Waterweg 15' Schiedam se tarieven met 3 procent omhoog Fietsbrug jaar te vroeg aangelegd Gevolgen Tussenbalans vallen mee Een maand actie tegen kortingen op welzijn Jeugdige inbreker op boevenpad om levensstijl te bekostigen Champagne en karaf voor 10-miljoenste passagier Milieufederatie wil snel -stop dioxinelozing Akzo Vrijspraak in Roadster-zaak 'Verscherpte controle' na vlucht uit De Schie OR's ruzieën over afslanking V D Geneusd in koffertje Inbrekers weer op pad Autokraken bij de vleet Busbaan weer taboe voor auto SP tegen loonkorting ambtenaren Chauffeur vast SOS: 'Geld Stadserf naar stads vernieuwing' Marktbesluit toch vernietigd I Rotterdams Dagblad Woensdag 9 oktober 1991 In de VIP-room rinkelt de telefoon. „Ja, Is 'ie er? is het een hij of een zij?" Hef ontvangstcomité van Rotterdam Airport loopt in snel tempo naar de balie waar zojuist de tien miljoenste bezoe ker van de luchthaven Is gearriveerd. De Britse Lorna Griffin is overdonderd. Ze was voor haar werk op weg naar Parijs en maak te een tussenlanding in de Maasstad. Terwijl ze het haar door KLM Cityhopper-directeur Leyer (rechts) en Rotterdam Alrport- directeur Biemond (links) aangeboden cadeau een kristallen karaf - uitpakt, vertelt ze dat ze het 'een grote eer' vindt. Een edit feest werd het gisteren op de Rotterdamse luchthaven niet, want na een glas champgne moest Lorna Grlffln weg, per vlieg tuig naar Parijs. Foto Nteis van der Hoeven Rotterdam - De Zuidhollandse Milieufederatie (ZMH) wil dat het chemieconcern Akzo zijn dioxine- lozing per 1 januari 199*2 stopzet. Daarom tekent de ZHM bezwaar aan tegen een ontwerp-vergunning r van Rijkswaterstaat, die het Akzo mogelijk maakt tot 1994 door te gaan met lozing van de giftige stof in de Rotterdamse Chemiehaven. Met die ontwerp-ver- gunmng komt Rijkswaterstaat tegemoet aan het verzoek van het chemiebedrijf om tijd te krijgen de nodige technische maatregelen te nemen voor stop zetting van de lozingen. Dioxine kan uit afvalwater worden verwijderd door filtratie of met behulp van een 'poederkoolbioloog', een installatie die de stof afbreekt. Akzo beschikt over zo'n apparaat, maar heeft het nog niet aangesloten op de machine die het vervuilde water loost. „Dat is dom; want er zijn geen technische of finan ciële beletselen voor zo'n verbinding," meent een woordvoerder van de Milieufederatie. „Het is slechts een kwestie van een paar leidingen aanleggen. Daar is geen twee jaar voor nodig." Als Rijkswaterstaat in de definitieve vergunning Akzo niet verplicht de dioxinelozing per 1 januari 1992 te beëindigen, gaat de milieufederatie in beroep bij de Raad van State. Rotterdam - Een 33-jarige Rotterdammer is vanoch tend door de Rotterdamse rechtbank vrijgesproken. Tegen hem was twee jaar geëist. De man speelde de hoofdrol in de Roadster-affaire, waaraan Staat Ban kiers een strop van 3.7 miljoen gulden overhield. Ook stopte hij miljoenen van beleggers in Roadster. De Rotterdammer was als aandeelhouder, directeur en eigenaar betrokken bij een wirwar van BVs, NVs en CV*s, waardoor een groot aantal geldschieters is benadeeld. De man wordt door Justitie beschouwd als het brein achter de Roadster-affaire. Een 3Ö-jarige medeverdachte uit Krimpen aan den IJssei werd eveneens vrijgesproken. Hij was direc teurvan Roadster. De rechtbank achtte in beide za ken het bewijs niet overtuigend. Rotterdam - Het Huis van Bewaring De Schie voert tijdens bezoekuren een 'verscherpte controle' in. Dit naar aanleiding van de ontsnapping van een 30-jari- ge Surinaamse drugshandelaar, vorige week vrijdag uit de gevangenis. De man kreeg bezoek van een broer en wisselde op een onbewaakt moment met hem van plaats. De gedetineerde trok het jasje van de bezoeker aan en zette zijn bril op. Daarna wandel de hij rustig De Schie uit. Volgens een woordvoer ster van het ministerie van justitie kon dit gebeuren omdat het op dat moment nogal druk was in de be- zoekruimte, 'meteen heleboel spetende kinderen'. Volgens de advocaat van de vluchter, mr. G, Meijers, wordt zijn cliënt in Florida verdacht van het invoe ren en aanwezig hebben van meerdere kilo's cocaïne en heroïne. Hij zou een aantal malen per vliegtuig verdovende middelen van Paramaribo naar Tampa hebben vervoerd. De VS hadden om z'n uitlevering gevraagd, waarmee de Amsterdamse rechtbank be gin deze maand akkoord ging. Hij zou in Florida voor vijf feiten terecht moeten staan. Mocht het tot een veroordeling komen, zou hij per feit minimaal tien jaar en maximaal levenslang kunnen krijgen. Advocaat mr. G. Meijers zet de cassatie voor de Hoge Raad tegen de uitlevering van zijn cliënt gewoon door. Dordrecht - Binnen Vroom Dreesman is grote on enigheid uitgebroken over de jongste afslankings plannen van het noodlijdende warenhuisconcern. Een aantal regionale ondernemingsraden is ziedend over het feit dat de groepsondernemingsraad (GOR) deze week heeft ingestemd met het plan 450 van de 1100 arbeidsplaatsen in leidinggevende functies te schrappen. De regionale ondernemingsraad Rotterdam verga dert vandaag in Dordrecht de gehele dag over de stappen die moeten worden genomen. Onder deze OR vallen negen vestigingen, waaronder die in Rot terdam (Zuidplein en Hoogstraat), Dordrecht, Vlaar- dingen en het distributiecentrum in Schiedam. De regionale OR in Amsterdam heeft gisteren het vertrouwen in de GOR opgezegd. De Amsterdamse OR heeft de andere zes regionale ondernemingsra den opgeroepen het voorbeeld te volgen. Eerder al hebben de vakbonden het overleg met V D afge broken, omdat de directie weigert toe te zeggen dat bij de reorganisatie geen gedwongen ontslagen zul len vallen. Volgens voorzitter A. Hanegraaf van de OR Rotterdam liggen de afslankingsplannen ook in deze cregio 'heel zwaar'. Hanegraaf sluit niet uit dat ook de Rotterdamse vertegenwoordigers zullen wor den teruggetrokken. Schiedam - De gevolgen van de Tussenbalans blijven voor Schiedam volgend jaar be perkt tot een verhoging van alle gemeentelijke tarieven en belastingen met drie pro cent. In 1993 en 1994 wordt waarschijnlijk nogmaals een zelfde verhoging doorge voerd. Verdere kostenstijgin gen hebben burgemeester en wethouders voor de burger voorlopig niet in petto. Uit de gisteren gepresenteerde meerjarenbegroting blijkt dat Schiedam van het rijk tot 1996 jaarlijks tussen de 1,2 en 2 mil joen gulden minder ontvangt. „Om die klap op te vangen valt aan tariefsverhogingen niet te ontkomen," aldus Aad Wiegman, wethouder Financiën. Wiegman vindt de verhoging vervelend. maar acceptabel. Het gaat om de eerste tariefstijging sinds 1985. Ondanks de druk op de begroting is het college erin geslaagd één procent van alle uitgaven om te buigen voor nieuw beleid. Dit vol gens de gemaakte afspraak met de coalitiepartijen PvdA, D66 en Groen Links. Opgeteld bij andere investeringen, heeft de gemeen teraad tot 1996 bedragen te beste den voor nieuwe voorzieningen die oplopen van 7.6 tot 13.6 mil joen gulden. Dit geld wordt verkregen door sommige posten te schrappen en andere om te buigen. 'Meevallers' zijn er ook. Belangrijke besparin gen zijn in de toekomst te ver wachten op de uitkeringen die de sociale dienst verstrekt. Het aan tal uitkeringsgerechtigden zal da len met naar schatting tien pro cent, wat de gemeente jaarlijks honderdduizenden guldens scheelt. Verder wordt vanaf 1993 per jaar 7 ton extra van de op brengsten van de onroerend- goedbelasting overgeheveld naar de gemeentekas. Tot nu toe ging dat geld naar het Grondbedrijf. Nieuwlamd Dankzij onder meer deze ingre pen komt er geld vrij voor: de stadsvernieuwing in Nieuwland (1 miljoen bovenop de bijdrage van het Rijk), restauratie van de molens (90.000 gulden), extra groenonderhoud in de oude wij ken (2,5 ton), de kinderopvang (185.000 gulden), het peuterwerk (2 ton voor personeel en 2 ton voor huisvesting), een milieubeleids plan (488.000 gulden), een wijkge- bouw in Schiedam-Oost (2,5 mil joen) en verbetering van de huis vesting van het Educatief Cen trum voor Volwassenen (375.000 gulden). Volgens wethouder Wiegman hebben de fracties in de Schie- damse gemeenteraad overwe gend positief gereageerd op de voorstellen van B en W. Kritiek is er alleen op de tariefsverhogin gen. Diverse fracties hebben aan gekondigd manieren te zullen zoeken om de stijgingen zoveel mogelijk te neutraliseren. De ge meenteraad bespreekt de begro ting vanaf begin november, eerst op commissieniveau en tenslotte in de voltallige vergadering. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteren een 44-jarige Rotterdammer meegenomen om dat deze een portefeuille had ge stolen. De man was betrapt toen hij in een kantoor aan de Over- schiedeweg in andermans atta- chékoffier neusde. Schiedam - Inbrekers zijn in Schiedam bezig geweest aan de Burgemeester van Haarenlaan, Vlaardingerdijk en de Van Olden- bameveltslraat. Uit kelderboxen werden fietsen gestolen en uit een tuinhuisje radio's, keuken spullen en een slaapzak. SchledanWIaardingen - Op drie plaatsen in Schiedam is gisteren ingebroken in auto's. Dat gebeur de met een wagen aan de Lange Haven, aan de Rotterdamsewdijk en de Grofbaan. Uit een auto, die stond geparkeerd aan de Dillen burgsingel te Vlaardingen. is ook een autoradio gestolen. Uit vijf auto's in Maasland zijn vannacht de radio-cassetterecor ders ontvreemd. De daders kwa men binnen door een portier raampje in te slaan. Vlaardingen - De Europaboule vard is weer busbaan. Autover keer, met uitzondering van bus sen en taxi's, is weer verboden op dit stuk weg. De busbaan was eni ge tijd opengesteld voor alle snel verkeer omdat aan het wegdek van de Zwanensingel en Zwalu wenlaan gewerkt moest worden. Vlaardingen - De Socialistiese Partij (SP) heeft het college van B en W gevraagd geen dag loon in te houden bij ambtenaren die vorige week actie hebben gevoerd. De SP vindt die maatregel 'schande lijk'. Het personeel van het GEWB en de reinigingsdienst ROM in Vlaardingen heeft vorige week een dag het werk neergelegd uit protest tegen de kabinetsplannen om de WAO en de Ziektewet aan te pakken. Schiedam - 'Help, bel politie' stond er op het bordje dat een vrachtwagenchauffeur gister morgen op het Broersvest vast hield achter het raam van zijn portier. Een voorbijganger vol deed a'an het verzoek, waarna de politie constateerde dat de man, 150 kilo zwaar, zijn cabine niet uit kon omdat zijn 'knie op slot' zat. De GGD bracht de zwaarlijvige chauffeur naar het Schieland-zie- kenhuis waar een meniscus-ope ratie volgde. De brug is, een jaar te vroeg, een feit, dus kan er ook overheen worden gereden. Met een juridisch foefje wordt sloop ervan voorkomen. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen/Maasland - De splin ternieuwe fietsbrug over de Boonervliet moet van de gemeen te Maasland weer worden wegge haald. De fietsbrug is namelijk abusievelijk een jaar te vroeg aangelegd door de reconstructie commissie Midden-Delfland. De commissie had oorspronkelijk met de gemeente Maasland afge sproken dat de brug pas halver wege '92 zou worden gebouwd. Tegen die tijd zal de nieuwe Fop penpias geheel gereed zijn. De brug komt in de plaats van de veerdienst van de bekende 'Joop de Ferryman'. De te \TOege aanleg berust op een vergissing. „Het is dom, maar we zijn gewoon vergeten dat was af gesproken dat we de brug pas in '92 zouden bouwen. We hebben de passage in het contract over het hoofd gezien", erkent ir. A.A. Verhagen, hoofd van het Bureau van Uitvoering voor de recon structie Midden-Delfland. Hel foutje van Midden-Delfland was zonder gevolgen gebleven. als de brug geen problemen zou geven voor zeilboten. De brug is net iets te laag voor de waterspor ters, die erop hadden gerekend nog een jaar over de Boonervliet te kunnen zeilen. Direct na de op levering van de brug trok de loka le watersportvereniging aan de bel bij de gemeente Maasland. De ambtenaren gelastten de bouwers daarop om het nieuwe brugdek weg te halen en pas volgend jaar te herplaatsen. Deze kostbare handeling gaat de reconstructiecommissie weer te ver. Het weghalen is lastig en kost bovendien duizenden gul dens. De reconstructiecommissie heeft daarom een juridisch foefje bedacht. Tegen de opdracht om de brug weg te halen is een beroepschrift ingediend bij de afdeling recht spraak van de Raad van State. De rechtzaak duurt namelijk min stens een jaar. Tegen die tijd mag de fietsbrug er volgens afspraak wel liggen. En ondertussen blijft de brug gewoon over de Booner vliet liggen. Vlaardingen - Een comité van be woners- en belangenorganisaties uit Vlaardingen start vandaag een langdurige campagne tegen de bezuinigingsplannen op welzijns- gebied van het gemeentebestuur. Begonnen wordt met bezoeken aan alle raadsfracties om ze te overtuigen van de noodzaak, dat ondersteuning van de stichting Welzij n'90 voor bewonersgroepen noodzakelijk blijft, dat het jonge rencentrum Labyrinth niet mag worden verkochten dat subsidies voor kinderactiviteiten geduren de vakanties in buurthuizen niet gemist kunnen worden. Het Vlaardings Actiecomité Soci aal Kultureel Werk, kortweg VASK keurt deze bezuinigingen in het gemeentelijke concept voor het Welzijnsprogramma 1992 geheel af. Omdat hierdoor volgens het actiecomité 'Tal van kleinschalige sociaal-culturele activiteiten voor met name groe pen in een achterstandspositie vanaf 1992 niet meer mogelijk zijn'. Dat is een volstrekt verkeer de keuze, meent het comité „Er zouden juist extia middelen, voorzieningen, ondersteuning en erkenning beschikbaar moeten komen voor deze groepen." In het VASK zijn de getroffen groepen vertegenwoordigd. Het gaat om de bewonersorganisaties Wijkoverleg Westwijk, Wijkover leg Centrum, Wijkoverleg Bab- berspolder, Wijkoverleg Holy- Zuid, Buurtbeheer-experiment De Toekomst Holy-Zuid, Buurt beheer-experiment PLN Zuid- buurt, Buurtbeheer-experiment Babberspolder (210 De Snayer en MO Bredero), Complex 6 Centrum en het Platform Woonconsumen ten Vlaardingen. Voorts de belan genorganisaties De Arme Kant van Vlaardingen, Algemene Pa tiënten Vereniging Vlaardingen, Vlaardings Overleg Revalidatie, Wijkcentra en buurthuizen, Laby- rinthjongeren, StiMOR. Reyhan en SOM. Actiekrant Het VASK voert deze week ge sprekken met de fracties van Burgerbelangen, PvdA, SP, D66 en SGP. Volgende week is de ver spreiding van een aetiekrant ge pland en van 21 tot en met 23 ok tober wordt gebruikt gemaakt van de gelegenheid om in te spre ken tijdens de vergaderingen van de raadscommissies, die dan de begrotingsvoorstellen behande len. Op 24 oktober, de donderdag avond die voorafgaat aan de week waarin de gemeenteraad de be groting moet vaststellen, vindt in Labyrinth een grote actie-mani festatie plaats onder het motto 'Nee! voor een spookstad'. Het jongerencentrum aan de Zo merstraat zal voor die gelegen heid ingericht zijn als spookhuis en er wordt een horrorfilm ver toond. Popgroepen van Labyrinth zorgen voor muziek. Dit alles ter inleiding van een discussie over de bezuinigingen op welzijnsge- bied. waaraan voorzitter Peter van Wilsem van Welzijn'90 en de heren Hameetman en Diepstra ten als vertegenwoordigers van de bewoners- en belangengroe pen deelnemen. Wethouder John Ranshuijsen is ook hiervoor uit genodigd. In het spreekhalfuur voor de raadsvergadering van 30 oktober wil het VASK zijn laatste poging wagen om de gemeente raad tot het schrappen van de welzijnsbezuinigingen over te ha len. Schiedam - De gemeente Schie dam moet de plannen voor de ont wikkeling van het Stadserf maar een poosje in de ijskast zetten. Dat adviseert het Stedelijk Over leg Stadsvernieuwing in een brief aan de gemeenteraad. Het SOS is van mening dat de ge meente het niet kan maken 40 miljoen gulden uit te geven voor een luxe project als het Stadserf, terwijl de stadsvernieuwing door geldgebrek in een impasse zit. De deelnemers aan het stedelijk overleg hebben een wrange smaak overgehouden aan de langdurige discussies over de voortgang van de stadsvernieu wing. De debatten over een nieuw beleid en de keuze van rotte plek ken die als eerste aangepakt moe ten worden zijn zo goed als zin loos geweest, simpelweg omdat er toch geen geld is om de plannen uit te voeren. Het valt de bewonersverenigin gen van Schiedam, die samen het SOS vormen, heel zwaar in de oude wijken uit te leggen dat er nauwelijks geld is voor de stads vernieuwing. Het publiek leest immers tegelijkertijd in de krant dat de gemeente kostbare plan nen heeft met het Stadserf. Waar om is daar dan wel geld voor. vraagt het SOS zich af. In de brief doet het stedelijk over leg een dringend beroep op de raad meer geld uit te trekken voor de stadsvernieuwing. Nu het rijk het in financieel opzicht laat af weten moet het gelduit de Schie damse gemeentekas komen. Aan het opknappen van oude wijken, vindt het SOS, zijn de Schiedam se miljoenen beter besteed dan aan het bouwen van een nieuwe bibliotheek, een nieuw archief, een nieuw theater en een nieuwe vergaderruimte voor de gemeen teraad op het Emmaplein en om geving. Maassluis - De Raad van State heeft het marktbesluit van de ge meente Maassluis gisteren alsnog vernietigd. In een mondelinge toelichting op het vonnis van jongstleden vrijdag stelt het rechtsorgaan dat de verplaatsing van de markt naar het parkeerter rein achter de Nieuwstraat onge grond is. Volgens advocaat mr. A.J.M. van der Sande van de Ondernemers Federatie Maassluis betekent het besluit dat de marktverordening van 1986 weer geldig is. Daarin wordt dwingend voorgeschreven dat de vrijdagmarkt op de histori sche markt plaatsvindt. Tegen het besluit van de gemeen teraad werd zowel een kort ge ding als een bodemprocedure in gesteld door de Ondernemers Fe deratie Maassluis. De onderne mers, die klagen over een enorme omzetdaling als gevolg van de verplaatsing van de markt, heb ben diverse argumenten tegen het besluit aangevoerd. Ze noem den het besluit 'overhaast' en 'on zorgvuldig.' In grote lijnen heeft de Raad van State deze redenering overgeno men, maar dit betekent volgens de gemeente niet dat de markt op korte termijn op de historische plaats terugkeert, De gemeente raad bepaalde gisteren dat er op zeer korte termijn wordt begon nen met een koopstromenonder- zoek in het centrum. Verder is wethouder Timmermans opge dragen om op korte termijn in overleg te treden met de OFM. De ondernemers eisen wél dat de markt met onmiddellijke ingang weer op de historische plek wordt gehouden. Als dit niet gebeurt vragen de ondernemers uit spraak in het in een eerder stadi um tegen de gemeente aange spannen kort geding. Door Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam - Hoofdza kelijk, zo bekende de 18-jarige Schiedammer die gistermiddag bij de Rotterdamse rechtbank te recht stond voor een reeks inbra ken, was hij overgegaan tot zijn daden om meer kleding te kun nen kopen en vaker uit te kunnen gaan. Maar dat het van jongsaf aan al fout zat bij de onverschillig ogende knaap, bleek wel uit het reclasseringsrapport dat recht bankpresident mr. Krikke met de inbreker doornam. Onhandelbaar gedrag betekende een voortijdig einde van zijn schoolopleiding en ook tijdens de proeftijd, die hem vorig jaar naast de straf van de kinderrechter werd opgelegd, beging hij de no dige misdrijven. De ontspoorde jongeling had dus in elk geval niets geleerd van zijn eerdere ver oordeling die hem zes weken tuchtschool had opgeleverd. Want de serie inbraken en dief stallen die hem gisteren ten laste werd gelegd, loog er niet om. Van af april tot eind juli had hij één autokraak, de diefstal van een fiets en een auto en maar liefst negentien inbraken in zijn woon plaats op zijn kerfstok. Uit win kels in het Hof van Spaland, aan de Parkwegen in het centrum, de kantine van voetbalvereniging SW en diverse snackbars in ver schillende delen van de stad had hij geld en diverse attributen die voor het grijpen lagen, weggeno men. Zo nu en dan werd hij daar bij geholpen door twee vrienden. „Ik had geen geld en ook nog geen uitkering," gaf de onverbid delijke dief als reden voor zijn wandaden op. „En als je^geer. geld heb, ga je inbreken." Met name die laatste opmerking zette bij officier van Justitie mr. H. Mo raal kwaad bloed waarop hij dan ook met een pittige strafeis voor de dag kwam. Desinteresse De verdachte die keer op keer de kans kreeg op z'n minst beter schap te beloven maar daar geen gebruik van maakte, blonk uit in desinteresse en haalde zich al leen maar meer moeilijkheden op de hals door lachend te melden dat hij bij ccn achtervolging ver keerd was behandeld door de po litie. Met enkele kornuiten had hij in Waddinxveen een personenauto gestolen die door de bestuurder midden op de snelweg stop werd gezet om lopend aan de achtervol gende politiewagen te ontkomen. Dat er daarna door de hen nalo pende agenten werd geschoten omdat de geboden stil te blijven staan niet werden opgevolgd, vond de verdachte 'niet juist'. „Het gaat goed de verkeerde kant met u op," concludeerde presi dent mr. Krikke voordat hij de of ficier van Justitie aan het woord liet. „Gezien de enorme waslijst en het feit dat hij de indruk wekt zich het ten laste gelegde nauwe lijks aan te trekken, verplicht dat me tot een zware straf," voorzag mr. H. Moraal zijn eis lichtelijk geïrriteerd van argumenten. „Vijftien maanden gevangenis straf waarvan een derde deel voorwaardelijk. En dat laatste is om de verdachte de mogelijkheid te bieden alsnog van het crimine le pad af te stappen," luidde de eis van de officier. De rechtbank doet 22 oktober uit spraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1