Waterweg 9 'Kool heeft acties bevorderd' Matex neemt WAO-fakkel over Nieuwe oogarts Holyziekenhuis Abva/Kabo-bestuurder legt schuld bij Vlaardingse wethouder Energiebedrijf laat historie bezingen Laatste paal voor centrum Zwanenburg Steendijkpolder woedend over mysterieuze brief 'Linten-actie' al goed voor ruim 70.000 gulden Varend protest van havenslepers Smit Ammoniak levert geen gevaar op Raad van State: marktwinkeliers vaag en algemeen Vrouw Iaat tas achter Autoradio's gestolen Drie jaar cel -voor oplichten beleggers Migrantenhulp nog even bij Welzijn '90 I Rotterdams Dagblad Vrijdag 4 oktober 1991 Maassluis - De Commissie Bodemonderzoek Steen dijkpolder js woedend over de 'gore streek' van een onbekende, die in de wijk tweedracht probeert te zaaien over de jongste saneringsvoorstellen. In een raadselachtige brief die deze week werd verstuurd aan de leden van de Vaste Kamercommissie Milieu beheer wordt gezegd dat de bewoners van de Steen dijkpolder fel gekant zijn tegen dit sane ing^nlan. Het uitgangspunt van gemeente en provincie is het veruilde havenslib slechts in beperkte mate af te graven en de grond in de wijk op te slaan, zodat op den duur een 'recreatieheuvel' ontstaat. De bewo ners, zo staat in de brief, vinden deze sanering van 38 miljoen gulden 'halfslachtig' en Verspilling van ge meenschapsgeld'. De brief is ondertekend door de Maassluise Projectgroep Bodemsanering. Volgens voorzitter J. Groot van de Commissie Bo demonderzoek Steendijkpolder bestaat een dergelij ke projectgroep helemaal niet. „De hele wijk ver wondert zich hierover. De CBS is de enige vertegen woordiger van de bewoners," zegt Groot woedend. Groot vermoedt dat de brief is geschreven door ie mand van de Projectgroep Vuiistortlocatie, die op deze manier een oude vete wil uitvechten. De bewo ners van de vuiistortlocatie hebben andere belangen dan die van de slibtokatie. De twee bewonersgroe- pen van de Steendijkpolder zijn elkaar in het verle den verschillende keren in de haren gevlogen. Rotterdam - De opbrengt van de wervingsactie van Stichting Het Zuidhollands Landschap is inmiddels de 70.000 gulden gepasseerd. In het kader van de Week van het landschap startte de Stichting eind vo rige maand de actie 'Lappen voor Linten' Het geld wordt besteedt aan de totstandkoming en het behoud van linten in het landschap. Dat zijn ver bindingswegen voor planten en dieren, zoals boom singels, sloten, heggen en dijken. Zo worden in de regio Westland-Usselmonde zeven Drentse heide- schapen aangekocht om het laatste stukje duinter- rein in het Staelduinse Bos te begrazen. In Voome wordt een kikkerpoel aangelegd, die tevens als broedplaats kan fungeren. Verder zullen op verschil lende terreinen informatiepanelen geplaatst wor den, Rotterdam - Bemanningsleden van Smit Havens leepdiensten rijn vanmiddag met sleepboten vol spandoeken in een protestvaart vanuit Europoort, Vlaardingen en Schiedam naar de Willemskade in Rotterdam gevaren. Vandaar gingen ze naar het hoofdkantoor van de rederij aan de Zalm straat, om de hoofddirectie een petitie aan te bieden waarin ze eisen dat de nadelen van de WAO- en Ziektewetplan nen worden gecompenseerd. In de petitie staat dat de Ziektewetplannen voor werknemers van Smit Havensleepdiensten kunnen leiden tot meer dan 1000 gulden inkomensverlies per maand. Voor de WAO kunnen die verliezen nog groter zijn. Bij het container-overslagbedrijf Unitcentre hebben ondernemingsraad en directie gisteren de hele dag gediscussieerd over 'reparatie* van de verslechterin gen die het kabinet in petto heeft. Er wordt aange stuurd op een protocol tussen directie en OR, waarin wordt vastgelegd dat overheidsingrijpen in WAO en Ziektewet geen nadelige gevolgen zal hebben voor het personeel. De havenwerkgeversvereniging SVZ zou het 'rede lijk onverantwoord' vinden als Unitcentre zich in derdaad op die wijze zou vastleggen. Het 'ontoelaat baar' van de SVZ leidde onmiddellijk tot een wilde staking: de avondploeg van Unitcentre ging naar huis en ook de nachtploeg ging niet aan de slag. Volgens de SVZ zijn gisteren als gevolg van de wilde acties in de haven drie schepen met fruit vertrok ken, om in een andere haven de lading te lossen. De SVZ zegt dat ook andere reders hebben laten weten uitwijkmogelijkheden te zoeken. Zo'n 110 medewerkers van corporaties in Rotterdam en de woningbouwvereniging Schiedam hebben vol gens de Bouw- en Houtbond FNV gisteren voor 24 uur het werk neergelegd uit protest tegen de kabi netsplannen. RW Vlaardingen - De Vlaardingse brandweer, die van- worgen vroeg na de stankmelding met deskundigen van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) op onderzoek uitging ontdekte in eerste in stantie alleen een vaatje azijnzuur aan bij HBV waar op een deksel ontbrak. Directeur Noordenne van het bedrijf, die op verzoek van de autoriteiten later met persluchtmasker de situatie beoordeelde, consta- - teerde echter dat zijn voorraad ammoniak uit de daarvoor bestemde tank was gestroomd door een ge- In het bedrijf worden was- en schoonmaakmiddelen samengesteld, Er waren op het moment van de ont dekking alleen bjj het naastgelegen bedrijf Van der Linden Veldhuis mensen in actie, „Wij roken wel iets raars maar kwamen pas na het horen van sirenes tot de ontdekking, dat er bij ons in de polder iets aan de hand was," vertelde één van hen. „We ruiken wel eens meer iets van de overkant" Volgens een woordvoerder van de politie is er geen moment gevaar voor de omgeving geweest. „Het be treft een verdunning van ammoniak. We hebben in middels het advies gegeven op 25 meter afstand van bet bedrijf te blijven," meldde om negen uur een chemisch deskundige. „De zaak is geheel onder con trole." Honderden mensen in Vlaardingen konden van morgen niet direct naar hun v/erk in het indus triegebied De Vergulde Hand. Het gebied was afgezet in verband met een hoe veelheid weggelekte ammoniako- piossing. Foto Roel Dijk stra Vlaardingen - Het is aan de harde opstelling van wethouder Aart Kooi te wijten dat de gemeente niet één, maar twee dagen is getroffen door stakingen. Dat beweert districtsbestuurder Oskar van Rijswijk van de Abva/Kabo. Van Rijswijk was voor afgaande aan de actie betrokken bij het overleg met de CDA- wethouder, die in het verleden werkzaam was als bestuurder van de christelijke vakbond CFO. In het gesprek met Kool kondig de de vakbond haar stakingsac ties in Vlaardingen aan. De Abva Kabo vertelde dat er donderdag zou worden gestaakt bij de ge- meent er ei nigmg. Kool reageerde met de opmerking dat de actie 'voor eigen rekening' van het per soneel zou komen. In onderhan- delingstaal houdt ditm dat het sa laris van de stakers op de bewuste dag wordt ingehouden. Van die mededeling keek de bondsvertegenwoordigmg met op. maar dat lag anders toen Kool zijn reactie gaf op een eveneens aangekondigde werkonderbre king bij het gemeentelijk ener gie- en waterleidingbedrijf op woensdag. De bondsleden vertel de dat een delegatie van het per soneel deel wilde nemen aan pro testacties in het Westland en Rot terdam. Kool stelde op dat mo ment dat het salaris van deze ac tievoerders eveneens zou worden ingehouden voor de niet gewerk te uren. „Toen werden we een beetje boos. Daarom hebben we maar besloten om het bedrijf op woensdag helemaal plat te leg gen," aldus Van Rij swijk Werkgever Kool is niet onder de indruk van de opmerking dat hij de schade voor de gemeente had kunnen beperken door wat toe schietelijker te zijn. „Als men ac tie wil voeren, dan is dat hun goed recht. Maar mijns inziens was er sprake van één actie die uit ver schillende componenten bestond. Ik kan geen onderscheid maken tussen een werkonderbreking op woensdag en een staking op don derdag. Bovendien was er in de plannen voor woensdag zeker geen sprake van een extra uurtje middagpauze. De werkonderbre king zou verschillende uren gaan duren. Als college moet je dan consequent zijn." Den Haag - Vaag en algemeen vindt voorzitter P. Boukema van de rechtspraak-afdeling van de Raad van State de bezwaren van de Ondernemersfederatie Maas sluis tegen het verplaatsen van de vrijdagmarkt. Gisteren voerden de winkeliers rond de Markt een spoedprocedure tegen de ge meenteraad van Maassluis. Aan gedrongen werd opeen rechterlij ke uitspraak die uiteindelijk uit mondt m het verplaatsen van de markt achter de Nieuwstraat naar de 'historische plek' op de Markt. Rechter Boukema bekeek het verzoek met enige scepsis „De gemeenteraad heeft het besluit tot verplaatsing genomen en Ge deputeerde Staten hebben het goedgekeurd Dan moet er nogal wat aan de hand zijn wil de rech ter daar tussen komen, zei hij Boukema wees erop dat hij in het circa éen uur durende betoog van de Ondernemersfederatie met heeft gehoord of en zo ja hoeveel schade de winkeliers lijden sinds de markt achter de Nieuwstraat wordt gehouden. In een pleidooi dat in omvang met onderdeed voor dat van de Ondernemersfederatie legde de gemeente uit dat de markt op de oude lokatie niet te handhaven was vanwege de brandveiligheid. De tussenruimte tussen de gan gen moet een paar meter bedra gen, zo adviseerde de brandweer commandant de gemeenteraad. Het gemeentebestuur heeft een enquête laten uitvoeren onder het pubhek. 65 Procent van de Maassluizers zou voorstander zijn van de nieuwe lokatie Rech ter Boukema zei de enquête met mee te nemen in zijn oordeel om dat volgens de Ondernemersfede ratie is géenqueteerd door twee schoolkinderen. Verlies aan parkeerplaatsen is volgens de gemeente niet aan de orde. Slechts twintig procent van de marktbezoekers zou met de auto komen. Bovendien moet het autogebruik worden afgeremd: dus als er een gebrek zou zijn dan slaat de gemeente daar twee vlie gen m een klap, aldus een woord voerder. Rechter Boukema vond het niet zo fraai dat het verplaatsing sbe- sluil van de gemeenteraad defini tief is. terwijl erin is opgenomen dat de zaak over een halfjaar nog eens wordt geevalueerd. De ge meente vond dit juist getuigen van zorgvuldige besluitvorming. Marktkooplui sjouwden gis teren zelf nun afval naar een centrale plek om de boel Af?" niet te vu achter te la Foto Roel Dijkstra Door Carel van der Velden Vlaardingen - In hun tijdelijke functie van vuilnisman hebben 25 ambtenaren van het stadhuis een niet al te zware klus gehad. De 'witte boorden', die vandaag uit solidariteit met de actievoe rende reinigingsdienst hebben geholpen met het ophalen van het straatvuil, troffen relatief schone straten en niet al te veel vuilniszakken aan. Het is de ver wachting dat de acties in Vlaar dingen tegen de WAO-maatrege- len vanavond worden voortgezet bij het overslagbedrijf Matex. Volgens het ophaalsehema van de reinigingsdienst zou het huisvuil gisteren worden opgehaald in de Babberspotder en de Oranje- buurt. Door de staking bleven de vuinismannen weg, maar tot een grote rommel op straat leidde dit niet. Op de hoogte Een korte rondrit door het ooste lijk deel van de Babberspolder leerde gistermiddag dat heel wat Vlaardmgers vooraf op de hoogte waren van de stakingsacties. In de omgeving van de Hogendor- plaan waren wel de nodige vuil niszakken op de stoep geplaatst, maar het aanbod was toch gerin ger dan op een normale donder dag De grootste chaos werd verwacht in winkelcentrum De Loper, waar het gisteren marktdag was. Door gaans Iaat de ambulante handel veel papier en lege kisten op het plein achter. Door wijkagent Jan van der Laan werden de verko pers ingelicht over de staking. Bij het scheiden van de markt staken de handelaren daarop zelf de han den uit de mouwen en sjouwden de lege kistjes naar een plekje buiten het marktplein brachten. „Voor de staking heb ik alle be grip," verklaarde de wijkagent zijn actie. „Maar op dit plein is het belangrijk dat de verstandhou ding tussen de bewoners, de win keliers en de marktkooplui goed blijft. Daarom heb ik de markt kooplui aangeraden om de groot ste rotzooi op te ruimen. Het zou niet zo aardig zijn om het plein met het vuil te laten zitten." Karakter Wellicht onbedoeld speelde Van der Laan in op het publieksvrien delijke karakter, dat de Vlaar dingse actieleiding aan stakingen heeft willen geven. Volgens actie- coordinator Joop van Papeveld zijn de doelstellingen van de ambtenarenbonden bereikt. „Bij de reinigingsdienst hebben we donderdagochtend 35 stakers in kunnen schrijven. Van de on geveer vijftig medewerkers wa ren er slechts drie werkwillig. Dat is een ongekend resultaat. Vooral als je bedenkt dat deze dienst in het verleden met of nauwelijks tot acties te bewegen was." Ondanks de zelf opgelegde werk loosheid voor één dag verveelden de vuilnismannen zich gisteren niet. In de ochtenduren werden ze toegesproken door verschillen de bondsvertegemvoordigers. Een delegatie van de stakers maakte 's middags haar opwach ting bij een manifestatie m de Spaansepolder, waar onder het motto 'rooster dit kabinet' een barbecue werd gehouden. Overgenomen Met de ludieke vuilophaalaetïe van de stadhuismensen is er voor lopig een einde gekomen aan de acties van de ambtenaren in Vlaardingen. In de haringstad wordt de fakkel vermoedelijk vanavond overgenomen door het personeel van de Matex. Ook in dit bedrijf bestaat veel weerstand tegen de voorgestelde kortingen op de uitkeringen voor WAO en ziektegeld. Bij het overslagbedrijf vindt men de kabinetsplannen extra wrang omdat het ziektecijfer bij Matex juist op dit moment snel aan het dalen is. „Op deze manier werkt het personeel al mee aan de door Den Haag gewenste bezuinigin gen," sprak districtsbestuurder Kees Marges van de vervoers- bond FNV. „Het is hoogst on rechtvaardig dat nu ook nog jullie ziektegeld wordt bedreigd. Het Energie koor; geie- genhelasfor matie die op verzoek zingt. ArcrlieffOtO Door Han van der Horst Maassluis - "FVave historie ende al wam" In de middeleeuwen werden nieuws en roemrijke ge schiedenissen in liedvorm door zangers aan den volke verkon digd Het jubilerend Maassluise energiebedrijf sluit zich bij die traditie aan. Het heeft een lied la ten schrijven over zijn verleden Vanavond beleeft dit zijn premiè re op de muzikale gala-avond van de Furieade. Het eerste gas stroomde 125 jaar geleden door de Maassluise lei dingen. Het werd met gebruikt om op te koken. Daar was het veel te duur voor. De mensen verlicht ten er hun huizen mee En dan nog alleen die uit de betere stan den In diezelfde dagen kon je op jaar markten en kermissen nog steeds liedjes krijgen waarin op bekende wijzen belangrijke - en dat waren meestal ijzingwekkende - gebeur tenissen van de dag werden be zongen. Precies zo'n opdracht heeft het Maassluise energiebedrijf ver strekt aan het Gaskoor, dat be staat uit medewerkers van het Utrechtse Gasbedrijf Midden Ne derland De zeventien leden heb ben zo'n karweitje vaker onder handen gehad. Het is een gele genheidsformatie die bijeen komt, als Nederlandse energiebe drijven wat te \neren hebben. „Het verzoek kwam vorig jaar mei binnen," zegt koorlid Jan van Barneveld „We hebben toen een oud-medewerker van het Gasbe drijf Midden Nederland, de heer Richel gevraagd een tekst te ma ken." Richel had dat al eens eerder ge daan. Ter voorbereiding bracht hij een bezoek aan Maassluis. Van voorzitter Steenkist van de Historische Vereniging kreeg hij een pakket informatie mee over de geschiedenis van het jubile rende energiebedrijf Richel: „Ik denk, dat het lied on geveer tien minuten duurt. Aan vankelijk was er eigenlijk een couplet te veel. Toen is het koor gaan snijden en het refrein is een paar keer weggelaten. Voor het lied over Maassluis gebruik ik de tune Bij de AVRO 2tt je goed Een volle zaal vanavond is be langrijk, weet Richel. De op brengst is bestemd voor de res tauratievan de Grote Kerk Vlaardingen - Bij Zwanenburg- Vlaardingen BV sloeg ioco-burge- meester John Ranshuijsen giste ren de laatste paal voor een nieuw logistiek centrum. Met zijn aan wezigheid onderstreepte Rans huijsen dat de gemeente vertrou wen stelt in het transportbedrijf, dat nogal wat politieke weerstand moest overwinnen voordat alle benodigde vergunningen werden verleend. Vooral de Socialistiese Partij maakte bezwaren tegen de vesti ging van Zwanenburg in indus triegebied Het Scheur. Zwanen burg vervoert niet alleen blikjes sardinen en Italiaanse wijn, zoals de kleuren folder doet vermoe den, het bedrijf transporteert ook gevaarlijke chemicaliën. Deze stoffen worden straks eveneens opgeslagen in Het Scheur. Een woordvoerder van het bedrijf zegt dat uitgebreide veiligheids maatregelen zijn getroffen om milieurampen te voorkomen. Een deel van het nieuwe centrum is voorzien van betonnen bakken, zodat bij eventuele lekkage geen stoffen in de omgeving terecht komen. „Want sommige van die stoffen zijn niet erg vriendelijk als ze over straat rollen," aldus de woordvoerder van Zwanenburg. Ondanks alle veiligheidsmaatre gelen gaat er soms toch iets fout bij het transport, vertelt de zegs man. Hij haalt een - onschuldig - voorbeeld aan: „Wij vervoeren ook het luchtje dat aan het aard gas - dat van zichzelf reukloos is - wordt toegevoegd. Ergens in Italië begon een vat te lekken. Het hele dorp in paniek! Ze dach ten dat er een gasexplosie was ge weest. Maar er was niets aan de hand, natuurlijk." Vlaardingen - Een vrouw is giste ren haar tas kwijt geraakt die ze onbewaakt in haar fietsmand had achtergelaten. De fiets stond aan de Singel. In de tas zaten onder meer bescheiden. Een complete fiets verdween el ders. De politie hield gisteren daarvoor een 25-jarige Schiedam mer aan op de Burgemeester Knappertlaan. Uit een school aan de Westfranke- landsestraat is nog een tas gesto len met daarin een portemonnee, rijbewijs en cheques. En door een ruit kapotte slaan kon een autote lefoon worden gestolen bij een bedrijf aan de 's Gravenzande- straat. Schiedam - Op drie plaatsen in Schiedam zijn gisteren auto's opengebroken, met als voor naamste doel radio-cassettespe lers te stelen. Dat gebeurde aan de Weide, Laagland en Gedempte Baan sloot. Zie ook pagina 11. Den Haag - Wegens oplichting van diverse beleggers zijn gsite- ren door de rechtbank in Den Haag een Schiedammer (40) en een Tilburger (42) ieder tot drie jaar cel veroordeeld. Tegen de twee was vier jaar geëist. Het tweetal wist tussen septem ber 1986 en 27 september 1989 met hun in Alphen aan de Rijn gevestigde beleggings-adviesbu- reau een groot aantal beleggers uit alle delen van Nederland met fraaie praatjes maar liefst vijf mil joen gulden uit de zak te kloppen. De twee directeuren kwamen op een bepaald moment in financië le moeilijkheden. Om uit de pro blemen te komen werden beleg gers gelokt om hun geld via hen te stoppen in 'gegarandeerde' be leggingen in de valutahandel in Engeland. Ongelooflijke rende menten van 15 tot zelfs 60 procent werden de goedgelovigen in het vooruitzicht gesteld. In de prak tijk werd er helemaal niets be legd. De renteuitbetalingen wer den betaald met geld van nieuwe leningen. Vlaardingen - De integratie van migranten in de Vlaardingse sa menleving komt onvoldoende op gang, vindt het college van B en W, dat zegt deze situatie te be treuren, Maar een andere aanpak, bijvoorbeeld door die taak over te hevelen van de Stichting Welzijn '90 naar de Stichting Instituut Burgerraadsleden Vlaardingen, wil maar niet lukken. Het Insi- tuut Burgerraadsleden zegt, nu er vanuit de Stichting Welzijn '90 zo veel verzet is, dat werk voorlopig niet te willen doen. Dat was ook de reden om een voorstel over deze overheveling recent van de agenda af te voeren, aldus het college van B en W in een reactie op schriftelijke vra gen van het Groen Links-raadslid Arnold van Kalken. B en W zeggen het beter te blijven vinden dat het integratiewerk niet bij een organisatie voor club- en buurthuiswerk is onderge bracht, maar bij een instelling voor maatschappelijke dienstver lening. Het college laat alvast wreten dat het maatschappelijk werk in Vlaardingen teveel versnipperd is. Het is nu over drie instellingen verdeeld en dat moet anders, al dus B en W. In de komende tijd wordt bekeken hoe subsidiestro men in dit verband kunnen wor den verlegd. Voorlopig blijft de individuele hulpverlening aan migranten te gen de zin van het college bij de Stichting Welzijn '90, maar B en W kondigden al dreigend aan dal op de zaak wordt teruggekomen. Vlaardingen - In het Holyzieken huis zal zic'n binnenkort een nieu we oogarts vestigen. Over de toe lating van de specialist wordt 15 oktober beslist in de vergadering van het algemeen bestuur. Uiter lijk 1 januari gaat de dokter aan de slag. De nieuwkomer wordt de opvol ger van R.D.M. Supicic. Deze legt om gezondheidsredenen zijn praktijk neer. Ook de tweede oog arts van het Holyziekenhuis, dok ter T.T. Tjan, staakt zijn Vlaar dingse praktijk. Een vervanger voor hem is nog niet gevonden. Tjan heeft nooit een full-time functie vervuld in het Holyzie kenhuis. Zijn werk is verdeeld over een aantal ziekenhuizen in de regio. De directie van het Holy ziekenhuis was niet erg gelukkig met die constructie. „Hij heeft misschien zes operaties uitge voerd in het afgelopen jaar, dat is natuurlijk niet om over naar huis te schrijven," aldus directeur pa tiëntenzorg dr. MJ. Rutgers. De nieuwe oogarts zal met alleen spreekuur houden, maar ook gaan opereren. Dat was een eis van de ziekenhuisdirectie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1