9 Amnesty feest lij kt teveel op Wimbledon Van Arden ne vreest noodzaak van nog meer bezuinigingen Waarschuwingspogingen bij brand tevergeefs Zomerfestival trekt veel mensen Groenteboer ontroerd Rijksgebouwendienst (betrekt nieuwe plek Zomermuseum plaatst kunstenaar in omgeving Schapen verliezen vacht v Vlaardingers mishandeld Jongen gewond Huis leeggeroofd Na inbraak ook aütó kwijt Inbraak in bistro Vloer sporthai onder water Weer inbraak bij Rovato Rotterdams Dagblad Maandag 1 juli 1991 jAan het 'groente-imperium' van de Schiedamse familie Van der Geer is definitief een einde gekomen. Zaterdag draaiden Cor en jAnnie van der Geer hun zaak aan de Sint Liduinastraat, om ge zondheidsredenen, voor de laatste maai op slot. fcörs drie broers hadden hun groentezaak al eerder vaarwel ge- 'zegd. Het afscheid van Cor en Annie ging gepaard met de nodige [emoties, want waar het echtpaar voor de klanten uit de buurt een verrassing in petto had, werden ook de 'Geertjes' op hun beurt aangenaam verrast. Cor en Annie, zichzelf de laalsten der Mohikanen van de Van der Geer-clan noemend, hadden op de stoep van hun winkel een terras laten verrijzen. De klanten werden er 's ochtends door de ónderen van het 'groentepaar' gefêteerd op koffie en konden er [in de middag zelfs een borrel krijgen. 'De buurtbewoners daarentegen verzamelden zich onaangekon digd bij de zaak en boden, na de toespraak van initiatiefnemer jüick van Velzen, de uitbaters van de sociale hoeksteen in hun jwijk een cadeau onder couvert aan. .Spontaan rolde de tranen bij Cor over de wangen toen een enorm 'spandoek werd ontvouwd. „Het doet je wel wat als je merkt hoe 'erg de klanten het vinden dat je er een punt achter zet," zegt hij. j~De klanten, en vooral die ouwetjes, zijn vrienden van ons ge- IwoMem Vfe zullen ze moeilijk los kunnen laten." En weer tot zichzelf gekomen: „We gaan nu lekker doen waar zin in hebbten, en vroeger niet aan toe kwamen." Foto Fotobureau Roel Dijkstra pn -■ "i ,Schiedam - Ambtenaren van de 'Rijksgebouwendienst betrekken jdeze week hun nieuwe werkplek jin een kantoor achter NS-station üchiedam/Rottefdam-West. Van- uit Schiedam gaat de dienst het beheer voeren over alle rijksbe- zittin»n in de provincie Zuid- Hóllamj. Na de verhuizing wor den de bestaande vestigingep in Schiedam, Voorburg en Leiden opgeheven, Met de concentratie van haar Zuidholiandse - activiteitenin - rSchiedam denkt de rijksdienst haar doelmatigheid te vergroten. De verhuizing leidt tot een flinke - besparing,'" want- tot voor kort dm 'en de huisvestingslasten'^ j van vier gebouwen op de.begTO-' i ting. Als voorbode van-het'opdoe- Lken van de regionale -kantóreiC "werd de vestiging Dordrecht al in een eerder stadium gesloten. In Schiedam heeft de Rijksge bouwendienst nu de beschikking over een vloeroppervlak van 2400 vierkante meter. De overheid gaat de eerste vier verdiepingen j/an het nieuwe zakencentrum Schiehoeve bemannen. De dienst, die ressorteert cnder het Ministerie van VROM, gaat in het kantoorgebouw honderd mede werkers huisvesten. De resterende vijf bouwlagen van het tweede door projectgroep Kantorenhuis ontwikkelde ge bouw worden ingenomen door ex peditiebedrijf Pickfords Interna tional, handelsonderneming Kühne en Heitz en de Leer Me diagroep van het Nederlands Stu- diecentrum. hetnieu- overigens pas op 3 september plaatsTIiTheT najaar is het opnieuw feest bij Kantorenhuis, want'ddn wordfde eerste paal geslagen van de derde kantoorkolos achter bet statiön. Dit acht verdiepingen tellende, gebouw wordt in de loop van 1992. opgeleverd. - Deverhuizing van de Rijksge bouwendienst naar het kantoren complex luidt tevens het einde in van de vestiging aan de Lange Haven. Het monumentale pand, dat direct naast het kantonge recht is gesitueerd, werd verleden week door de ambtenaren verla ten. Afgelopen donderdag werd het pand bij open inschrijving .verkocht. Door Door Mariëtte Olsthoom Vlaardingen - In.Long Beach in de^Verenigde Staten staat een muur* met de titel 'Hommage a Sam Rodia' gemaakt door de Ne derlandse omgevingsontwerper Joop Beljon. Langs een snelweg in Mexico City rijden dagelijks automobilisten langs een groep beeldhouwwerken van deze man. Hét monument voor het hoofd kantoor van Rijkswaterstaat in Den Haag is ook gemaakt door Beljon en in de Uithof in Utrecht heeft hij eveneens zijn sporen achtergelaten. Voor Vlaardingen maakte hij het ontwerp voor de 1 omgeving van het nieuwe brug/s- luis-complex. Djt omgevingsontwerp is een van de werken die te zien is op de ten toonstelling in het Cultureel Cen trum Hollandia. Het is alweer vóór de derde keer dat de Vrije Academie in de zomermaanden 'een tweetal exposities presen- teert .onder de titel 'Zomermu- seum><-i991\ De een geeft een overzicht van ho* wei k van beel- t' dènd kunstenaar Joop Beljon, de l ander toont tekeningen en aqua- rellen van stukjes Vlaardingen. Het gemeenschappelijke thema i^ 'De kunstenaar en zijn omge ving'. Jbop Beljon is voornamelijk be- kend om zijn omgevingsontwer- S pen. Hij probeert zijn ontwerpen 1 altijd zo vanzelfsprekend moge- j lijk in de omgeving, de architec tuur en het landschap, te laten f passen: 'Een rimpeling in de J ruimte', zoals hij het zelf noemt, f Als typograaf werkte hij in de ja- 'ren veertig en vijftig bij Elsevier en bij het weekblad De Linie. In 1958 trad hij aan als directeur van de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag, fjyelke betrekking hij tot 1984 ver vulde. Hij verzorgde lessen voor de leerlingen van de afdeling om- gevingsvormgeving, die hij zelf heeft opgericht. Later schreef hij de leerboeken 'Zo doe je dat' en 'Ogen open' welke nog steeds door studenten aan de academies voor beeldende kunst en bouw kunst worden gebruikt. Daar naast verscheen er een tiental an dere boeken van zijn hand. De tentoonstelling in het cultu reel centrum laat onder meer ty pografisch werk, beeldhouwwerk en maquettes voor omgevingen zien. Een videofilm geeft een overzicht van zijn werk. De beel den van zijn omgevingsontwer- pen, beelden en het project 'de stad in was', waaraan hij de laat ste jaren werkt, worden afgewis seld met interviewfragmenten. Betekenis De tweede expositie bestaat uit een selectie tekeningen en aqua rellen uit de collectie van het ge meente-archief. In elke afbeel ding is een stukje van de kunste naar zelf terug te vinden. Elk plekje van Vlaardingen, bestaand of verdwenen, heeft immers voor iedereen een andere betekenis. Het gebruik van kleur, sfeer en een al dan niet gedetailleerde weergave van de werkelijkheid maken dat duidelijk. Er is werk te zien van bekende Rotterdamse aquarellisten zoals Jan Burger hout, Jan Goedhart en Charles Kemper en zijn zoon Maarten. Maar ook de Vlaardingers Kome- lis Lodder, Jaap Weiland en Leen Droppert, die zich later ook als beeldhouwer en omgevingsont werper met het fenomeen stad en omgeving is gaan bezighouden, tonen hun tekeningen en aqua rellen. Het Zomermuseum duurt tot en met 24 augustus en is te bezichti gen in het Hollandiagebouw aan de Oosthavenkade. Vlaardingen - Aan de bij de Voor jaarsnota aangekondigde bezui nigingen van elf miljoen gulden, waarover zoveel commotie is ont staan, zal Vlaardingen niet kun nen ontkomen. De vrees bestaat zelfs dat de gemeente nog verder het mes zal moeten zetten in zijn financien. Volgens wethouder Agnes van Ar- denne-van der Hoeven moet Vlaardingen tot 1995 nog eens on geveer zes miljoen gulden bespa ringen zoeken als gevolg van nieuwe regeringsmaatregelen. Zij schrijft dat in het pas versche nen CDA-nieuws. Financiële des kundigen op het Vlaardingse ge meentehuis willen de juistheid van die bedragen niet bevestigen, maar evenmin ontkennen. De nieuwe aanslag op hel ge meente-budget vloeit volgens Van Ardenne voort uit de Kader brief, waarin minister Kok bezui nigingen heeft aangekondigd. De uitwerking hiervan is eind vorige week in een circulaire van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken aan de gemeentebesturen meege deeld, Op de afdelingen Finan ciën van de gemeentehuizen wordt momenteel naarstig gere kend wat de precieze gevolgen zijn van het 78 vellen tellende be richt. De consequenties van alle maatregelen van de regering Lubbers/Kok worden per sector bekeken. Voorzichtig M.JA.C. Somers, hoofd van de af deling Financiën van de gemeen te Vlaardingen, is daarom voor zichtig in zijn uitlatingen. „De hoogte van het totaal van de be zuinigingsvoorstellen, - die we voor 1992 hebben gedaan; kan met worden bijgesteld Dat is wel zeker, maar hoe de consequenties in 1993 en 1994 moeten worden opgevangen, is nog onzeker. In de meuwe circulaire zijn ook de ge volgen af te lezen van de over dracht van taken aan de gemeen te, die uit het regeringsbeleid voortvloeit. Of, en hoeveel geld dat gaat kosten, weten we pas na volledige doorrekening." Somers wil zich nu nog niet op be dragen vastleggen maar verwacht dat het totaal te bezuinigen be drag in Vlaardingen zeker niet la ger uit zal komen dan wat in de Voorjaarsnota globaal was bere kend. In augustus moet het colle ge van burgemeester en wethou ders de knoop doorhakken op het gebied van onder meer biblio theeksluitingen. grondverkoop, sport-en andere tarieven. Schiedam Ook in Schiedam maken de amb tenaren van de afdeling financien op dit moment overuren om de gevolgen van de regeringsmaat regelen door te rekenen. Wethou der Aad Wiegman hoopt dat de plannen vandaag of morgen vol ledig zijn doorgerekend. „Het ligt in de bedoeling dat de ambtena ren deze week een notitie aanbie den aan B en W, Daarna willen we de zaak zo spoedig mogelijk met de raadscommissie bespreken." Wiegman kan nog geen zinnig woord zeggen over de uitkomst van de rekenexercitie, maar op voorhand is hij minder pessimis tisch dan zijn CDA-collega uit Vlaardingen. „Uit signalen van de VNG heb ik begrepen dat een deel van de bezuinigingen van ta fel is. Hoe het precies uitpakt valt echter nog niette overzien." Eén van de slachtoffers wordt uit het pand gehaald. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Tevergeefs heeft een buurman het slapende echtpaar voor de brand aan de Professor Kamerlingh Onnesstraat gepro beerd te waarschuwen. Buiten ontdekte hij de fel uitslaande brand. Dat was om half drie. Tenvijl de brand zich snel een weg zocht naar de hoger gelegen verdiepingen, trachtte hij het sla pende echtpaar te waarschuwen door via het dak van een belen dend perceel bij de slaapverdie ping le komen, maar zijn poging mislukte. De als vluchtweg bedoelde toe gang naar het dak bleek herme tisch geblokkeerd. Net als zijn buurman trachtte de veroorzaker van de brand de bo venburen te waarschuwen. Een op de derde verdieping verblij vende huisgenoot wist hij nog op tijd te wekken, maar zijn poging om de buren op het andere deel van deze verdieping te waarschu wen, faalde eveneens. De bewo ners reageerden niet op het harde gebonk op de voordeur. De binnen vijf minuten gearri veerde brandweer moest zich na de tegenvallers een weg vechten door het brandende trapgat van de woning. De speurtocht naar overlevenden bleek tevergeefs, want bij aan komst op de derde verdieping bleek het echtpaar reeds te zijn omgekomen. De fel uitslaande brand werd be streden met groot materieel. De aanpalende woningen liepen gro te rook- en waterschade op. In de loop van de nacht evacueerde de brandweer bijna dertig omwo nenden. De dakloos geworden Schiedam mers hebben een gastvrij onder dak gevonden in een Schiedams hotel. De brand, die werd bestreden met groot materieel, trok in de nachte lijke uren veel bekijks. De brand weer is no£ tot laat in de ochtend bezig geweest met nablussen. Door Carel vhn der Velden - Vlaardingen ■- Het evenement hacl niets uit 'te staan met de edele tennissport, Jmaar^óbK vertoonde het voor Amnesty "International georganiseerde popfestival zater dag (te) veel overeenkomsten met Wimbledon op een regenachtige dag. Het pubhek kwam naar ont moetingscentrum West voor het spel, maar als gevolg van techni sche problemen werd het uren lang gedwongen naar het grote niets kijken, Het festival voor Amnesty luidde zaterdag het officieuze einde in voor ontmoetingscentrum West en haar huurder De Spinn. Voor dat de slopershamers gaan zwaai en, mochten tien Vlaardingse bands nog één keer hun kunsten tonen op eigen bodem, Eigenlijk triest, want op het vlak van optre dens is het voor veel Vlaardingse muzikanten toch al armoe troef in eigen stad. De gebrekkige popcultuur leek zaterdag vooral de organisatoren parten te spelen. Vooraf was alles op papier aardig uitgedacht, maar zaterdag deed het gebrek aan er varing met grootschalige popfes tivals zich toch voelen Toen de enorme geluidsinstalla tie eenmaal in de buitenlucht was opgesteld, bleek De Spinn niet over voldoende elektriciteit te be schikken, „Ik geloof dat ze nu een kabel uit de Holy hebben getrok ken," vertelde organisator Hans Bouman, die zich voor het techni sche gèdeelte wist overgeleverd aan de ingehuurde geluidsmen sen. Reeds bij de aanvang had het fes tival een vertraging van twee uur opgelopen, 's Avonds werd de achterstand bijna dramatisch, want na het beëindigen van het buitenprogramma duurde het maar liefst tweeëneenhalf uur voordat de luidsprekers van bui ten naar binnen waren verplaatst en de Lekstraatband haar eerste tonen de zaal kon.insturen. Om wat van de verloren tijd in te halen, gebruikten de Lekstraters slechts een kwartiertje van de speeltijd. Dat was met name spij tig voor zangeres Wendi Ligthart. Na enkele oefensessies debuteer de de zoetgevooisde zangeres za terdag op het podium. Tot veler verbazing was het ver volgens de beurt aan Small Towns Fun. Vooraf had Wil van Vliet al zijn diplomatieke gaven benut om voor te piepen met zijn band. „Wij spelen hierna hoor," riep de zanger tegen organisator Hans Bouman. Adders ben ik dood voordat ik gestorven ben." De lobby pakte goed uit, want bij Aan enthou siasme geen gebrek bij de bands. Foto Roel Dijkstra SmaLt Towns Fun sloeg de vlam voor het eerst in de pan. Voor ve len vormde het optreden een ont moeting met een oude bekende, want 'Rooie Wil' vormde in de ja ren tachtig met Huib van Keulen en Wim van Antwerpen 'Queen Willy'. Van Keulen doet tegenwoordig in rap en drummer Van Antwerpen is met Clan OfXymox bijna voort durend op toernee in de*Verenig- de Staten. Thuis in Vlaardingon is Van Vliet echter niet bij de ken neer gaan zitten. Naast Martin Westerberg verza melde de dertiger in de afgelopen jaren jongere muzikanten als Margot Verhagen, Edwin de Priëlle en Ron Droppert om zich heen. Met de leden schreef hij veel nummers, waardoor de swin gende band een eigen karakter kon ontwikkelen. Na het succes volle optreden van zaterdag wordt het tijd dat de band wat va ker gaat spelen. The Professors gooiden er vervol gens een aantal liedjes van The Rolling Stones tegenaan, waarna Lekstraat-gitarist Ron Boers met andere kompanen stevige city blues voorschotelde. Ook al von den sommigen het vreemd dat de organisatie uitgerekend een Schiedammer had gevraagd om het Vlaardingse popfeest af te sluiten, met het optreden van Pe ter de Vries beleefde de Spinn een mooi einde. De Vries legde de critici al snel het ïwijgen op. Soms vertede rend, dan weer snauwend en grommend liet de getalenteerde zanger/gitarist de tweehonderd volhouders tot diep in de nacht dansen op klassiekers uit de pop geschiedenis. Als gevolg van de barre weersomstandigheden werd de gebeur- tenis twee weken geleden afgelast, maar afgelopen zaterdag werden de schapen uit de kinderboerderij in het Schiedamse Beatrixpark eindelijk van hun wintervacht verlost. Onder het toeziend oog van tientallen ouders en kinderen kweet de uit Schipluiden afkomstige schaapscheerder Huub van der Knaap zich vakkundig van zijn taak. Tijdens het zomerfeest had de organsisatie nog meer in petto voor de bezoekertjes. Sommige kinderen molken de geiten, ter wij! hun vriendjes eieren beschilderden. De oude bokkewagens, die werden ingezet voor een rondrit door het park, mochten zaterdag veel passagiers verwelkomen. Foto Fotobureau Roel Dijkstra Vlaardingen - Niemand durfde er eigenlijk nog op te rekenen, maar de grootste wens van Willem van der Hoek en de tientallen andere medewerkers van het Vlaarding se Zomerfestival ging zaterdag middag dan eindelijk in vervul ling. Na een schier ma: nlan- ge afwezigheid maakte m .on in eens zijn opwachting. Voor een paar duizend Vlaardingers vorm de dit het sein om even een kijkje te nemen in Park Nieuwelant. De zon, door Willem van der Hoek vooraf gekenschetst als 'de be langrijkste artiest', toverde het voormalige voetbalveld van De Hollandiaan om in een vrolijk de cor. Naast tientallen marktkra men hadden de vrijwilligers van de Vlaardingse Oecumenische Jeugd het "terrein opgesierd met vlaggen, een luchtballon, een gro te tent en het podium. Om het podium was het uiteinde lijk allemaal begonnen, maar lang niet alle aanwezigen toon den veel belangstelling voor de verrichtingen op die plek. Veel Vlaardingers leken al lang tevre den met het pilsje, de plastic kuipstoel en de hernieuwde ken- i nismaking met 'de belangrijkste artiest.' De aardse variant van het sterren dom zette ondertussen het beste beentje voor tijdens een voortdu rende soundmbcshow, die werd gepresenteerd door Rita Young. Naast landelijke trekkers als Cor- ry Konings en Piet Veerman bracht de populaire Vlaardingse ook minder bekende bandarties- teh als Martin Eden, crooner Teun Hurk en Tina Rosita onder de aandacht. Wellicht aangestoken door het zachte weer zong Tina Rosita, wier naam en voorkomen associa ties opriepen met Rita Corita, van Viva Espana'. Haar korte optre den werd helaas ontsierd door de nodige onderbrekingen. Vlaamse Tina, in het bezit van een eigen fanclub,- 54 singles en een heleboel gele ballonnetjes met haar naam erop, hield reeds na het zingen van één liecjje pau ze. „Ik was bang dat je het ging ver klappen," vertelde Rita Young toen zij met een groot cadeau op de zangeres afstapte. „Maar je weet echt niet wat er in zit hè." Vaam se Tina liet niets los, maar de inhoud van het pakket kan voor haar moeilijk een raadsel zijn geweest. Althans, het Ijjkt moeilijk voor te stellen dat de Belgische was vergeten dat haar eerste cd op deze zaterdag zou worden gepresenteerd. Toen Rosita ook nog haar moeder en haar in hout handelende spon sor op het podium haalde, was voor menigeen de tijd rijp voor een bezoekje aan de markt De aangeboden handel bestreek het brede spectrum tussen antieke camera's, pornografische video banden en compostvaten. Met het laatste handeltje hield milieu-ambtenaar Herman Berk hout zich bezig. In een stand van de gemeentereiniging toonde hij zich tevreden over de belangstel ling. „Heel veel mensen hebben vandaag kennis gemaakt met ons activiteiten. Dit soort bijeenkom sten zijn daarom best belangrijk voor ons." Ook de kinderschare vermaakte zich zaterdag Opperbest. Voor sommigen was het moeilijk kie zen tussen leuke attracties als het springkussen, de brandspuit of de wild steigerende rodeostier. Vlaardingen - Een 18-jan» Vlaardmger is zaterdagmiddag op het Broekpolderpad mishar* deld door twee andere jongens Hij werd onder meer in zijn ge. zicht geslagen en moest zich fe ten behandelen in het Hoiy-z®. kenhuis. De daders van de vecht partij zijn aangehouden. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt 's Avonds kreeg een 19-jarige Vlaardinger het op het limans aan de stok met een voorbijgan ger die onverwacht bij hern ach ter op de fiets sprong Toen daar wat van werd gezegd kreeg de fietser met een fles een klap jn zijn gezicht. Het slachtoffer fep enkele kneuzingen op Klappen vielen er zaterdagavond ook bij een burenruzie aan de Ce lebesstraat. Er werd daarbij zelfs met een hark geslagen. De polife onderzoekt de zaak. Schiedam - Een 11-jang Schie- dammertje is zaterdagmiddag ge- wond geraakt bij een glijpartij op een dak aan de Hagastraat. De jongen was om zes uur het dak opgeklommen om zijn afgezwaai de boemerang te zoeken. Hij maakte een slipper, waarna hi; met zijn pols in een scherpe punt terecht kwam. Hevig bloedend werd hij per ambulance overge bracht naar het Schieiand-zie- kenhuis. Na behandeling kon hij naar huis terugkeren. Schiedam - Hun vakantie duurt nog even voort, maar vast staat dat de bewoners van een woning aan het Sint Liduinaplein ui Schiedam bij terugkeer onaange naam zullen worden verrast. Kort na het vertrek hebben inbre kers kans gezien de woning leeg te roven. Uit de woning, die in een chaos is veranderd, werd in ieder geval alle audio- en videoappara tuur ontvreemd. Pas na terugkeer van de gedupeerden kan de aan gifte worden gecompleteerd. Vlaardingen - De bewoners van een woning aan de Populieren- dreef merkten vannacht tot hun schrik dat er niet alleen was inge broken, maar dat ook de voor de deur staande bruine Ford Sierra (RG-99-FZ) was gestolen, Dal laatste was niet 20 moeilijk want binnen waren de autosleutels ge vonden. Uit de woning werden verder nog geld en cheques gesto len. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn nog acht auto's open gebroken in Vlaardingen-Ain- bacht. Er werd onder meer radio apparatuur gestolen. Maassluis - In een bistro aan de Nïeuwstraat te Maassluis is kort voor het weekeinde ingebroken. Men kon binnenkomen door het uitschroeven eii verschuiven van een draadglasruit. Er wordt geld vermist. Een bewoner van een woning aan de Noordvliet liep zondag tegen een inbreker in zijn huis aan. Die stelde geen prijs op een confron tatie en nam de benen. Hij nam wel een portemonnee met inhoud - mee. Maassluis - De Wethouder Smit- hal in Maassluis heeft een schade opgelopen van zo'n anderhalve ton als gevolg van vernielzucht De beheerder zag bij binnen komst dat de brandkraan was opengezet, hetgeen waarschijn lijk in de nachtelijke uren was ge beurd. De vloer van de hal stond als gevolg daarvan geheel onder water en zal vervangen moeten worden, hetgeen 150.000 gulden kost. Schiedam - Rovato, sinds jaar en dag een geliefd doelwit van het inbrekersgilde, is dit weekeinde weer eens in de nachtelijke uren bezocht. Na het ingooien van een ruit namen inbrekers zaterdag ochtend audio- en videoappara tuur mee. Met de schade erby de winkel aan het Hof van Spa- land voor 20.000 gulden gedu peerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1