Waterweg Waterwegsteden hebben zelfde klachten als de grote stad G Cn ja,ikst°p Boekje als 'kapstok voor het geheugen' JBUCHE het waaigat Oudste volkswoningen knappen op Rein en Trijn Inwoners van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis verschillen niet zoveel in gezondheid Basisschool De Kring haalt de 1Q0 jaar niet Ontdek je piekje Porseleinmozaïek in Koningshof Schiedam Vlaardingen Maassluis Beleef de natuurlijke uitstraling van massief beuken. wonen 010-4343685 Rotterdams Dagblad 1 Vrijdag 21 juni 1991 De videorecorder maakt overuren aan de Markt Telkens kijken Rein en Trijn opnieuw naar de vele hoogtepunten op de net gereed gekomen band van het feest1 dat ze veertien dagen geleden in de yiaardingse Lijnbaan hal vierden. In de eigen zaak was er niet ge noeg ruimte voor. Toch was die zaak, café De Oude Markt, de reden voor het feest Immers, de ongeveer 200 man aan vaste klanten en fa milie waren r.aar de hal gekomen om te vieren dat 25 jaar eerder Rein Philip Vlaardings oudste drankgelegenheid overnam van de naar het Zeeuwse Sluis vertrokken Hans Boomert. Het is een groots feest geweest, onder leiding van ceremoniemeester Harm Brouwer. Het echtpaar Philip was eerder al verrast toen het, terugkomend van een korte vakante, een van binnen en van buiten met ballonnen en slingers versierde zaak aantrof. Nu herinneren nog bloemen, tegeltjes en een van de kinderen gekregen schilderij van de eigen zaak aan alle warme belangstelling. De ontvangen va kantie-cheque zal later worden verzilverd. Tot die tijd draait de vide oband nog menigmaal om telkens weer wat nieuws te ontdekken. Rein Philip koos een kwart eeuw geleden definitief voor een eigen café. In de winter van 1961 had hij het grafische vak de mg toege keerd. Hij was na veertien jaar het lood en het voortdurende nachte lijke overwerk voor Groot Vlaardingen en Het Stadsblad bij drukke rij Van der Drift in Delft rat geworden en nam de pacht van de kanti ne van Fortuna. Het begin was met een weekinkomen van tien gulden zwaar. De ko- lenkachel snorde wel altijd gezellig in die houten keet naast de in gang van het terrein aan de Marathonweg, maar van de eerste in komsten kon Reins schoorsteen niet roken. Na de competitiehervat ting ging het gelukkig beter. Er volgden hectische tijden met promo tie, beslissingswedstrijden en degradatie van betaald-voetbalorgani satie Fortuna. De club bouwde een stenen complex met grote kantine maar Rein kreeg geen zekerheid of hij ook daarin zou komen. Hij besloot voor zichzelf te beginnen. Rein, nu 59, en zijn vrouw Trjjnie hebben met steun van Oma (Nel) Overduin, die tot haar zeventigste in de week enden bijsprong, van De Oude Markt een trefpunt gemaakt voor vele Vlaardingers. Kommimi o-jongeren hadden er destijds een honk, de hengelaars komen er al jaren bij elkaar en drie biljartvere nigingen spelen er op niveau. Ze waren allemaal op het feest BEN VAN HAREN Voor de derde maal besteedt de AVRO in haar pro gramma Ontdek je plekje aandacht aan Schiedam. De brandersstad verschijnt 5 augustus op de beeld buis. De plekjes die dan worden getoond, kunnen 11 augustus tijdens de wandeltocht langs bezienwaar- digheden 'to het echt' worden gezien. De Grote Kerk is die dag van 12.00 tot 16.00 uur opengesteld voor bezoekers Vlaardingen Kinderkamp Voor het kinderkamp dat buurthuis De Pijpelaar van 20 tot en met 27 juli houdt, zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Dit jaar vertoeft de kampleiding met veertig kinderen tussen de zes en tien jaar in kamp huis de Meene in het Overijsselse Buurse. Voor in lichtingen kan men belien naar telefoonnummer 4343841. In de hal en gangen van ontmoetingscentrum Ko ningshof is tot en met 30 juli de tentoonstelling van porseleinmozalek, vervaardigd door de 83-jarige heer Post uit Schiedam, te zien. Post, die al 21 jaar kunstwerken van mozaïeksteen tjes en porseleinen scherven maakt, exposeert regel matig en won onlangs de tweede prijs op de Amster damse huishoudbeurs. Zijn expositie in Koningshof is tijdens vaste openingsuren te bezichtigen. Agenda zaterdag 22 juni t Tremenbeurs en modelspoorbouw: Schiespoor, Weterkade, 10.00 uur. •Fuxedo Buck (blues), Podium, 22.30 uur. Dances with Wolves (extra voorstelling), Filmhuis, 21.30 uur. Fietstocht Midden-Delfland, startpunt: VW, Koe markt, 10.00-14.30 uur. zondag 23 juni Concert: Trio Minerva, Stedelijk Museum, 14.30 uur. No Feel no Funtet, (Jazz ballads), Podium, 22.00 uur. Activiteitenmiddag voor ouderen, de 4 Molens, 13.30 uur. dinsdag 25 juni •Orgelconcert, Grote Kerk, 20.15 uur. donderdag 27 juni •Jamsessie, Podium, 22.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Carel van der Velden Brede Haven straat 6 Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donakl Bax Telefoon 4345209 Door Jan Booister Vlaardingen - Schiedammers, Vlaardingers en Maassluizers roken meer dan de gemiddelde Nederlander. Opvallend meer. Zes procent, is uit onderzoek gebleken. Maar waarom dat zo is, daarover kunnen epidemiologe Nynke van Zanden en Judith Bierens, ook werkzaam bij de GGD Nieuwe Waterweg Noord, maar dan als hoofd van de afdeling Collectieve Preventie, geen uitsluitsel geven. Ze weten het acht niet. Ze hebben het geconstateerd na een gezondheidsenquête in de drie steden. Zoals ze ook gecon stateerd hebben dat van het aan tal ondervraagde mensen in Maassluis 22,7 procent stress klachten heeft, tegen 16,5 in Vlaardingen en 17,5 in Schiedam, Maar daarvan vinden ze de ver schillen, statistisch gezien dan, niet opvallend groot. Interessant zijn de bevindingen wel. Bijvoorbeeld over astma. In Vlaardingen, dat toch wat vaker stankgolven te verwerken krijgt, heeft 5,9 procent astma-klachten Tegen 8,7 in Maassluis en 6,9 in Schiedam. Zijn de astma-patien- ten verhuisd? En neem de huidziekten; 4,7 pro cent klaagt daarover m Maassluis tegen 9,0 in Schiedam en 6,2 m Vlaardingen. Waarom dat ver schil? Of hoge bloeddruk; 5,1 pro cent ui Maassluis en 9,1 in Schie dam, naast 7,7 in Vlaardingen. En laten we depressiviteit niet vergeten. In Maassluis klaagt 8,4 procent daarover, tegen slechts 5,1 procent in Vlaardingen en 7,8 procent in Schiedam. Leuke cijfers, maar, zo moet na een gesprek met Nynke van Zan den en Judith Bierens nuchter worden genoteerd, ze zeggen met zoveel. Althans, over verschillen tussen de drie steden. Statistisch zijn de geconstateerde verschil len verwaarloosbaar. Niet signifi cant, zoals dat heet De drie steden wijken niet zoveel van elkaar af wat de beleving van de gezondheid betreft En dat mocht eigenlijk ook wel een beet je worden verwacht, verklapt het GGD-tweetal. Dus luidi de vraagwaarom dan een onderzoek? Judith Bierens neemt het woord „Voor ons zijn het belangrijke ge gevens. Nu kan, als een probleem wordt gesignaleerd, met onder zoek worden aangetoond of het een echt probleem ts. Gemeenten kunnen niet meer zeggen dat iets niet voor komt. En ook dat is be langrijk voor beleid. Steun Belangrijk is verder dat we nu kunnen aantonen dat we dezelfde problemen hebben als een grote stad als Rotterdam. En daar gaat veel overheidsgeld naar toe m verband met die gezondheid. Nou, wij kunnen nu zeggen dat wij m principe ook recht op zulke steun hebben." Nynke van Zanden, die het eigen lijke onderzoekswerk heeft ge daan en daar hard aan heeft ge werkt' „Het is de bedoeling dat er over een aantal jaren weer een soortgelijk onderzoek wordt ge houden. Dan kunnen uitkomsten worden vergeleken en kan je zien hoe gezondheid en gezondheids beleving zich ontwikkelen." Judith Bierens: „Er gebeurt van alles in de maatschappij. Dat heeft heel vaak zijn invloed op de gezondheid van mensen. Straks kan je vergelijken, heb je meet punten. En je kan natuurlijk wel gericht aandacht besteden aan za ken. Aan dat roken bijvoorbeeld, dat hier hoger ligt." Maassluis kent een minder slecht ziektebeeld, maar weer wel meer stress en depressiviteit. Hoe kan dat? Nynke van Zanden: „Het zou kunnen dat het komt omdat Maassluis iets minder stedelijk is dan Vlaardingen en Schiedam. Nynke van Zanden (links) en Judith Bierens; In Schiedam, Vlaardingen en Maassluis wordt meer gerookt dan gemiddeld in Nederland. Foto Fötobureau Roel Dijkstra Dat kan tot een betere beleving van de woonomgeving leiden. En tot minder gezondheidsklachten. Aan de andere kant, veel Maas sluizers werken in Rotterdam en nemen hun problemen en zorgen van het werk mee naar huis. Maar dat zijn veronderstellingen." Wat de onderzoeksters ook wel opviel, naast het markante ver schil bij het roken, waren de, zo als dat genoemd wordt, sociaal- economische gezondheidsver- schillen. Judith Bierens: „Men- sen met een lagere economische status voelen zich ook minder ge-1 zond dan mensen met een hogere economische status. Je ziet dat in grote steden al, maar je ziet het nu ook in Schiedam, Vlaardingen j en Maassluis." I Dat soort conclusies, daar gaatj het eveneens om, verzekeren bei-"' de GGD-medewerksters. Ze wik len ook meer de regio's met el kaar vergelijken dan Schiedam, Vlaardingen en Maassluis onder ling. Die vergelijkingen met an- dere gebieden leveren echt bruik baar materiaal op. Nynke van Zanten en Judith Bie- rens vinden de verschillen bij de reuma-cijfers wel opvallend (Schiedam 14,0, Maassluis 8,2 en i Vlaardingen 10,1). Een mogelijke verklaring kan zijn dat er in Schiedam procentueel gezien meer oudere mensen wonen. -J Nynke van Zanten: „Maar je zou met huisartsen kunnen gaarne overleggen over de vraag of de ge constateerde klachten overeen komen met hun bevindingen. Want ze zijn nu door de mensen zelf opgegevenniet door artsen." Judith Bierens: „En er dan wat aandoen.Oppreventiegebiedbij- voorbeeld. Zorgen dat er meer be-' wogen en minder gerookt wordt. Dat drank met mate wordt ge bruikt en goed naar voeding wordt gekeken. Maar dat doen we ook al, onder meer op scholen." Schiedam - „Vroeger bouwde men goedkope scholen, maar die werden na vijftig jaar afgedankt. Men krijge van dit schoolgebouw den indruk, dat het er over hon derd jaar niet veel anders zal uit zien dan thans." Met deze woorden, in 1930 uitge sproken door de toenmalige wet houder van onderwijs P. de Bruin tijdens de open dag van de splin ternieuwe school aan het Iföns Halsplein in Schiedam, begint het boekje 'Dag school'. Het 40 pagina's tellende drukwerk is ge schreven door Peter Oole, een leerkracht van de openbare basis school De Kring. Oole geeft al tien jaar les in het schoolgebouw aan het Frans Halsplein. De aanleiding voor het schrijven van het boekje is duide lijk; over enkele weken op de eer-, zaterdag 22 juni Wandelconcert Animato koor, Grote kerk,17.00 uur. Concert met aansluitend fancy-fair, kinderkoor Jong Vlaardingen, Leger des Heilsgebouw, Magnoli astraat 41,13.30 uur. Fietstocht Midden-Delfland, startpunten: WV en kantoor recreatieschap aan de Zuidbuurt 85, 10.00- 14.30 uur. K)ndag23jum Slotdienst jongerenkoor Real Choice, Ichtuskerk, 19.00 uur. dinsdag 25 juni Bingo, de Pijpelaar, Willem Pijperstraat 10,20.00 uur. zaterdag 22 juni •Fietstocht Midden-Delfland, start:VW, 10.00-14.30 uur. KNAU-loop, start: Merellaan/Kwartellaan, 14.00 uur. •Rollerdisco, Oiympiahal, 19.00 uur. •Orgelconcert, Immanuelkerk, 20.15 uur. dinsdag 25 juni Start avondfietsvierdaagse, WV, 19.00 uur. DB BSB BB0Q3 Icxrn nmnrpan; markt 57 vlaardingen ste dag van de grote vakantie, zal «het pand met de moker worden bewerkt. Het voorspelde getal van 100 jaar ral het schoolgebouw dus niet ha len. Het onderhoud en de repara ties aan het 61 jaar oude pand kosten meer dan het bouwen van een nieuwe school. Peter Oole vindt het net als vele anderen jammer dat het statige schoolge bouw wordt gesloopt. Hij heeft daarom de geschiedenis van het schoolgebouw samengevat in een boekje. Sneeuwbal De leerkracht begon aan het be gin van dit schooljaar met zijn klas -naar informatie over de school te zoeken. De speuractie had een sneeuwbaleffect want en kele maanden later zwom hij in "een enorme hoeveelheid gege vens. „Je komt op een gegeven mo ment om in de informatie," ver telt de leerkracht „Ik kreeg via- via naast foto's, rapporten en kranteknipsels ook heel veel mondelinge informatie. Vooral de mensen die hier zo'n 40 a 50 jaar geleden op school hebben geze ten, komen op je af als vliegen op de stroop. Zij vinden het heerlijk om over de schooltijd te kletsen." De herinneringen, feiten, namen. Een van de 11 iustraties uit het boekje: Juffrouw Meurs met haar derde klas in 1932. foto's en jaartallen werden door Peter Oole op een rijtje gezet. „Het is niet een boekje waarin al les tot in de puntjes beschreven staat, maar een boekje dat dient als een kapstok voor het geheu gen. Je moetje beperken anders kan je boeken vol blijven schrij ven," legt Peter Oole uit. In 'Dag school' komen uiteenlo pende onderwerpen aan bod. Zo wordt er onder het kopje 'De naam van de school' uitgelegd hoe het kwam dat de openbare school in de Westwij k eerst Ml en M2 heette, vervolgens naar de pe dagoog Jan Ligthart werd ver noemd om tenslotte in 1987 om gedoopt te worden in De Kring. Een paar pagina's verder is er een afdruk uit de boekhouding van het eerste schoplboofd te vinden. Het eerste schoolhoofd, de nu 92- jarige C.P. van Huiten, heeft ove rigens een belangrijke rol ge speeld bij de totstandkoming van het 'geschiedenisboekje'. Peter Oole vertelt dat meester Van Hui ten heel wat antwoorden op zijn vïagen heeft kunnen geven. „Hij weet nog heel veel over de beginperiode van het schoolge bouw. Zo wist hij me precies te vertellen dat de conciërge 's mor gens de kachels vaak veel te laat aanmaakte zodat het de eerste les-uren niet uit te houden was van de kou. Ook bleek die, con ciërge regelmatig leerlingen in het kolenhok op te sluiten." Vanavond om half acht wordt tij-J! dens de 'Uithuilavond' van het schoolgebouw het eerste exem plaar van het boekje 'Dag school'1 aan meester Van Huiten overhan- digd. Daarna kunnen belangstel- lenden het boekje voor vijf gul den kopen en de tentoonstelling" '60 jaar schoolgebouw' in de schoolgangen bekijken. Voor oud-leerlingen is er vanavond een reünie. In de verschillende klas lokalen kunnen zij met klasgeno ten herinneringen ophalen en af scheid nemen van het nostalgi sche schoolgebouw. Schiedam Zeventig jaar oud zijn de woningen in de Pen- drechtsestraat en directe omge ving. Het zijn 59 huizen, die sinds april onder handen worden geno men. Ze zijn indertijd neergezet door de Vereniging Volkshuisves ting, Bij de renovatie krijgt het oude, fantasievolle metselwerk zijn fraaie tekening terug. Dank zij-de hogedrukspuit valt ook het embleem weer op, dat de woning bouwvereniging in de muren liet aanbrengen. Dertig van de woningen krijgen een zogenaamde hoog-niveau-re- novatie, wat betekent een vergro ting en nieuwe indeling van de woning, de aanleg van een centra le verwarming en andere moder niseringen. De huur komt uitein delijk op 480 gulden. De bewoners van deze panden trekken tijdelijk in een wisselwo ning. De aanpassingen in de ove rige huizen zijn minder ingrij pend, wat ook betekent dat de hu ren op een lager niveau komen (325 en 140 gulden per maand). Woningbouwvereniging Schie dam is bij de grote fusie van alle plaatselijke woningbouwvereni gingen eigenaar geworden van deze eerste volkswoningen van dejeneverstad. De eerste door een woningbouwvereni ging In Schiedam ge bouwde huizen in Klaaswaalsestraat, Pendrechtsestraat en Mlddelharnlsse- s tra at staan in de steigers. Bij de op knapbeurt, die ze sinds april krijgen, komen het zeventig Jaar oude fraaie met selwerk en embleem van 'Volkshuisves ting' (inzet) weer duR: deltjk In beeld. Foto's Geirrt de Heus -"■f ■n Vereniging Volkshuisvesting werd aan het begin van deze eeuw, opgericht door arbeidersorgani saties, die naar betere huisves ting voor het volk streefden. La ter volgden aan kerken en politie ke partijen gebonden woning bouwverenigingen. De overheid hield zich in die tijd nog niet be zig met volkshuisvesting. Eind van dit jaar is de renovatie

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2