Waterweg 13' Strop voor Bad Groenoord Rob Biis bloemenverhtmr bloeit ~müsïT~ 'Oma's' lot hangt af van Vlaardingse raad Enquête blijkt 'babbel truc' *SvElJSil SACRUM Hoogleraar pleit voor één Europese cultuur j Bankovervaller 'aangehouden Internationale drugscoriferentie Burgemeester voor rechter Maassluis vraagt budget'ouderen huisvesting Willem Kieboom overleden Aanrecht ais buit Straattegel door ruit Diefstal uit vrachtwagen Rijverbod van 17 uur BOWLING i Rotterdams Dagblad I Woensdag 4 september 1891 Prof. dr. Zij- derveld; Het is bar net hoger omferwljs in het Engels te plaatsvin den." Archieffoto Rotterdam - By de wedergeboorte wm Europa, na 1 de omwentelingen in Midden- en Oost-Europa, mag niet de fout worden gemaakt de culturele factor uit het oog te verliezen. Daarbij heeft het onderwijs, i speciaal het hoger onderwijs, een speciale verant woordelijkheid. De waarschuwing is van prof. dr. A. C. Zijderveld, hoogleraar aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam. Sinds de gebeurtenissen in en na 1989 is Eiiro- pa weer een continent, betoogde Zijderveld gisteren *t tijdens de opening van het studiejaar '9V92 van de Hogeschool Rotterdam en Omstreken. Zijderveld: „Het heeft nu een welvarend deel, gecon centreerd in de steeds succesvollere EEG, en een arm deel dat vooralsnog politiek, economisch en cul tureel ontredderd zal zijn. Het ziet er naar uit dat Midden Europa - Tsjechoslowakye, Hongarije, Po- Hen en. zeker het voormalige Oosf-Duitsland - dit diepe dal sneller zal verlaten dan Oost-Europa - Roemenië, Bulgarije en de Sovjetunie." Voor het eerst sinds 1945 heeft Europa de kans weer een volwaardig continent te worden. Economisch, politiek, maatschappelijk en cultureel. Zijderveld: k „We weten dat eerst het eten en dan de moraal komt en dat dus de economische ontwikkeling van vooral "Midden- en Oost-Eurona boven aan de politieke agenda moet blijven staan." .Met het oog op het zich verenigende Europa moeten de culturele grondslagen van dit werelddeel volgens de hoogleraar onderwezen worden. „Dat betekent in de eerste plaats een gedegen onderricht in geschie- 1 denis en in talen, inclusief de klassieke talen," sprak Zijderveld. Hij verzette zich krachtig tegen stemmen, inclusief die van minister Ritzen (Onderwijs en Wetenschap pen), het hoger en wetenschappelijk onderwijs meer in de Engelse taal te gaan geven. „Mensen leven en wonen in een taal, reageren dan ook in de eerste J plaats en krachtig indien him taal verkracht of ver- boden wordt. Het is barbaars om het hoger onderwijs omderwille van een verkeerd begrepen internatio nalisering maar in het Engels te doen plaatsvinden." 4 Voorzitter mr, W. G.; Koppelaars, voorzitter van het college van bestuur, van de Hogeschool Rotterdam,-. en Omstreken; voorspelde gisteren dat het deelna mepercentage aan het hoger onderwijs de komende jaren licht zal stijgen. De groei van het Havo, WO i en MBO gaat volgens Koppelaars gepaard met een stijgende instroom naar het hoger onderwijs. Boven- dien moet rekening worden gehouden met nieuwe groepen studenten, zoals ouderen en allochtonen. Alblasserdam - De politie heeft i nacht een 29-ja- «jige man uit,> Dordrecht'aangeu ten, die ervan 'wordtverdacht gistermiddag rond\ uur in Alblas serdam de Nutsspaarbank aan de Mt straat te heb* fbfeh overvallen. In de wcning van dv man in Dor drecht werden geld en wapens aangetroffen. Bij de overval was de dader er met een buit van ruim twee honderdduizend gulden vandoor gegaan. overvaller was gisteren onder het voorwendsel fvan eeu geldlening het kantoortje van de bank bin- «nèrigelaten, Een dag eerder was hij al geweest voor feèn lening. Dat had volgens hem te maken met ptan- 'nen voor de aankoop van een-woning in Alblasser dam. hoen de afspraken over de lening waren gemaakt, .haalde de man een pistool uit een jplastic tas en be- dreigde daarmee de bankbediende! Er moest nog |gn Iweede beambte bij komen, waarna de oveml- "i^dehzelf kon bedienen uit de kas. Met het geldbe- dragverliethij de bank, lopende in de richting van. Rotterdam In het vooijaar van 1993 wordt er in Rotterdam een grote intern ationale "drugsconferen- itie gehouden. De organisatie is in handen van de Conferences on the Reduction of Drug Related iRarm. Het is de vierde keer dat er een conferentie j?ver dit onderwerp (het terugbrengen van aan drugs gerelateerde schade) wordt gehouden. Bij deze Meerdaagse conferentie worden zeshonderd deelne- njen, uit de hele wereld verwacht, wgemeente Rotterdam en de Rotterdamse drugs- ^sulpverleningsinstellingen zullen op deze conferen tie nadrukkelijk de Nederlandse aanpak van de r^ugsprohlematiek presenteren. Jètevoetsluls - Een politieman uit HeHevoetsluis heeft burgemeester M. van Hossen vandaag voor de ïgïter gedaagd. Brigadier F. Geerlings wil met een geding bij de Rotterdamse ambtenarenrechter voor- fcen dat de burgemeester - als hoofd van de poli- te. - al een beslissing neemt over bevorderingen huwen het Hellevoetse politiekorps, De politieman jtëeft, de rechter gevraagd om een 'beslissing op gQtfaad', vergelijkbbaar met een kort geding by de Mhgerrechter. flings hoopt bevorderd te worden tot adjudant het oog op die promotie hebben zijn superieuren jjp beoordeling gemaakt over zijn functioneren, dat oordeel is de brigadier het echter niet eens; 9 heeft daartegen dan ook beroep aangetekend. In interne beroepsprocedure is echter nog geen uit- gedaan. Geerlings is bang dat hij, als Van ^ssen nu al beslist wie in het Hellevoetse korps Pytioüe maakt, de boot mitf moet wachten op de .pgënde bevorderingsron' pilings heeft de steun geiaegen van de Neder- gtese Politiebond en de dienstcommissie van de ttalevoetse gemeentepolitie. Schiedam/Vlaardingen - Ondanks het mooie zomerweer in de maanden juli en augustus heeft Zwembad Greenoord het zwemseizoen met een. grote tegenvaller afgesloten. In de laat ste jaargang van het bad passeerden slechts 75.000 bezoekers de kassa. In vergelijking met het vorige seizoen zijn de in komsten met minimaal 40.000 gulden gedaald. De tegenvaller onderstreept vol- dei de duizend steken Dat resul- gens sport-ambtenaar Jan ïjas- sens de gemeentelijke stelling dat zwemvoorzieningon in de openlucht uit de tijd zyn. Deze vi sie vormt de gedachte achter de aanstaande sloop van het bad en de bouw van een overdekte zwemvoorziening op dezelfde plek aan de Schiedamseweg. Zelfs op de laatste dag van Groe- noord-oude-stijl bleef het aantal bezoekers afgelopen zaterdag on- taat staat m schril contrast met de hoogtijdagen van het zwembad In het begin van de jaren zeventig turfden de caissières wel eens 6000 bezoekers op één dag Tegen de 68 000 bezoekers in dit seizoen kon Bad Groenoord twee decen nia geleden melding maken van 330.000 bezoekers. Als gevolg van de sloop en de erop volgende bouwactiviteiten moe ten de zwemmers het de komen de twee zomers zonder een zwem bad aan de Schiedamseweg stel len Naar verwachting wordt het nieuwe bad, dat een zeer klein buitenbadje kiygt, pas m het na jaar van 1993 geopend. Tot dat moment zijn de ltefhebbers van een duik aange 'ezen op zwem bad Zuid, hetSportfondsenbad of het Kolpabad m Viaardmgen Kolpabad Verschillende badgasten hebben in het afgelopen weekeinde ver baasd gereageerd op de vroege sluiting (zaterdag) van het zwem bad. Net als in 1990 gebeurde dat op een moment dat de zomer nog van geen wijken weet. Schiedam staat overigers met alleen in deze beslissing. Ook het buitenbassin van het Kolpabad werd m het af gelopen weekeinde op slot ge daan. Voor zo'n honderd bezoekers van het Bad Groenoord was dat zon dag overigens geen beletsel om over het hek te klimmen en als nog van een dagje zwemmen en zonnen te genieten. De politie heeft dat maar oogluikend toege staan. Volgens de Schiedamse ambte naar Jan Tjassens is het met mo gelijk om de sluitingsdatum van het zwembad aan te passen aan de de weersomstandigheden. „Het stadsbestuur heeft het zwembad gebonden aan een maximale openmgstijd In ver band met de personeelsplanning is het verlengen van het seizoen ook met mogelijk. De meeste in structeurs gaan direct na afloop van het seizoen op vakantie." T]assens ontkent niet dat een ver lenging van hu seizoen op dit moment nog een opkikker voor het bezoekerscyfer zou kunnen betekenen. Financieel zou de ge meente er volgens de ambtenaar zeker met beter van worden. „Met name in de nachtelijke uren koelt het al flink af Dat betekent dat we enorm zouden moeten stoken om het bad op de gewenste tem peratuur van 21 graden te hou den. Het langer openstellen van het bad zou zeker geen positief ef fect op het resultaat hebben." Maassluis - Buiten de reguliere subsidiestroom om wil Maassluis extra geld aantrekken voor de bouw van 31!seniorenwoningen op de hoek van de Uiverlaan- AVestlandsewdg. De aanvraag voor het extra woningbouwcon- tingent moet of) 15 september bij het ministerie van VROM zijn in geleverd. Enkele dagen eerder komt de gemeenteraad in een ex tra vergadering bijeen om het plan te bespreken. Volgens een gemeentewoord voerder is de extra bijeenkomst op 11 september onvermijdelijk omdat de aanvraag pas rechtsgel dig is als de gemeenteraad met het voorstel akkoord is. De eerste reguliere raadsvergadering biedt geen soelaas omdat die pas na de inleverdatum van het ministerie plaatsvindt. De raad kwam voor het laatst bijeen in juli en toen had de initiatiefnemer de bouw plannen nog niet ingeleverd bij de gemeente. Naar verwachting zal de raad tij dens de extra bijeenkomst in gro te meerderheid akkoord gaan met het bouwplan. De aanvraag voor de bouw van 31 seniorenwo ningen past in nefbeleid van het brede college van CDA/PvdA/D66 en WD: 'Deze partr'en vallen meer huizen bouwen voor de ou dere stadgenoot In het verleden is de Uiverlaan bovendien regel matig genoemd als een geschikte plek voor de bouw van dit type woningen. Initiatiefnemer van het plan is de Stichting gereformeerde bouwbe drijven voor bejaarden. In het plan worden de huizen in de soci ale huursector voorzien van extra voorzieningen als handgrepen en verhoogde toiletpottenDe m ou derenhuisvesting gespecialiseer de stichting gaat in de toekomst ook zorg dragen voor het beheer en de exploitatie van het woon blok. Subsidie Het rijk moet het leeuwendeel van de bouwkosten voor zijn re kening nemen, maar in de opzet wordt ook een beroep gedaan op een bijdrage van de gemeente. De initiatiefnemer vraagt voor elk van de 31 woningen een gemeen telijke subsidie van 2000 gulden. Dankzij deze injectie kan de maandelijkse huurprijs met twin tig gulden worden gedrukt. Als Maassluis het extra contin gent krijgt toegewezen, wil aan nemer Planoform over enkele maanden aanvangen met de bouw. De woningen voor ouderen kunnen in dat geval voor het eirs - de van 1992 worden opgeleverd. Na een jaar van windstilte zou de bouw een aardige impuls beteke nen voor het volkshuisvestings beleid in Maassluis. Wegens een gebrek aan subsidies heeft wet houder Anton Wustrow (volks huisvesting) dit jaar afgezien van bouwactiviteiten. In 1992 zal dat volgens de wethou der anders zijn. 1 <aast de 31 oude renwoningen aan de Uiverlaan staat de bouw van minimaal ze ventig woningen op stapel in de Steendijkpolder. Veertig van deze huizen worden gebouwd in de sociale huursector. 'Benzine-bloemist' Rob Bil bij zijn pomp en ruikers. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - De Economische Controledienst (ECD) mag van mening zijn dat de verhuur van bloemen flauwekul is, Rob Bil, benzmepomphou- der aan de Holysingel in Vlaardingen, gaat nog steeds door met het verhuren van de ruikers. „Ik heb zo'n vyf maanden geleden een proces-ver baal gekregen, maar daarna heb ik niks meer ge hoord," aldus de onginele 'benzine-bloemist'. Sinds 1 januan dit jaar is de winkelsluitingswet aangescherpt en mogen bettizinepomphouders 's avonds en in het weekend geen kruidenierswaren meer verkopen. De meeste pomphouders gingen gewoon door met de verkoop tot in april de ECD ingreep. Zo'n 1300 pomphouders werden aange pakt. Een aantal van hen moest voor de economi sche politierechter verschijnen en heeft een boe te gehad. De ECD ziet in Bils activiteiten een poging om on der de regeling uit te komen. „De bloemen kun nen natuurlijk nooit m de oorspronkelijke staat worden teruggebracht. Daarom hebben wij deze man ook een proces-verbaal gegeven," zegt F. Koogje, juridisch medewerker bij de controle dienst. Deze zaak zal zeker een staartje krijgen, volgens Koogje. „We moeten de reactie van de rechter af wachten voordat wij in actie kunnen komen. Maar wanneer dat is, is nog onzeker." De Vlaardingse pomphouder is niet bang dat de ECD hem voortijdig zal dwingen te stoppen met zyn Kahdel. „Er is geen regeling in de wei, die de verhuur van bloemen verbiedt. De ECD heeft eer der gezegd dat de verhuur niet mag, maar dat ze er niks van zullen zeggen. Maar als de rechter het verbiedt, dan zal ik een bloemenautomaat neer zetten." Dat er, volgens Bil, wel degelijk sprake is van ver huur blijkt uit het feit dat er klanten zyn die na enige tijd de bloemen terug komen brengen om de gulden 'borg' terug te halen. Op zyn treurt le vert de pomphouder die verwelkte bossen weer af bij zijn leverancier om er zijn borg' voor terug te krijgen. Tussen de vijf en tien procent van de klanten brengt de bloemen terug. Rob Bil is overigens niet de enige pomphouder met originele ideeën wat de ontduiking van de wet betreft. Collega's van hem, elders in het land, verkopen bij voorbeeld broodjes met als 'beleg' pakjes sigaretten. anti-regent. Archieffoto Holten/Vlaardingen - Oud-burge meester Willem Kieboom is maandag na een ernstige riekte thuis in zijn woonplaats Holten overleden. Hij is 73 jaar gewor den. Kieboom, afkomstig uit de vak bondswereld, was van 1975 tot 1981 burgemeester van Vlaardin gen. Hij bleef niet tot zijn 65ste, maar maakte gebruik van de VUT-regeling. Tydens zijn ambtsperiode heeft hij geen poli tieke portefeuilles beheerd. De politieke situatie verhinderde dat. Kieboom, op 13 juni 1918 in Rot terdam geboren, trad kort voor de oorlog in dienst bij de NS. Aan het eind van de oorlog werd hij secre taris-penningmeester van de af deling Rotterdam van de Neder landse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Zo begon ook zijn vakbondsloopbaan die in 1956 zou leiden tot de functie van algemeen secretaris van de Vere niging van Vervoerspersoneel. In 1953 was Kieboom lid van de Utrechtse gemeenteraad gewor den en in 1970 volgde daar het wethouderschap. Later werd hij ook lid van de partijraad en het partijbestuur van de PvdA. Na zijn burgemeestersloopbaan bleef Kieboom op gewestelijk ni veau actief in de PvdA en bij de ANBO. Vrijdag om 15.00 uur wordt hij ge- cremeerd in crematorium Dael- wijck aan de Floridadreef in Utrecht. Zie ook pagina Schiedam - Inbrekers zijn er na een kroak in een woning aan de Hallef-straat in Schiedam met een ongebruikelijke buit vandoor gegaan. Naast een TV-toestel en andere gebruikelijke waar namen ze ditmaal ook het aanrechtblad en een geijser mee, Men had overigens genoeg tijd om alles te versjouwen, went de bewoners waren met vakantie. Vlaardingen - Op twee adres sen aan het .Fonteinkruid in de Vlaardingse wijk Holy blijken vrouwen de dupe te zijn ge worden van een 'babbeltruc'. Gisteravond om negen uur kreeg de eerste \rouw ermee te maken. Er werd aangebeld door een vrouw die zei een en quête te houden over het on derwerp vrouw en land. De enquêtrice werd op een ze ker moment even in de kamei alleen gelaten. Nadat ze was vertrokken bleek dat er in en kele kasten was gezocht. Er was vijfhonderd gulden gesto len. De truc werd later herhaa^, ders in de straat. Daar miste een vrouw na het bezoek ze venhonderd gulden. De 'enquêtrice' is ongeveer 50 jaar, 1,70 m lang, heeft grys haar en was gekleed in een jurk met een zwart jasje. Door Peter de Lange Vlaardingen - De één meter hoge neonletters die samen de in Vlaardingen zeer omstreden tekst De negende van oma vor men zijn door Janse Lichtreclame BV te Eindhoven nog met uit het magazijn gehaald. Het bednjf heeft nog geen opdracht gekre gen de letters naar Vlaardingen te transporteren voor montage op het dak van de ouderenflat aan de Waalstraat. Directeur David de Goede wacht nog op een seintje van John Kormeling, de kunste naar die de letters heeft ontwor pen. Hoewel hy na ruim een jaar strijd eindelijk gerechtigd is zijn kunst werk uit te voeren, zal Kormeling waarschijnlijk niet hals over kop besluiten Janse met zyn vracht wagens de weg" op te sturen. Jan- se's monteurs zijn al twee keer onverriehterzake uit Vlaardingen teruggekeerd. Du anng heeft de kunstenaar urzichtig ge maakt. De Rotterdamse rechtbank mag dan vrijdag hebben bepaald dat de gemeente Vlaardingen de plaatsing van Kormebngs kunst werk moet gedogen, nog lang niet zeker is of de gemeente zich by dit vonnis zal neerleggen. Het ge meentebestuur kan tegen de uit spraak in hoger beroep gaan. En de kans dat er opnieuw geproce deerd zal worden is reeel, maakte wethouder Ton van der Steen gis teren duidelijk. Belangen Van der Steen, plaatsvervanger van cultuurwethouder Kees van der Windt, vindt dat de gemeente raad maar moet beslissen of er be roep zal worden aangetekend te gen het vonnis van mr. De Klerk- Leenen. Het was tenslotte de ge meenteraad die in april 1990 via een motie besliste dat plaatsing van het kunstwerk niet gewenst was. De raad zal op 11 september, tij dens de eerste vergadering na het zomerreces, die motie nog eens tegen het licht moeten houden. Het vonnis laat de Vlaardingse volksvertegenwoordigers de keu ze uit dne mogelijkheden. Of het vonnis wordt geaccept rerd, of de gemeente lapt het a^i zijn laars, of er wordt hoger beroep aangete kend. In feite staat de raad voor een keuze tussen de financiële belan gen van de gemeente Vlaardin gen enerzyds en de belangen van de flatbewoners en die Vlaarding se ouderen, die het woordje 'oma' m Kormelings kunstwerk kleine rend vinden, anderzijds. Het vonnis accepteren is waar schijnlijk het goedkoopst, maar tevens het minst voor de hand lig gend omdat de gemeenteraad dan niet tot het uiterste zou gaan om zijn eigen motie gestand te doen. Meer in de rede hgt daarom een hoger beroep, ook al omdat gemeentelijk advocaat JAA. Go- mens volgens Van der Steen nog wel kansen ziet die zaak te win nen Kafkaiaans De meest principiële houding zou zijn het vonnis negeren. Maar vasthouden aan principes kost in dit geval veel geld. „Het financië le plaatje ziet er zo uit dat we, blij ven wij medewerking aan plaat sing weigeren, per keer een dwangsom van 10,000 gulden krygen opgelegd. Volgens het vonnis kan die dwangsom oplo pen tot maximaal 3 ton. Maar daarmee zyn we er niet, we moe ten dan ook nog proberen met Kormeling tot een schikking te komen," rekent Ton van der Steen voor. Het bedrag van een schikking met Kormeling schat de wethou der al gauw op 2,5 ton. Met andere woorden, probeert Vlaardingen het met de kunstenaar op een ak koordje te gooien, dan kost dat pakweg 550.000 gulden. Vlaardin gen krijgt voor dat bedrag dan in plaats van een kunstwerk de ge moedsrust van een aantal inwo ners. Overigens is deze oplossing' bijna een ton duurder dan de aan vankelijk door Kormeling geëiste schadevergoeding van 463.00 gul den, een bedrag dat gemeentelijk advocaat Oomens in een eerder stadium als „absurd" van de hand wees. Kormelings advocaat mr. H. Doe- leman neemt een afwachtende houding aan. Pas ais de Vlaar dingse politiek zijn koers heeft bepaald wordt beslist of de neon letters op transport gaan of niet. David de Goede, de directeur van Janse lichtreclame, onderneemt in de tussentijd geen actie. „Maar tjonge jonge, wat een Kaf kaiaanse toestanden,'5 verzucht de Emdhovense ondernemer. „Het is makkelijker voor Chnsto om beroemde gebouwen in Parijs of Berlijn in te pakken, dan voor Kormeling om iets kleinschaligs in Nederland van de grond te kry gen. Vlaardingen maakt zich be lachelijk met dit soort toestan den, ze hadden al lang een be roemd gebouw in hun stad kun nen hebben, beroemd omdat er een mooie tekst van John Korme ling op staat." Maassluis - Met een straattegel is de ruit ingegooid van een cafe taria aan de Dr. Jan Schoutenlaan in Maassluis. Daarna werd de go kautomaat opengebroken, zo meldde de eigenaar van de zaak gisteren bij de politie. Het bleek met de enige roof waar mee de Maassluise politie giste ren werd geconfronteerd. Ook kwam een melding binnen van de diefstal van een driedelig duiker pak uit een loods van Smit Tak. Verder is een op de Spinnerij ge parkeerd staande auto, een Golf C (kenteken HJ-78-KN), gestolen evenals een Opel (HP-47-TF) m de Guido Gazellestraat. Schiedam - Uit een vrachtwagen, die stond gepar keerd aan a_- Hoge Banweg in Schiedam, zyn giste ren enkele dozen met elketnsche apparaten gesto len. De politie sluit niet uit dat de laadruimte niet was afgesloten. Vlaardingen - De Vlaardingse politie heeft gister avond even na zes uur op de Reigerlaan een automo bilist aangehouden die een flinke borrel had gedron ken. De ademanalyse gaf 2,9 promille aan. De dron ken bestuurder kreeg een rijverbod van 17 uur opge legd en uiteraard een proces-verbaal. ingezonden mededekrg Shutting. en $axlucmt>um Geïnteresseerd'? Bel dan onderstaand telefoonnummer en vraag naar de heer A. Klee of mevrouw Musquetier. Tel. 010-4732422, Lange 11 .-en 115, Schiedam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1