Waterweg 13' 'Bakker moet gaan en niet Van Kleef Asielzoekers moeten wachten Drie sterren voor de Vrije Liggers U Brief aan zieke wethouder wekt woede bij leden PvdA-fractie M ïi Zweed krijgt leiding over Stena Nederland Schiedam dreigt minister met rechtszaak over A 4 Man (33) op nippertje gered uit bovenwoning Shell worstelt verder met Hycon-installatie Nieuwe buslijn tussen - Schiedam en Hellevoetsluis Procter Gamble nieuwe directeur Schiedam aarzelt met besluit over huisvesting Archeologische collectie naar Moerman complex Inbraak Vechtpartij om relatieprobleem Watersporters apetrots op onderscheiding F Nieuwe musical in de maak r1(\ Rotterdams Dagblad I Vrijdag 16 augustus 1991 Schiedam - De gemeente Schiedam zal de rechter inschakelen als minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) niet bereid is haar huiswerk voor rijks weg 19 over te doen. Volgende week stuurt Schie dam de minister een brief met het verzoek een nieu we traeéprccedure voor de snelweg tussen Schiedam en Den Haag te starten. Schiedam eist tegelijkertijd een milieu-effectrapportage (MER) voordat de weg wordt aangelegd. Gaat de minister niet op deze eisen in, dan stapt Schiedam naar de rechter. Over mogelijke juridi sche stappen heeft de gemeente al contact opgeno men met het Haagse advocatenbureau Buruma Ma- ris Scheer van Solkema. Volgens de gemeente Schiedam -al jaren tegenstan der van rijksweg 19 (de A 4) - is de tracé- noch de MKR-prorëdure doorlopen, terwijl dit wettelijk wel is vereist In de jaren '60 werd wel onderzoek gedaan naar de noodzaak van de rijksweg maar in een zoda nig versimpelde vorm dat die niet als een tracépro- dedure mag worden aangemerkt, vindt Schiedam. Ook de onderzoeken naar de gevolgen die de weg heeft op het milieu zijn volgens Schiedam nooit sa menhangend onderzocht. Brandweer- drijf Ball. rotoOenUöa HeusfRoet Oijfc- Schiedam - Groot alarm gaf de brandweer vannacht even na een uur toen brand was uitgebroken aan de Dam in de Schiedamse binnenstad. De brandweer was gealarmeerd door buurtbewoners die glasgerin kel hadden gehoord. De brand was ontstaan in het bedrijfspand van het seksvideo-verhuurbedrijf Bali cn breidde zich uit naar een bovenwoning. In deze woning raakte een 33-jarige man gewond. H(j kon tijdig door de brand weer uit zijn benarde positie worden bevrijd. Het slachtoffer is met onbekend letsel in het Schieland- riekenhuis opgenomen. Belendende panden liepen roet-, rook- en waterscha- van de Dam raakte de.kaiw,, door overepringendsa®swg^*teMffll berkomen dat het vuUfflHf" nog verder verspreidde. Enkele auto's die in de buurt van het brandende pand stonden geparkeerd raakten beschadigd. Eén gezin moest worden geëva cueerd Om tien over half drie klonk het sein brand meester en even later kon de brandweer inrukken. De oor zaak van de brand is nog onbekend Recherche en brandweer stellen vandaag een onderzoek in. Rotterdam - Shell bluft worstelen met de 2,5 miljard - gulden kostende Hycon-installatie op de raffinaderij in Pemis. Nadat de Hycon midden juli, na een jaar stilstand, tenslotte weer werd gestart, is de installa- tie gisteren opnieuw stilgelegd wegens mankemen- ten. „Een tegenvaller," 20 heeft het olieconcern mee gedeeld. - Benplaat; plaatselijk, niet optimale temperatuurverdeling jnéén van de reactoren is deze keer de oorzaak van de stillegging. ,JDat heeft te maken met de technolo gie van Hycon," zegt een woordvoerder van Shell. „Het is onbekend wanneer dit probleem is opgelost Ik mag er geen tijd aan koppelen. Ik geef evenmin een waarde-oordeel over de kwaliteit van de Hycon- 'technologie." De Hycon - een afkorting van hydroconversie en dat is een betrekkelijk nieuwe raffmage-teehniek waarin laagwaardige restprodukten kunnen worden omgezet in hoogwaardige zoals benzines - heeft sinds hij in april 1989 in gebruik werd gesteld meer niet dan wel gefunctioneerd. In juli vorig jaar werd de installatie stopgezet omdat hij veel sneller dan verwacht vervuild was geraakt Shell kondigde aan dat het produktieproces zou wor den verbeterd, de installatie gereinigd en regulier .onderhoud meteen zou worden uitgevoerd. Begin ja nuari zou Hycon weer draaien, maar toen het zover was, deelde Shell mee dat het later zou worden we gens lange levertijden van onderdelen die nodig wa ren voor reparaties. In mei moest het starten op nieuw worden uitgesteld wegens lekkende afslui- - ters, een 'technisch mankement'. 1. Schiedam De vervoersonderneming ZWN wil in 1992 een .busverbinding starten tussen Hellevoet- sluis en het NS-station Schiedam/Rotterdam-West. Zo moeten de passagiers uit Hellevoetsluis een ver- binding krijgen met het NS-treinen-net. Reizigers "r die vanaf Voome-Putten naar het Marconiplein rei- v zen hebben om deze verbinding gevraagd. De ZWN doet dit voorstel aan het ministerie van verkeeren 7- waterstaat In de bussen geldt een verhoogd tarief. Het voorstel levert werk op voor twee chauffeurs. Het in Rotterdam gevestigde bedrijf y Procter Gamble Benelux heeft een nieuwe alge- meen directeur. S.G.H. Kranendyk (39) is tot deze - functie benoemd. Het Amerikaanse concern is fabri* kant van onder meer wasmiddelen, toiletartikelen, cosmetica, voedingsmiddelen en frisdranken. Kra- üenaijk vervulde diverse marketmg-functies in Ita lië, Broot-Brittannië en Turkije. Door Ben van Haren Schiedam - Binnen de raadsfrac tie van de PvdA in Schiedam is grote commotie ontstaan over een brief van fractievoorzitter Hans Bakker aan de ziek thuis zijnde wethouder Hans van Kleef. Uit de inhoud van de brief blijkt zon neklaar dat Bakker van Van Heef als wethouder af wil en dat is vol gens verschillende raadsleden niet in overeenstemming met de besluiten van de fractie. Het strookt evenmin met de aanbeve lingen van de onderzoekscom missie, bevestigt een verontwaar digde Gé Brouwer. Brouwer, die met Herman Post hoorn en de wethouders Chris Zijdeveld en Aad Wiegman in die commissie zat, noemt het 'verba zingwekkend' dat Bakker als fractievoorzitter de brief heeft ge schreven. „Het geeft mij zelfs het nare gevoel, dat ik als lid van de commissie kennelijk gebruikt moest worden om Hans van Kleef weg te werken." Brouwer is vooral ook boos omdat hij het enige fractielid is, dat na het ziek worden van de wethou der bij Van Kleef thuis is geweest. Hij heeft toen vastgesteld dat de gezondheidstoestand van de wet houder overleg over de gerezen problemen onmogelijk maakte. Bakker begint zijn brief echter met opmerkingen, die onwil van 'Van Kleef suggereren. „De commissie heeft laten weten dat pogingen om in overleg met jou te geraken steeds op niets zijn uitgelopen" en „Mijns inziens is een voortgezette radiostilte van jouw kant niet in overeenstem ming met de zeer grote zorgvul digheid die de fractie in deze zaak m acht neemt" - het zijn zinnen die Brouwer hebben gestoord. „Van Kleef is echt ziek en dat hebben we gemeld. Dan ga je toch niet zo'n brief sturen. Nota bene aangetekend en bij Hans van Kleef thuis in de bus," zegt het lid van de onderzoekscommissie ge- ergerd. Oud-fractievoorzitter Brouwer staat niet alleen m de kritiek op zijn opvolger. Cor Huijken vindt dat Bakker heeft gefaald door de interne conflicten van de raads fractie niet in te kunnen dam men. „Van Kleef moet blijven als wethouder. Als de kop van een 'Hans' moet rollen dan die van Hans B. en niet van Hans K. Een vooratter die niet weet te vermij den dat de grootste opposanten van de wethouder uit onze eigen fractie komen, die verdient een acte van onvermogen," zegt hij naar aanleiding van de aan het af delingsbestuur en alle leden en de eerste opvolgster van de raads fractie 'vertrouwelijk' gezonden post. Het door Bakker verzonden pak ketje bestaat uit vier brieven van in totaal acht vellen. Naast een Hans van Kleef mag van zijn fractie blijven als wethouder. Arctiieftoto begeleidend schrijven, waarin Bakker zijn fractiegenoten herin nert aan de afspraak dat alleen hij in deze zaak als woordvoerder op treedt, zijn het een brief waarin de speciale commissie meldt dat ze hangende Van Kleefs ziekte haar werk opschort en twee brie ven die Bakker 'strikt vertrouwe lijk' aan Hans van Kleef heeft ge zonden. De eerste dateert van 6 mei en geeft een opsomming van de ge sprekken, die fractievoorzitter Bakker al in april met de wethou der heeft gevoerd. Gé Brouwer constateert dat het bestaan van die brief nooit eerder aan de on derzoekscommissie is gemeld. De vertraging in de aanpak van de Sociale Vernieuwing komt hierin aan de orde en de vraag of het po litieke draagvlak van Van Kleef en de steun uit het ambtelijke ap paraat wel voldoende was. Bak ker herinnert daarin al aan zijn waarschuwingen om 'tijdig con- clusies te trekken'. In de deze week geschreven bnef verwijst Bakker terug naar die eerste brief en de uiterst zorgvul dige wijze van handelen daarna door de raadsfractie en de onder zoekscommissie. „Dat de com missie niet uit was op jouw val blijkt wel uit de aanbevelingen in het eerste rapport die, hoe realis tisch of onrealistisch ook, een ul tieme poging kunnen worden ge noemd om met jou verder te kun nen," schnjft Bakker onder meer. Verder: „De commissie had niet de opdracht jou tot opstappen te bewegen, bet was ook voor de commissie een verrassing dat jij spontaan meedeelde te willen vertrekken." De fractie, zo schrijft Bakker aan Van Kleef, stelt alles in het werk „om bet jou mogelijk te maken zonder veel gezichtsverlies en in goed overleg weg te gaan." Hij voegt eraan toe: „Dit terwijl be vindingen van de commissie en de benarde situatie van de partij toch ook aanleiding hadden kun nen zyn voor een andere opstel ling" Steunpilaar Bakker eindigt zijn brief met de mededeling dat hij uiterlijk 18 au gustus bericht verwacht van de wethouder. Anders, luidt zijn con clusie, heeft Van Kleef geen be hoefte aan overleg en afspraken. Inmiddels is duidelijk geworden dat de meerderheid van de raads fractie Van Kleef als wethouder zou willen handhaven. Hij zou volgens de aanbevelingen van de onderzoekscommissie als colle gelid extra steun knjgen van een andere PvdA-wethouder en bin nen het fradieverband ook een steunpilaar krijgen. De uitleg, dat hij dan onder curatele zou worden gesteld, weerspreekt een voor stander van het aanblijven van Van Kleef met de opmerking: „Het zal het gewicht van zijn in breng bijvoorbeeld binnen het college juist versterken." Arie van Boenen, die bij de laatste raadsverkiezingen voldoende voorkeurstemmen kreeg om twee zetels te bezetten, vindt ook dat Hans van Heef wethouder moet blijven. „Hij heeft in de vorige pe riode bewezen met zijn werk waardering te oogsten bij de be volking, Denk maar aan de adhe- sie-betuigingen var de project groepen en kijk bijvoorbeeld maar naar het liftenplan van Nieuwland. Men vergeet te ge makkelijk dat hij een wazige por tefeuille heeft gekregen. Dat het niet lukt met die Sociale Vernieu wing mag je hem niet verwijten," meent Van Loenen, die vindt dat je iemand die ziek is niet lastig moet vallen. Schiedam - De gemeente Schie dam zal voorlopig geen extra asielzoekers onderdak geven. B en W van Schiedam zien geen kans op korte termijn uitvoering te geven aan een motie van de gemeenteraad waarin wordt aan- de Schiedamse bevolking. Met ingang van 1 januari dit jaar zou den er elk halfjaar 35 vluchtelin gen worden toegelaten, tot het maximum van 140isbereikt. Het aantal asielzoekers is echter ^vaa,-^bnverandexd^ebleveri. Er staan - f !mensen<gere- rieHemige^t'gistbëerd^i#via de BOA (rege- wikkeld en te gevoelig," zegt ling opvang asielzoekers) zijn ge- waamemend portefeuilehouder Bart de Leede. Volgens een motie van het CDA, door de raad aangenomen in de cember vorig jaar, hebben burge meester en wethouders zich ver plicht het aantal asielzoekers te laten groeien tot 2 promille van huisvest in flats verspreid over de hele stad Dat is het aantal dat in 1987 werd afgesproken met het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur. Voor de gefaseerde groei naar twee promille kan pas het start sein worden gegeven als B en W de knoop hebben doorgehakt 'over de vraag waar de nieuwko mers gehuisvest moeten worden. Het college is daar echter nog niet uit, maakt wethouder De Leede - plaatsvervanger voor de zieke Hans van Heef - duidelijk. Het college kan kiezen uit twee mogelijkheden. bBe cvktchteHnC gen krijgen onderdak in":gewone woningen, waar ze in groepjes van twee of drie worden ge plaatst Of de gemeente gaat een centrale voorziening bouwen, waar alle asielzoekers bij elkaar worden gehuisvest. Beide moge lijkheden hebben voor- en nade len. Het belangrijkste probleem dat op de achtergrond meespeelt is het grote aantal woningzoeken den in Schiedam. Wanneer hui zen bij voorrang aan vluchtelin gen worden toegewezen, bestaat de kans op protesten van de re guliere woningzoekenden, die vaak al jaren staan ingeschre ven. Een centrale ^ccpmnipdatie voor vluchtelingen zou daarom 'aantrekkelijker' zijn. MaSf'zrfh* voorziening heeft ook groté na delen. Wanneer de gemeente speciaal voor vluchtelingen een apparte- mentenblok zou bouwen - of met hetzelfde doel een leegstaande school zou verbouwen - bestaat het risico dat asielzoekers met verschillende culturele achter gronden met elkaar in conflict komen. „Een Irakees en iemand uit Iran verdragen elkaar niet goed. Stop je die bij elkaar dan kan dat problemen opleveren," aldus De Leede. Daarnaast zou een geconcentreerde huisves ting van asielzoekers een ge- makkelijk doelwit vormen voor kwaadwillenden. „Dat is een se- Vc'rïëds''nadeel dat we zeker niet over het hoofd mogen zien." Het college heeft het probleem dit vooijaar uitvoerig besproken, maar slaagde er toen niet in een besluit te nemen. Sindsdien is de zaak niet meer aan de orde ge weest. De ziekte van wethouder Hans van Kleef heeft de uitvoe ring van de motie verder ver- Vlaardingen - De collectie oud heidkundige vondsten die tot nu toe werd bewaard in het Hollandi agebouw, wordt overgebracht naar het Moermancomplex. Ook oudheidkundige voorwerpen die nu nog liggen opgeslagen op de zolder van het stadhuis verhuizen naar de stal van de boerderij van wijlen dokter Moerman. De bedoeling van de gemeente is dat de collectie in beheer komt bij de archeologische werkgroep He- linium. In het Moermancomplex zullen regelmatig exposities wor den georganiseerd. In het stadhuis, bij de loopbrug tussen het oude en het nieuwe ge deelte, komt een vitrine te staan met daarin een deel van de arche ologische collectie die Vlaardin gen rijk is De vrijkomende ruimte in het Hollandiagebouw zal worden ver huurd aan de Vrije Academie, Vlaardingen - Een bewoner van de Vlaardingse Van-der Werff- straat kwam gisteren tot de ont dekking dat er was ingebroken in zijn kelderbox. Men was binnen gekomen door een kelderraam te forceren. Er waren twee schuur- machines verdwenen. Uit de kof ferbak van een aan de Sperwer- laan geparkeerde auto werd gis ternacht een zuurstoffles met een daaraan gekoppelde mpter gesto len. De politie vermoedt dat er ge bruik is gemaakt van' een valse sleutel Schiedam - De Schiedamse poli tie is nog bezig de toedracht uit te zoeken van een vechtpartij die gisteren op de Rotterdamsedijk verschillende keren oplaaide. De eerste klappen vielen 's middags rond vier uur. Het gevecht werd 's avonds voortgezet. Bij de knokpartij waren in eerste instantie een man en een vrouw betrokken. later kwamen daar nog een man en een vrouw bij en tenslotte mengden zich ook vier mannen in het gevecht. De ruzie eindigde voor enkele deelnemers op het politiebureau. Een vrouw werd met onbekende verwondin gen naar het ziekenhuis ge bracht. Aan enkele auto's werden vernielingen aangericht. Volgens de politie was een relatiepro bleem de oorzaak van de ruzie. 1st t'ïi Goof Hendriks en zijn vrouw Alle gaan hard werken om de drie sterren van hun Vrije Liggers te pro longeren Folo Ktotaureau Roel Di kstra Schiedam - „Moet je kijken hoe de tuin erbij ligt. Niet zo vreemd toch, dat we drie sterren hebben gekregen?" Trots als een pauw geeft Goof Hendriks een korte rondleiding over de aanlegplaats van watersportvereniging de Vrije Liggers. En eerlijk is eerlijk. Het domein van Hendriks en de ruim 70 leden van de vereniging, daar aan de Overschiesestraat, ligt er schitterend bij- Glunderend laat hij de nieuw be tegelde en voor rolstoelers toe gankelijke douche- en toiletruim ten zien.Allemaal extra punten om in aanmerking te komen voor drie sterren," legt de 58-jarige clubvoorzitter uil Sinds 31 juli mogen de leden van de watersportvereniging hun thuishaven een drie-sterren jachthaven noemen. Op verzoek van Hendriks, die met zijn vtouw Alie in 1983 de vereniging voor waterrecreanten oprichtte, onder wierp de Stichting Classificatie Waterrecreatiebedrjjven (SCW) de jachthaven aan een keuring. Na de bouw van het clubhuis en de aanleg van een gazon met ter ras, waarmee drie jaar geleden werd begonnen, achtte Goof Hen driks de tijd rijp op de classifica tie-ladder te klimmen. Toen be kend werd gemaakt dat de jacht haven op grond van het rapport van de SCW was ingedeeld in de drie-stenen categorie, werd er een klein feestje gevierd in het clubhuis van de Vrije Liggers. ..Ik ben echt apetrots op die ster- r grijnst Hendriks van oor tot 001. „Na zeven moeilijke jaren, zijn we eindelijk in de glorietijd beland. Ik zie het dan ook als een beloning voor al die mensen die keihard hebben gewerkt om hier een schitterende jachthaven te la ten verrijzen. Maar denk niet dat we nu op onze lauweren gaan rus ten, want we moeten voor elkaar boksen dat we die sterren ook houden. In de komende twee jaar wordt de zaak regelmatig geta xeerd door mensen van de SCW, dus we moeten het hier wel netjes houden." Watervriend De toekenning van sterren hangt af van de voorzieningen en dien sten die een jachthaven de klan ten biedt. Ieder onderdeel van de haven wordt door middel van een puntensysteem gehonoreerd. Daarbij wordt voornamelijk gelet op de veiligheid, de sanitaire voorzieningen, watertappunten, speelgelegenheden en de toegan kelijkheid voor rolstoelers. Aan het laatste heeft Hendriks hard gewerkt. Zo beschikken de Vrije Liggers over een speciale rolstoel steiger, die het de mindervaliden mogelijk maakt moeiteloos aan de Overschieseweg aan wal te gaan en van de voorzieningen ge bruik te maken. Toen de Vrije Liggers in 1987 dankzij de inspanningen van 'wa tervriend' wethouder Aad Wieg man het startsein kregen een ei gen onderkomen te bouwen, werd er men man en macht begonnen met de bouw van een eigen club huis. Hendriks, die iedere dag wel aan het water is te vinden, ont wierp zelf de bouwtekeningen en kan tevreden terugkijken op een geslaagde missie. „Joh," zucht h(j, „er is nog zo veel te doen. Als de oude brug over de Schie is verwijderd, gaan we de jachthaven uitbreiden en krijgen we er naast de 46 huidige aanleg plaatsen nog eens veertien bij. Ik heb begrepen dat we ook met wat simpele aanpassingen zonder meer een groter aantal punten hadden gekregen. Daarom ben ik begonnen met het maken van borden die op iedere aanlegstei ger komen te hangen, en waarop de passant vanaf zijn boot kan le zen of een aanlegplaats vrij of ge reserveerd is. We gaan niet alleen die drie sterren verdedigen, maar keihard werken om er nog een ster bij te krijgen." Door Ben van Haren Hoek van Holland - De Zweed Ro land Johansson neemt per I sep tember de leiding over van Stena Line BV in Nederland. Hij maakt deel uit van de groepsdirectie van het vervoersconcern, dat in Go- thenborg zijn hoofdkantoor heeft. Johansson zal tijdelijk de plaats innemen, die vrijkomt door het ontslag van drs. R. Waardenburg. Voorzitter H. Brok van de onder nemingsraad is optimistisch over de verdere ontwikkeling van het bedrijf, waar momenteel 800 mensen in Nederland en Enge land werkzaam zijn voor de ferry diensten tussen deze twee lan den. De vertrekkende directeur ont kent dat een hooglopend conflict met de ondernemingsraad aanlei ding is voor zijn vertrek, Drs. R. Waardenburg (51) zegt: „Het is een zuiver persoonlijke reden. Ik kan namelijk elders, buiten het concern een andere interesaante functie krijgen." Wel erkent hij zich niet meer geheel thuis te voelen bij het bedrijf in Hoek van Holland. „Ik vind dat een direc teur zich volledig aan zijn zaak moet kunnen geven. De Stoom vaartmaatschappij Zeeland, waarbij ik na zo'n twintig jaar werken bij Stena in Zweden in 1987 als commercieel directeur ben gaan werken, is altijd een zeer zelfstandig bedrijf geweest. Twee jaar na mijn komst in Hoek van Holland is dit bedrijf ook in handen gekomen van Stena. Sinds die overname heeft dit con cern een sterke ontwikkeling doorgemaakt en is ons bedrijf on derdeel geworden /an een inmid dels grote internationale groep, die door de overname van Sealink in omvang is verdubbeld. De zelf standigheid is hierdoor beperkt." Waardenburg blijft tot eind van het jaar als adviseur op de pay roll staan van Stena. Hij bevestigt dat het de afgelopen jaren binnen het bedrijf heeft gerommeld als gevolg van de karakterwijziging, die met de overname gepaard ging. „Ook is het waar dat een vo rig jaar aangetrokken human res sources manager deze maand is vertrokken, maar mijn ontslag is op eigen verzoek en heeft niets te maken met onrust of conflicten," zegt Waardenburg. Voorzitter Brok van de onderne mingsraad is terughoudend in zijn commentaar op het ontslag van de algemeen directeur. „Wij hebben momenteel uitstekend overleg met de leiding en eigena ren van het bedrijf. Er wordt naar onze mening een goede aanzet gegeven voor een ontwikkeling in de goede richting." Waardenburg roemt de rol, die de onderne mingsraad binnen het bedrijf speelt en kondigt aan dat onder nemingsraad en directie spoedig met een gezamenlijke verklaring over de toekomst van het bedrijf komen. Vlaardingen - De makers van 'Kantje Boord', de bevrijdingsrevue die vorig jaar in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal met groot succes werd op gevoerd, werken aan een nieuwe produktie. De titel van de nieuwe musieial is 'Stampij in de Abdij'. Het stuk zou medio april volgend jaar zes maal in de Stadsgehoorzaal moeten wor den opgevoerd. Om financiële problemen te voorkomen heeft het Vlaardïngs Musical gezelschap bij de gemeente een garantiesubsidie van 25.000 gulden aangevraagd. De gemeente heeft daar nog geen beslissing over genomen. De aan vraag ligt nu bij de Culturele Raad, die er volgende week maandag over vergadert. 11 te'ï'-si!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2