17 Nieuw opsporingssysteem moet de smokkel beperken Vroesenpark bleef als een enorme vuilnisbelt achter ttu - gg£ life Hervormd Delfshaven stoot Oude Kerk af V Een merkwaardige combinatie '^#T"*» ^Matrassen en dekens ";:door zonnebloembrood Indeling Nieuwe Maasbrug zaak voor na de zomer Politiehond pakt rover Drie B-gemeenten bij politieregio Rijnmond Vijf jaar voor 'voodoomoordP Sport- en spelmiddagen in IJsselmonde Laurens tuien zaterdag open ttallUJ&fl li» r&m 'SiSïr.'i 'Het gaat prima met de Kunsthalt Brandbommen in tuin van Turkse consulaat Overvaller krijgt -jaar minder cel Rotterdams Dagblad Woensdag 17 juli 1991 RW RV RZ m SESgfwM HOE LANG NOG? -Rotterdam - „We bakken door tot opnieuw vijfent wintigduizend gulden beschikbaar is," zegt bakker Th. van der Ham van de HÜIevliet in Rotterdam. Hij 'is één van de zeshonderd 'Echte Bakkers', die de zonnestoet bakt en verkoopt. Vijf weken terug is de nieuwe, speciaal ontwikkelde broodsoort geintrodu- ceerd en opgedragen aan de stichting De Zonne- 'bloem. De stichting verzorgt onder meer vakantiereizen voor zieken en minder-validen met het eigen schip, dat ook De Zonnebloem heet. Enige jaren geleden kon het ruim dertig miljoen gulden kostende en aan gepaste schip na een inzamelingsactie op tv in de vaart komen. Echter niet met nieuwe bedden. Die werden van het oude schip overgezet, al waren ze toen al aan vervanging toe. Men bleef het ermee doen, want er was geen geld voor nieuwe. De 'Echte Bakkers' trokken zich dat aan en ontwik kelden het zonnebloembrood. Van elke stoet dragen de bakkers twee dubbeltjes af. In vijf weken tijd gin- tgen in Nederland 125.000 stoeten over de toonbank, 'Vooruitlopend op het succes, kreeg De Zonnebloem alvast de beschikking over de vijftig nieuwe bedden, waarop de oude matrassen, kussens, lakens en de- kens dienst gingen doen. - -„Dat vinden we eigenlijk niks," zegt Van der Ham. „Vanwege het succes van de zonnestoet, hebben we besloten de actie voort te zetten. Over een week of vier hopen we ook nieuwe matrassen en het faedden- 'goed aan te bieden. Als je iets doet, dan moet je dat -niet half doen. Daarom kleden we de bedden alsnog helemaal aan." Wie opdracht geeft om ergens een reclamebord neer te hangen za! zich zelden tevoren laten Informeren wat er nog verder In de omgeving hangt. Toch Kan dat in sommige gevallen wal eens nuttig zijn. Want als de bierbrouwer uit het oosten des lands op de hoogte was geweest van deze combinatie zou hij zich wellicht nog wel hebben bedacht. Foto Peter Molkenboe r. Rotterdam - De indeling van de Nieuwe Maasbrug in Rotterdam en de verkeersafwikkeling aan de noordkant en zuidkant is nog lang niet zeker. In de raadscom missie voor ruimtelijke ordening zijn grote vraagtekens gezet bij de ideeën om een soort super kruising te maken bij Boompjes, Vasteland en Schiedamsedijk. Over de indeling zal overigens pas na de vakantieperiode wor den gepraat, De BOF, de bewonersorganisatie Feijenoord, protesteerde aan het begin van de vergadering tegen behandeling van de bruginde- ling. In de projectgroep Kop van Zuid is men het nog lang niet eens over de beste indeling van de nieuwe brug, die het stadshart met het nieuwe centrumgebied op de Wilhelminapier moet ver binden. Volgens de BOF was af gesproken, dat de discussie naar eind augustus zou worden ver schoven. Eerdere behandeling in de raadscommissie vond de BOF ongepast. De bewonersorganisatie werd door wethouder dr.J.M. Linthorst op haar wenken bediend. Hij had het voorstel op de agenda laten plaatsen, omdat de commissie om behandeling voor de zomer had gevraagd. Met uitstel tot na de va kantieperiode had hij geen pro blemen. Wel kregen de commis sieleden de kans alvast wat op merkingen te maken. Dit die eerste ronde bleek totaal ongeloof in de gepresenteerde op lossingen. „Is het wel mogelijk, dat de Schiedamsedijk straks 32.C00 voertuigen kan verwerken, evenveel als de Boompjes nu da gelijks passeren? We waren des tijds bang voor files tot op het Hofplein, De kruising aan de noordkant van de brug wordt nog drukker dan het Hofplein nu is. Kan dat wel?", waren enkele van de schoten voor de boeg. Rotterdam - Politiehond Rudy heeft vannacht een belangrijke rol gespeeld by de aanhouding van een 36-jarige rover. De ver dachte-trachtte samen met een andere man op de Schoneberger- weg een 52-jarige Rotterdammer te beroven. Een getuige schakel de een toevallig passerende hon dengeleider in. De politieman sommeerde de mannen te stoppen. Toen zij toch doorrenden liet hij de hond los ,die een van de verdachten in een mum van tijd inhaalde en in de arm beet. Bleiswijk - De gemeenten Bleiswijk, Bergschen- hoek en Berkel en Rodenrijs zijn door de ministers van Binnenlandse Zaken er -.stitie definitief inge- - deeld bij de politieregio Rijnmond. Het gemeentebe stuur van Bleiswijk is tevreden met het besluit. Oorspronkelijk was het de bedoeling om de politie- groep Berkel, waaronder Bleiswijk valt, in te delen -bij Haaglanden. Omdat de drie B-gemeenten meer rijn georiënteerd op Rotterdam en omstreken dan op Den Haag/Zoetermeer, is met succes gepleit voor de regio Rijnmond. Hiertoe behoren ook de gemeenten Rotterdam, Schiedam Vlaardingen, Maassluis, Spijkenisse, Al- 'brandswaard, CapeUe aan den Ussel en Baren- "drecht. De politiezorg wordt zoveel mogelijk op plaatselijk niveau uitgeoefend. In beginsel komt in elke gemeente een gemeentelijk georganiseerde .eenheid van het regionale korps. Den Haag - Het gerechtshof in Den Haag heeft dinsdag een 53- jarige Rotterdammer veroordeeld tot vijfjaar cel, conform de eis van de procureur-generaal. De man was eerder tot deze straf veroor deeld door de rechtbank in Rot terdam. De veroordeelde schoot negen jaar geleden de 37-jarige Ula Bhageloe dood. Voodoo en magie speelden een rol bij de moord, die pas vorig jaar werd opgelost. Rotterdam - Voor een middagje zeskamp kan het hele gezin binnenkort terecht in de recreatiegebie den langs de Oude Maas. Vanaf zaterdag 20 juli {tot eind augustus) organiseert het Natuur-en Recreatie- schap IJsselmonde daar wekelijks sporten en spelle tjes Voor het hele gezin. De activiteiten worden begeleid door sport- en spel leiders van het Nederlands Centrum voor Recreatie- .werk. Bij goed weer kan iedereen er elke dinsdag-, donderdag- en zaterdagmiddag vanaf 14.00 uur te recht voor voetbal, hockey, schminken en nog meer. De vaste verzamelplaats van de middagen is bij de spartelvijver op het Spuiveld, nabij Pannekoekhuis de Oude Maas. Deelname is gratis. Voor meer infor- -matie: Natuur- en Recreatieschap IJsselmonde, tele foon: 01857-2366. TOok is vanaf de twintigste is de tentoonstelling 'Pad- destoelen op IJsselmonde' te zien in bezoekerscen- -trum Albrandswaard aan deAlbrandswaardsedijkin 'Rhoon, Rotterdam - De Laurenstoren is vanouds een prima plek om een prachtig uitzicht te hebben op de moderne binnenstad van Rotter dam. Maar daar blijft het niet bij, op zaterdag 20 juli. Wie dan de tocht naar boven waagt, kan on derweg tevens een kijkje nemen bij de vorderingen van de restau ratie van het carillon. De toegang tot de toren (van 10.30 uur tot 15.00 uur) kost twee gulden (kin deren tot 12 jaar een gulden). Om 15.00 uur is er een orgelcon cert. Door Marcel Potters Rotterdam - Directeur-generaal belastingen C. Boersma van het ministerie van Financiën heeft kort geleden opdracht gegeven om de uitbreiding van de douane controle in de Rotterdamse haven verder uit te werken. De kosten van de extra menskracht, de auto matisering en het koppelen van informatie-systemen gaan 'min stens' enkele tonnen kosten. Zo als het er nu naar uitziet, zal Ne derland het project in eerste in stantie financieren, ook al wordt het waarschijnlijk ook toegepast in andere Westeuropese havens. Bij de huidige methode van doua ne-onderzoek hebben de contai ners bestemd voor de Nederland se markt - ongeveer tien procent van de totale aanvoer - nu nog prioriteit. Per week worden onge veer tien containers ter controle open gemaakt. Daarnaast werkt de douane met steekproeven, het meer lukraak controleren van een lading. „Voortaan zullen we echter negen keer zoveel papier moeten doorworstelen," zegt te amleider H.M. Huisman van de FIOD-douan erecherche. Het in Rotterdam ontwikkelde controle-systeem is in 75 procent van de gevallen succesvol geble ken. Het is vooral een kwestie van vooruit denken, zegt Huisman, zodat al voordat een schip in Rot terdam aankomt is besloten de la ding te controleren. De bijbeho rende papieren, het land van her komst, de soort lading, de havens die z:in bezocht en de bemanning kunnen reden zijn een kijkje te nemen. Succesvol In mei was deze methode succes vol bij het onderscheppen van ruim 700 kilo cocaine aan boord van twee schepen, de EWL Para maribo en de Deense Elisabeth Boyle. In het laatste geval was 350 kilo drugs verstopt in twee bun dels hardhout. De cocaïne zat ik plexiglas, die in holle ruimtes m de balken was gestopt. „Natuurlijk," geeft Huisman toe, „proberen de smokkelaars ons op allerlei manieren te misleiden. Schepen uit Colombia zijn m principe verdacht, dus sturen ze containers uit landen waar je mets van vermoed. Ze willen ons graag doen geloven dat er niets aan de hand is." Sigaretten De douane onderschept voorna melijk sigaretten, drank, verdo vende middelen en uitheemse diersoorten. Verder stuit men re gelmatig op EG-fraude en het ontduiken van heffingen. Huis man: „We hopen in de zomer van 1992 op grote schaal operatief te zijn. Oké, het zal niet meteen een succes zijn, omdat de beambten met het systeem moeten leren werken. Het duurt gemiddeld drie jaar voordat iemand hele maal op de hoogte is. Maar aange zien sommigen nu al volgens deze methode werken, wordt die tijd mogelijk bekort tot anderhalf jaar." Het doel is uiteindelijk dat ook andere by de Colombiaanse drugskartels populaire invoerha vens, zoals Antwerpen en Ham burg, van de Rotterdamse aanpak gebruik gaan maken. „Uit alle de len van Europa komen douane mensen hier op stage," weet Huisman. „Een soort training-on- the-job. Het probleem is echter dat je ons systeem niet zomaar in andere landen kunt toepassen. Ieder land heeft z'n eigen wette lijke regels. In Hamburg is het bijvoorbeeld heel moeilijk om vooraf over ladingpapieren te kunnen beschikken." Rotterdam - Het enige kerkge bouw dat de hervormde gemeen te van Rotterdam-Delfs haven nog rijk was, de Oude Kerk aan de Aelbrechtskolk, gaat over in han den van de stichting Oude Hol landse Kerken. De gemeente ziet geen kans meer de noodzakelijke onderhouds- en restauratiewerkzaamheden te fi nancieren en deskundig te bege leiden. De restauratiekosten worden ge schat op 2,2 miljoen gulden. De hervormde gemeente betaalt de stichting een 'bruidsschat' van 350.000 gulden; hiervoor krijgt zij het eerste recht van huur. De Oude Kerk, in de vijftiende eeuw gesticht, blijft bij de her vormde gemeente in gebruik voor de eredienst en andere acti viteiten. Eerder heeft de her vormde gemeente de Nieuwe Kerk, de Mathenesserkerk en de Kapel Spangen afgestoten. Het besluit is 'met grote moeite en niet zonder emotie' genomen. Hervormd Delfshaven wil nu prioriteit geven aan het echte ge meentewerk, zoals de instand houding van de eredienst en het pasto' ale en missionaire werk. Op dit moment heeft hervormd Delfshaven geen predikant. Eér. vacature wordt half september rpgevuld, de andere functie komt eind augustus vacant. lïL-.-fcftjtó. .ai r,t ijs De Oude Kerk is Delfshaven blijft ook na de overdracht haar functie behouden. Foto Jaap Rozema Rotterdam - De Kunsthal fe de Rotterdamse wethouder J.M. Linthorst na aan het haft. Als wethouder voor Kunjja? ken heeft hij aan de wieg-y^ het project, dat nu naast i®. seum Boymans-Van Bern® gen in aanbouw is, gestaan.! Hij kan kritische kanttekemt' gen over de Kunsthal nauwe! Ijjks velen. „De bouw van de Kunsthallïgf op schema, ja zelfs voor op hef schema," beet hjj de raa$? commissie voor ruimtelijke!®; dening toe op vragen over j# voortgang. „En touweH waar bemoeit u zich als mm, missie mee. Het is een zaai-' van Kunstzaken." Z// Commissielid P. Autef (PvdA) had de moed gehad'fe vragen, wanneer die Kunsthal' nu eindelijk eens gebougr ging worden. Hij had begrei pen, dat het op de bouwplaat? een zooitje was. „Ik heb gs^ hoord, dat er allerlei veranda-» ringen in het bestek zijn aan! gebracht, waarvoor in de hej grating dan weer geen geld is/: meldde hij. Venijnig reageerl de de wethouder met:„Ik h® zelden in Rotterdam iets m. snel de grond uit 2ien komea als de Kunsthal. Iedereen is enthousiast. De bouw ligt op' schema en zelfs voor." Toen Auberts partijgenoot Van Middelkoop vroeg of hij dat schema dan misschien* eens kon bekijken, sprong Linthorst bijna uit zijn véll „Het schema is bekend. En dit! soort vragen horen bij KunsM zaken thuis, niet in deze cd®! missie." Fijntjes merkte Aih bert daarop op: „Onder m-J voorganger Laan is in dae commissie voor ruimtelijke ol dening uitgebreid en kritisch naar het ontwerp van de. Kunsthal gekeken. Er is toen' veel over gezegd en afgéspkh ken is, dat .wij de.uitvoering- nauwlettend,-'(zouden hem-i ken." Schielandshuis Kritiek was erin decommissie' ook bp. de. uitvoering van het' Hobeco-kantobi 'op de hoek! van de Blaak en het Churchfll- plein. Van Middelkoop merkte op, dat er was afgesproken, dat het Schielandshuis, Rotter dams monumentale historisch Museum, vanaf Blaak ,;è;»s Churchillplein goed zichtbaar' zou blijven. Eén van de oplos singen was een glazen onder pui in het Robecogebouw. Zo zou er een leuk doorkijkje; naar het Schielandshuis outl staan. Maar de praktijk is, dat de onderzijde van het Robeco-f gebouw uit sterk spiegelende, zwarte glasplaten bestaat' Slechts bij de ingang is doof achtig glas gebruikt. Vair ambtelijke zijde werd de com- missie eenvoudig meegedeeld, i dat het bouwwerk volgens teg kening is uitgevoerd. Maar; voor de zekerheid zaJ dat nog; even worden gecontroleerd./,;! Rotterdam - In de tuin van het Turkse consulaat aan de Eö> drachtsweg zijn gisteren twee brandbommen gevonden. Eén van de bommen, flessen gevuld met benzine, was wel aangesto ken maar niet ontploft. De Rotter damse politie heeft, het toezicht op het consulaat verscher t.Bfc gin deze week hadden onbekefr den de omgeving van het gebouw al beklad met leuzen gericht te gen de Turkse regering, die mt dogenloos zou optreden tegen links-radicalen. Den Haag - Het gerechtshof in Den Haag heeft dins dag een 27-jarige inwoner van Rotterdam tot vijf jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Dat is een jaar minder dan de procureur-generaal had ge elst De man deed vorig jaar zomer mee aan overvallen op juweliers in Rotterdam en Dordrecht en op een post kantoor in Nieuwendijk. Hij werd hiervoor door de rechtbank in Dordrecht tot zes jaar cel veroordeeld. In hoger beroep vroeg hij vermindering van de straf- maa t omdat hij zijn leven wil beteren. Rotterdam - Een gigantische puinhoop, een smeerboel, een grof schandaal. Omwonenden van het Rotterdamse Vroesen park, tegenover Diergaarde Blij- dorp, hebben er geen woorden voor. Maar hun massale klachten- stroom lijkt geen enkel effect te hebben. Ook vanmorgen maakte het park nog de indruk van een vuilnisbelt De grond is omgeploegd en het vuil zoekt langs alle kanten een uitweg. De wind en de meeuwen leveren hun bijdrage. Her en der liggen de colablikjes, plastic be kertjes en bordjes in de woonwijk om het park verspreid. „Door het miezerige weer is de grond te drassig om met oprui men te kunnen beginnen," kreeg de woordvoerder van de stichting Flamboyant gisteren van Ge meentewerken te horen. Verlamd door overmacht kan de stichting dus zelf niets aan de situatie doen. Verwoede pogingen om ge meentewerken voor commentaar te bereiken hebben tot nu toe niets opgeleverd. Waren omwonenden vong jaar al niet blij met het interculturele feest; de overlast nu maakt het klimaat er zeker niet beter op. In de vorige editie van het festival bleef de enorme berg afval tot drie dagen na hst feest onaange roerd liggen door slechte afspra ken met de gemeentelijke dien sten. Boze telefoontjes van omwonen den hebben er toen toe geleid dat de stichting Flamboyant, organi sator van het festival, voor dit jaar betere afspraken heeft gemaakt over een snelle verwijdering van afvaL Alle afspraken ten spijt ligt het vuil er nu nog. De regen tij dens en na het festival heeft het evenement mogelijk de nekslag toegebracht. De grasmat is tijdens het festival dermate beschadigd dat de kos ten voor herstel een groot gat slaan m de begroting van de stichting Flamboyant „De weers omstandigheden hebben ons echt parten gespeeld," zegt R. Rainsa- ran, woordvoerder van de stich ting. „We hebben er tijdens het festival alles aan gedaan de dras sige grond te beschermen. Brand weer, politie en plantsoenen dienst hebben we om hulp ge vraagd, maar helaas geen enkele medewerking gekregen, zegt Rudi teleurgesteld. „Uiteindelijk hebben we zelf met beschikbare middelen, plastic en karton, getracht looppaden te ma ken. Het heeft echter niet veel uitgehaald, de grond in het park is op sommige plaatsen behoor lijk beschadigd." In de voorwaar den voor de huur van het park staat duidelijk vermeld dat de stichting verantwoordelijk is voor He schade die het festival veroor- Naar het schijnt is de schade claim ook de reden waarom nog niet met het opruimen van het vuil is begonnen, Ramsaran: „We zullen ons niet aan die verant woordelijkheid onttrekken. In middels zijn al afspraken ge maakt om het gras te herstellen, maar het betekent wel een kos tenpost van enkele duizenden guldens. Ik denk dan ook niet dat we voldoende financiële draag kracht hebben om het festival volgend jaar weer te organise ren." Ratten Een bewoonster van de Vroesen- laan vindt het een schande dat er nog niets is gedaan aan het oprui men van de rommel „Ik heb zelf al het vuil, de lege blikjes en het plastic uit m'n tuin moeten halen. Het deel van het park bij mijn huis heb ik zelf al wat schoonge maakt om tenminste de honden nog uit te kunnen laten. Als je ze loslaat komen ze terug met stok jes sateh of zakjes met kippepo* ten. In het park zelf wemelt het al van de ratten". De wijkbewoners hebben aan de bel getrokken bij de deelgemeen te en de wijkagent. „Die zegt dat hij er niets aan kan doen", aldus een omwonende. „Het is onvoor stelbaar. Als wy een dag te vroeg de vuilniszak buiten zetten, krg- gen we een bon. Maar dit kan alle maal blijkbaar". Zowel by de Roteb als bij de deel gemeente Centrum-Noord "W2S vanmorgen nog geen duidelijk antwoord te krijgen op de vraag waarom het Vroesenpark nog steeds niet is opgeruimd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 3