zijn transferbedrag vermindert naar mate hij langer bij Ajax blijft. ,jHeLheeft geen zin getallen te noemen. Als het zo ver is, komen die vanzelf wel naar buiten, maar ftëtgaat om pittige bedragen," De net 21-jarige Ajacied denkt nog ^.onvoldoende gerijpt te zijn vponeen Spaans avontuur. „Ik ga niet eerder naar het buitenland dan-dat ik een gevestigde naam ben.'Je komt dan veel gemakke lijker binnen bij een club en wordt ook eerder geaccepteerd. Sociaal gezien ben ik ook nog niet 'klaar' voor een overstap. Ik heb geemvtiendin en ik denk niet dat ijk-me-op mijn gemak zal voelen als-ik-ergens alleen in een huis Rbm te zitten. Maar als ik me op dezelfde manier blijf ontwikke len als dit jaar, zal het er ooit wel yan komen dat ik vertrek. Een club uit Spanje of Italië heeft dan mijn voorkeur." Doorbraak Hoe de competitie 1990-1991 voor Ajax ook afloopt, voor Dennis Bergkamp persoonlijk was het een succesvol jaar. Hij brak dit Seizoen definitief door. De brood magere, rijzige, blonde 21-jarige schutter groeide uit tot één van éte belangrijkste spelers van Ajax -en werd eveneens een min of Dennis Bergkamp (A)ax): „We zullen de zaak zondag moeten forceren." Foto Pim Ras meer vaste kracht voor het Ne derlands elftal. Hij debuteerde in Oranje als invaller, op 26 septem ber in de oefeninterland tegen Italië, en droeg daarna nog vijf keer het nationale tricot. „Als ie mand mij dit een jaar geleden had voorspeld, had ik hem niet willen geloven." Bergkamps taak bij het Neder lands elftal verschilt nogal met die bij Ajax. Ri.nus Michels ge bruikt hem als schaduwspits ach ter Marco van Basten, Leo Been hakker speelt hem uit als diepste spits, sinds Stefan Pettersson we gens een blessure niet langer als de verst vooruitgeschoven front soldaat dienst kan doen. Naar de positie die hij bij Ajax in neemt gaat Bergkamps voorkeur momenteel ook uit. „Ik ben doel gericht en des te dieper je in de spits staat, des te dichter ben je bij het doel van de tegenstander," luidt zijn verklaring, En daar valt geen speld tussen te krijgen. Marco van Basten, zijn voorgan ger in de Watergraafsmeer, had al snel een hoge pet op van de in West, bij het Lucasziekenhuis, opgegroeide jongeling. „Hij is de enige die mij in de toekomst bij Ajax kan opvolgen," oordeelde de 'Milanees' al toen Bergkamp zich nog meestentijds moest behelpen met af en toe een invalbeurt. „Marco heeft er kennelijk ver stand van" lacht Bergkamp. „Maar," voegt hij er direct be scheiden aan toe, „met Marco kan ik me nog niet meten. Hij schermt de bal veel beter af dan ik en is ook nog gevaarlijker in zijn acties. Ik ben ook geen spits die leeft van zijn doelpunten. Als ik iemand vrij voor de goal zie staan en ik geef de pass waaruit gescoord wordt, geeft me dat ook' veel voldoening." Tweegevecht Het gesprek belandt met die op merking haast automatisch bij Romario, Bergkamps concurrent in het tweegevecht om de eretitel 'topscorer van Nederland'. Eén competitieronde voor het verlos sende einde leidt de sambadanser uit Rio de Janeiro met vyfen- twintig voltreffers. De prima bal lerina uit Amsterdam heeft de roos één keer minder geraakt. „Ik wil natuurlijk graag topscorer worden, maar dat is niet het be langrijkste. Het kampioenschap, daar gaat het om, al het andere is bijzaak." „Romario," stelt Bergkamp dan, „zou niet bij Ajax passen. Wij spe len bij Ajax volgens een bepaald systeem en als er dan eentje tus- senloopt die zijn werk niet doet, komen de anderen direct in de problemen. Nee, Ajax zal zijn sy steem ook nooit aan iemand als Romario aanpassen. Dat zou Ajax oneigen zijn. Ajax heeft een vast systeem, met buitenspelers en met veel meer spelers die belang rijk zijn. Het wil er bij mij ook niet in dat iemand die scoort niet hoeft te werken. Ik zou dat ten minste nooit in mijn hoofd ha len." En, glimlachend: „Daar zou ik bij Ajax ook de gelegenheid niet toe krijgen. Hier moet iedere speler werken. Marco (van Bas ten) moest dat ook toert die hier nog was. Ik vind dat ook nor maal." Ook al ligt Ajax twee doelpunten achter bij PSV, Bergkamp ziet nog mogelijkheden de landstitel voor de neus van de Eindhovense rivaal weg te kapen. „We zullen de zaak zondag moeten forceren. In de eerste twintig minuten zul len we zoveel mogelijk druk op het-doel van Vitesse moeten uit oefenen en er dan één of twee in moeten schieten. Lukt dat, dan kunnen we misschien wel met zes of zeven nul winnen. Al weet je dan nog niet of dat genoeg is, maar je weet wel datje er dan al les aan hebt gedaan." Afgelopen zondag tegen SW, laat Bergkamp weten, slapten de Am sterdamse voetballers ook met de beste bedoelingen het veld op. „En ais je je supporters dan ook nog hoort juichen omdat PSV achter staat tegen FC Groningen, dan wil je zo graag..., maar je be nen willen niet. Een heel raar ge voel is dat. Ja, ik had dat ook, ik merk dat ik op mijn laatste benen loop." Peinzend: „We hadden zondag maar één doelpuntje hoeven te maken (SW won met 1-0) en we waren bijna zeker van het kampi oenschap geweest. En als dat dan niet lukt is dat heel frustrerend. In principe hebben wij dus ge faald. Ja, ik ook." Eindhoven - Hij sliste, had o-be- nen, was erg verlegen en hij be diende zich van een klunzig soort macho-gedrag. Daarom viel Mo nica op hem. PSV viel op hem om dat hij in het Braziliaanse Olym pisch elftal zo soepel goals maak te. Dat doet hij nu al sinds okto ber '88 voor PSV. Maar Nederland valt nog altijd massaal over het fe nomeen heen: geniaal, maar met te luie beentjes. Het valt natuurlijk ook niet mee voor een nuchtere Hollander ob jectief te praten over Romario. De Braziliaan geeft daarbij aanlei ding tot achterklep en negatieve kritieken. Hij is eigenwijs, voert op het veld geen fluit uit en hij speelt vals. Bij het kaarten in trai ningskamp, in de wedstrijd als hij weer eens gluiperig probeert de bal met de hand mee te nemen. Hij is ook lastig. Toen Romario tijdens de Copa America van '89 als invaller had gescoord, in de volgende wed strijd weer twee goals maakte en vervolgens voor Brazilië de finale won door opnieuw te scoren, zette hij met een interview het land even danig op stelten. Hij be schuldigde bondscoach Lazaroni van vriendjespolitiek, vond dat de bond bemand was met corrup te mafiosi en eiste met onmiddel lijke ingang een vaste basis plaats. Zo niet, dan bedankte hij voor de nationale ploeg. Lazaroni sloeg terug, noemde Ro mario een egoïst en waarschuwde hem dat z'n houding moest ver anderen, wilde hij überhaupt nog in aanmerking komen voor het Braziliaanse elftal. Sinds die tijd gaat het niet goed met Brazilië en Romario. Geniepig De ellende begon echt op 13 au gustus van datzelfde jaar '89. Uit bij Chili werd Romario meteen na de aftrap een vinger in het oog ge stopt door zijn tegenstander Hi- sis, die hem tijdens het volgende duel geniepig in de tepel beet. Ro mario sloeg Hisis direct in het ge zicht en die actie werd door de scheidsrechter gezien: rood. Drie FIFA-wedstrijden schorsing wa ren het gevolg en het betekende dat Romario in elk geval de eerste wedstrijd van Brazilië op het WK van Italië zou missen. Het zou nog erger worden. November '89 schopte Romario het grote Steaua Bukarest eigen handig uit de Europa Cup. In Romario de Souza Faria (PSV), een fenomeen, maar hij haalt het bloed onder de nagels van Bobby Robson vandaan. Foto Cor Vos Roemenie was het 1-0 geworden voor Steaua, in Eindhoven kwam PSV weer met 1-0 achter. Toen ging Romario zich met de wed- strij bemoeien: het werd 5-1 voor PSV, met drie schitterende goals van de Braziliaan, die een dag la ter nog eens scoorde, zoals hij dat deed na de Copa America; met een interview. Zijn verhaal: 'Ik word genegeerd bij PSV, de spelers boycotten me.' Het was nu Eindhoven dat in rep en roer raakte. Het bestuur riep Romario met de leiders Kieft en Lerby aan tafel voor een goed ge sprek, waarna Romario nog een interview gaf, een heel kleintje: 'Ik word niet genegeerd bij PSV. de spelers boycotten me niet, mijn woorden zijn verdraaid.' Achteraf bleken ook de Brazili aanse journalisten zijn woorden te hebben verdraaid. „Ik heb geen enkel probleem met Lazaro ni." Dat bleek tegen te vallen. Op 4 maart 1990 brak Romario zijn scheenbeen in een duel met Gentile van FC Den Haag, Dat was een pijnlijke zaak met het WK voor de boeg. Pijnlijker werd het toen de medische staf van PSV ruim drie weken later ont dekte dat Romario ook zijn enkel banden had gescheurd. Nu werd het echt kort dag voor de spits die zo graag wilde schitteren op het WK Het lukte nog. Romario was fit toen het WK begon, miste de eer ste wedstrijd door een schorsing, maar bekeek ook de meeste ande re wedstrijden vanaf de tribunes. Lazaroni dacht wat anders over de opstelling en Romario had met terugwerkende kracht toch wel een probleem met de bondscoach. Voor Brazilië heeft Romario sinds die tijd niet meer gespeeld, voor de komende Copa America heeft hij 2ich al afgemeld. Bij PSV haalt hij inmiddels al een vol jaar het bloed onder de nagels van Bobby Robson vandaan. Dat is verre van vreemd. Andere cultuur In Brazilië wordt anders gevoet bald en anders beleid gevoerd. Bij Vasco da Gama zag de jonge Ho- mario binnen drie jaar liefst zes verschillende trainers komen en gaan. De spits is dus opgevoed- met het idee dat de coach ee£ voorbijganger is, iemand die zjjib gang mag gaan tot er twee wed-j strijden achtereen worden verl£ ren. Dat verraadt een wat andere cultuur dan in Engeland, waar ftfc. boss gezag heeft en rugdekking krijgt van een code diehetspeieiï' verbiedt dat gezag te ondermij- den, Daarbij wordt er in Brazilië an ders gevoetbald, trager, gemener. Een spits als Romario heeft oog voor de bal en voor de tegenstan der die geen kans mag kryëen een doodschop uit te delen. In Ne derland wordt Romario geacht ook oog te hebben voor zijn mede spelers en het spel bij balverlies. Daar is hij echter sowieso te hu voor. Daar staat tegenover dathetman- netje tot unieke bewegingen in staat is-als hij eenmaal aan de bal is. Bezoekers van de trainingen van P.SV kunnen het beamen: zelfs zyn medespelers worden nog elke dag op het verkeerde been gezet door Romario, die over een schier eindeloze reeks pas seerbewegingen lijkt te beschik ken. En Van Breukelen kan naar links vallen, naar rechts duiken of blijven staan, het helpt niet, want Romario maakt een karika tuurvan elke keeper. Voot PSV deed hij dat dit seizoen toch wat zuinigjes. Tegen Mont- pellïer voor de Europa Cup en te gen Feyenoord voor de beker was Romario niet thuis, in de compe titie kwam hij pas in het tweede deel op gang. Eenmaal fit zette hij toen wel een prachtige serie neer: achttien goals in vijftien volledi ge wedstrijden. In liefst tien wed strijden ging het bovendien w» beslissende doelpunten. En dat zijn natuurlijk getallen die eent tot de verbeelding spreken...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1