Waterweg Bakker: 'Watje als partij wil bereiken is van belang' Overal kijken, aiies scherp zien. Knallend brandersvuurwerk zal auto's niet beschadigen f Ooievaars even in Schiedamse wijk Woudhoek Rood licht Kunstkfas weer van start Infodagen No Problem Hooien op de Vlietlanden Info-avond antroposofie Jubileum VAC Goede sier PvdA-fractieleider ontkent vanuit 'bloeddorst' te hebben gehandeld Gemeenteraad op politiebureau VARILUX Wellicht standaardmunten tijdens feest volgend jaar in alle cafés FABER Soms vraag ik me af of ik nou gek word of dat anderen ze niet meer allemaal op een rijtje hebben. Nee, met als ik vol branie tik dat ze op een zaterdagmiddag het Kolpabad leeg laten lopen en dat dat pas een dag later blijkt te zijn gebeurd - wat alleen maar bewijst dat ook ik maar een mens ben - maar wel als ik duur verpakte onzin voor me krijg. Gisteren was dat weer eens het geval. De gemeente meldde in een perspakket, verpakt in een drie kleurendruk-omslag, wat iedere Vlaardingen al wekenlang met zijn eigen ogen heeft gezien: dat er, en schrikt u nu niet, spandoeken hangen in de stad met de tekst 'Wij gaan weer naar school'. Daarbij gevoegd een plattegrond waarop met zwarte streepjes is aangegeven waar die spandoeken wel precies hangen. Stapels geld kost dat. En omdat ik dan net heb zitten tikken dat wet houder Aart Kool nergens 25.0ÖQ gulden heeft kunnen vinden om het Noodopvangcentrum 24 uur per dag bereikbaar te houden, be gint er iets te knagen in me. Dan denk ik: zijn zij nou g^k of ben ik het? Los daarvan staat de inhoud van de actie 'Wij gaan weer naar school'. Mij lijkt het nuttiger automobilisten ervoor te waarschuwen als schoolkinderen aan de grote vakantie beginnen, aangezien ze dan vaker de straat over steken omdat ze meer tijd hebben om buiten te spelen. Zoals ik, want ik blijf somtijds een beetje dwars, eens tegenover een beleidsmedewerkster op het stadhuis, aangetrokken om het ver keersgedrag van Vlaardingers positief te beïnvloeden, stelde dat ik het verstandig vond mijn kinderen te leren hoe ze moesten overste ken als het licht op rood staat. Want, zo luidde mijn theorie, eens bereiken ze de leeftijd dat ze gaan oversteken bij rood licht. En dan kunnen ze maar het beste geleerd hebben hoe en wanneer ze dat het beste kunnen doen. En ik vertel ze dat ze hun geld goed moeten besteden. Dus ik vertel ze maar niet van dat voorlichtingsmateriaal van de gemeente. Jan Boorster Schiedam In het Stedelijk Museum en in wijkgebouw de Blau we Brug starten binnenkort weer de kunstklassen, waarbij verschillende kunsttechnieken, van teke nen tot grafiek maken, beoefend kunnen worden zonder vooropleiding. Aan de klas zijn enkele excur sies naar musea verbonden. Aanmelden bij 4269066 of 4732780. Voor kinderen zijn er ook kunstklassen. Er wordt gestart op 24 september. Het Leer/werkproject No problem start in de week van 23 september weer met haar activiteiten voor meisjes/jonge vrouwen tussen de 16 en 27 jaar, die werk zoeken maar niet weten wat ze willen of hoe ze een en ander kunnen bereiken. In een folder staat welke activiteiten worden georgamseeid. Zo nodig is er kinderopvang voor kinderen van 0-4 jaar bij No Problem. Op 17,18 en 19 september zijner informa tie- en inschnjftiagen aan de Passage 6. Info: 4730770. Vlaardingen Jongeren vanaf 15 jaar kunnen zaterdag 14 septem ber een dagje gaan hooien op de Vlaardingse Vliet landen. Er wordt gewerkt op hooiland dat te drassig is om door machines bewerkt te worden. Met het hooi wordt een druk bevaren kanaaltje verstevigd. De dag wordt georganiseerd door de Werkgroep van Kampbegeleiders in samenwerking met Natuurmo- nummenten en duurt van 9 uur 's ochtends tot half vijf 's middags. Voor koffie, thee en soep wordt ge zorgd. Voor informatie kunt u bellen naar Rob van Stek: 010-4157387 of Caspar van der Wal: 015-568020. Interesse in antroposofie? Maandag 16 september aanslaande wordt er m de Meesier Verschuurstraat 58 in Vlaardingen een informatie-avond gehouden voor belangstellenden. Als er voldoende deelnemers zijn willen de initiatiefnemers gespreks- of studiea vonden organiseren. Op deze avonden zal onder andere gediscussieerd worden over het wezen van de mens, de ontwikke ling van de wetenschap en de wereld. Tevens zal er aandacht besteed worden aan antroposofische ge neeswijzen, biologisch dynamische landbouw, enzo voorts. Informatie: 010-4346561 of 010-4734876. De Vrouwen Advies Commissie (VAC) schenkt don derdag aandacht aan haar 35-jarig bestaan met een bijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis. De viering wordt om 10.45 uur geopend door mevrouw DJ. Kloet-Droogcr, voorzitter van dc VAC, waarna onder anderen wethouder Anton Wustrow de geno digden zal toespreken. Na de receptie die van 12.00 tot 13.15 uur in de foyer van het stadhuis worden ge houden brengt het gezelschap 's middags een be zoek aan Elementum Systeembouw Maassluis. Hoe mooi het kleedje ook. er zit altijd wel een rafeltje aan. In het interview van Ben van Haren met mij (Rotter dams Dagblad 4-9-91wordt de onbedoelde suggestie gewekt dat ik na de raadsvergadering van januari jl m het college gesteld heb dat de collega's De Leede en Reijnhout goede sier maakten met hun onderde len van de sociale vernieuwing en mij de klappen lie ten opvangen. Zo is het echter met gegaan In de bewuste raadsver gadering hebben beide collega's nadrukkelijk het opvangen van de storm van kritiek met mij gedeeld. Vanuit de gemeenteraad kwamen echter geluiden alsof de slechte zaken aan mij te wijten waren en de goede dingen aan De Leede en Reijnhout. Bij een onder directe verantwoordelijkheid van drie college- loden geproduceerde nota mag zo'n scheiding na tuurlijk niet aangebracht worden. In het college heb ik daarom aan de collega's gevraagd daar op te let ten Hans van Kleef.Schiedam Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Care! van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Drie ooievaars streken gistermorgen even neer op een weiland aan de Kasteel weg in het Schiedamse Woudhoek-noord. Vol gens Wout van der Schalie, voorzitter van de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereniging afdeling Waterweg-noord, is dat niet zo opzienbarend meer. ,,Ai een aantal jaren hebben de tamme stand-ooievaars hun broedplaats, de zogenaamde kraamvelden, in onder andere Blijdorp en het Liesveld in Af bias. Ze vliegen naar drassige en vooral voedselrijke gebieden zoals Midden-Delfland." De tamme ooievaars blijven terugkeren naar de broedplaatsen, waar zij zowel in de winter als in de zomer door een beheerder v/orden bijgevoerd. „Toch is er onder de stand-ooievaars een drang om net als de wilde ooievaars in het najaar naar Afrika te vliegen. Dat blijkt uit een aantal waarnemingen in Algerije en andere Afrikaanse landen," aldus Van der Schalie. In Woudhoek-noord hebben de bewoners In ieder gevaf genoten van de fraaie vogels. Foto Gerrit de Heus/Roel Dijkstra Door Ben van Haren Schiedam -„De gesprekken die ik in april met Hans van Kleef heb gevoerd, kwamen niet voort uit bloeddorst." Frac tievoorzitter Hans Bakker van de Partij van de Arbeid te Schiedam zegt over de 'affaire-Van Kleef geen discussie te willen voeren via de krant, maar helemaal zwijgen kan hij toch ook niet. Behalve enige woordvoerder van de officiële partijkant is hij inmiddels nagewezen als kwade genius in deze zaak. Vorige week bekritiseerde de zie ke wethouder hem zeer fel in een openhartig interview met het Rotterdams Dagblad. „Het gaat helemaal niet om de sociale ver nieuwing, maar Bakker wil ge woon meer macht als fractievoor zitter," zei Hans van Kleef. Bak ker geeft vandaag in een moei zaam interview toe dat de discus sie over de nota Sociale Vernieu wing slechts een aanleiding was. Hij erkent ook dat hij Van Kleef al vele maanden niet meer ziet zit ten als wethouder, maar ontkent een heksenjacht. „In discussies over mensen gaal 't er niet om die mensen te pakken te nemen of zo. Het eaat erom: hoe bereik ie als politieke partij de dingen die je wil," legt de fractievoorzitter om zichtig uit. Logisch Het in april van dit jaar starten van een sene indringende ge sprekken met Hans van Kleef was volgens Bakker een logisch initiatief. „Het CDA had een boze brief geschreven en ook andere fracties gaven signalen van on vrede af. Op dat moment stond ik voor de keuze om het te laten uit lopen op een rel of dat proberen te voorkomen. Ik heb gekozen voor gesprekken met Hans omdat er niets gebeurde waardoor ik er vertrouwen in kreeg." Al in de tweede helft van 1990 was het tot openlijke botsingen geko men. Bij de behandeling van de begroting leverde de gehele ge meenteraad, onder aanvoering van Bakker, ernstige kritiek op de traagheid waarmee het college haar wel ambitieus genoemde nieuwe beleidsprogramma finan cieel had vertaald. Het ontbreken van een nota Sociale Vernieuwing werd vooral Hans van Kleef aan gerekend door zijn eigen fractie voorzitter. Hans Bakker: „De fractie vond het nodig om druk uit te oefenen. We wilden voor de sociale ver nieuwing een praktisch plan van aanpak. Hoe gaat het college het aanpakken, met welk geld en wel ke mensen? Op die vragen wilden wij antwoord en dat kregen we niet. Ook niet in januari toen er een nota Sociale Vernieuwing op tafel kwam. Waarom kon zo'n nota niet door het eigen apparaat opgehoest worden? Er zitten toch intelligente mensen op het stads kantoor? Hans hield echter vol De leden van de gemeenteraad zijn vrijdag te gast op het politiebureau om een demontratie van de nieuwe automatiseringsapparatuur van de gemeentepolitie bij te wonen. De administratie is dit jaar geheel ge automatiseerd. De demonstratie begint om 15.30 uur en wordt gevolgd door een informeel samenzijn. Ingezonden brief CSSILOR MULTI-DESIGN Varilux Multi-Design is een uniek muitifocaal brilleglas, met een onbeperkt gezichtsveld, dat persoonlijk op uw kijkgedrag kan worden afgestemd. Maximaal komfort en zeer snelle gewenning. Nu overal kijken en alles scherp zien. P. OTTERDAM-OOST: Oude Dijk 141-143 - Tel. 010-412.23.27 SCHIEDAM: Passage 18 - Tel. 010-426.64.54 dat hij de zaak niet rond kreeg, de ambtenarij werkte niet mee." Bakker, die zelf rijksambtenaar is als adjunct-directeur van de afde ling Organisatie en Informatie op hel ministerie van Verkeer en Wa terstaat, bevestigt dat al in het be leidsprogramma van de coalitie stond vermeld dat een grondige verandering in de iverkwijze van het Schiedamse ambtelijke appa raat nodig is. Bij een onderwerp als sociale vernieuwing, uxxar het er juist om gaat om schotten weg te halen tussen langs elkaar wer kende ambtelijke instanties, klinkt dat dan toch niet vreemd? „Wij zijn het er inderdaad met el kaar over eens dat er veel moet veranderen in het ambtelijke ap paraat. Tal van dingen zitten niet goed in de relatie tussen burge meester en wethouders en de ambtenaren. De klachten waren nu echter dat er niets uit de rich ting van Van Kleef kwam. Daar om hebben we als fractie juist la ten onderzoeken of het misschien toch aan hem lag. Beivust ben ik zelf niet in de commissie gaan zit ten en Brouwer, Wiegman, Zijde veld en Posthoorn zijn mensen, die ik echt niet in mijn zak heb." Waarheidsgehalte Als opdracht kreeg die commissie te onderzoeken wat er waar was van de klachten over het functio neren van de wethouder, een oor deel te geven over het waarheids gehalte van de klachten en voor stellen te doen om de situatie te verbeteren. Lang niet iedereen, bijvoorbeeld de coüega-wethou- ders De Leede en Reijnhout, wil de aan het interne PvdA-onder- zoek meewerken. De belangrijk ste aan de PvdA-fractie - en Hans van Kleef - voorgelegde conclusies waren: een vertrou wensrelatie ontbreekt, er zijn snel conflicten en er gaat geen stu wende kracht van hem uit, verbe tering lijkt niet te verwachten, ei gen fractieleden bemoeilijken Van Kleefs functioneren in de raadscommissie onnodig en de samenwerking op de zesde etage (binnen het college, red.) is niet toereikend. De onderzoekscommissie zag wel mogelijkheden tot verbetering. Herziening van de portefeuille verdeling was bij voorbaat uitge sloten en coördinatie van de soci ale vernieuwing door de PvdA ze ker noodzakelijk. Van Kleef, zo luidde de belangrijkste adviezen, zal in de toekomst vergezeld wor den door de burgemeester of een van de PvdA-wethouders bij het vaste driehoeksoverleg met de ambtelijke top en voor het uitzet ten van de politieke koers vanuit de fractie steun krijgen van een extra partijgenoot in de voorbe reiding. Van Kleef was al beschadigd door de selectiecommissie onder lei ding van Van der Wist en uulde ei genlijk Sociale Vernieuwing niet. Had Bakker voor de start van het nieuwe college dan eigenlijk wel Van Kleef mogen overhalen om de coördinatie sociale vernieuwing op zich te nemen? „De situatie lag na de ledenverga dering toch anders. Van Kleef was hoger op de lijst gekomen, in ere hersteld dus. Hij was boven dien een zittend wethouder. Er was wel kritiek geuit maar toch niet zo zwaar, dat we aan hem voorbij konden gaan. Daarnaast Hans Bakker: 'Voor de por tefeuille Soci ale Vernieu wing zijn ken nelijk andere vaardigheden nodig dan voor Stads vernieuwing.' Foto Cor Vos paste Sociale Vernieuwing beter bij zijn portefeuillepakket dan bij de anderen. Voor de portefeuille Sociale Vernieuwing zijn kenne- lijk andere vaardigheden nodig dan voor Stadsvernieuwing, wat Hans van Kleef voorheen heeft gedaan. Toen ik hem overhaalde die switch te maken, had ik niet de indruk dat hij 't niet zou kun nen." En dan enkele maanden later geef je niet meer de beloofde steun maar ga jij voor in de kritiek? „Neen, zo zit het niet helemaal. Hij heeft wet steun van mij gekre gen. Ik heb hem via brief en fax allerlei voorstellen gedaan om die organisatie sociale vernieuwing rond te krijgen." Jij hebt nooit meer iets van je la ten horen nadat Hans van Kleef ziek is geworden? „Dat klopt. In de fractie was. toen Hans zich ziek had gemeld, afge sproken dat de commissie voorlo pig het contact zou onderhouden. Ik kreeg de boodschap dat hij al les afhield. Ik heb dan zoiets over me dat ik die jongen dan niet in weerwil daarvan moet benaderen. Ja, ik had misschien wel een be- terschapskaan io mogen sturen." Je stuurde wel een brief op poten. „Over het waarom heb ik inmid dels ook de fractie per brief uitleg gegeven, In de kranten versche nen allerlei speculaties waarbij zelfs beschuldigingen in de rich ting gingen van Chris Zijdeveld en Aad Wiegman, die als s'agers werden afgeschilderd. Commis sieleden werden bovendien door Hans van de deur weggestuurd. Ik vond toen dat ik een laatste po ging moest wagen om Hans ervan te overtuigen, dat hij iets moest laten horen en heb dat op deze manier gedaan." Hoe nu verder? „Donderdag komen we als fractie voor het eerst bijeen na de vakan tie. Ik hoop dat we er volwassen over kunnen praten. Het wordt hier in Schiedam allemaal zo gauw in het persoonlijke getrok ken en daar mag het niet om gaan. Het botsen van meningen hoort bij de politiek. In discussies over mensen gaat het ook niet om die mensen te pakken te nemen of zo. 't Gaat erom hoe bereik je als politieke partij de dingen die je wil." Schiedam - Het vuurwerk dat op zondag 29 september de Bran dersfeesten zal afsluiten, wordt van een betere kwaliteit. Als ge volg van wegwaaiende vuurpij len, klaagden enkete bewoners van Schiedam-Oost vorig jaar over brandschade aan hun auto's. „We hebben beter vuurwerk dat hoger de lucht ingaat, dus dat probleem is ook opgelost." heeft voorzitter Van Krugten van de Schiedamse Brandersfeesten be loofd. De achtste editie van het jaarlijk se festijn wijkt met of nauwelijks af van de voorgaande afleverin gen. Afgezien van twee kleine veranderingen in het programma waarmee het volksfeest over twee weken van start gaat, heeft de meest ingrijpende wijziging op bestuurlijk niveau plaatsgevon den. Vorig jaar was de organisalte van de Brandersfeesten in handen van de driemans-formatie be staande uit Ruud Pillard (direc teur VW), Jan Poot (Bondsspaar bank) en voorzitter Will Vollering (Jumbo Trade Center). Dit jaar is het aantal bestuursleden zelfs verdubbeld en neemt nieuwko mer Frans van Krugten de voor zittershamer over van Vollering. Tevens zijn Piet Lam en Peter Bottenberg in het 'nieuwe' be stuur gestapt. De versterking van het bestuur is volgens Ruud Pillard hard nodig, want de komende jaren wil men de zaken strakker gaan organise ren. Daarbij wordt het ONS na drukkelijk ingeschakeld want naast de organisatie van het wa tersportweekend neemt het nuts bedrijf volgend jaar ook de zon dagsmarkt onder haar hoede. „We hadden het liever dit jaar al gerealiseerd gezien," merkte Pil lard gistermiddag tijdens de pro gramma-presentatie op. „Maar omdat de winkeliersvereniging van het Broersveld al de nodige zaken op touw had gezet, stellen we dat een jaartje uit." Schieten Het nieuwe bestuur heeft kwali teit hoog in het vaandel staan en daarom is een enkel kwakkelend evenement uit het programma geschrapt. Omdat de bezoekers aantallen bij de filmvoorstellin gen in de open lucht tegenvielen, heeft men dat onderdeel laten schieten. Nieuw zijn echter de vorkheftruckwedstrijden waar aan de Schiedamse bedrijven kunnen deelnemen. Hoewel de Brandersfeesten nog moeten beginnen, werd er ook al voorzichtig nieuwe ideeën voor de negende jaargang gedacht. Vooral bij Van Krugten viel de suggestie volgend jaar het ge bruik van standaard consumptie- munten die tijdens de jazz-nacht in alle cafés geldig zijn in het le ven te roepen, in goede aarde. Het is immers geen geheim meer dat niet alle horeca-zaken voor een glas bier de zelfde prijs hanteren en gebruik maken van plastic drinkwaar. Ook het ONS ziet lie ver dat er uit glas wordt gedron ken. want de plastic bekers zor gen voor een enorme hoeveelheid afval. Trekpleisters Verder zijn de Brandersfeesten die zaterdag 21 september door burgemeester Scneeres op het geuzenschip Prince Admiraal in de Lange Haven nabij de Appel markt officieel worden geopend, van het zelfde kaliber als de eer dere episodes. Wederom vormen het watersportweekend met het eerste lustrum van de gondel- vaart, de jazz-nacht op zaterdag 28 september en een dag later de zondagsmarkt met een optreden van Annie Schilder, de grootste trekpleisters van het negen da gen durende feest. „De organisatie staat er," zegt Van Krugten resoluut. .Alleen het weer kan roet in het eten gooi- H. v. Kooi} showroom Ooslhavenkade 14 Vlaardingen 4343213

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2