i w 19' Winkeliers Nolenslaan vinden huurverhoging 'onacceptabel' Winkelpubliek valt met neus in Middeleeuwen Watersporters laten naaimachines toch maair weer driftig snorren ".tfffgjp Dukdalf hoopt op snelle oplossing textielconflict ms Anti Diskriminatie Buro opent deuren Schakers en biljarters om hulp gevraagd Orpheus exposeert in het Stedelijk Museum Geld voor bieb aan huis Rozenlaan deels dicht Lezingenavond historische vereniging over spoorlijn Nationale diëtistendag ook in Holy-ziekenhuis Kleding maken voor tieners Paspoort weer goedkoper Hasj in Koningshof Terugblik op dorpsfeest informatie-ochtend i Nieuwe Waterweg opnieuw aangestoken door de Branderskoorts i I Rotterdams Dagblad Dinsdag 17 september 1991 I RW Rotterdams Dagblad Vanaf 19 september vinden Schiedamse slachtoffers van discriminatie een luisterend oor bij het Anti Dis kriminatie Buro aan het Broersveld 142. Dankzij een gemeentelijke subsidie kan de Stichting Maatschap pelijk Werk de deuren openen van het buro (4264406). Voor de schaak- en biljartlessen zoekt wijkcentrum de Erker enkele vakkrachten die de kinderen de grondbeginselen van die sporten bij willen brengen. Tevens zit men te springen om een dirigent voor het dameskoor. Belangstellenden kunnen contact opne men met de Erker (4267767) of even langs komen in het gebouw aan de Jan van Avennestraat32. Al vindt net eerste jubileumconcert ter viering van het 125-jarig bestaan van het Schiedam mannenkoor Orpheus pas op 25 oktober plaats, toch kan men nu al een duik in de historie van het koor nemen. Vanaf 13 september is er ter gelegenheid van het jubileum in de aula van het Stedelijk Museum een tentoon stelling ingericht waar voorwerpen als medailles, on derscheidingen, albums, affiches en foto's de ge schiedenis van het koor illustreren. Vlaardingen Het project 'Bibiotheek aan huis' krijgt 20.000 gul den. Daarmee moeten de activiteiten worden betaald om het project te starten. Het geld is beschikbaar gesteld door de Stuurgroep Sociale Vernieuwing. De stuurgroep ziet graag dat één of meerdere 'banenpoolers' in het project wor den ingepast." De Rozenlaan is vanaf heden, voor wat betreft het gedeelte tussen de Anthony Knottenbeltsingel en het Burgemeester de Bordespiein, afgesloten voor werk aan het wegdek. Het karwei zal ongeveer twee maanden duren. De Historische Vereniging Vlaardingen brengt van avond het honderdjarig bestaan van de spoorlijn tus sen Vlaardingen en Maassluis nogmaals onder de aandacht. Belangstellenden die die jubileumdag van 17 augustus wegens vakantie met konden meema ken. kunnen vanavond om 20.00 uur in het gebouw van het Umlever Research Laboratorium aan de Oli vier van Noortlaan alsnog terug in de tijd. Tijdens de bijeenkomst worden er lezingen over de geschiedenis van de spoorverbinding gegeven en krijgt men de dia-presentatie van Jacqueline van der Mark, educatief medewerkster van het Maasshiise Gemeentemuseum, voorgeschoteld. De toegang is Vlaardingers, Schiedammers en Maassluizers die zijn geïnteresseerd in het thema voeding, kunnen zich donderdag 19 september laten voorlichten in de centrale hal van het Holy-ziekenhuis. In het kader van de nationale diëtistendag heeft het Holy-zieken huis er een informatiemarkt opgezet waar men aan de hand van videobeelden en de voorlichting van diëtisten van 10.00 tot 18 00 uur allerhande informa tie kan krijgen. Redactie Whterweg: Jan Boolster Ben van Haren Peter de Lange Ca rel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Tieners die het leuk vinden om zelf kleding te ma ken kunnen vanaf vanavond terecht m buurthuis de Haven. Deze nieuwe winteraktiviteit vindt plaats op iedere dinsdagavond van 19.00 tot 20.30 uur. Het buurthuis is gevestigd aan het Weeshuisplein num mer 18. Maassluis Maassluizers die niet razendsnel een nieuw paspoort nodig ilebben, tioen er wiji> dan dat na 1 oktober aan te schaffen. Vanaf die datum geldt namelijk weer het goedkope wmtertarief voor zowel het nationaal als het jeugd-, zaken-en toeristenpaspoort. Ouders en mensen die regelmatig met jongeren op trekken en meer te weten willen komen over het ge bruik en de risico's van drugs, kunnen dinsdag 1 ok tober om 20.00 uur gratis naar de informatie-avond in ontmoetingscentrum Koningshof. Maasland De gemeente Maasland organiseert een fotoweek waarin wordt teruggekeken op de festiviteiten rond het 750-jarig bestaan van de Ridderlijke Duitsche Orde. Het dorpsfeest werd van 26 april tot en met 1 juni dit jaar gehouden. Daarbij zijn talloze filmrolletjes en videobanden vol geschoten. De gemeente wil veel van dit materiaal verzamelen om in de fotoweek een goed beeld te kunnen geven van het festijn. De expositie wordt dit najaar gehouden. Iedereen die er aan mee wil wer ken kan deelnameformulieren afhalen op het ge- toeentehuis. Hoek van Holland Het project Senioren Sportief introduceert deze toaand de aktiviteit 'sporten door en onder leiding van senioren'. Senioren Sportief is in 1990 door re creatie Rotterdam opgezet voor mensen tussen 50 en 55 jaar die graag weer willen gaan sporten in eigen tempo en stijl. Oudere vrijwilligers krijgen daarbij tie mogelijkheid door beroepskrachten te worden Opgeleid om de sportieve seniorengroepen te bege leiden. Schiedam De winkeliers van de Mgr. Nolenslaan vin den, dat de gemeente de hu ren van hun winkels op dit moment niet kan verhogen. De ondernemers gaan al en kele jaren gebukt onder een teruglopend aantal bewo ners, die bovendien minder te besteden hebben. Daar naast hebben ze in hun buurt te maken met toenemend vandalisme en leegstand van woningen door renovatie. Bovendien vreest de winkeliers vereniging Mgr. Nolenslaan een groeiende concurrentie bij de komst van het ABC-winkelcom- plex in de Lange Nieuwstraat. Te vens acht men het niet rechtvaar dig dat de middenstand aan de laan wel een huurverhoging krijgt opgelegd maar hun colle ga's aan het Dr. Wibautplem bui ten schot blijven. In een brief aan de gemeenteraad vragen voorzitter P. van Hoogda- iem en secretaris P. Berg aan dacht voor hun bijzondere posi- tie. Zij verzoeken de raad bij bur gemeester en wethouders aan te dringen op het met terugwerken de kracht ongedaan maken-van de inmiddels doorgevoerde huur verhoging. Nieuwland is door het gemeente bestuur zelf aangewezen als be langrijkste aandachtwijk. De wijk is in de vijftiger jaren gebouwd. Ruim in het groen staan er 7100 woningen, voornamelijk galerij en portiekfiats van vier verdie pingen zonder lift. Het aantal be woners bedroeg oorspronkelijk 20.009, maar is inmiddels onder de 15.000 gezakt. In de loop der jaren verlieten veel. voornamelijk koopkrachtige gezinnen de wijk om modernere woningen in Schiedam-Noord te betrekken. Buitenlandse gezin nen en voor het eerst zelfstandig wonende jongeren namen hun plaats in. De verandering was waarneembaar in de wijk. Win kels, schoolgebouwen en kerken kwamen leeg te staan. Het gemeentebestuur heeft plan nen ontwikkeld om het wonen in de wijk aantrekkelijker temaken. Speciaal voor achtergebleven oor spronkelijke bewoners is in het gebied ten westen van de Nieuwe Damlaan de afgelopen jaren be gonnen met het tegen enkele complexen Van galerijflats aan bouwen van liften. Ook zijn in die omgeving portiekflats opgeknapt en energetisch gerenoveerd. Voorts zijn op enkele plaatsen wat nieuwe eengezinswoningen neergezet en liggen er nog meer plannen klaar voor opwaardering van de wijk. Het streven is meer variatie te brengen in de samen stelling van de wijkbevolking. Vandalisme „De wijk Nieuwland kent een groot aantal problemen," schrij ven voorzitter en secretaris na mens de winkeliersvereniging in hun brief aan de gemeenteraad. „Deze problemen beïnvloeden niet alleen het woon- maar zeker ook het ondernemersklimaat in de wijk. Het inwonersaantal daalt al een ruim aantal jaren. En daar naast heeft ook de veranderde op bouw van de bevolking een ander bestedingspatroon tot gevolg. Deze ontwikkeling is met onop gemerkt aan de plaatselijke mid denstand voorbij gegaan. Hoewel door ons zoveel mogelijk op de nieuwe situatie is ingespeeld, zijn desondanks de omzetten gedaald en de winsten afgenomen. De overlast van vandalisme is daar entegen toegenomen en steeds vaker blijven winkelpanden leeg, wat tevens het voorzieningenap paraat in Nieuwland verder aan tast." De winkeliers schrijven voorts de mening van het gemeentebe stuur te delen dat stadsvernieu wing een deel van de problema tiek kan oplossen. Ze wijzen tege lijk op de dagelijkse praktijk: „Wij als winkeliers aan met name de Mgr. Nolenslaan worden ech ter vooralsnog geconfronteerd met een verdere omzetdaling." Onacceptabel De winkeliersvereniging noemt de huurverhoging van de panden aan de Nolenslaan „onacceptabel en niet in het belang van bewo ners en winkeliers" en wil dat ze met terugwerkende kracht onge daan wordt gemaakt. De brief komt volgende week woensdag aan de orde in de raads commissie voor Wonen, Wijk- en Buurtbeheer en Voorlichting on der leiding van verantwoordelijk wethouder Adrï Reijnhout. Vlaardingen - De geschiedenis van Vlaardingen is vanaf het ein de van de zestiende eeuw redelijk goed in de archieven terug te vin den. De kennis over de periode daarvoor is echter vaag. Slechts de spaarzame relikwieen. die uit de bodem worden opgevist, geven een indicatie over het wel en wee van Vlaardingen in de vroegste tijden. Het winkelpubliek van Vroom en Dreesmann kan er de komende maand kennis van nemen. Om de band met de bevolking aan te ha len nodigde de winkelleiding de Werkgroep Helimum, zich ook wel noemend Archeologische Werkgemeenschap voor Neder land, uit hun vondsten op de tweede verdieping van het waren huis uit te stallen. De tentoonstel ling "Vlaardingen m de Middel eeuwen'. werd zaterdag door wet houder Kees van der Windt (Cul tuur) geopend. De vraag is of het grote winkelpu bliek op de zoektocht naar de wa- renprodukten van de twintigste eeuw wel geïnteresseerd is in haar eigen verleden. Of dat de tentoonstelling de door de talloze massaprodukten struinende klanten niet volledig koud laat. In elk geval is het project voor Hehnium een vorm van recht vaardiging. „We zitten nu een maal in de grond van Vlaardingen te wroeten en die is bezit van ie dereen," zegt Jeroen ter Bruggen, lid van Hehnium en archeoloog in opleiding. „En dus voelen wij de behoefte om daarover verant woording af te leggen. De Vlaar dingers hebben daar recht op." Of ze er interesse voor hebben, zal moeten blaken. Helinium houdt zich op dit moment bezig met opgravingen aan het Lies veld. Donker Wat Rotterdam nu is, was Vlaar dingen vroeger, tot aan de twaalf de eeuw. toen de stad op z'n hoog tepunt was. ïn de periode, die ook wel de Donkere Middeleeuwen wordt genoemd, was Vlaardingen de belangrijkste handelsstad in het graafschap Holland. Maar dat genoegen mochten de vToege voorvaderen van de huidige Vlaardingers niet lang smaken. In de twaalfde eeuw was het afge lopen met de economische supre matie en traden voor de handels stad aan het water donkere dagen in. Opkomende steden als Rotter dam en Dordrecht namen de fak kel over. De tentoonstelling geeft een over zicht van wat de Middeleeuwse „We zitten nu eenmaa in de grond van vlaardingen te wroeten en die is bezit van ieder een, zegt Je roen ter Brug gen, lid van He mum Foto Roe! Dijkstra Vlaardingers verhandelden, wat ze aten, waar ze hun hqizen, van bouwden, welke ambachten -jze bedreven en waarmee ze zich ver maakten. Een kegelspel en een levensechte middeleeuwse tol ge- yei^aan .^at amusement echt iets van alletijden is. De tentoonstelling 'Vlaardingen in de Middeleeuwen' staat de ko mende vier weken opgesteld op de tweede verdieping vanVroom Dreesmann. Dé openingstij den lopen gelijk aan die van het warenhuis. In het clubhuis van Nieuwe Waterweg gonst het van de activiteiten. „Vlfe hopen natuurlijk wel dat wij die blauwe wimpel krijgen." Foto Roel Dijkstra Schiedam - Snorrende naaima chines, knutselaars die blaren op hun vingers hebben van het pa- pierknippen, druk heen en weer geloop van mensen met kos tuums over de armen. Het club huis van de Schiedamse water sportvereniging Nieuwe Water weg is, zo toont de bedrijvigheid aan, de laatste weken veranderd in een atelier. Aanleiding voor de activiteiten is de verlichte gondelvaart die aan staande zaterdagavond in de Schiedamse havens gehouden zal worden. Net als de vier voorgaan de jaren, zal de vereniging deel nemen aan een van de grootste evenementen van de Branders feesten, namelijk de optocht van verlichte en versierde plezierbo ten. De watersportvereniging, die ie der jaar weer de eerste prijzen wegsleept en vorig jaar de wissel- beker mocht houden, heelt ook dit jaar weer iets magnifieks in petto. Met vereende krachten wordt iedere avond gewerkt aan de 50 meter lange inzending die zal varen onder de naam 'The gre atest show on earth'. In tegenstel ling tot voorgaande jaren heeft de vereniging nu maar één inzen ding. Die biedt de toeschouwers echter meer dan genoeg kijkple zier want er staan alleen al 42 Fi guranten uitgedost in schitteren de kostuums op het schip. Een paar weken terug hadden de leden van de vereniging nog niet veel zin in de gondelvaart. Voor zitter Ton Tiggelman geeft de ge meente een beetje de schuld van die terughoudendheid. „We on derhandelen al jarenlang met de gemeente over het uitbaggeren van de Spuihaven en zijn het over de bijdrage die wij moeten geven oneens. We hadden daarom geen zin om ons uit te sloven voor de gondel vaart." Maar juist nu de va rende optocht er steeds 'profes sioneler' uit gaat zien, vonden de Nieuwe Watenveggers het niet leuk het evenement vanaf de kade te moeten meemaken. Bloemstuk Hoewel de watersportvereniging de eerste jaren weinig last had van concurrentie - veel deelne mers vonden een extra lampje en een bloemstuk op het voordek al een reden om duizenden mensen te verrassen - zijn er steeds meer mensen die hun best doen hun vaartuig zo origineel mogelijk voor de dag te laten komen. Om de concurrentiestrijd te vergro ten heeft de watersportvereni ging Nieuwe Waterweg dit jaar zelf een prijs ter beschikking ge steld. De eigenaars van het win nende schip krijgen een blauwe wimpel uitgereikt met daarin het woord'winnaar' afgedrukt. „In maritieme kringen is het een hele eer om een blauwe wimpel te voeren. De boot die de wereldbe roemde zeilrace van Amerika naar Australië wint, krijgt een blauwe wimpel en ook het passa giersschip dat het snelst van Eu ropa naar Amerika vaart wordt met een blauw vlaggetje beloond. Het is onze bedoeling dat het win nende schip volgend jaar met die wimpel vooraan de Gondelvaart vaart," legt Tiggelman uit. De watersporters die meerdere eerste prijzen wonnen met onder meer een piratenschip. Carnaval de Venetië, het Smurfenschip, Europa '92 en het Chaka Zulu- schip hopen dat zij dit jaar net als vorig jaar weer veel tegenstand krijgen. „Maar," zeggen de creatieve wa tersporters in koor, „we hopen na tuurlijk wel dat wij die blauwe wimpel krijgen!" Terwijl keihard de muziek, die za terdagavond bij 'The Greatest show on earth' te horen zal zijn, door het clubhuis schalt, laten de leden van de Nieuwe Waterweg de handen wapperen. Er moet de komende avonden nog veel ge beuren. Door Carel van der Velden Maassluis - Ze staan niet be paald bekend als zakelijke cow boys, maar toch is het gemeente lijke bedrijf Dukdalf in opspraak gekomen. De werkvoorziening voor sociaal zwakkeren in Maas sluis is voor de rechter gedaagd door concurrent Tex Style. Duk dalf wordt beschuldigd van plagi aat en een veroordeling zou een ernstige smet kunnen werpen op het blazoen van de producent van onder meer tuinmeubelen. Hoe komt het dat een eerbied waardig bedrijf als Dukdalf voor de réchter wordt gedaagd? Als be langrijkste financier van het be drijf is de gemeenteraad vermoe delijk zeer benieuwd naar de uit leg van directeur Schoemakers. Want als Tex Style in het gelijk wordt gesteld, dan kan dit een flinke aanslag betekenen op de kas van het gemeentebedrijf. Zelf vermoedt Schoemakers dat Dukdalf het slachtoffer is van een gevecht tussen de hogere mach ten in de textiehvereld. Hij zou liever zien dat de producenten van de stoffen hun conflicten on derling uitvechten. Naar zijn zeg gen heeft Dukdalf geheel te goe der trouw een partij textiel in Ita lië opgekocht. De stof is door Dukdalf verwerkt bij de produk- tie van tuinmeubelen. Tex Style beweert dat zij de exclusieve rechten op het gebruikte dessin bezit. Rechten v Bij het juridische gevecht is on der meer van belang op welke wij ze de rechten voor artistieke crea ties als textieldessins in interna tionaal verband-zijn geregeld. Hieraan kan direct de vraag wor den gekoppeld wie er verantwoor delijk is voor het afdragen van de rechten. In de gedachtengang van Tex Style is dat Dukdalf, de verwer ker van de stof. In haar verdedi ging voert het bedrijf uit Maas sluis aan dat alleen de fabrikant van het textiel verantwoording draagt voor de afdracht van de rechten. Voor een strijd over de auteursrechten moet Tex Style volgens Schoemakers in Italië bij de leverancier aankloppen. Directeur Schoemakers hoopt dat de affaire snel kan worden beëin digd. „Ik beschouw die rechtzaak met Tex Style als heel onplezie rig. In het verleden hebben we re gelmatig zaken met dit bednjf ge daan. Bovendien vind ik het onte recht dat Dukdalf als enige wordt gedaagd. De markt wordt over spoeld met vergelijkbare des sins." Interessant aan het meningsver schil is, dat niet alleen wordt ge ruzied over de vraag wie verant woordelijk is voor de afdracht van de vergoeding voor de artistieke rechten. In haar tegen Dukdalf ingediende claim beweert Tex Style dat het de exclusieve rech ten voor geheel Europa in 1989 van een Parijse dame heeft ge kocht Op haar beurt zegt de Italiaanse leverancier van Dukdalf over be wijzen te beschikken dat het ont werp reeds in 1988 is getekend door een Italiaanse kunstenaar, die is gelieerd aan deze textielfa brikant Klopt deze versie van het verhaal, dan zou het er wei eens op kunnen uitdraaien dat aankla ger Tex Style zélf verantwoorde lijk is voor het plagiëren van een artistiek ontwerp. Verlegenheid De Italiaanse producent voelt zich tamelijk zeker van haar zaak. Dit bedrijf is niet voor de recht bank gedaagd, maar toch hebben de Italianen aangeboden haar in verlegenheid gebrachte klant Dukdalf te steunen in de nu lo pende juridische procedure. Volgens kenners van de textiel markt zal het vellen van een von nis voor de rechtbank geen een voudige opgave worden. De rech ter heeft te maken met onderling afwijkende copyright-wetgeving in Nederland, Italië en Frankrijk. In het verleden is overigens ge bleken, dat het voor een ontwer per niet eenvoudig is om zijn ge lijk te bewijzen. Door het aan brengen van minieme wijzigin gen in een origineel ontwerp kan een fabrikant veelal onder de be schuldiging van plagiaat uitko men. De opstelling van de verschillen de textieigTootmaehten maakt het voor de rechtbank ook niet ge makkelijker. Een leuk voorbeeld levert een Turkse fabrikant, die de Dukdalf aanvankelijk van rol len textiel voor de tuinmeubelen zou voorzien. Ook dit dessin leek sprekend op de textielontwerpen uit Parijs en Italië, die nu de inzet van het ge schil vormen. Saillant detail is, dat de leverancier van deze Turk se stof destijds ook de exclusieve rechten op vrijwel hetzelfde des sin claimde.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2