17 Verzet tegen Oranjehaven 'Pavarotti' wil het artiestenvak in Getrainde olifanten bouwen straks eigen stal 'Haven heeft goede wegen en geld nodig' Effecten Havenplan op milieu onbekend Kinderen zijn weer terecht Reuze boek op school met extraatjes Succesdirecteur verlaat Hilton in Rotterdam Shell doet meer voor gehandicapten Maassluis en Westland: nee; Hoek van Holland: voorwaarden Aubert wil debat Zestienhoven Man bekent verkrachting Rotterdams Dagblad Vrijdag 11 oktober 1991" I RZ/kW/'RV .a v Door Jolande van der Graaf Rotterdam - Een levensgroot boek met houten blad zijden van anderhalf bij tweeëneenhalve meter. De kinderen van basisschool De Vlam in Hoogvliet heb ben er weken aan gewerkt en hebben het kunstwerk gisteravond aan hun ouders gepresenteerd met to neelstukjes. liedjes en schimmenspelen. De Vlam organi seert met de regel maat van een klok 1 activiteiten waar bij ook de ouders van de leerlingen worden betrok ken. Zo houdt De Vlam - proef school voor onder wijs met compu ters - sinds kort ook computercur sussen voor de ou- ders En gister avond werd de ou ders in het kader van de Kinderboe kenweek met een zelfgemaakte vi deo-reportage nog eens uitgelegd hoe belangrijk het is om boeken (voor» te lezen. De Vlam opent de deuren van het. doorgaans zo gesloten onderwijswe- reldjemet voor mets. maar heeft daarmee een duide lijk doel voor ogen. Schooldirecteur René Visser: „Basisschoolleerlingen zitten per dag zo'n vijf uur op school Dat is echt met zo lang. Voor de totale ont wikkeling van een kind heb je dus ook de ouders kei hard nodig Daarom willen wij ze met alle geweld bij de school en het onderwijs betrekken." Of het aan die werkwijze of aan de nieuwe leerme thodes ligt. weet Visser niet precies. Maar duidelijk is wel dat De Vlam qua prestaties met kop en schou ders boven andere scholen uitsteekt. Zo lagen de verrichtingen de Cito-taaltoets van vorig jaar ver bo ven het Rotterdamse gemiddelde. Voor een school met ruim zestig procent allochtone leerlingen is dat bepaald geen slechte prestatie. Daar zijn we erg trots op." zegt de schooldirecteur. .Nu steken we er dan ook erg veel tijd in. En dat is met altijd helemaal verantwoord. Die tijd en energie kan namelijk beslist met altijd worden betaald." De éen was er stil van ander moest er bij juichen: leerlingen van Hoogvliet se basisschool De Vlam gisteravond levensgroot Fcto Pim Ras/Cof Rotterdam - Roberto Payer (41) neemt op l novem- oer aanstaande afscheid als directeur van het Hilton hotel in Rotterdam. Hij is gevraagd het gelijknamige nolel in Amsterdam de helpende hand te bieden dat ■«ongeveer net zo beroerd aan toe is als het Maasste- lelijke vijfsterren-onderkomen driejaar geleden. Onder' Payer is het Hilton in Rotterdam voor het ■ersï sinds jaren winstgevend Aan het begin van :.jn m diensttreding was er nog sprake van dat het note! in '93 /ou worden afgestoten, maar dal gevaar geweken Er zal meer dan twintig miljoen gulden morden uitgetrokken om het Hilton aantrekkelijker te maken voor de congresmarkt. Verder zal de bui tenkant een opknapbeurt ondergaan. Voor de uitvoering van dit karwei is de 44-jange Mdtthieu Rust aangetrokken: hij wordt de opvolger ran Roberto Payer Rust. die nu nog directeur is van Parijs-Hiiton en binnen het hotelconcern heeft ge kerkt in Tunis. Brussel en Geneve, heeft tot '95 de 'ijd om het hotel drastisch te vernieuwen. Om te beginnen worden de eerste en tweede verdie ping gerenoveerd, m totaal 66 kamers. De gasten die hier verblijven, krijgen een eigen lounge zodat 2e in een sfeer van beslotenheid' de maaltijd kunnen ge bruiken De bouw van 'Meeting 2000'. een vleugel met twintig vergaderzalen, sluit hier nauw op aan. Met het World Trade Center is afgesproken dat Hilton de kleinere «welschappen van rond de tachtig personen voor iaar rekening zal nemen en de grotere gezelschap pen worden dourverwezen naar het Beursplein. 'Vat er gaat gebeuren na de verhuizing van het Hol land Casino is nog onduidelijk. In overleg met de ge meente Rotterdam zal worden bekeken bij welke nieuwe gebruikerfs) de Kruiskade het meest is ge baat Gedacht wordt aan de bouw van een winkelpro- menade Rotterdam - Shell wil in de toekomst meer moge- l'jkheden voor gehandicapten creeeren. Zo wordt gédacht aan een project om vroeg-gehandicapten - mensen die van jongs af aan een handicap hebben - •traks een cursus te geven en ze daarna bij voor meld voor administratief werk in te zetten. Heden voor de Vereniging van Gehandicaptenorga nisaties Rotterdam (VGR) om Shell de zogenoemde jnsseltrofee 1991 voor toegankelijkheid toe te ken- 'en. Gisteravond werd de prijs - een bronzen vrou wen fïguui dat gewichtjes aan een opengaande slag oom hangt - aan het bedrijf overhandigd. »e gaan nu echt met op onze lauweren rusten." be efde directeur B. J. Runderkamp van de afdeling Juweel en sociale zaken van Shell Nederland BV. C jen actief preventie-en herplaatsingsbeleid. waar- w, 'oor het ziekteverzuim en de uitstroom naar de 'AO onder het landelijk gemiddelde ligt, scholings- K fojecten en het aanstellen van meer gehandicapten IJn de ogen van Runderkamp niet votdoende. - «arom denkt de Shell aan het opzetten van een pro- J «t voor vroeg-gehandicapten. „De VGR mag straks j? neteen voorstel komen en bepalen hoe dit project er jraeies uit gaat zien," sprak een woordvoerder van le raffinaderij. „Maar er wordt in elk geval gedacht an scholing voor deze mensen. En daarna bij voor- tëeld een baan op een administratieve afdeling." aanmoedigingsprijs ging naar de Streekschool 'Jnmond-Zuid die sinds kort beroepsgerichte oplei den voor lichamelijk gehandicapten verzorgt. De 'ötterdamse wethouder Van der Schalk hoopt dat I15® bedrijven en instellingen de toegankelijkheid gehandicapten vergroten. wen in Rotterdam wonen 60.000 mensen met een ttamelijke handicap," zei Van der Schalk. „Die J' ®nsen stuiten letterlijk en figuurlijk nog veel te 1 aak op drempels. Ze kunnen daardoor niet deelne- Fgen aan het maatschappelijk leven, op een manier dat zouden willen. In het kader van de socia- !vemicuwmgis dat een onaanvaardbare situatie." Maassluis - De gemeente Maas sluis staat afwijzend tegenover het gisteren gepresenteerde Ont werp Havenplan 2010. Ook de Westlandse land- en tuinbouwor ganisaties zijn tegen. De deelge meente ïjoek van Holland denkt welwillender over de plannen van de gemeente Rotterdam. Belangrijkste struikelblok voor Maassluis is de aanleg van de Oranjehaven op de noordelijke Waterwegoever tussen Hoek van Holland en Maassluis. Deze ha ven zal volgens wethouder R. Timmermans een 'ongunstige impact' hebben op de infrastruc tuur rond Maassluis. „Wii denken uiterst gereserveerd over dit plan," zegt Timmermans. „Wij worden belast met enorme vervoersaetiviteiten. Daar zijn wij niet zo gelukkig mee. De haven komt vlak bij de Steendijkpolder te liggen, een wijk die ons door de bodemvervuiling al zorgen ge noeg baart. Wij willen wel eens rust op milieugebied Timmermans is al even slecht te spreken over de aanleg van de Blankenburgtunnel, in het Ha venplan geprojecteerd ten oosten van Maassluis. De bouw van een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg is voor Timmermans de druppel die de emmer doet overlopen. „Maassluis gaat zo doende aan alle kanten overlast ondervinden van toenemende in dustriële activiteiten." Voorwaarden Hoek van Holland is onder voor waarden bereid de Oranjehaven te gedogen. Voorwaarde eén is, zegt voorzitter mevrouw W. Doorn-van der Houwen van de Hoekse deelgemeenteraad, dat de treinverbinding wordt gehand haafd. Die verbinding wordt be dreigd omdat de spoorlijn dwars door het geplande havengebied loopt. „De trein is heilig," zegt Doorn. Voorwaarde twee is het doortrekken van rijksweg A 20, niet tot de toekomstige haven maar tot m Hoek van Holland. Daarnaast wil de Hoek profiteren van de werkgelegenheid die de nieuwe haven kan scheppen. De deelgemeente wil het gebied tussen Hoek van Holland en Maassluis zo open mogelijk hou den. Maar de vraag is hoe lang de Hoek dit standpunt kan volhou den. De Westlandse Land- en Tuin bouworganisaties (WLTO) den ken het gebied van de Oranjeha ven in de toekomst hard nodig te hebben voor uitbreiding van de glastuinbouw. Dat is zeker het ge val als de plannen voor woning bouw ten behoeve van Den Haag op Waterings grondgebied door gaan, aldus een woordvoerder. Het belang van de glastuinbouw is volgens hem veel groter dan dat van de Oranj ehaven. Rotterdam - Havenwethouder drs. R. Smit vindt dat de toekom stige positie van de Rotterdamse haven valt of staat met goede wegverbindingen en investerin gen van de rijksoverheid in aller lei infrastructurele zaken. Bij de presentatie van het 'Ont werp Havenplan 2010' zei hij gis terochtend over de achterland verbindingen: .Als die niet goed zijn, dan zakt de haven absoluut in. In het verkeer met Duitstand mogen geen files en stremmin gen optreden, want dan kunnen we de haven wel sluiten. Dat past niet bij een haven die Europees wil zijn." Smit wil terugdringing van het personenauto-verkeer uit het ha vengebied. om meer ruimte te kunnen scheppen voor de afwik keling van het vrachtvervoer. De wethouder is overigens opti mistisch over de investeringen die de rijksoverheid de komende jaren in de haven zal realiseren. Volgens hem kan ons land wat dat betreft niet achterblijven ge zien de enorme subsidies die bij voorbeeld m Belgie en Duitsland voor onder meer nieuwe haven terreinen worden gegeven. Half november begint het overleg over het havenplan met gemeen ten rond Rotterdam. Als eerste gebeurt dit met de gemeenten die te maken krijgen met de Oranje haven tussen Hoek van Holland en Maassluis, het project dat be stemd is voor de export van tuin- bouwprodukten uit het Westland. De uitbreiding van de Maasvlakte - de meest reele is met 1800 hec tare, in twee fasen - is bestemd voor de petro-chemische indus trie en voor distributie-activitei ten. Hoofddirecteur ir. H. Mole naar van het gemeentelijk Ha venbedrijf: „De ruimte is niet be doeld voor de overslag van contai ners of erts. Daar is geen behoefte aan. Bovendien is de aanleg van havens en kaden een dure zaak. We hebben terrein nodig, want een haven als die van Rotterdam kan niet zonder een strategische overcapaciteit," Directeur drs. L. Welters van de Havenondernemersvereniging noemt het havenplan „absoluut noodzakelijk, wil de haven niet uitverkocht raken". Dat geldt ook voor de voorgestelde verbindin gen met het achterland. Rotterdam - Belangrijkste doel stelling van het Havenplan 2010 is het bevorderen van de bedrij vigheid. zegt hoofddirecteur ir. H. Molenaar van het gemeentelijk Havenbedrijf. Aanvulling van ha venwethouder drs. R. Smit- „Een schone haven is daarbij nadruk kelijk een randvoorwaarde." Vol gens Molenaar en Smit zijn doel stelling en randvoorwaarde niet met elkaar in strijd. In een notitie van de afdeling Mi lieubeleid van Gemeentewerken wordt het Havenplan 2010 geana lyseerd op zijn miheu-effecten. Conclusie: door het strategische karakter van het Havenplan zijn er nog amper aanknopingspun ten om de toekomstige milieube lasting m kaart te brengen. De Zuidhollandse Milieufederatie heeft het antwoord al wol: „het Havenplan is zeer schade! ijk voor natuur en milieu." De notitie stelt dat nog veel on derzoek nodig is. De afdeling Mi lieubeleid, die samen met het in genieursbureau Milieu op het Ha venplan heeft gestudeerd, dringt aan op initiatieven, om te komen tot 'eenheid in milieubeheer'. De boodschap luidt dat het Havenbe drijf en Gemeentewerken niet los van elkaar naar de Rotterdamse haven moeten kijken, maar in eendracht, zodat plannen niet achteraf onuitvoerbaar blijken vanwege hun effecten op het mi lieu. Gemeentewerken bepleit een 'ontmenging' van stedelijke en havenfuncties: de haven en de stad mogen elkaar niet in de weg Rotterdam - Zijn tranen nog net bedwingend tilde Jorge Castro uit Rotterdam gisteravond de zware beker van de Soundmixshow bo ven zich uit. Alsof het de Europa Cup betrof toonde hij de trofee aan het publiek. Hij had ook alle reden om trots te zijn want hij had zojuist met zijn vertolking van Pavarotti's nummer 'Caruso' de favoriet Claudia de Groot-Streza. alias Mariah Carey, verslagen. De Rotterdammer kreeg ruim twintig procent van de stemmen van 'het Nederlandse volk', ter wijl Claudia de Groot-Streza bleef steken op ruim negentien pro cent. Een andere inwoonster van Rotterdam, Marycarmen Prado met 'Think' van Aretha Franklin, werd derde. De in Paraguay geboren Rotter dammer. die voor zijn werk op treedt m een restaurant in Krim pen aan den IJssel, hoopt zich na zijn winst m het artiestenvak te kunnen storten. „Ik wil zingen als artiest en niet langer als achter grondzanger in een restaurant," vertelde hij. „Vanavond heb ik immers bewezen dat ik dat kan. Ik heb de stem ervoor en boven dien kan ik alles zingen. Van mij hoeft het met per se opera te zijn. Popm.. jek bijvoorbeeld ligt mij ook wel. De eerste aanbieding, al is het een voorzichtige, kreeg hij gister avond tijdens de uitzending. Jor ge Castro zou mogen optreden tij dens de concerten van Lee To wers m Ahoy'. De Rotterdammer glundert helemaal als hij het over dat aanbod heeft. ..Dat zou echt fantastisch zijn. Wie droomt er nu met van een ontreden voor dui- De Rotterdamse Pavarotti is even bijna net zo populair als de Italiaanse. Rechts naast de Rotterdammer Mariah Carey, die als tweede eindigde, en presentator Henny Huisman. Foto Niels van der Hoeven zenden mensen in Ahoy'. Dat is weer eens wat anders dan zingen voor een aantal mensen in een restaurant. Ik ben hier echt heel trots op." Ook wat het opnemen van platen betreft zijn er al aanbiedingen. Maar voorlopig laat de winnaar van de Soundmixshow alles maar over zich heen komen. „Ik zie wel wat er gaat gebeuren. Natuurlijk hoop ik wel dat ik net zo'n mooie kans krijg als Claudia." Hiermee doelde hij op het aanbod dat de geboren Roemeense kreeg van een Nederlandse filmmaatschap pij om de soundtrack van de nieu we Steven Spielberg (teken)film te vertolken Rotterdam - Het uitstel van de verplaatsing van luchthaven Zestienho ven is voor het Rotterdamse PvdA-raadslid P. Aubert aanleiding om aan te dringen op een debat in de gemeenteraad. Gistermiddag leek burgemeester Peper daar wel voor te voelen, maar het verzoek moet eerst aan de orde komen in een collegevergadenng met de wethouders. zitten. Daarom kiest de afdeling Milieubeleid voor de voortzetting van compacte verstedelijking en beperking en bundeling van transportwegen. Om het indus trie- en weglawaai in kaart te brengen, heeft de gemeente Rot terdam een 'geluidboekhouding' nodig. Vooruitlopend daarop kan Milieubeleid al aangeven dat de streefwaarde van maximale ge luidhinder van de Maasvlakte 'niet direct haalbaar' lijkt. Een versoepeling van de Wet Geluid hinder moet enig soelaas bieden. Sanering in de Botlek en Euro poort (stank en stof) is noodzake lijk, wil de olie-opslag hier kun nen plaatsmaken voor nieuwe pe trochemische industrie. Rotterdam - De twee Rotterdam se kinderen, die sinds zondag middag werden vermist, zijn weer terecht. Gisteravond om half ne gen zag een voorbijganger de 15- jarige Michael Hilberding en zijn 11-jarige zusje Diana lopen in de Riederlaan. Hij vroeg hen mee te gaan en bestelde een taxi. Die bracht hen vervolgens naar de po litie. Uit verklaringen van de kinderen blijkt dat ze vermoedelijk zon dagavond al zijn opgevangen door een man in Rotterdam-Zuid. De politie denkt niet dat daarbij 'enige dwang' is gebruikt. Van daag zal de betrokkene door de politie aan de tand worden ge voeld. De kinderen worden nog niet naar huis gebracht. De jeugd- en zedenpolitie zorgde voor onder dak. Waarschijnlijk zullen ze wor den ondergebracht in een opvang elders. Michael en Diana verlieten zon dagmiddag rond één uur hun ou derlijk huis in de Van Halsteren straat. Toen ze tegen de gewoonte in wegbleven werden ze in de loop van de avond als vermist op gegeven. Grootvader Hilberding kreeg gisteravond het telefoontje dat zijn twee kleinkinderen weer terecht waren. „Mijn vrouw en ik zijn dolgeluk kig," vertelde hij vanmorgen. „Eindelijk heb ik vannacht weer kunnen slapen. Graag wil ik de politie ontzettend bedanken voor alles wat ze voor ons hebben ge daan.", zegt de heer Hilberding. Rotterdam - De Rotterdamse po litie heeft een 26-jarige man uit Krimpen aan den IJssel aange houden die wordt verdacht van verkrachting. Hij zou zich in april 1990 aan een vrouw hebben ver grepen, toen hij bij haar thuis een surfpak kwam passen. Zij had dat pak te koop aangeboden. De man heeft bekend sindsdien nog vijf tien keer op deze manier op een advertentie te hebben gerea geerd. Het kwam volgens de poli tie in die gevallen niet tot ver krachting Rotterdam - Als alles volgens wens verloopt, kunnen de acht vrouwtjesolifanten in Diergaarde Blydorp in Rotterdam komend voorjaar helpen bij het bouwen van hun eigen nieuwe verblijf. Zo goed zijn ze dan getraind dankzij de Duitse olifantentrainer Karl Behring. Vandaag is deze specialist in het africhten van dikhuiden weer te ruggereisd naar Maagdenburg in het voormalige Oost-Duitsland. Gisteren toonde hij samen met twee olifanten-oppassers wat de acht gemoedelijke kolossen alle maal hebben geleerd onder zijn leiding: pootje lichten, boom stammen versjouwen, op een ver hoging staan en hun slurf in de lucht steken. „Geen circuskunstjes," verzekert Kuno Bleijenberg. hoofd Leven de Have van de Diergaarde. „Deze gehoorzaamheidslraining is absoluut noodzakelijk. Niet al leen in het belang van de olifan ten, maar ook voor de oppassers." De olifanten staan nu nog aan de ketting m hun hokken. Dat zal begin 1993 in het nieuwe verblijf anders zijn. „Dan moetje als ver zorger absoluut op de dieren kun nen vertrouwen. Want als het misgaat, en je krijgt 5.000 kilo over je heen, dan is het gebeurd." Voor de gezondheid van de olifan ten is het belangrijk dat de ver zorgers veilig met ze kunnen om gaan. „Dat maakt het onder meer mogelijk om bloed bij de dikhui den af te tappen om te zien of ze zwanger zijn." Volgens directeur A. M. Dorres- teijn beschouwen de olifanten de training als een verzetje. „Het is een soort bezigheidstherapie, die geestelijk en lichamelijk acti veert en de spieren soepel maakt. Je kan zien dat de beesten er lol in hebben," zegt de Blijdorp-di- recteur. De olifanten-verzorgers vinden de lessen van Behring een nutti ge ervaring. Hij leerde hen zelf vertrouwen uit te stralen naar de olifanten. „Het is een basis om op verder te gaan." meent één de op passers. Karl Behring wordt door de lei ding van de dierentuin beschre ven als iemand met natuurlijk overwicht op dieren. „Hij is ei genlijk een olifantenpsycholoog. Het eerste waar hij naar vroeg, is de karakters van de dieren. Hij werkt met de zachte, psychologi sche aanpak. Alle geleerde bewe gingen hebben een doel," legt Dorresteijn uit. Karl Dehring (links): „Bernhardine was de lastigste klant." De Duitser is een autodidact. Hij heeft zijn kennis vooral opgepikt door lezen en veel ervaring. Vol gens hem vertonen olifanten gro te karakterverschillen. „Agres sief of rustig, treurig of vrolijk, Foto Harry Vferkuilen slim of dom; het komt bij olifan ten net zo goed voor als bij men sen," zegt hij. Het moeilijkste van het vak is volgens hem 'aanvoe len wat voor karakter de dieren hebben en wat ze met bepaalde uitingen bedoelen'. De lastigste klant in Rotterdam was volgens hem zonder twijfel Bernhardine. „Zij heeft een eigen wil," stelt Behring vast. De legende dat olifanten een uit stekend geheugen heboen berust volledig op waarheid, zegt Beh ring. Maar niet zozeer dat de dik huiden hem vandaag zullen mis sen. „Dat kun je niet van ze ver wachten. Maar als ik over een jaar terugkom, zullen ze me zeker herkennen," Er is één Blijdorp-olifant die door Behring niet onder handen is ge nomen: de bul Ramon is nog net zo ongezeglijk als altijd. „Het heeft geen zin om mannetjesoli fanten te trainen," legt directeur Dorresteijn uit. „Als ze eenmaal in de mas/it-penode komen, zijn ze volledig onbetrouwbaar." Mannetjesolifanten in de musht- periode scheiden als gevolg van een verhoogde hormoonspiegel een soort vocht af. „Ze krijgen dan een waas voor ogen, en schoppen naar alles wat beweegt. Je zult ze dus nooit in een circus zien." zegt Dorresteijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 3