15 Orgel Grote Kerk trekt uit hele wereld belangstelling Scheltens laat maar klein stukje van Schiedam zien m'ZJt t. Wonderleed Koersbalclub in De 4 Molens Weerzien met Kethel Historische vereniging heeft geld nodig Biljartpromotie-weekend in Lijnbaanhallen B en W helpt bij uitgifte van bijstands- en migrantenkranten Schiedam Vlaardingen Oosteuropeanen loven kwaliteit van uniek Van Peteghem-instrument Voor zondag een heel ander 'Ontdek je plekje' MI éill f-Pf «:f ',r| «li Rotterdams Dagblad Vrijdag 9 augustus 1991 g"$ »M "fV- %ê&- kt"' •*-« iggfis»'. 0e wonderen zouden de wereld nog niet uit zijn, wil het t doen geloven. Ik geloof er allang niet meer in. Telkens krijg ik ook weer bevestiging van de juistheid van die koers. Teleurstellingen blijven me op die manier bespaard. Reclamemakers doen nog regelmatig pogingen om het geloof in wonderen terug te brengen. Maar 'het wonder op wielen' is toch ook gewoon een weliswaar aardige, onderhoud behoevende aan slijtage en waardevermindering onderhevige auto gebleken, die geen eeu wig leven heeft. Van 'De wondere wereld van Chriet' op televisie droop de betrekkelijkheid af en het is ook niet meer. Uitgerekend in Schiedam, waar eeuwen later nog mensen naar toe komen om het verhaal over de zieke Liduina, zijn nu weerverkopers van een modem wonder tegen de lamp gelopen. De distributeurs van 'het wonder uit de kraan' hebben moeten erkennen, dat ook het door hen verspreide produkt gewoon onderhevig is aan aardse in vloeden. De waterleidingjongens in Schiedam hebben vele teleurstellingen moeten slikken de afgelopen dagen. Een schrale troost is dat al hun collega's in Nederland met hen mee voelen. Een Vlaardingse des kundige verzekerde me dat een bacteriologische verontreiniging in het leidingnet het ergste is wat een waterleidingmens kan overko men. „Wij hadden het enkele jaren geleden in het centrum snel gelo kaliseerd. maar dat was puur geluk. Als je de pech hebt van een lan ge leiding met weinig mogelijkheden tot omleiding van het water kan het een lijdensweg worden," voegt hij eraan toe. Telkens hebben ze in Schiedam op een wondertje gehoopt om hun leed, maar vooral dat van bewoners en bednjven weg te nemen. BEN VAN HAREN Schiedam' Sportief ingestelde ouderen kunnen zich verheugen op een nieuwe activiteit in dienstencentrum De 4 Molens. In september start men er een koersbalclub voorouderen vanaf 55 jaar. Iedere maandag is er van 13 .30 tot 16.00 uur een zaal gereserveerd voor het bal spel dat op een viltmat en met een set grote ballen wordt gespeeld. Het spel h«eft veel weg van jeu de boules en bowls, want ook bij koersbal gaat het erom dat de deelnemers met hun grote bal zo dicht moge lijk bij het balletje aan het eind van de mat moeten geraken. Voor inschrijvingen kan men terecht bij de receptie ran het dienstencentrum of bellen naar Leny Gide- onse,47055ÖÖ. Ter gelegenheid van het feit dat Kethel 50 jaar gele den grotendeels werd geannexeerd door Schiedam, exposeert Louw Jongste van 5 tot en met 9 septem ber zijn verzameling foto's en tekeningen in de showroom van automobielbedrijf Nooteboom aan de Zwaluwlaan 84. Een aanzienlijk deel van de ruim 400 foto's wordt eveneens gebruikt voor een uit te geven boekje dat wordt voorzien van teksten en gedichten. Het boekje 'Weerzien met Kethel' gaat rond de dertig gulden kosten en kan tijdens de tentoonstelling worden be steld. vlaardingen De Historische Vereniging Vlaardingen bestaat in januari van het volgend jaar 25 jaar en wil dat vieren ook. Maar omdat de ruim duizend leden tellende club niet in staat is alle kosten van het jubileumpro gramma te dekken, wordt er een beroep gedaan op de Vlaardingers die zich betrokken voelen met de geschiedenis van hun stad. Naast de eigen middelen heeft de historische vereniging nog 8000 gulden no dig. Symphatisanten kunnen hun donaties overmaken op giro 750978 t.n.v. de penningmeester van de His torische Vereniging Vlaardingen, onder vermelding: jubileumfonds. Voorde viering van het jubileum staan onder andere 4en receptie en open dag, een historische muzikale dag en een open monumentendag op het program- ma. Tevens krijgt de Viaardingsè gemeenschap een geschenk aangeboden, ontvangen de leden een his torische kalender en organiseert men een rondrit voor bejaarden. De basisscholen ontvangen een les brief over de geschiedenis van de haringstad. Om het biljarten in clubverband nieuw leven in te blazen, houdt het district Waterweg-Noord van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond op 2 en 3 no vember een biljartpromotieweekend voor vrouwen, jeugd en recreatie-biljarters. Iedereen die kennis wil maken met deze sport of er meer over te weten wit komen, kan dat weekeinde terecht in de Lijnbaan- ballen. Voor inlichtingen kan men bellen met de heer F.P. Slingeland, 4748743. Maassluis Burgemeester en wethouders hebben besloten mee te werken aan de plaatselijke verspreiding van een eenmalige bijstandskrant en de vacaturekrant voor migranten. De bijstandskrant wordt uitgegeven in het kader van de sociale vernieuwing door het Lan delijk Steunpunt Vrouwen in de Bijstand. Agenda maandag 12 augustus Informatie-avond voor aanstaande ouders, Magno lia Deikerk. Albardastraat, 20.00 uur. zaterdag 10 augustus •Wandelconcert, Grote Kerk, 15.00 uur. dinsdag 13 augustus Informatie-avond vooraanstaande ouders, Emaus- kerk, 20,00 uur. Door Ben van Haren - m Vlaardingen - De internatio nale bekendheid van het or gel in de Vlaardingse Grote Kerk blijft toenemen. Na de Belgen, die het 228 jaar gele den door Pieter van Peieg- hem in Gent gebouwde orgel al enkele jaren koesteren als enig grote monument van bun landgenoot, zijn inmid dels ook organisten en orgel bouwers uit andere Westerse landen en onlangs zelfs een bus vol uit Amerika het ko men bewonderen. Binnenkort krijgen orgellielheb- bers m Rusland. Litouwen en Po len ook lovende woorden te horen over de bijzondere kwaliteiten van het veertig registers tellende, in 1973 gerestaureerde instru ment Eensgezind zijn Manna Nevs- kaya uit Moskou. Renata Marca- kut'e uit Vilnius en Elzbieta Wlo- sek uit Katowice n hun oordeel. „Het is een prachtig orgel met vele muzikale mogelijkheden." De drie Oosteuropese vrouwen volgen deze week samen met drie Belgische en twee Nederlandse mannen een cursus in de 'master class' op het unieke muziekin strument Alledrie zijn ze afgestudeerd aan een conservatorium. De 29-jarige Poolse geeft een klas van twintig leerlingen orgelles in Katowice. „Onze staat vindt muziekles be langrijk en op vrijwel elke mid delbare school staat minstens een orgel. Daarnaast zijn ze in kerken te vinden, maar niet van een kwa liteit als dit orgel Wij hebben in Polen orgels van de strakker, Duitse soort." Elzbieta weet waarover ze praat. In tegenstelling-tot haar collega cursisten maakt ze niet voor de eerste keer kennis met westerse orgels. Eerder was ze al in Italië, Spanje en Zweden, die elk hun ei gen orgels met specifieke klan ken en mogelijkheden hebben. Frankrijk staat ook nog op haar verlanglijstje, hoewel ze nu al in Vlaardingen met een Frans getint orgel kennis heeft gemaakt. Het orgel in^ie.„GrotaJCexk, oor-. spronkelijk gebouwd voor de Ber- nardijner-abdy van Gent en in 1819 naar Vlaardingen gehaald, is daarom enig in zijn soort in Ne derland waar ook Duitse orgels de voorkeur kregen. Docent Kamiel D'Hooghe (links op de tweede rij) voor het internationaal vermaarde Van Pethegemorgel omringd door zijn cursisten. Vooraan v.l.n.r, Marina Nevskaya uit Moskou, Renate Marcinkuté uit Vilnius en Elzbieta Wiosek uit Katowice. Naast D'Hooghe de Belgen Antoine Tronquo, Alain Arnois en Edward Govaerts. Op de achterste rij de Nederlanders Johan Zoutendijk en Adri Hoogendljk. Foto Roel Dijkstra Gewaarwording Het spelen op een orgel in een kerk is voor de 25-jarige Moskou- se Marina een heel bijzonder ge waarwording. „Bij ons in Rusland zijn alleen orgels in concerthallen te vinden. Pas op het conservato rium, waar ik eerst piano en com positieleer studeerde, heb ik het orgel leren kennen. In orthodox Russische kérken worden geen muziekinstrumenten gebruikt." Marina, die net als haar Litouwse collega voorafgaand aan haar Vlaardingse bezoek in Mechelen op een Spaans orgel een cursus volgde, constateert dat het hard werken is in Vlaardingen onder leiding van Kamiel D'Hooghe maar zegt ook veel plezier eraan te beleven. „A&n toeristische uitjes komen we niet toe, maar ik kan hier heer lijk in de sfeer van een kerk orgel spelen. Dat is veel prettiger dar in een concerthal." De cursisten hadden deze week ook de beschikking over de orgels van de Pnièl-, de Ichtus- en de Jo hannes de Dooperkerk om te oe fenen. Zaterdag geven zij ter af sluiting gezamenlijk een concert in de Grote Kerk. 'Masterclass' Renata (26), afkomstig uit het dit jaar zo vaak geteisterde Vilnius, voelt zich gelukkig als we over Li touwen als een zelfstandig land praten. In tegenstelling tot haar Russische cursusgenote, die ze al in Mechelen ontmoette, heeft zjj thuis ruimschoots de beschik king over kerkorgels. „Bij ons staat in elke kerk, zelfs in het kleinste dorp een orgel Ik geef zelf ook orgellessen m verschil lende kerken aan amateurorga nisten." Zij is naar Vlaardingen gekomen (net als Marina1 peritrein) omdat het de enige mogelijkheid"was: om aan een '"master-class" deel te nemen op dit type orgel. Beiden zeggen dolblij te zijn dat nu de mogelijkheid geopend is om vrij te reiden yanyit^£§2yjgt- unie. Renata, gestoken in- een1 Amerikaans, t-shirt, stelt'vast: „Voorheen was het alsof je gevan gen zat maar nu is er tenminste bewegingsvrijheid, waardoor we ook hier naar Vlaardingen kon den komen." Veel belangstelling Aad Zoutendijk (50), vaste orga nist van de Grote Kerk sinds 1974, en zijn vrouw Nel (51) hebben en kele jaren geleden het idee opge worpen voor een internationale orgelweek in Vlaardingen in com- cursus voor pro- rip^nelercrrganisten. Door een -grote-eigen "inzet en veel steun van een werkgroep hebben ze nu voor de derde keer veel belang stelling gekregen. Niet alleen ^ygor de cursus, waaraan voor de fcèêrste #msal Oosteuropeanen dëèlnamehrmaar ook voor de concerten en andere onderdelen van het programma. Het openingsconcert trok maan dag enkele honderden bezoekers en zelfs naar een lezing kwamen dinsdag tientallen mensen. Deze had als titel 'Mozart op de orgel- lessenaar'. Composities v 1 deze 200 jaar ge leden overledei componist heb ben deze week ruime aandacht gekregen. Zelf speelde Mozart in de BelgiMiS^ij'stónd.T"'V "Ól Vanavond speelt organist Jean Boyer uit Parijs werken uit de klassieke Franse orgelliteratuur op het Van Peteghemorgel in de Grote Kerk. Aanvang 20.00 uur. toegang zes gulden. Morgen verzorgen de deelnemers aan de cursus van 15.00 tot 17.00 uur een wandelconcert. Dan is dc- toegang tot de kerk gratis. Door Han van der Horst Schiedam - Het was weer prachtig. Joop Scheltens van „Ontdek je plekje" weetje al tijd weer de indruk te geven, dat je toerist bent in eigen stad. Dat komt door de com binatie van zijn vaderlijke stem en de beelden die uit eindelijk het scherm berei ken. Ook zijn tweede uitzen ding over Schiedam bracht menig ingezetene tot de uit roep: „Verrek, is het hier zo mooi?" Het is hier zo mooi en Joop Schel tens laat dat zien, doordat hij in het algemeen niet filmt, wat er al lemaal naast de monumenten staat die in beeld komen. Zijn programma schetst Nederlandse steden, zoals ze zouden moeten zijn. Historisch, pittoresk, niet verontreinigd door industrie en modernisering. Dat krijg je in Schiedam niet voor elkaar zonder de werkelijkheid geweld aan te doen. Zondag zullen op zijn advies weer duizenden vreemdelingen deze stad bezoeken. Wie het echte Schiedam wil zien, wandelt oiyi de Lange Haven met zijn grachten panden, het Zakkendragershuis je en de Grote Kerk heen. Hoe zou zo'n wandeling eruit zien? Het wordt een stevige tippel, maar het KNMI voorspelt voor zondag mooi weer en onderweg is er in deze stad voldoende gelegenheid tot lafenis. Alternatieve route We beginnen bij de eerste tram halte op de Rotterdamsedijk op de hoek van de Nieuwe Mathe- nesserstraat. Vroeger - toen het allemaal nog landelijk en Joop- Scheltensachtig was, heette 't daar „het Rode Hek", maar die aanduiding gebruiken alleen de alleroudste Schiedammers nog. We lopen de Nieuw Mathenesser- straat in, een eindeloze brede weg die langs allerlei bedrijven voert. Hier en daar kun je nog zien, dat het ooit een dijk was die door een landelijke omgeving voerde, maar nu wordt het zicht beheerst door kleine en middelgrote on dernemingen. Zij vormen tegen woordig de basis van de Scbie- damse economie. Aan het eind van de straat gaan we rechtsaf de Maasdijk op. Hier zien we slechts de leegte en ver derop schittert aan onze linker hand het water van de Maas. Vroeger stonden tussen de dijk en de rivier de gebouwen van de machtige werf Gusto. Aan de an dere kant bevond zich een klein wijkje, waar de trotse werfarbei- ders woonden. De kale vlakte van nu laat goed zien, hoe het trotse Schiedam van de metaalindustrie en de scheepsbouw binnen een paar jaar volkomen te gronde zijn gegaan. We steken de brug over die naar de Gorzen leidt en kijken even naar de sluis. Dit gebeurt er dus, als Rijkswaterstaat de dijken ver sterkt. Er ontstaat een brede, lege weg. Elke geborgenheid en be schutting ontbreekt. Fantasievol Aan de andere kant van dit „kunstwerk" - officiële term van Rijkswaterstaat - begint de Ha- vendijk. Aan de rechterkant staan gerenoveerde woningen van voor de Tweede Wereldoor log. Die zien er aardig en fantasie vol uit. Dat komt, omdat zij des tijds neergezet zijn door de Wo ningbouwvereniging Volkshuis vesting, die ervan uit ging, dat ook arbeiders in een aangename omgeving mochten wonen. Rechtsaf de Oude Maasstraat in. Nu wordt de mentaliteit van Volkshuisvesting nog duidelij ker. In de zijstraten zien we poor ten, die het hele complex tot een soort gesloten veste maakte. De arbeiders moesten niet alleen mooi wonen. Ze hoorden ook bij elkaar en dienden afgeschermd te worden van de boze buitenwe reld. Die begint aan de andere kant van de Nieuwe Maasstraat, waar huisjesmelkers de vrije hand hadden. Linksaf de Nieuwe Maasstraat in, vervolgens via het Rozenburger plein en de Rozenburgerstraat naar de brug over de haven. Wij werpen een blik op deze Westei- Hèt monument van De Gorzen: De woningen die Volkshuis vesting in en rond de IJssel- mondese- straat liet bouwen omdat arbeiders ook recht hadden op een goede woning. Foto Roel Dijkslra haven, tegenwoordig het domein van woonschepen. De Westerha ven was ooit omzoomd door bran derijen. Ze heeft geen toegang tot het open water van de Maas, maar staat via de Nieuwe Haven in ver binding met de oude stad. De Westerhaven was bedoeld'als uit breiding van de jeneverstad. Niet zo lang na de voltooiing stortte de drankwelvaart defini tief in. Pas na een crisisperiode van vijfentwintig jaar brachten de Gusto en later andere werven nieuwe welvaart en groei. YVAO-monument Aan de andere kant van de brug begint de Stadhouderslaan, een fraaie singel, die tijdens de Eerste Wereldoorlog door werklozen van allerlei slag gegraven is, want het begrip „passende arbeid" werd toen ruim opgevat. Daarormh deze singel een monumen^Al^ tegenstanders van de WA(X~üe Stadhouderslaan geeft toegang tot de waterpartijen van het Julia- napark. We wandelen een stukje door dat park en bewonderen at ruime opzet. We zijn verbaasd hoe klein het park is, ondanks de ruime toegangslanen met het mo nument, dat wij ontdekken. Dar komt, omdat maar de helft van hec ontwerp is gerealiseerd. H<r standbeeld is een afgewezen odf logsmnnument Via de brede entree bereiken wi de Burgemeester Knappertlaan We steken die over en lopen d< Aleidastraat in. Aan onze linker hand zien we het Hofje van Be lois, een vooroorlogs complex be jaardenwoningen, dat diende ah vervanging van het oude hofje ii: de binnenstad, dat aan de slopers hamer is prijsgegeven. In het hof je bevindt zich tegenwoordig he. kantoortje van de Schiedamse molenstichting. Blokkendozerig Een eindje verderop - aan de rech terkant - bevond zich vroeger dr Mariastraat, het beruchtste stuk je van een beruchte buurt. De ge meente heeft dit met de grond ge lijk gemaakt. Nu is er het soor: blokkendozerige nieuwbouw, dal verrijst, waar renovatie geen zir meer heeft. Maar van binnen ziji de woningen heel comfortabel. Aan het eind van de Aleidastraa gaan we naar rechts de Vlaardin gerdijk op. We zien al de moler De Drie Korenbloemen, de oudste van Schiedam, die dateert ui Ï777. Voorbij de molen vinden wc aansluiting op de route van Joop Scheltens. Na het Schiedam vai nu en het Schiedam van dc scheepsbouwtijd betreden we di stad van de jenever met al zjjr glorie en al zijn verval. En het is zondagmiddag. De echte Schiedammer begint dan al aai het warme eten te denken. i' !T li Big. y .50

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2