9 Boeken ïenen kost in '92 geld Brandersfeesten met recorddrukte van start EHBO is zeer boos op Vlaardingen College bezuinigt verder: onder meer sporten duurder Gezinnen geëvacueerd bij brand Gratis inspectie door nutsbedrijf Kameleon heeft muurschildering Patijn opent nieuwe vleugel Zonnehuis GOM-directeur officier Zeekadetten varen op de Piet Hein Topless niet verboden Zorgen over hulp aan migranten Krachtpatsers tonen zich weer supersterk Vlaardings natuurschoon te bezichtigen in boerderij Dieseldieven ingerekend Man botst met politieauto Rijverbod van elf uur Auto brandt Twee havens verontreinigd Golf van autokraken Bedreigingen op het stadhuis Is Rotterdams Dagblad I Maandag 23 september 1991 Voor de zomervakantie werd de aanzet gegeven, vrijdag is het resultaat onthuld; de openbare basisschool De Kameleon in Schiedam heeft een muurschildering, gemaakt door de leerlin gen, samen met de Nicaraguaanse schilderes Olga Maradiaga. De schildering meet vier bij vier meter en heeft spelende kinde ren als onderwerp. Een leerling van de school en een leerling van de scholengemeenschap Spieringshoek hielpen bij het ont hullen van het kunstwerk. Foto Roel Dijkstra Vierdingen - Het Zonnehuis is van plan een groot feest te maken van het 25-jang bestaan op 4 oktober. Mr. Schetto Patijn. commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, opent die dag de nieuwe vleugel van het verpleeghuis, waar 90 bewoners zijn onderge bracht. Aansluitend houdt Chriet Titulaer een praat je over de gezondheidszorg in het jaar 2016. <3p de jubileumdag krijgt Het Zonnehuis verschei dene cadeaus aangeboden. De vermaarde weldoener Ferry Hoefnagels deelt dne tv-toestellen uit en Rota- n'Viaardingen schenkt een piano. Geschenken zui len er ook zijn van het bedrijfsleven. Het Vlaardingse verpleeghuis denkt die dag niet al leen aan zichzelf. Tijdens de festiviteiten wordt een inzamelingsactie gehouden voor het verpleeghuis Panti Usada Mulia in Djakarta. Dat heeft dringend geld nodig, want de Indonesische overheid neemt slechts 35 procent van de exploitatiekosten voor 2ijn rekening. De rest van het geld moet door giften bin nenkomen. Vlaardingen - Directeur JohanGeurts van GOM Be- dnjfsdiensten voor Gebouwen BV te Schiedam is za terdag officier in de Orde van Oranje Nasc?u gewor den. Burgemeester Reinier Scheeres reikte de ver sierselen zaterdagavond in het Rotterdamse Hulst- :ampgebouw tijdens een receptie uit. Die receptie werd gegeven in verband met het 25-ja ng bestaan van GOM. Johan Geurts, die in Vlaardin gen woont, stond ook aan de wieg van de Algemene Werkgeversvereniging Schoonmaakbedrijven. Ver der was hij onder meer lid van de commissie van be heer van de gereformeerde kerken te Vlaardingen. Schiedam - De Schiedamse zeekadetten varen za terdag 5 oktober op een schip met historie; het voor malige koninklijk jacht Piet Hein. Dat gebeurt in verband met de viering van het 40-jarig bestaan van de Stichting Zeekadetkorps Jacob van Heemskerek. £en aantal genodigden zai, na de receptie die eerder die dag in de recreatiezaal van de Hollandse Staal bouw Maatschappij wordt gegeven, de tocht maken. Er is op deze dag ook een reünie van oud-kadetten. Het jubileum wxirdt afgesloten met een barbecue. Vlaardingen - Topless recreëren in Vlaardingen wordt niet verboden. Het college van B en W is met van plan de politie te laten optreden als er vrouwen zijn die met ontbloot bovenlijf willen zonnen. De SGP/GPF/GPV-fractie had om een verbod gevraagd. Ben W vinden dat de wet nauwelijks mogelijkheden biedt om topless zonnen te verbieden. Bovendien ge ven de maatschappelijke ontwikkelingen evenmin aanleiding om iets aan de huidige situatie te veran deren. aldus het college. Vlaardingen - Het Vlaardingse Groen Links-raads lid Arnold van Kalken wil weten of het college van B en W nog van plan is de individuele hulpverlening migranten over te hevelen van de Stichting Wel zijn '90 naar het Instituut Burger Raadslieden. Hij heeft hierover schriftelijke vragen gesteld aan het college. De materie heeft op de agenda van de gemeenteraad gestaan, maar is daar vanaf gehaald. Var. Kalken wil weten of daarmee de overheveling van de baan is. Maasland - Auto's omgooien, boomstam lillen, vrachtwagen trekken, zandzakken en biervaten sjouwen en auto's tillen. Ziedaar een aantal van de heerlijk zwaar wegende ingrediënten van de gister middag in Maasland gehouden wedstrijd voor super sterke mannen. Het terrein bij discotheek Vlietzicht was het domein van een achttal krachtpatsers. Inzet was de titel Sterkste man van West-Nederland'. De mannen Raakten er voor de vele toeschouwers een aantrek- lelijke wedstrijd van, vol pure kracht, omlijst mei de J°<Hge show en amusement. atjE i™ van der Parre was ook van de partij. De boom- hjJi ianf?e en breedgeschouderde Vlaardinger was de (j J?°rëaande drie keer al de sterkste gebleken en was IJ «maal gevraagd om als hoofdscheidsrechter op te treden. de deelname van Van der Parre was het voor ?eacht powerlifters een open wedstrijd, die slechts ja de beginfase door het slechte weer werd geteis- oii* ^00r Marijz uit Vlissinger, werd dat een kfil ^Verwac'nt succes. De stoere 30-jarige Zeeuw sjouw- ffctt i en het best van allemaal. „En dat nog 8^ wel ongetraind", grijnsde hij na afloop. Vlaardingen - Het lenen van boeken in de Vlaardingse bi bliotheken gaat geld kosten. Met onder meer die maatre gel denkt het college van B en W de filialen Westwijk en Babberspolder open te hou den. Om dat te bereiken zul len deze bibliotheken ook minder lang open zijn Het is nog niet bekend welk be drag neergeteld moet gaan wor den voor het lenen van een boek. B en W doen daar in de vandaag gepresenteerde begroting voor het jaar 1992 geen uitspraak over. Wet wordt gezegd dat ook de con tributie voor de bibliotheek om hoog gaat. De in de Voorjaarsnota aangekon digde sluiting van beide biblio theek-filialen veroozaakte. sa men met andere door het college van B en W aangekondigde maat regelen. een aantal maanden ge leden grote onrust in Vlaardin gen. Er werd zelfs gedemon streerd. Bij die demonstranten liepen ook mensen uit het sportleven omdat was aangekondigd dat verenigin gen voortaan zelf voor het onder houd van de velden zouden moe ten zorgen. Dat zou leiden, zo was de vrees, tot grote contributiever hogingen. Die verhogingen lijken er toch te moeten komen want de gemeente blijft dan wel zelf voor het onder houd zorgen, maar die kosten gaan wel met 33.3 procent om hoog. Verder zal er minder aan onderhoud worden gedaan. De gemeente had bij de sportvelden een half miljoen willen bezuini gen. Dat is beperkt tot 300.000. Ook de huur van volkstuinen gaat omhoog, evenals die voor de zwembaden. Sportverenigingen ^moeten ook meer gaan betden voor het gebruik van gymnastiek- gebouwen. Schoolzwemmen wordt volgend jaar ook duurder, althans het ver voer van en naar de zwembaden. Aan de ouders zal een eigen bij drage worden gevraagd in die kosten. Verder denkt de gemeente geld binnen te halen door onder meer een verhoging van de bouwleges (500.000 gulden), de leges bij de afdeling Burgerzaken (170.000). voor reisdocumenten (60.000), hinderwetleges (140.000). de reeds aangekondigde extra ver hoging van de onroerend-goedbe- lasting (822.000). de hondenbelas ting (30.000) en de toeristenbelas ting (48.000). Geld komt er ook binnen door een aantal meevallers. Voor het werk van het Recreatieschap Midden- Delfland hoeft - eenmalig - 141.000 gulden minder te worden betaald. Daarnaast dalen de kos ten voor automatisering bij de ge meente met een ton en wordt er 350000 gulden minder gegeven aan de gemeentelijke diensten. Al dat geld en geld uit bezuinigin gen (510.000 gulden) is nodig om de gevolgen op te vangen van de bezuinigingen die het kabinet Lubbers/Kok doorvoert voor ge meenten. Verder houdt Vlaardin gen vast aan een aantal nieuwe uitgaven. Zo is er de komende jaren onder meer geld nodig voor de aanleg- /vervanging van rioleringen en persleidingen (15,5 miljoen gul den). voor een nieuw zwembad (16,4 miljoen), ophügingswerk in Holy-Noord (5,1 miljoen), bodem sanering (6 miljoen) en de recon structie van de Lepelaarsingel (2,7 miljoen). Verder wil het college subsidies geven voor de banenpools, twee dienstencentra (Babberspolder en centrum) en de kinderopvang. Aan een aantal dit voorjaar om streden bezuinigingen houdt de gemeente vast. Zo zal het jonge rencentrum Labyrinth worden af gestoten, evenals de molen Aeo lus en de Lijnbaanhal- en draaij- er. En vanuit het stadhuis zal men zich minder gaan bezighou den met sport en recreatie. Met de nu gepresenteerde begro ting zeggen B en W vast te kun nen houden aan de belangrijkste speerpunten in het plaatselijke beleid: sociale, ruimtelijke en be stuurlijke vernieuwing. Zo wordt op korte termijn daadwerkelijk gestart met de reorganisatie van het ambtelijk apparaat en zijn er banenpools gekomen. Volgens het college was voor het komende jaar aan bezuinigingen en belastingverhogingen niet te ontkomen. De huidige aanpak heeft ertoe geleid dat de begro ting voor de komende jaren ook sluitend is. Schiedam - „Ik moet er niet aan denken dat ook nog eens alle in woners van Schiedam zouden zijn gekomen, dat zou paniek worden met nog eens zo'n aantal mensen," zei Frans van Krugten, voorzitter van de Brandersfees ten. gisteravond na een geslaagd feestweekend in de Jeneverstad. De Brandersfeesten, die zaterdag van start zijn gegaan en pas vol gende week zondag worden be ëindigd, lijken dit jaar nog suc cesvoller te worden dan voor gaande jaren. Vanuit het hele land werd de VW gebeld en over stelpt met vragen over de Bran dersfeesten. Zaterdag overdag bezochten al 100.000 mensen Schiedam en 's avonds stonden er nog eens zo'n 35.000 toeschouwers op de kade- muren om de verlichte gondel vaart te aanschouwen. Zondag waren er ruw geschat zo'n 30.000 mensen op de been in Schiedam. Vooral de activiteiten rond en in de havens trokken veel mensen naar de oude binnenstad. In het zonnetje op een van de kademu-" ren konden mensen zich uren vermaken met het kijken naar de bedrijvigheid op het water. Gedurende de gehele dag trok ken de watergeuzen uit Brieile veel publiek. Zij voeren meerdere keren een toneelstuk op dat zich gedeeltelijk op het water en ge deeltelijk op de wal afspeelde. Een zeerover werd van boord ge haald en gevangen genomen. Ter wijl een aantal geuzen de rover in een kooi verder vervoerde, voer Een (verlichte) boot in een fles. Varend in de Lange Haven. Het was een van de fraaie kunstwerkjes bij de start van de Brandersfeesten. Foto Gamt de Heus/Roe! Dijkstra het Geuzenschip niet oorverdo vende kanonschoten door de Lan ge Haven. De Schiedamse scouts vielen tij dens vreemde waterspelletjes als kuiptrappen en 'op reuzepantof fels over het water lopen', tot gro te lol van de toeschouwers meer dere keren in het water. Maar het klapstuk van het eerste Brandersweekend was wel de ver lichte gondelvaart. Zo'n zestig verlichte vaartuigen gaven de Schiedamse havens zaterdaga vond een sprookjesachtige sfeer. Vele watersporters hadden hun uiterste best gedaan om er iets moois van te maken. Zo was er op een schip een levensgroot weer- huisje gebouwd en op een ander een molen met een radar in plaats van wieken. Het schip dat de meeste indruk op de jury en het publiek maakte, was 'The greatest show on earth'. Drie schepen achter elkaar vorm den het Amerikaanse'driesterren circus Troelaia'. Het varende cir cus bestond uit een piste met mu zikanten, clowns en een spreek- stalmeesier, een leeuwenkooi, een 'levend kanon', en een piste met acrobaten die in de trapeze hingen en zelfs vuur spuwden. Met deze inzending veroverde watersportvereniging De Nieuwe Waterweg voor het vijfde achter eenvolgende jaar de eerste plaats. De blauwe wimpel, die de vereni ging dit jaar zelf ter beschikking had gesteld voor het winnende schip, gaf wethouder Aad Wieg man terug aan de inventieve ver eniging. Sneeuwwitje Bij de categorie thema kreeg een schipper die om zijn boot een fles had gebouwd, de eerste prijs. Het best verlichte vaartuig was een surfplank, bemand met pluche beesten. En de aanmoedigings prijs ging naar het schip dat op de dekken het sprookje van Sneeuw witje uitbeeldde. Hoewel er dit jaar weer veel crea tiviteit in de gondelvaart is gesto ken, waren er toch nog veel boten die volstonden met wat kerstver lichting. Frans van Krugten is van mening dat er in de toekomst wat minder van dergelijke sche pen mogen deelnemen aan de va rende optocht. „Wij willen volgend jaar wat meer schepen van buiten de stad uitno digen voor deze gondel vaart. Schepen die in hun eigen stad al eerder een prijs wonnen met een optocht, kunnen hier dan, gedeel telijk in plaats van de 'boten met kerstverlichting', meevaren. De gondelvaart wordt dan nog spec taculairder en geeft de deelne mers stimulans." Vlaardingen - 'Wie maakt de mooiste natuurfoto van Vlaardin gen?' Zo luidde in juli de oproep van de VW aan alle amateurfoto grafen om mooie kiekjes in Vlaar dingen te schieten. Zaterdagmor gen was de prijsuitreiking en W. van der Male uit Vlaardingen had volgens de jury de mooiste foto gemaakt. Van der Male koos voor de Oude Haven en fotografeerde daar een spontaan groeiende bos kamille met op de achtergrond een deel van de haven. De jury. bestaande uit een wethouder, een fotojour nalist en een medewerkster van de plantsoenendienst, vond dat deze foto het best beantwoordde aan het criterium Vlaardingen en natuur. 'Deze foto laat zien dat je natuur in Vlaardingen op de meest onverwachte piekken aan kunt treffen', aldus het juryrap port. De foto is te bezichtigen op een expositie in de boerderij van het recreatieschap. Daar hangen ui teraard ook de andere ingezon den foto's en voor degenen die zich willen vergapen aan het na tuurschoon in Vlaardingen is de tentoonstelling de moeite waard. Het groen van de bomen en plan ten overheerst uiteraard en veel vuldig gekozen thema's zijn de Vlaardingse vaart, de Broekpol der en de parken. Organisator van de wedstrijd, Karin Holle- gien, is zeer tevreden over de in zendingen. „We zijn vooral verrast door het aantal inzendingen. Er zijn maar liefst honderdvijfentwintig foto's binnengekomen en de kwaliteit van de inzendingen is ook erg goed." De tentoonstelling is tot en met vrijdag 27 september te bezichti gen in de boerderij van het recre atieschap aan de Zuidbuurt 85 in Vlaardingen. De boerderij is open van 8.30 tot 17.00 uur. Schiedam - Het Openbaar Nuts bedrijf Schiedam gaat binnen kort over tot periodieke inspec ties in de bestaande woningbouw. De oudere delen van Schiedam zullen het eerst worden bezocht. Tijdens deze gratis, regelmatig terugkerende controles, die in principe eenmaal in de vijftien jaar plaatsvinden, wordt de staat van de elektrische-, gas- en wate- rinstallaties bekeken. Het nutsbedrijf verwacht dat met deze service vooral bewoners die al jaren op hetzelfde adres wonen, kunnen worden geadviseerd over het verbeteren van de veiligheid van de installaties. De periodieke controles zijn een uitvloeisel van de veranderde wet- en regel gering voor de nuts bedrijven in Nederland. De in spectiediensten worden hierdoor meer raadgever dan politieman. Zo zal het O.N.S. naast de perio dieke controles onder meer geen controle meer uitoefenen bij ver huizingen, minder inspecties uit voeren van installaties die aange legd zijn door erkende installa teurs en zullen er meer inspecties plaatsvinden op verzoek van de verbruiker. In de Nieuwe Maasstraat in Schiedam-Zuid haal de de brandweer zater dagmorgen tegen zes uur enkele gezinnen uit hun huizen. Ze werden tijdelijk ondergebracht in het Novotel. Deze veiligheidsmaatre gel was een gevolg van een brand in een reno- vatiepand even verder op in de straat. Om te voorkomen dat het vuur zou overslaan werd het brandende dak van het huis gesloopt. Enkele huizen in de buurt [Iepen rookschade op. Politie en brandweer sluiten niet uit dat de brand was aangestoken. Zondagavond werd een brandje geblust in een woning aan het J.W. van den Berghpad. Het vuur was aangestoken door de 68-jarige bewoner, die ook vernielingen aan zijn interieur had aange richt. De man werd rond elf uur 's avonds in de stad gearresteerd. Hij zou de brand onder in vloed van drank hebben gesticht. Foto Fotobureau Roe! Dijkstra Schiedam - ln de Fokkerstraat heeft de politie gisteravond twee dieseldieven gearresteerd. De mannen waren bezig de brand stof van een vrachtauto over te hevelen in hun personenwagen met dieselmotor. Vlaardingen - Een 26-jarige Schiedammer is zaterdagavond met zijn auto tegen een takelwa gen van de politie aangereden. Dat gebeurde op de Westhaven- kade in Vlaardingen. De Schie dammer bleek onder invloed van alcoholhoudende drank en heeft een proces-verbaal gekregen. Vlaardingen - Een 30-jarige Vlaardingen is zondagmiddag te gen vijf uur de macht over het stuur van zijn auto verloren. Dat gebeurde op de Van der Duijn van Maasdamlaan. De automobilist had teveel sterke drank op. want de ademanatyse gaf een promilla ge van 2,15 aan. Het gevolg was een rijverbod van elf uur. De bestuurder had bovendien geen rijbewijs, de auto bleek niet verzekerd, niet APK-gekeurd en remde amper. Vlaardingen - De brandweer heeft zaterdagmorgen rond elf uur op de Kethelweg in Vlaardin gen een auto geblust. Het voer tuig raakte in brand toen de be stuurstervooreen stoplicht stond te wachten. Vlaardingen - De rivierpolitie heeft de kapitein van een zee schip beboet voor het vervuilen van de Koningin Wilhelminaha- ven. Daarin was zaterdagmorgen 300 liter plantaardige olie terecht gekomen. De politie onderzoekt nog de ver ontreiniging van de Buitenhaven en Nieuwe Maas nabij het haven hoofd, eind vorige week. Daar werden olievlekken ontdekt. Vlaardingen - Op talloze plaatsen in Vlaardingen zijn dit weekeinde auto's opengebroken. De golf van autokraken liep van de Westha- venkade, Olivier van Noortlaan, Lissabonweg, Walnotendreef, Taanderijstraat naar de Bonn- weg. In totaal werden zeven au to's opengebroken, Tot de buit be hoorden zonnebrillen, radio-cas settespelers en andere goederen. De politie heeft dit weekeinde ook nog proces-verbaal opge maakt tegen een 24-jarige Vlaar dinger omdat hij een valse aangif te van inbraak in een vrachtauto had gedaan. De man deed de aan gifte om zelf veroorzaakte schade bij zijn baas te kunnen verant woorden. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een 56-jarige vrouw en een 41-jarige man. Dat is eind vorige week gebeurd bij het ge meentelijk bureau huisvesting in het stadhuis. Daar bedreigde het tweetal een medewerkster van het bureau en een maatschappe lijk werker om op die manier op versnelde wijze een huis te krij gen. De dag ervoor werd nog een 18-ja- rige fietser op de Vulcaanweg be dreigd door twee mannen die de tweewieler, een mountain-bike, wilden afnemen. Om die wens kracht bij te zetten gebruikten ze een stiletto. De fietser werd in zijn hand gestoken. Daarna vluchtte het tweetal, zonder fiets overigens. Vlaardingen - De EHBO-afdeling Vlaardingen is ontstemd dat zij na zes jaar nog niet weet waar ze een nieuw onderkomen krijgt. De EHBO'ers zijn momenteel ge huisvest in het voormalige wees huis. De Vlaardingse afdeling voelt zich 'sinds 1985 met de bood schap opgescheept' dat elders on derdak moet worden gezocht. Po gingen daartoe zijn tot nu toe op niets uitgelopen. 'Verschillende suggesties onzer zijds zijn terzijde geschoven', zo heeft de EHBO al in een boze brief aan de gemeenteraad ge schreven. Het enige serieuze aan bod van gemeentezijde is, vol gens ue afdeling, de ouue koeies- tal op het landgoed Hoogstad ge weest. Maar dat was. vanwege de hoge renovatiekosten, financieel onhaalbaar. Aan het onderkomen in het wees huis is a'i die jaren niets meer ge daan, waardoor er verpaupering is ontstaan. De EHBO'ers schrij ven zich te 'schamen' om een arts, docenten, cursisten en gasten in het pand te ontvangen. Het college van B en W schrijft nu terug in al die jaren met de nodi ge zorg te hebben gehandeld. „Herhuisvesting van een vereni ging als de EHBO is geen eenvou dige zaak," aldus het college, dat wijst op de zorgwekkende finan ciële positie van de gemeente. Beloofd wordt dat goed gekeken zal worden of enkele binnenkort leegkomende scholen gebruikt kunnen worden voor het EHBO- werk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1