17' Mar Maat: Kunstenaar, acrobaat en uitvinder Beter kon niet, mooier wel. Bokbierfestiva! Poppen en beren Koninklijk zilver Bridgers weer van start Spelletjesmiddag Informatiebus politie De Sokkel weer open Diamanten bruidsparen Herhaald Open Podium Oudste loodgieter gehuldigd voor halve eeuw vakmanschap en collegialiteit Sï. SB. SCHIEDAM: Vari Schiedam BV, De Nijverheidsstraat 14 (Spaanse Polder), 010-4624922. VLAARDINGEN: Vari Vlaardingen B.V., Taanderijstraat 5, 010-4356639. I Rotterdams Dagblad Donderdag 26 september 1991 'j &M. u s Schiedam Ook dit jaar vindt de Sehiedamse presentatie van jet bokbier weer in de Korenbeurs plaats. Het eve nement, dat wordt opgeluisterd door de live muziek van de groep Take Five, wordt er voor de derde maal gehouden. De organisatie is in handen van de deel nemende cafés 't Paard, 't Stappertje, het Weeshuis, de Pacha en 't Proosje en vanaf 19.30 uur kan men vele soorten bokbier proeven. Of Hans Wiegel in zijn hoedanigheid van voorzitter van het produktschap van bieren, aanwezig zal zijn, is nog niet zeker. Dat VVD-gemeenteraadsiid Gerard Verhulsdonk een van de tapinstallaties bedient, staat wel vast. Toegangskaarten, inclusief drie bokbiertjes, kun nen voor tien gulden in de deelnemende cafés en op de avond zelfbij de Korenbeurs worden verkregen. Het Novotel heeft zaterdag bijzondere gasten in huis. Die dag wordt er van 10.30 tot 16.30 uur een poppen- en berenbeurs gehouden. Er zullen honder den poppen en beren te bewonderen zijn en verder biedt de beurs alle soorten materialen om zelf een pop of beer te maken. Ook zullen alle bijkomende za ken als poppenhuizen, jurkjes, pruikjes, schoentjes en patroontjes te koop zijn en ontbreekt uiteraard de beren* en poppendokter met. De toegangsprijs voor volwassenen bedraagt 4,50 gulden, houders van de 65-pluskaart en kinderen vanaf zestien jaar komen voor twee gulden minder binnen. Kinderen tot zestien jaar mogen gratis mee. Voer beren* of poppenmakers uit de regio heeft de „organisatie nog een plaatsje vrijgehouden. Liefheb- Ibers kunnen contact opnemen met Agnes Melger, "telefoon 05788-3384. -Rotterdammer Arie Luyt is gisteren niet alleen door jijn collega's maar ook door burgemeester Scheeres -jfiink in het zonnetje gezet. In verband met het feit 'dat hij veertig jaar als bedrijfsleider werkzaam is bij Radio Modem BV, werd Luyt onderscheiden met de zilveren ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De onderscheiding werd hem door de burgemeester opgespeld. Bridgeverenigmg Schiedam-West komt m oktober weer met de kaarten op tafel. De gevorderden begin nen het seizoen met de eerste clubavond op donder dag 3 oktober in de bovenzaal van sporthal Margriet. Degenen die kennis willen maken met het kaartspel kunnen vanaf 1 oktober iedere dinsdagavond deel nemen aan de cursus voor beginners. De cursus wordt van 19.30 tot 21.30 uur gegeven in het gebouw van Regionaal Technisch College Rijnmonden en deelname kost 25 gulden. Voor aanmeldingen en meer informatie kan men bij mevrouw M. Broeren- Van Leeuwen (01899-17751) terecht. Met buurtbewoners een kaartje leggen, een potje sjoelen of scrabbelen. Of gewoon onder het genot van een kop koffie of thee met eikaar een babbeltje maken. Dat kan iedere maandagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur in buurthuis Nieuwland aan de Albar* dastraat. Voor het middagje ontspanning betaalt men één gulden, inclusief de eerste consumptie. Vlaardingen Vlaardmgers die altijd al eens bij de politie achter de schermen hebben willen kijken, krijgen zaterdag de gelegenheid. Dan staat de politie-informatiebus die door heel het land rijdt, van 10.00 tot 16.00 uur gepar keerd op het binnenterrein van winkelcentrum de Loper. In de bus worden de meldkamer, de politie opleiding, het landelijk alarmnummer en zaken als alcohol en verkeer en het milieu middels een zeven tal expositiepanelen belicht. De bus wordt bemand door de wijkagenten Jan van der Laan, Bert Heinen en voorlichter Leo Sluijter. Jeugdsocieteit De Sokkel, enkele jaren geleden een begrip voor de Vlaardingse jongeren, gaat dank zij de samenwerking met de jeugdraad van de Ichtus- kerk weer open. Zaterdag houdt men de eerste acti- vkeiienavond van de reeks zaterdagavonden die het komende seizoen voor jongeren tussen de twaalf en zestien jaar worden georganiseerd. Vanaf 20.00 uur kunnen de tieners zich uitleven met tafelvoetbal, computers, tafeltennis en andere aktiviteiten. Er kan ook een dansje worden gemaakt. Maassluis Ter ere van hun 60-jarig huwelijk is het echtpaar Van Eeden-Nieuwenhuizen gistermiddag door burge meester van Es flink in het zonnetje gezet. De burge meester bezocht het jubilerende echtpaar in ver pleeghuis Driemaashave en overhandigde namens het gemeentebestuur onder het genot van een drankje en een hapje de gebruikelijke cadeaus. Zaterdag gaat de burgemeester op visite bij het bruidspaar Van Uffelen-Groenewegen dat ook al zes tig jaar lief en leed deelt. De heer en mevrouw van Uffelen, beiden 85 jaar, krijgen in het bijzijn van hun veertien kinderen en andere familielden eveneens de toepasselijke geschenken aangeboden. Maasland Na het geslaagde experiment in het afgelopen sei zoen, organiseert de culturele vereniging Masalant ook dit jaar een open podium. Nieuw in het program ma is een koffieconcert. In totaal heeft Masalant 24 bijeenkomsten in het programma opgenomen, waar van zes in Maasland. Voor de overige onderdelen wordt gebruik gemaakt van culturele bijeenkom sten in omliggende plaatsen als Den Haag, Rotter dam, Scheveningen en Naaldwijk. Masalant opent het seizoen op 3 oktober met een thuisprogramma in gebouw Tavenu. Het duo Lebbis en Jansen brengt een cabaretprogramma, '2 keer rie- leksen voor 1 geld'. Masalant houdt de eerste don derdag van de maand weer voor een optreden in ei- s? fa. 1/ V- i-, Verder komen nog Liselore Gerritsen (donderdag 7 november). The Clarks (13 december). Purper Caba ret (6 februari) naar Maasland, waarna in maart een koffieconcert wordt gehouden. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Ca rel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Mar Maat, 64 Inmiddels, deze week werkzaam op het dak van een garage: 'Soms zijn we acrobaat.' Foto Roel Dijkstra Mar Maat, kort na de oorlog gefotografeerd op de Hoogstraat ter hoogte van de Brede Havenstraat toen hij onderweg was naar een loodgietersklus. Archieffoto Door Ben van Haren Vlaardingen - „Eén hand voor de baas en één voor je zelf." Mar Maat (64), deze week nog op het garagedak van Opel- dealer Piet van der Kooy be zig met reparatiewerk, noemt het een vast uitgangs punt voor veiligheid in het mooie vak dat hij al een halve eeuw uitoefent, In augustus 1941 begon hij als loodgie tersjongen. Gisteren kreeg hij in de Serre een receptie aangeboden voor zijn vijftig jarig vakjubileum. Compag non Wim Sas vergastte hem op die bijeenkomst. Veertien jaar was Mar toen zijn vader zei dat hij loodgie ter moest worden. Mar Maat vertelt over zijn tegenzin in het begin. „Ik wilde eigenlijk boer worden. Elk vrij moment zat ik op een boerderij in de Groeneweg, waar nu het Kolpabad staat. Maar mijn vader zag daar geen toekomst in en achteraf heb ik hem ook gelijk moeten geven. Loodgieter, dat was volgens hem het beste. Hij had natuurlijk een aanne mingsbedrijf. Daarin werkten al mijn oudere broers. Leen als tim merman en Albert als metselaar. Ik moest maar naar Jaap Sas in het Westnieuwland, die veel voor hem werkte, om het loodgieters vak te Ieren. Eerst kon ik daar niet terecht en ik begon als knecht bij fietsenmaker Kuipers aan de Kethelweg, maar toen het daar spaak liep ben ik toch bij Sas terechtgekomen. Dat was in 1941, direct na de bouwvakvakantie die toen nog vast in de eerste volle week van augustus viel." Vuil werk De noodwoningen in de Babber- spolder waren net neergezet, weet Maat nog heel goed. „Ik moest daar vaak naar toe. Ik heb er in die jaren veel vuil werk op geknapt. Zo vuil heb ik het later nooit meer meegemaakt, hoewel wij toch wel wat gewend zijn. In die oorlogstijd was er haast niks meer te koop. Dus ook geen toilet papier. Telkens waren de closet potten verstopt. Van het kranten papier dat de mensen uit nood ge bruikten of van spullen, die ze door de wc wilden spoelen om niet te laten merken dat ze het bijvoorbeeld zwart gekocht had den. Vissenkoppen ben ik er wel in tegen gekomen." Uit die tijd herinnert Mar Maat zich ook hoe hij groenteblikjes stond te verknippen. Die moesten dienst doen als noodverband voor een gebroken klomp. En hij weet nog dat hij gaten in potten en pannen dicht moest solderen. Hij verwierf zelfs de bijnaam 'uitvin der' om de inventiviteit die hij toonde bij het zoeken naar oplos singen voor schaarsteproblemen. „We konden bijvoorbeeld geen boortjes meer krijgen, terwijl we die juist nodig hadden om gaatjes te boren in de gebruiksvoorwer pen die we toendertijd van zink maakten. Teiltjes, emmers en gie ters leverde Sas toen. Toen op een zeker moment de boortjes op wa ren heb ik de staaldraden uit een oude fietsband bewerkt om voor het boren van gaatjes te gebrui ken. Dat staal was sterk genoeg om door het zachte zink te ko men. Een ander voorbeeld uit die tijd is surrogaat stopverf. We hadden een vervanger nodig voor het niet meer verkrijgbare stopverf en hebben toen zelf een mengsel ge maakt van duinzand en bitumen om closetpotten goed vast te zet ten. We maakten wel van blad- lood een nieuwe sifon. Oud maakt nieuw was toen normaal. Na de oorlog werd het allemaal anders." Dan, na een lichte aarzeling: „Ja, voor ons is het beter geworden. Vooral de komst van de auto in het bedrijf betekende een enorme vooruitgang. Vroeger ging je lo pend of met de fiets met al je ma teriaal en je gereedschap in een haverzak naar een klant toe. Ik heb wel van het Westnieuwland naar de Babberspolder gelopen met op mijn nek een closetpot en die haverzak. Tegenwoordig heb je je materiaal achter in de auto Toen stond mijn teen haaks op mijn voet. Hij was Lit de kom." Indië Maat is behalve als een gewaar deerd collega van het inmiddels sterk verjongde loodgieterskorps in Vlaardingen ook bekend als een principieel man. Hij weigerde dienst te doen toen hij in 1948 naar Indië moest en verbleef daarom drieëneenhalf jaar in een werkkamp in het Drentse Vled- der. Hij werd daar tot grote schrik van zijn moeder zo vlak na de oor log vegetariër en is dat nog steeds. Verder heeft hij voor het naturisme gekozen. Hij was ook een van de eerste leden van de NVSH. Met Joop Coenradie richtte hij eertijds de afdeling Vlaardingen van de PSP op, maar stapte daar uit toen jonge kunstenaars er het 'berekend benutten' van sociale uitkeringen gingen propageren. „Daarmee nek je andere arbei ders, zei ik toen en dat denk ik nog steeds," zegt Mar Maat, die ondermeer de Bellamy-beweging bewonderde om zijn coöperatieve gedachte. Gisteren ontving hij het eerste trotseerloodje van SAMA BV, wat hijzelf ziet „als een loodgieters coöperatie van Wim en mij". Zo'n loodje is een keurmerk van het bedrijf, dat in het verleden op kwaliteitswerken werd aange bracht door ambachtslieden. Hij kreeg dat kwaliteitsstempel om gehangen door Wim Sas op een druk bezochte receptie in de Ser re. Ook anderzins is zijn vak grondig veranderd, meent Mar. „Het is veel technischer en veel breder geworden. Vroeger was het vooral werken met lood en zink of aan rioleringen. Nu heeft iedereen warm water, een geiser, een dou che of een badkamer. Vroeger vond je dat alleen bij beter-gesi- tueerden. Wij zijn nu gas- en wa- terfitter en hebben de cv er ook bij gekregen. Bovendien zijn de materiaalkosten in verhouding tot de arbeid zoveel lager gewor den, dat we nu eerder iets vervan gen door een nieuw onderdeel. Vroeger probeerde je meer te her stellen. Ik heb er trouwens nog steeds moeite mee om iets weg te gooien." Compagnon „Ga maar eens in het magazijn kijken," werpt zijn veertien jaar jongere compagnon Wim Sas er tussen. Sinds 1972 hebben ze sa men het bedrijf SAMA. Ze heb ben elkaar leren kennen op de werkvloer bij Jaap Sas. Later, na het vroege overlijden van die oom van Wim, hebber ze elk even er gens anders gewerkt maar inmid dels gaan ze al weer bijna twintig jaar samen op karwei. „We zijn twee tegenpolen. Ik ben de per fectionist en Wim is zakelijker," zegt Mar. Wim beaamt het: „We passen pre cies bij elkaar. Ik zing niet mooi maar wel keihard en dan schreeuwt Mar maar weer eens: Hou je kop, joh. En het gaat al bij na twintig jaren uitstekend." Zo goed zelfs, dat Wim een beetje zorgelijk naar de toekomst kijkt. Want Mar krijgt volgend jaar zijn AOW. Hij is kerngezond en wil blijven werken, maar ook wat meer vrije tijd nemen. „Stoppen, daar heb ik nog geen zin in. Loodgieter ben ik een aan trekkelijk vak gaan vinden. Er is dan wel veel veranderd maar je bent toch nog een beetje kunste naar. Niet alleen bij het maken van zinkwerk zoals vangbakken, zoals we bijvoorbeeld aan de boer derij van het Natuur Educatief Centrum aan de Harreweg in Ke- thel hebben gemaakt. Ook als we op een dak aan het karweien zijn. Dan voel je je soms net een acro baat. Maar je moet altijd de veilig heid in het oog houden. Eén hand voor de baas en één voor jezelf, dus." Mar Maat, de oudste en langs wer kende loodgieter van Vlaardin gen, heeft in al zijn arbeidsjaren slechts eenmaal een ongelukje gehad. „Een paar jaar geleden slipte ik, bijna onderaan, van een trap in de smalle Vrouwensteeg. ingezonden mededeling De Giant Suzuki Swrft. Al vanaf 117.995,-* Hij heeft een nieuwe voorkant, een nieuwe achterkant en een nieuw interieur. En hij is er Swift Sedan en Swift 5 deurs in tal van nieuwe kleuren. Maar toch is dit niet de nieuwe Suzuki Swift. Want z'n basis ontwerp en zri techniek zijn vrijwel hetzelfde gebleven. Omdat de Swift 1.0 al de zuinigste benzine-auto ter wereld was. Omdat de Swift GTI al de snelste in z'n klasse was. En omdat u onder de 25 mille al niets ruimers vond dan de Swift Sedan. De Giant Suzuki was niet te verbe teren. Ga dus gerust SUZUKI op z'n uiterlijk af. PRIJS 15 EXCLUSIEF AFLEVERINGSKOSTEN ER 15 AL EEN SWIFT GA VANAF 17 995.- AFGEBEELD DE SWIFT GS 22 895.- UW SUZUKI DEALER KAN EEN GUNSTIGE FINANCIERING VOOR U REGELEN.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2