li' O C O O O Drugsverslaafden leggen zware claim op politiewerk O O C C O Gratis oogmeting en oogdrukmeting bij Argus. O O O O C O De Kroon Helft autokrakers komt met de tram uit Rotterdam Schiedam Open dag dierentehuis 4e Industriestraat weer in gebruik [Rembrandt in Schuurkelder Schiedam Vlaardingen Maassluis O o O O o o NATIONALE OOGMEET WEEK sz/ Rotterdams Dagblad Vrijdag 4 oktober 1991 Het is morgen in meerdere opzichten feest in Maassluis. Op straat vindt het jaarlijkse stadsfeest plaats. Zoals in september Vlaardingen zijn Haring- Bierfeest en Schiedam zijn Branders- feesten heeft, zo kent Maassluis op de eerste zaterdag van oktober de Furieade. Inmiddels al de twaalfde keer. De rijke sleepvaarthistorie bood voldoende handvatten voor het benodigde portie nostalgie en de via TV-serie Hollands Glorie beroemd geworden stoomsleepboot De Furie leverde de naam. Jan en Henny Lowes uit Schiedam vieren, als alles goed gaat, mor gen ook feest in Maassluis. Zij willen die stad een pronkstuk terug geven. Helemaal Maar zijn ze nog niet, maar de afgelopen weken hebben ze met hulp van vrienden keihard gewerkt in het café, dat ze aan de haven hebben gekocht. Dat moet weer de warmte gaan krij gen, die het uitstraalde voordat de verloedering toesloeg, jonge uit baters het tot discufé ombouwden en met het bruine interieur zelfs de historische naam verwijderden. Onzeker is nog of morgen al de oorspronkelijke naam op het pand te lezen is. Een naam die in Maassluis echt naam verwierf toen de Hon gaarse Honka Kiss er de scepter zwaaide en clie daarna ook nog door - Huug en Nel Rosman is gehandhaafd. Die naam keert zo snel moge- lijk terug volgens de 45-jarige nieuwe eigenaar. „Met het sfeertje uit die tijd," voegt Jan Lowes eraan toe. Hij heeft al voor de inrichting een verzameling scheepsmaterialen (kompassen, boordlampen enz.) en scheepsmodellen klaar staan, die zijn band met de scheepvaart verraden. Er komt weer een potkachel en het kwaliteitsbiljart keert terug. Ook wordt een gegraveerde deurruit, afkomstig uit het in Schiedam gesloopte café Centrum, geplaatst. - Café De Kroon in Maassluis, want daarover praten we, moet ouder- wets gezellig worden, vindt de Schiedammer, die met zijn echtgeno te in de kantine van watersportvereniging De Schie warm liep voor de horeca. Schiedammers hebben kennelijk toch iets met De Kroon. Vijftien jaar geleden nam in Vlaardingen de Sehiedamse 2eeman Mari van Hattem het café met die naam over. Hij loste Gerard Liebrechts af, die de zaak tegenover de katholieke kerk aan de Hoogstraat sinds 1932 had bestierd. - Schiedam zelf had tot de stadsvernieuwing in 1927 een logement De Kroon in de stomp van molen De Meijboom bij de Koemarktbrug en vervolgens op die plek het nieuwe hotel-café-restaurant De Kroon van de familie Van der Most. Het is nooit een succes geweest. In 1939 waren er al plannen om er winkels van te maken, maar pas in 1963 trok de Coöperatie erin en later volgde Hans TextieL Het heeft meer dan twintig jaar geduurd tot Schiedam een café De Kroon terug kreeg. In de wijk Nieuwland. Nota bene in een pand aan de Prof. Troelstralaan, dat juist weer in de jaren vijftig als winkel in gebruik was genomen. BEN VAN HAREN Dierenliefhebbers kunnen zaterdag 5 oktober vanaf 10.00 uur bij dierentehuis Hargahoeve achter de schermen kijken. Er is ook een rommelmarkt met rad van avontuur. De opbrengst is voor een nieuw bestelbusje voor het dierenvervoer. De Hargahoeve ligt in sportpark Harga, schuin tegenover het Novo- tel. Vlaardingen Het afgesloten gedeelte van de 4e Industriestraat tussen de Mercuriusstraat en de Industrieweg wordt maandag 7 oktober officieel heropend door wethou der Van Ardenne- van der Hoeve. De doortrekking van de 4e Industriestraat is tevens het startsein voor de uitvoering van het verbeterings- en beheerplan '.Groot-Vettenoord. De Nederlandse meesterschilder Rembrandt van Rijn staat centraal op twee dialezingen die de dins dagen 8 oktober en 12 november in het Maassluise theater De Schuurkerk plaatshebben. De lezingen beginnen om half negen, duren ongeveer anderhalf uur en worden ondersteund met fraaie diabeelden, vrijdag 4 oktober De Berini's, Passagetheater, 20.15 uur. Renze Ferwerde (theater), Teerstoof, 20.30 uur -• Jubileumconcert zangkoor The Green Forest Se lection, Blauwe Brug, 20.00 uur. zaterdag 5 oktober Hans Visser Vrienden (akoestisch concert), Pas sage-theater, 20.15 uur. Not the John Wayne Orchestra. Café Podium, 22.30 uur. Reinder van der Naait (cabaret), Teerstoof, 20.30 "uur. 5 zondag 6 oktober Poëzie en proza bij NIVON, 10.00 uur. I Politiek café met als thema politiek en journalis- 3 tiek, discussie begint om 16.30 uur. 3 Will Matla, Café Podium, 22.00 uur. Najaarsconcert muziekvereniging St. Radboud, i. Passagetheater, 14,00 uur. Griendentocht toerclub Rijnmond, vertrek vanaf Wielerbaan Schiedam aan de Olympiaweg om 9.00 uur. Heemtuinexeursie, Prinses Beatrixpark, 14.00 uur. maandag 7 oktober Ki-eursus (ademhalings- en ontspanningsoefenin gen), wijkcentrum de Erker, 9.30 uur. Cursus zelfverdediging voor 55-plussers. Kluphuis Zuid, 15.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Care! van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Peter de Lange Schiedam - Lag er maar geen tramverbinding met Rotterdam, verzucht de Sehiedamse politie weieens. Rotterdamse junks en criminelen die in geldnood zitten pakken gewoon even lijn 1. Ze stappen uit op de Koemarkt, lo pen de Hoogstraat op en doen er gens een greep in kassa of assorti ment. Ze rollen een portemonnee op de markt, plunderen een gar derobe in het ziekenhuis, kraken een auto. Even later zitten ze weer in de tram, de zakken vol munten en bankpapier, een paar radiocassettespelers in de week endtas. Scoren en wegwezen. De Sehie damse politie weet precies hoe het systeem werkt. Begin dit jaar werd het project Veel Voorko mende Criminaliteit opgezet en sindsdien is duidelijk dat de da ders van auto-inbraken, inbraken in woningen winkeldiefstallen voor pakweg de helft uit Rotter dammers bestaan. Handig om te weten, maar wat doet de politie met die kennis? „Die knapen te pakken nemen," zegt hoofdinspecteur Cees Buij- nink vastberaden. Om er onmid dellijk aan toe te voegen dat het publiek niet de illusie moet heb ben dat dan de 'kleine' misdaad voorgoed uit de wereld is gehol pen. Het WC-project, maakt Buijnink duidelijk, richt zich op stabilisa tie, niet op eliminatie. Tegen een verschijnsel als de kleine crimi naliteit is nu eenmaal geen kruid gewassen. Zolang verslaafden de straat op moeten om geld voor drugs bij elkaar te roven en zo lang justitie niet' voldoende cellen heeft om de daders op te bergen, zolang zal de maatschappij ge- Autokrakende - p f junks. Met een speciale aanpak wordt de overlast die ze in Schiedam in toom ge houden. Bel gische junks komen al haast met meer. Foto Roel Dijkstra WÊÊ&m confronteerd worden met ingesla gen autoruiten. Onthutsend Het drugsprobleem aanpakken is niet in de eerste plaats een taak van de politie. Buijnink: „Wij kunnen die mensen niet van hun verslaving afhelpen." Wat de poli tie wel kan doen is uitwassen be strijden. Daarvoor werd dit jaar het WC-project opgestart. Drie tot vier man werden er voor vrij gemaakt. Ze gingen de straat op en probeerden het gedrag van een vaste kern inbrekers, auto krakers, fietsendieven en winkel dieven in kaart te brengen. De eerste resultaten waren nogal onthutsend. De doelgroep bleek veel groter dan verwacht en er za ten ook veel meer Rotterdam mers onder dan was aangeno men. Hoewel er flink wat arresta ties werden verricht, was de poli tie niet content. Na de vakantie werd de tactiek gewijzigd. De ver horen moesten voortaan meer in- formatieopleveren. Wat die werkwijze aan het licht zal brengen moet voor een groot deel nog blijken. Voorlopig zijn alleen cijfers bekend tot en met augustus. Adjudant Henk Visser, medewerker aan het project, le pelt de resultaten op. Tussen eind juni en augustus werden 21 ver dachten aangehouden. Zij waren samen goed voor 71 auto-inbra ken, 26 inbraken in bedrijven, 4 inbraken in woningen, en de dief stal van twee fietsen en een brom mer. Dankzij deze arrestaties kon de politie vier huiszoekingen ver richten. Ze mondden uit in het sluiten van evenzovele panden waar drugs werden verhandeld. Visser: „Daarmee hebben we gro tendeels een eind gemaakt aan het verschijnsel dat veel Belgen hier drugs kwamen kopen." Frustrerend Door de medewerking van justi tie verdween een aantal arrestan ten achter de tralies. Maar het cel lentekort is groot. Daarom wordt er bij de rechtbank streng gese lecteerd. „Van een fietsendiefstal valt echt niemand meer van z'n stoel. Daarvoor ga je niet meer achter de tralies," is de ervaring van hoofdinspecteur Buijnink. Adjudant Visser over de straf maat: ..Er is geen standaard of ge middelde hoeveel weken of maanden iemand krijgt voor een delict. Je moet het echt wel heel bont hebben gemaakt, wil je voor autokraken langer dan een jaar krijgen. Woninginbraak wordt veel zwaarder aangerekend." Buijnink: „Iemand die honderd zaken op z'n kerstok heeft, wordt zwaarder aangepakt dan iemand ADVERTENTIES zaterdags oktober The Witches (film), Triangel, 13.30,18.30 en 20.45 ,uur. The Witches (film), Leger des Heils, 14.30 uur. Wandelconcert, Grote Kerk, 15.00 uur. Bazar, bejaardencomplex de Wouthof, Amsterdam laan, 10.30 uur. Computerdag, wijkcentrum Holy, Aristide Brian- dring 90,10.00 uur. zondag 6 oktober 'Rondom de haven' met lezing van dr. F. Assenberg over oud Vlaardingen, trefcentrum de Bijenkorf Reigerlaan 105,14.00 uur. Culturele middag, trefcentrum de Bijenkorf, Rei gerlaan 105,14.00 uur. Broekpolderwandeling, vertrek tussen 11.00 en 15.00 uur vanaf parkeerplaats bij de brug over de Vlaardingervaart. zaterdag 5 oktober Concert Koos Bons, Grote Kerk, 20.15 uur. zondag 6 oktober De Boschplaat (Natuurfilm), d'Oude Koestal Stael- 'duinse Bos, 13.00. Lunchconcert Tegenwind (fluitconcert), Schuur kerk, 13.00 uur. met een korte criminele carriè re." Ondanks alle inspanningen deed zich in augustus opeens weereen piek voor in het aantal auto-inbra- ken. „Honderdzeventig in die en kele maand, we werden er eng van," aldus Buijnink. „Het bleek dat één van onze grote vrienden uit de top tien weer aan de sla- was gegaan." Dat veel daders al kort na hbn aanhouding weer vrij rondlopen en hun oude stiel heivatten vindt de politie vooral frustrerend voor de slachtoffers. ..Ons werk is leen maar die lui oppakken," zi adjudant Visser nuchter. Cees Buijnink vindt het vooral belangrijk dat de potitie zijn tan- den laat zien. „Als we niks doen en de handdoek in de ring gooien, loopt het uit de hand. Dan durf ili te stellen dal het aangiftepatroon het afgelopen jaar behoorlijk ge- stegen zou zijn. En ook al volgt er geen veroordeling, door iemand aan te houden en 'm een dagvaar ding te bezorgen laatje zien: dat gaat zo niet, we houden je in gaten." Vrijlaten Stabilisatie of niet, het aantal auto-inbraken in Schiedam is nog steeds schrikbarend hoog. Tien. aangiften per dag zijn geen uit zondering. „We zitten nog steeds op zo'n 1200 per jaar," zegt Buij nink. „Er staan circa 25.000 auto's in Schiedam, dus reken maar uit wat je kans is." De gevolgen van drugsverslaving leggen een enorme claim op het politiewerk. Dat kan niet eeuwig zo doorgaan, daarvan is de Schie^ damse korpsleiding zich terdege bewust; 'andere zaken verdiener ook aandacht. Junks arresteren helpt hooguit tijdelijk, het pro bleem op zich blijft bestaan. Daarom krijgt Cees Buijnink langzaam meer begrip voor het standpunt dat collega's elders ii den lande al verschillende kerei kenbaar hebben gemaakt: dat de beste oplossing misschien wel is, drugs uit de criminele sfeer te ha len. Gecontroleerde verkoop te gen lagere prijzen zou een oplos sing kunnen zijn. oppert Buij nink voorzichtig. „Zodat ze het spul gewoon in een soort apo theek kunnen kopen. Veel vei slaafden zitten op een uitkering Die moeten wel stelen om vol doende geld bij elkaar te krijgen. Misschien moeten we ons eens serieus afvragen of drugs vrijla ten toch niet verstandiger zou zijn." u DE ZAKEN WEI SCHERP GENOEG? Op 5 meter afstand moet u duidelijk en zonder inspanning kunnen onderscheiden aan welke kant de ringen van de middelste rij geopend zijn*. Als u daar moeite mee heeft, bent u van harte welkom bij Argus voor een gratis oogmeting en een deskundig en vrijblijvend advies. Ook de oogdruk wordt gratis en met dezelfde nauwkeurigheid gemeten. Neem geen risico en gun uzelf het comfort van een scherp en veilig zien. Tot ziens bij Argus, uw Oogmerk Opticien. "Verziendheid wordt met de?e test nit nauwkeurig gemeten. Wilt u zekerheid, loop dan even binnen b Argus. 25 SEPTEMBER 5 OKTOBER Lid van de vereniging Oogmerk-Opticiens Schiedam: Oranjestraat 19 - tel. (OIO) 4738700 Maassluis: Koningshoek - tel. (01899) 19039 Vlaardingen: Korte Hoogstraat 23 - tel. (010) 4348450 - Ruim 15O0 brilmonturen Contactlenzen Hoortoesteüen - Adviezen Computer-oogtesten Oogmeting Low-vision apparatuur Gratis informatieboekjes

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2