Rotterdam 13 Eendrachtsplein iaat moeilijke zaken liggen ft Regatta gaat daverend van start Rijkswaterstaat wil af van sluizen in Biesbosch i Klassiek boven de Vliet Ruim 70.000 bezoekers genieten van vuurwerk Minimaal aantal meisjes neemt kijkje in techniek A20 bezaaid met bloemen Snel duidelijkheid over parkeergarage Amsterdam wil hoger bouwen dan Rotterdam Overval op postkantoor I Rotterdams Dagblad I Zaterdag 24 augustus 1991 Oud-Beljertand - Klassieke klanken klonken gister avond boven de Vliet in het Hoekschewaardse dorp Oud-Beijerland. Onder de naam 'Raadhuis Klassiek' werd daar een klassiek concert verzorgd door het Amadeus-ensemble onder leiding van Marien van Staalen. De leden van het ensemble maken deel uit van het Rotterdamse Philharmonisch Orkest Zeker duizend luisterden naar het concert waarvoor boven het water de Vliet een podium was aange bracht waarop het ensemble speelde. De verlichting op en om het Oude Raadhuis maakte het sfeervolle plaatje compleet. Vanavond wordt het podium ge bruikt voor een benefietconcert ten behoeve van het ouderlogeerhuis voor het Sophia Kinderziekenhuis h Rotterdam. Rottentom - Meisjes werven voor een beroep in de techniek blijft een lastig karwei, zo ondervindt ook de Stichting Beroepseducatie Nieuwe Waterweg (SBNW). Van de duizenden meisjes die zijn uitgeno digd komende dinsdag een kijkje te nemen bij tech nische bedrijven, hebben er slechts tien gereageerd. SBNW wil de meisjes dinsdag tijdens bezoeken aan de RDM-werf op Heijplaat en het bedrijf Kolec in Slikkerveer (Ridderkerk) kennis laten maken met sen opleiding op technisch gebied. Marijke Ridder van SBNW maakte op grote schaal reclame, door persoonlijke uitnodigingen aan duizenden meisjes en regelmatig herhaalde radio-boodschappen. On danks het minimale resultaat is Marijke Ridder niet pessimistisch: „Gezien de groep waarom het gaat, vind ik het eigenlijk wel veel," laat ze weten. Bi) Holee en RDM kunnen meisjes met een Ü50- of Mavo-diploma, of drie klassen Havo of gelijkwaar dig, een technische opleiding volgen. De bedrijven lelden de vrouwen in twee of drie jaar op tat vak- vrouwin metaal- of elektrotechniek. Alle opleidings- kosten worden vergoed. De opleiding start september 1991 met een techni sche opstapcursus van mardmaal een jaar voor meis jes zonder technische achtergrond. Daarna volgt de vakopleiding in de metaal-' of elektrotechniek die -met een landelijk erkend diploma (SOM/VEV) wordt afgesloten. Als de vrouwen hun diploma halen krij gen zij een forse premie en kunnen zij kiezen om di rect aan hetwerk te gaan, of óm verder te leren. Wie belangstelling heeft voor. de kijkdag, die dins dag (27 augustus plaatsvindt),-kan zich nog aanmel den b(j SBNW, Marijke Ridder, telefoon 010 - 4261555. Op een spe ciaal gecon strueerd podi um boven de Vliet in Oud- Beljerland werd gister avond een klassiek con cert verzorgd door het Ama deus-ensem ble van het Rotterdams Philharmo nisch Orkest. Foto Fotopersbu reau Fox. Den Haag/Rotterdam - De Raad van State maakt /dinsdag bekend of de vergunning voor de bouw van eèn parkeergarage aan de Leeuwenstraat nabij het ;JTC al dan niet gesehorst blijft j'De hinderwetvergunning voor de garage werd in ok- '"tober door de Raad van State geschorst» omdat niet ^duidelijk was welke kwalijke gevolgen het af en aan- jj rilden van auto's voor het milieu in de omgeving zou f hebben. De schorsing werd destijds aangevraagd •door Delta LLoyd, eigenaar van het pand waarin het 1 bedrijf CEA is gevestigd. De werknemers van dit be drijf zouden volgens de tegenstanders met een te hoog gehalte aan uitlaatgassen, met name benzeen, temaken krijgen, Inmiddels zijn nadere rapporten over de luchtver vuiling rondom de te bouwen garage uitgebracht. De conclusies daaruit zijn echter niet bepaald duidelijk, zodat voor- en tegenstanders er moed uit putten. „De wetenschap is nog niet zo erg veel verder," consta teerde de waarnemend voorzitter van de afdeling be- rtuursgeschillen van de Raad van State, mr. M.D. van Wolferen, gisteren tijdens een hoorzitting over het geschil. Hij moet in deze spoedprocedure beslis sen of de schorsing van de vergunning al dan niet „van kracht blijft. De parkeergarage met acht lagen en 250 plaatsen is onder andere bestemd voor V&D en het WTC-ge- •bouw. Raadsman mr. F. Legger zei namens V&D dat al jarenlang op parkeervoorzieningen is aangedron gen, vooral uit concurrentie-overwegingen omdat de warenhuizen aan de andere zijde van de Coolsingel wel over voldoende parkeerplaatsen in de directe omgeving beschikken. Mr. Leggen stelde dat uit de laatste rapporten blijkt dat de normen voor luchtver vuiling niet zullen worden overtreden. Ook een woordvoerder van de gemeente Rotterdam stelde dat er geen reden meer is om de vergunning langer ongeldig te verklaren. namens Delta LLoyd wees raadsman mr. Zoetmul der echter op het gegeven dat volgens metingen van deDCMR nu al te hoge concentraties benzeen in de Leeuwenstraat voorkomen. Hij vroeg daarom om handhaving van de eerder uitgesproken schorsing Rijksweg A20 ter hoogte van het via duct Mara- thonweg in Vlaardlngen lag gisteren bezaaid met bloemen. Een bestelwagen afkomstig van de veiling In HonselerstSjk was erover de kop gesla gen. De der tigjarige be stuurder raak te zeer ernstig gewond en Is met hersen letsel naar het Academisch Ziekenhuis Dljkzlgt over gebracht. Vól gens getuige- verklarlngen week de be stelwagen plotseling naar rechts uit, sloeg en kele malen over de kop en kwam In de berm tot stil stand. Foto Roel Dijkstra Door Peter Louwerse en Marcel Potters Rotterdam - Een verziekte sfeer, een slechte huisvesting, gedemo tiveerde agenten en een districts leiding die de zaak niet in de hand heeft. De emoties onder het personeel van politiebureau Een drachtsplein zijn zo hoog opgelo pen dat er een onwerkbare situa tie is ontstaan. „Een onverant woorde toestand," vindt voorzit ter L. van der Wielen van het Me dezeggenschapsorgaan (MZO). Recherche en geüniformeerde dienst mochten dit jaar respectie velijk zesduizend en zevendui zend overuren gebruiken. Die zijn nu bijna op. En het is maar te hopen dat er dit jaar niet al te veel moorden meer plaatsvinden in district 1. want ook het geldpotje voor de Recherche Assistentie Groepen (RAG-teams) is leeg. Voor moeilijke zaken, zoals drie overvallen deze maand, is geen tijd meer beschikbaar. De oplossing? „Een betere verde ling van personeel en middelen. Meer mensen in de uitvoerende dienst, en minder in de onder steuning," zegt Van der Wielen. Maar de leiding van de Rotter damse politie wil een andere kant op. In de toekomstige sectoren, stukjes stad die deel uitmaken van één van de politiedistricten, moet elke politieman alles kun nen Daaraan moet het personeel nog wennen, weet plaatsvervangend districtschef hoofdinspecteur A.D.M. Scheepbouwer. „Het valt niet mee om dergelijke stappen te zetten. Maar dat geldt voor meer organisaties. Vertrouwen kweek je niet van de ene dag op de ande re." Onder het personeel gaan nu stemmen op om acties te voeren. „Massaal ziek melden is de enige oplossing Agenten mogen niet staken," verzucht Van der Wie len. Voor de buitenwereld kan de poli tie de chaos al lang niet meer ver doezelen. Als een slachtoffer van een misdrijf na een paar dagen in formeert of er nog iets aan 'zijn' zaak is gedaan, moet de recher cheur soms zijn toevlucht nemen tot een smoesje. „Dan worden er verhaaltjes verteld om de slacht offers gerust te stellen," legt Van der Wielen uit. „Je krijgt een cul tuurtje dat langzamerhand een eigen leven gaat leiden. Recher cheurs 'vergeten' om door te ver wijzen naar het bureau Slachtof ferhulp. Dan wordt ook niet ge controleerd of ze nog tets aan de zaak hebben gedaan Niet alleen bij de recherche, ook bij de geüniformeerde dienst is de werkdruk groot. De politie kan vaak geen mensen voorgeleiden omdat er niemand boven de rang van hoofdagent aanwezig is. Dus worden arrestanten na de nodige plichtplegingen weer buiten ge zet. Op zaterdagavond moet een handjevol agenten het hele cen trum in de gaten houden. „Als er bij V D een molotov-cocktail naar binnen wordt gegooid, ben ik zes mensen kwijt. Dan kunnen overvallers ergens anders in het district hun gang gaan," aldus Van der Wielen. Zoiets is uiter aard ook snel bekend in het cri minele wereldje, weet Van der Wielen. Scheepbouwer tot besluit: „Op dit moment is er in het hele korps een vacatureprobleem. Dat brengt overuren met zich mee. We moeten dus keuzes maken, dat is niet altijd plezierig voor de mensen." Door Fons Simons Rotterdam - Een beetje woelig, gezellig, allerlei geluiden door el kaar, aangename temperatuur en een warme bries. De Rotterdam Pittsburgh Regatta draait weer volop. Een daverend vuurwerk vormde gisteravond tegen elf uur de afsluiting van een zorgvuldig opgebouwde openingsact De avond was een beetje romme lig begonnen. Ongeduldige standhouders hadden zich opge steld op de brug over de Leuveha- ven, die rond zes uur open moest. De politie kón de mensen niet langer tegenhouden, waardoor de organisatie het behoorlijk moei lijk kreeg bij het opbouwen van het Rotterdam Waterstad Ameri can Riverside Streetfestfval op de Boompjes. De markt kreeg daar door een warrig maar sfeervol aanzicht. Marktkraampjes met goedkope T-shirts en andere festivalgoede ren werden bloksgewijs afgewis seld door kermisattracties. Na elke tien meter klonk er een an der geluid dat de aandacht trok. Aan de waterkant waren dat de stemmen van Gerard Cox en zijn assistent Hans Magito. Soms overstemd door ronkende moto ren van boten, kranen of stroom- aggregaten, maar ook tegenge werkt door een forse wind. Om acht uur precies, toen het American Riverside Street Festi val volop begon te draaien, doken twee stuntvliegtuigen uit de lucht voor de eerste van hun vele shows tijdens dit weekeinde. Pas later op de avond tegen de schemering begonnen de beide kades langs de Nieuwe Maas echt vol te stro men. De aandacht richtte zich op het water, waar allereerst ont snappingskunstenaar Peter Mo- retti zich door twee Rotterdamse agenten stevig in de boeien liet zetten. De stemmen van Cox en Magito zorgden voor een beel dend verslag voor de mensen, die moeite hadden het allemaal goed te zien. Een blusboot van de havendienst zorgde voor de pauze-act, daarbij geholpen door de wind, die de grote fontijnen krachtig uiteen- blies tot golvende watergordij nen, Het vuurwerk 'gecompo neerd' door Ted Lion begon met de letters van het Rotterdams Dagblad aan beide zijden van de Maas leesbaar. Magenta bollen, de huiskleur van deze krant, be geleidden dit. Daarna ging in een zeer rap tempo in een kwartier een vuurwerk de lucht in, waar mee makkelijk de dubbele tijd gevuld had kunnen worden, Een paar tellen rust na een waar lucht bombardement bouwde de span ning zo op, dat de serie knallen met enorme vuurbollen en 'sneeuwschitteringen' het pu bliek tot een luid applaus dwong. De wind zorg de voor bij zondere ef fecten bij het door het Rot terdams Dag blad gespon sorde vuur werk. Het van af een ponton In de Nieuwe Maas afgesto ken Ameri kaanse vuur werk was goed voor ruim een kwartier ohhh'8 en ahhh's en een welgemeend applaus. Foto Harry VferKuy- lan Op de eerste avond van da Rotterdam Regatta werd hei op de Boompjes gezellig druk tijdens het All American RIve-side Streetffesti- val. Foto Harry Vterkuyteo Door Wim van Wijk Dordrecht - Rijkswaterstaat wil de vier sluisjes in de Biesbosch sluiten. Alleen als de gemeenten Werkendam en Dordrecht of het Nationaal Park de Biesbosch be reid zijn by te dragen in de exploi tatie van de Otter-, Hel-, Bies bosch- en Spieringsluis kan het voortbestaan van de vier voor de recreatievaart belangrijke sluizen worden gegarandeerd. Dit heeft de minister van verkeer en waterstaat, mevrouw H. Maij- Weggen bekend gemaakt. Met deze nieuwe stap zet de minister de onderhandelingen met de ge meente Dodrecht onder druk. Al jaren overleggen beide partijen over een ruil. Als Rijkswaterstaat het onderhoud van de Handels kade, de oever langs de Oude Maas ter hoogte van de Drecht- tunnel en de Zwijndreehtste bruggen zou overnemen, zou Dor drecht bereid zijn het beheer van de Otter- en de Helsluis over te nemen. Om te komen tot 'personele be sparingen' en als onderdeel van de 'grote efficiency-operatie' wil Rijkswaterstaat een groot aantal minder belangrijke vaarwegen af stoten, deelde de minister deze week in een persbericht mee. Bruggen en sluizen in vaarwegen die geen onderdeel uitmaken van economische belangrijke scheep vaartroutes, zullen buiten ge bruik worden gesteld, tenzij in overleg met andere overheden en instanties een oplossing kan wor den gevonden, aldus het persbe richt. Het heffen van sluis- en bruggelden oppert de minister als mogelijkheid om bruggen en slui zen in gebruik te houden. „De vier sluizen in de Biesbosch vallen ook onder dit besluit", al dus C.J.M Hoenderkamp, hoofd van de dienstkring Merwede van Rijkswaterstaat. Hij omschrijft de toon van de mededeling als ernstig. „Als andere instanties niet reageren en op hun achterste blijven zitten, gaan de sluizen dicht." Een termijn wil hij met noemen, maar hij vi.«dt wel dat het rond de jaarwisseling duide lijk moet zijn of andere partijen geïnteresseerd zijn in overname of niet. „Daarna kan er nog enige tijd gemoeid zijn met het uitwer ken van details. Maar over enige jaren moet de zaak toch zijn afge rond". J.H.W. Pnkse, hoofd civiele wer ken van de gemeente Dodrecht die tot nu toe de onderhandelin gen met Rijkswaterstaat heeft ge voerd - is nog niet officieel op de hoogte van de nieuwe wending. „Ik heb een telefoontje gehad dat er iets degelijks aan zatte komen, maar zwart op wit heb ik nog niets gezien." Pmkse heeft wel de in druk dat de koppeling tussen de overname van de Handelskade en dat de Biesboschsluizen is losge laten. „En het is juist Rijkswater staat die dat verband indertijd heeft gelegd," aldus Pinkse. In de jaren tachtig presenteerde Dodrecht Rijkswaterstaat de re kening voor het herstel van deze kade langs de Oude Maas. Sche pen, vooral de vierbaks duwstel- len, die lagen te wachten op de openingstijden van de Zwyn- drechtse brug, ondermijnden met hun zwarte motoren de kade. Meer dan eens vielen er grote ga ten in het wegdek. Het herstel hiervan kostte de gemeente meer dan een miljoen gulden en dat be drag wilde men op Rijkswater staat verhalen. Pinkse: „Rijkswa terstaat wilde daar wel over pra ten, maar verbond er de voor waarde aan dat Dordrecht het be ll eer van de Otter- en Helsluis van het riviertje Wantij over moest nemen." Het overleg daarover loopt al vele jaren, maar lijkt door de nieuwe zet van Maij-Weggen uit het slop te geraken. Rotterdam/Amsterdam - Het oy- na voltooide hoofdkantoor van Nationale Nederlanden aan het Weena in Rotterdam, dat met 150 meter hoogte het hoogste gebouw van Nederland is, gaat waar schijnlijk overtroffen worden door een Amsterdams project. De Larmag Investments Group wil bij station Sloterdijk in Am sterdam een kantoortoren van 185 meter bouwen met daar bo venop een antenne van 20 meter. De Amsterdamse gemeenteraad beslist volgende week over het project waarmee een bedrag van 350 tot 400 miljoen gulden is ge moeid. Aanvankelijk wilde Larmag bij Sloterdijk een gebouw van ruim 280 meter neerzetten. Dat zou het hoogste van Europa zijn gewor den. Er is vanwege het drukke Schiphol-luchtverkeer echter van afgezien. Als Amsterdam het licht tijdig op groen zet, kan de nieuwbouw in 1995 gereed zijn, zo verwacht Lar mag, dat in de toren 50.000 vier kante meter kantoorruimte gaat verhuren. De bovenste etage van het complex, dat als voorlopige (werk)naam Maincourt kreeg, zal toegankelijk worden voor het pu bliek dat vanaf die plek een breed uitzicht over Amsterdam en om geving krijgt. De gemeente Rotterdam reageert laconiek op het Amsterdamse streven. Een woordvoerder: „Gut, ik had niet de indruk dat we een wedstrijdje aan het spelen waren wie er het hoogste bouwt. Het lijkt mij toch dat je in de eerste plaats kijkt naar watje stad nodig heeft, en niet of je misschien een ander overtreft." Rotterdam - Een onbekende man heeft gisterochtend een postkan toor aan de Giessenweg in de Spaansepolder overvallen. De overvaller bedreigde de aanwezi gen met een vuurwapen en loste een schot dat niemand trof. Hij ging er met enige duizenden gul dens vandoor in een beige Mazda, die later uitgebrand werd aange troffen op het IJsselmondseplein. Van de dader ontbreekt elk spoor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1