15 Dallas leidt af van kunstwerken 'Je bent met zo'n zaak wel een tikkeltje gemotiveerder' 'Bijsturen is beter dan langs de kant staan' a 'I *1 "i n p IJl Politiemannen over 'het mysterie van het babylijkje' Conversatie Engels 'H iS •I L-| ;jl a '^5 Huurverhogingskrant Jongerenkoor zoekt technicus Trampoline-stunten in De Loper Over de drempel Kinderopvang voor bedrijven Schiedam Vlaardingen M LmÊmwSllllS Hollandse en Vietnamese Snack-Kar Ondanks fundamentele conflicten blijft PvdA in college ff II Rotterdams Dagblad Woensdag 3 juli 1991 i,.'» re f.j¥ Door Manette Olsthoorn Vlaardingen - Verveeld ploffen de bezoekers van de Bondspaar- bank aan de Schiedamseweg neer op de kobaltblauwe banken. Met een nummer in de hand staren zij naar een klein kastje m de muur. Het tv-toestel is afgesteld op de commerciële zender RTL4 De liefhebbers kunnen genieten van de dagelijkse soapserie Dallas. Wat zu niet zien, zijn de schilde rijen en beelden van de kunste naar Koos van Oudheusden. Aan de muur hangen zes abstrac te werken. De schilderijen heb ben als uitgangspunt 'de bewe ging' en zijn geschilderd in helde re kleuren. Bij twee afbeeldingen heeft Van Oudheusden de tradi tioneel rechthoekige of vierkante omlijsting losgelaten. De strakke lijnen zijn veranderd m vloeiende bewegingen. Een schilderij is gemaakt op een zwarte achtergrond. De golvende lijnen in vrolijke kleuren passen als een puzzeltje in elkaar. Dezelf de vormen keren terug in al het werk van deze kunstenaar, De beelden hebben hetzelfde uit gangspunt. „Ik begin met een vierkant blok gips," zegt de Vlaar- dfngse kunstenaar. „Door erin te Een van de werken van KVA- NO. hakken ontstaat er een disharmo nie. Ik ga door tot er weer een har monie ontstaat." Het 'handelsmerk' van Va*1 Oud heusden is KVANO (K van O). De handtekening staat vaak op de vreemdste plaatsen, zoals in het midden van een werk, als een soort stempel. De naam KVANO is gekozen omdat hij in vele talen uitspreekbaaris. De schilderijen en beelden van Koos van Oudheusden zijn tot 22 augustus te zien in het filiaal van de Bondsspaarbank aan de Schiedamseweg tijdens ope ningstijden. Bewoners van de Gorzen kunnen in het gebouw van BewonersveTeniging Schiedam-Zuid aan de Lelie straat 10 de gratis huurverhogingskrant verkrijgen. De krant, die voor de huurders waardevolle informa tie bevat, kan iedere dinsdag, donderdag en woens dagavond tot 21.00 uur worden afgehaald. vlaardingen De man of vrouw die een geluidsinstallatie kan be- dienen is van harte welkom bij het christelijke jon gerenkoor The Messengers. Het koor zit dringend verlegen om een technicus die tijdens repetities en optredens de stemmen en de muziek harmonieus op elkaar kan afstemmen. Geïnteresseerden die op vrij dagavond en tijdens zondagse kerkdiensten tijd vrij kunnen maken, worden verzocht contact op te ne men met dirigentBen de Bruijne. Tel.: 4744770. Rapid Fire heet het meest spectaculaire onderdeel van de trampoline-show, die zaterdag op het winkel- plem van De Loper is te zien. In een razend tempo draaien vanaf tien uur 's morgens vier van Neer- lands beste trampoline-springers minstens tien sal to's vlak achter elkaar. Zij maken deel uit van een gesponsorde karavaan, die laxigs allerlei evenementen trekt. Vanaf tien uur 's morgens geven ze regelmatig een kwartier duren de show, waarbij ze van een tot vier meter opge bouwde decorwagen springen. In allerlei combina ties draaien ze synchroon-oefeningen, dubbele en drievoudige salto's. Swingende muziek begeleidt de sprongen. Maassluis Over De Drempel. Zo heet de cursus die allochtone vrouwen als voorbereiding op school of werk kun nen volgen. In de door Vrouw en Werkwinkel Nieu- frè Waterweg Noord te geven cursus worden de vrou wen op de hoogte gesteld van de zaken die bij het zoeken naar werk om de hoek komen kijken. Ufeiursus bestaat uit twaalf lessen die 's ochtends tussen 9.00 en 12.00 uur in het Educatief Centrum van Maassluis aan de Bosboom Toussaintstraat 4 ge volgd kunnen worden. Vrouwen uit Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland kunnen voor dertig gulden deel nemen en voor kinderopvang wordt gezorgd. De cur sus gaat van start op donderdag 12 september. Maassluise bedrijven en instellingen kunnen don derdag 4 juli informatie krijgen over de mogelijk heid tot het kopen van kinderopvangplaatsen. Men zal die avond dan wel de gang naar het stadhuis moe ten maken, want daar wordt vanaf 20.00 uur over dat thema een informatie-avond verzorgd door de Stich ting Kinderopvang Maassluis en wethouder Tim mermans. Het rijk heeft extra geld beschikbaar gesteld om het aantal kinderopvangvoorzieningen uit te breiden en de gemeente Maassluis speelt in op dat initiatief. Be drijven die voor 1 juni 1992 een opvangplaats kopen, jmjgen van de lokale overheid tweeduizend gulden .Korting. De korting is bedoeld voor hele- en halve |-uagapvang, alsmede buitenschoolse opvang. donderdag 4 juli •.(Sportdag basisscholen, Sportfondsenbad en Mar shal, 9.00-15.00 uur. •Jamsessie, Podium, 20.00 uur. donderdag"! juli •Lunchconcert, Grote Kerk, 12.45 uur. Maassluis dmsdagCjuli f l •Bingo, Koningshof,20.30uur. e ponder dag 4 juli a •Zomerbridge, Koningshof, 19.45 uur. Vrijdag 5juii 1 Wïjkwandeling college in 't Hoofd, vertrek vanaf ^jkgebouwaan de Deltaweg, 14.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Boo 1 ster Ben van Haren Peter de Lange Care! van der Velden Brede Haven straat 6 Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Sax Telefoon 4345209 Door Jan Booister Schiedam - „Het was toch zielig om te zien. die baby. Klein. En zo kwetsbaar, ook al leefde het met meer. Want ja, het is toch herken baar als een kiem mensje Maar Henk Visser, zijn collega Willem Jansen van de jeugd- en zedenpolitie en al die anderen die aan het onderzoek meewerkten, ze zijn 'afgehard', ondertussen „Dus ga je, gewoon zakelijk, aan het werk." Er wordt al snel een onderzoeks team geformeerd van negen man, van wie er twee uit Rotterdam af komstig zijn ter assistentie. De belangrijkste vraag luidt, wie is de baby? Willem Jansen: „Want als we dat weten, hebben we ook de moeder." De aanknopingspunten zijn ma ger. Propjes papier waaraan niet eens meer te zien is of het als toi letpapier of als krant op de markt is gekomen. Verder de plastic tas jes, eentje van Den Toom uit Kra lingen, eentje van een kleding zaak uit Schiedam en eentje die overal vandaan kan zijn geko men. Het meest opvallende aan de zaak is de aanwezigheid van een flink kleed, met daarop de beeltenis van een stralende Christus-figuur met blijde engeltjes op de achter grond. De afbeelding dateert van rond 1650, ook wel getiteld 'Het heilig hart van Jezus'. Maar waar komt dat vandaan? Even wordt verondersteld dat ge zocht moet worden bij buiten landse gezinnen, maar het doek, zo leert nader onderzoek, komt ook veelvuldig in Nederlandse gezinnen voor. Die wetenschap komt onder meer van deskundi gen uit de katholieke kerk. Bo vendien, het is een Christusfiguur en geen islamitische heilige die staat afgebeeld. Doodsoorzaak Henk Visser: „De eerste vraag was; heeft het kind geleefd? Want als dat niet zo is, heb je geen ern stig misdrijf, En je moet weten wat de doodsoorzaak is geweest." Sectie op het lichaam van de baby zelf, de maandag na de vondst uit gevoerd, levert weinig concreets op. Geconstateerd was al dat het een jongetje betrof en sectie leert dat de baby heeft geleefd, maar hoe lang kan niet worden vastge steld. Wel dat het tussen de zeven en tien dagen in het water heeft gelegen. Naar de oorspronkelijke huidskleur kan alleen worden ge gist. Evenals naar de doodsoor zaak. Het ontbindingsproces is al te ver gevorderd. De energie van de onderzoekers richt zich vooral op dat opvallen de kleed. Waarom zat dat erbij? Was het toeval of was het er be wust bij gestopt? En was het wel zeldzaam? Het gebruikelijke buurtonder zoek wordt gestart. Besloten wordt de dinsdagavond na de vondst in de buurt van de vind plaats folders te verspreiden, ook al omdat het kind daar waar schijnlijk op de dinsdagavond er voor is achtergelaten. Kou Willem Jansen: „We hebben wat kou staan lijden toen!" Maar hart verwarmend is dat sporters, on derweg naar hun club in de buurt, Op woensdag 20 maart vissen twee ambtenaren van Gemeentewerken een witte plastic zak uit de kolk bij de Poldervaart in Schiedam. Ze gooien hem op de kant, tussen het riet, in de veronderstelling dat er vuil in zit. Vier dagen later vinden spelende kinderen het ding. In hun argeloosheid schudden ze de zak leeg in het gras. Er vallen wat proppen papier en een paar plastic tasjes uit. Maar ook het lijk van een pasgeboren baby. Danig overstuur worden de kinderen even verderop opgevangen door een passant. Die brengt de van slag zijnde kinderen naar de politie, die samen met de ge waarschuwde brandweer direct op zoek gaat naar meer sporen in en rond de Poldervaart. Op het bureau worden in die tijd de kinderen, zo goed en zo kwaad als dat gaat, gerust gesteld en later weer onder de hoede van de ouders gebracht. De politie gaat aan de slag met wat 'het mysterie van het baby- lijkje' zal worden. Tientallen tips, ontelbare bezoeken en duizenden ma nuren verder moet leider Henk Visser van het onder zoek vaststellen dat de zaak muurvast zit. De vragen blijven open. Het dossier is voorlopig op de kast ge legd, niet definitief opgeborgen want zodra er weer wat bruikbaars voor het onderzoek komt, zal er verder worden gespit. Wat gebeurde er sinds de vondst van de dode baby en hoe beleefden de rechercheurs hun werk? Een reconstructie. r - •Vjv*fe MM# Henk Visser (links) en Willem Jansen houden het mysterieuze doek vast waarin de baby was gewikkeld; waar komt het vandaan? Foto Foto bureau Roel Dijkstra vrouw als eigenaresse van het kleed opgeeft. De tip lijkt serieus. Zes man zijn vijf dagen lang met die ene aanwijzing bezig. Tever geefs. Waarschijnlijk heeft de man zijn ex-vrouw uit rancune een hak willen zetten. Henk Visser: „Heel erg frustre rend is zoiets. Zonde van de tijd." zich zeer meewerkend opstellen. Ze nemen folders mee om in de kantine uit te delen en op te han gen. Er volgt ook een politie-uitzen- ding direct na het 7 uur Journaal. Met twaalf man worden de tele foontjes - alle toestellen beginnen om tien over zeven zo ongeveer tegelijk te rinkelen - opgevangen. Er komen zo'n dertig a veertig tips binnen. Iemand meldt 'de broer van Je zus' te zijn en antwoordt Vleugel C op de vraag waar hij woont. An deren melden: sorry, verkeerd verbonden. Nieuwsgierigheid. Er belt ook iemand die zijn ex- Er blijven vijfentwintig goedbe doelde tips over, waarvan er uit eindelijk tien een 'opsporingsin dicatie' geven. Niet echt veel. Bo vendien komen ze uit het hele land. „Dat is een nadeel van de tv. Je bestrijkt eigenlijk een te groot publiek," weet. Henk Visser. Er is ook een aanwijzing in de richting van een vrouw die opeens geen dikke buik meer heeft, maar ook geen kind. Ze blijkt, bij nader onderzoek, een miskraam te hebben gehad. Zo worden alle serieuze tips nage gaan. Uiteindelijke uitkomst: nul. Binnen het politieteam wordt ook nagedacht waar verder informa tie kan worden verkregen. Dat leidt er toe dat contact wordt ge zocht met onder anderen vroed vrouwen, gynaecologen, huisart sen, maatschappelijke diensten. Maar ook met middelbare scho len. Hebben zich daar opeens meisjes ziek gemeld? Zijn er an dere zaken opgevallen? Bij een rommelmarkt in de Mar- gnethal worden ook folders uitge deeld. Heeft iemand daar het doek gezien? En de plastic zakjes worden onderzocht. Alles zonder resultaat. Krant Resteren de proppen papier. Een medewerkster van het gerechte lijk laboratorium is enkele dagen zoet met het uitpluizen van de oorsprong ervan. Ze stelt vast dat het een krant is, ja zelfs dat die uit de regio afkomstig is. Maar ook dat brengt de politiemensen niet verder. Uiteindelijk concludeert Willem Jansen: „Ik denk dat we de moe der hier in dit gebied moeten zoe ken." Om toch maar ergens aanwijzin gen vandaan te kunnen halen, worden luchtfoto's gemaakt („Hebben we sporen over het hoofd gezien"), met een psychia ter gesproken, ja zelfs een parag nost ingeschakeld. Weer: nul. De vragen blijven. Waarom zat er zo'n kleed bij? Waarom is het juist daar in het water gegooid? Vanwaar die kranten en plastic zakken? En met het uitblijven van de ant woorden, stijgt het aantal theo rieën Henk Visser: „Voor elk al ternatief zijn er weer tien andere. Op een gegeven moment houdt het op. Theoretisch gezien zou den we nog wat kunnen doen met. de abonnees van die kranten. Maar dat is zo tijdrovend. Boven dien, het kan ook nog een krant van de bur en zijn." Rest de vraag of de onderzoekers de zaak van zich af kunnen zet ten. Henk Visser. „Ach, het verschilt niet van andere zaken. Je neemt wel meer zaken mee naar bed en staat er mee op. Dat is altijd zo Willem Jansen: „En je moet rela tiveren. Bovendien, je bent toch ook weer met andere zaken bezig. Die vragen ook aandacht." Henk Visser: Tja bent in zo'n ge val als met die baby misschien wel een tikkeltje gemotiveerder. We kregen een keer 's avonds laait een tip met naam en toenaam. Dat was kort voor Pasen. Ik zat op een dineetje en werd daar opge piept. Dan ga je toch maar kijken. Op een gegeven moment zijn wfe met vier man cm twaalf uur 's avonds op pad gegaan. Half vier *s nachts waren we terug. Het bléèk niets te zijn. Ja, jammer dan j' Willem Jansen: „Ik heb het kind mogen begraven. Dat stemt je toch tot nadenken, zo'n begrafe nis. Je vindt het triest dat er geen ouders bij zijn. En je hoopt dan toch datje de zaak kan oplossen. Daar denk je dan onder meer aan." Henk Visser: „Het kan een moe der in nood zijn geweest die van het kind afwilde. Maar theore tisch kan het ook zo zijn dat de man heeft gezegd; ik weet er wel een plaats voor." Stoppen Al het mogelijke is onderzocht. Henk Visser: „Binnen de kennis die je hebt, is alles tot in het rede lijke bekeken. Op een gegeven moment moet je stoppen. Dan houdt het op. Dus we hebben op een zeker moment de hele zaak nogeens geëvalueerd. Wat is er goed gegaan en wat niet. En toen hebben we samen een borreltje gedronken om de zaak af te slui ten." Het is een betrekkelijke afslui ting. Eén serieuze tip en het dos sier wordt weer opgepakt Henk Visser: „Want het blijft een ern stig delict. Er is per slot van reke ning iemand van het leven be roofd. Maar ik denk dat als de zaak wordt opgelost in dit geval er eerder een maatschappelijk ver volg komt dan een juridisch." Willem Jansen herhaalt tot slot voor de zekerheid dat nog steeds alle tips welkom zijn. „En ze wor den echt vertrouwelijk behan deld." Door Carel van der Velden Maassluis- Maassluis kent geen tradities van struikelende colle ges, maar zelfs binnen de gelede ren van de sociaal-democraten zijn tegenwoordig speculaties te horen over een breuk tussen de PvdA en de andere college-partij en. Geheel onbegrijpelijk zijn deze geluiden niet, want als gevolg van de gewijzigde politieke verhou dingen wordt wethouder Anton Wustrow steeds vaker gedwon gen om 'rechts beleid' uit te voe ren. Dat is slikken voor een deel van het partijkader, want wat heeft de PvdA haar achterban nog te bieden als uitgerekend haar wethouder wordt gedwongen om banen te schrappen en de collec tieve voorzieningen af te bou wen? Ook Robert Punt is verre van ge- Ingezcnden mededeling Nieuw Nieuw v.al 4 juli - Frites en Loempia's op Mathenesserpleih open elke dinsdag f t/m zaterdag van 11.00 tof 20.00 VQp^onderdag-4-jtilrbij-~ besteding van 4.- een LOEMPIA GRATIS. lukkig met deze ontwikkeling, maar als één van de vaders van het afspiegelingscollege ziet de PvdA-fractieleider het vroegtijdig vertrek van wethouder Wustrow allerminst als een medicijn voor de problemen. „De politieke nederlagen zijn een hard gelag geweest," geeft de fractievoorzitter toe. „Maar de vraag is dan natuurlijk welke con sequenties je daaraan verbindt. Er kunnen momenten komen dat de brug te ver is, maar ondanks de tegenvallers hebben wij nog steeds het gevoel dat we dit colle- gebeleid kunnen verdedigen. „Het is zeker niet zo dat wij alles pikken, maar ons vertrek uit het college is zeker niet aan de orde. Integendeel zelfs. De komende tijd willen wij graag werken aan het verbeteren van de relaties met de andere partijen." Verleden Robert Punt geeft toe, dat het na de verkiezingsnederlaag duide lijk 'slikken' was bij het idee, dat het CDA als grootste partij het ini tiatief kreeg in de onderhandelin gen. Door een verbond sleepten PvdA en WD elk uiteindelijk nog een wethouderspost in de wacht, maar het oude zeer van deze schermutselingen werkt tot op de dag van vandaag door. „Voor ons is het duidelijk wennen aan het idee dat we niet meer als vanzelfsprekend een wethouder spost bezetten," bekent Robert Punt. „Dat was een probleem, want wij vinden dat we er in moe ten zitten. De besprekingen in het college zijn de belangrijkste van de gemeente. Op die plek kun je dc zaken bijsturen. Aan de zijlijn loop je bovendien informa tie-achterstand op." Voordelen Dat er ook stekelige naalden uit het pluche kunnen steken, heeft de PvdA in het afgelopen jaar uit gebreid mogen ondervinden. Het is wellicht illustratief, dat Robert Punt het al tijdens de presentatie van het nieuwe college aan de stok kreeg met zijn CDA-tegen- strever Harm Woudstra. Tot woede van Woudstra meldde Robert Punt trots dat de PvdA on danks de verkiezingsnederlaag 'de slag in de college-onderhan delingen had gewonnen'. Met fi nancien, ruimtelijke ordening en het personeelsbeleid was de PvdA volgens Punt goed wegge komen. De kater volgde echter spoedig. Geheel onverwacht onthield de raad in oktober haar goedkeuring aan de eerste begroting van wet houder Wustrow. Tijdens de be raadslagingen eiste de raad geld vooi nieuw beleid. De partijen kiegen hun zin, maai de wel hou der stelde dat de wensen niet ten koste mochten gaan van de be staande uitgaven. CDA, WD en D66 gingen echter niet akkoord met Wustrows voor stel om het nieuwe beleid uit een reservefonds te financieren. Een door Punt als 'centrum-rechtse meerderheid' omschreven club eiste dat de PvdA-wethouder met bezuinigingen over de brug moest komen. Bezuinigen De wethouder voldeed enkele we ken geleden aan die wens. Punt bewaart slechte herinneringen aan zowel de behandeling van de begroting als de voorjaarsnota. Maar de suggestie dat Wustrow door de andere partijen op zijn nummer is gezet, gaat hem echter te ver. „Vergeet niet dat we van het rijk 2.5 miljoen gulden moe ten bezuinigen op een begroting van 100 miljoen. Dat hebben wij ook met verzonnen." Voor de Maassluise PvdA mag als doekje voor het bloeden gelden, dat wethouder Wustrow met zijn impopulaire maatregelen niet al leen staat. Ook in Schiedam en in met name Vlaardingen moeten de PvdA-wethouders bezuinigen on der druk van de njkskortingen. Uit een open-brief van Robert Punt blijkt echter dat de PvdA in Maassluis zeker niet alleen met het beleid van de Haagse partijge noot Kok in haar maag zit. Het schrappen van collectieve voor zieningen en twintig banen bij de overheid wordt volgens de PvdA in de eei&le plaats vei uoi zaak L door 'de onbegrijpelijke gretig heid' van de andere partijen om de bestaande uitgaven te korten voor nieuw beleid „Oud beleid voor nieuw beleid klinkt leuk, maar ik mis de onder bouwing," zegt Punt. „De andere college-partijen geven totaal niet aan op welke plekken er kan wor den bezuinigd. Een onderbou wing voor bet opschroeven van het investeringsprogramma ont breekt ook." Uit zijn analyse blijkt dat er spra ke is van een tamelijk principieel conflict. In andere plaatsen stap ten partijen wel voor minder uit het college, maar Punt kiest een andere weg. „We moeten niet ver geten dat er ook veel goeds wordt bereikt. Ik denk dan bijvoorbeeld aan het zwembad, de nieuwe scholengemeenschap en de ver keersplannen.'' Verder is het voor Punt geen on belangrijk gegeven dat zijn frac tie zich gesteund weet door de le denvergadering. „Men vindt al leen dat wij ons als partij beter moeten profileren. Daarom wil ik Ingezonden mededeling Begin september starten in Vlaardingen de avondcur sussen conversatie Engels voor beginners en gevor derden. De cursussen worden gegeven tn kleine groepen door een leraar M.O Informatie cn aanmelding bij de cursusleider van En glish Studies: E. W. Feller, telefoon 01740-25327 Naaldwijk Ï.8 ons fractiestandpunt regelmatig uiteen gaan zetten in een open- brief." De eerste brief, die onlangs in De Schakel werd afgedrukt, lijkt vooral bedoeld om te voorkomen dat wethouder Wustrow de ge schiedenis ingaat ais de man, die de aanzet gaf voor schrappen van banen en het afbouwen van de collectieve voorzieningen. Punt wijst de beschuldigende vinger in de richting van CDA, WD en D66. Het bedoelde effect is nog niet meetbaar, maar bij de vrienden in het college is Punts epistel in het verkeerde keelgat geschoten. Het is illustratief voor de gespannen verhoudingen dat het CDA de brief kenschetste als natrappen. Punt is geschrokken. „We zijn ze ker niet uit op escalatie. Ik be grijp dat het CDA de brief heeft gelezen, maar hij is vooral be doeld voor onze achterban. "Wat ons betreft wordt het tijd dat het oude zeer verdwijnt."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2