Waterweg 13' PvdA stelt 'privatisering' van de speelplaatsen voor Schiedam helpt Joegoslavische vluchtelingen Dozen stapelen voor kasteel Ambtenaren: wij hebben Poppe echt niet nodig 1 Klok heeft nog tijd nodig Uitgezette vrouw en baby uit vliegtuig gehaald Snelle buslijn tussen Dordrecht en Rotterdam Manege in Alblasserdam gedeeltelijk afgebrand Verwarming ME-woningen vervangen Buurtbewoners zouden via verenigingen beheer moeten krijgen Autokrakers aangehouden Sociale dienst opgelicht Man schendt eerbaarheid Vrouw (74) beroofd Man rijdt sloot in Truc met valse Visa-kaarten Folder over nieuwe CAI Twee ton het voor milieu Markt naar Van Riebeeckstraat Kunstbus rijdt volgende maand Teveel vragen in Maasland M Rotterdams Dagblad Donderdag 10 oktober 1991 Rotterdam - De klok van de Goede Herderkerk in Rotterdam-Schiebroek hangt weer bovenin de toren. Maar hel bronzen klokgeluid zal de komende dagen nog niet ieder uur over het Kastanjeplein en omge ving klinken. Wantbij de vervanging van de doorge roeste klokkestoel - de ophanging - is een bereke- ningsfout gemaakt. Klok plus stoel werden gisteren wel met behulp van een forse kraan boventn de toren geplaatst, maar aan de as van de constructie moet nog worden gesleuteld. Koster PX van der Plas hoopt dat dit nog deze week kan gebeuren zodat de hen'ormde kerkgangers zondag weer het vertrouw de gebeier kunnen horen. Sleutelen aan de klok van de Herderkerk roïo Hariy vefXuylen Rotterdam - Op het nippertje is gisteren de uitzet ting van Ana Paula Kamos en haar vijf maanden oude zoon voorkomen. De in Rotterdam verblijven de vrouw (25) en baby zaten al in het vliegtuig naar de Kaapverdische Eilanden, toen het bericht doorsij pelde dat zij in Nederland mochten blijven. In ieder geval tot 29 oktober, als er een kort geding dient voor de Haagse rechtbank, waarin haar uitzetting wordt aangevochten. De Rotterdamse advocaat mr. T.'R. Hupscher heeft dat op het laatste moment nog weten teregelen. Ana Paula Ramos ts in Nederland gekomen m het kader van gezingshereniging, maar liep spoedig na haar komst weg waardoor zij illegaal werd. Maar Ana Paula ontmoette een Nederlandse jongen, trouwde en kreeg alsnog een verblijfsvergunning. 2ij trok met haar man in bij haar Nederlandse schoonmoe der. Er onstonden allerlei spanningen en Ana Paula liep weer weg, met de inmiddels geboren Michael Robin, waarmee ze haar verblijfsvergunning op het spel zette. Twee weken geleden verloor de vrouw haar paspoort en ging daarvan aangifte doen bij de politie. Zij deed dat aan de balie van de Vreemdelingendienst in het hoofdbureau en werd direct vastgezet. Het zoontje werd ondergebracht bij een vriendin in Rotterdam. Gisteravond tijdens het bezoekuur moest die vrien din het kind afgeven. „Want," zo zegt de politie, „de moeder wil haar kind meenemen." Het Aktiekomi- tee Pro Gastarbeiders bestrijdt die lezing. Zij zou daartoe zijn gedwongen door de politie. De politiewoordvoerder weer: „Wat ons betreft ging het alleen om de vrouw. Zij was illegaal in Neder land, het kind niet omdat die (ook) de Nederlandse nationaliteit heeft. Maar de vrouw wilde per se het kind meenemen." Maar de hele reis ging dus niet door. In ieder geval niet voor 29 oktober, als het kort geding dient. Rotterdam - Het Ridderkerkse vervoersbedrijf De Jong Tours wil beginnen met twee snelle busverbin dingen waarmee Dordrecht wordt verbonden met Rotterdam en Den Haag Centraal Station. Met deze zogeheten Comfort Lines wil De Jong Tours de con currentie aangaan met de Nederlandse Spoorwegen. «Wij geven een zitplaatsgarantie af. Dat is heel an- ders dan bij de NS," beweert directie-assistent A. Boorsma van De Jong Tours." Als de Rijksverkeersinspectie de vergunning af geeft, wil De Jong Tours starten met tien ritten in de ochtendspits en tien ritten in deavondspits. De bus sen rijden om het kwartier en stoppen onderweg niet. De bus van Dordrecht naar Rotterdam doet wel me trostation Krallngsezoom aan. „Omdat daar in de huurt veel hoogwaardige bedrijfsactiviteiten zijn, zo als Brainpark en Rivium, Bovendien heeft Kralings- czoom een uitstekende verbinding met de rest van stad," aldus Boorsma. Alblasserdam - Door nog onbekende oorzaak is een groot deel van het onderkomen van rijvereniging en Ponyclub Beyaert aan de Polderstraat in Alblasser- Jam vanochtend in vlammen opgegaan. De opslag- Plaats voor hooi en stro, waar de brand begon, is ver hoest en de constructie van de tribune sterk aange ef Vijftien paarden in de stallen konden in veilig heid worden gebracht. De brand werd vancohtend om zes uur door omwo nenden opgemerkt. Als eerste hebben politie, brand weer en omwonenden de paarden uit hun stallen ge haald. De brandweer van Aluld&seidam was het vuur ointien veertig minuten meester. Daarbij werd assis tentie verleend door de regio-brandweer met een hoogwerker. Schiedam - De installaties voor verwarming en ventilatie in de minimum-energiewoningen in Woudhoek zijn aan vervanging toe. Met deze ingreep is 2,5 mil joengulden gemoeid. De huizen en installaties dateren uit 1983. Dat de verwarming en ventilatie nu al vervangen moe ten worden, heeft te maken met de onderhoudsgevoeligheid van de apparatuur. De installaties werden indertijd speciaal voor de 184 ME-wonin gen in Woudhoek ontworpen. Omdat het om een experiment ging, traden nogal wat kinder ziektes op. Ook in de toekomst is geregeld onderhoud noodzake lijk. Maar de fabrikant heeft de produktie van de geisers en venti latoren inmiddels gestaakt. Enig, alternatief is het inbouwen van, compleet nieuwe installaties. Anders dan in 1983 worden ener giezuinige installaties tegenwoor dig in serie gebouwd en kant-en klaar geleverd. Ongeveer de helft van de bewoners van het ME- complex, dat uit 184 huizen be staat, wil zo snel mogelijk nieuwe apparatuur. De rest heeft nog geen klachten, en wil met de ver vanging wachten tot de installatie het begeeft. Schiedam - De PvdA wil de speeltuinen in Schiedam 'privati: seren'. Ze heeft haar hoop geves tigd op buurtbewoners, die het beheer van de speelplaatsen in de toekomst zouden moeten overne men. Op die manier willen de sociaal democraten verandering brengen in de slechte gesteldheid van de speelvoorzieningen. Er zijn er te weinig van en de bestaande plaat sen zijn bovendien vaak slecht onderhouden, aldus de PvdA. De raadsleden Noor Samkalden en Mahir Engin hebben het colle ge verzocht op korte termijn werk te maken van het uitbesteden van de speeltuinen. De gemeente zou het budget voor het kinderspeel tuinen moeten overhevelen naar de buurten. In deze visie zouden de ambtenaren zich in de toe komst kunnen beperken tot het bewaken van de kwaliteit en de toegankelijkheid. Probleem is, dat er op dit moment weinig mensen in de wijken te vinden zijn die zich om de speel plaatsen bekommeren. Bewo nersverenigingen hebben in som mige gevallen wel aandacht voor de zaak, maar uit die hoek is nooit de roep gekomen het beheer van de speelplekken in handen te krijgen. De PvdA ziet de oprichting van speeltuinverenigingen als een op lossing. Met een starterssubsidie denken de initiatiefnemers de be trokkenen in de verschillende buurten over de streep te trek ken. Ouders uit de Marconistraat in Oost en de omgeving van dien stencentrum De Vier Molens in Nieuvdand worden wellicht de eerste zelfstandige beheerders van een speelplaats. In beide buurten bestaat grote ontevre denheid over de kwaliteit en het onderhoud van de speelplaatsen. Zowel in Oost als in Nieuwland bestaat belangstelling om bij het beheer te worden betrokken, al gaat het initiatief voor de oprich ting van speeltuinverenigingen in de eerste plaats uit van de PvdA. Budget Volgens de bedenkers van het plan kan een speeltuinvereniging een grote rol spelen in het verbe teren van de leefbaarheid van de buurt. Uit ervaringen in andere steden blijkt dat de verloedering van de speelplaatsen kan worden gestopt als wijkbewoners de ver antwoordelijkheid overnemen. Vaak kunnen bewoners door zelf werkzaamheid met hetzelfde budget mooiere en grotere speel plaatsen bouwen. Raadslid Mahir Engin denkt dat de speeltuinvereniging ook kan bijdragen aan een verbeterde re latie tussen de etnische groepe ringen in de wijk. De Turkse, Ma rokkaanse en Nederlandse kinde ren kunnen in de tuin spelen ter wijl hun ouders samenwerken bij het beheer van de tuin en de vere niging. De speeltuinvereniging is overi gens allerminst een nieuw ver schijnsel. De eerste club werd op gericht in 1905 en ondertussen zijn er in Nederland 950 vereni gingen met in totaal 40.000 vrij willigers. In totaal maken naar schatting 250.000 kinderen ge bruik van de voorzieningen. Toch past het Schiedamse initia tief volgens Noor Samkalden pri ma in het proces van sociale ver nieuwing. „We willen meer men sen bij de eigen woonomgeving betrekken." Als het aan de PvdA- 'ers ligt, gebeurt dat met spoed. Binnen twee maanden verwach ten Samkalden en Engin een af gerond voorstel voor het oprich ten van een ambtelijk ondersteu ningsteam voor speeltuinvereni gingen. Van grote do zen werd een enorm kasteel gebouwd, kin deren konden zich ook laten schminken als klnderboekfl guur, er waren tekenfi ms. de was er met dieren en de k nderboeken schrijvers ont braken ook niet. Kortom, de Blauwe Brug was gis termiddag het domein van de kindertx>eken lezende jeugd van 6 tot 12 de basis schoolleeftijd. Plpi Langkous kwam het feest in het wljkgebouw openen. Niet de echte na tuurlijk, want die is te oud maar eentje die- er toch wel erg veel op leek. De kinde ren konden ook nog mee met een excur sie naar De Boshoek. Foto Roel Drjkstra Schiedam - Uit Schiedam zijn deze week twee vrachtwagens vertrokken met hulpgoederen voor Joegoslavische vluchtelin gen in Hongarije. De goederen, voornamelijk kleding en bedden, zijn ingezameld in onder meer Schiedam. Vlaardingen en Volen- dam. Behalve particulieren werkten aan de actie hulporganisaties mee zoals Memisa en de stichting Het werkende Missieteam uit Vo- lendam. Voor de coördinatie, het transport en de verdeling in Hon garije zorgde de Schiedamse on dernemer George Toth, zelf van Hongaarse afkomst. De Joegoslaven die het oorlogsge weld in hun land zijn ontvlucht, verblijven in Hongarije in kazer nes waar tot voor kort Russische soldaten waren gelegerd. In de grensstreek tussen Hongarije en Joegoslavië houden zich volgens Toth enkele tienduizenden vluchtelingen op. Vanuit Schiedam wordt ook hulp geboden aan Hongaren die door de slechte sociale voorzieningen in hun land tussen wal en schip zijn geraakt. De door Toth opge richte, deels Hollandse, deels Hongaarse stichting Maris be zorgt regelmatig voedsel en kle ding in tehuizen voor ouderen, kinderen en zwakzinnigen. Will Vollering, een van Toth's di recteuren, is zojuist teruggekeerd van een bezoek aan Hongarije. Hij trof er 'onbeschrijflijke toe standen' aan. „Je wilt iedereen helpen, maar hoeveel je ook mee neemt, je komt altijd tekort." Schiedam - Drie jonge Duitsers uit de voormalige DDR zijn gis teravond in Schiedam op heter daad betrapt bij hel kraken van auto's. Het drietal, afkomstig uit Magdeburg, was bezig radiocas- settespelers te stelen uit gepar keerde auto's aan de Horvathweg. In de St. Liduinastraat werd later op de avond nog een autokraker gearresteerd. Hij werd betrapt door een bewoner, die de politie waarschuwde. De dief had een se mafoon en een flesje after shave uit de auto gestolen. Vlaardingen - De sociale recherche van de Gemeentelijke Sociale Dienst heeft in september tegen zes inwoners proces-verbaal opge maakt wegens fraude. Ze verzwegen allemaal bijverdiensten uit arbeid te hebben. Gezamenlijk benadeelden ze de sociale dienst voor 28.122 gulden. Dat geld zal worden teruggevorderd. Schiedam - Voor schennis van de openbare eerbaarheid is gisteren een 57-jarige Vlaardinger m Schiedam opgepakt. De man verraste een 42-ja- rige Schiedamse, die in het Beatrixpark haar hond uitliet. In de nabij heid van de vrouw gekomen, opende de man abrupt zijn regenjas en toonde zijn geslachtsdeel. De vrouw spoedde zich naar de politie, die de 'potloodventer'aanhielden bekeurde. Vlaardingen - Een 74-jarige Vlaardingse vrouw is gistermid dag rond vijf uur op de Goudenre genstraat beroofd van haar hand tas. 2e werd daar ingehaald door een hardlopende jongeman die in het voorbijgaan haar tas wegruk te. Er zaten veertig gulden en eni ge bescheiden in. De jongen was 1.80 meter lang en gekleed in een donkerjack. Vlaardingen - Een 20-jarige Vlaardinger is gisteravond een sloot ingereden bij deMaassluise- dijk. De man reed richting Vlaar dingen en zag vanwege de mist een scherpe bocht te laat. De auto kwam in de berm, raakte een ver keersbord en kwam tot stilstand in een sloot. De man kon zonder letsel zijn zwaar beschadigde wa gen verlaten. Vlaardingen - Drie mannen hebben gistermorgen geprobeerd een kle dingzaak aan de Korte Hoogstraat te Vlaardingen op te lichten. Ze hadden voor 718 gulden aan sokken en stropdassen laten aanrukken en wilden betalen met Visa-kaarten. Navraag bij de Visa-dienst leerde dat de kaarten vals waren. De mannen verlieten daarop ijlings de winkel. Dat deed 's middags ook een 24-jarige Vlaardinger bij een kledingzaak aan het Veerplein. De politie zag de man, een 'bekende', en vermoedde dat hij een gestolen parka aanhad. Dat bleek zo. De man is ingesloten. Vlaardingen - De SP wekt de indruk de WAO-acties te gebruiken voor eigen doelstellingen, zo beschuldigen de stadhuisambtenaren Remi Poppe van de Sotialistiese Partij in een open brief. „Wij balen hiervan als een stekker," schrijven zij, hetzelfde jargon gebruikend als de plaatselijke SP-leider, „Wij zijn namelijk mans ge noeg onze eigen ruggen te drogen en als wij vinden u daarbij nodig te hebben zullen wij u dit laten weten." Remi Poppe liep vorige week vrijdag, net als een aantal stadhui sambtenaren, mee met de vuilnisophalers. Die hadden het extra druk omdat een dag eerder gestaakt was. De stadhuisambtenaren toonden zo hun verbondenheid met het ROM-personeel dat de sta- kingskar getrokken heeft. Remi Poppe besloot ook te gaan helpen. Maar, aldus de open brief, „een groot aantal van ons heeft zich gestoord aan uw wij ze van aan wezigheid ter plaatse. U gaf heel sterk de indruk eigen doelstellin gen daarbij na te streven, te weten de promotie van de SP". De ambtenaren schrijven niet voor welk politiek karretje dan ook ge spannen te willen worden. Het stoort ze ook dat Poppe zonderbver- eg schriftelijke vragen over de WAO-acties heeft gesteld aan het col lege van Ben W. „Wij verzoeken u dan ook dringend," eindigt de open brief aan Pop pe, „u in de toekomst van een dergelijke handelswijze naar ons te onthouden." Maassluis - Huis-aan-huis wordt maandag in Maassluis een folder verspreid over de veranderingen .jDj in het kabelnet Wethouder An- J ton Wustrow kreeg hiervan gis- V. termiddag het eerste exemplaar, tj - Dat gebeurde bij de officiële inge- ;,j bruikneming van de nieuwe Cen- trale Antenne Inrichting in de kantine van Gemeentebedrijven, j De CAI is in de afgelopen maan- j den flink gerenoveerd. Daarvoor is zes ton uitgetrokken. De kijkers hebben de veranderin- j j, gen al gemerkt. Zij moesten hun TV-ontvangst opnieuw inregelen. j h-| Maassluis - De gemeente Maas- 11 sluis trekt meer dan twee ton ex- tra uit voor het milieu. De ge- meente kan dit doen omdat er op t de begroting over 1989 maar liefst i 530.000gulden is overgehouden, j Het college van B en W stelt de raad voor van dit bedrag 318.000 gulden aan de reserves toe te voe- gen en de rest, 212.000 gulden, in het milieufonds te doen. De verbetering van het milieu is 5 door B en W verwoord in het Ge- meentelijk Milieu Beleidsplan.' j Dit plan staat donderdagavond in t h de Burgerzaal van het stadhuis centraal tijdens een inspraaka vond, die om acht uur begint Vlaardingen - De markt, die van de Broekweg naar het centrum van Vlaardingen moet worden verplaatst, komt te lopen van de Van Riebeeckstraat naar het Veerplein. De gemeente heeft daarover overeenstemming be reikt met de vertegenwoordigers van de kooplieden in de Markt- commissie Vlaardingen. Aan de juiste maatvoering en de mogelijke indeling van de kra men moet nog de nodige aan dacht worden besteed, maar over de exacte nieuwe plek is nu over eenstemming. De markt, is op woensdag (uitge breider) en op zaterdag. Op deze laatste dag zullen de meeste kra men op het Veerplein te vinden zijn. De Stuurgroep Stadshart heeft la ten weten dat het Veerplein een klein aantal zaterdagen per jaar voor festiviteiten beschikbaar moet zijn. Vlaardingen - Vlaardingen krijgt een 'kunstbus'. Vanaf woensdag 13 november wordt elke maand gereden naar een steeds wisse lende kunstuiting. Zo zal de ene keer een toneelstuk bezocht wor den, de andere keer een tentoon stelling, dan weer een opera of een ballet-voorstelling. De kunstbus is er voor 55-plus- sers. Direct na het vertrek zal steeds in de bus toelichting wor den gegeven op datgene dat wordt bezocht. Na afloop is er op nieuw aandacht voor het uitstap je. De opzet van de kunstbus is de deelname van ouderen aan kun stuitingen te bevorderen. De bus vertrekt bij de Vrije Academie aan deOosthavenkade. Maasland - Het college van B en W van Maasland vindt dat het aantal vragen dat raadsleden stel len over de begroting 1992 moet worden teruggebracht Reden daarvoor is dat het aantal vragen vorig jaar dermate groot was dat de beantwoording hiervan leidde tot een ongewenste piek in de werkdruk voor het ambtelijk ap" paraat. B en W hebben hiertoe inmiddels zelf de eerste aanzet gegeven. Er is een informatieve bijeenkomst gehouden, waar een fiks aantal vragen van begrotingstechnische aard is beantwoord. Maasland behandelt de begrotin gen voor 1992 tijdens een tweetal zittingen van de gemeenteraad. Voorafgaand hebben er vier com missievergaderingen plaats. De commissievergaderingen begin nen deze week. Tijdens de regu liere vergadering van de gemeen teraad op dinsdag 29 oktober hou den de fractievoorzitters hun al gemene beschouwingen, waarop het college, dat de beschouwin gen al acht dagen eerder in bezit wil hebben, in eerste instantie re ageert De begrotingsdebatten vinden plaats tijdens de vergade ring op dinsdag 5 november. Het tè de bedoeling dat de reacties van de vier raadsfracties en de be antwoording daarop in tweede termijn door het college in één avond wordt afgewerkt K 41 v/|

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1