Rotterdam 11' 'Watersnoodramp' in deel Schiedam 'Je moet niks, maar dan krijg je ook niets' Jongeren hebben na halfjaar werkloosheid binnen twee weken baan of opleiding Ingrid Muilenburg wint kuiltjeknikkeren Volgende week besluit over slaan damwand 'Open Tropen' open Oude stadsmuur in nieuw station Blaak Dierenarts vecht voor zijn praktijk Milieuvergunning van Lips niet geschorst Zorgen voor ondernemers en overwerk voor juristen door uitschakelen drinkwatervoorziening ÊmifSm m sas-: M ce: te Vr is'? Bu n* 'Öt val Rotterdams Dagblad Zaterdag 3 augustus 1991 Noordeloos - De 20-jarige Ingrid Muilenburg uit Gorinchem is gisteravond in Noordeloos Nederlands Kampioen Kuiltjeknikkeren geworden. Zij versloeg in de finale Marjan Buizert uit Noordeloos. De derde plaats was voor Danny Boers uit HoogbloHand, ter wijl de Rotterdammer Jaap Haneveer beslag legde op de vierde plaats. Het kampioenschap kuiltjeknikkeren, dat gisteren voor de vijftiende keer werd georganiseerd, telde zo'n 200 deelnemers. De knikkers die bij dit kampi- oenschap werden gebruikt werden door parachutis ten afgeleverd op het 'Ovale Stuiterplein'. De wedstrijd tussen de verschillende dorpen uit de Alblasserwaard werd gewonnen door Hoogblokland, Het enigszins folkloristisch kampioenschap werd door honderden belangstellenden gevolgd. Het Ne derlands kampioenschap Kuiltjeknikkeren gaat jaarlijks vooraf aan de jaarmarkt in Noordeloos. Daarvoor worden ook dit jaar weer vele duizenden belangstellenden verwacht. Den Haag-Rotterdam - Volgende week vrijdag wordt bekend of de architect Hans Rosinga zelf moet beta len voor een nieuwe damwand bij zijn woning aan de Delltse Schie of dat de provincie daar voor moet op draaien. De president van de Haagse rechtbank, J. van Delden, behandelde gisteren een kort geding, dat de architect tegen de provincie beeft aangespan- nen. Volgens hem is de provincie wettelijk gezien verplicht de kanten van de Delftse Schie bij te hou den, zodat afkalven voorkomen wordt Voor Rosinga is het bittere noodzaak dat dit gebeurt. Zijn fraai verbouwde 110 jaar oude huis dreigt opge slokt k worden doorde Schie. Het huis staat bij een krappe bocht in het water. Schippers hebben moeite met die bocht en moeten krachtig bijsturen. Dat le vert golven op, wat weer afkalving veroorzaakt. Volgens de provincie is Rosinga ais perceelseigenaar zelf verantwoordelijk voor de kade. Rosinga vindt het echter gek dat de provincie op diverse andere plaatsen, ook bij particulieren, wel versterkingen heeft aangebracht in de Schie. Volgende week wordt bekend of de architect desondanks zelf over de brug moet komen met de 48.900 gulden, waarop het ver sterken van de kade bij zijn perceel is begroot. Rotterdam - Een wens van de werkgroep Spoortun nel is verhoord. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben gistermiddag besloten om de res tanten van een veertiende eeuwse stadsmuur in te passen in de bouw van het nieuwe station Blaak. On langs troffen archeologen de resten van de stads- muuraantijdensopgravingen. De werkgroep Spoortunnel koesterde meteen het verlangen om het historisch waardevolle bezit een passende plek te geven In de nieuwbouw voor het station. Daar zijn kosten mee gemoeid, en ofschoon deze zich niet exact laten begroten, hebben B en W gisteren ingestemd met het verzoek om iets van het verleden mee te nemen naar de toekomst. Den Haag - Dierenarts R. Sterk wil zijn praktijk aan de Kleine Vtnkstrsat in Nieuwerkerk aan de IJsse] niet ontruimen. Gisteren drong hij er bij de waarne mend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, staatsraad mr. J. van der Does er op aan de aanschrijving om de praktijk te staken op te schorten. Volgens de gemeente hoort de dierenartspraktijk niet in een woonhuis thuis. Zij beroept zich daarbij op het bestemmingsplan dat zegt dathet verboden is bouwwerken te gebruiken als beroeps- of bedrijfs matige ruimte. Advocaat mr. H3. van Kranenburg van Sterk verwijst echter naar een toezegging van de gemeente dat dat het bedrijf toegestaan is mits de woonfunctie van het huis grotendeels behouden blijft De advocaat verwijt de gemeente geen duidelijk be leid te hebben. Hij somde een aantal situaties op waarin de gemeente niet optreedt omdat praktijk ruimte en woonhuis gescheiden zijn. Ook zou ge bruik van een woonhuis als praktijk toegestaan zijn als de ruimte boven het bedrijf door betrokkene zeif bewoond wordt. In geval van Sterk zou deze vrijstel ling niet opgaan omdat niet hij zelf maar zijn assis tente boven het bedrij f woont. Wethouder E. Hallensle- ben heeft gisteren na mens bet ge meentebe stuur het Open Tro pen-festival op de Mui- terpier geo pend. Op de interculture le manifesta tie, die van daag en morgen voortduurt, vindt een groot aantal activiteiten plaats, zoals rte, kennis, pasar ma- lam, folklo re, muziek, zang en dans. De Mu ziek tijdens 'Open Troe pen" wordt verzorgd door Neder landss, Suri naamse La- tljnsamerl- kaanse en Caribische orkesten. Foto Fred Ernst Den Haag/Viaardingen - De milieuvergunning voor Ups textielservice aan de Landstraat in Vlaardingen bl{jft ongewijzigd van kracht De waarnemend voor zitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, staatsraad B. Veldkamp, heeft gisteren een verzoek van de vereniging Wijk belangen Vettenoordsepolder om een voorlopige voorziening te treffen afgewezen. De vereniging had om maatregelen tegen stank- en geluidoverlast zoals hetsluiten van de ramen gevraagd. De omwonenden Wagen over een vieze wasachtige lucht. Door Paul van den Bosch Schiedam - Volop zorgen dit weekeinde voor de onderne mers in de 's-Gravelandse Polder en overwerk voor hun juristen. De bedrijven in het industriegebied op de grens van Schiedam en Rotterdam zijn danig in de problemen geraakt door het besluit van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam de drinkwater voorziening in dat gebied tij delijk uit te schakelen. Het water is bacteriologische ver ontreinigd en bij inname zeer schadelijk voor de ge zondheid. Veel directies laten op dit mo ment nagaan of zy de schade kun nen verhalen bij de nutsbedrij ven, Waarnemend ONS-directeur S.van der Zei, die de operatie coördineert, laat al op voorhand weten de aansprakelijkheid niet op zich te nemen. „Wij zijn slechts de transporteurs van wa ter. De verontreining is in het wa ter geslopen nadat verzakking van de grond voor een leiding- breuk had gezorgd- Dat hebben wij niet in de hand." Contractueel is hierover echter niets vastgelegd, zodat het niet onwaarschijnlijk is dat gedupeer de bedrijven via de rechter een vergoeding voor de schade probe ren af te afdwingen. Van der Zei: „Het is heel goed mogelijk dat een of andere slimmerik dat pro beert." Nu al is duidelijk dat de ONS zon dag de aanvankelijke streeftijd (twaalf uur 'z middags) niet haalt. Het toeleveringsbedrijf hoopt nu de klus aan het eind van de mid dag geklaard te hebben. Werk stil In veel bedrijven in het bedrij venpark lag het werk gisteren stil en heerste er op de werkvloer een ongewone stilte. Directeur Van de Laar van wasbedrijf Neproma noemt de drooglegging een abso lute ramp voor zijn bedrijf, dat is gespecialiseerd in de reiniging van werkkleding. De fabriekshal puilt uit met over alls en slagersjassen, die volgen de week schoon gewassen bij de eigenaars teruggebracht moeten worden. Alle 136 werknemers heeft Van de Laar 's morgens noodgedwongen naar huis moe ten sturen. Als de waterafsluiting byz Geen lawaai van flesjes erjjjw kratten In de Coca Cola vestiging in Schiedam, maar midden in de piekperiode een stilte werkvloer. morgen niet is beëindigd raakt zijn bedrijf in een regelrechte noodsituatie. „Dan moeten we al het wasgoed overbrengen naar onze vestigin gen elders in het land. Maar een vracht vervoeren naar Overveen of Apeldoorn kost ons ook heel wat geld." Als de bacteriologische verontrei ning zondag inderdaad uit het lei dingwater. is verdwenen, laat Van de Laar zijn werknemers onmid dellijk aan het werk gaan. „Dan roep ik ze op zondag al terug naar de zaak, maar dat kost me dan ook weer een vermogen aan over- werkgeld." Woordvoerder Van der Broek van de Schiedamse vestiging van Coca Cola schatte de schade in op een bedrag van tussen de 5G.O0Ö en 100.000 gulden per dag. Ook de De baromzet fcl] het squash- en tennlscentrum In de 's Graven- iandse Polder is minimaal doordat de meeste klanten na het spelen thuis gaan douchen. Meevaller is dat er een watertank voor de deur staat. Foto's Gemt de Heus produktievloer van de frisdran- werken, bleef gisteren leeg. ken-multinational, waarop nor- Uit de kwaliteitstesten, die het maal meer dan honderd mensen bedrijf zelf uitvoert, kwam geen enkele verontreiniging te voor schijn. Slechts een klem deel van het drinkwater in de Polder is be smet met het virus. Maar de ONS heeft geen risico willen nemen en heeft de volledige watertoevoer gestaakt. Verkooppiek Volgens Van der Broek kan de ge troffen vestiging van Coca Cola nog enkele dagen teren op de ei gen voorraad. „Maar als de situa tie langer gaat duren, komen we in de problemen." Voorde fabriek vormt de zomerperiode immers de verkooppiek van het jaar. De financiële sores van de onder nemers gaan gepaard met de praktische ongemakken van dat deel van het personeel, dat niet naar huis werd gestuurd. Koffie moest met bronwater worden ge maakt en ook de wc's konden niet worden gebruikt De klanten van Jos van Leeuwen, die in de 's Gravenlandse Pokier een squashhal exploiteert, gaan onmiddellijk naar huis om daark douchen. De baromzet is de ki ste dagen dan ook danig derd. Van Leeuwen heeft één ge luk, voor water hoeft hij niët ra te lopen. De gemeente heeft de deur van squash centrum Kb verstede een tank met 1500,1)te? drinkwater geplaatst. Die tank, bestemd voor alle bedrijven inde straat, wordt telkens bijgevuld doorde ONS, Toch blijft de schade voor Van Leeuwen zeer beperkt, 's Och tends 2et hij grote ketels koffie met water u it de tank, die pal voor zijn deur staat Voor een 'vnen denprijsje', zoals hij zelf zegt. ver koopt hy die dan weer aan hel personeel van de belendende be drijven. Hij heeft nog nooit zoveel koffie verkocht Door Annemiek van Oosten Rotterdam - „De derde gene ratie werklozen, die komt er niet. Wist je dat er in Rotter dam al sprake is van jonge ren die zowel langdurig werkloze vaders als grootva ders hebben? Het gaat om jonge mensen die opgroeien in een sfeer dat diploma's ha len toch geen zin heeft." Directeur bedrijfsvoering van de Gemeentelijke Sociale Dienst Rotterdam, A, van Hulst, weet het zeker. Heel zeker. Die derde ge neratie komt er dus niet. Het moet gezegd, zijn droom en de werkelijkheid beginnen inder daad in elkaar over te lopen. De nieuwe landelijke Jeugdwerkge- rantiewet, per 1 september aan staande al in uitvoering in Rotter dam, biedt zoon noch dochter van een langdurig werkloze in Rotter dam de kans vaders en in sommi ge gevallen ook grootvaders voet sporen automatisch te volgen. Het enthousiasme over de Jeugd- werkgarantiewet (JWG) is groot op de achtste verdieping van het hoofdkantoor van de sociale dienst in Rotterdam. De directeur bedrijfsvoering van wat per 1 ja nuari aanstaande de dienst Socia le Zaken en Werkgelegenheid gaat heten, toont zich 'hartstikke blij' en heeft het over 'het sluit stuk in de aanpak van de langdu rige werkloosheid'. Ook projectleider mevrouw T. Dijkstra van de nu nog experi mentele, gemeentelijke jonge- renpool in Rotterdam, die per 1 september dus onder een lande lijke vlag gaat varen, ziet het he lemaal zitten. „Wij hopen in janu ari 1992 ook een winkel in Rotter dam-zuid te openen," verzekert zij. „De JWG-pool moet eind vol- tfpcrt'"' werkzoekende wordt redelijk automatisch van het arbeidsbureau naar de jongerenpool gend jaar zo'n achthonderd jon geren werk kunnen bieden." Kinderbijslag Van de ongeveer 10.000 school verlaters per jaar in Rotterdam vindt de meerderheid de weg op de arbeidsmarkt zelf wel. Hetpre- ciese cijfer is niet bekend, maar m Rotterdam heeft vermoedelijk zo'n 30 procent geen diploma op zak. Van de ruim 300 deelnemers aan de experimentele Rotterdam se pool, die nu een jaar heeft be staan, had zelfs 52 procent geen papiertje. „De jongeren die niet direct een baan vinden, komen in elk geval bij het arbeidsbureau terecht. Je meet staan ingeschreven als werkzoekende om nog in aanmer king te komen voor kinderbij slag," legt projectleider Dijkstra uit. „Het arbeidsbureau gaat die jongeren 'beetpakken' en zal het eerste half jaar alles in het werk stellen om samen met hem of haar werk of een geschikte aan vullende opleiding te zoeken De Jeugdwerkgarantiewet, zo blijkt uit haar schets, komt pas om de hoek kijken wanneer het arbeidsbureau er na zes maanden nog niet in is geslaagd de jongere te helpen. „De werkzoekende wordt dan redelijk automatisch naar de jongerenpool verwezen, waar hij of zij een gesprek krijgt met een consulent die voortaan nllc zaken afhandelt. De jongere krijgt dus met één gezicht te ma ken." De medewerkers van de JWG- pool bieden de jongere overigens gegarandeerd binnen veertien dagen een baan en/of opleiding en dus inkomen aan. Het contact met zowel arbeidsbureau als soci ale dienst wordt dan verbroken. In ruil daarvoor moeten jongeren tenminste een halfjaar 32 uur per week tegen het minimum(jeugd- )loon werk verzetten en/of stude ren. De periode van een halfjaar kan eventueel worden verlengd, maar dan leent de JWG-pool (de werk gever van de jongeren) hem of haar wel uit aan een andere 'ga- raniiewerkverschaffer'om weer verwezen," schetsen A. van Hulst en mevrouw T. Dijkstra van de Gemeentelijke Sociale Dienst Rotterdam de werking van de nieuwe Jeugdwerk garantiewet. Foto Jaap Roze ma andere werkervaring te kunnen opdoen. „Wat een termen, niet waar," lacht Van Hulst ,Wij zoe ken nog een ander woord voor zo'n werkverschafïer, al kun je met dit woord wel munt slaan tij dens het scrabbelen." Redelijk „Het gaat in eerste instantie nog om redelijke aanbiedingen van werk bij de overheid (provincie, rijk of gemeente) of bij bijvoor beeld brandweer, ziekenhuizen, bibliotheken, scholen of bewo nersorganisaties," vult Dijkstra aan. „Wij gaan samen met de jon gere na wat gezien de vooroplei ding een redelijke werkervaring zou zijn en houden ook rekening met wensen als graag binnen of buiten werken. Het gaat m veel gevallen om heel licht admini stratief werk." Het is de bedoeling dat ook het particulier bedrijfsleven steentje gaat bijdragen, maar 20- ver is het nog niet. De staatssecre taris van Sociale Zaken en Werk gelegenheid moet nog met re richtlijnen komen voor JWG- banen in de marktsector, al heeft minister De Vries de Tweede Ka mer al wel laten weten dat ook de salarissen voor deze garantieba nen in eerste instantie door het rijk zullen worden be taald. De gemeente krijgt de lo nen overigens ook vergoed, al zd*' len de kosten voor de organisatie van de pool (die eind '92 geheei opgetuigd moet draaien) Rotter dam naar schatting zo'n kleine miljoen gulden per jaar gaan kos ten. Het antwoord op de vraag wie et eigenlijk bepaalt wat redelijk is, komt snel. „De wet verplicht ons een be roepsmogelijkheid te scheppen- Die komt er ook. Wordt nog aan gewerkt," zegt Van Hulst Zijn re actie is nog sneller op een vraag over een jongere die helemaal geen zin zou hebben te gaan wer ken. „Je hoeft niks. Je moetniett maér dan krijg je ook niets. Geen uitkering. Geen kinderbijslag." iiBqjü Hij kan zich voorstellen dat zulke jongeren bestaan, maar geeft ook te kennen de vraag wel heel thee retisch te vinden. En: „Je rntfj echt eens in de winkel van de pod C£ gaan kijken. De meeste jongeren doen er wel twee maanden <0 om aan het werkritme te wennen maar zijn tegen die tijd doodga woon trots op hun baan. Het ga* om jongeren die een jaartje ge^L. den nog het liefst hele dagen mo 1 *'uö M D l I een rode brommer in de bu'-jffordf van een snackbar rondhingen... fron Toe: aam had ops schc van wan ran Je naai rer slee mee iet •hij' Sttlfi •Johi dam poli! "wet ke F Èfód Zola inch hij.» deze AI. Ben met' <Spo lies medi cket irojc iets ;künr Ylaar terda geha, deeïj dagn om.'h tooit ópte fvfdt: paarl aan ti Hum zetter staat tetz overt to he '"and ie topoi few 'tot «erft

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1