15 'Men leert hier niet mooi Educatiei centrum met krul letjes schrijven' PvdA-Schiedam geeft Kok geen 'blanco cheque' Oud Ambacht nX helpt ouderen op weg met de Nederlandse taal r Mikaal houdt open huis Vlaardingers exposeren Sterkste man in Vlietzicht Schiedam Viaardingen Maassluis Wfi Kilometers lang lint naar plassengebied Vorstelijke comfortabele fauteuil Markt 57 Viaardingen - 434 36 85 Werkgroep: 'Dat zwembad komt er!' I Rotterdams Dagblad I Vrijdag 20 september 1991 Straatfeesten zijn helemaal in. Winkeliersverenigingen, maar zij niet alleen, laten geen kans voor bij gaan om met muziek, terrasjes, eetkramen en een georganiseer de particuliere handel m afgedankte waar levendigheid op pleinen en straten te brengen. Hele volksstammen hebben er al een vaste ge woonte van gemaakt om van het voor- tot het najaar hieraan de vrije zaterdag te besteden. Zaterdag vond in Ylaardinger-Ambacht zo'n happening plaats. Het weer was ideaal en de nu van doorgaand autoverkeer verloste buurt leent zich er goed voor. Binnen honderd meter van elkaar een als ste delijk archief ingericht oud raadhuis en een ouderwets gezellig buurtwinkelcentrum met plantsoen. Daartussen over hel algemeen goed bijgehouden en herstelde parttculiere woninkjes van even voor de oorlog. En aan de rand ruimemeuwbouw. Ik ben cr heen gegaan omdat ik de aanleiding voor het feest zo bij zonder vond. Het betrof de herdenking van de opheffing van Am bacht. vijftig jaar geleden. Een aangelegenheid, die mijn ouders des tijds veel deugd deed. Immers zo kreeg ons gezin, dat uit het gebom bardeerde Rotterdam was gevlucht, weer een eigen dak boven het hoofd. Wij trokken namelijk in een van de zogenaamde noodwonin gen op de Goudsesingel. We zijn daaruit pas vertrokken toen nieuw bouw verderop in de Babberspolder gereed kwam. Ik heb dus al die vijftig jaar Oud Ambacht in de gaten kunnen houden. In 1941 vonden Ambachters hel maar niks dat 'die onooglijke huis jes' aan de rand van hun wijk verrezen. Later waren mijn vriendjes en ik woest toen tegenover ons huis op ons' voetbalveld woningen werden gebouwd. We hadden niks in te brengen. Sinds zaterdag begrijp ik waarom. In een van die huizen is namelijk Walter van Ginniken gaan wonen. Hij was toen directeur van de Stadsgehoorzaal, speelde later baas van het pontje over de Oude Ha ven en bleek zaterdag de burgemeester van Oud Ambacht te zijn. Daar konden wij natuurlijk nooit tegenop. BEN VAN HAREN Schiedam De Stichting Mikaa! die directe hulp bij gezond heidsproblemen on geestelijke probleemsituaties "geeft, houdt, morgen van 13 00 tot 17.00 uur een open dag De Slicht mg geeft le/ingen. orient erende cur sussen en workshops waarin de deelnemers kunnen werken aan zelfontwikkeling. Op de open dag in het gebouw aan de Lange Haven 89 wordt liet oefenen van vaardigheden zoals droomuitleg, genezende ademhaling, yoga en mediteren getoond Viaardingen In de stadsgalerie van de Duitse gemeente Wetziar wordt vanaf vandaag tot er. met 10 oktober het werk van zeven Ylaardingse beeldend kunstenaars ten toongesteld. De kunstuitwisseling is tot stand geko men dankzij de inbreng van Dieter Mulch, die de ex positie opent De Duitser exposeerde m januari 1990 m de Galerie Artoteek. In Wel/lar worden de werken van Wil ma Kuil i acryl- en textichverken). Peter Du mas Aquarellen), Henk Horsten. Kees Lcsuis (bei den gemengde technieken). Jan Prins (etsen). Hans Rikken (acryl op papierschilderijen) en Kees Volle mans t olieverfschilderijen) geexposeerd. Discotheek Vlietzicht vormt zondag van 13.00 tot 17.30 uur het decor voor de strijd om de titel sterkste man van West-Nederland. De vijftien deelnemende krachtpatsers gaan ontler leiding van Vlaardinger Ted van der Parre - de sterkste man van Nederland - met elkaar m de slag op de onderdelen auto's om gooien, dumbell-rek tillen, boomstam tillen, vracht wagen trekken, steeple chase en auto tillen. Agenda zaterdag 21 september Duo Cor Witjes (smartlappen i, Podium, 22.00 uur. Rommelmarkt de Riet zei Iers. Elzenstceg (hoek Westmolenstraat. 10 00 uur Dahh a-ten toonstelling, gebouw de Reling, Singel 8.10.00 uur. zondag 22 september Stormy Weather, Podium, 22.00 uur. Ruilbeurs, De 4 Molens. 13 30 uur. Koffieconcert ONT (mandolinegezclschap), foyer Passaget Ilea ter, 11.30 uur. Dahlia-tentoonstelling, gebouw de Reling, Singel 8,11.00 uur. maandag 23 september Start stop met roken-training, ambulancegebouw GGD, ïïdi guludiu idi gaiudi112, Schiedam, 10.4.*) uur. dinsdag 24 september Bingo-avond, Kluphuis Oost, Galilei straat. 20.00 uur Mevrouw Meianie Klein (toneel). Passagelheater, 20.15 uur. Inloopspreekuur D66. de Stuurhut. Faassenplein 293,1,9.30 uur •Afva l-cursus, Gahleistraat 86.19.00 uur. woensdag 25 september Smorgasburd (samba-muziek). Passagetheater (toegang gratis). 14.00 uur Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Ca rel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Viaardingen Postbus 4008 3130 KA Viaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 vrijdag 20 september Hans Visser (Flairck) en Vrienden. Stadsgehoor zaal, 20.30 uur. •Awakenings(film), Filmzaal Harmonie. 21.30 uur zaterdag 21 september •Vredesmarkt Liesveld. 12.00-16.30 uur. 8 Home Alone (film), Vredeskerk. 10.30, 14.00 en 19.00 uut. •Home Alone (film). Ichthuskerk. 13.00 uur. •Orgel(slot)concert, kerkje 't Woudt. 16.00 uur. Awakenings(film). Filmzaal Harmonie, 20.30 uur. SmogsmulIers Reuze Daad (musical voor hele ge zin), Stadsgehoorzaal. 19.30 uur. dinsdag 24 september •Vrcdesavond Oosterkerk. 19.45 uur. woensdag 25 september Kunst en vliegwerk (jeugdfilm), Stadsgehoorzaal. 14.00 uur. zaterdag 21 september •Vlooien-verzamelmarkt, Koningshof. 10-17.00 uur. Sport- en speldag Steenen Dijck. Olympia-hal. 13.00-17.00 uur. •Orgelconcert Kroonenburg, Grote Kerk, 20.15 uur. Door Sander Sonnemans Schiedam - Hoe was het ook al weer? Geloofd of gelooft? Lie- fe of lieve? Aapen op apen? Mart of markt? Het is nauwelijks voor te stellen maar toch ligt het aantal ou deren dat niet of nauwelijks kan lezen en schrijven en dus de antwoorden op bovenstaande vragen schuldig moet blijven, schrikbarend hoog. Tien procent, om precies te zijn. van de Schiedamse bevolking boven de 55 jaar, heeft moeite met le zen en schrijven en ontstijgt daarmee het landelijke gemid delde met twee procent. Het Educatief Centrum voor Vol wassen (ECV) biedt de ouderen die het nooit verder hebben ge schopt dan de lagere school of zelfs het basisonderwijs moesten ontberen, de gelegenheid het Ne derlands weer op te pakken. „Maar." moet adjunct-directrice Irene Hoebink tot haar spijt toe geven. „het is voor ons een hete kunst de mensen over de drempel te krijgen. Men schaamt zich. om dat men op de een of andere ma nier moeite heeft met lezen en schrijven. Daarom organiseren we de ko mende week een introductieweek in dienstencentrum De 4 Molens. Al is het maar om de eventueel geïnteresseerde mensen van het idee af te brengen dat ze dag in dag uit naar school moeten en in een klaslokaal les krijgen van een onderwijzer." Schrijf- en taalboekjes komen er bij de nieuwe cursussen voor 55- plussers 'leren lezen en schrijven' en 'open school' die in oktober van start gaan, niet aan te pas. Schoolbanken en strenge mees ters evenmin. De deelnemers werken groepsgewijs aan dage lijkse onderwerpen die ze zelf mogen aandragen Geschaafd In het geval van de open school wordt met de nadruk op de Ne derlandse taai gediscussieerd over uiteenlopende dagelijkse thema's die ook middels excur sies worden belicht Bij de cursus "beter leren lezen en schrijven' wordt aan de hand van het lezen van artikelen en het schrijven van verkregen informatie over het betreffende item geschaafd aan de Nederlandse taal. Zodoen de snijdt het mes aan twee kan ten. De cursisten komen meer te weten over de materie en leren gelijk lezen en schrijven. „Men leert hier niet mooi met krulletjes schrijven." zegt Hoe bink (37). „En het mes snijdt aan meerdere kanten. Want de deel nemers raken bevriend met el kaar waarmee het sociale aspect De medewer kers van De 4 Molens zij'n trots op hun activiteiten, dus ook op de taalcursus voor ouderen. Foto Roel Dijkstra ook om de hoek komt kijken. Het is bij andere cursussen al regel matig voorgekomen dat de men sen bij elkaar op visite gingen, el kaar hielpen en er zelfs aan het eind van hei seizoen uitstapjes werden gemaakt." Piet Boere. Nel Blenk en Ellen Pattenier zijn de medewerkers van het ECV die de lessen geven en alle drie zijn ze begaan met het lot van de ouderen die sociale contacten mislopen omdat ze hun taal niet machtig zijn. En alsof ze de c&rsus willen 'verkopen' som men ze beurtelings de voordelen op. „De deelnemers krijgen absoluut geen prestatiedruk opgelegd," zegt Piet Boere (36). Het is geen doorstroomcursus maar doodge woon een manier om bij te blij ven. Er worden dan ook geen rap porten uitgereikt. Ik kan net zo makkelijk in het middelbare on derwijs aan de slag, maar ik prefe reer het werken met ouderen. Je hoeft dan geen poiitie-agentje te spelen en zelf steek je er ook heel wat van op." Product Nel Blenk is een uniek voorbeeld van de vele resultaten die in de vijf jaar, dat het Educatief cen trum nu draait, zijn geboekt. De 57-jarige educatief medewerkster is een 'eigen' product. Ze volgde de Open School - een van de an dere stromingen van het ECV - en heeft nog les gehad van Pieter, die nu haar collega is. Ze beheerste de Nederlandse taal al vrij redelijk en leerde brieven schrijven en gesprekken voeren. Het invullen van 'ingewikkelde' formulieren vormt voor haar in middels geen enkel probleem meer. „Ouderen die amper een school opleiding hebben genoten," weet Nel uit eigen ervaring, „willen graag met hun schoolgaande kin deren of kleinkinderen mee kun nen praten. En als die mensen dat niet kunnen, schamen zij zich daar voor. Voor veel 55-plussers is het bovendien moeilijk zelfstan dig bepaalde zaken af te hande len. Kookboek Neem nou bij voorbeeld het aan vragen van huursubsidie. Stapels formulieren moeten er worden in gevuld. En kan jij je voorstellen dat er nog steeds mensen zijn die moeite hebben met het lezen van een recept uit een kookboek? Ge lukkig is er een tendens waar neembaar waaruit op te maken valt dat steeds meer mensen op taalgebied hun eigen boontjes willen doppen. Wat dat betreft kunnen we met het educatief cen trum nogjaren vooruit." ,JDe behoefte aan ouderen-educa tie," neemt de 32-jarige Ellen Pat tenier het woord over, „neemtals maar toe. Dat is een logische zaak. De mensen worden veel te snel oud. De kinderen gaan steeds vroeger op zichzelf wonen en sommige mensen gaan op hun 55-ste al in de vut. Mensen die ja ren keihard hebben gewerkt zijn in een bepaald hokje terecht ge komen waar ze veelal moeilijk uit kunnen komen. By mij telt het sociale oogpunt - dan ook zwaai mee. Tenslotte heb ik het idee op de wereld te staan om anderen te helpen. En met deze cursussen gaan voor oude ren hele nieuwe werelden open. Als de mensen hun taal machtig 1 zijn. hebben ze ineens veel meer zelfvertrouwen. Dan durven ze ook voor hun mening uit te ko men. Een tweezijdige ontwikke- ling dus." In groepsvorm krijgen de cursis ten de lessen voorgeschoteld en omdat iedereen er na de nodige drempelvrees met het zelfde doel - de Nederlandse taal machtig worden - aan deelneemt, wordt er niemand uitgelachen als er eens een domme fout wordt ge maakt. Het gaat er allemaal ont spannen aan toe. Ook voor de prijs hoeft men het niet te laten. Per cursusjaar be taalt men slechts zestig gulden, inclusief het les materiaal. „Men moet alleen zelf een pen meene men," lacht Piet Boere. Belangstellenden kunnen gedu rende de 'open week voor 55- plussers' die van 22 tot en met 27 september in dienstencentrum de 4 Molens aan de Nieuwe Dam- laan wordt gehouden, kennis maken met de mogelijkheden van de cursussen 'beter leren le zen en schrijven' en 'open school voor 55-plussers'. Maassluis - Onder meer het plas sengebied ten westen van Maas sluis wordt zaterdag via eer. lint verbonden met andere natuurge bieden in Zuid-Holland. De stich ting Het Zuidhollands Landschap zal op die dag op zes plaatsen in de provincie Zuid-Holland in to taal 25 kilometer lint door het landschap leggen. Aan alle zes linten is symbolisch een dier ge koppeld. dat dit lint benut om van het ene natuurgebied naar het an dere te trekken. De lintenactie heeft plaats in het kader van de Week van het Land schap. die tot en met 29 septem ber duurt. Dit jaar is het thema Linten in het landschap'. Linten /yn 'verbindingswegen' voor planten en dieren, zoals rivieren, dijken, heggen en boomsingels. In de regio Westland-IJsselmon- de legt het Zuidhollands Land schap een zes kilometer lang lint vanuit het informatiecentrum d'Oude Koestal in het Staeldum- se Bos bij 's-Gravenzande naar het plassengebied bij Maassluis. Het dier dat hel Zuidhollands Landschap symbolisch aan dit lint verbindt, is de vleermuis. De vleermuizenpopulatie in het Staelduinse Bos is uniek voor West-Nederland. Vleermuizen ge bruiken de via het lint aangege ven route naar de plassen bij Maassluis om hun dagelijkse por tie insekten te vangen. Omdat vleermuizen boven open weiland verdwalen, hebben zii de bootn- gordels op de route van het Stael duinse Bos naar de plassen nodig om zich te orienteren. Peter Ravensbergen. opzichter van het Zuidhollands Landschap in de regio Westland-IJsselmon- de, hoopt via de fondsenwer vingsactie 'Lappen voor linten', zeven Drentse heideschapen aan te kunnen kopen, die hij een afge rasterd stuk duinterrein in het Staelduinse Bos wil laten begra- zen. Op deze wijze hoopt hij het laatste stukje duinterrein in het Staelduinse Bos te kunnen be houden. Dit duinterrein fungeert voor veel dieren, waaronder de vleermuis, als een belangrijk lint in het landschap. Langs het lint wordt op zaterdag een fietsexcursie georganiseerd. Deelnemers aan deze excursie dienen om kwart over tien aanwe zig te zijn bij de hoofdingang van hel Staelduinse Bos aan de Oude Hooisiag. Ook wordt er op zaterdag in een bunker in het Staelduinse Bos een vlcermuisexposilie geopend. Het geld daarvoor is bijeenge bracht via een puzzelactie in re gionale dagbladen. De inrichting van de bunker is uitgevoerd door de Lions Club Maassluis die sinds begin dit jaar via zelfwerkzaam heid en met steun van een aantal sponsors de vervallen bunker hebben omgetoverd m een expo sitieruimte. Schiedam - De ledenvergadering van de PvdA in Schiedam heeft zich na bijna vier uur vergaderen uitgesproken tegen de WAO- en ziektewetplannen van het kabi net Lubbers/Kok. De twee afge vaardigden naar het buitenge woon congres van de partij zullen aandringen op een dialoog met de vakbeweging om zo snel mogelijk met voorstellen te komen voor een nieuw sociaal zekerheidsstel sel. De resolutie waarin het vei trou wen m Wim Kok en steun aan het fractiestandpunt wordt uitge sproken, kreeg deze week het p"edicaat 'blanco cheque' en is voor de afdeling net als de kabi netsplannen onaanvaardbaar. Een motie van die strekking werd gisteren met 31 tegen 23 stem men aangenomen. Ze was door de twee congresafgevaardigden Menno Siljee en Edwin Westen berg ingediend. Het Tweede Kamerlid Ella Kalfs- beek was naar de bijeenkomst van haar partijgenoten in De Rank gekomen om het fracties tandpunt en Wim Kok te verdedi gen. Ze faalde. Haar erkenning dat er een hoop fouten waren ge maakt afgelopen zomer en haar bewering dat een verschuiving van lasten naar de werkgevers no dig is voor gezondmaking van de WAO. maakten geen indruk. Daarbij betrapte niet alleen een andere genodigde. Ferdie Dobbe- laer van de Bouw- en Houtbond FNV. haar op een foute weergave van de uitkeringsregels, Ook het Eerste Kamerlid van de PvdA, de juriste Joke van de Mee corri geerde haar. Kalfsbeek kon de Schiedamse PvdA'ers niet overtuigen. Zelfs niet Wim Oomen. die haar in be scherming nam toen hij de vak bondsvertegenwoordiger korze lig demagogie verweet. „Ik heb u niet nodig om mijn martij af te kraken. De vakbeweging heeft zelf boter op haar hoofd omdat ze ook niets gedaan heeft om het aantal WAO'ers in te perken." Niemand Bij de bepaling van zijn stand punt constateerde hij echter dat niemand uit de partijtop hem de laatste dagen had kunnen over tuigen van de juistheid van de voorstellen. Oud-senator Jan Simons verweet de Kamerfractie in haar streven om te regeren onvoldoende de al lang bekende problemen geana lyseerd te hebben. Wethouder Chris Zijdeveld zei niet te begrij pen dat Kok zich zo gemakkelijk als zondebok naar voren laat schuiven door het CDA, „Lubbers heeft eerste de WD te grazen ge nomen en maakt nu de PvdA een kopje kleiner." Er was niemand, die zei te gelo ven dat door de kabinetsmaatre gelen meer mensen aan het werk zullen komen. Integendeel. „Deze bezuiniging komt bij de werkgevers terecht en die benut ten zoals voorheen dat voordeel slechts om arbeidsbesparende maatregelen te nemen. PvdA en vakbeweging moeten tot elkaar komen, een oorlog vermijden, omdat een meer op banen gericht beleid nodig is," sprak Oskar van Rijswijk, in het dagelijks leven regiobestuurder bij de AbvaKabo, Inqezonaen mededeling Met een hoge en aangena me rugleuning, die perfekte steun biedt aan het gehele lichaam, van top tot teen. De beste kv.aiite,t leer in ver schillende kleuren, instelbaar op uw lichaamsgewicht en verkrijgbaar in verschillende zithoogten. Waai eens aanen geniet von deze vorstelijke zit. DDn DQ EBB B0BQ0 axpanmnonaar Ingezonden mededeling die zei voor de eerste maal een le denvergadering te bezoeken. Pijn Harm de Block zei wel vertrou wen in Kok en Kamerfractie te willen uitspreken. „Met pijn in mijn lijf en om de partij niet iTit elkaar te laten rukken, wil ik dat doen. Maar dan, ga Jk er wel van uit, dat tegelijk hard gewerkt wordt aan bestrijding van belas tingfraude en het treffen van an dere maatregelen, die dringend nodig zijn bijvoorbeeld om de so ciale vernieuwing te doen sla- j gen." De meerderheid koos voor de mo tie van Siljee en Westenberg, die zelf stelde: „Liever terug naar 24 zetels dan er 49 behouden en je moeten schamen." Hoek van Holland - De 'Werk- groep tot behoud van een zwem bad in Hoek van Holland' laat er geen twijfel meer over bestaan: het nieuwe zwembad komt er. Na de toezeggingen die de deelge- meenteraad vorige week heeft ge daan, blijft er weliswaar nog een gat van rond de 30.000 gulden in de jaarlijkse begroting, maar de leden van de werkgroep zijn al heel creatief bezig om dat gat te vullen. Ook de Vereniging Zwembad fonds Hoek van Holland is posi tief ten aanzien van de kansen voor een zwembad. Maar het be stuur van deze vereniging blijft van oordeel dat men zich moet blijven richten op een overdekt bad dat het hele jaar door ge bruikt kan worden. „Een open bad kan hoogstens vijf maanden per jaar gebruikt wor den en dus moetje dan 's winters toch nog weer uitwijken," zegt voorzitter Joost Dijkdrenth van de Vereniging zwembadfonds.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2