9 'Strijd tegen hondepoep krijgt geen voorrang' Stormloop op Jeugdland Treinjuhileum trekt massa's wandelaars Heet en broeierig: politie smeekt om ijs Schiedamse politie ziet niets in strenge controle Spoedberaad over WAO John Zwart stapt uit hulpverlening Maassluizers willen centrum voor squash Vrije vogel Burenruzie om lawaai 'Överlast op stoep fait mee' Speelzaal gesloopt Benzinedief snel gepakt Nachtzwemmers op de bon Geleende auto gedeukt terug Man gewekt door inbreker Autokrakers slaan toe I Rotterdams Dagblad Maandag 5 augustus 1991 gaardingen - Fractie en afdelingsbestuur van de pvdA m Vlaardingen komen vanavond in spoedzit ting bijeen om te praten over de WAO-plannen van het kabinet Lubbers/Kok. Met name de rol van par tijleider Wim Kok speelt daarbij een rol. Penningmeester en oud-raadslid Gerard Boender is gfn van de mensen dte om een dergelijke vergade- nng heeft gevraagd Hij wil afstand nemen van de WAO-maatregelen en de rol van Kok ter discussie stellen. ..Een kapitein die zijn schip Iaat stranden ïnoetw-'orden veroordeeld." aldus Boender Het stoort het PvdA-lid dat zijn partij steeds meer 'aanhang kwijtraakt en hij vindt dat iemand binnen partij nu het heft in handen moet nemen Uit „een rondje langs bestuursleden" concludeert Boender jat er meer denken als h ij Vooreen afdelmgsvergadering over de zaak ontbre ken. mede gezien de vakanties, de mogelijkheden Jlet is moeilijk om nu iedereen bij elkaar te roe pen." aldus de penningmeester. Schiedam - Het Bureau Alternatieve Hulpverlening m Schiedam is met meer. Initiatiefnemer John Zrcart heeft besloten het BAH op te doeken. In zijn kantoor aan het Oude Kerkhof worden geen advie zen meer verstrekt aan hulpzoekende jongeren, al tijd Zwarts voornaamste clientele. Het bureau heeft twaalfeneenhalf jaar bestaan. Matschappelijk werker John Zwart (43) zette zijn bureau op aan het eind van de jaren zeventig na ge ruchtmakende rassenrellen m Schiedam en rellen met jongeren rond het Dr. Wibautplein. Zwarts stel ling was dat de gemeente niets deed aan de opvang van jongeren en geen enkel begrip had voor hun pro blemen. De praktijk bewees zijn gelijk, want de toe loop naar het BAH was groot. Desondanks is het alternatieve bureau voor maat schappelijk werk nooit het succes geworden, waar Zwart op had gehoopt. Keer op keer kwam 'outlaw' Zwart in conflict met de gemeentelijke sociale dienst, de politiek in het algemeen en de PvdA in het bijzonder. Hij bestookte de gemeenteraad met brie ven. Zijn correspondentie viel op door speelse En gelse teksten in de marge, als "What do you expect from life'en 'As seen on TV. Toch ging het vaak om serieuze zaken. Zwart vroeg aandacht voor individuele gevallen die zich bij hem hadden gemeld, maar sneed ook allerlei problemen op stedelijk gebied aan die hij als misstanden be schouwde. De laatste tijd deed John Zwart vooral van zich spreken met acties tegen de bouw van een warenhuis aan de Lange Kerkstraat en voor behoud van een bewaakte fietsenstalling aan de Koemarkt. .Jet eeuwige gekloot met de gemeente" is de voor naamste reden dat de actievoerder annex hulpverle nereen punt heeft gezet achter het BAH. Hij is „de slechte behandeling door het ambtenarenapparaat" meer dan zat. Hoewel hij voor zijn cbènten dikwijls hel een en ander voor elkaar wist te krijgen, kreeg hij voor zijn bemoeienissen met algemene vraag stukken meestal nul op het rekest. •John Zwart verdwijnt overigens niet van het Schie dam» toneel. Hij is van plan zijn heil te zoeken in de politiek. Een definitieve partijkeuze heefl hij nog welgemaakt. Als hij het spectrum van de plaatselij ke politiek overziet, heeft hy weinig hoop snel een geschikte partij te vinden. Zolang die keuze nog geen feit is, blijft Zwart voor zichzelf opereren. „Mijn macht ligt op straat," zegt hij, „tk ben in Schiedam voldoende bekend om voor deze en gene als adviseur op te treden," Vlaardingen - De Maassluizers J.S.L. Lucardie en AJ. Rijkers hebben bij het Vlaardingse college van B en W een plan ingediend voor een multifunctio neel squash centrum, dat moet verrijzen bij het nieu we zwembad. Het tweetal heeft al een gesprek gehad mei wethouder Agnes van Ardenne-van der Hoeven 'Sporten Recreatie) over het plan. Lucardie en Rijkers, die zeggen over de volledige medewerking van de Nederlandse Squash en Ra cket Bond te beschikken, garanderen dat er met hun project twaalf arbeidsplaatsen worden gecreëerd. In het squashcentrum moet ook in competitieverband kunnen worden gesport volgens de initiatiefnemers. Waardingen - De Vlaardingse brandweer heeft za terdagmiddag een gevluchte papegaai uit een boom gthaald. De vogel werd sinds vrijdag vermist. Toen jkeigenaar, een bewoner van de Emmastraat, zater- naar het dierenasiel in het Oranjepark wandelde jade vermissing aan te geven, hoorde hij boven zijn hoofd de bekende krassende welkomstkreet 'hallo'. tyt,zijn verbazing ontwaarde de man zijn huisdier Jpeen van de hoogste takken. Met behulp van een «oderwagen haalde de brandweer de vrije vogel <aar beneden. ^dingen - De politie moest er zaterdagavond te pas komen om een bewoner, die door zijn teiurman met een broodmes werd bedreigd, te ont- flten.De man was zijn huis aan de Van der Werff- taat in gevlucht, nadat hij voor de zoveelste keer zijn medeflatbewoner in conflict was gekomen geluidsoverlast. De lawaaiige buurman weiger- tehet herriemaken te staken en pakte in het heetst Jjde woordenwisseling een mes. De politie reken- te de agressieve man in. Beide buren leven volgens «politie al geruime tijd in onmin met elkaar. cejTjw,j9*K - De gemeente "Vlaardingen krijgt 'be- 2iweW klachten over het uitstallen van 9 ^elgoederen op de stoep. Er is dan ook controle el alleen door Bouw- en Woningtoezicht, maar jPk door wijkagenten. college van B en W antwoordt dit op schriftelijke van de raadsleden Joke Fial-van Wingerden ■G Arnold van Wezel (Burgerbelangen). Uit hun vra- e £n kon worden opgemaakt dat er veel klachten over 4 rjstakels waren. Met name invaliden zouden er 5 Tper van ondervinden. B en Wantwoorden nog dat et J°tmaximaal één meter uit de gevel winkelgoede- JP» mits daarvoor ontheffing is verleend, mogen ten uitgestald. Met deze voorwaarde wordt de ^lastook tegengegaan, aldus het college. Schiedam - Het aangescherpte anti-hondepoepbeleid heeft voor lopig geen taakverzwaring van de Schiedamse politie tol gevolg. Hoewel de Algemene Politiever ordening agenten binnenkort de bevoegdheid geeft strenger op te treden legen mensen die hun hond op verboden plekken laten kakken, is het volgens hoofdin specteur Cees Buijnink niet de bedoeling dat de politie „straks snuffelend over straat gaat", Buijnink verwijst naar het besluit van de politiek, dat de controle op het gedrag van hondebezilters in de eerste plaats heeft gedele geerd aan de Plantsoenendienst en de Reinigingsdienst Het personeel van die gemeente lijke organisaties gaat cursussen volgen om zich voor te bereiden op de nieuwe taak. De politie zal alleen als vangnet fungeren. De 'groene politie-agenten' van plantsoenen en reiniging worden uitgerust met walkie-talkies en kunnen de reguliere politie op roepen als zich problemen voor doen met onwillige honde-eige- naren. Buijnink: „Dat wil met zeggen dat we niet scherper zullen oplet ten. Vooral in de binnenstad zul len we zeker niet de verkeerde kant opkijken als voor ons een grote drol op straat wordt gelegd. Maar hondepoep krijgt beslist niet onze absolute prioriteit We hebben wel andere dingen aan ons hoofd." De korpsleiding vindt het ver standig dat de politiek met heeft gekozen voor zware maatregelen en een al te strenge controle. „Het is een illusie te denken dat jc daarmee hel poepprobleem zou oplossen," aldus hoofdinspecteur Buijnink. Ook de politie meent dat het beleid gericht moet zijn op een mentaliteitsverandering. De gekozen maatregelen, zoals de aanleg van meer hondetoiletten, het gratis verspreiden van poep- zakjes en voorlichting op grote schaal, zetten volgens Buijnink meer zoden aan dedijk. „Mensen moeten het normaal gaan vinden dat je de straat niet straffeloos kan vervuilen. Dat je de rommel van je hond gewoon opruimt. Poep laten liggen kan gewoon niet meer, net zoals te hard rijden met de auto niet meer kan." Schiedam - Onder een stralend zomerzonnetje gooide schipper Guus Klepke zaterdagmorgen bij de Proveniersbrug fluitend de trossen los van De Blauwe Kiel. De bebaarde en zongebruinde Klepke was met de enige met een stralend humeur. Ook zijn passa giers hadden het reuze naar hun zin. zelfs al voor de afvaart De opvarenden waren dit keer niet de leden van KJepke's Huis te Rivieregroep maar kinderen uit heel Schiedam die een kaartje hadden weten te bemachtigen voor het jaarlijkse vaartochtje van Jeugdland. Door de beperkte accommodatie aan boord moest het aantal deelnemers noodge dwongen worden beperkt. Op het 'ruime sop' van de Schie beleefden de nieuwbakken va rensgasten een dolle ochtend. Ze zwaaiden uitbundig naar vissers aan de wal en naar passerende plezierbootjes en lurkten tevre den aan een glaasje limonade, 's Middags stond Jeugdland op nieuw in het middelpunt van de belangstelling, toen zo'n 200 kin deren en hun ouders samendrom den bij de Hema voor de mario nettenvoorstelling van theater Mang. Mang is het Indiase woord voor vleermuis en dat was aan de optredende vampiers en andere griezeldieren duidelijk te zien. Vooral de kleintjes knepen soms angstig hun ogen dicht. Ze von den het optreden van de mario netten op griezelig lange stelten huiveringwekkend spannend. In het publiek stond ook de breed lachende Jeugdland-baas Joop van Broekhoven. De balans op makend van de eerste twee we ken van het in totaal drie weken durende zomerspektakel, kon de kindervriend niet anders dan vaststellen dat zijn aanhang nog steeds niet is geslonken. „De loop zit er ook dit jaar weer goed in," aldus Van Broekhoven. In Spaland, vertelde de Jeugd land-coördinator, was zelfs een heel nieuw publiek aangeboord. Voor de paar proefvoorstellingen in de nieuwbouwwijk had het storm gelopen. „Misschien komt het doordat de bewoners allemaal net een nieuw huis hebben ge kocht, hebben ze geen geld meer om op vakantie te gaan. In ieder geval kwamen de kinderen uit alle hoeken en gaten op ons af" Van Broekhoven's toer door de Schiedamse wijken eindigt ko mende vrijdag in het Beatrix- park. Daar wordt Jeugdland als gewoonlijk besloten met een da verend feest dat als vanouds in het teken staat van verre landen en vreemde volken. De fakirs en kamelen zijn al besteld. Van Broekhoven: „Weetje wat zo leuk is? Je ziet steeds meer ouders en steeds meer migrantenkinderen bij onze activiteiten. Dan denk ik: goed zo, we brengen niet alleen vermaak, we zijn ook bezig met een stukje sociale vernieuwing." Het door Jeugdland motorschip De Blauwe Kiel kon slechts een handjevol meenemen. De kinderen die mee mochten va ren maakten er een dolle ochtend van. Foto s Fotobureau Roel Dijkstra Langbenige en griezelige marionettenspelers van theater Mang zetten zaterdagmiddag het Hemaplein op stelten. Maassluis - De feestelijkheden rond het honderdjarig bestaan van de spoorlijn Maassluis-Schie- dam op 17 augustus zullen zich niet beperken tot ritjes voor nota belen in nostalgische wagons. De Maassluise wandelsportvereni ging VTM zet verschillende toch ten uit langs het traject waar naar verwachting vele honderden wandelaars uit het hele land aan zullen deelnemen. Onder de binnenstromende aan meldingen signaleert de VTM een groot aantal 'spoorwegfreaks' die afkomen op de medaille die spe ciaal voor deze gelegenheid wordt geslagen, Op de medaille staat een afbeelding van de Usbeer, de stoomlokomotief die op 16 augus tus 1891 het eerste treinstel over het nieuwe baanvak trok. Afbeel dingen van deze zelfs in het mu seum niet meer uitgestalde ioko- motief zijn uiterst zeldzaam. De VTM doet aan de feestelijkhe den mee op verzoek van de Vere niging Tegen Milieubederf uit Vlaardingen, die weer door de Ne derlandse Spoorwegen is inge schakeld. De milieuvereniging ziet in het eeuwfeest aanleiding de trein te presenteren als goed alternatief voor de auto. De Maassluise wandelsporters hebben de invitatie ook een deel van de jubileumfeesten te organi seren met beide handen aange grepen. „Een wandeltocht uitzet ten die de stations op de route met elkaar vervindt was toen een voor de hand liggende gedachte," zegt VTM-woordvoerder J.T.H. Post. De deelnemers kunnen kie zen uit twee afstanden: Maas- sluis-VIaardingen (15 kilometer) en Maassluis-Schiedam vice-ver- sa (35 kilometer). Desnoods kan op de terugweg gebruik worden gemaakt van het spoor. Post verwacht dat de inwoners van Maassluis net als honderd jaar geleden massaal zullen uitlo pen voor de gebeurtenissen langs het spoor, Hun belangstelling zal vooral uitgaan naar het oude rol lend materieel. Een lokomotief van het IJsbeer-type zal er niet bij zijn, maar de 'blokkendozen' (personentreinen met houten coupé's) van eind jaren veertig zullen zeker ook veel bekijks trekken, denkt Post. Maassluis was een eeuw geleden erg blij met de aanleg van de spoorlijn. De trein verschafte de vele bemanningen van de 'vreem de' vissersboten in de haven de gelegenheid hun familie elders in het land snel te bereiken. Ook voor de niet-vissende bevolking betekende de vlotte bereikbaar heid van Rotterdam een grote vooruitgang. Door Nico van Vliet Vlaardingen - Joop Groeneveld kijkt wel even verbaasd op wan neer een surveillancewagen van de politie zijn bedrijfsterrein aan de Ravenseweg in Hellevoetsluis opdraait. Twee agenten stappen snel uit de smoorhete auto, „En nu ijs. Controle op grond van de Warenwet," grapt de oudste van het duo, dat zich weldra te goed doet aan een bekertje met verrukkelijk vers schepijs. Voor de in Vlaardingen geboren en getogen Joop Groeneveld, die alweer zeven jaar een ijsfabriekje in Hellevoetsluis exploiteert en ook met enkele venters de straat opgaat, is zo'n bezoekje niet onge woon. Wat wil je ook? Je zult op zo'n warme en broeierige dag maar uren achtereen in een sur veillancewagen op pad moeten. Dan heb je, zoals ieder ander mens dat constant loopt te puffen en te transpireren, wel behoefte aan een smakelijke verfrissing... „Je gelooft het misschien niet, maar met deze warmte bereiken we beslist geen top in onze om zet," zegt Groeneveld. „De men sen gaan immers de hele dag naar 'het strand of naar het zwembad. De verkoop begint nu pas 's avonds na zeven uur op gang te komen. Je bent minstens tot elf uur in touw. Nee, april is veel eer der een topmaand. Wanneer het dan, met een lekker zonnetje, zo'n twintig graden is, verkoop je aan de lopende band. Een vers ijs je is in de lente eigenlijk ook weer iets nieuws voor de mensen." Snackbar Joop Groeneveld zit al zo'n zes tien jaar in het vak. Hij dreef ja renlang met veel succes een snackbar annex ijssalon in Vlaar dingen. De zaak was op zeker mo ment aan een flinke uitbreiding toe, maar de gemeente weigerde de vereiste vergunningen af te ge ven. Groeneveld was daardoor ge noodzaakt naar een ander onder komen uit te zien. Zijn keuze viel op Hellevoetsluis, dat als groei kern voor hem in commercieel opzicht meer dan interessant was. En van dat besluit heeft 'ie nooit spijt gehad. In zijn fabriekje maakt Joop Groeneveld nu zo'n vijf- tot acht honderd liter ijs per dag. „Een en kele keer kom ik zelfs aan een dagproduktie van duizend liter, 't Is dan wel hard, keihard werken geblazen. Van pakweg half negen 's morgens tot ver na midder nacht. Ik moet echt mazzel heb ben wil ik vóór drieën in bed lig gen. Maar ja, het is nu eenmaal je werk. In de wintermaanden is het meestal wat rustiger. Dan kun je weer een beetje op verhaal ko men." Groeneveld beschikt over de ken nis en de grondstoffen om maar liefst 45 verschillende soorten ijs te maken: „Je moet je aanbod steeds variëren. Naast vier zoge heten basissmaken, zoals vanille en aardbeien, moetje elke dag zes tot acht andere soorten aanbie den. Anders raken de mensen op een gegeven moment op je uitge keken. De toppers van dit mo ment zijn wei tropisch fruit - ijs met exotische vruchten - en straciatella, vanille-ijs met heel fijne chocolade." Experimenteren IJsfabrikanten en ijsverkopers hebben een eigen organisatie, waarbij zo'n 220 'ijsboeren' zijn aangesloten. Joop Groeneveld: „Zij klaagden steen en been, om dat tropisch fruit helemaal niet liep. Ik ben toen gaan experimen teren. onder meer door andere vruchten te gaan gebruiken, 't Is nu een lekker fris ijsje, dat gretig aftrek vindt. Met sommige soor ten ijs ben je wel een jaar bezig al vorens je een werkelijk goed pro- dukt op de markt kunt brengen. Zo heb ik met citroenijs nogal wat problemen gekend, maar het mag er nu in alle opzichten zijn." Ruim een maand geleden is Groe neveld gestart met de produktie van enkele duurdere soorten ijs, die een voltreffer bleken te zijn. Enkele soorten: cassis royale, butterscotch en whisky cream. „Stuk voor stuk erg bewerkelijk, zodat je voor een wafel of een be kertje met dit ijs wat meer moet vragen. Het publiek heeft daar echter geen moeite mee. Kwali teit en smaak blijken voorop te staan. Opvallend is wel, dat steeds meer mensen bekers met halve liters ijs kopen Je kunt het soms haast niet bijbenen." Twee medewerkers van Joop Groeneveld trekken elke middag omstreeks een uur met hun ijs- karretjes Hellevoetsluis en Vlaar dingen in. Zelf gaat 'ie dan nog een nieuwe voorraad ijs draaien om die in de namiddag en de avond in Spijkenisse uit te ven ten. „Dat doen we vanaf maart tot aan Sinterklaas. Jawel, tegen die tijd maak ik ook ijstaarten, En die willen er dan echt wel in." Daar naast levert Groeneveld het gehe le jaar door ijs aan restaurants en particulieren, die een of ander feestje willen bouwen. Dan zijn vijfhonderd porties ijs per party echt geen uitzondering, Joop Groeneveld benadrukt, dat hij by de produktie en de verkoop van ijs zoveel mogelijk natuurlijke produkten gebruikt. Opschriften op dozen, flessen en potten, zoals Vervaardigd zonder kleurstof en 'wafels gebakken met louter na tuurlijke produkten zonder toe voeging van zoet- of kleurstoffen', laten daarover geen twijfel be staan. Groeneveld: „Soms moet je wel eens iets bijkleuren, maar dat zijn echt uitzonderingen. Ik wil name lijk alles zo zuiver mogelijk hou den. Mede gelet op het feit dat controleurs van de Warenwet nooit aanmerkingen hebben, slaag ik daar gelukkig heel goed in. Ja, ja, aan het maken van een goed ijsje zit meer vast dan me nigeen wel denkt." Maassluis - De peuterspeelzaal en de halve dagopvang voor klei ne kinderen aan de Burgemees ter Schwartzlaan 2 te Maassluis verhuist. Het onderkomen wordt gesloopt, het is te slecht om het nog een winter te laten functione ren. Voorlopig krijgt de Stichting Kinderopvang een dak boven het hoofd m een gedeelte van de Meester Blomschool in de West wij k. Het terrein dat vnjkomt zal wor den ingezaaid waarna met de wijkvereniging bekeken zal wor den welke bestemming er aan ge geven kan worden. Het te slopen onderkomen is zo'n dertig jaar geleden neergezet om maximaal vijftien jaar dienst te doen. ~4 Waar het nieuwe onderkomen komt van de peuterspeelzaal en de halve dagopvang is nog met bekend. Daarvoor wordt gewacht welke schoolruimtes vrijkomen i bij de fusies die scholen zullen moeten ondergaan als staatsse-s cretaris Wallage (Onderwijs) be- Z kend heeft gemaakt hoe groot scholen moeten zijn. Dan is ook bekend welke schoolgebouwen leeg komen te staan. Vlaardingen - Theoretisch kon' hij een heel stuk rijden, maar in de praktijk kwam hij niet ver. De 20-jarige man uit Wateringen die zaterdagavond bij een benzine-' station langs rijksweg 20 zijn tank volgooide en zonder te beta len wegreed, werd al ter hoogte van Maassluis door de politie in gerekend. Dat was een lelijke te genvaller voor de benzinedief, die zijn actie zorgvuldig had voorbe reid. Voordat hij naar de pomp reed, had hij de kentekenplaten van zijn auto verwijderd, Vlaardingen - Het Koipadbad is afgelopen weekeinde twee keer gekraakt door nachtzwemmers. Om één uur zondagnacht haalde de politie twee Vlaardingers van 18 en 21 jaar oud uit het bad. Gis teravond tegen tien uur moesten vier Vlaardingse meisjes van 171 tot 19 jaar op last van de politie hun illegale zwempartijtje sta ken. Alle nachtzwemmers kregen een bekeuring. De politie zette gistermiddag tij-, dens de reguliere openingstijden twee 13-jarige Schiedammers uit het Kolpabad. Ze treiterden ande re badgasten. Bevelen van de badmeester om hun biezen te pakken, legden zij naast zich- Schiedam - Een Schiedammer die zijn auto zondag uitleende aan een vriendin zonder rijbewijs, zal dat niet gauw een tweede keer doen. De 19-jarige vrouw wilde even loeren met wat kennissen, maar kwam niet ver. Aan de Slim me Wetering in de Woudhoek raakte de automobiliste met de wielen in het zand en sloeg met de wagen enkele malen over de kop. Nadat de vrouw had kunnen bewijzen dat de auto niet was ge stolen, werd er proces verbaal te gen haar opgemaakt. IJscoman Joop Groeneveld, a! zestien jaar tn het vak: 'Je ben* elke dag elf uur in touw.' R,t0 j0hn de Pater Schiedam - Een 43-jarige bewo ner van de Fabristraat kreeg za terdagochtend om half zeven de schrik van zijn leven toen hij wakker werd van lawaai en een man in zijn kamer zag staan. De inbreker koos het hazepad en sprong in een gereed staande vluchtauto, die gestolen bleek te zijn. Omdat de auto niet wilde starten, zette de man het op een lopen. Een zoekactie in de wijk le verde geen resultaat op. Schiedam - In verschillende de len van Schiedam hebben auto krakers het afgelopen weekeinde flink huis gehouden. Maar liefst dertien auto's werden opengebro ken om radio-casetterecorders, zonnebrillen en cassettebandjes weg te nemen. Op de parkeerplaats bij zwembad Groenoord kon de politie een 25- jarige Vlaardinger aanhouden, die uit twee auto's de muziek-ap- paratuur had gestolen. De man hield zich verdacht op en bleek bij zijn aanhouding twee radio- cassettcrccordcrs onder zijn jas te hebben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1