11 Conflict om weekmarkt Maassluis Zeldzame niuurplanten in Schiedam DE KLIP Parkeernota mogelijk opnieuw uitgesteld Winkeliers eisen schadevergoeding van gemeente Spanning gebroken bij Stena Line Circus Renz in de Hoek m "«p is. Vakman maakt oude tekst weer leesbaar Ife# las&s Inbraak cafetaria pond gered uit brandend pand AUTO HUREN? NOOTEBOOM AUTOVERHUUR Speciale tarieven voor weekend - vakantie ef zakenauio Reddings poging '59' haalt weinig uit NISSAN SUNNY NX 31.950.- Mountain-bikes in trek bij inbrekers Rotterdams Dagblad Donderdag 15 augustus 1991 I RW hS? pUK de vijftiende eeuw waarschijnlijk, en daarom een van de oud» tsten in zijn soort, is de steen met het in Gothisch minuskels "(Kleine letters) ingehakte opschrift boven het poortje naast de vroegere Stadsschool aan de Markt in Vlaardlngen. Den armen dat ick gaf is mijn gheblewen. Dat ick hiele heeft mijn beghewen' is nu weer leesbaar na het opknappen van de steen en het letter schilderen door Bob van Rutten. De vakman moest daarvoor wel een paar dagen enkele uren in een ongemakkelijke iltouding op zijn eigen gemaakte stelling doorbrengen. In leder geval worden we nu er weer aan herinnerd, dat iets schenken meer voldoening geeft dan alles zelf behouden. Volgens een veel gebruikte uitleg is de steen afkomstig van hef eerste Vlaardingse Weeshuls, het Heilige Geest- of Gasthuis, dat itot 1722 op die plek heeft gestaan. De juistheid van die verklaring 'is echter later weer In twijfel getrokken, ftao Getril de Heus gaardingen - Het PvdA- :r/CDA/D66-college ontkent dat er binnen het dagelijks bestuur van dejemednte Vlaardingen onenig heid bestaat over het toekomstig 1 parkeerbeleid1 voor dei*binnen- I stad. Dat er over dit beleid nog steeds geen knopen zijn doorge hakt houdt geen verband met po litieke meningsverschillen. De hoeveeelheid beschikbare gege vens zijn gewoon nog niet vol doende om een zorgvuldige afwe ging te maken. 'Burgemeester en wethouders antwoorden dit op schriftelijke vragen van WD-gemeenteraads- l lid Jan Bulva. In de beantwoor ding staat ook dat het in elk geval Jtot bet einde van deze maand .duurt voordat de gemeenteraad s,'wordt ingelicht over het parkeer- rbeleid dat B en W in het centrum [willen gaan voeren. college streeft er naar de langverwachte Parkeernota 1991 jte behandelen in een commissie vergadering op 29 augustus. Maar dat tydstip kan ook met enkele rweken opschuiven. Het ligt er 'maar aan of de verkeersdeskun- digen op het stadhuis tijdig alle .gegevens binnen hebben. ■Het is voor de derde keer dat Jan Bulva van B en W te horen krijgt dat het opstellen van de lang ver achte parkeernota meer tijd tost dan werd verwacht. Vragen ;van de WD'er van 15 maart en 3 'iHi werden in praktisch dezelfde «cwoordingen afgedaan. Bulva heeft al gesuggereerd dat het college wellicht niet zelf de in houd van de nota bepaalt, maar dit heeft overgelaten aah"proj^k-. tontwikkelaar MultWastgoed. De vertraging, zou ^veroorzaakt^ worden doordat Multi nog niet alle cijfers op een rijtje heeft. Maar B en W ontkennen dat de ontwikkelaar, behalve voor de face-lift van het Liesveld ook ver antwoordelijk voor de bouw van een parkeergarage aan de Jou- bertstraat, invloed heeft op de in houd van de parkeernota. Het voornemen de nota bij ver schijnen eerst te behandelen in een besloten commissievergade ring heeft het college laten varen. De politieke discussie over het parkeerbeleid kan wat B en W be treft van meet af aan in alle open baarheid worden gevoerd, zo staat in de beantwoording te le zen. Het parkeerbeleid spitst zich toe op de vraag of automobilisten moeten betalen voor het stallen van hun wagen in de bestaande Afrol-garage en toekomstige ga rage aan de Joubertstraat. Dit voorjaar was becijferd dat gratis parkeren in de twee garages voor de gemeente voordeliger was dan betaald parkeren. Bij betaald par keren zou de belanghebbenden- Tegeling voor centrumbewoners fors moeten worden uitgebreid. De controle op die regeling zou zo duur uitvallen dat gratis parke ren goedkoper leek. jen - Een cafetaria aan de Van Hogendorplaan heeft vanoeh- vroeg ongewenst bezoek gehad. Inbrekers forceerden de deur om zich de toegang tot het pand te verschaffen. Ze verdwenen met een hoe veelheid kleingeld. Ifhledam - Brandweerlieden hebben rond middernacht uit een leeg- ^jaande woning aan de Beierlandsestraat in Schiedam een hond gered. nog onverklaarbare wijze was er in het pand brand ontstaan. Het Tuur was van de gang overgeslagen naar de eerste verdieping. De 'brandweer had het vuur snel onder controle. De woning werd dichtge- :#erd. Door Sander Sonnemans Maassluis - De Ondernemers Fe deratie Maassluis (OFM) is laai end op het college van burge meester en wethouders van hun gemeente. De OFM verwacht dat het met lang meer duurt voordat het conflict over de locatie van de vrijdagmarkt in de binnenstad tussen een groot aantal onderne mers in Maassluis en het college, escaleert. In verband met de reconstructie van de Markt die in het vooijaar werd uitgevoerd, verhuisden de ambulante handelaars met hun kramen naar de parkeerplaats achter de Nieuwstraat. Tijdelijk, dacht men, want B en W hadden toegezegd dat de weekmarkt na de voltooiing van de herbestra- tmg weer naar de oorspronkelijke plek zou worden verplaatst. Toch verrijst de markt nog iedere vrij dag op de 'voorlopige' plek. De middenstanders die er hun winkel hebben betwijfelen of ze op het centrale plein in het oude centrum van Maassluis binnen kort de marktkooplui weer kun nen begroeten. Ze ontvingen na dat de Markt was opgeknapt een brief van het college waarin werd meegedeeld dat de weekmarkt op het parkeerterrein zou blijven, totdat er een besluit zou zijn ge nomen over de locatie van de markt in de toekomst. OFM-voorzitter Nico Rol vindt het standpunt van B en W onbe grijpelijk. Volgens hem heeft de verplaatsing van de weekmarkt een bijzonder ongunstige invloed op de klantenstroom en lijden de middenstanders daardoor aan zienlijke schade. Regelmatig knjgt Rol van de bij de OFM aan gesloten winkeliers klachten over omzetdalingen van tien tot maar liefst vijftig procent. Bovendien ontstaan er iedere vrijdag regel matig verkeersopstoppingen door rondrijdende bezoekers die een parkeerplaatsje proberen te bemachtigen. Het college verwacht de boze middenstanders komende maan dag milder te kunnen stemmen door het houden van een hoorzit ting, maar W. de Nie van de OFM vindt dit initiatief klinklare non sens. „B en W heeft zonder overleg een beslissing genomen die lijnrecht tegenover eerdere afspraken staat," uit hij zijn ongenoegen. „Nu willen ze de meningen over de locatie van de markt peilen, terwijl die al lang bekend zijn. De weekmarkt moet volgens het ge nomen besluit op de oude plek te rugkomen, en daarmee basta.'' De OFM laat het er in ieder geval niet bij zitten. Inmiddels is advo caat mr. JAM. van de Sande in de arm genomen. Ook hij vindt het hoogst merkwaardig dat B en W de weekmarkt achter de Nieuwstraat houden, terwijl de Markt al lang is herbestraat. Van de Sande geeft aan dat de Markt immers in 1986 bij gemeentelijke verordening is aangewezen als lo catie voor de vrijdagmarkt. Zijns inziens handelen B en W in strijd met de door de gemeenteraad op gestelde verordening. Weliswaar kunnen B en W op grond van dringende redenen de locatie tij delijk wijzigen, doch van dergelij ke omstandigheden is volgens hem geen sprake. De jurist heeft zich namens de OFM inmiddels gewend tot de voorzitter van de Raad van State teneinde op korte termijn te be werkstelligen dat de weekmarkt vrijdags weer op de vertrouwde plaats wordt gehouden. Op grond van recente rechterlijke uitspraken ziet Van de Sande bo vendien goede mogelijkheden om de door de OFM en haar leden geleden schade, te verhalen op de gemeente. Hij heeft de gemeente dan ook aansprakelijk gesteld voor alle schade die ten gevolge van het college-standpunt is ont staan. Schiedam - „Kijk, dit is maar een ordinair grasje. Toch is het wel bijzonder, want normaal groeit dit Straatliefdesgras in het war me Zuid-Europa," zegt Ton Den- ters terwijl hij knielt tussen de tramrails voor het Stadskantoor en het plantje aanwijst. Denters, sinds kort als groepslei der natuur- en milieuzaken bij de Dienst Gemeentewerken in dienst, heeft zich gespecialiseerd in muurplanten. Twee weken ge leden organiseerde hij een rond leiding door het centrum van Schiedam en liet aan zo'n 50 be langstellenden verschillende soorten bijzondere muurplanten zien. Het bleek dat veel mensen niet wisten dat er zoveel groen te zien is in de binnenstad. „Ze denken dat er geen natuur is in de stad. Maar juist in het druk ke en volgebouwde centrum zijn veel muurplanten te vinden. De reden is dat muurplanten op kalkrijke muren groeien; in de binnenstad vind je nog genoeg muren met het poreuze kalkce- ment. Denk maar aan de ruïne en de Grote Kerk, en bijvoorbeeld aan;de .eeuwenoude kademuren. Ook-de vochtigheidsgraad vatfde - muren is heel belangrijk", ver- AflSV?? Q^is'de vraag of iedereen wel groene vofgtDéhlèrs. 3 „Muurplanten hebben een voch tige voedingsbodem nodig. Zo zullen op muren van monumen tale panden die van binnen uit verwarmd worden, niet snel plan tjes groeien. Daarom zijn de protestantse kerken ook veel meer begroeid dan de katholieke kerken. In de katholieke kerk worden immers dagelijks dien sten gehouden; in de protestantse kerk alleen maar in het week end." Na een rondleiding moet men in derdaad toegeven dat het nog niet zo slecht gesteld is met de groen voorziening in Schiedam. Zo groeit er op de tuinmuur van de Grote Kerk een wettelijk be schermde Steenbreekaren. De naam doet ten onrechte vermoe den dat het plantje schadelijk zou zijn voor de muur. Denters: „Er zijn mensen die be weren dat muurplanten de muren aantasten. Dat is niet zo. De plan ten groeien altijd op oude muren. Het is nou eenmaal zo dat muren van een paar honderd jaar oud wel eens gebreken hebben. Maar een muur zonder planten is er na 100 jaar net zo slecht of goed aan toe als een muur met planten." Iets verderop bij de pastorietuin bloeit een Kleine mantelanjer. Volgens Ton Denters is ook deze muurplant heel bijzonder. „Schiedam is de enige stad in Ne derland waarin de plant voor komt," De Muurleeuwebek is op meerdere plaatsen in de stad te vinden. Vooral bij de kademuren komt de plant met de zachtrose bloemen veelvuldig voor. „Op ka demuren groeien heel veel muur planten. Het is jammer dat de muren zo vaak gereinigd worden, anders zou alles er veel groener uitzien." De toekomst van de muurplanten ziet Ton Denters niet somber in: -„Over de reiniging van de kade muren wordt gediscussieerd. Het kademuren wil, maar de trend is groen dus ik ben positief. Verder is het een hele vooruitgang dat de gemeente Schiedam geen chemi caliën meer gebruikt bij het schoonmaken van de straten en stoepen zodat planten kunnen blijven leven." Wie geïnteresseerd is in de na tuur en het milieu van zijn directe omgeving kan iedere eerste zon dag van de maand meewandelen met Ton Denters. In september staat het Zuid-Hollandse land schap centraal. Tijdens een rond leiding in de heemtuin zal de groepsleider wetenswaardighe den vertellen over dit type land schap. Door Ben van Haren Hoek van Holland - Op het terrein van de Stena Line is vanmorgen de spanning gebroken. Algemeen directeur drs. R. Waardenburg zal na een hooglopend conflict niet de ondernemingsraad zijn func tie neerleggen. Het personeel is vanmorgen door president Lars- Erik Ottoson van het Zweedse concern ingelicht. De beslissing valt na een lange periode van on rust, die zijn oorsprong vindt in de periode dat Stena de veer dienst op Engeland overname van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland. Binnen het bedrijf hebben zich sinds die overname in 1988 een groot aantal reorganisaties voor gedaan. Er werd volgens insiders wel heel gemakkelijk geschoven met personeel. Ervaren krachten van gespecialiseerde afdelingen kregen bijvoorbeeld als nieuwe functie een routinebaan op de kade aangeboden. Lange tijd is het moeilijk kunnen accepteren van de overname van de oude vertrouwde Stoomvaart maatschappij Zeeland aangewe zen als schuld van voortgaande arbeidsconflicten. Onlangs ech ter kwam de directeur in conflict met de ondernemingsraad toen de schrijver van een rapport over de verhoudingen binnen het be drijf ontslag kreeg aangezegd. Deze door Waardenburg zelf aan getrokken 'manager human res sources' concludeerde dat veel van de interne conflicten hun oor zaak vonden in het optreden van de directeur. Toen de betrokken functionaris vervolgens met ontslag werd be dreigd kwam de ondernemings raad in het geweer. In het conflict tussen dit orgaan en de directie heeft de concemleiding nu defi nitief beslist, dat ze na 23 jaar breekt met Waardenburg. Ingezonden mededeling VOOR S C H E O A M DEALER voorbeeld: SEAT IBIZA 56.- per dag 100 km vrij incl. all-risk verz. en BTW excl. brandstofkosten ev. ook automatische versnelling AUTOBEDRIJF NOOTEBOOM Volkswagen Groep. Winkelcentrum Spaland, Zwaluwlaan 84 Schiedam 010-4708122 Ton Denters bi] een oud muurtje in Schiedam: 'Veel mensen denken dat je in de stad geen natuur kunt aantreffen. Dat Is een vergissing.' i Foto Fotobureau Roel Dijkstra Vlaardingen - SP-voorman Remi Poppe heeft nul op het rekest ge kregen bij zijn poging, de renova tie van 59 woningen in de Hen rietta Roland Holststraat en om geving zeker te stellen. De ge meente Vlaardingen zal de eige naar van de huizen, woningbouw vereniging Patrimonium, niet 'dwingen een rijksbijdrage te vra gen voor een renovatie. Dit wordt duidelijk uit de reactie van burgemeester en wethouders op schriftelijke vragen van de So- eialistiese Partij. B en W herhalen dat een - beperkte - renovatie pas ter sprake kan komen als de noodzaak daarvan wordt aange toond in het Volkshuisvestings plan voor heel Vlaardingen. Dat plan verschijnt dit najaar. Poppe zou het onjuist vinden als het complex wordt gesloopt, zoals Patrimonium van plan is. Sloop zou volgens Poppe betekenen dat Vlaardingen afstand doet van een aantal goedkope huurwoningen. Volgens Poppe is er behoefte aan betaalbare huizen van het type Henriëtte Roland Holststraat. Pa trimonium beweert dat de por tiekwoningen binnen afzienbare tijd „door de markt zullen zak ken". t De gemeente heeft het door Patri monium reeds genomen sloopbe- sluit opgeschort in afwachting van het Volkshuisvestingsplan. Daarin komt op basis van bvel- kingsprognoses te staan aan welk type huizen Vlaardingen in de na bije toekomst de grootste behoef te zal zijn. Maar zelfs als blijkt dat de '59' voorzien in een behoefte, zit er niet meer in dan een be perkte instandhoudingsbeurt zo dat de huizen hooguit nog een klein aantal jaren kunnen blijven staan. AUTOBEDRIJF Boterstraat 14, Schiedam, tel. 010-4733271 n,n A-,~0r0n Boterstraat 4, Schiedam, lel, 010-4270664 uiu-4/'j464u VOOR DE BETERE OCCASIONS MET STIP! Alle auto's zijn APK-gekeurd en krijgen een 10.000 km-beurt Austin Metro 20.000 km1988 8.950.- BMW 318i 4-drs1985 10.950.- BMW323i div. acc1984 14.950.- Citroën BX1984 5.950.- Citroèn BX, wit 1987 9,950.- Daihatsu Cuore 850 TG1990 11,950.- Daihatsu Cuore 850 TG1989 10.950.- Ford Scorpio 2.9 GLi 1987 18.950.- Ford Sierra 2.0i 1990 18.950.- Ford Scorpio 2.0 CL 1987 14.950.- Ford Escort 1.6 Dieset 1985 8.950- Ford Orion 1.61987 1 0.950.- Honda Accord Aerodeck EX 1988 21.950.- Honda Civic de Luxe 1987 11,950.- Hyundai Pony 1.5 XP1988 9,950.- Mazda 626 5-drs1987 10,950.- Mitsubishi Colt 1.2 GL 3-drs1988 12,950.- Mercedes 190 Diesel, veel acc 2-1990 52.950.- Nissan Sunny 1.3 SUC1987 9.950 - Nissan Bluebird 1.6 LX 5-drs1988 14.950.- Nissan 100 NX, witdemo 31.950.- Opel Ascona 1.6 S Sedan 1988 11.950- Opel Corsa 1.2 S TR 1985 6.950.- Opel Corsa 1.6 GSi div. acc-1991 26.950.- Opel Corsa diesel Sedan 1988 12.950.- Opel Kadett 1.2 S 5-drs1985 9.950.- Opel Kadett 1.2 S 1986 10.950.- Opel Kadett 1.3 Splash1988 13.950.- Opel Kadett 1.6 S GT Sedan1988 16.950.- Opel Kadett 1.6i automaat, Ipg 1989 18.950.- Opel Kadett 1.6 Diesel1985 8.950.- Opei Kadett 1.6 S GT 1985 11 950 - Opei Kadett GLS 1984 6.950.- Opel Kadett 1.8i GTI Sedan, Ipg 1988 18.950.- Opel Omega 2.4i autom. 1989 25.950.- Opel Omega 2.0i autom1987 15.950.- Opel Rekord 2.0i Traveller1986 10.950.- Ope! Omega 2.4i Ipg 1989 25.950.- Opel Vectra 1.6i GL. Ipg 1990 26 950.- Renault 5 Spec1988 8.950.- AUTO VAN DE WEEK 2 maanden oud div. acc VW Golf 1.3 CL 3-drs1987 11.950,- VW Golf 1.3 Road 1986 9.950.- Skoda Rapid Coupe 1987 4.950.- Hoek van Holland - Circus Renz geeft dit weekeinde enkele voorstellingen in Hoek van Holland. Het cir cus zal zijn tenten opslaan op de parkeerplaats aan de Strandweg. De voorstellingen zijn gepland voor zaterdag 20.00 uur en zondag 15.00 uur. Circus Renz werd in 1842 opgericht door de legenda rische Ernst Renz. De huidige directie bestaat uit Bemhard Renz sr. en zijn beide zonen Bemhard jr. en Franz. Het gaat inmiddels al om de zesde en ze vende generatie Renz. Dit vermaarde circus groeide in de vorige eeuw uit tot het grootste van Europa met vaste gebouwen in Berlijn, Wenen, Breslau en Hamburg. Circus Renz anno 1991 is meestal op reis. In het afgelopen voor jaar oogstte het circus grote successen in het voor malige Oost-Duitsland. De ereplaats in de piste is nog steeds ingeruimd voor het paard. Maar het publiek wordt ook getracteerd op de kunstjes van talrijke andere diersoorten: poe ma's, luipaarden, leeuwen, tijgers, pony's, duiven, berggeiten, Schotse Hooglandrunderen en vier reus achtige Indische olifanten. De mneselijke acts wor den verzorgd door een fakir, een trapeziste, een koorddanseres, grondacrobaten en natuurlijk enke le clowns. Het programma wordt gebracht in een grote vier- maststent, omgeven door een restauratietent, stal len en bijna vijftig wagens. Geen moderne caravans, maar echte circuswagens vormen de behuizing van de artiesten. De oudste wagen is inmiddels negentig jaar oud en bijna een museumstuk. Vlaardingen - Uit kelderboxen behorende bij de flats aan de Zwaluwlaan en de van Slingerlandstraat zijn gisterochtend twee mountain-bikes ontvreemd. Men verschafte zich toegang tot de opslagruimten door de sloten te verbreken. Met de aanhouding van een 19-jarige Vlaardinger die eerder deze week op de Maassluisedijk twee mountain-bikes had gestolen, heeft de politie enkele diefstallen opgelost. De fietsendief bleek meer op zijn kerfstok te heb ben. Bij inbraken in een Vlaardings scouting-cen- trum en een Schiedams schoolgebouw had hij ge luidsapparatuur buitgemaakt en uit een schuur nam hij gereedschap weg. Tevens bekende hij enkele po gingen tot inbraak in een school en enkele kelder boxen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1