waterweg 9 Zwemmen mag in Waterweggebied 'Ik hoop dat jullie ook zo oud worden' Woud hoek krijgt jeu de boulesbaan Provincie noemt plassen en vaart geschikt als badwater v-JdïBttsi iSÊÉs! 11 Stroom weg na brand Alleen tv verstoort rust in Ibis-hotel Twee botsingen na elkaar v-w,;.. "S" Succesvol weekeinde voor politie: tien arrestaties Nieuw onderzoek naar vervuiling in Zuid Neeltje van der Sar-van der Torre heeft 100 jaar 'gewoon geleefd' Knaap drinkt en 'leent' auto Horeca-ondernemers slaan nieuwe weg in W-Sty Koe hulpeloos na pootjebaden Man dreigt met vuurwapen Zo gezien zo verkocht. Rotterdams Dagblad Maandag 29 juli 1991 Op de noordbaan van Rijksweg 20 zijn zaterdag rond het middag uur twee ongelukken kort na eikaar gebeurd. Allereerst raakte een automobilist een voor hem rijdende personenauto, verloor de macht over zijn stuur en sloeg vervolgens enkele malen over de kop (zie foto). Vtfjwijl gelijktijdig ontstond er door dit ongeval een kop/staart- botslng tussen In totaal vier voertuigen omdat een bestuurder olet had gezien dat er enkele auto's voor hem stopten In verband ,net het eerste ongeval. Foto flcxX Dijkstra Schiedam - De grond in Schiedam-Zuid wordt uit gebreid onderzocht op asbestverontreiniging. De provincie Zuid-Holland gaat hiertoe over om een duidelijker beeld te krijgen van de vervuiling in de wijk. Aanleiding is de vondst, vong jaar, van asbest jn de bodem van de Runstraat en omgeving. DeJBxmtreiniging is zo groot dat Schiedam de schoonmaak financieel met zelf kan behappen. Daarom heeft de provincie Zuid-Holland het voor touw genomen in deze zaak. De gemeente heeft ondertussen onderzocht waar de vervuiling vandaan kan komen. Dat leverde het ver moeden op dat een asbestfabnek, die tussen 1919 en de jaren dertig aan de Willemskade heeft gestaan, de bron van de problemen is. De provincie heeft de locatie opgenomen in het sane ringsprogramma dat ingevolgde de Interim Wet Bo demsanering is samengesteld. Er is voor het nadere onderzoek naar de juiste plaatsen waar het asbest rit, een projectgroep gevormd. Daarin zijn bewoners vertegenwoordigd. Maassluis - Neeltje van der Sar- van der Torre werkte ooit voor 61 cent per dag Zij zag de eerste vliegtuigen opstijgen en toen zij geboren werd, was Willem III ko ningvan Nederland. In een penode van een eeuw maak je veel mee; daar waren de vnenden en familie die vrijdag in verzorgingstehuis De Zonneweel- de samen met Neeltje van der Sar-van der Torre haar honderd ste verjaardag vierden, het over esns. De jarige dacht daar zelf an ders over: „Ik heb niet veel mee gemaakt. Ik heb gewoon ge leefd." Neeltje van der Sar-van der Torre werd op 26 juli 1891 geboren in de toen nog zelfstandige gemeente Hillegersberg. In haar ouderlijk huis gelegen aan de Rotte leidde zij een rustig leven. Daarmee was het echter gedaan toen zij in 1922 met een boer uit Schiebroek trouwde „Wij hadden een boerderij en het was altijd hard werken op het land. Waar je nodig was daar zat je. Want niet alleen de koeien moesten gemolken worden, maar ook het gereedschap en de melk flessen moesten schoon," vertelt de hoogbejaarde. Samen met haar man en dochter bracht zij een groot deel van haar leven door op de boerderij. Zij heeft het als een fijne tijd ervaren er- vooral aan de buurtavonden heeft zij leuke herinneringen Neeltj® van der Sar-van der Torre met kleinkind: „Ik heb gewoon geleefd." Foto Roe! Dijkstra overgehouden. „Wanneer er iets te vieren was, een trouwerij of zo, kwamen we met alle boerenfami lies uit de omgeving bij eikaar. Nou, dan was het gezellig hoor. Als je nu zo'n feestje hebt is er inch niks aan." Op de boerderij maakte zij ook minder leuke tijden door. In 1947 werd Neeltje van der Sar-van der Torre weduwe en in de jaren daar voor doorstond zij met haar gezin de harde oorlogsjaren. Een 92-ja- rige vriendin kan zich nog goed herinneren hoe zij in de oorlogs tijd bij de boerderij aanklopte voor een liter melk of een paar ei eren. „Zij hadden een boerderij onder de rook van Rotterdam en heel veel mensen wisten de boer derij te vinden. Er stonden dage lijks rijen mensen die om eten kwamen. Van die mensen die al tijd wel iets mee kregen, zijn er nog steeds veel bevriend met Neeltje. Zij heeft er veel kennis sen aan over gehouden." In 1955 keerde Neeltje weer terug naar haar ouderlijke woning, Zij woonde daar totdat zij in 1979 ver huisde naar het Maassluise ver zorgingstehuis De Zonneweelde. Vrijdag schudde zij tijdens haar 'vereeuwdag' heel wat handjes. Wanneer zij door haar huisgeno ten werd gefeliciteerd, sprak zij steeds: „Ik hoop datje ook zo oud zal worden en vooral dat je ook zo gezond zal blijven." Schiedam - Wijk- en bewoners- vereniging De Woudhoek wil dat de speelgelegenheden in Schiedam-Noord drastisch wor den verbeterd. Veel van de speelplaatsen zijn verwaarloosd en bevinden zich op slechte lo caties, zo stelt de Werkgroep Speelgelegenheden van de Woudhoek. Op verzoek van de gemeente is er een inventarisa tie gemaakt van de plekken waar het openbare speelgoed vernieuwd of opgeknapt zou moeten worden. Ook aan de oudere wijkbewo ners wordt gedacht. De meest opvallende wijziging is de aan leg van een jeu de boules-baan. Deze voorziening.moet op het terreintje aan het fleijermans- plein in de plaats komen van de klimtoren. Of de tien locaties die door de wijkvereniging zijn aangewezen, zullen worden aan gepakt hangt af van het budget dat het college ter beschikking stelt, „Tien locaties is misschien wat veel," zegt Hanke Claussen van de Werkgroep Speelgelegenhe den, „maai Schiedam-Noord is dan ook een grote wijk. En met de nieuwbouw wordt de jeugdi ge bevolking alsmaar omvang rijker. Uiteraard zijn we bereid ook zelf de handen uit de mou wen te steken. Op het grote grasveld bij het Hof van Spa- land willen we graag een zoge naamde 'half-pipe' voor roller- skaters. De jeugd zal bij de aan leg en het onderhoud ervan moeten helpen Het meest ingrijpende voorstel moet op het grasveld tussen de trambaan aan het Bachplein en de singel tegenover het Heijer-' mansplein gestalte krijgen. Men wil het veld geasfalteerd zien zodat het terrein de gele*/ genheid biedt voor voetballen,- tennissen, rolschaatsen, basket-1 ballen, skate-boarden en andere' spelvormen die nauwelijks, nog op straat kunnen worden ge speeld. Voor de ingang van het winkelcentrum Hof van Spa- land moet het aantal hobbel beesten worden uitgebreid en ook aan het Faassenplein, het AJ. de Haasplein en de Boeze- manstraat wil men meer speel tuigen realiseren. Vlaardingen - Een 17-jarige Vlaardingse knaap heeft het dit weekeinde met zijn vader aan de stok gehad omdat hij zonder diens toestemming de auto van zijn pa had gepakt. De jongeman werd zaterdagnacht op de 1t Binnensingel in Vlaardingen aangehouden. - ScNedam - De horeca-ondernemers in de Schie damse binnenstad blazen de HOS (Horeca Onderne mers Schiedam) nieuw leven in. Dat is tijdens een recente vergadering, die door vierentwintig belang hebbenden is bijgewoond, besloten. De vereniging van horeca-ondernemers is nooit goed van de grond gekomen omdat er weinig animo ras vcor bestuursfuncties. Daarom is er nu voor een nieuwe formule gekozen. De HOS gaat verder, zon der bestuur en Joop Leur, voormalig restauranthou der, treedt op als contactpersoon en spreekbuis van deHOS. Hy moet de onderlinge band verstevigen en de samenwerking met de organisaties van de Schie damse feesten in stand houden en waar nodig opti maliseren. «De HOS," zegt Rob van Vliet van bar-bistro De Pa cha, „was eigenlijk in slaap gesukkeld. Niemand zat echt le springen om voorzitter van het bestuur te worden. Dat is logisch, want met een horeca-zaak heb je nu eenmaal weinig tijd voor dat soort dingen te kan je moeilijk in de avonduren vergaderen. Oëwfirgadering was in eerste instantie belegd om het parkeerprobleem in het centrum te bespreken. Haar omdat men van plan is de Aleida-, Branders- en Molenfeesten onder te brengen in één grote stich ting, en daar vooralsnog niemand uit de horeca- wanche bij is betrokken, heb ik daarover mijn ver ontrusting uitgesproken. ;Daarom hebben we besloten Joop Leur aan te trek- jren. Hij heeft weliswaar zyn zaak verkocht, maar wil !toch dolgraag wat voor de Schiedamse horeca bly- feo betekenen." De Stichting Brandersfeeste n en het ONS, dat de or ganisatie van de traditionele zondagsmarkt op zich heeft genomen, hebben inmiddels verklaard zich in tee nieuwe opzette kunnen vinden. J)e Schiedamse horeca heeft een aantal mindere ja- Jte gekend," geeft Van Vliet toe. „En nu we door de wmst van enkele nieuwe zaken weer met het uit gaanscentrum van Vlaardingen kunnen concurre ren, moeten we zorgen dat het zo blijft." de Joubertstraat In Vlaardingen is zondagmorgen brand uit- knoken In een siooppand. De brandweer was het vuur na een meester. De oorzaak Is waarschijnlijk brandstichting, gelende bijkomstigheid was dat er door de gebeurtenissen In een van de gemeentestoppen was ontstaan. Als ge- daarvan had een aantal bewoners aan de Baljuwstraat geen jjöm. Door de GEWB werd dit verholpen. ^uitgebrande pand is afgedicht door Gemeentewerken. ^open nacht was een ander pand in dezelfde straat doelwit brandstichters. De panden staan op de nominatie te worden 2 voor de bouw van een parkeergarage. 0M*> Soa Dijkstra. Het langverwachte zomer- weeer mist ook op de dieren zijn uitwerking niet. Bevangen door de plotseling stijgende temperaturen zag een drachti ge koe langs de Broekpolder weg bij Vlaardingen zaterdag morgen verlangend uit naar een bad. Het beest zocht de sloot op om wat te pootjeba den maar bleek na een koele duik niet In staat op eigen kracht weer op de kant te klim men. Vier potige brandweer lieden moesten het dier een handje helpen. De politie, die In zulke gevallen altijd eerste hulp verleent, had dit keer geen tijd. Alle beschikbare agenten waren even verderop bezig de chaos uit de knoop te trekken na een serie aanrijdin gen op de rijksweg langs het weiland. Foto Fotobureau Roel Dijkstra Vlaardingen - Onenigheid in een koffieshop aan de Vettenoordska- de te Vlaardingen heeft vrijdaga vond geleid tot bedreiging met wat uiteindelijk een replica van een gas-alarmpistooi bleek te zijn. Toen de politie arriveerde vluchtte de man van het wapen, maar de politie kon hem later in de Landstraat te pakken krijgen. Hij had het wapen weggegooid, maar dat is later weergevonden Door Carel van der Velden Vlaardingen - De eerste gasten ran kamer 513 schrokken zon dagochtend op van de bulderende motoren. Een dergelijk risico moet je wellicht op de koop toe nemen bij een logeerpartijtje in het na^st rijksweg 20 gebouwde Ibis Hotel. Toch waren de mas saal naar Hoek van Holland trek kende dagjesmensen niet verant woordelijk voor de herrie. De eni ge dader hing in de hoek van de kamer en heette kleurentelevisie. Het geweld op de beeldbuis kwam uit Japan De luid schreeu wende presentator van Sportnet zag de aldaar verreden race in de formule 3000 klasse als een reden om de zondagochtendrust te ver storen. Een dergelijke misstand is ons inziens niet te rechtvaardi gen, dus werd de onruststoker met één knop het zwijgen weer Als weldadig contrast keert op dat moment de weldadige rust in ka mer 513 weer. Het mag wellicht de opmerkelijkste conclusie he ten van een nachtje slapen in het spiksplinternieuwe Ibis-hotel aan de "Westlandseweg. Vanwege de nabijheid van de rijksweg is het terrein ongeschikt bevonden voor woningbouw, maar als hotelgast hoor je zelfs met open raam am per iets van het geruis van de rijksweg. Bij het betreden van Ibis worden we zaterdagnacht ook al getroffen door de stilte, al heeft die op dat moment een andere vorm aange nomen. Op de grote parkeer plaats staat slechts één autobus. Het vormt in dit geval niet de voorbode van een horde toeristen. Alleen de eenzame chauffeur heeft zich in het hotel te ruste ge legd. Als de hanen op de nabijgelegen boerderij kraaien, heeft hij debus alweer in beweging gezet. In het negentig bedden tellende hotel zijn dan nog maar zes kamers be slapen. Het schamele bezoekers aantal verdriet de hotelleiding overigens allerminst. Het geeft de koks en de keukenhulpen aUe tijd voor het organiseren van de keuken en het restaurant. Deze tijd Net als de andere 89 vertrekken is kamer 513 duidelijk een produkt van deze tijd. De frisgroene tin ten, het bloemenmotief op de sprei en het zitbankje vormen een dappere poging tot het schep pen van huiselijkheid in de hotel kamer. Wel staat de degelijkheid voorop. Wij van kamer 513 gaan overigens niet de geschiedenis in als de eer ste hotelgasten van Ibis-Vlaardin- gen. Die eer was een etmaal eer der weggelegd voor een Oosten rijks echtpaar. Op zoek naar een laatste rustplek op de lange weg naar Engeland ontwaardde het paar in Vlaardingen het hotel. De receptionist had zich al voorbe reid op een eerste nacht zonder gasten, maar toen stonden ineens de nietsvermoedende toeristen op de stoep. Vijftig Kort na de stille start in het voor bije weekeinde zal het echter hard gaan met Ibis. In het volgen de weekeinde loopt het aantal verhuurde kamers vermoedelijk reeds op tot vijftig. Bij de ontwik keling van het hotel gaat direc teur Robert Jan Van der Ent Braat zich in eerste instantie op de zakenwereld en het toerisme richten. Toch hoopt hij ook in Vlaardin gen een klantenkring te vinden. In het besef dat uit de regio af komstige hotelgasten als van ka mer 513 zeldzaam zullen zijn, heeft hij voor de Vlaardingers vergaderruimten en een restau rant in de aanbieding. Het gehele complex wordt in september offi cieel geopend. een nieuwe stek, of staat uw huis te koop? Het komt voor elkaar met een Tip. 010-4066066 Vlaardingen/Maassluis - Ais ge volg van de toenemende milieu vervuiling wordt zwemmen in de vrije natuur vaak afgeraden, maar wat de'provincie Zuid-Hol- land. betreft kunnen zwemmers op diverse plekken in de omge ving met een gerust hart een baantje trekken. De Vlaardingse Vaart, de surfplas in het Licke- baert-gebied en de Oranjepiassen ten westen van Maassluis zijn vol gens de provincie best geschikt voor dit doel. Met hét' oog op de vakanties heeft dé1provincie uitgebreid onder- 'zoekgedaah naar de kwaliteit van het water' frf'Zuid-Holland. Het onderzoek beperkte zich tot de plekken, die in de loop der jaren zijn uitgegroeid tot centra van zwemmers. In Schiedam is geen open water onderzocht. Het beste zwemwater is te vinden in de surfplas in het Lickebaert- gebied. Als gevolg van de vondst van verhoogde concentraties dioxine in de koeiemelk heeft het Lickebaertgebied geen schone re putatie, maar de waterkwaliteit van de surfplas is in elk geval bo ven elke verdenking verheven. Bacteriën Het belangrijkste criterium bij de beoordeling van het water is het aantal ziekteverwekkende bacte riën. Volgens de normen van de EEG is de waterkwaliteit ideaal als er niet meer dan 1 zogenoem de coli-bacterie per microliter wordt aangetroffen. Met minder dan drie coli-bacte- riën voldoet het water nog altijd aan de landelijke norm, die is ge formuleerd in de Wet Verontreini ging Oppervlaktewater. Dat is het geval in Lickebaert en in de Oran- Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft dit weekeinde flink wat arrestaties verricht. Vanmorgen vroeg nog, rond zes uur, kon op de Burgemeester Knappertlaan een 22-jarige Schiedammer wor den opgepakt op verdenking van een inbraak in een winkel aan de Rembrandtlaan. Het signale ment, dat door getuigen was ge geven, had de politie goed gehol pen. Gisteren kon aan de Overschiese- straat een 3 I-jarige Rotterdam mer in de kraag worden gegre pen. Hij had ingebroken in een bedrijf aan de Overschiesestraat, alwaar de man, toen de politie kwam, zich met een lies drank had verstopt in een vrachtwagen. Zondagmorgen vroeg konden twee mannen worden opgepakt, nadat zij met een gestolen auto bij de Spaanseweg uit de bocht waren gevlogen. Ze werden ach tervolgd door de politie. Een der de man kon ontsnappen. De poli tie was achter de dieven aange gaan toen ze op de Burgemeester van Haarenlaan door rood licht waren gereden. Na een inbraak bij een bedrijf aan de Fokkerstraat trof de politie een 33-jarige Rotterdammer aan met in de bosjes de gestolen goe deren. Hij wordt ervan verdacht die daar te hebben achtergelaten. In dezelfde nacht werden een 21- jarige en een 15-jarige Rotter dammeraangehouden op verden king van inbraak in een woning aan de Overdevesten. Ze hebben bekend. Aan de hand van getuigenverkla ringen kon de politie zaterdag middag ook nog een 33-jarige Schiedammer aanhouden bij diens woning op verdenking van diefstal van een auto-cassettespe- ler uit een auto aan de Laurens Costerstraat. De man kwam in derdaad met de spullen aanlopen toen de politie hem opwachtte. Hij had de diefstallen nodig om aan heroïne te komen. Die beken tenis leidde weer tot een inval in een koffieshop aan de Lange Sin gelstraat, alwaar de drugs en wee- gapparatuur werden gevonden. Bovendien werden een 19-jarige Schiedammer en een 23-jarige Rotterdammer aangehouden. jeplassen. Voor de provincie vormt dit reden genoeg om de wa- 1 terkwaliteit als 'goed' te bestem- jj pelen. In de Vlaardingse Vaart is het wa- J ter van mindere kwaliteit,--maar zwemmen is daar voljgéhs de pro- vincie nog wel verantwoord. Uit J metingen is gebleken dat het aan- i tal vuile plekken met 20 coli-bac- teriën per microliter.zeer beperkt is. Hiermee voldoet de Vaart aan de minimum-norm van de richt-"- lijnen 'Hygiëne en veiligheid in zweminrichtingen'. Temperatuur De metingenop'defverschillende zwemplekken werden overigens reeds in het voorjaar verricht 1 Door de stijgende temperatuur f> zou de kwaliteit van het zwemwa- ter echter snel kunnen versleeh- teren. Om die reden herhalen de provinciale meters elke twee we- -* ken de metingen. Eventuele ver- a slechteringen worden direct we- reldkundig gemaakt. I Op één punt blijft het zwemwater- overal onder de maat. Volgens dêf^j wet zou het zwemwater tot eén>c.; diepte van één meter doorzichtig//! moeten zijn. Aan deze norm- -r wordt vrijwel nergens voldaan^-! De provincie maakt er geen pupt/"1 van, omdat troebel water geen ge-nr) vaar voor de volksgezondheid vormt. Volgens de provincie kan er ook buiten de meetpunten op ver schillende plaatsen worden ge zwommen. Zij raadt zwemmmers wel aan om stilstaand water en de omgeving van lozingsplekken te mijden. Schiedam valt buiten het werkterrein van de beoordelers van de waterkwaliteit, omdat er r nauwelijks zwemwater te vinden

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1