Waterweg 13 Straat ontkomt aan ramp verkoper/ster m Bouw koopwoningen aan de Vaart vertraagd Anti Discriminatie Buro is geen feestje waard Scheefgezakte bouwkraan dreigt huizen te verpletteren Armand komt naar Kethel Hongaarse meisjes te gast Fraude met leningen Zeeschildpadden van Blijdorp naar tropen Celstraf en TBS na moordaanslag Bodemonderzoek in Kralingen vertraagd Provincie: TGV over bestaande lijnen Aggregaat gestolen Man betrapt met spiegels Sporten gestaakt in Margriethal Overval bij PTT mislukt Fietsendieven opgepakt Kruising afgesloten Gemeentewerken wil nieuw viaduct over Poldervaart een jonge, aktieve doe-het-zelf bouwmarkt is op zoek naar een - ervaring is een pré - leeftijd v.a. 18 jaar - opleiding LDS/MDS-niveau Sollicitatie na telefonische afspraak met dhr. van Winssen. Produktiestraat 6-8, 3133 ES Vlaardingen tel. 010-4352900. Rotterdams Dagblad "Vrijdag 20 september 1991 Rotterdam Het bureau Fraude en Milieu van de Rotterdamse politie heeft drie mensen aangehou den in verband met fraude met persoonlijke lenin gen. Een 25-jarige Hagenaar, eigenaar van een be middelingsbureau, zou onder meer op basis van val se papieren voor ongeveer 750.000 gulden persoonlij ke leningen hebben afgesloten. De man was een 'goede bekende' van de directeur van een bankfili aal, een 52-jarige Schiedammer, die ook door de poli tie is gehoord. De interne accountantsdienst van de bank startte 'een onderzoek, nadat bleek dat de leningen niet wer den afgelost en waren afgesloten op naam van niet- rekeninghouders. Naast de filiaal-directeur en de be- middelaar werd tevens een 31-jarige Rotterdamse boekhouder aan de tand gevoeld. Rotterdam Twee grote zeeschildpadden verruilen dit weekeinde hun aquarium in diergaarde Blijdorp voor de beperkte vrijheid van een zeewaterbassin bij het tropisch eiland Bonaire. Het zijn de twee zoge naamde Valse karetschildpadden' Toon en Herman, die letterlijk uit hun bak zijn gegroeid, De dieren gaan naar deTurtle Club, die op Bonaire probeert zo veel mogelijk zeeschildpadden te redden. Als ze zich in het zeebassin goed weten te redden, is er kans dat ze later in open zee worden losgelaten. Hoe oud beide schildpadden uit Blijdorp zijn is niet bekend. Blijdorp kreeg de dieren in 1978 van hetzee aquarium in Scheveningen dat toen zijn deuren sloot. Daar leefden ze al minstens 25 jaar, zodat ze nu al zeker veertig jaar oud zijn. Toon en Herman we gen rond honderd kilogram per stuk en het trans port zal een heel karwei worden. Beide schildpadden worden door de KLM gratis naar Bonaire gevlogen. Dordrecht - Een twintigjarige Rotterdammer is gis teren door de Dordtse rechtbank wegens poging tot moord veroordeeld tot drie jaar cel. De Rotterdam stak op 12 mei met een mes een radiotechnicus in diens Dordtse woning twaalf maal in het lichaam. De technicus raakte zwaar gewond. De rechtbank is niet overtuigd van het motief - jarenlang seksueel mis bruik - zoals dat door de dader en zijn advocaat ter verdeding werd aangevoerd. Omdat de jongeman nog steeds met wraakgevoelens rondloopt, vindt de rechtbank bovendien dat de man psychiatrisch be handeld moet worden. Hij is daarom ter beschikking van de regering gesteld. Rotterdam - Het onderzoek naar de bodemvervui ling op het terrein van de voormalige gasfabriek in Kraiingen gaat ruim twee maanden langer duren. De verwachting van het Projecktbureau Bodemsane ring Gasfabriekterrein Kralingen is dat de uitslag pas in januari bekend wordt. Oorspronkelijk zou dat eind oktober/begin november zijn. Het werk is tijdens de vakantieperiode gewoon door gegaan. Er moesten echter meer boringen worden verricht dan gepland en ook moest er dieper worden geboord. Het onderzoek is verder nog eens bemoei lijkt door een dikkere puinlaag. In de Vlinderbuurt boeft nu alleen nog het diepere grondwater worden onderzocht. In het noordelijke deel van het gasfa- briékterrein zijn al boorgaten uitgezet. Ook met an- d ere voorbereidingen is hier al begonnen. Het funderingsonderzoek van de woningen in de Li- bellenstraat, de Meikeverstraat, de Hommelstraat en de Krekelstraat is afgerond. Volgens Gemeent- werken moeten er nog wel wat aanvullende onder zoeken worden verricht. De gegevens uit deze on derzoeken worden ook gebruikt bij het opstellen van een saneringsplan. Wat betreft het zoeken naar bommen is de Explosie ven Opruimings Dienst alleen nog aan het werk aan de Eikenpage. Het karwei moest tijdelijk worden stilgelegd, omdat er nogal wat last was van stank. Al enige we ken wordt er bodem- verricht in de omge ving van het voormalige gasfabriek- terrein in Kralingen. Er Is meer onderzoek nodig, blijk Archieffoto Den Haag - De 'flitstrein' kan ook wat Provinciale Staten van Zuid-Holland betreft straks ten noorden van Rotterdam over de bestaande spoorlijnen rijden. Alleen Groen Links hamerde gisteren tijdens de Sta tenvergadering op de mogelijkheid om een extra tra cé te reserveren voor het geval minister Maij-Weg- gen later met andere plannen komt. Door ook een ander tracé vrij te houden ten westen van Zoeter- meer zou de provincie invloed kunnen houden op de besluitvorming, opperde Groen links-woordvoerder Meijer. Die andere route zou bovendien het zoge noemde 'groene hart' kunnen sparen. Zijn betoog vond geen weerklank bij de andere frac ties, die zich schaarden achter het voorstel van GS. Ten zuiden van Rotterdam mag de 'flitstrein' van bet provinciaal bestuur langs de A29 dwars door de Hoe'ksche Waard gaan. rijden. Door Ben van Haren Vlaardingen - De verkoop van de woningen langs de Vlaardingse Vaart loopt dan wel naar wens vol gens de projectontwikkelaars, met de werkelijke bouw wil het echter nog niet vlotten. De eerste paal voor het eerste project, het zogenaamde Paauwe-oog met 76 woningen, gaat voorlopig nog niet de grond in. De kopers hebben van ontwikke laar Eurowoningen bericht gekre gen dat ze met een vertraging van minstens drie maanden rekening moeten houden. Verder uitstel wordt ook niet uitgesloten. Oor zaak is een bezwaarschrift dat het Comité Behoud Groene Long heeft ingediend tegen de bouw plannen. Een woordvoerder van de ge meente bevestigt de ontvangst van het bezwaarschrift. Project coördinator Theo van Olst zegt: ..Er is een groep mensen, die wil dat de strook langs de Vaart meer groen blijft. Zij heeft op onze pu- blikatie van het bouwplan met dit bezwaarschrift gereageerd. Met de provincie is inmiddels over het bestemmingsplan voor dit gehele deel van Holy-Noord het wettelijk overleg gaande en wij verwachten dat ze hier binnenkort mee in stemt. Als dat is gebeurd, komt pas artikel 19 aan de orde, waar aan onze publicatie ten grondslag lag. Die is bedoeld om te vermij den dat je voor het van de grond brengen van bouwplannen moet wachten op de lange procedure voor het grote bestemmings plan." Van Olst wil zich niet uitlaten over de mogelijke duur van de vertraging. ,.Dat is vooruit lopen op beslissingen, die nog genomen moeten worden. Er zijn wettelijke beroepstermijnen bij alle proce dures, die we moeten doorlopen." Hij weet wel, dat eventuele ver traging geen financiële risico's voor de gemeente inhoudt. „De project-ontwikkelaars zijn pre cies op de hoogte van de procedu res, die we moeten doorlopen en weten hoelang ze kunnen duren." De projectontwikkelaars gaan er van uit dat uiterlijk begin vol gend jaar toch kan worden begon nen met de bouw. Ze zijn zeer te vreden over de belangstelling van kopers. Eurowoningen bouwt het leeuwe- deel van de 510 geplande wonin gen. Voor de 76 in en rond een vij ver in de hoek van Holyweg en Vlaardingse Vaart gebouwde hui zen hebben inmiddels 59 kopers getekend. Aardig gevorderd is ook al de verkoop van zestien zo genaamde duo-villa's, die hier naast in de richting van de stad langs de Vaart komen en volgens een woordvoerder van Eurowo ningen stonden de'e week men sen om zeven uur op de stoep toen de verkoop van 31 aan de Al- bert Schweitzerlaan te bouwen vi dewoningen begon. Peter Stok heeft al 25 van de 38 appartementen verkocht, die in twee gebouwen bij de duo-villa's langs de Vaart verrijzen en heeft nog slechts een van de achttien naast wooncentrum Hoylede te bouwen twee-onder-een-kapwo- ningen niet verkocht. Door Peter de Lange Schiedam - De Den Bommeisestraat in Schiedam-Zuid is gis teren ontkomen een aan ramp. Een scheefgezakte, 20 meter hoge bouwkraan dreigde om te vallen en een deel van de straat te verpletteren. Bergers van een Rotterdams bedrijf hadden uren nodig om het vele tonnen wegende gevaarte weer recht te zetten. De gevaarlijke situatie ontstond rond tien uur 's morgens, toen de kraan bij herstelwerk aan een rupsband in het zand wegzakte. Omdat de kraan slechts op enkele 'meters afstand stond van de hui zen, besloot de brandweer het ze kere voor het onzekere te nemen en twaalf gezinnen te evacueren. Een halve dag verkeerde de buurt in angstige spanning of het blauw geverfde obstakel, dat als een zwaard van Damocles boven de straat hing, alsnog uit balans zou raken. „Goed dat er geen wind staat. Als het een beetje had gewaaid, was- ie al gegaan," meende brand weerman H. van Doom, leider van de operatie. Om trillingen te voorkomen, werden de RET-bus- sen en het vrachtverkeer omge leid. De kraan stond in zulk wankel evenwicht, dat brandmeester Van Doorn weigerde een man naar bo ven te sturen om in de top een staalkabel te bevestigen. Vastge maakt aan het karkas van de na bijgelegen nieuwbouwwoningen aan de Nieuwe Maasstraat, had die kabel wellicht de kraan in be dwang kunnen houden. „Maar ik begin er niet aan," zei de bezorgde Van Doorn. „Het risico is mij te groot. Ik heb liever scha de aan die huizen, dan dat ik het leven van een van m'n manschap pen ik de waagschaal stel Het karwei werd uiteindelijk ge klaard door een Rotterdams kraanwagenbedrijf, dat twee voertuigen en een ploeg deskun digen inzette. Met behulp van een eenvoudige krik werden eerst ui terst behoudzaam de contrage wichten van het overhellende ge vaarte verwijderd. Daarna kon de kraan worden rechtgezet. Dubbeltje Dat gebeurde pas in de loop van de middag. Toen omstreeks kwart voor drie het gevaar was ge weken slaakte brandmeester Van Doom een zucht van verlichting. „Het was een dubbeltje op z'n kant." De tijdelijk dakloze bewoners sloegen de werkzaamheden aan vankelijk met grote belangstel ling gade. Lakonieke opmerkin gen waren niet van de lucht. „Blij als hij omvalt. Worden onze hui zen eindelijk gerenoveerd." Naarmate de tijd verstreek, groei de het ongeduld en daarmee het ongenoegen. „Laat ze dat kolere- ding nou *s rechttrekken, dan kan ik naar binnen. Ik moet al m'n huiswerk voor de kledingcursus nog doen." klaagde een vrouw. Kritiek op de brandweer was er hier en daar ook. Brandweerlie den hadden bij de evacuatie van de bewoners ook enkele poezen Angstig wachten de bewoners af of de kraan op hun woningen zal vallen. Foto's Roel Dijk stra uit de huizen gehaald, maar ande re huisdieren achtergelaten. Een vurig pleidooi van een vrouw voor haar konijnen werd genegeerd. Een andere vrouw werd tot drie keer toe uit haar woning gehaald, omdat ze ongerust was over haar 'pietje'. Een politie-a^ent begreep uit haar woorden dat er een echt genoot in de woning was achter gebleven. 'Pietje' bleek echter een vogeltje. Tevreden waren de bewoners wel met de opvang die voor hen was geregeld in Clubhuis Zuid aan de Dwarsstraat. Daar stonden koffie en een lunch voor hen klaar. Toch werd het er niet echt druk. De meeste evacué's bleven in de buurt van hun huis, sommige uit vrees dat hun eigendommen zou den worden geroofd, anderen uit pure nieuwsgierigheid. „Die broodjes kunnen me gestolen worden. Broodjes zie ik elke dag. Zo'n scheve kraan maak je maar één keer mee." Vlaardingen - Uit een container die stond aan de Abcoudehoeve;'5 Vlaardingen, zijn een aggregat en alumimumdakstrippen geste» len. De vermissing werd gistere, bij de politie aangegeven. Vlaardingen - De politie he?* gistermiddag rond half vier eèri 36-jarige Rotterdammer aang?! houden voor winkeldiefstal. Eer agent zag de hem bekende ma.ï lopen op het stationsplein hij de Parallelweg met twee spiegels on- der de arm. Die bleken te zijn ge stolen uit een meubelzaak aan de Westhavenkade. De waarde van de spiegels is 340 gulden. Schiedam - Sporters m de Mar griethal te Schiedam hebben gis teravond hun activiteiten moeten staken omdat er rook kwam u:: het plafond. De brandweer werd erbij gehaald en die constateerde dat er wat vuur bij een stopcon tact was geweest. Dat stopcontact werd daarop verwijderd. De sporters zijn huiswaarts ge gaan. Schiedam - Onbekenden hebben gistermorgen geprobeerd eer overval uit te voeren op het pos'/ kantoor aan liet Bachplein ir' Schiedam. Twee mannen rede: tegen twaalf uur met een autr naar de zijkant van het postagen! schap en probeerden met een breekijzer een raam te foreerer Toen dat niet direct lukte gingen ze er weer vandoor. Het tweetal is spoorloos. Schiedam - Met gemengde ge voelens heeft wethouder Bart de Leede gistermiddag het nieuwe Anti Discriminatie Buro (ADB) aan het Broersveld geopend. „Het woord anti staat al in de naam van de instelling. Maar ik denk dat deze instelling een noodzakelijk gegeven is in Schiedam." Was de officiële opening De Lee de geen feestje waard, de wethou der van Groen Links is wel blij dat de gemeenteraad de oprich ting van het Anti Discriminatie Buro mogelijk heeft gemaakt. „Dit betekent een erkenning van liet probleem van de discrimina tie in Schiedam." Ook in het verleden trachtte de gemeente middels het instellen van een Meldpunt Discriminatie aandacht te besteden aan het pro bleem. Meer dan een telefoonlijn was dil echter niet. Omdat het project was ondergebracht bij het door personeelsgebrek geplaagde maatschappelijk werk, kwam het project niet van de grond. „Het is voor het ADB nu zaak om meer te zijn dan alleen een meld punt." vertelde De Leede in zijn openingsspeech. „Er moet een bredere opzet komen." „Discriminatie moet actief wor dtin opgespeurd," vulde een me dewerkster van de Stichting Maatschappelijk Werk aan. „Er moet worden gelet op directe en indirecte discriminatie. Bij het laatste kun je denken aan op het oog neutrale overheidsmaatrege len, die toch een nadelig effect hebben op minderheden." Volgens medewerker Gé Grub- ben van het Anti Discriminatie Buro zijn in feite alle Schiedam mers verantwoordelijk voor het succes van het nieuwe bureau. „Er wordt veel over dit onderwerp gesproken, maar maken wij zelf geen onderscheid? Zelfcontrole op het gebied van discriminatie vindt lang niet altijd plaats." Niets menselijks blijkt ook Grub- ben vreemd te zijn. Verleden week sloeg hij een interview met deze krant af omdat hij reeds af spraken had gemaakt met een an der medium. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteren zes verdachten aangedachten voor de diefstal van een fiets bij het Sportfond- senbad aan de Burgemeester Knappertlaan. Twee van die Rot terdamse jongens bekenden de diefstal en hebben een proces verbaal gehad. Alle verdachte: waren 17 of 18 jaar oud. Vlaardingen - De kruising Zwi luwenlaan-Zwanensingel Vlaardingen is maandag voor alls verkeer afgesloten. Dat gebeur in verband met werk aan de weg Het verkeer wordt omgeleid vis de Tureluurstraai en de Sperwer laan. De busbaan blijft open. De spoorwegovergang Maassim- sedijk-Marathonweg is maandag ook voor alle verkeer afgesloten Dat blijft zo, evenals bij bovenge noemde kruising, gedurende twee weken het geval. Schiedam - De Kippenbrug over de Poldervaart krijgt een eigentijds broertje. Op de tekentafels van de Dienst Gemeentewerken worden op dit moment de contouren zichtbaar van een viaduct, dat op steenworp afstand van het karakteristieke voetgan gersbruggetje is geprojecteerd. De lokatie van het viaduct vormt het meest opvillen de onderdeel van de Structuurschets Noord, die op korte termijn in het college wordt besproken. De oe ververbinding vormt een onderdeel van de route, die de 's Gravenlandsepolder moet aansluiten op de nieuwbouwwijk Spaland. Naast autoverkeer gaat het viaduct ook plaats bie den aan een trambaan. Het huidige eindpunt van tramlijn 1 wil de gemeente vanuit Spaland verleg gen naar de lokatie van het toekomstige NS-station Schiedam/Kethel, De aanleg van deze treinhalte is opgenomen in het investeringsprogramma van de Nederlandse Spoorwegen. Na de behandeling in het college gaat Gemeentewer ken de omwonenden over de plannen inlichten.. Reeds op voorhand bestaat er bij verschillende be- woners van de Joppelaan en het langs de Polder vaart gelegen buurtschap Het Windas huiver over de plannen. De weg doorklieft de groene oase, die zich met name in het weekeinde op een grote populariteit bij recreanten mag verheugen. De gemeentelijke plannen hebben ingrijpende ge volgen voor de resterende boeren in het gebied. De Kethelse agrariër Jan van de Vlugt schat dat hij in to taal 3,5 hectare van zijn groene weiden zal moeten inleveren. Bijkomend nadeel is. dat hij in de toe komst vermoedelijk met zijn koeien over de drukke verbindingsweg moet steken. De 30-jarige Van der Vlugt hoopt dat hij elders in Midden-Delfland nieuwe grond voor zijn dertig koei en kan vinden. Een andere Kethelaar raakt zijn do mein vermoedelijk geheel kwijt. Het landje van hob by-boer C.J. van Dongen langs de spoorbaan ligt pre cies op het tracé van de nieuwe weg. Schiedam - Armand, blommen- kind, einzelganger en erkend propagandist van eannabispro- dukten, voelt zich niet te min om morgenavond vanuit zijn woonplaats Eindhoven naar Ke thel af te reizen. In buurthuis 't Schooltje aan de Perenlaan geeft Neerlands meest omstre den protestzanger morgen avond vanaf negen uur een solo optreden. Tien jaar geleden werd Armand nog gezien als een door te tijd ingehaalde hippie, maar nu tie ners The Doors, de psychedeli sche overhemden en de Levi's spijkerbroek hebben heront dekt mag ook de Brabantse zan ger zich weer op een toenemen de belangstelling verheugen. In zijn inmiddels zilveren car rière als artiest bracht Armand zeventien lp's en dertig singles uil. Toch lijkt reeds bij voorbaat vast te staan dat de leden van de organiserende vereniging Back To Music en de andere bezoe kers morgenavond om dat ene liedje zullen schreeuwen. 'Ben ik te min,' voor velen nog immer een mooi relikwie uit de roerige jaren zestig. Vlaardingen - Het dameskoor Viva Melodia krijgt eind deze maand bezoek uit Oost-Europa. Een Hongaars meisjeskoor zal sa men met de Vlaardingse dames en het kinderkoor Jong Vlaardin gen op zaterdag 28 september een concert geven in het kerkcen trum in Holy. Op woensdagmiddag 25 septem ber krijgt het buitenlandse gezel schap een ontvangst op het stad huis. Op donderdag geven ze een lunchconcert in het Provincie huis in Den Haag waarhij com missaris van de koningin Schelto Patijn en de Hongaarse ambassa deuraanwezig zijn. Viva Melodia is met het school- koor uit Kisvarda in contact geko men via het mannenkoor Orp heus in Vlaardingen. Kodaly Zol- tan Altalanos Iskola bestaat uit veertig meisjes in de leeftijd van elf tot veertien jaar. Ze logeren bij de leden van Viva Melodia. Voor hel concert, dat op 28 sep tember om 20.00 uur begint in Kerkcentrum Hoiy aan de Reiger laan, zijn toegangskaarten a 6,50 guldpn verkrijgbaar bij de VVV. bij koorleden en aan de zaal. Ingezonden mededeling Ken Je Formido Bouwmarkt, vergeet je de..eH..eh..rest'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1