Waterweg 11 Politie worstelt met tekort aan personeel Vogels zelfs bedreigd in 'revalidatiecentrum' Commissaris Spel: 'De lichten staan op rood' Uitzicht op begraafplaats irriteert bewoners Emaus Scheuring in bestuur m ël Speuren naar blindganger Bedrijven krijgen verzoek bodemonderzoek te doen V ouw kwani veertig jaaruièt huiten Nominatie voor psychiatisch project Auto flujkt hi Wftlergol Lee Towers opent bank Indiaantjes kanoën op surfplas Drie schildjes voor restauratie historische pandenin schiedam Mini-rotonde morgen open 1 ÏSJ&JÏL- Hulp aan olieslachtoffers blijft ook na kwart eeuw nodig II Vrouw beroofd s skt. ist-T ff-; d'\ are! het] srdj! 3a-i jk fan] ch-, rag'' ffe ita!' 9?e Rotterdams Dagblad Donderdag 29 augustus 1991 -■ Rotterdam - Zuid-Holland krijgt per 1 januari 1992 'een speciale stichting die nagaat hoe het rit met bodemverontreiniging op bedrijfsterreinen. De "stichting gaat de eerste vijf jaar 6500 bedrijven aan schrijven met de vraag mee te werken aan een vrjj- .willige reiniging van vervuilde grond, De nieuwe or ganisatie wil ook hulp bieden bij het opsteken van .saneringsplannen. De werkkosten van de nieuwe organisatie worden ■fesciiat op anderhalf miljoen gulden per jaar. De Ka- tpers van Koophandel in Zuid-Hollórtd betalen de helft daarvan, de provincie Zuid-Hoiiand en de ge meenten Den Haag en Rotterdam,willen de andere 'driekwart miljoen bijdragen, zo werd gistermiddag 'in het Provinciehuis bekend gemaakt door de be trokkenen. Daarbij onderstreepten de provincie en de milieu-wethouders van de twee grote steden dat Se hun eigen wettelijke beyoègdhèden houden om 'bodemsaneringpp te leggen aan bedrijven die niet vrijwillig meewerken. ;De meuwe stihhtinglin Zuid-Holland is een uitvloei sel van de aanbevelingen die de landelijke Werk groep Bodemsanering Bedrijven, beter bekend air i de commissie Oelé, heeft gebate'Met de voorgestel de werkwijze zijn inmiddels ai proeven genomen op ibedrijfsterreinenin Dordrecht en Rotterdam, Vooral de resultaten in de Spaanse Polder in Rotterdam .widèn'positief genoemd. Een aantal bedrijver, heeftdahjbeslotentöteigenbodemonderzoek. Specialisten van deExpto- sleven Oprui mingsdienst (EOD) speuren in dte Wste- ringetraat in Krallngen sinds deze week naar een mogelijke nlet- ontpiofte bom uK de TWeede Wereldoorlog. Op aanwijzing van een getui ge vond de EOD op twee meter diepte 'kleurafwijkin gen' in de bo dem, die het Inslagpunt van de eventuele blindganger aanwijzen. Tot dusver werden slechts wat scherven In de kuil aangetrof fen. Daarom is niet uitgeslo ten dat de bom al in de bodem is ontploft, Foto Cees Kuiper. WiïÊml-iHlx Schiedam-Oost is de politie deze tf8" s 3 ,«etem^nteidi«elpi^eneneteen vrouw 4eal ,veer«ï(»^a»as?aïas - fdrjaar ofiangér'nietbttïfen was geweest De politie i;-» Jkwam 'de 87-jarige Schiedamse bij toeval op hét spoor, omdat buren hadden geklaagd over mogelijk t. i - De be;aWè'':vrouw''n'.aalrte vólgens eet!'pohteï woordvoerder eenzeer schuwe indruk maar verkeer- -' f de in eên redelijke gezondheid. Dat verklaarde een' Jniisartsiia een onderzoek De vrouwheeft zich na de Tweede Wereldoorlog raet of nauwelijks nog op straat vertoond. Zij liet zich n'. iiMgdyerzprgen door" htód'pcfitëK De huisarts heeft medische en psychische hulpver leningsinstanties ingeschakeld. „Maar als zij geluk- fidgjs -'ie' hour s matje z.tikn «c die hulp'met op V i iir, <f - li^rtam^iP.-Vlarainck.yan. het Rjagg Centrum, gi^%Bl|tCc9?dai||v'3S:^-^moiziineexd^voor'' dé - Willem": jAmts2i Prijs. Hy is genomineerd vanwege het psy- Ichosë preventieproject, vraarin schizofrene patiën-: {^^mbulant^rden begeleid Het programma is ïn jyeel;geyaUeh?èen;g(>ed alternatief-voor opname in pt psychiatrisch ziekenhuis, Aan 'dë prijs Is een be-- dragvan 10.000 gulden verbonden, - otterdam - Zanger Lee Towers opent morgenmid- uur het nieuwe rayonkantoor van de .Verenigde,Spaarbank aan Jiet Stadhoudersplein, ^■kantoor is voorzien van moderne faciliteiten. Naast eërvspecialé balie voor kastransacties ën één Wtor adyies; zijn'er inhet filiaal ook speciale'spreek vers waar de cliënt in èen persoonlijk gesprek in formatie kan krijgen over de verschillende bank diensten. Het kantoor beschikt verder over een reis- Mie en twee geldautomaten. Lee Towers neemt tijdens de opening, die hij samen ®et regiodirecteur T. Bootsman van de bank ver acht, een geldbedrag in ontvangst dat aan het So- phia-kinderziekenhuis wordt geschonken. De cheque wordt aangereikt door een groep waaghal en, 'abseilers', die zich via een touw van een flatge bouw naar beneden laten zakken. Zaterdag houdt het kantoor open huis en kan ieder een een kijkje achter de schermen van de bank ne- uiemLee Tow^rs bréngt op die dag om twee uur eni- ge,békende sor.gs ten gehore. Dit optreden wordt half uur later afgesloten met de prijsuitreiking de 'ontwerp- je- eigen- bankkantoor' wedstrijd. Een gespron gen hoofdwa- ierieidlng heeft gisteren, vóór veel over last gezórgd op de Sta- tlonsweg In Dordrecht: Een flink deel van de weg kwam onder water te staan. vie len ër ookgsK ten in het weg dek. Déelge- naar van deze auto had de pechdatzljo voertuig "j jet op één van die stond. Foto Fotoperabura Busink. Vlaardingen - Het tekort aan per soneel bij de Vlaardingse politie neemt schrikbarende vormen aan. De onderbezetting brengt een behoorlijk uitoefening van de elementaire politietaken in ge vaar. „De verkeerslichten voor de Vlaardingse politie staan niet lan ger op geel maar op rood," schrijft de korpschef, commissaris Ton Spel in een rapportage aan burge meester Van Lier. De onderbezetting is in een jaar tijd opgelopen tot 23 mensen, Dit betekent dat 14,8 procent van de toegestane bedrijfssterkte van ruim 155 functieplaatsen niet ver vuld wordt. Het personeelstekort is al enkele jaren aanwezig bij het Vlaarding se korps, maar sinds afgelopen jaar is ze wel heel sterk gegroeid. Er zijn nauwelijks geschikte kan didaten te vinden voor een baan bij de Vlaardingse politie terwijl de opleidingscapaciteit, die voor een instroom van onderaf moet zorgen, ook verachter blijft. Was er op 1 januari 1989 nog slechts sprake van vier vacatures, een jaar later was dat aantal opge lopen tot twaalf. Halverwege vo rig jaar waren in het korps 134 ba nen vervuld, zes minder dan een jaar eerder. Het aantal vacatures liep echter nog sterker op omdat het ministerie van Binnenlandse Zaken in die periode een uitbrei ding van de bedrijfssterkte toe stond van ruim zes formatieplaat sen. Op 1 juni van dit jaar, zo schrijft Spel in zijn rapport voor de bur gemeester, was de onderbezet ting opgelopen tot twintig forma tieplaatsen. Het inmiddels be kend geworden vertrek van een van de personeelsleden naar een andere plaats en vervroegde uit treding van twee oudere politie mannen leidt tot een toename tot 23 niet vervulde formatieplaat sen, wat een verdere stijging van het onderbezettingspercentage met ruim 1 procent in het afgelo penjaar betekent. Wervingsinspanningen hebben het afgelopen jaar bijzondere aan dacht gekregen. Een plaatselijk reclamebureau werd ingescha keld, advertenties verschenen in plaatselijke en regionale kranten, landelijke tijdschriften en de po- litïevakbladen. Op 45 plaatsen in de stad zijn onlangs nog grote posters geplaatst met een oproep om naar een baan bij de Vlaar dingse politie te solliciteren. Het resultaat is gering gebleken. Wel kwamen er 150 reacties bin nen en werd met 75 aan de mini mumeisen tegemoet komende kandidaten een gesprek gevoerd. Het merendeel hiervan (ruim 50) is naar het Landelijk Selektiecen- trum voor de politie doorge stuurd. Na de test zijn uiteinde lijk tien mogelijke kandidaten overgebleven. Spel ziet geen snelle verbetering van de situatie. „De aantrekke lijkheid van een funktie bij de po litie is kennelijk laag," stelt hij te leurgesteld vast. Een en ander betekent dat de be drijfsvoering sterk onder druk staat. Onderzoeken zijn gestart om de efficiency en effectiviteit van het beschikbare personeel nog verder te verhogen. De basis- pobtiefunktie is echter wel in ge drang. „Het gemis van 23 mannen/vrou wen heeft inmiddels zijn dage lijkse negatieve uitstraling op kwaliteit en kwantiteit van ons werk. Een zorgelijke, uiterst zor gelijke situatie, die ik vooralsnog niet substantieel zie verbeteren," meldt Spel. j i Door Wessel Penning Vlaardingen - Het uitzicht op de grafzerken van de gemeentelijke Begraafplaats Emaus bederft het woongenot van een aantal bewo ners van de Julianalaan. De ge meente heeft dit voorjaar de struiken gesnoeid en gekapt, die jarenlang zo'n uitzicht verhinder den. Tot overmaat van ramp kre gen de bewoners kort geleden een nieuwe brief van de gemeente, waarin zij gewezen werden op hun laatste kans om bezwaar aan te tekenen tegen de kapplannen van de plantsoenendienst voor de komende winter. Die laatste brief bleek achteraf op een misverstand te berusten, maar over het al dan niet aan brengen van nieuwe groenvoor zieningen bestaat een conflict tussen de gemeente en de bewo ners. Struiken, een grasveldje en een sloot - in totaal dertig meter - scheiden de achtertuinen aan de Julianalaan van de eerste graven. Onder deze omstandigheden is dat tc weinig, vinden de bewo ners. „Ik weet dat de dood bij het leven hoort. Maar ik wens daar niet iedere dag mee geconfron teerd te worden," zegt bewoon ster Joke Meyer. De bewoners van de Julianalaan werd dat 22 jaar geleden ook al beloofd toen de begraafplaats werd uitgebreid. Door een goede groenvoorziening zou één en ander altijd onzicht baar blijven. Sinds dit voorjaar is een briefwis seling gaande tussen de beide partijen. Bewoners verzamelden toen vijfendertig handtekenin gen tegen het uitzicht op de be graafplaats. Daaronder ook de handtekening van het school- 'Ik wens niet iedere dag met begraven ge confronteerd te worden,' zegt Joke Meij er staande bij de sterk ge snoeide be planking ach ter haar wo ning. Foto Roel Dijkstra. hoofd van de Jan Ligthartsehool, die het niet beviel dat zijn leerlin gen vanuit hun lokalen op de be graafplaats kunnen kijken. Na het eerste antwoord van de ge meente werd, besloten het even een paar maanden af te wachten. Meyer: „We wilden bekijken of het zicht dan nog altijd doorzich tig zou zjjn. De gemeente had be loofd dat de begroeiing dan dich ter zou zijn." Dat viel dus tegen. „De struiken zijn niet echt dicht gegroeid. Er is hoogstens wat meer onkruid tussen gekomen. Maar dat is niet voldoende." Gepleit wordt daarom nu voor het planten van nieuwe struiken „Co niferen bijvoorbeeld. Dan ziet mijn zoontje tenminste n;nt iede re avond vanuit zijn slaapkamer die grafzerken," zegt Meyer. „En dan ziet mijn buurvrouw niet meer toevallig op een dag dat een graf gegraven wordt. Vindt u dat geen eng idee, datje ooit daar zelf terecht zou kunnen komen? En wat dacht u, wat zou ik nog krij gen voor mi'n huis als ik het nu zou willen verkopen?" Na contact met de gemeente afge lopen week werd Meyer beloofd dat de zaak dit najaar opnieuw zal worden bezien. Maar de meeste bewoners hebben daar nauwe lijks vertrouwen in. Sommigen hebben daarom zelf al Op proviso rische wijze struiken neveezet. om als vanouds geen uitzicht op de graven te hebben. De surfers die gistermiddag op de plas bij de Vlaardingse West- wijk vertoefden, keken even raar op toen het natuurgebied werd bevolkt door Indianen en er enkele kano's het water ïn werden geduwd. Maar al gauw kregen de waterrecreanten die het schouwspel gadesloegen te verstaan dat er geen overlast van rondvliegende pijlen te verwachten viel. Indlanenkreten galmden er echter wel over het wateroppervlak. De kinderen die deelne men aan de speelweek van buurthuis de Haven, kregen van het 'opperhoofd' kanofes. De waterpret beviel de kleintjes wel, maar toch klonk zo nu en dan een lulde gil als het wiebelende vaartuig dreigde om te slaan. De speelweek staat geheel In het teken van indianen en tot en met vrijdag kruipen de kinderen In de huid van de oudste bewo ners van Amerika. Na de vossenjacht en een indianentccht door de stad, stond gisteren het kanovaren op het programma. Van middag gingen de gevederde Vlaardingers op safari In het Licke- baertbos en morgen worden de activiteiten afgesloten met een bezoek aan diergaarde Blijdorp. Foto Roel Dijkstra. Schiedam - Na een onderbreking van een jaar worden op 14 sep tember weer Scidam-schildjes uitgereikt aan particulieren die een historisch pand hebben opge knapt. Drie Schiedammers krij gen dit jaar de traditionele onder scheiding van de Historische Ver eniging Schiedam. Fotograaf De Graaf krijgt een schildje voor de restauratie van de St. Jorisdoele op het Doele- plein, horeca-exploitant Brussé voor het opknappen van café 't Sterretje en de familie Nieman voor het in oude glorie herstellen van het een pand Lange Haven 139, een voormalige kantoorruim te van drukkerij Roelants. Bij de vorige schildjes-ronde in november 1989 viel slechts één huiseigenaar in de prijzen: de di recteur van Jansen Herenmode, voor het restaureren van een pand aan de Lange Nieuwstraat. De historische vereniging pro beert het aantal schildjes enigs zins te beperken. „Omdat anders de sjeu eraf gaat," aldus voorzit ter Aad van der Tang. De overhandiging van de schild jes valt dit jaar samen met de Open Monumentendag. Vlaardingen - In Vlaardingen- Holy wordt morgen in de loop van de middag de mini-rotonde bij de Churchillsïngel, Lepelaarsingel en Amsterdamlaan voor het auto verkeer opengesteld. De voor rangssituatie op dit kruispunt is daarmee gewijzigd. De busbaan in Holy, tussen de Pa- rij slaan en de Korhoenlaan, blijft voorlopig open voor het door gaande verkeer. De bussen van de RET, die door werk aan het kruispunt een tijdje moesten om rijden, nemen hun oude route weer in gebruik. locgcrèrna Venice Door Peter de Lange Vlaardingen - Meeslepend werk, noemt Gien de Niet het. „De tra nen springen je in de ogen. Zwa nen die helemaal onder de olie zitten. Wat een ellende!" Hij doelt niet op de televisiebeel den van een half jaar geleden, toen Saddam Hussein de Perzi sche Golf vergiftigde met olie en op die manier duizenden vogels van het leven beroofde. Gien heeft het over een gebeurtenis dichter bij huis. Hij was er afgelopen weekeinde bij toen vogelvrienden een stuk of honderd met olie besmeurde zwanen en aalscholvers uit de Nieuwe Waterweg oppikten. De dieren waren het slachtoffer ge worden van een kleine scheeps ramp in de Chemiehaven. De En gelse container-coaster Rhine Traider was daar op een obstakel gevaren, een op drift geraakt on derdeel van een werkeiland. Ge volg: een scheur in de scheeps wand, waardoor stookolie in het water terecht kwam. Dag vogels. Het incident valt nagenoeg sa men met het jubileum van de Stichting voor vogel-olieslachtof fers. Die in Vlaardingen gevestig de stichting bestaat op 22 septem ber 25 jaar. Wat in de Chemieha ven gebeurde maakt in één klap duidelijk dat er in een kwart eeuw bitter weinig is veranderd. Vogels betalen nog steeds een zware tol voorde menselijke bedrijvigheid. Twee gezichten In Vlaardingen blijft een handje vol vrijwilligers zich verzetten te gen een verschijnsel, waar veel mensen schouderophalend aan voorbijgaan omdat ze het zien als de prijs die nu eenmaal voor de welvaart moet worden betaald. Die onverschilligheid is Gien de Niet vreemd. Vier jaar geleden besloot hij dat hij een steentje wil de bijdragen aan het natuurbe houd in zijn eigen omgeving. „Er verdwijnt al zoveel moois." Bij de SWOS voelde hij zich al snel thuis, want die stichting is op verschilende terreinen actief. „Eigenlijk is het een stichting met twee gezichten," zegt de Vlaardingse vrijwilliger. „Hulp aan oliesiachtoffers is maar één activiteit. De andere is het onder houden van de eenkooi aan de Broekpolderweg." Op zich twee totaal verschillende bezigheden, maar de SWOS weet die op een simpele wijze te combineren. Het opvangadres De Roepereend voor de 'olievogels' is al sinds 1968 gehuisvest in de eendenkooi en de vrijwilligers die de kooi nalopen zijn ook inzet baar bij rampen als met de Rhine Traider. De stichting is, vertelt Gien, niet dagelijks in de weer met vogels die door olie op hun verenpak hulpeloos zijn geworden. Pas als de 'eerstelijnszorg' in Hoek van Holland, in het opvangcentrum De Houtsnip, het werk niet meer aan kan, wordt de tweede lijn in geschakeld. Dat gebeurt meestal alleen bij rampen van grotere om vang, zoals in 1988 toen de tanker Borcea een breed oliespoor in de Noordzee trok en de Nederlandse kust met het zwarte drab werd vervuild. In de regel fungeert De Roepe reend als een soort revalidatie centrum voor gevederde olie slachtoffers die in Hoek van Hol land zijn schoongemaakt. In de eendenkooi tussen Vlaardingen en Maassluis kunnen de beesten weer op verhaal komen, voordat ze op het strand in De Hoek wor den vrijgelaten. Wrang is ondertussen dat de her stellende vogels zelfs in de een denkooi worden bedreigd. De kooi ligt nagenoeg op het snij punt van rijksweg 20 en het tracé van de toekomstige Blanken burgtunnel. Gaat de bouw van die tunnel onder de Nieuwe Water weg door, dan is het voorgoed ge daan met de rust in het 800 jaar oude stiltegebied. Gien de Niet zegt dat er zelfs zon der de tunnel al voldoende reden is voor zorg. Nog niet zo lang gele den werd op een paar honderd meter afstand van de eendenkooi een nieuwe boederij gebouwd, als uitvloeisel van de boerderijver plaatsingen in Midden-Delfland. „Dat bedrijf veroorzaakt vooral bij westenwind nogal wat over last," aldus De Niet. „Het gebrul van de tractoren is dan niet van de lucht" Desondanks is de buurman uitge nodigd voor de donateursdag in de eendenkooi waarmee de SWOS zaterdag de jubileumvie ring begint. Gien de Niet hoopt die dag ook een paar nieuwe vrij willigers te kunnen verwelko men. „Want voor dit werk komen we altijd mensep te kort." Schiedam - De Bewonersvererii- ging Schiedam-Centrum is door een meningsverschil tweebe stuursleden kwijtgeraakt; Hei be stuur heeft Lammert van Wagten- donk en Chris de Roo de waeht aangezegd. Dit tweetal maakt be zwaar tegen de aanwezigheid van de bouwkundige Bert Deekëns bij vergaderingen van de BVSC. De rest van het bestuur vindt Deekens aanwezigheid geen be zwaar. Deekens is in dienst van het IOBS (Instituut Ondersteuning Bewoners in Stadsvernieuwings gebieden), een door de gemeente betaalde organisatie. Van Wag- tendonk en De Roo zijn bang dat de IOBS'er alle informatie die hij bij de bewonersyereniging op pikt, overbrieft aan de gemeente. „Het IOBS verkoopt de bewo- nersveuniging aan de gemeen te," vreest Van Wagtendonk. „In feite komen we zo onder curatele 'si staan. Zijdeveld en Reijnhout (de wethouders voor stadsontwik keling en stadsvernieuwing, red.), vinden dat natuurlijk prachtig. Maar voor de vereniging is hét een uitermate slechte.fzaak,die verliëWnjriiëlöofWa^diihëi^'! Het conflict over de aanwezigheid van de bouwkundige speelt al en kele maanden. De Roo en Van Wagtendonk: hebben bij de laat ste vergaderingen verstek latèn gaan. Ze willen niet met Deekens aan tafel zitten. Het BVSC-be| stuur zegt. verschillende poging- gen ondernomen te hebben de twee partijen met elkaar te ver zoenen. Toen dat niet lukte wer den Van Wagtendonk en De Roo verzocht hun functie neer te leg-, gen. „Voor een goede samenwer king is vertrouwen nodig," ver klaart BVSC-voorzitter Piet Bo: thof, „Dat is er niet. Dus blijft ons geen andere mogelijkheid over dan zeggen: dan moetje maar op stappen." Bothof gelooft niet dat Deekens een 'spion' is van de gemeente Schiedam. „Ik heb nooit kunnen constateren dat hij informatie doorspeelde." Volgens de voorzit ter gaat het om een puur persoon lijke kwestie. Deekens, Van Wag-- tendonk en De Roo liggen elkaar niet. „En dat probleem schijnt- niet op te lossen te zijn" Van Wagtendonk en De Roo wei geren in te gaan op het verzoek: van het bestuur hun bedankbrief te schrijven. Van Wagtendonk: „Ik schrijf niks. Ik ben gekozen door de leden, niet door het be stuur. Als wij weg moeten, zullen de leden dat moeten zeggen." Maassluis - In Maassluis is een 69-jarige vrouw uit die gemeente gisteravond beroofd van haar 'handtas. De vrouw liep rond half negen in de Van Lennepstraat, toen een man haar achterop; kwam. Bij het passeren rukte hij haar de tas van de schouder. Vol gens het slachtoffer was de dader ongeveer 20 jaar oud. In de tas za ten een klein geldbedrag en wat persoonlijke papieren. v. Kc showroom: Oosthavenkade 14 Vlaardingen 4343213 v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1