Rotterdam 13 Gehandicapte kinderen zitten urenlang in bus u i1.5^1 Nog geen oplossing voor vuil zinkafval i 'Serieus gesprek' op komst over vrijgeven van drugs 'Leerlingenvervoer is hollende achteruit gegaan' 4 i Raadsleden kraken fietsenstalling Aantrekkingskracht van Rotterdam in 1990 groter Rotterdammer vervoerde heroïne in 'Sintpapier' Wilton verliest duikbootzaak Hele lading nu opgeslagen in silo bij St. Laurenshaven Oude blusboot voorde tweede keer op geknapt Start: honderd keer geautomatiseerd 'Niet oplossen van ellende en overlast is blijk van maatschappelijk onvermogen' Landinrichting kraakt tracés TGV en Betuwelijn '1 'Referendum over CAO voor sjorders' Rotterdams Dagblad Zaterdag 29 juni 1991 Schiedam - Twee Schiedamse gemeenteraadsleden hebben gistermiddag met een betonschaar het hangslot van de gemeentelijke fietsenstalling op de Koemarkt opengeknipt. Gerard Verhulsdonk (WD) en Herman Posthoorn (PvdA) gaven het lichtelijk geschokte publiek daarna toestemming de fiets in de stalling plaatsen. De stalling is al enkele maanden gesloten en de ge meente Schiedam ziet voorlopig geen kans een nieu we beheerder aan te stellen. De vonge beheerder werd door de gemeentelijke sociale dienst op straat gezet omdat hij protesteerde tegen de slechte ar beidsvoorwaarden. Sindsdien kunnen winkelende Schiedammers nergens in de binnenstad meer hun fietsen kwijt „Te gek voor woorden," meent Her- Shan Posthoorn. „Het is volstrekt onredelijk wat de gemeente doet. Een keet neerzetten als bewaakte stalling, op krakkemikkige manier het beheer rege len en ais dat niet lukt de boel op slot doen, zodat de mensen nergens meer terecht kunnen." De twee raadsleden hebben eerst geprobeerd de zaak via de gebruikelijke wegen op te lossen. Maar kritische vragen in een raadscommissie haalden niets uit. „Dan regelen we het zelf wel," besloten Verhulsdonk en Posthoorn. De Schiedamse raadsleden Verhulsdonk (links) en Posthoorn gaan met zwaar materieel het slot van de fietsenstalling te lijf. Foto Roel Dijkstra Rotterdam - De toeristische aantrekkingskracht van Rotterdam is het afgelopen jaar groter gewor den. In 1990 heeft de Rotterdamse VW 3.937.013 be zoekers geleid bjj de belangrijkste attracties. Dat is bijna één miljoen bezoekers meer dan in 1988 en bij- sa een half miljoen meer dan in 1989. De VW heeft in de telling over 1990 de bezoekers aan Rivoli, de Rotterdam Pittsburgh Regatta en andere evenfe- menten in het kader van Rotterdam 650-jaar buiten beschouwing gelaten. Dé meeste bezoekers noteerde vorig jaar Diergaarde Blydorp (862.000), al waren dat er toch minder dan in 1989 (904,900). De grootste winst werd vorig jaar ge- boekt door museum Eoymans-van Beuningen (438.575 bezoekers tegen 225.712 in *89) en het Imarc- -theater (1990:225.000,1989:148.800). De betere hotels (Masse I) in Rotterdam hebben vo- trigjaar ook goede zaken gedaan, Zij noteerden 32 procent meer overnachtingen. Met 28 grote interna tionale'-congressen klom Rotterdam op tot vierde ccngres'stad (achter Amsterdam, Den Haag en Maas tricht) van ons land. De grote evenementen trokken véle duizenden dagjesmensen naar de stad. De ma rathon is in dit rijtje met een miljoen bezoekers de onbetwiste nummer een, gevolgd door het zomercar- naval (650.000) en de Regatta (500.000). (Arnhem -.De officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank.eiste gisteren een gevangenisstraf van - drieënhalf jaar tegen'een dertigjarige Rptterdam- 'rher. Hij zou betrokken zijn geweest bij een heroine- transactie, - Samen met een plaatsgenoot zou de man op 20 de- cember 1989 bij het centraal station in Nijmegen twee kilo heroïne hebben opgehaald, verpaktin Sint •".Nicolaaspapier. Het duo werd op de terugweg op de A16, bij Rotterdam, staande gehouden Bij inspectie van de kofferbak werden de harddrugs gevonden. -De verdachte ontkent iets te maken te hebben met - .de drugstransacüe. Hü zou op het verzoek van zijn - vriend naar Nijmegen zijn gereden omdat deze daar een cadeautje moest ophalen. Toen de-dertigjarige op de snelweg werd aangehouden, dacht hij dat het ging om de autogondel die hij niet omhad, zo zei hij op de zitting. De Nijmegenaar die de drugs leverde (een 'forse be- roepshandeiaar', aldus de officier} heeft een celstraf van zes jaar opgelegd gekregen. Hij is tegen het von nis bij de Hóge Raad in cassatie gegaan. De kennis van de dertigjarige kreeg twee jaar gevangenisstraf. De ofticier van justitie wilde van het verhaal van de verdachte niets weten. „Daders willen vanwege het grote risico per se geen met-ingewijden bij heroine- tran:,-porten." zo verklaarde hij. rSè rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. 70en Haag - Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven (CBB) heeft gisteren het beroep van Wilton Fijenoord afgewezen tegen het besluit van t het ministerie van economische zaken uit 1988 om 1 een exportvergunning aan Wilton Fijenoord te ver- 7 strekken voor de levering van vier duikboten aan -Taiwan. De Schiedamse scheepswerf had beroep aangetekend om daarmee een schadeclaim van en kele mijoenen aan de Staat te kunnen voorleggen, tHet was de tweede keer dat Wilton Fijenoord de wei gering van een exportvergunning aanvocht Ook in -.1983 weigerde het ministerie een vergunning voor "een vervolgorder. Dat gebeurde omdat de diploma- tieke betrekkingen tussen China en Nederland em- 1 stig waren bekoeld, nadat Wilton eerder wel een ver- 1 gunning kreeg voor de levering van twee duikboten aan Taiwan. Het CBB wees het beroep tegen de wei gering in 1984 af. De Tweede Kamer beloofde in 1983 compensatie in de vorm van vervangende orders, maar die zijn vol gens advocaat mr. Scheiffers nooit geplaatst. Wilton Fijenoord leed een verlies van.45 miljoen gulden en moest begin l988denieuwbouwafdelingvan de werf sluiten en 600 mensen ontslaan. De aanvraag voor de exportvergunning in 1988 was volgens de advocaat een uiterste poging van de werfdirectie om de - nieuwbouwafdeling te redden, Door Jolande van der Graaf Rotterdam - Het vervoer van ge handicapte kinderen van en naar de Rotterdamse scholen voor spe ciaal onderwijs is uiterst slecht geregeld. De reistijden voor kin deren die buiten de stad wonen, zijn zo vaak zo lang dat ze over vermoeid op school aankomen en daardoor een grote achterstand oplopen. Vooral op de Rotterdamse Prin ses Margriet Franciscaschool (voor slechtziende kinderen uit heel Zuid-West Nederland) drei gen de problemen uit de hand te lopen. De oudercommissie van de school besloot het leerlingenver voer na een stroom klachten aan een onderzoek te onderwerpen en heeft inmiddels al tevergeefs bij de tweede kamercommissie voor onderwijs en wetenschappen aan geklopt. De groep ouders kwam tot de ont dekking dat tientallen slechtzien de kinderen -waarvoor reizen toch al een zware belasting is- veel te lang in de auto zitten. Door de afmattende bus- of taxint ra ken de leerlingen oververmoeid en kunnen ze zich op school niet meer concentreren. ..De kinderen worden daardoor ernstig belem merd m hun sociale en emotione le ontwikkeling", licht voorzitter H. Jetten van de oudercommissie toe. Vier uur De officiële richtlijn van de Vere niging Nederlandse Gemeenten (VNG) is maximaal anderhalf uur reizen per dag, Maar op veel scho len zijn reistijden van tweeëneen half uur geen uitzondering. Drie kinderen van de Prinses Margriet Franciscaschool (de jongste is ze ven jaar) zijn per dag zelfs vier uur onder weg; een afstand die een pnvé-auto in één uur en drie kwartier overbrugt. „Eenmaal thuis zijn onze kinderen natuur lijk te afgemat om te spelen of aan het gezinsleven deel te nemen," vervolgt Jetten, „Die pleziertjes Lopen ze dan ook nog eens mis." De vertragingen ontstaan omdat de leerlingen op parkeerplaatsen langs snelwegen verschillende keren moeten overstappen. Vaak moet langer dan een uur worden gewacht op bussen of taxi's, die ook bij andere scholen voor spe ciaal onderwijs kinderen opha len. In de afgelopen tijd is het aantal gecombineerde ritten sterk toegenomen en worden m taxi's en bussen veel meer leerlin gen vervoerd dan voorheen. „Bovendien worden kinderen met allerlei verschillende handi caps en leeftijden bij elkaar in de auto gepropt," zegt Jetten. „Dat resulteert regelmatig in ruzie, af en toe zelfs in een handgemeen. Begeleiders zijn ook al afge schaft De taxichauffeur, onge schoold, moet de zaak dan maar zien te sussen. Het maakt kinde ren bang, zelfs erg geïrriteerd. Zo langzamerhand proeven we veel verzet tegen schooi. Vooral tegen het reizen." Schokkend Plaatsvervangend schooldirec teur C. Verschoor noemt de be vindingen van de cudereommis- sie 'bijzonder schokkend'. Meer directeuren van scholen voor spe ciaal onderwijs in Rotterdam me nen dat het leerlingenvervoer na het instellen van een nieuwe wet in 1987 -waarin is vastgelegd dat elke gemeente apart met een rijksbijdrage'rond moet zien te komen- hollende achteruit is ge gaan. Dit in tegenstelling tot de mening van staatssecretaris Wal lage, die vorig jaar constateerde dat de uitvoering van de wet geen enkel probleem heeft opgeleverd. „Daar deugt geen barst van," vindt directeur R. Witvoet van de Rotterdamse Mytylschool voor li chamelijk gehandicapte kinde ren. „De kosten mogen dan om laag zijn gegaan, de kwaliteit van het vervoer is er alleen maar slechter op geworden, Een koud kunstje om te zeggen dat de nieu we regeling geslaagd is. Als je alle ziekenhuizen sluit, lopen de kos ten in de gezondheidszorg ook te rug.'' De oudercommissie van de Prin ses Margriet Franciscaschool gaat samen met de Gehandicap tenraad ook op de andere Rotter damse speciale scholen een on derzoek instellen. „Een prima idee," vindt directeur Den Ouden van de dr. F. Hogewindschool voor slechthorenden. „Ook wij kampen met grote problemen. Bij ons worden veel kinderen door die gecombineerde ritten trou wens veel te vroeg of te laat bij school afgezet. Het is de hoogste tijd dat er iets gaat gebeuren." Binnenkort stapt de oudercom missie van de Prinses Margriet Franciscaschool opnieuw naar de Tweede Kamer. Rotterdam - De 2900 ton zwaar vervuild zinkconcentraat, dat lag opgeslagen op het terrein van het overslagbedrijf Frans Swarttouw BV bij de Vuleaanhaven in Vlaar- dingen, is gisteren overgebracht naar de Rotterdamse St. Laurens haven. Daar is het gestort naast een tweede lading van 1700 ton zinkconcentraat. Het is nog niet duidelijk wat er met het afval gaat gebeuren. Volgens een woordvoerster van Frans Swarttouw BV moest de la ding bij de Vuleaanhaven worden verplaatst „nu is gebleken dat het een beetje te vervuild is." Volgens het bureau Bijzondere Wetten van de gemeentepolitie Vlaardin- gen bevat het afval hoge concen traties cadmium en lood. Verder ontbrak de benodigde in, uit- en doorvoervergunning. Het zinkaf val ligt nu in een speciale, afgelo- ten silo op het terrein van Frans Swarttouw BV aan de St. Lau renshaven. Onderzocht wordt of de stuwa door nalatig is geweest bij de op slag van het chemisch afval. „Misschien dat we in de toekomst wat alerter moeten zijn naar onze opdrachtgevers toe," erkent de woordvoerster, „en zelf moeten onderzoeken of zo'n lading wer kelijk wordt afgenomen." Justitie is deze week gestart met een strafrechtelijk onderzoek te gen de Rotterdamse importeur van de 2900 ton zinkconcentraat, dat in twee zendingen in januari en mei in de Vuleaanhaven kwam. Volgens Frans Swarttouw BV is het Algemeen Transport Bureau (ATB) in Rotterdam de opdrachtgever. Polen Inmiddels is vast komen te staan dat er voor de 1700 ton zinkcon centraat, afkomstig van de Duitse afvalmakelaar Handelstransport und Abfallverwerkung (HTA). geen afnemer is. De bedoeling was dat de lading zou worden doorgevoerd naar Polen, maar daar mag het niet worden inge voerd. Het ministerie van VROM eist nu dat dit deel van het afval teruggaat naar de afzender. De 2900 ton zal eenzelfde lot zijn be schoren, als ook de mogelijke Russische afnemer weigert het spul te accepteren. De milieu-organisatie Greenpea ce zegt de ontwikkelingen rond om de ladingen zinkconcentraat nauwlettend te volgen. Een woordvoerder erkent echter dat het voor VROM moeilijk is de par tijen afval terug te sturen, omdat er op dit gebied geen EG-richtlij- nen zijn. „Er komt wel een concept-veror dening aan," benadrukt hij, „waarin zeker moet worden opge nomen dat elke lidstaat de moge lijkheid heeft dit soort afval naar de afzender terug te sturen. Dat gedoe met het zinkafval in Rot terdam is weer een goed voor beeld hoe het niet moet." til lm IQ) JJJ Li. Rotterdam - Uitzendbureau Start vierde gisteren een klein feestje. In de Start-vestiging aan de Rot terdamse Vieramb'achtstraat werd het honderdste automatise ringssysteem in gebruik geno men. Dit speciaal op de uitzend- branche toegesneden automatise ringspakket maakt het mogelijk nóg meer aandacht te besteden voor de bemiddeling van werk zoekenden. Drs. J. de Koning, oud-minister van sociale zaken en werkgele genheid, en R, Lubbers, voorzit ter van het Regionaal Bestuur Ar beidsvoorziening Rijnmond wa ren bij de officiële ingebruikna me aanwezig. In één jaar tijd heeft Start hon derd vestigingen geautomati seerd en vijftigduizend relaties en tweehonderdduized werkzoe kenden in het systeem ingevoerd. Start houdt zich vooral bezig met niet-eommereièle arbeidsbemid deling. De voormalige Amsterdamse motorbrandblusboot Jan van der Heyde is voor de tweede keer In korte tijd volledig In z'n oude glorie hersteld. Eind vorig Jaar lag de juist geheel gerestaureerde boot vlak voor de geplande feestelijke oplevering ineens op de bodem van de Oude Haven te Rotterdam. Een achteloos wegge legde koelslang had voor een kleine ramp gezorgd. Hij was van de motor gegleden onder de waterspiegel en volgens natuurkun dige wetten loopt de boot dan vol, hetgeen dan ook gebeurde. Maar gistermiddag was het opnieuw feest. De Jan van der Heyde ziet er weer piekfijn uit, dankzij de inspanningen van de mensen van de Stichting Openlucht Binnenvaartmuseum, die het vaar tuig in bruikleen heeft van het Brandweer museum in Hellevoet- sluis. Door Han van der Leur Rotterdam - De bereidheid om een serieus gesprek te voeren over het vrijgegeven van drugs is in Rotterdam nadrukkelijk aan wezig. Die bereidheid wordt inge geven door de zichtbare menselij ke ellende waartoe drugsversla ving leidt en door de overlastge vende criminaliteit die er het ge volg van is. Concrete resultaten van zo'n discussie verwacht men nauwelijks, maar de tijd voor het opnieuw aanzwengelen ervan wordt niettemin rijp geacht. Jaap van de Scheur, PvdA-ge- meenteraadslid in Rotterdam, is voorstander van het vrijgeven van drugs, ook van harddrugs. In het programma 'Spraakwater aan de Maas' van Stads TV Rotterdam (uitzending vandaag om 17.30 uur met herhalingen op latere uren) houdt Van de Scheur een pleidooi voor het gratis verstrekken van drugs. Hij kondigt aan dat er op gemeentelijk niveau spoedig een 'serieus gesprek' over dit onder werp zal worden gevoerd. Van de Scheur noemt behalve drugsver slaving overigens ook nadrukke lijk de grote werkloosheid in Rot terdam als bron van problemen. Het raadslid hoeft tijdens wande lingen door de stad met afschuw geconstateerd hoe verslaafden, jonge vrouwen en mannen, zich prostitueren en uit roven en ste len gaan om hun verslaving te kunnen bekostigen. Van de Scheur verwacht dat de discussie over zijn voorstel een pittige zal zijn. „Ik ben geen des kundige en ongetwijfeld komen er mensen die dat wel zijn met tal loze bezwaren. Dat gebeurt vaker als je je kop boven het maaiveld steekt. Ik zeg alleen: moetje zien wat er met dié kinderen gebeurt. Daar moet iets aan gedaan wor den." Documentaire Een aanzet tot dat gesprek wordt komende maandagavond al gege ven, De Rotterdamse PvdA-frae- tie heeft dan drugs en prostitutie op de agenda staan en zal kijken naar de onlangs op tv uitgezon den documentaire 'De Streep' over de heroineprostitutie aan de G. J.deJonghweg. Deze film was voor fractievoorzit ter Jan Janse aanleiding het on derwerp op de agenda te zetten. Janse: „Binnenskamers is de dis cussie nooit weggeweest, maar tijdens die uitzending werd weer duidelijk hoezeer het probleem een blijk van onvermogen van de samenleving is. Je zorgt ervoor dat deze vrouwen nog wel enigs zins een leven kunnen leiden, maar staat tegelijk toe dat ze uit eindelijk hun doodvonnis vol trekken." Voor Janse zijn er twee redenen om de discussie over het vrijge ven van drugs weer aan te zwen gelen: het feit dat deze vrouwen 'de vernieling ingaan5 en de wens een goede manier te vinden om neveneffecten van drugsversla ving zoals verwervingscriminali teit te bestrijden. Ook in politiekringen wordt aan gevoerd - zoals onlangs door de Rotterdamse korpschef R. H. Hessing - dat het legaliseren of vrijgeven van drugs deze midde len uit de criminele Sfeer haalt en voor een belangrijk deel een ein de kan maken aan overlast als ge volg van verwervingscriminali teit. Daarbij wordt echter steevast aangevoerd dat het vrijgeven van softdrugs en middelen als heroi ne en cocaïne alleen kan gebeu ren na internationale afspraken, minimaal op Europees niveau. Nederland zou anders een eiland gaan vormen met grote aantrek kingskracht op verslaafden en potentiële gebruikers. Legalisering van drugs zou ook andere besparingen opleveren: cellen zouden niet meer in beslag worden genomeij door mensen die zich schuldig hebben ge maakt aan met drugs samenhan gende criminaliteit. De politie zou bovendien meer tijd kunnen besteden aan andere taken. De overheid zou enorme bedragen kunnen overhouden door het hef fen van BTW over bijvoorbeeld hasj en marihuana. In de praktijk zijn drugs welis waar nog niet gelegaliseerd, maar is er wel al sprake van normalise ring. De handel in softdrugs wordt vrijwel ongemoeid gelaten en in de Pauluskerk van dominee Visser is met medeweten van po litie en gemeente een 'gedoogzo ne' ingericht voor het gebruik van cocaïne en heroïne. Open geest Voorzitter D. Dekker van de Rot terdamse CDA-fractie is bereid om 'met een open geest' na te denken over deze zeer complexe materie. „We zijn het ermee eens dat er sprake is van een fors pro bleem. Het is duidelijk dat we mee willen doen aan constructie ve pogingen de problemen te ver minderen. Ik constateer wel dat er in deze al oudere discussie niet echt veel nieuwe argumenten meer worden aangedragen." „In plaats van aan vrijgeven van drugs kun je ook denken aan het aanpassen van het bestaande methadonprogramma of het aan pakken van het helen van gesto len goederen. Daar moeten we kritisch naar kijken. We moeten de gevolgen van de verschillende vormen van verslaving ook in hel dere proporties zien. De maat schappelijke gevolgen van roken en drinken zijn bijvoorbeeld veel ingrijpender dan die van de ver slaving aan drugs." „Het is ook de vraag of je ruimte moet geven aan de gedachte dat het alom vrijheid-blijheid is, zon der .die aan bepaalde normen te binden. En moeten de gevolgen van het zoeken van genot wel worden afgewenteld op de over heid? Niettemin achten wij een nieuw gesprek zinvol om de maatschappelijke klokken weer eens gelijk te zetten." Barendrecht - De Landinrich- tingscommissie IJsselmonde vindt het plan van de Nederland- se Spoorwegen om een alternatief tracé voor de Betuwelijn langs Hendrik Tdo Ambacht en Zwijn- dreeht te gaan onderzoeken on aanvaardbaar. Dat geldt volgens de leden van de commissie ook voor de voorgestelde tracés voor |p| de 'flitstrein' (TGV) door IJssel- w. monde. Dat bleek gisteren tijdens pj een vergadering van de commis- sie. In de ogen van de leden betekent het alternatieve traject voor de goederenspoorlijn door de polder tussen H.L Ambacht en Zwijn- drecht een 'enorme aanslag op een hoogwaardig tuingebouwge- bied'. Ze vinden dat de verbin- ij ding zo veel mogelijk moet wor den gekoppeld aan de bestaande rijkswegen A15 en A16. „Dit tra cé zou desastreus zijn, van de i ruimtelijke eenheid in de Zwijn- jjj drechtse Waard blijft weinig over," mopperde burgemeester Broekhuis van H.I. Ambacht. „We hebben juist het streekplan Zuid-Holland Zuid vastgesteld en nu komt daar weer een ander ver haal overheen. Dit is al de derde variant in twee jaar tijd. Op deze manier word je als gemeentebe stuur ook als onbetrouwbaar aan geduid." Volgens het streekplan zouden er in de toekomst in het gebied vierduizend woningen worden gebouwd. Verder komt er plaats voor een kassengebied van honderd hectare groot. "- 'A „Minister Maij-Weggen wil het '1 tracé medio 1992 vaststellen en in 1998 zou de lijn al klaar moeten zijn. Dat betekent dat zij in 1995 over de gronden moet beschik- ,-srI ken. In mijn ogen is dit een on overkomelijke ingreep voor de tuinders in het gebied," stelde Broekhuis, die werd gesteund door de rest van de commissiele- .*8 den. De aanleg van een verbinding voor de flitstrein door IJsselmon de zou volgens de leden een 'ge weldige doorsnijding' van land bouwgronden op het eiland in houden. Men geeft de voorkeur aan een spoorlijn langs de A 29. Rotterdam - De Vervoersbond CNV legt het akkoord over een nieuwe CAO voor de sjorbedrij- vcn in de haven per referendum aan de leden voor. Over twee we ken volgt de uitslag van het refe rendum. De Vervoersbond CNV sloot als enige het akkoord voor een tweejarige CAO af. De Ver voersbond FNV deed dit niet. Deze bond, die zijn leden van daag zou raadplegen, vond de loonstijging van 13,5 procent in twee jaar niet genoeg, omdat daarvoor zeven vrije dagen moe ten worden ingeleverd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1