Rotterdam 13 Miljoenen extra voor onderwijs minderheden Roemeense arts kijkt ogen uit Russische truck als Westerse curiositeit Prachtige prijzen voor uw verhaal l Na brandmelding buiten verder Hoogvliet gezuiverd van onverzekerde auto's Homeopathie-prijs Rotterdamse huisarts Holland FM voert actie voor Sophia Overval op spaarbank Dales; in '94 Wet Sociale Vernieuwing Wijkbeheer moet nieuwe ronde stadsvernieuwing voorkomen Sloopplan voor deel van kern Poortugaai Rotterdams Dagblad Zaterdag 14 september 1991 s honderden leerlingen van de scholen boven het Hofpleintheater moesten gisteren op last van de directie het gebouw verlaten. Er was een brandmelding In de kelder. De Rotterdamse brandweer rukte met twee brandweerwagens uit, maar de rookontwikkeling was verdwenen en van vuur was niets te bekennen. Al snel kon den de scholieren weer naar binnen. Maar voor sommlgui duurde de onderbreking toch nog te lang en werd het knippen In de buitenlucht voortgezet, rise Jaap Rozema Rotterdam - De deelgemeente Hoogvliet wordt ge zuiverd van onverzekerde auto's. Om het probleem aan te pakken besloten politie en justitie onlangs om gedurende één dag zoveel mogelijk onverzekerde auto's weg te slepen. De actie duurde overigens in werkelijkheid maar tot het middaguur, omdat de parkeerplaats van' politiebureau Hoogvliet op dat moment uiSpuilSe van de weggetakelde wagens. Van de 38 auto's, die werden 'ingezameld', bleken er achteraf vier wél te zijn verzekerd. Eigenaren van de overige auto's kregen twee weken de tijd om hun voertuig alsnog te verzekeren. Op vertoon van een betalingsbewijs en een polis kregen zij hun voertuig terug, inclusief een proces-verbaal. Negentien auto mobilisten kWamenhunvoertuig ophalen. „Als het aantal onverzekerde auto's tot een mini mum wordt beperkt," stelt de deelgemeente Hoog-, vliet, „betekent dat ook dat veel straten er prettiger uitzien. De veie auto's die te koop staan en die slechts dienen om aan te sleutelen, maken het straatbeeld er niet fraaier op." De deelgemeente wijst erop dat veel mensen ten on rechte denken dat een stilstaande auto niet verze kerd hoeft te zijn. De wordt binnenkort hef kerd hoeft te zijn. De wegsleep-actie van de politie rhaald. Rotterdam - De Rotterdamse huisarts Harry Bodde heeft vandaag in het Congrescentrum Ouwehand in Rhenen de zogeheten Dokter Arij Vrijlandt-Onder- scheiding 1991een prijs voor homeopatische artsen, ontvangen. De in Barendrecht wonende Bodde (44) ontving de prijs voor zijn 'erudiete bijdrage aan'de integratie van de homeopathie in de eerste lijns-ge- zondheidszorg', Volgens de jury is de manier van kennisoverdracht van Bodde aan zijn collega's een stimulans om zich te verdiepen in de homeopathie. Als voorzitter van de Vereniging van Homeopatisch Artsen in Nederland (VHAN) wist Bodde als geen an der diverse stromingen binnen de homeopathie te verenigen, aldus de jury. De Barendrechter leidde de VHAN op een 'evenwichtige, niet polariserende wijze'. De jury noemt Bodde 'gezichtsbepalend' voor de homeopathie in Nederland. Aan de Vrijlandt-onderscheiding, die voor de derdè keer werd uitgereikt, is een oorkonde en een bedrag van vijfduizend gulden verbonden,"De prtjs wordt ie der jaar uitgereikt aan die arts die zich bijzonder ver dienstelijk heeft gemaakt voor het homeopatisch on derzoek of onderwijs. Rotterdam - De satelliet-radiozender Holland FM voert morgen actie voor het Rotterdamse Sophia Kinderziekenhuis. Om een ouderlogeerhuis te be kostigen zal de zender de hele middag in het teken staan van de actie. De uitzending wordt voorafge gaan door een feestavond in de Efteiing waaraan on der meer Marco Bakker, Cony Konings en Koos Al berts meewerken. Tussen flitsen van dit showpro gramma door zullen in de studio doktoren, verple gend personeel, patiëntjes en hun ouders en initia tiefnemer Lee Towers te beluisteren zijn. Rotterdam - Een nog onbekende gemaskerde man heeft gistermiddag een filiaal van de Verenigde Spaarbank aan het Binnenhof in Ommoord overval len. De dader bedreigde een vrouwelijke klant, kreeg daarop enkele duizenden guldens overhan digd en verdween te voet. De politie vraagt getuigen zich te melden. Rotterdam/Schiedam - De gemeenten Rotterdam en Schie dam krijgen meer geld en meer vrijheid voor opvang en on derwijs aan kinderen uit etnische minderheidsgroepen. Staatssecretaris Wallage (Onderwijs) heeft besloten beide ste den voor extra subsidie in aanmerking te laten komen, omdat hier relatief veel leerlingen van Turkse, Marokkaanse, Antil liaanse en Surinaamse afkomst zijn. Rotterdam kan dit jaar rekenen op 1,7 miljoen en volgend jaar op 3,7 miljoen gulden. Het 'scoort' daarmee, op Amsterdam na, het hoogst. In totaal krijgen 26 ge meenten, waaronder dus ook Schiedam, extra subsidie, zo heeft Wallage gisteren bekend ge maakt. Voor de opvang en onderwijs aan de zogenoemde 'leerplichtige nieuwkomers' is dit jaar in totaal acht miljoen gulden beschikbaar, en volgend jaar zo'n zeventien miljoen. De helft van dat geld was al aan de gemeenten toegezegd, de rest komt uit de zogenoemde WRR-gelden, geld dat door het kabinet beschikbaar is gesteld na een rapport over allochtonenbe leid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Daarin werd geconstateerd dat de nieuwkomers met een blijvende achterstand te kampen hebben Ze presteren minder in het onder wijs dan hun Nederlandse leef tijdgenoten, onder meer door pro blemen met de Nederlandse taal. Wallage wil met de betrokken ge meenten een overeenkomst slui ten, waarin wordt vastgelegd waar het geld in principe aan be steed moet worden. De gemeen ten moeten, m overleg met het bijzonder onderwijs, zorgen voor de eerste opvang van de nieuwko mers. Verder moet de kwaliteit van het primair en voortgezet on derwijs aan de nieuwe allochtone leerlingen verbeterd worden. Wallage wil de gemeenten meer vmheid geven bij de besteding van het geld, zodat hun inspan ningen deel kunnen uitmaken van andere maatregelen op het gebied van sociale vernieuwing. Het begon enige tijd geleden met tweedehands auto's, die van hieruit naar Oost-Europa weiden verscheept ol persoonlijk wer den opgehaald. De omwenlelllng achter het voormalig IJzeren Gordijn heeft nu echter ook gereeulteerd In de tegenovergestelde route afleggen de wagens. Dumphandelaar T. Hulzer uit 's-Gravendeel heeft namelijk sinds eergisteren vijftien legertrucks uit de voormalige DDR en de Sovjet-Unie op zijn terrein aan de Molendijk staan. „Ik heb ze in het voormalige Oost-Duitsland gekocht. Daar Is een gigantisch aanbod van dit spul en de wagens verkeran allemaal nog In goede staat," aldus een voor zijn waar poserende Hulzer, Hij heeft al enkele belangstellenden kunnen begroeten, die de trucks als een curiositeit zien en bereid zi|n daar zo'n 25.000 gulden voor neer te tellen. Vtent dat Is wat de handelaar per wagen vraagt. Rotterdam - Het wetsvoorstel So ciale Vernieuwing wordt half vol gend jaar aan de Tweede Kamer aangeboden. Minister Dales (Bin nenlandse Zaken) maakte giste ren in de, door de ministerraad goedgekeurde, tweede voort gangsrapportage sociale vernieu wing bekend dat de wet samen met het in te stellen Fonds Socia le Vernieuwing vervolgens in 1994 in werking kan treden. Do Rotterdamse wethouder Ver meulen had begin deze week als woordvoerder van ruim honderd verontruste gemeentebestuurder geeist, dat er snel een dergelijke wet op tafel moest liggen. De ge meenten zijn teleurgesteld over de sociale vernieuwing. Veel mi nisteries blijken met bereid te zijn taken, geld en bevoegdheden af te staan aan de gemeenten. Zij eisen betere medewerking en meer geld voor het Fonds Sociale Vernieuwing. De gemeenten wil len dat in de wet wordt vastge legd, dat alle sociale vernieu wingsprojecten buiten bezuini gingsoperaties blijven. Door Jolande van der Graaf Rotterdam - De confrontatie met de 'goed geoliede' psychi- atrie-afdeling van het Rotter damse Sophia Kinderzieken huis is wat veel van het goede. En doet de 39-jarige kinderp sychiater Rodica Toma uit het Roemeense stadje Ploiesti ogenblikkelijk aan thuis den ken. „Daar is hei nu vooral een kwestie van redden wat er te redden valt," zucht ze. Op uitnodiging van de Lions Club Den Haag en het Roeme nie Comité Amsterdam, een Nederlandse stichting die zich onder meer bezighoudt met de coördinatie van hulpverlening aan Roemenië, kijkt Toma en kele dagen bij ziekenhuizen, inrichtingen en Riagg's rond. Vooral het Rotterdamse kin derziekenhuis spreekt tot haar verbeelding. „Wat me opvalt is de fantasti sche samenwerking in So phia," vertelt ze. „De kinder psychiaters beschikken over een team van specialisten, waarin iedereen zijn taak heeft, Het is net een machine. Verder de grote verscheiden heid aan materiaal: zcwel het didactische speelgoed als de kamers, waarin duidelijk de huiselijke sfeer wordt nage bootst. Heel efficiënt vind ik de manier waarop patiënten gegevens met moderne com puters wenden verwerkt. Wij zijn in Roemenië bijna de hele dag bezig met het schrijven van medische rapporten." Veranderingen en verbeterin gen dringen nog maar pijnlijk langzaam in de Roemeense ge zondheidszorg door. Ook de geestelijke gezondheidszorg heeft snel een injectie nodig. Zo ontbreekt het niet alleen aan medicijnen of apparatuur, maar is er ook een schreeu wend tekort aan psychiaters. Artsen konden zich onder dic tator Ceausescu nauwelijks specialiseren. De kleine garde psychiaters die nu nog werk zaam is, vergrijst snel en is binnen enkele jaren met pen sioen. Met smart „Hooguit honderd psychiaters op een bevolking van 23 mil joen mensen... Het is wel dui delijk dat dat er veel te weinig zijn," vervolgt Toma. „Voor heen studeerden in het hele land per jaar welgeteld twee of drie psychiaters af. Binnen kort komt een groep van 35 psychiaters van de universi teit. Daar wordt met smart op gewacht." Toma werkt twee dagen per week in een kinderpsehya- trisch ziekenhuis in Cimpina, waar kinderen van zeven tot vijftien jaar voor een korte pe riode worden opgenomen. In een, aan het ziekenhuis ver bonden school Icrijgcn sommi ge patiëntjes les tot ze weer naar huis kunnen. Met behulp van het Roemenië Comité Am sterdam en een school in Nieuwkoop ondergingen het ziekenhuis en de school on langs een facelift. „Nieuwe bedden en kastjes, speelgoed, schoolmeubilair en schrijfwa ren; het is een heel stuk verbe terd en ziet er al compleet an ders uit," zegt Toma. De materiële hulp bood soe laas, maar het Cimpina-zie- kenhuis is er nog lang niet. Schrijnend is het gebrek aan personeel. Een betrekkelijke kleine ploeg verpleegsters en 'vier psychiaters moeten een voortdurend stroom van hon derden kinderen uit de hele provincie Verwerken'. Dat is bovendien een groep met een veelheid aan afwijkingen en ziektes: van gedragsstoornis sen of autisme, tot fobieën en psychoses. Sinds kort werkt Toma ook in een polikliniek in Ploiesti, een organisatie die in enige mate vergelijkbaar is met instellin gen als het Riagg en Maat schappelijk werk. Omdat ook daar te weinig mensen zijn, kan slechts binnen de muren van de polikliniek worden ge werkt. Ambulante hulp of ge zinsbegeleiding is er (voorlo pig) niet bij. Eindstations In de gesleten inrichtingen, die voor de revolutie in '89 de 'eindstations' voor zwaar ge handicapten werden ge noemd, is nog weinig veran derd, De patiënten, door het vorige regime gezien als de niet-produktieven van de sa menleving die zo snel moge lijk aan hun eind moesten ko men, leven (waarschijnlijk) in betere omstandigheden, een behandeling krijgen dezwaar- gestoorde patiënten echter nog niet. „Sinds kort zijn er huisartsen aan de inrichtingen verbonden. Maar nog geen psychiaters," weet Toma. „De kleine groep psychiaters in Roem enië zet zich nu vooral in voor mensen die goed, op kor te termijn te behandelen zijn. Zie het als redden, wat er te redden valt met de beschikba re kracht en middelen." De Roemeense gezondheids zorg heeft vooral behoefte aan het uitwisselen van kennis. Vaak is dat op eenvoudige wij ze te regelen. Zo krijgt Rodica Toma via het Sophia-zieken- huis voortaan Amerikaanse tijdschriften over geestelijke gezondheidszorg toegestuurd. „Er zijn veel instellingen als ziekenhuizen, inrichtingen en scholen die graag willen uit wisselen of corresponderen met Nederland, Kennisover dracht is hulp waar Roemenië echt mee geholpen is." Uw verhaal over het onderwerp 'Luchthaven en/' of luchtvaart' in Botterdam kan u een leuk rsi^é1 opleveren. Het prijzenpakket voor de verhalejd wedstrijd die het Rotterdams Dagblad en Rotter dam Airport hebben uitgeschreven ter gelegen?, heid van het 35-jarig bestaan van de luchthaven^ isnietmis. Eerste prijs: Vliegreis voor twee personen van'/ Rotterdam naar Portugal inclut- sief verblijf van een week in een appartement. Transfers zijn in-e' begrepen. Aangeboden dsxrft Vonk-reizen. r Tweede prijs: Weekend-vliegreis naar Londen voor twee personen met verblijf in een Scandie Crown Hotel hg dusief ontbijt. Aangeboden door Euroworld Airways. Weekend-vliegreis naar Parijs' voor twee personen met verblijf in het Hilton Hotel inclusief ont bijt, Aangeboden door KLM Cityhopper. Verder rijn er tal van kleinere prijzen zoals para plu's, stropdassen en dergelijke. De spelregels voor de verhalenwedstrijd herhalen we nog een keer: - De verhalen moeten de luchthaven of de lucht vaart in Rotterdam als onderwerp hebben. Het gaat daarbij niet om politieke beschouwingen' maar om uw eigen herinneringen, belevenissen' of visie. - De maximale lengte is twaalfhonderd woorden. - Eventuele taal- en spelfouten worden niet in de beoordeling betrokken. - De inzendingen moeten uiterlijk 23 september aanstaande binnen zijn. De verhalen worden beoordeeld door een jury, be staande uit D. van der Houwen, chef redactie stad/regio van deze krant, R. WondoUeck, com mercieel directeur van Rotterdam Airport, en J, Oosterheert, adviseur public relations. De winnaars worden bekend gemaakt tijdens eer,, feestelijke bijeenkomst op vrijdagmorgen 4 okto- ber op Rotterdam Airport. 5 Het adres vcoor de inzendingen is: Rotterdams Dagblad, Postbus 2999, f, 3000 CZ Rotterdam. r Op de envelop s.v.p. vermelden: "Verhalen Luchthaven'. Rotterdam - Een andere opzet van het onderhoud van de diverse woonwijken in Rotterdam moet voor komen, dat tezijnertijd een nieuwe ronde stadsver nieuwing moet worden gehouden. Door jaren lang weinig te doen aan het onderhoud en hetopknappen van woningen moest de gemeente Rotterdam de af gelopen tien-, vijftien jaar vele honderden miljoenen uitgeven aan stadsvernieuwing. In de nota 'Wijkbeheer, uitbouw langs nieuwe lijnen' van burgemeester en wethouders staat omschreven hoe het onderhoud de komende jaren moet worden geregeld. De gemeenteraad krijgt in januari een nota voorgelegd, waarin deelgemeenten verantwoor delijk worden. De bewoners van Rotterdam kunnen tot 12 oktober reageren op de nota, die onder meer ter inzage ligt bij het HIC bij de Centrale Gemeente bibliotheek aan de Hoogstraat. In november praten diverse gemeenteraadscommissies over de nota. De afgelopen vijfjaar is er op diverse wijzen geëxpe rimenteerd met wijkbeheer. Daarbij ging het om hel onderhoud, het schoonhouden, de veiligheid en het functioneel aanpassen van de buitenruimte. De ma nier waarop dat in de toekomst door de gemeente wordt geregeld is nu door 3 en W vastgelegd. Vooral de betrokkenheid van bewoners en bedrijven met hun eigen leefomgeving moet meer tot haar recht komen. De centrale gemeente, de 'Coolsmgel' moet het be heer overlaten aan de deelgemeenten. Deze krijgen daarvoor ook het geld. In 1992 wordt in alle deelge meenten een Wijkoverleg Beheer (WOB) ingesteld De betrokkenheid en verantwoordelijkheid van be woners, bedrijven en instellingen als woningbouw- coorporaties moet daarin gestalte krijgen. Onder lei ding van een coördinator wijkbeheer moeten ge meentelijke diensten als Roteb, Gemeentewerken politie, Recreatie Rotterdam en de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting gaan samenwerken. De 'Cflj.- singel' behoudt alleen de zeggenschap over stads vernieuwing en woningbouw, verkeersplannen en het beheer van belangrijke doorgaande routes. Albrandawaard - Afbraak van bestaande vervangende nieuwbouw in de Poortugaalse kern Dat is de inhoud van een plan dat Poortugaalse vw- keiiers hebben ingediend bij de gemeente Albrantë- waard. In het plan wordt eveneens gepleit voor ae aanleg van nieuwe parkeerplaatsen. De winkeliers willen met het plan een start van de gemeentebemoeienissen losweken. De dorpskern zou door die bemoeienissen beter in de groei van konsument moeten kunnen voorzien dat thans net geval is, Niet voor niets wordt wel gesproken over het kwijnend hart van Poortugaai. Hoewel het plan officieel nog niet naar buiten is ge bracht heeft een aantal bewoners al geschokt gere geerd op de inhoud ervan. Voorafgaand aan de be spreking van de plannen in de gemeenteraad lijk heeft de wethouder van Ruimtelijke Ordening de betrokken bewoners bijeen geroepen voor een be spreking. Omdat de toekomst van Poortugaal-dorp nog onzeker is - de enige zekerheid is dat winke-; liers willen inspelen op de behoeften van de bev/o- ners van de groeiende buitenwijken - hebben de» bewoners te horen gekregen dat hun huis weluero plaats moet maken. De gemeente heeft het winkeliersplan voorlopig w kennisneming aangenomen. Via een aantal gespet ken wil men eerst het licht van een stedebouwkui# ge op de plannen laten schijnen. Bovendien is er fi® afspraak gemaakt met een projectontwikkelaar Men wil ondanks alle veranderingen die op stapj staan wel het 'klassieke' beeld van de aloude kew behouden. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1