15 'Kethellapper' Louw Jongste geniet nog steeds van zijn dorp 03 O) d 1 0 i Drank ■füïüMïïïiy 'Ik ben eens voor één fotootje een hele dag weg geweest. Herinneringen ophalen' MUSIS SACRUM KELNER of SERVEERSTER KEUKENHULP CÖ 03 Montana Multifunctioneel Meubel Dier verzorgen in park Open dag in Blauwe Brug Sportinstuif voor ouderen Schiedam SLOOP-UITVERKOOP Al onze LEDEREN KLEDING LEDEREN HERENJACKS LEDEREN DAMESJACKS - Ook 'B-driehoek' bij Rijnmond- politiekorps BOWLING vraagt Leeftijd 18-30 jaar plm. 20 jaar Gemeente redt hulp aan Ghana 900 "sees 3 i EB.anfTME.QT Markt 57 Vlaardingen 434 36 0 Rotterdams Dagblati Vnjdag 6 september 1991 Schiedam betitelen als Jeneverstad is heel lang een vloek geweest. De ellende, die de drank teweeg heeft gebracht in de plaatselijke ge meenschap, werd in die tijd veel schrijnender ervaren dan de rijk dom die het de stad en zijn notabelen had opgeleverd. Schiedam schaamde zien voor die periode van Zwart Nazareth. Terecht ook, want in sociale zi j mankeerde er toen erg veel. Jeneverstad mag nu weer. VVV en autoriteiten kiezen weliswaar lie ver voor Brandersstad als hommage aan de - zoals overal destijds te kort gedane - noeste werkers uit het economisch onmiskenbaar goe de tijdperk. Dat de alcoholische drank als rode draad loopt door de Schiedam, historie wil niemand meer wegmoffelen of ontkennen. He*, kan ook niet in deze moderne tijd met drankgebruik ai» ingesle ten onderdeel van feestelijke gelegenheden. Logisch dus dat een bierfestival in Schiedam, bij Henk Post's Weeshuis, veel belangstel ling trekt. Ze'fs al gaat het om Belgisch bier. Schiedammers houden er wel van ei,, ils -vanouds, trekken ondernemende Schiedammers er nog steeds op uit om het drankgebruik te propageren. In Japan bijvoorbeeld, lees ik in een uitgave van de Kamer van Koophandel. Likeurspecialist De Kuyper kreeg de tot dan alcohol vrije Japanse vrouw op de knietjes met zijn Peach-tree Fizz. Het is een longdrink bestaande uit Japanse wijn en de pas in 1984 aan de Buitenhavenweg in Schiedam ontwikkelde perzikenlikeur. Een andere ondernemende Schiedammer is Bram Wijers. Deze stuntmaker en evenmentenorganisator waagt zich af of het lukt maar hoopt wel morgen op het Haring- en Bierfeest in Vlaardingen de nodige drank te slijten in de nieuwste zaak op het horeeaplein te genover de historische Visbar.k. Het oude kantoor van het vroegere Rotterdams Nieuwsblad op de hoek van de Westhavenkade en Smal le Havenstraat heeft hij met veel metselwerk, smeedijzer en wand schilderingen omgetoverd tot een stijlvol grand-café-restaurant. BEN VAN HAREN Bij de kinderboerderij in het Prinses Beatrixpark start 11 september de cursus dierverzorging voor kinderen van 9 tot 12 jaar, die op vier achtereenvol gende woensdagmiddagen wordt gegeven. Na afloop krijgen ze het diploma assistent dierverzorger/ster. Om de mensen kennis te laten maken met de activi teiten en de cursussen die komend seizoen in de Blauwe Brug op het programma staan, houdt men er zaterdag van 10.30 tot 15.30 uur een open dag. In het wijkcentrum aan het Bachplein worden demonstra ties, presentaties en open lessen gegeven, kan men een kijkje nemen bij de verschillende clubs en zijn er informatiestands. Toegang en deelname aan acti viteiten op deze dag zijn gratis. Vlaardingen Het Bureau Sportieve Recreatie van de gemeente start op 10 en 12 september de VUT-instuif en de 50+-sportinstuif. Beide activiteiten zijn in de sport hal Westwijk. De VUT-instuif is op donderdag van 14.00 tot 15.30 uur en de 5Ö-plussers worden op dins dag tussen 14.00 en 15.30 uur verwacht. De kosten bedragen 2,50 per keer. In beide gevallen worden de spieren middels sporten soepel gehouden. Bij de sportinstuif kan men uit de diverse sporten een keu ze maken. Agenda zaterdag? september Fresh Fudge (bluesmuziek), Podium, 22.30 ir. Straatmuzikantenduo Howard Beeton (jazz,!, cultu reel café 't Spul, 22.00 uur. zondag 8 september Optreden Vanderrubber, café Juijn, 16.00 uur. Faith Pillow (volksmuziek), Podium, 22.00 uur. Wereldwinkelstand Hof van Spaland, U.00-13.00 uur. Munten-, postzegel-, prentbriefkaarten-, sigaren bandjes- en stripboekenrmlbeurs, dienstencentrum de 4 Molens, 13.30 uur. dinsdag 10 september Bingo, Kluphuis Oost, Galileistraat, 20.00 uur. Vlaardingen zaterdag 7 september Verkoopstand Jongerendiakonaat, Kerkcentrum Holy, 09.30-12.00 uur. Herdenkingsavond 'Zeventig jaar SGP te Vlaardi- ungen', Sionkerk, 19.00 uur. Dubbelconcert Demolition Four (Hardrock) en The Turtle (rock). OJC Labyrint, Zomerstraat 43, 20.30 uur. Tentoonstelling Itta Smeets (werk op papier) en Chns Dagradi (aquarellen), Galerie Artoteek, Cultu reel Centrum Hollandia, Oostehavenkade, tot en met 28 september. zondag 8 september 1991 Ruilbeurs, De Verzamelaar, Lijnbaanhal, 10.00- 17.00 uur. Maassluis vrijdag 6 september Jeugdpostzegelruilbeurs, Koningshof, 18.45 uur. zaterdag7 september Orgelconcert Jaap Kroonenburg, Grote kerk, 20.15 Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Carel van der Velden Brede Haven straat 6 Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Ingezonden mededeling Wij moeten eruit, ons pand wordt gesloopt. moet weg met kortingen van 20 tot 50% Bijvoorbeeld: van 499.- nu 250.- van 469.- nu 235.- Kom snel en profiteer ervan bij Bergweg 90 - Rotterdam - Tel. 010-405.00.22. Door Sander Sonnemans Schiedam - Louw Jongste mag dan ruim veertig jaar niet meer in Kethel wonen, toch noemt hij zichzelf een onvervalste 'Kethel- lapper'. Regelmatig waant hij zich in het oude, voormalige dorp waar hij vroeger als kmd op de boerenerven er. in de polders uren rondzwierf en jaren later zijn vrouw leerde kennen. En hoewel er van het landschappelij ke karakter nog maar 'bitter wei nig is overgebleven', geniet hij nog iedere dag van het polder landschap. de boerderijen en tal van historische plekjes. Tot en met maandag kunnen alle Schiedammers met hem mee ge nieten. Jongste (63) verzamelt na melijk oude foto's die in Kethel zijn gemaakt en exposeert met de fraaiste plaatjes van zijn ruim vierhonderd foto's tellende col lectie in de showroom van auto mobielbedrijf Nooteboom aan de Zwaluwlaan. Tot en met maandag kan men er terecht. „Het is geen reclamestunt hoor," benadrukt de vitale zestiger. „De eigenaar van het bedrijf, Jan Noo teboom, is een oude vriend van mij. Toen hij jaren geleden hoor de dat ik die foto's verzamelde, vroeg hij wat ik daar mee wilde doen. Ik opperde misschien wel eens een keer een tentoonstelling te willen houden en spontaan bood hij aan dat in zijn showroom te doen. Dat is er nu dan van ge komen." Slootje springen „Een betere locatie is trouwens niet te bedenken," vertelt hij met een gelukzalige blik in de ogen, „want waar nu de showroom staat, stond vroeger de boerderij van Grabe Lansbergen. Bij boer Lansbergen mocht ik altijd op zijn erf komen rommelen en re gelmatig nam hij me mee de pol der in. We vermaakten ons met slootje springen en meer van dat soort dingen. Je kent dat wel." Louw Jongste gaat hoofdzakelijk alleen nog maar in gedachten te rug naar Kethel. Dankzij zijn hob by. Op 17-jarige leeftijd liet Louw zijn geboorteplaats achter zich en trok als marinier de wereld rond. Toen hij eenmaal zijn huidige vrouw leerde kennen, moest hij op zoek naar ander werk omdat zijn geliefde er weinig voor voel- de vele maanden van het jaar al leen in haar woonplaats Schiplui den achter te blijven. Jongste verruilde de Koninklijke Marine voor de Koninklijke Shell en was in verband met zijn nieu we betrekking gedwongen naar Hoogvliet te verhuizen. Maar geen moment heeft het echtpaar Kethel uit het oog verloren. „Je begrijpt natuurlijk wel," her innert de foto-verzamelaar zich, „dat we de polders wel misten toen we op vier hoog in een flatje kwamen te wonen. Tenslotte wa ren we boerenmensjes die niet in de stad waren opgegegroeid. Nog steeds gaan we regelmatig naar Kethel om van de oude herkenba re dingen in de omgeving te ge nieten. Maar ja, Kethel is Kethel niet meer. Duimpje Ik kende de hele gemeente op mijn duimpje en denk nog vaak met weemoed aan de vergezich ten die er vroeger waren. Helaas blijft er steeds minder van over. Als ik vroeger bij ons thuis uit het dakraam keek, zag ik links de Brielse dom en rechts de Litrse dom. Dat kan nu niet meer. Maar gelukkig heb ik die oude foto's nog." Trots als een pauw iaat hij enkele vergeelde foto's zien, die nog op de expositieborden moeten wor den bevestigd. De plaatjes zijn voor hem allen even uniek. Jong ste kreeg toen bij hem op 57-jari- ge leeftijd de verzamelwoede de kop opstak, een flinke stapel oude foto's die alleen tegen inle vering van spaarkaarten met ben zinezegeltjes aan de pomp van vriend Jan Nooteboom verkrijg baarwaren. Maar voor de overige foto's van zijn enorme collectie moest Jongste meer moeite doen. Strooptochten langs de vele be kenden die hij nog steeds in Ke thel had, leverden een flinke aan vulling op. „Het leuke van die plaatjes," glimt Jongste, „is dat ze bijna al lemaal uit familie-albums komen en de mensen er altijd hele verha len bij vertelden. Zo kwam het wel eens voor dat ik voor één fo tootje een hele dag weg was ge weest. Want als je eenmaal herin neringen boven water haalt, raak je natuurlijk niet uitgesproken. Dat is het leuke van deze hobby. Ik hoop dazi ook tijdens de ten toonstelling veel oude bekenden tegen het lijf te lopen. Lekker over vroeger praten en misschien kan ik nog wel een leuk oud plaat je op de kop tikken." Vervolg Het idee een groot deel van zijn verzameling te exposeren, is niet zomaar uit de lucht gevallen. Op 1 augustus was het precies vijftig jaar geleden dat Kethel werd ge annexeerd door Schiedam. Naar aanleiding daarvan achtte Jong ste de tijd rijp zijn bezit aan het publiek te lonen. De expositie die zaterdag en maandag nog valt te bekijken, krijgt echter nog een vervolg. Half oktober wordt een boekje onder de toepasselijke ti tel 'Weerzien met Kethel* op de lo cale markt gebracht. Jongste trots: .Jaap de Raat, een oude buurman van me, heeft op het gebied van de geschiedenis van Kethel baanbrekend verricht en eerder al een boekje uitge bracht. Het is niet mijn bedoeling hem na te doen. Wat hij in al die jaren aan kruimels heeft laten lig gen, heb ik opgepakt." Maar Jongstes horizon reikt ver der. „In 1993 is het negentig jaar geleden dat half Kethel onder wa- Louw Jongste Is In de show room van au tomobielbe drijf Nooten- boom bezig de laatste hand te leg- gen aan de foto-exposi tie. Foto Roel Dijkstra ter Siond Misschien is dat ook wel een aardige gelegenheid oir. met name foto's uit die persode t« exposeren. Voorlopig is dat toe komstmuziek, want tenslotte zijr we allemaal mensen van de dag. Wie zegt dat ik er m 1993 ben?" De zoektocht naar oude foto's ze: hij voorlopig voort. Voor mij is verzameling van onschatbare waarde. Ik weet alleen nog met wat ik er mee doe als ik bijvoor beeld om gezondheidsredenen moet stoppen met mijn hobby Misschien schenk ik de hele han del wel aan de Historische Vere niging van Schiedam Mijn broer heeft wel eens gezegd mijn verza meling over te willen nemen en uit te breiden. Ach, ik weet nog niet wat ik er later mee doe Als het maar met in de vuilnisbak be landt. zonder dat iemand het weet Rotterdam - Het toekomstige Rijnmond-politiekorps, waartoe ook Vlaardingen, Schiedam en Maassluis gaan behoren, wordt nog een stukje groter dan ge pland. De ministers Dales (Binnenland se Zaken) en Hirsch-Ballm (Justi tie) hebben besloten de vijftig man tellende Rijkspolitiegroepin BLeiswijk, Berkel en Rodenrijs en Bergschenhoek aan het toch al forse korps Groot-Rotterdam toe te voegen. In eerste instantie was de 'B-drie hoek' ondergebracht in het regio korps Haaglanden. De burge meesters van de betrokken ge meenten hadden op aansluiting bij het Rijnmondkorps aange drongen, omdat nu al intensief met de gemeentepolitie in Rotter dam wordt samengewerkt. Commissaris C.K Bakker, pro jectmanager regionalisering poli tie Rotterdam-Rijnmond, zegt de komst van de B-driehoek niet als een probleem te zien, alhoewel de voorbereidingen voor de vorming van het regiokorps al in volle gang waren. Dat korps beslaat het gebied van Goeree-Overflakke tot en met Gouda en van Hoek van Holland tot en met Capelle aan den IJsseL Maasdijk valt er echter weer bui ten Het 4200 politiemensen tel lende Rijnmondkorps wordt ver deeld over negen of twaalf distric ten. Op dit moment wordt gewerkt aan het invullen van die sectoren: enkele wijken of kleine gemeen ten, samengevoegd tot eenheden waarin vijftig politiemensen 24 uur per dag het werk moeten doen. Daarboven komen de dis tricten, met speciale (recherche diensten, ondersteuning, perso neelszorg, administratie en 'n fi nanciële dienst. Ingezonüar» mededeling 3!wlu(f en ^wtycentmm Geïnteresseerd? Bel dan onderstaand telefoonnummer en vraag naar de heer A Kiee of mevrouw Musquetier, Tel. 010-4732422, Lange Haven 115, Schiedam Ingezandon mededeling Maassluis - De evenementen week van Onon liep verleden jaar op een drama uit, maar dankzij de goedgeefsheid van hel gemeentebestuur kunnen verschillende ontwikkelingspro jecten tn het Afrikaanse Ghana nu toch doorgang vinden. Ma de schenking van 15 000 gulden is er genoeg geld beschikbaar voor medische verbeteringen in de dorpjes Kumasi enWsnne- ba. De schenking zorgt voor een zucht van verlichting bij de plaatselijke werkgroep, die verleden jaar m zak en as verkeer de na het omwaaien van de grote circustent. Dit onderkomen zou in de maand juni van hel vorige jaar een week lang die nen als centrum van een grote ïnzamelactie Aan de voora vond van het evenement gooide een storm echter roet in het eten. De tent waaide om, waardoor de meest winstgevende onderdelen uit het programma moesten worden geschrapt 4 „Door deze enorme tegenvaller hadden we nauwelijks geld gcUut-g urn alle unkustvii te betalen, kijkt vrijwilliger van de Meeberg op de vervelende episode terug. „We hadden ook nog het nodige geïnvesteerd m plaatselijke educatiepro- jecten. Daardoor bleef uiteindelijk mets over voor de projec ten in Afrika." Geluk bij een ongeluk was dat de vrijwilligers uit Maassluis voorat M geen concrete toezeggingen aan pn de bevolking m de Ghanese dorp jes Kumasi en Winneba hebben gedaan „Het enige gevolg is uit- m eindelijk dat enkele problemen m im Ghana nu wat later worden opge- chi lost," zegt Van de Meeberg, die en zijn vakantie al verschillende ke- fet ren heeft benut om de situatie in hel Afrikaanse land te aanschou Montana's 25 standaard modules in diverse breedtes, dieptes en hoogtes zijn verkrijgbaar met deuren, laden, planken etcen in 17 Montana lakkleuren berken, beuken en mahonie. Montana modules kunnen hangend aan de muur of plint geplaatst worden. Oneindig veel kombinatie mogelijkheden die wij u graag wilien loten zien. Waai daarom eens bij ons aan. Tot ziens Het geld uit Maassluis wordt rel s s als in het verleden aangewen „jj voor het verbeteren van de ntf# fen sche voorzieningen. Zamel# Onon de laatste jaren geld mvoor de bouw van een ziekenhuis, cu' ïee keer worden de fondsen ondfl au meer benut voor de aanschaf vs» en een koelinstallatie in deapothee» fct van Kumasi Ook in de toekoraj voi wil de Maassluise Derde Wereld ali groep bijdragen aan verdere ver beteringen m Ghana. *r Aan het opzetten van een nieuwe int evenemenlenweek durft de vnj- 33 williger voorlopig nog niet te n ken, maar met kleinere actie en hoopt de plaatselijke groep va1 etc Orion de komende tijd toch we» L fondsen te venverven. Tijdens» «j aanstaande Fune-ade is Orion51 een feesttent actief met spelen «pr de verkoop van drankjes en hap poi jes. Gn

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2