'Eurokliniek bedoeld om tekort aan capaciteit weg te werken' Slechts duizend Nederlanders ontdekken hun Schiedams plekje I Si Sloop '59' waarschijnlijk m A ar BH 1 Jl 11 m SBH isriig' W^ÊÊ^' ri dl ?I| êJk m U ,-v f-; H Bezuinigingen niet gehaald in 1990 'Rielekste vent' voor Nieuwlandse jongeren Sföoppand door fend verwoest bewapende roofoverval 'P Turks koffiehuis 'Wemmer bestolen Bestuur ziekenhuis geeft 'noodgedwongen' toestemming voor privé-kliniek 1| l;l;l Bestuurders onder invloed Wegpiraat bekeurd Geluids apparatuur weg uit woningen Autokraker opgepakt Geen rijbewijs, onverzekerd en onder invloed Kind van bodem zwembad gehaald «- 'i li? 41 Rotterdams Dagblad Maandag 12 augustus 1991 'Hr,- -j f t j Vlaardïngen - Hetbezuimgingspakket,datdeViaar- dingse gemeenteraad voor 1990 had vastgesteld, is by lange na niet gehaald. Toch werd het vorige jaar 'met een voordelig saldo afgesloten. Uit de pas ver schenen jaarrekening blijkt 3,5 miljoen gulden meer i in de gemeentekas terecht te 2ijn gekomen dan voor- [Bèwas begroot. Van de 1,2 miljoen gulden, die dege- jmeente van plan was minder uit te geven, werd ech- ief slechts 65 percent gehaald. ln"de Vlaardmgse RIKS, Rekening In Korte Samen vatting. over 1990 staat ook aangegeven waar de af wijkingen van de begroting hebben plaatsgevonden. Het grootste nadelig verschil is te vinden op het hoofdstuk Algemeen Bestuur, waarvoor burgemees ter Van Lier verantwoordelijk is. Ruim een miljoen gulden meer werd besteed, waardoor het nadelig sal- Joop 20.5 miljoen kwam. Als oorzaken staan in de RIKS onder meer aangege ven het aantreden van een nieuw college met een wethouder extra, het bezoek van de koningin en de Öuiis bondspresident, hogere onderhoudskosten 'yan het gemeentehuis, hoge kosten voor het inscha kelen van externe adviseurs en een naheffing van de loonbelasting. Het voordelig saldo is veroorzaakt door het wegval len van voor het GEWB begrote uitgaven, een rente- voordeel van een miljoen gulden en ruimere bezui nigingen op enkele terreinen. De ervaring van 1990 is voor de wethouder van Fi nanciën aanleiding nog strenger te gaan toezien op uitvoering van afgesproken bezuinigingen. Schiedam - Het jongerenwerk in Nieuwland moet ieryg naar de oude situatie. De jeugd uit de wijk heeft behoefte aaneen eigen onderkomen en een ei gen full-time jongerenwerker. Andere vormen van jongerenwerk zijn hoogstens geschikt als aanvul ling. flat staat in het onlangs verschenen rapport Jonge- fen Inventarisatie Nieuwland. Het rapport, opge steld door de stichting Buurthuis Nieuwland, is de neerslag van gesprekken met welzijnswerkers in de wijk en vertegenwoordigers van de jongeren. Uit die gesprekken kwam naar voren dat het sluiten van jongerencentrum Aladdin aan de De Meester- straat alom wordt betreurd. Aladdin kwam in de pe riode voorafgaande aan de sluiting vaak in het nieuws als verzamelplaats van vechtlustige jonge ren, maar dat zou meer aan de organisatorische pro blemen dan aan de bezoekers hebben gelegen. Aladdin, oorspronkelijk alleen bedoeld voor Nieuw land, had gaandeweg een stedelijke functie gekre gen en ging ten onder aan beheersproblemen. Er kas onvoldoende personeel om de grote toeloop op ie vangen. <„Het gemeentebestuur en de politiek hebben; triest genoeg, nooit begrepen welke moge lijkheden Aladdin met betrekkelijk geringe midde- tenyoo? jongeren kon bieden," aldus het rapport, hfieuwiandiblijft(et ondanks het Aladdin-debaele jan overtuigd dat jongerenwerk alleen kans van sla gen heeft als de doelgroep een eigen ontmoetings ruimte heeft waar een 'rielekste vent' voor hen klaar rtaat. „Dat blijft hoe dan ook de beste manier om corifacten met Jongeren té leggen meent Marcelle Jansen, de coördinatrice van buurthuis Nieuwland. Die mening is Toon Marrevee, voorzitter van de jon geren-begeleidingscommissie, ook toegedaan. Nieuwland zou hetyoorzieningenpakket graag snel 'gerealiseerd zien. In de wijk is momenteel niets voor jongeren te doen, waardoor Nieuwland de greep op hen verliest De jeugd heeft zij n toevlucht gezocht in 'Rotterdam en andere Rijnmond-gemeenten, Som migen zijn vaste klant geworden van hallen met .speelautomaten, met gokverslaving als gevolg. 'Het buurthuis neemt het rapport mee naar de stede lijke werkgroep die op verzoek van wethouder Bart fteLeede een nieuwe koers moet uitzetten voor het totale jongerenwerk in Schiedam. De Leede zou lie ver kiezen voor ambulant jongerenwerk, omdat de oude formule - zoals Nieuwland nu voorstaat - niet 'ergsuccesvol is gebleken. Behalve Aladdin is ook De pjk in Schiedam-Zuid at gesloten omdat het jonge renwerk de bezoekers niet in de hand kon houden. l" Schiedam - Brand heeft gisteravond aan de Buiten- a javenweg in Schiedam een oud herenhuis verwoest jat voor sloop bestemd is. Het pand, op de hoek van Ie Maasdijk, is eigendom van het bedrijf Jongeneel ai was pas vorige week leeggekomen. Tot die tijd :0 toonde er een man met een aantal honden. Foto f rfmtdeHeus «hïedam - Gisteravond rond half twaalf hebben gewapende mannen een roofoverval gepleegd m >P een Turks koffiehuis aan het Broersveld, Het ^tal kwam volgens de politie met bivakmutsen Me zaak binnen. Een van hen zette de eigenaar mes op de keel en eiste de inhoud van de kassa, teander nam de inhoud van de gokkast mee, aldus 'klaarde de onthutste eigenaar van het koffiehuis. fWedam Een 19-jarige bezoeker van zwembad foenoord is zaterdag bestolen van zijn geld, horlo- Een bankpasje. De zwemmer had zijn spulletjes on- 'Min handdoek gelegd en constateerde na een hikte hebben genomen, dat zijn eigendommen wa- 101 weggenomen. Door Ben van Haren Vlaardingen - Lange wachttijden voor specifieke operaties hebben plastisch chirurg A.R. Smith doen besluiten in Vlaardingen een privé-kliniek te beginnen. Specialisten op het gebied van oogheelkunde, orthopaedie en plastische chirurgie zullen hier toe hun intrek nemen in een van de nieuwe panden van het com plex Holystaete aan de Churchill- singel in Vlaardingen. Vooral kijkoperaties voor kniek wetsuren en staaroperaties zullen naast plastische ingrepen plaats vinden. Dat zegt anaesthesist C.J. van de Kamp, die ook in de 'Eu- rokliniek' gaat werken. Smith en de anaesthesisten- maatschap van het gemeentelijke Holyziekenhuis, dat slechts op een kilometer afstand ligt, heb ben van het ziekenhuisbestuur inmiddels toestemming gekre gen in de particuliere polikliniek te gaan werken. Wethouder van o.a. Volksgezondheid en als zoda nig voorzitter van het ziekenhuis bestuur, drs. Kees van der Windt bevestigt dit. „Noodgedwongen hebben wij het verzoek positief moeten beant woorden. Wettelijk is het toege staan dus konden wij de goedkeu ring, waarom Smith heeft ge vraagd, ook niet weigeren. Wel hebben we nadrukkelijk de voor waarde eraan verbonden, dat voor die kliniek geen gebruik gemaakt mag worden van middelen uit het Holyziekenhuis," zegt de wethou der. Smith sloot onlangs ook een over eenkomst met het Deltahotel voor de opvang van patiënten. Voor de medische ingrepen en spreekuren van Eurokliniek, zo als de privé-kliniek is genoemd, heeft hij het eerste van de vier nieuwe panden van SSN-vast- goed naast de PTT-telefooncen- trale in Holy-Noord afgehuurd. Deze dit jaar opgeleverde panden zijn erg in trek bij medische en para-medische groepen. Een ervan is ingericht als prak tijk voor therapie en acupunc tuur. In een ander is een apo theek gevestigd en verder heeft een viertal huisartsen er een pand gehuurd. Ziekenfonds In zijn Eurokliniek gaat Smith, die thans zelf met vakantie is, sa menwerken met onder meer de Rotterdamse orthopedisch chi rurg Bouman. Deze heeft inmiddels gezegd, dat eind van dit jaar de kliniek van start gaat en er dan ook zieken- fondspatiFnten behandeld zullen worden. Met het ziekenfonds Haaglanden, voor Den Haag en omgeving, is hiervoor een over eenkomst afgesloten. Wethouder Van der Windt is door die mededeling verrast. „Ik ben ervan uitgegaan dat het om een kliniek voor particuliere patiën ten zou gaan. Het ziekenfonds voor onze regio DSW, Delfland- Sehieland-Westland, gaat niet met de particuliere kliniek in zee, zo weet ik." Specialist anaesthesiologie C.J. van de Kamp, die met zijn colle ga's Bloembergen en Van den Bout de maatschap in het Koly- zieknhuis vormt, steunt het initi atief van Smith. „Wij hebben ons op het principe gesteld, dat wij het beter met zijn drieën in die kliniek kunnen doen dan dat het wordt overgelaten aan allerlei verschillende anaesthesisten. Smith heeft ook gezegd de voor keur te geven aan specialisten uit de ziekenhuizen van Vlaardingen en Schiedam en er pas anderen bij te halen als de belangstelling hier onvoldoende is. Het is ook de bedoeling om nauw te gaan sa menwerken met het Holyzieken huis. Wij willen graag goede steun en gegevens hebben voor het geval een narcose nodig is." Wachtlijsten Van de Kamp kent nog geen na men van andere collega's, die in de Eurokliniek zullen deelne men. Evenmin welke specialis men er precies komen. „Ik neem aan dat het behalve om plastische chirurgie gaat om oogheelkunde en orthopaedie. Immers de opzet van Smith is om meer ruimte te scheppen voor de specialismen, waarvoor nu wachtlijsten be staan. Denk maar aan staaropera ties en kijkoperaties in de knie voor ondermeer sportlieden." Van de Kamp ontkent dat de pri vé-kliniek uit zuiver commerciële motieven wordt opgezet. „Oh neen, daar gaat het Smith niet om. Hij wil de capaciteit uitbrei den," PC Met de video camera in de aanslag bij de stadswande ling door Schiedam kan het Zakken dragershuisje uiteraard niet overgeslagen worden. Rato Gerrrt de Hees. DoorMariëtte Olsthoom Schiedam - Het is zondagmid dag. Het stadsbeeld van Schie dam wordt bepaald door een op een routebeschrijving turende mensenmenigte. Met honderden zijn zij afgekomen op de 'Ontdek je Plekje-wandeling van de Avro. 'Welkom in de Brandersstad Schiedam' nodigen de omroep en de VW de deelnemers van de wandeling uit. 'U steekt over, gaat dan de brug over en direct na de brug rechtsaf de trap af. Dit is de Lange Haven.' Buiten is het wat benauwd en de zon laat het afwe ten, maar daardoor hebben de wandelaars zich niet laten weer houden. Uit het hele land zijn ze toegestroomd om Schiedam te ontdekken. Een echtpaar uit Hendrik-Ido- Ambacht behoort tot de vaste kem van de Avro-wandelploeg. De stadswandeling door Schie dam is de 168e op de lijst Elke zondag trekken zij erop uit, ten minste als de wandeling niet te ver uit de buurt is. „Het is een ge woonte geworden." Er is een groepje van twintig dat elke zon dag meedoet aan de 'Ontdek je Plekje'-wandeling ergens in Ne derland of België Een echtpaar uit Hilversum hebben ze tijdens de wandelingen Ieren kennen. Met zijn vieren lopen ze elke week de route. „Jammer hoor, dat 'Ontdek je Plekje' per 1 oktober stopt," zegt een van hen. „Dan zullen we weer een andere tijdsbesteding voor de zondag moeten vinden. We moe ten een keer per jaar maar een reünie organiseren in een leuk plaatsje." Je hoeft de route natuurlijk niet te lopen, denkt een echtpaar uit Rotterdam, je kunt hem ook fiet sen. „De route ligt nogal ver uit elkaar, dus vandaar. Het is voor de vijfde keer dat wij meedoen. Het leukste aan de wandeling is dat je gebouwen en kerken van binnen kunt bekijken waar je normaal gesproken niet inkomt." Daar is A. van Oorschot, een ra sechte Schiedammer, het roerend mee eens. „Het museum kan ik dromen, in andere panden kom je normaal gesproken niet." jffij vindt het leuk tijdens de wande lingen van de Avro contacten op te doen. Hij verheugt zich erop vandaag andere dagjesmensen te informeren over 'zijn' stad. Vanuit zijn woning aan de Lange Haven heeft hij de gemeente af gelopen week in de weer gezien met het weghalen van overbodig groen langs de kant van de weg. „Heeft Ontdek je Plekje ook nog op een andere manier zin gehad, namelijk dat er opgeruimd wordt waar verder nooit wat aan gedaan wordt. Ik keek uit mijn raam, zag het gemeentewagentje rijden en dacht: o ja zondag Ontdek je Plekje," De route voert langs de pakhui zen en het oude Badhuis aan de Lange Haven, waar de dichtende bokstrainer Wim de Haan zijn laatse dichtbundels aan de man probeert te brengen. Tot groot ge noegen van het langslopende pu bliek overigens. „Als u een blij vend aandenken aan Schiedam wilt hebben, moet u toch echt mijn boekje kopen. Waar komt u vandaan? Delft? ïk neem toch ook een Delfsblauw molentje mee als ik in Delft ben geweest." De boekjes vlogen weg. Vla de Appelmarktbrug, de Vis markt, het Zakkendragershuisje, molen 'De Noord' en 'De Palm boom', de Grote-of St Janskerk, het Broersvest eindigde de route weer op de Lange Haven. De uit gestippelde route van vier kilo meter is identiek aan de stads wandeling van de WV, Twee jaar geleden toen Joop Schellens al met de 'Ontdek je Plekje'-camera in Schiedam filmde, kwamen er vijfduizend mensen op de wande ling af. Het aantal van gisteren was aanzienlijk minder: 'Slechts' duizend mensen liepen de route. Aan het eind van de wandeling waren er uitsluitend positieve re acties te horen van het wande len d publiek. „Ik ben wel vaker in Schiedam geweest, maar nog nooit op deze manier," stelt een wandelaarster aan het eind van de rit. Een vrouw uit Amsterdam noemt zichzelf een echte alleenstapper. „Mensen ontmoet je toch wel." Ie dere week doet zij mee aan de wandeling van Ontdek je Plekje. „Al die verschillende plaatsen be ginnen toch wel wat op elkaar te lijken. Maar de jeneverstokerij hier had ik nog nooit gezien. Zo heeft elke stad toch wel iets bij zonders." Vlaardingen - Patrimoniums Wo ningen verwacht niet dat zij het sloopbesluit voor 59 huizen in en rond de Henriëtte Roland Holst- straat nog zal moeten terugdraai en. Met de politiek is afgesproken dat PW het definitieve besluit op schort tot dit najaar, als de ge meentelijke Nota Volkshuisves ting verschijnt. Maar Patrimoni um is er bij voorbaat van over tuigd dat deze nota geen gege vens zal bevatten die herroepen van het sloopbesluit noodzakelijk maken. „Wij hebben ons huiswerk goed gedaan," zegt Waliy Spruijt, hoofd interne bewonerszaken bij PW, zelfverzekerd. Patrimonium wil op de vrijkomende grond een gezinswoningen in de premie- koopsfeer gaan bouwen. Spruijt ontkent dat er ook plannen liggen voor de bouw van kantoren. Kantoorruimten waren volgens Spruijt wel opgenomen in een ideeénschets die een planoloog maakte op verzoek van PW. Die schets had echter, aldus de PW- zegsman, een vrijblijvend karak ter. De kantoren waren onderge bracht in een multi-functioneel centrum dat de planoloog als los ideetje aan het nieuwbouwplan had toegevoegd. De 59 huizen maken deel uit van een complex van in totaal 138 huurwoningen aan de rand van de Vlaardingse binnenstad. PW wil de 59 woningen slopen omdat ze naar verwachting 'door de markt zullen zakken.' De woning bouwvereniging heeft uit de be volkingsprognoses geconclu deerd dat de vraag naar eenge zinswoningen sterk zal toene men, terwijl die naar portiekwo ningen zoals in de Henriëtte Ro land Holststraat sterk zal dalen. PW verwacht dat de gemeente Vlaardingen in de Nota Volks huisvesting tot dezelfde conclu sies zal komen. Maar zelfs nieuwe feiten zullen Patrimonium niet snel op haar beslissing doen te rugkomen. De woningbouwver eniging zou twee miljoen gulden moeten investeren in renovatie van 'de 59'. „En dat doe je niet, als van tevoren vast staat dat het geld weggooien is," aldus Spruijt. Een bewonerscomité heeft tot nu toe vergeefs op renovatie aange drongen. Slechts een deel van het complex wordt opgeknapt en 27 huizen krijgen alleen een grote onderhoudsbeurt. Deze 27 in de Henriëtte Roland Holststraat ge legen huizen krijgen als het aan PW ligt ook andere huurders. De huizen zijn erg gehorig. Om dat de nonnen voor geluidsisola tie niet gehaald kunnen worden, wil Patrimonium de woningen straks gaan verhuren aan één- en twee-persoonshuishoudens, „Die maken minder lawaai dan gezin nen" aldus PW-zegsman Spruijt. Overigens zal de sloop van 'de 59' volgens Patrimonium niet eerder plaatsvinden dan over een jaar of vijf. Vlaardingen - Drie automobilis ten werden zaterdagavond in Vlaardingen bekeurd voor rijden onder invloed. Twee bestuurders, een 49-jarige Leidenaar en een 52- jarige Rotterdammer, werden aangehouden op de Watersport weg, Zij kregen een rijverbod op- De politie wil met bevestigen dat bet om bezoekers van de golfbaan in de Broekpolder gaat, waar dit weekeinde een toernooi werd ge speeld. Duidelijk is wel dat de be stuurders geen leden waren van een van de watersportverenigin gen in de polder. „Gezien de au to's waar zij in reden, is dat niet aannemelijk," aldus een politie woordvoerder. De derde automobilist onder in vloed was een 52-jarige Maasslui zen Hy werd aangehouden op rijksweg 20. Zaterdagmorgen vroeg had de politie al twee be keuringen uitgedeeld voor rijden onder invloed van alcohol aan een 52-jarige Nederlander uit Dene marken en aan een 32-jarige Vlaardinger. Vlaardingen - Een 26-jarige Vlaardinger heeft zaterdagavond op rijksweg 20 verscheidene be- keuringen gekregen. Het kostte de politie enige moeite de man en 1 zijn auto tot stilstand te brengen, want hij scheurde met een snel- heid van 155 kilometer over de weg. De Vlaardinger had ook een voor hem rijdende auto van diens weg helft gedrukt en de wagen na het inhalen gesneden. Dit wangedrag was voor de politie aanleiding de achtervolging in te zetten. Schiedam - Uit een tweetal wo ningen is in de nacht wan zater dag op zondag geluids-en video^ apparatuur* gèstoleri/ de bewoners van een huis aan de Ju- lianalaan lagen te slapen werd een raam met een schroevedraai- er geforceerd-om-binnen-te ko men. Memna!m ér He cpnjplete ge luidsinstallatie weg. Uit een woning aan de Ploeg- straat werd niet alleen de geluids apparatuur gestolen maar ver dwenen ook de televisie en de vi deo. De bewoners waren op visite en bemerkten de diefstal bij thuiskomst. Een kapperszaak in het Hof van Spaland kreeg zaterdagnacht on gewenst bezoek. Na het ingooien van de glazen deur met een bak steen werden de cassettedeck, de telefoon, de kassa en enkele pot ten gel en bussen haarlak wegge haald. Schiedam - Op aanwijzingen van een getuige is zaterdag een 30-ja; h rige Schiedammer aangehouden, a die kort daarvoor in de binnen stad een auto had opengebroken en de radio-cassetterecorder had weggenomen. De dader kon door de politie in de tram worden aan gehouden. Hij had de recorder onder zijn jas verstopt en werd voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. Schiedam - Een 19-jarige Schie dammer is vrijdagnacht door de politie aangehouden omdat hij met zijn auto een aan de Kreupel- straat geparkeerde wagen had ge ramd en was doorgereden. Na een achtervolging kon de automobi list in de kraag worden gevat. Op het Emmaplein kwam hij tegen een verkeerszuil tot stilstand. De man bleek behoorlijk dronken te zijn, geen rijbewijs te hebben en in een onverzekerde auto rond te rijden. De auto is in beslag geno men. Schiedam Een zevenjarige is vrijdagmiddag in zwembad Zuid van de dood gered. Het badperso- neel ontdekte het kind op de bo dem van het bassin en paste met succes reanimatie toe. Het zwem- mertje kwam weer bij kennis en werd voor onderzoek naar het zie kenhuis vervoerd. fc'i. -f M «Éis

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1