at ii 19 'Schiedammer zou zich best iets beter kunnen kleden' Het alleropvallendste van de Suzuki Vitara zit achter het stuur. Archiefmedewerker blijft dicht bij huis Dader steekpartij blijft in hechtenis SEPTEMBER AANBIEDINGEN SUZUKI 'Zeehelden vernoemd "op het WF-terrein Chauffeurs gezocht Compostvaten voor Westwijk Geld voor bieb aan huis Schiedam Vlaardingen Maassluis Modekoning Theo Janse (64) houdt van stijl maar gruwt van kapsones Bewaking op camping Hoek? De Suzuki Vitara. Al vanaf f28.995,-* VARI VLAARDINGEN BV, Taanderijstraat 5, 3133 ET Vlaardingen, 010-4356311 VARI SCHIEDAM BV, De Nijverheidstraat 14, 3125 AK Schiedam, 010-4624922 j Rotterdams Dagblad Woensdag 18 september 1991 fS Door Carel van der Velden In de loop der jaren heeft de Vlaardinger Matthijs Struijs ver scheidene publikaties over zijn eigen woonplaats gepresenteerd, maar nooit bleef hij voor zijn werkzaamheden zo dicht bij huis. Bij zijn werkplek op het stadsar chief wel te verstaan, want dit -voormalige raadhuis van Vlaar- dinger-Ambacht staat centraal in zijn afgelopen zaterdag gepresen teerde boekwerkje. Vlaardinger-Ambacht en haar raadhuis is de titel. De publikatie past in de aandacht, die het voor malige Ambacht in deze maan den ten deel valt. Aanleiding voor de toenemende belangstelling vormt het gegeven, dat het vijftig jaar geleden is dat Vlaardinger- Ambacht door buurgemeente Vlaardingen werd ingelijfd. Het verhaal over de nadagen van Ambacht vertelt Struijs aan de hand van de wordingsgeschiede nis van het raadhuis, dat in 1905 werd gebouwd. Dat is geen slecht uitgangspunt, want zeker in een kleine gemeenschap als Ambacht had het stadsbestuur een centrale plaats m het publieke leven. De bouw van het nieuwe stadhuis werd ingegeven door de slechte staat van het oude onderkomen. Dit was een oude boerderij die in een ver verleden dienst had ge daan als koffiehuis en m 1861 werd aangekocht door het ge meentebestuur van Ambacht. Voor de restauratie van hel pand was naar schatting 1500 gulden nodig. De zuinige Ambachters vonden dit bedrag 'veels te hoog'. Zeker als werd bedacht dat bur gemeester De Bordes ook in de toekomst zijn kamer zou moeten delen met de klerk en de gemeen teraad. Het werd dus een nieuw stadhuis. Eerst werd er 10.000 gulden ge leend voor de bouw van het nieu we stadhuis. Op verzoek van bode De Rave werd dit bedrag opge- hoogd met nog eens 3000 gulden. .Voor dit aanvullende bedrag bouwden de architecten De Clercq en Gratema ook nog een nieuwe veldwachterswoning, een gebouwtje dat later ten prooi viel aan de slopershamers. Ondergang In het werkje diept Struijs ook statistische gegevens op, waarin de uiteindelijk onvermijdelijke ondergang van hel zelfstandige Ambacht zich al Iaat aankondi gen. Ambacht, dat door de ge meente Vlaardingen aan alle kan ten werd ingesloten, telde in 1905 1620 inwoners en kende een op pervlakte van 1700 hectare. Elke Ambachter had in 1905 maar liefst honderd keer zo veel ruimte als een inwoner van het naburige Vlaardingen. Daar moesten de 21.000 inwoners het doen met 173 hectare. Ten tijde van de bouw van het nieuwe raadhuis was Vlaardingen volgens Matthijs al druk in de weer met de annexatie van de buurgemeente. Hij meldt, dat er tussen 1828 en 194! zeven pogin gen in deze richting zijn onderno men. Zoals bekend wist Vlaardingen de buurgemeente pas onder het regime van de Duitse bezetter in te lijven. De beslissing werd ook na de oorlog niet meer terugge draaid. waardoor het in 1905 ge bouwde raadhuis in 1946 in be slag genomen kon worden door Vlaardingse ambtenaren als Mat thijs Struijs. Voor een beheerder van 350 ar chieven is het een krappe ruimte, maar toch lijkt Struijs redelijk in genomen met het onderkomen van het gemeente-archief. „Die gelukkig is. wordt niet bespro ken," citeert de archiefmedewer ker uit de openingstoespraak van burgemeester Bordes in 1905. Zo lang er van het archief 'een goed gerucht' aangaat, kan het voor malige raadhuis volgens Struijs echter niet vaak genoeg worden genoemd. „Wij hopen dat het mo gelijk blijft om daarvoor ook m de toekomst te zorgen." Schiedam De stralen in het Bedrijvenpark Vijfsluizen, op het ■j voormalige Wilton-Fijenoordterrein, worden ver noemd naar oude Nederlandse zeehelden. Hiermee wordt voortgegaan op de al eerder met Admiraal De Ruvterstraat en Admiraal Trompstraat ingeslagen weg. Tussen de Vlaardingerdijk en de Nieuwe Wa terweg komen langs het overgebleven WF-terrein een Karei Doormamveg, Piet Heinpad, Jan Eversten- weg, Adriaen Banckerstraat en Jan van Galenstraat. De Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk zoekt en kele chauffeurs die in Schiedam-Noord maaltijden willen bezorgen. Van de vrijwilligers wordt verlangd dat ze eens in de twee weken op een vaste dag tussen de middag ongeveer twintig maaltijden aan huis be zorgen. Chauffeurs die met een eigen auto rijden, krijgen een vergoeding van 7.25. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij Sies Meuwese (4709555) van dienstencentrum de Woudhoek. Vlaardingen De bewoners van de Westwijk/Indische Buurt in Vlaardingen kunnen binnenkort goedkoop een com- postvat kopen bij de gemeente. Tegen het geredu ceerde tarief van 75 gulden zullen er 450 vaten wor den verkocht, als onderdeel van de compostvatenae- tie die bedoeld is om de afvalstroom te beperken. Voor de actie is 27.500 gulden uitgetrokken. Het project 'Bibiotheek aan huis' krijgt een subsidie van 20.000 gulden. Daarmee moeten de activiteiten worden betaald om het nieuwe project te starten. Ret geld is beschikbaar gesteld door de Stuurgroep Sociale Vernieuwing. De stuurgroep ziet graag dat één of meerdere 'banenpoolers' in het project wor den ingepast." Agenda woensdag 18 september Cursus zelfverdeding, klubhuis Zuid, 19.00 uur donderdag 19 september •Jamsessie, Podium, 22.00 uur. Opening Anti-Diskriminatie Buro Schiedam, Broersveld 142,16.00 uur. donderdag 19 september PvdA-vergadering over WAO-voorstellen, Lyn- draaier, 20.00 uur. Lunchconcert Aad Zoutendijk, Grote Kerk. 12.45 uur. donderdag 19 september Wijkwandeling b w in Componistenbuurt (start aan de van Beethovenlaan), 15.15 uurwijk Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Paul van den Bosch Schiedam - Theo Janse, da mes en heren, gaat vandaag gekleed in een hagelwit over hemd, grijze pantalon en soe pele instappers van een ge degen merk. De stropdas, slordig doch geraffineerd om de nek geknoopt, is wild en veelkleurig. Springt gelijk in het oog. Kleding kortom voor zomaar een druilerige werk dag op kantoor. Theo Janse. met een beetje fanta sie zou je hem de modekoning van Schiedam kunnen noemen. Algemeen directeur van een ke ten van winkels in exclusieve he renmode, die dit jaar op de kop af 75 jaar bestaat. Alles bij elkaar zestig filialen, driehonderdvijftig werknemers, al dan met in vaste dienst. Twee zaken in Schiedam, één op de kop van de Hoogstraat en een geheel vernieuwde zaak in winkelcentrum Hof van Spaland. Het hoofdkantoor huist in de Lange Nieuwstraat. Da's niet niks. maar al die poes pas is aan Janse (64) met besteed. Hij hoeft ook niet zo nodig in de krant en zegt dat ook gelijk bij binnenkomst. Een foto erbij? Lie ver niet. „Zullen de mensen wel weer zeggen, 'staat die Janse weer met z'n kop in de krant'. Dat wil ik niet. Dat hoefik niet." Dat hij sinds kort regelmatig op de golfbaan vertoeft, wil hij ook liever niet m de krant. Omdat de mensen dan toch wel niet zullen geloven dat het hem puur om de sport is te doen. Dat het kakki neuze, rond de golfsport hangen de sfeertje ook hem kan worden gestolen. „Ach," zou hij later zeggen, „ik heb geen kapsones, ben een ge wone oer-Schiedammer. Wil dat ook blijven. Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg, da's mijn motto. Maar er zulten altijd mensen blijven die dat niet vat ten, die je in een bepaald hokje willen stoppen. Omdat je nu een- De Schiedamse modekoning Theo Janse: 'Ach, je verkoopt ei* genlijk een droom aan mensen. Iemand met een blazer krijgt daardoor vaak meer eigenwaarde.' Foto Roe! Dijkstra maal dingen doet, die in het oog lopen. Daar hou ik niet van, daar om ben ik geen behoefte aan die heisa. Ik hoef niet meer in het middelpunt van de belangstelling te staan." Ongekend Het begin van de Janse-modedy- nastie ligt op de Hoogstraat. In 1916 kocht zijn moeder er een klein pandje. In die dagen was ze overigens nog niet eens mevrouw Janse. ..Dat noem ik nou progressief. Een ongetrouwde vrouw, die een eigen zaakje begon. Ongekend in die dagen. Later zijn ze natuurlijk keung getrouwd, laat ik dat er vooral bijzeggen. Mijn vader zat in de slagerswereld, in een gros serie in vlees, met koeien en run deren. Moeder in de lappen en stoffen. Twee werkende mensen, die daarnaast nog eens zes kinde ren moesten opvoeden. De winkel was drie-meter-vijfentwintig breed en twaalf meter lang. Daar achter woonde de familie. Pa. ma, huishoudster en zes kinderen." Het kleine winkeltje groeide uit tot een modeketen. Theo Janse was 21 jaar oud toen hij na de HBS en de militaire dienst in de zaak van zijn moeder kwam. Zijn vader was inmiddels, in 1940, overleden. Klappers „In 1953 is het eigenlijk een beet je begonnen. Toen namen wij een tweede herenkledingzaak in Schiedam over. Daama volgden Vlaardingen en Hoogvliet. Vanaf 1975 kwamen de grote klappers. Sinds dat jaar hebben we stelsel matig vele filialen opgekocht." Eén kenmerk hebben alle zestig vestigingen van de Janse BV ge meen. In de rekken hangt exclu sieve kleding. Van kwaliteitsmer ken met bovenmodale prijskaar tjes eraan. Janse weigert zich in een discus sie over té hoge prijzen te storten. Zegt dan: „Ach, je verkoopt ei genlijk een droom aan mensen. Iemand, die een blazer om de schouders doet, krijgt daar vaak meer eigenwaarde door. Je groeit als het ware een beetje in zo'n pak. Dat is geen vorm van kapso nes of zo, verre van dat. Het is ei genlijk een beetje meedoen met de rest, je houden aan bepaalde regels en voorschriften. Je kunt niet altijd maar aandoen wat je zelf leuk vindt. Niet opvallen en toch meedoen, dat is kort samen gevat mijn visie. Zo probeer ik zelf ook altijd gekleed te gaan." Diplomatie Maak dat de Schiedammers maar eens wijs. Iemand die al vieren zestig jaar in Schiedam woont en meer dan veertig jaar in de mode wereld meeloopt, moet kunnen beoordelen of de gemiddelde Schiedammer zich goed in de kle ren steekt. „Het zou beter kun nen," stelt Janse en dat antwoord is niet van enige diplomatie ge speend. „Ik zeg niet dat Schiedammers zich slecht kleden, helemaal niet. Maar dat ze zich helemaal aan de gangbare regels en voorschriften op dat punt houden, geloof ik ook niet. Maar dat is in elke grote stad, is mijn indruk. Als je Schie dam tenminste een grote stad wilt noemen." Na enig gepeins: „Laat ik het zo zeggen, als het erop aan komt, weten ze wel hoe het hoort. Of ze het geld ervoor over heb ben, is een tweede." T-shirt Maar van een stad waarin een wethouder in een oversized T- shïrt een ridderorde uitreikt kan toch eigenlijk niets worden ver wacht? Janse lacht slechts, maar krult een veelzeggende grijns om de mond. „Zoiets zal je mij niet horen zeggen." Weer die diploma tie. Het zijn nu eenmaal ook zijn klanten. Theo Janse houdt zich nog altijd graag bezig met het modische as pect van de BV, al heeft hij daar voor specialisten rondlopen. Als algemeen directeur mag hij zich nu eenmaal overal mee bemoei en. Zijn dochter Joke coördineert de inkoop, zoon Peter houdt zich bezig met de interne organisatie en de automatisering. Beiden be gonnen ooit een academische op leiding, maar voelden zich toch meer met het familiebedrijf be trokken. Pensioen Voor de directeur zelf bestaat er niet zoiets als de VUT of het pen sioen. De datum van zijn vertrek maakt hij zelf wel uit. „Ik zet er een punt achter als ik het niet meer leuk vind," zegt hij. „Daar wil ik niet op vooruit lopen. Ik zou het nog altijd niet willen missen. Al heb je, hoe ouder je wordt, toch meer behoefte aan vrije tijd. Ik hoor weieens mensen zeggen: 'ik heb nog negen jaar te gaan'. Die zijn dan 51 en zitten negen jaar voor de VUT. Als je dat zegt, doe je het toch niet goed. Je zal het mij in elk geval nooit horen zeg gen." Hoek van Holland - Een betere bewaking van huisjeskamp en camping gaat de kampeerders in Hoek van Holland geld kosten. Recreatie Rotterdam, de beheer der van de gemeentelijke terrei nen heeft uitgerekend dat het in schakelen van een particulier be wakingsbedrijf rond de 125 gul den per persoon gaat kosten. Daarbij wordt uitgegaan van be waking gedurende dertien weken in het voorseizoen, vijf dagen met één persoon en in de weekeinden met twee personen gedurende twaalf uur per etmaal. In het hoogseizoen (juli en augustus) zouden er de hele week door drie bewakers nodig zijn. In totaal komt men dan op 3420 uren bewa king tegen een uurloon van 36 gulden. Unit-manager Jaap Piena consta teert dat op en rond het recrea tieoord aanwezige groepen jonge lui een eigen 'macho'-sfeer kwe ken. Dit uit zich door rondjes te draaien met bromfietsen, luide gesprekken en het dragen van zo groot mogelijke radio's. Volgens Piena is de overlast voor een groot deel toe te schrijven aan verveling. De trap bij het Stuif- kenszand (de toegang naar het strand) en de Terp bij de Jeugd- haven zijn de voornaamste plek ken waar de jeugd samenschoolt. Piena heeft overigens de indruk dat er wel rekening wordt gehou den met de andere bewoners. De problemen rond de Jeugdhaven zijn volgens hem terug te voeren naar een periode, waarin 'op on deskundige manier met een groep jongeren werd omgegaan'. De dienst Recreatie Rotterdam onderkent de problemen met (brom)fietsers; daartegen zullen maatregelen worden genomen. De unit-manager concludeert dat vele bewoners zich onveilig voe len en dat het wenselijk is de con trole uit te breiden. Hij wijst er echter op dat daarmee zeker niet alle ongerief wordt weggenomen. Rotterdam - De 39-jarige Maas- sluizer die op 22 juni een vriend met messteken van het leven trachtte te beroven, moet voorlo pig nog een maand in voorlopige hechtenis blijven. Dat besliste rechtbankpresident mr. P. Smidt van Gelder gisteren op aandrin gen van officier van Justitie mr. J.P. Wittop Koning. Ondanks het verzoek van advo caat mr. J.M. Vugt de voorlopige hechtenis van zijn cliënt op te heffen of te schorsen, hield de president voet bij stuk. De ver dachte zal in ieder geval tot 25 ok tober - de dag van het vonnis - in het Huis van Bewaring moeten blijven. Voor die tyd dient rap portvan het psychologisch onder zoek te zijn afgerond, zodat de rechter zich een duidelijk beeld kan vormen over de psychische toestand van de verdachte. 1 „Deze man hult zich voortdurend in nevelenzo wees de officier op tegenstrijdige verklaringen van I verdachte. De man, al enige tijd worstelend met drank- en relatie- problemen, wist zich aanvanke- j lijk met te herinneren waarom hij i was overgegaan tot zijn geweld- I dadige handeling. Het slachtoffer en de vriendin van verdachte, om I wie alles was begonnen, hielden I er beiden een afwijkende lezing j op na. i „Hoe je nel ook wendt of keert," reageerde mr. Wittop Koning, „hij heeft de man gestoken met de bedoeling hem van het leven te beroven. Een ernstig delict on der sterk geëmotioneerde om standigheden. Dankzij een spoe doperatie heeft het slachtoffer het net gehaald, maar voor het zelfde geld was hij dood geweest." Relatieproblemen lagen ten grondslag aan de daad van de Maassluizen De verdachte haalde op de bewuste avond zijn vrien din op bij een kennis, maar ze weigerde met hem mee naar huis te gaan. Kwaad verliet de man de woning en belde vanuit zijn eigen huis verschillende malen naar zijn vriendin om haar te overre den. Toen ze daar niet op reageerde keerde hij, lichtelijk onder in vloed van alcohol en pillen en ge wapend met een groot keuken mes, terug naar de woning van de kennis. Zijn vriendin weigerde wederom mee te gaan, waarop er tussen de twee mannen een hefti ge woordenwisseling ontstond. De verdachte trok vervolgens het mes en stak op zijn opponent in. „Dat mes had ik uit voorzorg meegenomen." sprak, de nauwe lijks geemotioneerde Maasslui zen „Ik verwachtte namelijk pro blemen." En zichzelf later tegen sprekend: „Ik kan me alleen maar herinneren dat ik tegenover mijn kennis stond terwijl hij in el kaar zakte. Ik had het mes in mijn hand dus zal ik wel gestoken heb ben". De officier achtte dat feit bewezen en eiste vijftien maanden gevan genisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Hij hield het op een voorlopige strafeis, want net als de president wil hij nog het psychiatrisch rapport inzien. vAa/ 010-4343913 s'/"aaf 46 vlaa<d Ook dit jaar heeft Leen de Jager Tweewielers weer diverse interessante aanbiedingen in dames- en herenfietsen ATB's en Mountainbikes. Inruil en financiering uiteraard mogelijk. Ook uw adres voor een goede gebruikte fiets. Niet het eigentijdse concept, de afwij kende vorm, of de uitdagende lijn van de Suzuki Vitara trekken de meeste aandacht, maar u als bestuurder van al die luxe en comfort En dan hebben wij het nog niet eens over z'n krachtige 4-wheel drive, z'n unieke klimvermogen en indrukwekkende teneinprestaties. Pakket We noemen hier de centrale deur vergrendeling. Praktische stuurbekrachtiging. Elektrisch bedienbare zijruiten vóór.En elek trisch te verstellen buitenspiegels die ook simpel kunnen worden ingeklapt Verder zitten alle belangrijke bedieningshandles binnen handbereik. Een zeer overzichtelijk De Suzuki Vitara voelt zich op onbe gaanbaar gebied nèt zo thuis als op de snel weg, dankzij het revolutionaire McPherson- veersysteem. Heel opvallend is trouwens ook z'n zuinige 4 cifindermotor en elektro nisch gestuurd brandstofinspuitsysteem (model Metal Top en Cabrio). Waardoor u beschikt over 'n vermogen van maar liefst dashboard met gemakkelijk afleesbare instrumenten en controlelampjes vergroot daarbij de overzichtelijkheid Tel daarbij op de vele uitvoeringen waarin de Suzuki Vitara verkrijgbaar is (Metal Top en Cabrio met geel kenteken, Commercial en Van JLXmet grijs kenteken) en u gaat opvallend snel even langs de dichtstbijzijnde Suzuki-dealer. Een andere opvallende Suzuki, De Swift GTi 16 kleppen 59 kW (80 pk). Bovendien zijn genoemde modellen voorzien van een geregelde 3-weg katalysator, zodat uw Vitara voldoet aan de strengste milieu-eisen. Het interieur is r*\ uitermate opvallend sportief èn 9A luxe door het standaard Comfort •FHJJS IS E*Cl SFlFIERINGSllQSir, IllCL BI* 0PGS»,S l{MEkE*i AFCEBfElDDE VTAM WÏ'Al IOC JU Uff S'JZUKI DEAIES tUh KN GUNSIICï HVANCÜHINC SECtlfN

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2