Waterweg 13 Noodopvangcentrum noemt bezuiniging 'zeer kwalijk5 Geannexeerd Ambacht herrijst tijdens feest Nota Vernieuwing blijft nog steeds uit Geld voor de Grote Kerk KAPSALON Wethouder Reijnhout installeert gemeentelijke Monumentencommissie Zo valt de kapper op RIG vrijwel failliet Identiteit slachtoffer moord nu vastgesteld Dertigduizend gulden voor gehandicapte golfers Moor (PvdA) voorspelt nieuwe aanpak van AOW Vrouw weer gepakt voor poging smoesberoving Turkse vereniging moet recreatieve functies laten vallen Zetfout bederft wittebroodsweken i Mislukte overval op postagentschap Bromfietsers zwaar gewond Binnen met valse sleutel Inbraak in Maascollege Radio onder autostoel helpt niet Politie pakt inbrekers In één week ruim 2400 bekeuringen Rotterdams Dagblad Dinsdag 10 september 1991 Regio Waterweg: Brede Havenstraat 6, I 3131BC Viaardingen Tïf. 010-4350557/fax 4349754 f 'mtm ~i"*c- 1 v-r 3 vW&iYrfSï, 11 In veel Oostaziatlsche steden moeten bezoe kers het begrip 'barbershop' aanmerkelijk rui mer nemen dan we hier gewend zijn. Achter de bekende rood-wit gestreepte 'kapperspalen' verschuilen zich gelegenheden waar de dienst verlening aanmerkelijk verder gaat dan knippen en scheren. In Nederland Is een kapsalon ech ter een kapsalon. Alhoewel, bij het zien van der gelijke reclameborden zou je toch ook gaan twijfelen. Foto Peter Molken boer Rotterdam - Het omstreden Rotterdamse effecten- bemiddelingsbedrijf Rotterdam Investment Group (RIG) gaat vrijwel zeker failliet De directie van het bedrijf gaat uitstel van betaling vragen waarna zeer waarschijnlijk een faillissement zal volgen. Het be- drij f heeft geen inkomsten meer. De Amsterdamse effectenbeurs heeft vorige maand het lidmaatschap van RIG ontnomen. Het bedrijf probeerde sinds vorig jaar telefonisch aan vermo gende buitenlanders allerlei tendentieuze aandelen van Amerikaanse en Canadese maatschappijen te verkopen. De beurs had grote bezwaren tegen de agressieve verkoopmethoden en de zwakke finan ciële vermogenspositie van het bedrijf. RIG kwam deze zomer vooral in opspraak toen oud personeelsleden bekend maakten dat de Canadese aandelencharlatan I. Kott nauw betrokken zou zijn bij het Rotterdamse bedrijf. Kott was in de jaren ze ventig al bij het schandaal rond het Amsterdamse kantoor First Commerce betrokken. Dit bemidde- lingskantoor verkocht voor ongeveer een half mil jard gulden aan aandelen, die later bleken vrijwel waardeloos te zijn. Rotterdam - De Rotterdamse politie heeft gisteren met zekerheid de identiteit vastgesteld van de dode maufdie zondag achterin een aan de Spangesekade geparkeerde auto lag. Het gaat om het stoffelijk overschot van een veertigjarige Pakistaan, die al en- kele jaren in Rotterdam woont Zoals vermoed was hij de eigenaar van de witte Toyota Corolla-station- wagen, waarin het lijk lag vastgebonden. Sectie heeft weliswaar nog niet voor honderd pro cent zekerheid geboden omtrent de doodsoorzaak, maar het is vrijwel zeker dat de man is overleden als gevolg van klappen op het hoofd. Het slachtoffer stond niet als criini neel bekendbijde politie. Brlelle - Een zogenoemde Pro-Am-wedstrijd van de stichting Golfers voor Golfers op de baan Heiburg bij Brieüe heeft maar liefst 29.000 gulden opge bracht. Organisator Dan Plandsoen van de pro-am, maakte na afloop bekend dat dit (netto)bedrag door bijdragen van 22 sponsors, die tever.s hun naam aan de wedstrijd verbonden, is verkregen. Het geld is be stemd voor gehandicapten in de golfsport. Rotterdam - Binnen twee jaar zal de regering ook de hoogte van de AOW-uitkering inkomensafhankelijk -maken. Het zelf opgebouwde pensioen of andere in- Komsten zullen bepalend worden voor de hoogte van de ouderdomsuiikering. Deze verwachting sprak het Tweede Kamerlid Frans Moor gisteravond uit op een .vergadering van de PvdA-afdeling Rotterdam-IJs- seimonde. „Het is volstrekt onaanvaardbaar dat mjjn club de mensen pakt die in de achterliggende jaren al zo zwaar zijn gepakt. Op hun inkomen is al ongeveer 35 procent gesnoeid en het heeft niet geleid tot minder arbeidsongeschikten," zo hekelde Moor de plannen van het kabinet voor aanpassing van WAO en Ziek tewet. Het kamerlid stemde met zijn ex-collega Piet de Visser tégen de plannen. Als het congres ze op 28 oktober ook goedkeurt zal Moor de Tweede Kamer verlaten. Hij vindt het niet vreemd dat mensen met de lagere inkomens de PvdA de rug hebben toegekeerd. „Een groot deel van hen komt bij de verkiezingen ook niet meer terug," voorspelde hij. „Het is onjuist te veron derstellen dat de positie van de PvdA in de komende twee jaar zal verbeteren. Aanvankelijk was de fractie unaniem tegen voorstel len. Men ging toch overstag om lijsttrekker Wim Kok niet te laten vallen Rotterdam - De politie heeft gisteren een 43-jarige vrouw gearresteerd, die ervan wordt verdacht samen met twee anderen de babbeltruc te hebben beproefd. Het drietal wist het vertrouwen te winnen van een tachtigjarige bewoonster van de Beeningerstraat in de wijk Kleinpolder. Na een tijdje vertrouwde de Rotterdamse het toch niet en wees hen de deur. Daarop ontstond een worsteling waarbij de oude vrouw gewond raakte. Het drietal sloeg op de vlucht. De politie wist even later één van de verdachten te arresteren. Zij is ai meerdere keren aangehouden op verdenking van smoesberovingen. De politie over legt met justitie over verdere stappen tegen de vrouw. Zij heeft een Duits paspoort en is al diverse keren door justitie over de grens gezet, maar komt steeds weer teru g. 1 Vlaardlngen - Het Noodopvang centrum Viaardingen noemt het 'zeer kwalijk' dat de 24 uurs-be- reikbaarheid is weggevallen door bezuinigingen bij de gemeenteen er geen geld wordt uitgetrokken voor vervangende maatregelen. Directrice Mariëtte van Dorst vindt dat die continue bereik baarheid bij het werk hoort en was zeer content met de assisten tie daarbij van de Stichting ICMD (Interconfessioneel Centrum voor Maatschappelijke Dienst verlening), die sinds een aantal jaren alle nachtelijke aanmeldin gen bekeek voordat bepaald werd welke instantie hulp zou moeten bieden. Minder is de directrice te spreken over de manier waarop de 24 uurs-bereikbaarheid is beëin digd. De Stichting ICMD kreeg vorig jaar van de gemeente op dracht een halve ton te bezuini gen en schrapte daarop onder meer de continue bereikbaarheid met ingang van 1 januari van dit jaar. Pas in de loop van het voor jaar kreeg het Noodopvangcen trum door dat er buiten de kan tooruren niemand meer bereik baar was. Daarop volgde een brief naar de gemeente. En die leidde er weer toe dat de raadscommissie Maat schappelijke Dienstverlening aan wethouder Aart Kool de bood schap meegaf bij het college 25.000 gulden los te peuteren om de continue bereikbaarheid te herstellen. Daarbij zou ook beke ken moeten worden of er samen werking met bijvoorbeeld Schie dam mogelijk was. Kool kreeg dat echter niet voor el kaar. Het college is, gezien de fi nanciële positie van de gemeente, niet bereid een dergelijk bedrag jaarlijks op tafel te leggen. Evengoed heeft de politie de op dracht gekregen uit te zoeken wat de verdwijning van de 24 uurs-be reikbaarheid betekent. Hoofdin specteur L. Korbijn: „Wij inventa riseren nu wat een en ander bete kent. Overigens heeft het schrap pen van die bereikbaarheid nog niet tot calamiteiten geleid, maar het kan wei extra werk voor ons betekenen. Of dat zo is en om hoeveel werk het dan gaat, bekij ken wij nu." De directrice van het Noodop vangcentrum Viaardingen 1 ndt de 24 uurs-bereikbaarheid zeer belangrijk. Mariëtte van Dorst: „Wat wij doen is al een druppel op een gloeiende plaat. Wij hebben vorig jaar bijna duizend mensen afgewezen omdat er geen plaats was. We hebben toen 173 mensen opvangen. Daarvan waren er 21 buiten de kantooruren opgeno men." Schiedam - Het bestuur van de Turkse Werknemersvereniging moet de recreatieve activiteiten verruilen voor educatieve func ties. Dat wordt door burgemeester en wethouders aangeraden om ver laging van de subsidie te voorko men. Voor de organisatiekosten, nieuwe projecten, de aanschaf van audio-visuele middelen en ter continuering van de huisves ting aan de Parkweg, een naai- en breicursus en de viering van een tweetal feesten, heeft de gemeen te de werknemersvereniging een subsidie van 27.700 gulden toege kend. De financiële injectie is met 35 procent verminderd omdat het bestuur niet tegemoet is geko men aan de nadrukkelijke wens de recreatieve functies af te bou wen ten behoeve van meer educa tieve. Die beleidslijn wordt ook in 1992 doorgevoerd als in de loop van dit jaar het activiteitenaan bod niet wordt bijgesteld. Om de vereniging te stimuleren concrete educatieve en op inte gratie gerichte projecten te ont plooien, hebben B en W echter wel 3500 gulden in de subsidie op genomen. Komt de werknemers vereniging niet met voorstellen voor de aanwending van dat be drag, dan wordt er op de subsidie voor 1992 opnieuw gekort. Schiedam - Met name oppositie partij CDA en de WD hebben gis teren hun ergernis uitgesproken over het nog ontbreken van een Nota Sociale Vernieuwing. Waar nemend wethouder Bart de Lee- de meldde in de vergadering van de raadscommissie voor Sociale Vernieuwing etc., dat het college er nog niet in geslaagd is een nota te presenteren. Hij beloofde de commissie dat hij in het college er op zal aandrin gen dat het in oktober een be leidsstuk op dit terrein ter be spreking aanbiedt. Een keiharde belofte wilde hij niet doen. Zoals bekend is het uitblijven van een dergelijke nota wethouder Hans van Kleef in eigen kring zeer zwaar aangerekend. Deze nu omstreden PvdA-er doet de coör dinatie van de sociale vernieu wing waarvoor verder de wethou ders De Leede (Groen Links) en Reijnhout (D66) direct verant woordelijk zijn. In juli tijdens een ingelaste com missievergadering heeft Aad Wiegman als vervanger van de zieke wethouder Hans van Kleef al de belofte gedaan, dat alles in het werk werd gesteld om begin september met de nota te komen. Dat gebeurde bij de bespreking van een ambtelijke notitie, die volgens de commissieleden te veel onduidelijkheden bevatte. „Wat hier gebeurt, kan natuurlijk niet," reageerde CDA-er Ton Seis gisteren verbolgen, „Sociale Vernieuwing is nota bene een speerpunt van dit colle ge." Hij heeft al begin dit jaar op de snelle presentatie van een be leidsnota over sociale vernieu wing aangedrongen. Zie ook pagina 15, Viaardingen - Eén enkel regel tje in de Holy Echo, het perso neelsblad van het Holy-zieken- huis, heeft een smet geworpen op de wittebroodsweken van Gerard Kuipers en Frans Stello. Kort na de plechtigheid in het stadhuis van Hoornaar, waar het Vlaardingse homo-paar el kaar op 12 augustus het jawoord gaf, vroegen personeelsleden van het ziekenhuis elkaar gnif felend of hun collega Kuipers nu met een man of een vrouw was getrouwd. Aanleiding voor de hilariteit was de rubriek personalia in het jongste nummer van de Holy Echo. Onder het kopje huwelijk werd daarin gemeld dat de heer G. Kuipers (verpleging) in het huwelijk was getreden met me vrouw F. Stello. Terwijl kranten en televisie zich toch uitzonder lijk veel moeite hadden gegeven om duidelijk te maken dat zowel Kuipers als Stello van het man nelijk geslacht zijn. De fout blijkt gemaakt te zijn door de drukker en vervolgens door de redactie, die de letters W voor Stello's naam by de correctie van de kopij over het hoofd zag. De afdeling perso neelszaken treft geen blaam, die had de juiste gegevens ingele verd. Redactrice Maija Buys heeft in middels haar verontschuldigin gen aangeboden aan Gerard Kuipers, die de fout 'heel verve lend' vond. De vergissing wordt gerectificeerd in het volgende nummer van de Holy Echo. Of de redactie nog terugkomt op het incident in Bloopers, de ru briek voor leuke vergissingen, moet worden afgewacht a De restaurateurs van de Grote Kerk In Maas sluis hebben kort geleden 3.402 gulden kunnen bij schrijven op hun rekening. Het geld is afkom stig van de Historische Vereniging Maassluis, althans van de leden die voor het herstelwerk een bijdrage hebben betaald. Dat geld is naar het Restauratiefonds overgemaakt. Het Is niet veel, afgezet tegen de vele tonnen die nodig zijn, maar zorgen wel voor een hart onder de riem bij de mensen die aan het werk zijn. De restauratie van de Grote Kerk vordert overi gens gestaag. De Historische Vereniging Maas sluis heeft restaurateur Pleter de Ruyter bereid gevonden op dinsdag 8 oktober In De Ark een en ander over het werk te komen vertellen. HIJ laat dan onder meer dia's zien over belangwek kende zaken die hij bij zijn werk Is tegen geko men. Foto Garrtt de Heus/Roel Dijkstra Schiedam - De jaarlijks terugke rende open monumentendag wordt voor Schiedam een histori sche. Aanstaande zaterdag zijn in het hele land monumenten toe gankelijk voor publiek en ook in Schiedam valt een twintigtal mo numentale panden te bezichti gen. Maar voordat onder andere het stadhuis, het Waaggebouw, de Grote Kerk, het Stedelijk Mu seum, de molens, de Sint Joris- doelen, de Singel- en Havenkerk, het binnenhof van het Prove niershuis, de ruïne en enkele panden aan de Lange Haven om 10.00 uur de deuren openen, krijgt drukkerij Roelants al eer der bezoekers over de vloer. In het onlangs gerestaureerde pand aan de Lange Haven waarin de drukkerij is gevestigd, wordt zaterdagmorgen om half tien de gemeentelijke Monumentencom- missie officieel door wethouder Reijnhout geïnstalleerd. De com missie gaat het college van burge meester en wethouders adviseren over het te voeren monumenten beleid, waarvan de uitvoering in handen is van de dienst Gemeen tewerken. De gemeenten kunnen in het ka der van de decentralisatie van rijkstaken op basis van de Monu mentenwet meer zeggenschap krijgen over de gemeentelijke monumentenzorg. Voorwaarde hierby is echter wel dat de ge meenten een Monumentenveror dening vaststellen en een Monu mentencommissie benoemen. Zodoende heeft men dan een ei gen instrumentarium waarmee het monumentale erfgoed wordt beschermd. De Monumentenveruröering is ai op 1 juli door de gemeenteraad vastgesteld. Om te bepalen wat beschermd moet worden en of er vergunningen worden verleend voor het aanbrengen van wijzi gingen aan monumenten, heeft de gemeente deskundig advies nodig. Die deskundigheid is ver tegenwoordigd in de Monumen tencommissie. De commissie, bestaande uit de architecten ir. P.W.M. van Velzen en ir. F. van Aart, ir. MJM. Goltsch (medewerker Monumentenzorg), P. Bohré (chef afdeling Stede- bouw) en de leden C. van der Geer en ir. M.G.P. Treytel, heeft twee hoofdtaken. Zij stelt de gemeen telijke monumentenlijst samen en beoordeelt de aanvraag van vergunningen voor het opknap pen van Schiedamse historische panden en Rijksmonumenten. „Met de installatie van de Monu mentencommissie," aldus wet houder Reijnhout, „zijn we de goede weg ingeslagen. Er wordt een gemeentelijke monumenten lijst aangelegd en de commissie leden gaan hun beat uoen ook de wat jongere monumenten op die lijstte krijgen. Daarbij wordt er al gedacht aan het eerste woning wetcomplex aan de Fabristraat. Het betreft 24 woningen die een monumentaal karakter hebben. Dat is een nobel streven. Maar ook het feit dat er de laatste tijd nogal wat particulieren het initia tief nemen hun eigen panden een opknapbeurt te geven, mag een winstpunt worden genoemd." Viaardingen - Vlaardinger-Am- bacht bestaat niet meer, maar vijftig jaar na de onvrijwillige in lijving bij buurgemeente Viaar dingen staat de wijk nog regelma tig in de belangstelling. Tegen woordig gaat alle aandacht uit naar eigentijdse problemen als de verkeersproblematiek, maar za terdag zal alles weer even zijn als in de tijd toen Ambacht nog een onbekommerd boerendorpje was. Ambacht 50 heet de manifestatie, die zaterdag ter gelegenheid van de Open-Monumentendag wordt gehouden. Alsof Ambacht nog één keer haar gram wil halen op de Vlaardingse 'overheersers', trekt de wijk op deze dag alle aan dacht naar zich toe. Ook stedelijke monumenten als het stadhuis, de Grote Kerk en het Visserijmuseum openen za terdag de deuren, maar de meeste belangstelling zal ongetwijfeld uitgaan naar de activiteiten in Ambacht. Net als in het centrum gaan de deuren van de schaarse monumenten als het voormalige raadhuis en het streekmuseum Jan Anderson op deze dag open. Met georganiseerde wandeltoch ten door de wijk, een diaklank beeld en een optreden van The Amazing Stroopwafels doet Am bacht er zaterdag een extra schepje bovenop. Verder stellen kunstenaars hun werk ten toon in de toonkamer van Jan van Dorp aan de Voorstraat. In de avond uren worden alle Ambachters uit genodigd voor een grootschalige barbecue in de open lucht. De reden voor de verhoogde acti viteiten in Ambacht spruiten vol gens de organisatoren niet voort uit de behoefte om 'overheerser' Viaardingen voor één keer te overtroeven. Wél kan het feest worden gezien als een onbedoeld gevolg van het gemeentelijke ver keersbeleid. „Het verkeersplan voor Ambacht heeft tot veel tweespalt in de wijk geleid," vertelt drogist, museum conservator en buurtbewoner Jan Anderson. „Dit feestje is een goe de gelegenheid om de saamhorig heid onder de Ambachteis te ver groten." Zonder oppositie vanuit de wijk wordt Ambacht zaterdag weer voor even een autoloos dorp. De vrijgekomen ruimte wordt vrij wel geheel ingenomen door een culturele markt. Uiteenlopende clubs als de filatelistenvereni- ging, de vrienden van het Visse rijmuseum en de Consumenten bond presenteren op straat hun activiteiten. In het streekmuseum Jan Ander son aan de Kethelweg wordt in nostalgische foto's een beeld ge geven van het vooroorlogse Am bacht. Op straat zou zelfs de ge dachte kunnnen ontstaan, dat Ambacht haar zelfstandigheid heeft herwonnen. Om elf uur worden de jongelie den Hennie van der Tor en Re- bekka van de Werf in het raad huis in de echt verbonden. Dc laatste trouwpartij vond plaats op 30 juni 1941, twee dagen voor de door de Duitse bezetter gelaste inlijving bij Viaardingen. Net als destijds zal er met bruid suiker worden gestrooid. Daar houdt de vergelijking echter wel op, want in tegenstelling tot de voorgangers zal het echtpaar niet in het trouwregister van Vlaar- dmger-Ambaeht worden inge schreven. De trouwpartij is echt, maar de plechtigheid dankt Ambacht aan de welwillendheid van de burge meester van het naburige Viaar dingen. Deze was zo vriendelijk het voormalige raadhuis voor één keer haar oude functie terug te geven. Maassluis - Een onbekend gefcie. ven man heeft gistermiddag rond vier uur geprobeerd het posta- .gentschap aan deRembrandtlaan in Maassluis te overvallen. De man meldde zich bij de loket- tiste, mompelde dat hij geld wilde hebben en schoof een plastic zak onder het loket door, Omdat de Iokettiste geen aanstalten maakte die te vullen, zwaaide de man opeens met iets dat op een pistool leek. Maar ook daarop kreeg hij niets. Vervolgens rende de man weer naar buiten en vertrok in een lichtgroen gekleurde personen- auto, een Mazda 626. Op de ach terzijde van de auto zat geen ken tekenplaat. Viaardingen - Door een aanrij ding met een bulldozer zijn twee Maassluizers van 17 en 20 jaar gisteren zwaar gewond geraakt Het duo reed op een brommer en botste daarmee op de Broekpoi- denveg op de grondwerkmachi ne. De bromfiets1-- Huurder verleen de geen voorrang aan de bulldo zer, die uit een zijweg kwam. De twee Maassluizers werden naar het Holy-ziekenhuis gebracht. Schiedam - Bij een kantoor aan de Sandfikstraat, gebouw Klaver stede in Schiedam, zijn bij een in braak meetapparatuur, porto foons en een rekenmachine ver dwenen. Vermoedelijk kwam men met een valse sleutel bin nen. Ingebroken werd ook in een wo ning aan de Franklmstraat. Daar verdwenen aucüo-apparatuur en sieraden. Uit een bedrijf aan het Hof van SpaJand werd geld uit de kassa gehaald. Met kwam binnen door met een tegel een ruit in te gooien. Maassluis - Bij de scholenge meenschap Maascollege aan hel Kastanjedal in Maassluis is inge broken. Er is gisteren aangifte ge daan van de vermissing van twee videorecorders. Schiedam - 'Slimme' automobi listen die denken dat ze hun auto radio veilig onder de bestuurders stoel kunnen leggen, hebben het mis. De eigenaar van een auto die geparkeerd stond aan de Nassau- laan in Schiedam merkte dat gis teren. Zijn autoradio was onder de stoel weggehaald. Autoradio's verdwenen ook uit wagens in de Havenstraat en aan het Albert van Raalteplein. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteren twee Schiedam mers opgepakt voor een poging tot inbraak in een restaurantje aan de Lange Haven. Eén kon er nog vluchten, maar werd later ook in de kraag gegrepen. De in braakpoging werd 's middags rond vier uur gedaan. Maassluis - De politiekorpsen in het Westland hebben vorige week een groot aantal hardrijders aan gehouden. Tijdens intensieve snelheidscontroles werden ruim 2445 bekeuringen uitgedeeld. On geveer één op elke tien automobi listen bleek bij de controle te ha» te rijden. De snelheidscontroles werden ge houden in verband met het begin van het nieuwe schooljaar. Md drie radarauto's controleerde de politie ongeveer 24.000 passeren deautomobilisten. Vooral op de Woudseweg in De" Hoorn drukten veel bestuurden het gasped aal veel te ver in. Op Maasdijk, waar een maximum snelheid geldt van zestig kilome ter per uur, werd zelfs een top snelheid gemeten van 118 kilo meter. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1