19 'Vernieuwing moet snel van de grond komen' 'Als jongen was ik al verknocht aan die kadetten' Gemeente wacht vervolg juridisch gevecht af mm Ex VVD-wethouder Luub Hafkamplid van progressieve beweging W* W r Jubilerend D66 speelt Sinterklaas AUTOBEDRIJF •"OW RD<S«5 KOOPAVOND NISSAN SUNNY 1.6 SLX COUPÉ AUTOBEDRIJF A. SCHAAP Rotterdams Dagblad Donderdag 10 oktober 1991 RVv Schiedam Expositieruimte voor jonge kunstenaars Jonge kunstenaars uit Schiedam en omgeving wor den in de gelegenheid gesteld om hun werk te expo seren. Theater De Teerstoof biedt deze mogelijkheid en in principe wordt om de zes weken een nieuwe ex positie gehouden. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Janine Kooijman, telefoon 010- 4262987. Volksdansen bij Kluphuis Oost Mannen en vrouw zijn meer dan welkom bij de volksdanslessen, die iedere maandagavond van acht tot tien uur in Kluphuis Oost worden gegeven. Er kunnen dansen worden geleerd uit onder meer Bul garije, Joegoslavië. Israel en Griekenland. Deelne men kost zes gulden per maand. Nieuwe activiteiten in wijkcentrum de Erker Men kan het zo gek niet noemen of het wordt wel in wijkcentrum de Erker georganiseerd. Ook in het nieuwe winterprogramma zijn weer de nodige opval lende activiteiten opgenomen. Zondagavond 13 oktober staat de Erker in het teken van Spanje. Vanaf 18.00 uur kan men genieten van zang eri dans van de Spaanse groep Aerès Flamen cos en wordt er echte paella geserveerd. Toegans- kaartjes kosten 12,50 gulden per stuk. Maandag 14 oktober start men er voor jongeren de. workshop striptekenen die vier dagen duurt. Voor 25 gulden kan men deelnemen aan de vier bijeenkom sten die onder deskundige leiding van een stripteke naar worden geleid. De eerste les is op maandag 14 oktober om 13.00 uur en de drie resterende lessen worden op de dinsdag, donderdag en vrijdag erna van 13.00 tot 15.00 uur gegeven. Ook lekkerbekken kunnen in de Erker terecht, want binnenkort verzorgt chef-kok Jan Legrand enkele demonstratielessen waarin men lekkernijen als stokbrood, marsepein en speculaas leert maken. De vijftien kooklessen vinden plaats op vrijdag 's avonds van 20.00 tot 22.00 uur en deelname kost 45 gulden. Men kan zich voor alle evenementen telefo nisch (4267767) opgeven bij het wijkcentrum. Vlaardingén Bouwspeelplaats open in herfstvakantie Kinderen tussen zes en twaalf jaar die tijdens de herfstvakantie actief willen zijn, kunnen zich de ko mende week naar hartelust uitleven op de bouw speelplaats in het Holy-park. Daar kan men dagelijks voor slechts één gulden van 10.00 tot 16.00 uur knutselen, timmeren, crossen op het terrein en allerlei gezelschapsspelletjes doen in de treinwagon. Ter afsluiting van de herfstweek wordt er vrijdag 18 oktober in de wagon een leuke film vertoond. Goedkoop zwemmen in Dol-fijn Tijdens de herfstvakantie kunnen kinderen van 4 tot en met 15 jaar weer goedkoop zwemmen in de Dol-fijn. Voor één gulden kunnen ze terecht in het water en van tussen 14 tot en met ISoktober. Voorverkoop Dire Straits Dire Straits-fans die een van de concerten op vrijdag 29 en zaterdag 30 mei in de Kuip willen bijwonen, kunnen zaterdag 12 oktober proberen bij de VW kaartjes te bemachtigen. Het stadhuis is speciaal voor de voorverkoop geopend van 9.00 tot 13.00 uur. Waasland Koersbaltoernooi in sporthal de Hofstede Sporthal de Hofstede vormt maandag 14 oktober het toneel voor het tweede regionale koersbaltoernooi waarin teams uit Maasland, Wassenaar, Vlaardin gén, Hoogvliet, Rotterdam, Schiedam en Hoek van Holland het tegen elkaar opnemen. Koersbal is de Nederlandse benaming voor het uit Australië overgewaaide bowling dat zowel buiten als binnen kan worden gespeeld. De sport komt sterk overeen met jeu de boules want ook bij koersbal moet men met grote ballen - die alleen in een boog kunnen rollen - zo dicht mogelijk bij het doel zien te komen. Het toernooi wordt om 10.00 uur geopend dooi b urge meebid Kukxhuorn-Papenhove en om 16.00 uur vindt de prijsuitreiking plaats. Schiedam donderdag 10 oktober Open huis stichting Eigen Werk, Overschiese- straat 44, van 10.00 tot 16 00 uur Schiedanst en swingt (musical),^assagetheater, 20.15 uur. Al Copley {rhythm blues), de Tender (toegang gratis), 22.00 uur. Thema-avond Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB, NPB-gebouw. Westvest 90,20 uur. Wandeldag NIVON in Staelduinse Bos, 08.45 uur vertrek bij station Schiedam. Najaarsmodeshow voor 55-plussers, dienstencen trum de 4 Molens, 10.00 uur. Bijeenkomst Katholieke Bond van Ouderen, de 4 Molens, 10.00 uur. •Jamsessie, Café Podium, 22.00 uur. Lezing over Boedhistische visie op twijfel en angst. Vrijzinnige Geloofsgemeenschap, Westvest 90,20.00 uur. vrijdag 11 oktober KL-iverjasloemooi. dienstencentrum de Woud- hoek, 13.00 uur. Vlaardingén donderdag 10 oktober Lunchconcert Grote Kerk, Grote Kerk, 12.45 uur. Lezing 'Kunst versus natuur, Vrije Academie, Oostbavenkade 42,20.00 uur. vrijdag 11 oktober Bingo, trefcentrum de Bijenkorf, Reigerlaan 105, 14.00 uur. Maassluis donderdag 10 oktober Demonstratie volksdansen NIVON, Pr.Margriet- zdfcl, 20.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingén Postbus 4008 3130 KA Vlaardingén Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Carel van der Velden Schiedam - Sommige Schiedammers zijn ongetwijfeld ver rast door het bericht dat Luub Hafkamp lid is geworden van de brede progressieve beweging, die voormalige PvdA-staats- secretaris Jan Schaefer heeft opgericht. Verbazing hoeft dit volgens de gewezen WD-wethouder echter niet te wekken. „Aeh, progressief is zo'n beladen term. PvdA en Groen Links leggen er meestal een claim op, maar vooruitstrevend zijn deze partijen allerminst." Toegegeven, Hafkamp is niet de enige WD'er die lid is geworden van de beweging, die haar aan hang vooral vindt in kringen van kritische PvdA'ers en leden van Groen Links en D66. Ook Huub Jacobse, een voormalig kamerlid van de WD heeft zich ondertus sen aangesloten. Maar toch. Veel stadgenoten heb ben Hafkamp toch in eerste in stantie leren kennen als een wei felende, doorgaans erg voorzich tig opererende bestuurder. Geen man waarvan je hemelbestor mende standpunten verwacht. En daarmee komt hij nu wel. In de eerste plaats stelt de groep rond Schaefer een halvering van de omvang van de rijksoverheid voor. Ook op andere terreinen gooit men de knuppel in het hoender hok. Als lid van de stuurgroep So ciale Vernieuwing stelt Hafkamp zich achter een voorstel voor een ingrijpende onderwijshervor ming. Alsof er nooit een school strijd is geweest, oppert men de gedachte om het openbaar en bij zonder onderwijs als zelfstandige schooltypes af te schaffen. Vol gens Schaefer c.s. is het huidige onderwijssysteem uiterst kost baar en gebaseerd op overleefde tegenstellingen. Voorhoede Hoe komt het dat de als voorzich tig bekend staande Hafkamp in de voorhoede van de maatschap pelijke discussie terecht is be land? Zelf verklaart hij zijn nieu we rol aan uit de functie, die hij na zijn terugtreden als wethouder heeft aanvaard. Toen de PvdA in 1990 de WD als coalitiepartner aan de kant zette, nam Hafkamp plaats in de adviesgroep voor So ciale Vernieuwing. De commissie onder leiding van Jan Schaefer werd na het aantre den van het kabinet Lubbers/Kok in de eerste plaats belast met het afsluiten van zogenoemde conve- nanten tussen de rijksoverheid en de deelnemende gemeenten. In de contracten is bepaald dat de rijksoverheid een deel van haar taken aan de gemeenten overhe velt. In deze opzet krijgt de lokale overheid ook de beschikking over het bijbehorende budget. ..De sociale vernieuwing vormt een prima initiatief," zegt Luub Hafkamp. „Maar het gaat niet in het gewenste tempo. Ministeries zijn vaak halsstarrig in het af staan van hun macht. Dat is slecht, want de hele operatie is bedoeld om maatschappelijke achterstandssituaties weg te wer ken. Met ditzelfde doel voor ogen heeft Jan Schaefer mensen ge vraagd voor zijn nieuwe initiatief. Ik kan mij prima vinden in de uit gangspunten van deze club." Luub Hafkamp ziet het vergroten van de mondigheid van de burger als de belangrijkste doelstelling van de beweging. Mat haar fron tale aanval op de Haagse bureau cratie behoort de groep reeds bij de start tot het anti-establish ment. Is dat niet vreemd voor een club, waarvan veel leden jaren tot de bestuurderskaste hebben be hoord? „We constateren dat er snel iets moet gebeuren. De politieke par tijen zijn niet actief genoeg om de gewenste veranderingen van de grond te krijgen. Als je in het cen trumkan de macht zit. gaat alles langzamer dan voerwacht. Schie dam is een goed voorbeeld. Sinds hun toetreding in het college zie ik frappante verschillen in de op stelling van de oude oppositiepar tijen Groen Links en D66." Op landelijk niveau ziet Hafkamp de groep rond Schaefer als een goed middel om de gewenste ver andering te bewerkstelligen. „Maar het moet geen nieuwe pol- tieke partij of een pressiegroep worden. De leden kunnen beter binnen hun eigen partij pleiten voor de vernieuwende ideeen '.r Luub Hafkamp: beladen term Archieffoto Schiedam - De Schiedamse afde ling van het jubilerende D66 on derhoudt op dit moment een kort lijntje met de burgerlijke stand. De partij, die op 14 oktober 1966 werd opgericht, wil alle Schie dammers die op deze dag zijn ge boren een cadeau aanbieden. Ook bruidsparen, die op 14 oktober hun zilveren huwelijksfeest vie ren, worden gefêteerd door de de mocraten. Ondanks de uitdeelpartij wil D66 de jubileumviering sober hou den. Het Schiedamse receptiecir cuit wordt buiten de deur gehou den. Het jubileumbudget gaat vrijwel geheel op aan het kweken van goodwill bij de bevolking. Ook de babies die op 14 oktober worden geboren krijgen een pre sentje. Verder komt er een gift be schikbaar voor de kinderafdeling van het Schieland-ziekenhuis. De jubilerende partij onderneemt ook een poging om de betrokken heid van de burger bij de Schie damse politiek te vergroten. In een brief mogen Schiedammers aangeven wat zij zouden doen als zij voor één dag 'de baas van de stad'zouden zijn. De deelnemers kunnen inschrij ven in de categorie 1/m 12 jaar, 13- 16 jaar en volwassenen. De raads fractie heeft beloofd dat zij zal po gen de winnende ideeën daad werkelijk uitgevoerd te krijgen. Advarten'iC Audi 80 1.8 S '90 24.950.- 453.- Citroen Axel 1.2 TRS'90 7.950.- 149.- Citroen BX 14 '86 7.950.- 149.- Citroen BX 14 TE '90 16.950.- 317.- Fiat Panda 750 '89 7.950.- 149.- Fiat Uno 45 '89 9.950.- 179.- Ford Sierra 1.6 CL '89 15.950.- 301.- Ford Sierra 2.0 L '85 8.950.- 174.- Ford Sierra 2.0 GL '90 20.950.- 386.- Mercedes 190 E '84 17.950.- 332.- Mercedes 200 D '85 1 1.950.- 224.- ,'X iAi-'i Opel Kadett 1.6 S Opel Kadett 1.3 S Opel Ascona 1.6 S Opel Vectra 1.6i Opel Omega 2.0i spec. uitv. '87 '89 '87 '90 10.950.- 183.- 14.950.- 293.- 10.950.- 183.- 24.950.- 453.- '90 23.950.- 434.- Opel Senator 2.5 E aut. '84 8.950.- 174.- VW Golf 1.3 CL '87 10.950.- 183- VW Passat 1.6 CL '87 9.950.- 179.- Zeer spec, uitv., 80.000 km, '90, 24.950.- 453.- Auto v.d. week (Fin. tabel is gebaseerd op 25% aanbetaling en 60 mnd.) Broersvest 74-76 (naast kermis) 3112 DG Schiedam Tel. 010-4267448 Door Robert van der Hek Schiedam - Sinds hij als 14-jarig jongetje een kijkje nam bij het Zeekadetkorps Jacob van Heems kerk is Fred Bergvelt er niet meer weg te slaan. Inmiddels is hij 52 jaar en voorzitter van het 40-jari- ge Schiedamse korps dat de jeugd Vertrouwd wil maken met de scheepvaart, watersport en al les wat daarbij komt kijken'. Fred Bergvelt herinnert zich zijn eerste ontmoeting met de jubile rende vereniging nog als de dag van gisteren. „Het begon alle maal toen na moest blijven op de HBS or.', r afsommen te ma ken. Een jongen naast me vroeg of ik die middag mee ging naar de zeekadetten en dat leek me wel leuk. Toen hij mij het schip liet zien was ik meteen helemaal ver kocht." Zo werd Fred Bergvelt in 1953 lid van het korps dat twee jaar eerder officieel was toegetreden tot het Zeekadetkorps Nederland. Het hoogtepunt van de beginjaren was volgens hem het eerste natio nale zomerkamp voor alle zeeka detten in Nederland. De verse Schiedamse loot aan de stam kaapte daar namelijk alle prijzen weg voor de neus van de gevestig de orde. Zo wonnen de Schiedam mers ondermeer 'de blauwe wim pel'. Fred Bergvelt daarover: „De blau we wimpel is de prijs voor het doen en laten van een team. Za ken als kameraadschap en net heid worden dan beoordeeld. Het leuke is dat we die wimpel daarna nooit meer weggegeven hebben. Ieder jaar sleepten we dat presti ge-object mee naar Schiedam tot dat we op een gegeven moment de organisatie aanbevolen om dat ding dan maar af te schaffen. Dat gebeurde en de wimpel werd ver vangen door een herinnerings vaan voor alle deelnemers." Dan glundert de voorzitter en ver- Fred Bergvelt: 'Soms vaar Ik nog Foto Roel Dijkstra volgt: „In 1989 werd dat echter weer teruggedraaid en de blauwe wimpel werd weer m ere hersteld Weet je overigens wie die wimpel toen gewonnen heeft'" Een grote glimlach op zijn gezicht verraadt het antwoord. Na zijn actieve periode als /ceka- det trad de geboren Indonsier toe tot het leidinggevend kader. Ook daar bewaart hij goede herinne ringen aan. „In 1967 was er een uitwisseling tussen Canadese en Nederlandse zeekadetten. Zes le den waren uitverkoren om de reis naar Canada te maken en ik mocht mee als groepsleider. Zo hebben we daar drie weken door Canada rondgezworven en dat was natuurlijk fantastisch In 1980 werd Fred Bergvelt voor zitter van het zeekadetkorps Schiedam, een functie die hij zelf omschrijft als 'een gezellige be- weleens mee, maar dan word Ik echt als een gast behandeld. zigheid'. Hij bekent vervolgens dat hij er mei zoveel tijd in hoeft te steken zodat het voorzitter schap hem niet echt zwaar valt. „Het is gewoon leuk om met de jeugd bezig te zijn. Soms vaar ik nog wel eens mee maar dan word tk echt als gast behandeld en al dat formele hoeft van mij nu ook weer niet." aldus de nuchtere pre- ases. Vloot Sinds 1951 is er veel veranderd bij de Schiedamse zeekadetten. In middels is het korps uitgegroeid tot een club van veertig enthou siaste jongeren die de beschik king heelt over een uitgebreide vloot waartoe ondermeer een oude mijnenveger behoort. Toe treden tot liet korps kan op 11-ja rige leeftijd en dan wacht je een toekomst van vooral veel varen.* Maar ook theorieles en onder houd van de schepen staan op hc' programma. De zeekadetten worden vaak ver ward met de zeeverkenners Fred Bergvelt legt het verschil uit 1> zeeverkenners zijn een onderdee van de padvinderij of de scoutsn: zoals dat tegenwoordig heet O korps is gewoon een zelfstandig orgaan. Verder denk ik dal w. minder speels en wat .serieuzer bezig zijn dan de zeeverkenners Dan alsof hij schrikt van zijn ei gen woorden: „Maar dat neem geheel voor eigen rekening hoor Mijn dochtertje Eveline is name lijk ook lid van de scouting enb zou hel helemaal met wg als zij later over zou stappen naar de zeeverkenners in plaats van naar de zeekadetten. Ze moet zelf maar beslissen wal ze het leukste vindt." Door Carel van der Velden Maassluis - Wethouder Ruud Timmermans weet nog niet hoe de gemeente gaat reageren op de juridische stap, die de Onderne mers Federatie Maassluis na de vernietiging van het gemeentelij ke marktbesluit gaat zetten. De OFM eist uitspraak in het kort ge ding, waarin verleden maand de onmiddellijke terugkeer van de markt op de historische plek wordt gevraagd. In het kort gedmg werd destijds geen uitspraak gedaan omdat de ondernemers op dat moment pro testeerden tegen een beslissing, die strikt formeel geredeneerd nog moest worden genomen. Door een herinrichting werd de Markt in het voorjaar verplaatst naar het parkeerterrein achter de Nieuwstraat. Toen het de winkeliers duidelijk was dat de verplaatsing een defi nitief karakter zou krijgen, werd het kort geding aangespannen. De ondernemers voerden aan dat zij door de verplaatsing een om zetverlies van in sommige geval len tientallen procenten hadden opgelopen. Een definitieve ver- plaatsing was volgens hen boven dien strijdig met de gemeentelij ke belofte dat de markt op de oude plek zou terugkeren. De Rotterdamse rechtbank hield de zaak toen aan omdat de ge meenteraad op dat moment nog niet had ingestemd met de nieu we plek voor de markt. Nu dit be sluit, dat intussen is vernietigd door de Raad van State, wel is ge nomen achten de ondernemers de tijd rijp om een uitspi ddk in uil geding te eisen. „Het viel te verwachten dat de on dernemers op deze wijze zouden reagerefh op de vernietiging van Wethouder Ruud Timmer mans: 'Dat het raads voorstel Is vernietigd is een feit waar mee je reke ning moet houden.' Archieffoto het raadsvoorstel," zegt wethou der Ruud Timmermans. „Hoe we gaan reageren is vooralsnog de vraag Dat moeten we nog uitzoe ken Do ondernemers procederen door omdat zij hun uiteindelijke doel nog met hebben bereikt. De Raad van State heeft het raadsbesluit weliswaar vernietigd, maar dit be tekent vooral nog niet dat de markt op de historische plek te- lugkeeit. In afwachting van een nieuwe marktverordemng mag de gemeente de vrijdagse markt voorlopig op de huidige plaats la ten doorgaan. liiftOKdeiyfc heeft de Ruad ra'' State een vernietigend oordeel $- eeld over het hes!uit om de rnorw te verplaatsen. „Toch vind ik met dat we een gevoelige uk op de vingers hebben gehad," reageert wethouder Timmermans, die ver antwoordelijk is voor het econo misch beleid in Maassluis. ,.Da| het raadsvoorstel is vernietigd een feit waar je rekening mö moet houden De terugkeer var- de markt naar de Markt is tegelij kertijd echter niet verordend door de rechtbank." De rechter heeft toch bepaald de beslmtüoniaiig rond de W plaatsing van de rnarkl hoogst on zorgvuldig is geweest en boW dien slech t werd ge mot i veerd „Wij waren er van overtuigd er sprake was van een zorgvuldig besluit, maar de rechter denkt er kennelijk andere over. In een mocratische staat past het ons off de consequenties te trekken Voordat er een definitieve beslis sing over de markllokatie valt-Vrt ik uitvoerig overleggen met betrokken ondernemers. Verder volgt er een uitgebreid koopstrfr menonderzoek."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2