Waterweg Winkelcentrum Hof van Spa land wil fors groeien m Ludieke protestactie Schiedamse ambtenaren Zijdeveld stempelt zijn portret onder brieven 'Vorm NV voor stadsvernieuwing' Bezorging? Bestelwagen over de kop Van Middelkoop kiest voor Tweede Kamer eottektunnei PrOef met leasefiets ^ml"ver- PvdA'er Janse voelt voor Vlaardingen/Pernis Duitsland levert drugsverdachte uit Projectontwikkelaar rekent uit hoe winkels groter kunnen worden Lintje voor drukker Dunweg 010 4004.444 Fietspad weg voor woningen Autodieven opgepakt Creditcards favoriet Apparatuur weg 'CJV-verwijten treurig en ongenuanceerd' Magazijn leeg BFABER smeder i| [dniili D66 rekent op geld en idealisme van ondernemers Het verkeer in is gistermid- RoHerdam - De nestor van de Rotterdamse gemeen-dag drie kvrar- teraad, Ruud van Middelkoop, heeft besloten de tier lang ge- overstap te maken naar de Tweede Kamer. De nieu- stremd ge- we raadsoudste-in-dienstjaren wordt een nestra: vreest na een CDA-raadslid Ellen Buijs. SGP'er Bram den Braber ongeval- Om bedankt namelijk voor de eer, omdat hij niet altijd kwart over vijf bij stem is om namens de raad het woord te voerenbegon een be- Welke portefeuille Van Middelkoop binnen de Ka- steiauto met merfractie krijgt is nog niet bekend, maar hij heeft aanhangwa- een voorkeur uitgesproken voor de commissie voor gen te scha de zeehavens. In Rotterdam geldt Van Middelkoop ren, en sloeg ais een autoriteit op havengebied. ove'r ,-op Tot december blijft hij nog deel uitmaken van de Twee andere PvdA-fractie in de Rotterdamse gemeenteraad, al auto's knalden komt hij er niet onderuit om vaker verstek te laten op d® bestel- gaan wegens verplichtingen in Den Haag. aut0. De bijrij- der van de be- Rotterdam - Personeel van Rijkswaterstaat en deU^h^Ru- NMB in Rotterdam maken vanaf woensdag kennis pyt. met een nieuw vervoermiddel: de leasefiets. In to- ten-ziekenhuis taal 91 medewerkers van deze bedrijven doen mee in cntiw>ntcc« aan een experiment van de ANWB, fietsfabriek Ga- Mhracht Vfer- zelleen kledingfabrikant Didriksons. 5lr n.__ Met deze proef, die eerder is uitgevoerd bij Nationale mand aewond Nederlanden in Den Haag en Bedrijventerrein Am- vte/ sterdam Zuid-Oost, hopen de initiatiefnemers het John de Pater, gebruik van de fiets te stimuleren, „Dat spaart file,- parkeer en milieuproblemen," zegt Jaap de Haas, medewerker evenementen van de ANWB. Het expe riment is er vooral op gericht om automobilisten uit v de auto te krijgen. De proef richt zich op werkne mers die maximaal zeven kilometer vat hun werk wonen. De deelnemers aan het experiment betalen niets. Ze krijgen een regenpak en een Gazelle Randstad-fiets, een trendy rijwiel met twee versnellingen. De werk gever betaalt alleen de verzekeringskosten. Gazelle -\ Nederland ontwikkelt op dit moment een contract voor leasefietsen. De deelnemende bedrijven krij- gen na afloop van. het experiment een aanbieding om zon overeenkomst afsluiten. r r -~,T Volgens De Haas zijn de ervaringen in Den Haag en i - Amsterdam positief, al zijn er ook klachten binnen? gekomen van gebruikers. Zo willen sommige men- sen liever een fiets met drie versnellingen. Ook qver het zadel zijn er klachten, V/ Rotterdam - Een bestuurlijke eenheid van Vlaardin- gen en Pemis ligt meer voor de hand dan koppeling van Pemis aan Hoogvliet of aan Heyplaat. Dat vindt de Rotterdamse PvdA-fractielelder J. Janse. Even tueel ziet hij ook mogelijkheden voer een gemeente Pernis/Aibrandswaard, maar de redelijke verbindin gen tussen Vlaardingen en Pemis maken deze sa menvoeging eerder denkbaar. Zulke verbindingen (tunnel en veerpont) zijn er nog niet tussen Schiedam en Heyplaat en om die reden laat Janse zich over een dergelijke koppeling op dit moment niet uit. Janse zag gistermiddag in de gemeenteraad zijn or devoorstel aangenomen om nog even af te zien van een beslissing over de deelgemeentelijke indeling van de wijken Heyplaat en Pemis. Burgemeester en -wethouders van Rotterdam willen Pemisonderbren- gen bij de deelgemeente Hoogvliet en Heyplaat bij de deelgemeente Charlois. De twee wijken zelf en ook een belangrijk deel van de gemeenteraad voelen meer voor een aparte deelgemeente Heyplaat/Per- nis. Maar B en W - en Janse is dat met het college eens - vinden dat zo'n deelgemeente te weinig in woners heeft om hiervoor een deelgemeente finan cieel en ambtelijk op te tuigen Twee weken geleden schorsUe burgemeester Peper de beraadslagingen, nadat Janse een derde moge lijkheid voor ogen kreeg: Heyplaat en Pernis pas in delen nadat meer bekend is over het regionale be stuur. Alleen duurt het nog even voordat hier meer over bekend is. Janse heeft voor de tussentijd een pragmatische oplossing: Pemis en Heyplaat kunnen wat hem betreft hun wijkraad behouden, dus nog geen status van deelgemeente krijgen. Ook zouden ze hun wijkraden kunnen samenvoegen. De twee wijken hebben bedenktijd gevraagd om met het thuisfront te overleggen over deze noodoplos sing. De gemeenteraad besloot gisteren om ze dat uitstel te gunnen. Op 14 november neemt de raad nu een beslissing, afhankelijk van het standpunt van 'Pemis en Heyplaat. Rotterdam - De hoofdverdachte in een omvangrijke Surinaamse drugszaak wordt door Duitsland uitge- - leverd aan Nederland. Deze 34-jarige man wordt door het Openbaar Ministerie in Rotterdam als het brein beschouwd achter twee onderschepte cocaïne transporten vanuit Suriname naar Nederland. De eerste partij van in totaal 244 kilogram coke kwam eind 1989 per schip vanuit Paramaribo en werd in beslag genomen tijdens een politie-actie in de Rotterdamse haven. Een tweede transport van 187 kilogram coke ging juni vorig jaar via Schiphol, waar de smokkel uitein delijk mislukte. De uitgeleverde verdachte is de broer van de dertig jarige man, die vorige week door een omwisseltruc met zijn broer ontsnapte uit het Huis van Bewaring De Schie in Rotterdam. Hij wordt verdacht van smokkel van heroïne en cocaïne van Suriname naar Florida. Vlaardingen - Wegens zijn 42-ja- rig dienstverband bij drukkerij Doorenboom BV is Corneiis Dun weg gisteren onderscheiden met de eremedaille in goud, verbon den aan de orde van Oranje-Nas- sau. Dunweg (geboren in 1934) begon zijn loopbaan als kantoorbedien de bij de Vlaardingse drukkerij, waarvan hij in 1990 directeur werd. Hij is ook aktief in het maatschappelijk leven, als lid van de Industriële Kring Vlaardingen en vroeger als voorzitter van de jeugdafdeling van de voetbalver eniging Fortuna. De jubilaris ont ving de onderscheiding op de re ceptie m het Deltahotel uit han den van burgemeester Fred van Lier. Bel voor nibezorging op maand*' t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur Op zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Schiedam - Schiedamse ambte naren hebben gistermiddag met een opmerkelijke actie geprotes teerd tegen de nieuwe WAO-plan- nen van het kabinet. Om aan te geven hoe men over de voorge stelde bezuiningen denkt, werd er op het parkeerterrein voor de brandweerkazerne aan het Raam een zieke iep omgezaagd en ter versnippering aangeboden aan het college. Ruim vijftig mede werkers van praktisch alle ge meentelijke instellingen waren getuige van het kappen van de boom. „Zie het als een symbolische ac tie." legde AbvaKabo- regiovoor zitter Oscar van Rijswijk eigen lijk ten overvloede uit. ,.De kabi netsplannen zijn net als die boom doodziek en zullen daarom moe ten vallen. Weg ermee!" Ongeveer 25 luid claxonerende auto's van Gemeentewerken volgden de tractor met oplegger die de gevelde iep door een deel van hel centrum naar het Emma- plein vervoerde. En tot vreugde van'actieleider Van Rijswijk ver schenen aan de voet van het stadskantoor naast een kleine honderd ambtenaren die het werk voor een uurtje hadden neergelegd, ook de wethouders Bart de Leede, Chris Zijdeveld en Adri Reijnhout. Zij hadden zich op verzoek van de actievoerders geschaard onder de toehoorders en verrichtten na de redevoerin gen van Van Rijswijk en Zijde veld de officiële handeling. Ge drieën schoven ze de iep in de machine die de boom tot kleine stukjes versnipperde. „Het is geen toeval," sprak wet houder Zijdeveld tot de ambtena ren nadat hij een petitie had ont vangen, „dat we hier met een zware delegatie zijn. Daarmee willen we aangeven dat ook het dagelijks bestuur van Schiedam sterke twijfels over de plannen heeft." De wethouders waren zeer te spreken over de ongewone pro testactie. „Dit," verklaarde Bart de Leede, „maakt meer los dan een 24-uurs staking en is een veel positievere manier om de aan dacht te vragen voor de proble matiek dan een staking. Want daar tref je altijd mensen mee die er weinig of niets mee hebben te maken. Bovendien heb ik het idee datje met dergelijke ludieke acties veel meer response van buitenstaanders krijgt." „Maar," reageerde Van Rijswijk strijdvaardig, „zo gauw er in janu ari ook maar even blijkt dat de be sprekingen omtrent de nieuwe WAO-plannen gaan worden ge voerd, komen we met hardere ac ties. Desnoods leggen we dan het werk voor enkele dagen of weken stil." Schiedam - Met het geld en het idealisme van Schiedamse onder nemers wil de D66-fractie in de gemeenteraad de stagnerende stadsvernieuwing weer vlot trek ken. D66 heeft voorgesteld dat de gemeente samen met banken, bouwers en architecten een NV Stadsherstel Schiedam gaat vor men. Deze publiek-private sa menwerking zou de bezuinigin gen die het rijk op de stadsver nieuwing doorvoert voor een deel moeten opvangen. De gemeente zou voor deze vorm van publiek-private samenwer king het voortouw moeten ne men, zonder het in de NV voor het Schiedam - De middenstanders in Hof van Spaland streven naar een forse uitbreiding van hun winkelcentrum. D'» gezamenlijke winkeliers hebben een projec tontwikkelaar in de arm genomen om de mogelijkheden ie onder zoeken. Hof van Spaland, maakt Anne Krijger namens de winkeliers duidelijk, barst uit zijn voegen. „Om de groeiende klantenstroom op te vangen zouden alle zaken twintig tot vijftig procent groter moeten zijn." Oorzaak van de toenemende drukte is de snelle groei van de bevolking in Schiedam-Noord. Zo'n twaalf jaar geleden, toen het winkelcentrum in Spaland zijn deuren opende, woonden er onge veer 21.000 mensen ten noorden van de spoorlijn. Dat aantal is in- zeggen te krijgen. De samenwer king heeft alleen kans van slagen als alle partners gelijkwaardig zijn, benadrukt D66-fractievoor- zitter Marcel Houtkamp. Houtkamp waarschuwt echter dat de deelnemende onderne mers niet moeten rekenen op vet te winsten. „Degenen die daar op uit zijn, moeten dat maar doen via hun normale activiteiten." On dernemers die in de NV willen stappen, moeten dat in de eerste plaats doen 'uit liefde voor de stad.' De winst die de NV even tueel maakt, wil D66 het liefst weer in nieuwe stadsvernieu- wingsprojecten stoppen. middels, door de bouw van de nieuwbouwwijken Woudhoek en Spaland, uitgegroeid tot circa 32.000. „In het begin zat je met een zaak van gemiddelde grootte op 250 klanten per dag, nu zijn dat er 350, 400. De vloerdruk is ver schrikkelijk toegenomen," aldus Krijger. Omdat de nieuwe wijk Spaland nog lang niet is volge bouwd, valt een verdere stijging te verwachten. „Om onze klanten te behouden moeten we tijdig maatregelen ne men. Het zou zonde zijn als we de aantrekkelijkheid van dit cen trum verloren laten gaan." zegt Krijger. Concrete plannen voor een renovatie en verbouwing lig gen er echter nog niet. De projec tontwikkelaar heeft als opdracht gekregen te kijken of winkeliers D86 heeft het voorstel deze week gedaan in de raadscommissie van wethouder en partijgenoot Adri Reijnhout. De andere fracties in de commissie willen het idee eerst bestuderen, maar wethou der Reijnhout staat er op voor hand niet onwelwillend tegen over. Houtkamp verwacht even wel dat burgemeester en wethou ders het plan 'niet zonder meer enthousiast zullen omarmen'. „Dan doen Schiedammers niet zo gauw als het om nieuwe ideeën gaat." Duidelijk is wel dat de gemeente raad naar alternatieve financie ringsmethoden voor de stadsver- onderling panden kunnen ruilen en hoe en waar er uitbreidingen gepleegd kunnen worden. Mogelijkheden zijn nieuwbouw in de hoogte - een extra verdie ping op bepaalde panden - of op het bestaande parkeerterrein. De bezoekers zouden hun auto dan moeten stallen in een onder grondse garage of in parkeerdek ken op het dak. „Maar," zegt Krij ger, „of we zover gaan is de vraag. Aan zulke ingrepen hangt een gi gantisch prijskaartje." Het Ahold-concern is al geruime tijd bezig ruimte te zoeken voor uitbreiding van het Albert Heijn- filiaal in Hof van Spaland. AH zou een oogje hebben op het parkeer terrein en overwegen een garage te bouwen op het dak van de nieu we winkel. Een woordvoerder van het concern wil dat echter nietbe- nieuwmg moet zoeken. De tekor ten voor het opknappen van de oude wijken lopen alarmerend op. Doordat het rijk de subsidiek raan langzaam maar zeker dicht draait, wordt de gemeente ge dwongen zelf steeds grotere bij dragen te leveren. Volgens Houtkamp is het idee niet zo revolutionair als het lijkt. Verschillende Nederlandse ge meenten hebben al een vorm van samenwerking met particuliere ondernemers in het leven geroe pen om de stadsvernieuwing op gang te houden en volgens Hout kamp zijn de resultaten bemoedi gend vestigen. „Er is nog niets con creet." Ook elders in de wijk,kampt de middenstand met ruimteproble men. Het winkelcentrum op het Geuzenplein krijgt er binnenkort twee zaken bij. „Dat is eigenlijk veel te weinig." zegt J. Michel, voorzitter van de winkeliersvere niging op het plein. „Maar de ge meente heeft bepaald dat wij ons moeten beperken tot de eerste le vensbehoeften. Voor luxe artike len moeten de mensen naar Hof van Spaland of de binnenstad." De druk op de winkels in de wijk zal volgens Michel pas afnemen als de nieuwe toegangsweg naar Spaland gereed is. Dan wordt het voor de inwoners van Schiedam- Noord gemakkelijker om met de auto boodschappen te gaan doen in de binnenstad. Vlaardingen - Het fietspad, lo pende vanaf de Churchillsingel naar de fietsbrug over de Vlaar dingse Vaart, verdwijnt. De grond is nodig voor de bouw van wonin gen. Vanaf maandag moeten fiet sers via de Prinses Beatrixlaan naar de Vaart. De voorbereidings werkzaamheden voor de wonin gen zijn al begonnen. Schiedam - Bij een routinecon trole zijn gisteren iri Schiedam twee autodieven aangehouden, De politie arresteerde een 18-jari- ge Schiedammer en een 20-jarige Rotterdammer die in een zojuist op de Polderweg ontvreemde Ci troen Visa reden. Een ingeslagen portierruitje wekte de achter docht van de agenten op. In de wagen werden inbrekerswerktui gen aangetroffen. Schiedam - Een insluipen giste ren betrapt bij een diefstal in een kantoorpand aan de Overschiese- weg, heeft nog zes inbraken be kend. De 44-jarige Rotterdammer specialiseerde zich in het stelen van portefeuilles uit attachékof fers. Hij had het vooral voorzien op creditcards. Met zulke kaar ten, gestolen in kantoren en be drijven in Schiedam en Gouda, had hij al 5000 gulden geïnd. Ook andere dieven brengen deze methode in praktijk. Een 32-jari- ge Schiedamse meldde gisteren dat op haar gestolen creditcard 1500 gulden was uitbetaald. Vlaardingen - Uit een flat aan de Holysingel is gisteren voor bijna 12.000 gulden aan audio- en foto apparatuur gestolen. Een inbre ker forceerde het slot de voordeur op een moment dat de bewoner niet thuis was. De dader wist te ontkomen. Vlaardingen - „Tamelijk ongenu-J anceerd en wat treurig". Zo rea geert voorzitter Rinus van Zanten van de Stichting Haring Bier feest op de verwijten uit het CJV- kamp over de laatste editie van, het evenement. Volgens de chris telijke jongerenvereniging Liefde- Vrede is de H B-organisatie afspraken niet nagekomen. Daarom twijfelt het CJV-Vlaar-, dingen sterk of het in de toe-S komst nog wel zal meewerken] aan het Haring- en Bierfeest. „Wederom is duidelijk geworden dat de prioriteiten van de organi satie elders liggen," schrijft se-] cretaris Paul Mostert kritisch in het CJV-biad Impuls. De onmin wordt veroorzaakt door een podium. Na overleg met de organisatie van hel Haring Bierfeest had het CJV een podi um geregeld voor de buitenactivi-, teilen in de Fransestraat. Hier zouden onder meer een mode show en een optreden van de' Vlaardingse Volksdans Club, plaatsvinden. De organisatie van het feest wilde het door het CJV gehuurde podi- um graag voor een andere activi-1 teit. Onder voorwaarde dat het H B-feest een vervangende voor ziening zou leveren, gingen dei CJV er s akkoord. „Vlak van tevoren werden we ge-i beid dat er geen vervangend podi um zou komen," stelt de gebelgde CJVer Roel Mostert. „Door veel inspanningen hebben we toen- nog zelf een podium en een trailer' kunnen regelen. Echter tegen ex tra kosten en veel vrijwilligersu-.. ren." Volgens het CJV hebben ook ajn-i' dere verenigingen slechte erva-; ringen methet bestuur van het, Haring Bierfeest. „De prioritei ten liggen duidelijk niet bij de be langen van verenigingen die geldr en vrijwilligersuren in het feest steken en er daarmee voorzorgen dat het feest meer is dan alleen haring en bier. Het valt daarom te bezien of we volgend jaar nog meedoen." Rinus van Zanten betreurt de gang van zaken. „Wij hebben in derdaad om dat podium gevraagd omdat wij dachten dat het groot was. Maar dat bleek niet zo, al thans niet groot genoeg voor ons. Toen hebben wij gezegd dat het CJV maar verder door moest gaan met de eigen plannen. Dat is al les." Volgens Van Zanten heeft het CJV ook aan de H B-organisatie geschreven dat er 'zeer plezierig is samengewerkt' en dat men 'pu blicitair veel baat-had met de deelname aan het feest'. Van Zan ten: „Ik ben dus zeer verbaasd, over wat er nu gebeurt. Het is heel spijtig dat iemand dergelijke dingen schrijft zonder te weten hoe de zaken echt in elkaar ste ken." De H B-voorzitter is bang dat het CJV te grote verwachtingen heeft gehad van hun podium. „Ik weet in ieder geval zeker dat toen zij dat opbouwden wij hebben ge zegd dat dit niet op die manier kon omdat zo een hofje werd afge sloten. Dat bleek ook, want later greep de brandweer in." Schiedam - Dieven hebben het magazijn geplunderd van een winkel aan de Groen elaan. Ze maakten een gat in het dak en verdwenen met een partijtje siga retten en aanstekers. Aan het Fabriplein werd een wo ning leeggeroofd. Gestolen wer den sieraden, horloges, een com puter, een camera, buitenlandse valuta, een paspoort en bankpa pieren. Ook auto-radiocassettc spelers waren gisteren opnieuw het doel wit van dieven. Diefstallen uit au to's werden gemeld vanuit de 's Gravelandseweg en de Westvest. Advertentie JinperiuJVf CALLENBURGSTRMT 80 VlAARDtNGÊN - Ta 010-4343096 ^Vereniging van Nederlandse installatiebedrijven ■'K- De kabinetsplannen zijn net als dit boompje doodziek, dus weg ermee. Zo redeneerden Schiedam se ambtenaren gisteren en haalden bij de brandweerkazerne aan het Raam de boom om. Foto Roel Dijkstra Schiedam - De Schiedamse wethouder Chris Zijde veld plaatst tegenwoordig zijn portret onder zijn brieven. Hij heeft daar een stempeltje van laten ma ken. Het was 'zomaar een idee', aldus de stadsbestuurder die de portefeuilles Cultuur, Gemeentewerken. Stadsontwikkeling en Verkeer beheert. „Ik zet dat stempeltje onder al mijn brieven. Het is een poging het onpersoonlijke karakter van brieven weg te ha len Misschien is het net de knipoog die we wat vaker zouden moeten gebruiken." Naast de foto staat de voornaam Chris voluit, ook al om de zaken wat persoonlijker te maken. „Ik heb daarover lang met bureau Voorlichting gesproken," aldus de wethouder. Bovenaan zijn briefpapier staat evenwel formeel 'ir.C.'. „Is dat zo? Oh, dan is dat mij ontgaan. Op mijn visitekaartje heb ik gewoon ir. Chris staan. Alleen voor de kaartjes die ik in het buitenland gebruik, is die titel weggehaald. In Duitsland is iemand met ir. voor zijn naam een hooggeschoolde monteur, dus dat zou verwarring geven." -oiisui 1501 1100 EA SttHMom - StcdiUMir tamuircail.JIH 6» Sthiticm Ititl Het stempel onder zijn brieven, een lachende Zijdeveld. Zijdeveld gebruikt het stempeltje al een jaar, zegt hij. „De reacties erop zijn overwegend positief. Ook collega's uit andere steden vinden het een leuk idee," aldus de Schiedamse stadsbestuurder. „Nee, ik heb het niet ergens anders gezien. Ik heb het zelf bedacht, dat portretje."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1