15 Hoosbuien dompelen bewoners van Richard Holstraat in ellende Jaap de Nie somber over toekomst Furie-ade 'Anti-diefstal-button' Cfück^iinq Buurthuis de Haven organiseert jeugdkamp Gescheiden afvalinzameling Buro Halt wil met Maassluis samenwerken Binnenstad-festival voor padvinders Hoekse scholen gaan zwemmen Vertrek van organisator leidt tot publieke rel in Maassluis Rotterdams Dagblad Woensdag 10 juli 1991 Even binnengewipt bij V&D Kijken naar de aanbiedingen. Ik zie een riem, twee witte overhemden, en een gekleurd overhemd dat ik wil hebben. Kopen maar. Bij de kassa helpt een verkoper die klaarblijkelijk nog maar kort in het vak zit. Hij vergeet het gekleurde overhemd aan te slaan, het- e geen toch fi.39,95 kost. Ik wijs hem erop, maar hij weet niet hoe het nu verder moet met het aanslaan. Er komt een juffrouw bij die wel met de kassa overweg kan. Ik betaal. "In zijn ijver, want vriendelijk is hij web om de zaak goed af te ronden vergeet hij de 'anti-diefstal-button' te verwijderen. Ik heb dat aan vankelijk niet in de gaten. Pas als ik het poortje bij de uitgang doorga hoor ik het waarschu- wingssignaal. Maar omdat er vrijwel tegelijkertijd een vrouw met i mij naar buiten gaat, neem ik aan dat zij fout is. Eenmaal buiten twij- - fel ik toch weer, want ze liep wel zo'n meter of twee achter me toen de piep ging. Ben ik misschien...? ft kijk rond. Er zullen toch wel een paar van die dreigend uitziende - bewakingsmensen naar buiten rennen? Daar worden ze toch voor betaald? Maar er gebeurt helemaal niets. Ut haal mijn schouders op, ik heb frienslotte alles betaald, en ga naar huis. Daar ontdek ik de button, die - ik overigens zonder al teveel moeite zo van mijn gekleurde over- hemd verwijderd heb. En ik denk: wat beveiliging? Tot twee keer toe een fout bij de kassa, niemand die buiten achter me aankomt en een 'button' die ik zo ver- r wijder. Zouden ze er bij V&D om vragen? ijANBOOISTER Schiedam Ook dit jaar organiseert buurthuis de Haven weer een jeugdkamp voor kinderen tussen 7 en 12 jaar. Plaats van handeling is het bosrijke Hulshorst in Gelderland, waar de kinderen zullen vertoeven in en rond kampeerboerderij 't Woelige Nest Deelname aan het kamp, dat van 17 tot en met 24 augustus wordt gehouden, kost 125 gulden per kind. Een tweede gezinslid betaalt een tientje minder Voor in schrijven en informatie kan men bellen met Joop Schafthuizen, 4600166. Het gescheiden inzamelen en ophalen van afval waarmee men in Woudhoek-Noord m oktober is be gonnen krijgt een vervolg. Vanaf september worden ook de bewoners van de kastelen-, feministen-, bo ten-, akker- en vlinderbuurt door de ONS verzocht het vuil gescheiden te verzamelen. Zodoende wordt op de ene ophaaldag het groente-, fruit- en tuinafval ingezameld en op de andere ophaaldag het overige huisvuil. Vlaardingen Het Buro Halt te Vlaardingen wil samenwerken met de gelijknamige organisatie in Maassluis. Er wordt naar regionalisatie gestreefd, zo meldt het jaarver slag over 1990. Debedoehng is de krachten te bunde len zodat er een steviger draagvlak ontstaat. Er zijn al meerdere gesprekken geweest. Het Buro Halt te "Vlaardingen hield zich vorig jaar bezig met 91 jongeren, die zich te buiten waren ge gaan aan voornamelijk vandalisme en vernielingen. Dat zijn er 29 minder dan in '89. De 81 jongens en 10 meisjes moesten vooral schoonmaken en opruimen en waren verplicht een voorlichtingsbijeenkomst te bezoeken. De bedoeling van deze aanpak is herha ling van baldadigheid te voorkomen. Maassluis Een nieuw clubgebouw voor scoutinggroep Karei Doorman. Daar draait het allemaal om tijdens het binnenstad-festival dat zaterdag 13 juli plaatsvindt. Vorig jaar is de boerderij van de padvinders in vlam men opgegaan en met de activiteiten in het centrum trachten de middenstanders voldoende geld in het laatje te krijgen om een nieuw onderkomen te laten verrijzen. Omdat alle activiteiten worden gespon sord komt de opbrengst volledig ten goede van scouts. Het evenement wordt om 11.00 uur geopend door burgemeester Van Es en vanaf dat tijdstip kan men zich met allerlei activiteiten amuseren. Sjoelen op "s werelds grootste sjoelbak, waterfietsen op de vlieten, schieten, wobbel-en hobbelfietsen, slaan op de kop van Jut. Het kan er allemaal Het spektakel wordt muzikaal omlijst door de big band van de Maassluise Harmonie en uiteraard zijn er voi- op versnaperingen te verkrijgen. v Hoek van Holland Het zwembadpersoneel van Hoek van Holland be gint vandaag met de twaalfde schoolzwem-zeskamp. Aan deze zeskamp nemen alle basisscholen van Hoek van Holland deel. De zeskamp-spelen zijn zowel in het water als op de zonneweide, waar de vier basisscholen met elkaar een sportieve strijd aangaan. De scholen spelen on der meer de kettingrace, Willem Teil, het coachspel en meer unieke spelen. De aanvang van de zeskamp is om 13.30 uur. Het zwembad is op deze middag gesloten voor alle vrij- zwemmers. Vanaf 19 uur is het zwembad weer nor maal geopend. VLAARDINGEN donderdag 11 Juli 'Afscheidsfeest groep 8 Van Kampenschool, Paterstraat 1,1900 uur Musical, basisschool 't Kompas. Baarnhoeve 2,20 00 uur 1 Lunchconcert, Grote Kerk, 12 45 uur •Opening Muzikantencafe Labyrint Zomerstraat41 2Q00uur MAASSLUIS woensdag 10 juli •Informatie-avond vooraanstaande ojders zaal de Sluis GA Brede- rolaan49,20 00 uur Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Carel van der Velden Brede Haven straat 6 Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Voor de zo veelste maal hangt Tlnus de Bruin uit de Richard Holstraat bo ven het gat van zijn kruip- kelder. De laatste weken pompte hij al meer dan 50.000 liter water onder zijn huls van daan. Buur man Eric-Jan Bor (links) en een andere bewoner hel pen een hand je. Foto Fotobureau Roel Dijkstra Door Sander Sonnemans Vlaardingen - De bewoners van de Richard Holstraat hebben ge noeg van de overstromingen waarmee ze deze en vorige week opnieuw te kampen hebben ge had. Al jaren worden ze bij hevige regenval geplaagd door watero verlast omdat het riool in de straat niet goed functioneert. Afgelopen zondagnacht was het weer raak. Tot vroeg in de mor gen waren talloze gezinnen in de weer met emmers, dweilen en pompen om een waterballet in de verschillende vertrekken van de woning te voorkomen. De gedu peerden winden er niet langer doekjes om en wijzen de gemeen te als de boasdoener van ai het on gerief aan. De recente stortbuien waren de laatste druppels die de emmer deden overlopen. Ze drei gen zelfs met een kort geding als men niet tot afdoende maatrege len overgaat. „We worden gewoon door de ge meente aan het lijntje gehou den," reageert Jan van Es, een van de bewoners, furieus. „Het is nu al acht jaar zo en iedere keer worden onze brieven en klachten beantwoord met de belofte dat er iets aan wordt gedaan. Vorig jaar hebben we geweigerd onroerend goedbelasting te betalen, waarop de gemeente ons per brief mee deelde dat er iets zou gaan gebeu ren, Toen zijn we weer gaan beta len. Maar men deed niets. Ik word daar doodziek van." Van Es heeft eigenlijk het minst te klagen, want hij nam enkele ja ren geleden al de nodige voor zorgsmaatregelen. Zijn kruipkel- der is door het nodige mestelwerk en het afdekken van de luchtga ten nagenoeg hermetisch afgeslo ten. Blank „Dat," zegt van Es, „heeft mij dui zenden guldens gekost. Mijn kel der loopt met meer onder, maar de achtertuin staat bij het mmste geringste helemaal blank. Moetje bij mijn buurman kijken. Die heeft in de afgelopen week meer dan 50.000 liter water wegge pompt." De door wateroverlast getroffen Tmus de Bruin heeft er ook zijn buik van vol. Afgelopen maan dagmiddag was hij nog bezig met het wegwerken van de enorme hoeveelheden hemelwater die zich zondagnacht onder de vloer van zijn woning hadden verza meld. „Er valt amper mee te leven," zegt Eric-Jan Bor die buurman De Bruin al meerdere malen te hulp is geschoten bij het leeg pompen van zijn kraipkelder. „Als de maanden juni en juli na deren, ga ik mezelf al op lopen jutten. En zo gauw de hoosbuien beginnen, krijg ik de zenuwen en haal maar weer de pompen uit de schuur. Je hebt geen moment rust meer, want ieder moment verwacht je dat de boel onder loopt Het is toch niet normaal dat het water in het toilet en de wasta fel omhoog komt? Met slecht weer parkeren we onze auto's in een andere wijk omdat die anders ook vollopen." Palen Woordvoerder Leo Snel van Ge meentewerken, geeft aan waar het probleem ligt. „Die buurt is verzakt en kan niet worden opge hoogd omdat de huizen niet op palen zijn gebouwd. Bij flinke re- Door Carel van der Velden Maassluis - In Maassluis vormt zijn vertrek het gesprek van de dag, maar zelf is Jaap de Nie ta melijk nuchter onder de schei ding van zijn geesteskindje de Furie-ade. „Op zich betreur ik het helemaal niet dat ik ben gestopt. Maar ik zou toch gemakkelijker afscheid hebben genomen als ik zeker weet dat het evenement in goede handen is." Naar zijn zeggen vormt dat laat ste de grootste zorg voor De Nie, die elf jaar geleden aan de baker mat van het grootste volksfeest in Maassluis stond. Hij is op dit mo ment allerminst optimistisch ge stemd over de toekomst van het festijn. „Ik zeg niet bij voorbaat dat ze het slecht gaan doen," taxeert de reclamemaker de prestaties van het nieuwe bestuur onder leiding van Jan Groot in. „Maar ik ben bang dat zij een aantal zaken schromelijk onderschatten. Ik heb het idee dat ze onvoldoende kennis van zaken hebben." Breuk Op het eerste gezicht is de breuk tussen de Furie-ade en De Nie nauwelijks opzienbarend. Want wie kijkt er van op als een organi sator van een braderie en andere programma-onderdelen er na elf hectische evenementen de brui aan geeft? En al is het zijn gees teskindje, bijna elke bedenker laat zijn feestje op een gegeven moment los. Zelf verklaart hij de reden voor zijn vertrek haast klinisch uit een 'zakelijk geschil'. Jaap de Nie zegt dat voor hem de kous al af is als zijn naam niet langer in ver band wordt gebracht met de Fu rie-ade. „Want stel dat de organi satie rommelig of slecht is, dan wil ik daar niet op worden aange keken." Ook dit verzoek is allerminst vreemd, Er zijn maar weinig men sen die verantwoordelijk willen zijn voor het gedrag van anderen. Ook al gebruikelijk is dat De Nie zijn opvolgers alle goeds toe wenst. Hij hoopt dat zijn vertrek uit de rellerige sfeer zal blijven. „Want daarvoor gaat de Furie-ade mij toch te zeer aan het hart. Ik vind dat zo'n evenement niet ter ziele mag gaan." Buitenstaanders zullen in het re laas van De Nie hooguit de ingre diënten voor een klein menings verschil ontwaren, maar in Maas- [Ondanks zijn persoonlijke conflict met het nieuwe bestuur hoopt Jaap de Nie op een succesvol vervolg van de Furie-ade. „Een dergelijk evenement mag niet vertoren gaan." 'Foto Roel Dijkstra sluis is op dit moment alles an ders. Na het vertrek van De Nie is er een heuse rel rond de Furie- ade uitgebroken en heel de stad kan meegenieten. Voor het door gaans uiterst volgzame huis-aan- huisbtad De Schakel vormde het vertrek van De Nie zelfs het start sein om een frontale aanval op het nieuwe Furie-adebestuur te openen. Armetierig „Wij betwijfelen in hoge mate of het enthousiasme nog zo groot zal zijn als bij de elf succesvolle da gen in het verleden," schrijft het blad naar aanleiding van het ver trek van De Nie. Tijdens de pers conferentie van de Furie-ade hing volgens De Schakel een 'verve lende en gespannen sfeer'. Bo vendien werd er volgens het blad een 'armetierige persmap' uitge deeld. Als klap op de vuurpijl voelt uit gever Piet de Groot van De Scha kel zich zelfs geroepen om een za kelijk conflict met het nieuwe be stuur op de voorpagina van zijn blad uit te vechten. Hij probeert zijn gram te halen omdat het nieuwe Furie-ade bestuur de jaar lijkse promotiekrant niet langer bij De Groot wil laat drukken „Mensen verkopen advertenties voor een Furie-adekrant," schrijft de uitgever, die tot dusver de drukorder voor de feestkrant be zat. „Wij van De Schakel hebben hiermee echter niets te maken. Het bestuur van de Furie-ade misgunt ons waarschijnlijk het kleine winstje, dat we verleden jaar na jarenlange verliezen op de Furie-adekrant hebben behaald." Wand Het conflict tussen het Furie-ade bestuur van Jan Groot en uitgeve rij De Groot kan niet geheel los worden gezien van het vertrek van Jaap de Nie bij het volksfeest De reclamemaker, die wekelijks namens een groep plaatselijke middenstanders een belangrijk deel van de advertentieruimte in De Schakel afneemt, beschouwt het conflict tussen de uitgever en het Furie-adebestuur als een te ken aan de wand. „Die krant vormde een uitste kend promotiemiddel voor het festival. Het kostte de organisatie niets en hij werd in een oplage van 100.000 exemplaren ver spreid," zegt Jaap de Nie. Ook het meuwe bestuur onderkent deze voordelen, maar zij heeft grote moeite met een aanscherping van de voorwaarden van drukkerij De Groot. In het verleden mocht het be stuur in ruil voor de verkochte ad vertentieruimte een groot aantal nieuwspagina's in de Furie-adek rant vullen. Een deel van deze ruimte benutte de organisatie voor zogenoemde advertorials, niets meer en niets minder dan verkapte reclameboodschappen voorde sponsors. ,JM is een gerechtvaardigde eis van De Groot dat er nu moet wor den betaald voor dergelijke com merciële pagina's," zegt Jaap de Nie, die beweert dat de hardere opstelling van de uitgever totaal los staat van zijn breuk met het Furie-adebestuur. In een op 1 juni gedateerde brief kondigt De Nie aan, dat hij op ba sis van bestaande afspraken het maken van de Furie-adekrant zou voortzetten. Intussen stuurt het bestuur echter aan op het eigen handig produceren van een eve nementenkrant. Jaap de Nie, die in De Schakel uitgebreid wordt geroemd voor zijn verdiensten voor de Furie- ade, hield zich niet alleen met werkzaamheden voor de festival krant bezig. Zijn uitgebreide ta kenpakket ontwiltkelde zich in de afgelopen elf jaar van het mede verzorgen van de elektrici teitsvoorzieningen tot het schoonmaken van het parcours en de organisatie van de braderie, „Ik heb nog honderd aanmeldin gen voor de bradene m mijn kast liggen," zegt De Nie. „Ik kan die mensen niet helpen, want het is totaal onduidelijk waar ze zich nu kunnen inschrijven." De irritaties in de lange aanloop naar deze braderie hebben voor De Nie uiteindelijk de doorslag gegeven om er mee op te houden. „Opeens ging alles anders," zegt hij, „Van de ene op de andere dag mochten we niet langer in mijn kantoor vergaderen. Dat moest voortaan op neutraal terrein ge beuren. En Jan Groot meldde dat er drie nieuwe bestuursleden wa ren. Ik waardeer het in de nieuwe voorzitter dat hij vers bloed aan trekt, maar het is toch niet erg de mocratisch om dat zonder overleg te besluiten." Soebatten Toen De Nie na maanden soebat ten met het bestuur nog steeds niet tot duidelijke afspraken over de organisatie van de braderie kon komen, was de maat vol. „Met name in de laatste week voor het feest moetje onder grote stress werken. Dat valt alleen vol te houden als je blindelings op el kaar kunt vertrouwen. Een derge- kjke vertrouwensbasis ontbreekt totaal. De voorzitter verwijt mij zelfs dat ik onvoldoende organi satorische capaciteiten heb." Voorzitter Jan Groot stelt dat de braderie verleden jaar op een commerciële mislukking was uit gelopen. Een dergelijk evene ment kan de organisatie geld op leveren, maar de nieuwe voorzit ter heeft in de boeken gelezen, dat de Fune-ade zelfs geld moest bijpassen. De Nie reageert verbouwereerd op deze stellingname. „Dankzij de fantastische inzet van Hein Swanenburg heeft de Furie-ade verleden jaar voor het eerst geld overgehouden. De opmerkingen van Groot over de bradene tonen voor mij opnieuw aan dat hij wei nig kennis van zaken heeft. „Groot liegt pertinent als hij be weert dat er geld bij moest Ik be taalde inderdaad geen geld, maar ik zorgde wel voor een enorme bijdrage in natura. Ik nam alle kosten voor mijn rekening. Voor de grote hoeveelheid werk werd ik nooit betaald. Op de bradene kregen de sponsors gratis facili teiten. Verder mocht de Furie-ade zelf ook een groot aantal stands bemannen. De kosten waren alle maal voor mijn rekening." De Nie wil met zijn opmerkingen alleen maar het idee de wereld uithelpen dat de Furie-ade een goudmijntje voor hem was. „Voor mij ging het denk ik alleen om de trots en een beetje vlagvertoon," reageert hij op de vraag naar zijn motieven. „Commercieel gezien was dit evenement voor mij echt van nul en generlei waaide. Het steekt mij alleen dat ik zo maar aan de kant wordt geschoven. Dat heb ik na elf jaar keihard werken niet verdiend." genbuien werkt de riolering als een communicerend vat waarbij het water het laagste punt zoekt." Hij komt echter ook met een op lossing. „Als het riool wordt afge koppeld van het totale stelsel, is het mogelijk om het watep naar het gemaal te pompen. Vorig jaar zijn de Groeneweg en de Wete ringstraat van een dergelijk, sy steem voorzien, en dat is een suc ces gebleken. Wat betreft .de Haydn- en Richard Holstraat den ken we ook m die richting." Het echtpaar Wil en Ab Bianchi heeft het nog het zwaarst te ver duren. Bij elke flinke regenbui worden de kaplaarzen uit de kast gehaald. De heer des huizes heeft burgemeester Van Lier uit onvre de over de lankmoedige houding van de gemeente al meerdere ma len 's nachts uit bed gebeld. „Mijn man," vertelt Wil Bianchi, „gaat ieder keer weer over de rooie. Het is ook niet normaal meer. Zondagnacht liep het water weer de gang in. Omdat we de hele nacht in touw zijn geweest en daarna geen oog meer dicht konden doen, is mijn man maan dag niet gaan werken. Die hele heisa beïnvloedt ons leven. Als het 's nachts begint te regenen, rennen we naar beneden om poolshoogte te nemen. Het is nu al zo erg dat we 's avonds niet meer op visite durven te gaan uit angst om bij terugkomstonze huiskamer onder water aan te treffen. En dan heb ik het niet eens over het gevaar van kortslui ting en de eventuele gevolgen." Aan drijvende drollen in de straat is ze inmiddels gewend en het verwijderen van een laag rioolslïk uit de tuin behoort de laatste tijd ook tot de wekelijkse werkzaam heden. Maar ondanks alle ellende ziet zij toch nog een lichtpuntje. Wijn f „Een leuke Bijkomstigheid is dat de sociale contacten worden ver stevigd," lacht ze. „Het is regel matig voorgekomen dat we 's avonds1 na'elkaar geholpen te hebben, met de buren buiten 'zijn gaan zitten en er een flesje wijn werd opengetrokken." Vóórhaar man is de maat in ieder geval vol. Gistermiddag had hij met een tweetal buurtbewoners een onderhoud met wethouder Agnes van Ardenne-van der Hoe ven. Het tweetal wil maandag uit sluitsel hebben over een oplos sing anders gaan ze weeT teTug naar het stadhuis. Wil Bianchi: „Het riool is gewoon verrot en moet worden vervan gen. Het interesseert mij niets als we een eenmalige bijdrage van 350 gulden moeten betalen. Ais we maar van die ellende worden verlost. Mocht de gemeente niet overgaan tot vernieuwing van-de afvoer dan spannen we een kort geding aan, en ik ben er zeker-van dat wij de zaak winnen. Bewijzen hebben we genoeg, want regelma tig zijn er video-opnamen en fo to's gemaakt. We hebben altijd vriendelijk om medewerking ge vraagd, maar gaan het nu des noods keihard spelen. Hier valt niet langer meer mee te leven." Leo Heijboer, hoofd weg- en wa terbouw van Dienst gemeente werken m Vlaardingen zegt dat er medio oktober een oplossing op tafel moeten liggen. „Het heeft geen zin," zegt Heij boer, „op korte termijn alleen de Richard Holstraat en Haydn- straat aan te pakken. Als we daar de overlast wegnemen, worden andere delen van de buurt met de zelfde problemen opgezadeld. Omdat die buurt vrij laag ligt, is het bij zware regenval een pro bleemgebied. Het riool is;wel de gelijk in orde en wordt yolgens het vervangingsschema over vijf jaar vernieuwd. Het euvel zit 'm echter in de capaciteit. De hoe veelheden regenwater die;de laat ste weken naar beneden kwamen, kunnen gewoonweg niet worden afgevoerd." Ingezonden mededeling Kipspecialiteiten HandcMraat 1 >1 U KK hundingen Ivl UllMd.VWM fried chicken grillkip Hamburgers sparerïbs div. snacks maaltijden Iedtuv dag geopend van 12 00-2:1 00 uur

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2